LANDDIENST De nieuwe bonnen. Ha-ha! Savora GERMAANSCHE PEIJNENBURG JEUGD VAN NEDERLAND: Ook drie ka as bonnen aangewezen ALLE DAGEN SLA. D, - Over groentevoorziening schrijven in dezen tijd beteekent zich og glad ijs be geven. Gro.enteschaarschte komt in ons land ieder voorjaar voor en als vervoermoeilijk- hedén en andere bezwaren als gevolg van een bijzonderen tijd optreden en een nor male- distributie verhinderen wordt het heelemaal lastig. Daar intusschen afwisse ling van spijs eten doet is de klacht der huismoeders, dat alle dagen sla eten ook zijn bezwaren heeft, begrijpelijk. Moeilijkheden bij de groentenvoorziening kunnen niet altijd worden voorkomen en verrassingen, aangename zoowel als on aangename," mogen ons in dezen tijd niet verbazen. Wij hebben ofts bij bepaalde ver schijnselen neer te leggen. Wssr wij ons niet bij behoeven neer te leggen is het misbruik, dat onder het voor geven van alle mogelijke gefingeerde be zwaren van de groen tenschaarscb te wordt gemaakt en dat zulke afmetingen heeft aangenomen, dat men practisch niet anders meer kan doen dan den geheelen groenten- handel samenvatten onder de beschuldiging van bemoeilijking der voedselvoorziening. Als men in een streek woont, waar de tuinbouw alom beoefend wordt, als de af standen van de tuinderij naar de stgd niet groot zijn, als het een prachtig voorjaar is geweest, dan moet er in.een stad als Haarlem op het einde van deze fraaie Mei maand groenten zijn en andere groente dan de eeuwige sla en de eeuwige spinazie. Dan is er natuurlijk ook wel growite, al leen. zij komt niet in de groentenwin- Kels voor de ruiten en niet op de kar, maar ligt op een plekje apart ten behoeve van hen, die bereid zijn. er extra voor te be talen. De'groentenhandel profiteert vrijwel zon der uitzondering van een wellicht wat on- gefegelden groentenaanvoer eenerzijds en den honger naar versche groenten ander zijds. Toen de aardbeien nog een kwartje per stuk kostten lagen ze in de etalages. Op het oogenblik, nu een half pond een paar kwartjes mag kosten, ziet geen sterfelijk oog ze meer. Wortelen, bloemkool, kom kommers, raapstelen, rapen, allemaal vruch ten van einde Mei, ze blijken nergens voor radig, tenzij, zooals deze week, de C.C.D. eens de tanden laat zien. Toen was er plot seling bloemkool en menigeen heeft zijn kindsgedeelte gekregen. Maar het is duide lijk, dat de C.C.D. niet eiken dag in eiken groentenwinkel een mannetje kan zetten En straks zullen er weer geen kersen zijn en geen aalbessen. En komt er hier of daar een schaarsch mandje van het een of ander los, dan'blijkt de winkelier verheven ma ling te hebben aan iedere officieele prijs bepaling en legt rustig vijf en twintig pro cent op hetgeen hij vragen mag. Graag of nietEen huisvrouw, die het hart heeft, te protesteeren, of, wat haar recht is, den winkelier aan te geven, kan er op rekenen, dat zij practisch geen groente meer krijgt en voortaan twee uur in de rij mag staan voordat ze te hooren krijgt, dat alles uit verkocht is. Er heerschen op het gebied der groenten- voorziening schandalige praktijken. In steeds breeder kringen bepaalde welge stelde groepen wellicht uitgezonderd hoort men bitter klagen over deze terreur van den groentenhandel. 't Is waar, af en toe valt er een straf. Wat nood! De boete £an best Van de winst af! Waarom niet eens een paar van deze prijsopdrijvende zwarte handelaars maar meteen uit hun bedrijf gezet en in hun plaats iemand met meer sodfeal gevoel aangesteld? De toestand wordt langzamerhand zoo, dat ter wille van de bevolking harde maatregelen genomen moeten worden. Zéér harde maatregelen Men drale er niet mede. Een billijke ver deeling van de groenten tegen den vastge- stelden prijs is al het minste wat ons volk in dezen tijd verlangen mag. En voorzoover ook grossier en tuinder bij deze terreur be trokken zijn, griioe men ook hier in, maar aan den verfoeilijken zwarten handel in onmisbare levensbehoeften moet een einde komen ARBEIDERS MUZIEKVER. „EXCELSIOR Bovengenoemde vereeniging geeft op Zon dag 30 Mei in het Concertgebouw een amuse mentsavond. waarop een solistisch programma zal worden uitgevoerd. Medewerking verlee- nen Willem van Capellen, de Spotvogels en Nar de Hartog met zijn tien solisten. GEREFORMEERDE KERK Bij den kerkeraad van de Geref. kerk alhier kwam een brief in van de commissie van be heer inzake de stichting van een vijfde predi kantsplaats. De kerkeraad vereenigde zich met de conclusies van het moderamen. De commis sie van beheer zal worden verzocht zoo spoedig mogelijk maatregelen te willen nemen tot een zoo groot mogelijke .schulddelgirig. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.) Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en- Stad 'A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H'stede (afw.). Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse!, Sant poort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede No. 4. Roodkapj* Nu is Roodkapje s leed geleden, De wolf kan lekker niets meer doen, En Grootmama kon - heel tevreden SAVORA in de trekpot doen NIEMEIJER'S fAV©FA hel surrogaat dot als thee smaakt. Helpt mede Europa's Korenschuur te vullen l Nog steeds liggen in het Oosten vele vruchtbare gebi&den te wachten op stoere knuisten, die hen ztJIIen bebouwen. Treedt in de voetsporen van hen, die reeds vorig jaar daarheën zijn getrokken. Strüdt met hen mede in den productieslag voor de Europbefche voedselvoorziening. Ook Nederland heeft daar baat bij I Trekt nu de wijde wereld in, brengt iets tot stand en wordt boer op eigen hofstede. 8 Meldt je aan en vraagt inlichtingen bij het adres Monseigneur Van de Weteringstraat 118 Utrecht KORT NIEUWS In plaats van luitenant-generaal Imamoera is luite nant-generaal Ha- rada, tot dusver commandant van een legergroep, be noemd tot opper bevelhebber van de Japansche strijd krachten op Jav?. In het bijzon van den Roemeen- schen commandant voor de luchtver dediging is te Boe karest eer* chirur gische kliniek an nex ziekenhuis voor ongevallen door gas geopend De politie te Sneek heeft den 20-jarigen hulpbe- steiler der P.T.T. K. aldaar aange houden. die den laatsten tijd her haaldelijk postpak ketten met rook artikelen had ge stolen. De bekende zwemster Rie van Veen, die zeven maal kampioene van Nederland werd, is te Rotterdam in het huwelijk ge treden met den heer A. Thuis, trainer van de „Waterratten" te Haarlem. De trainster van Rie, mevr. van Wuyckhuise, feliciteert het bruidspaar. (C.N.F./'Hof Pax m) „Via Mala." Een tegenzin in mode-auteurs heeft ons tot op heden weerhouden, de boeken van den Zwitser John Knittel te lezen. Na de voorstel ling van „Via Mala" lijkt het ons een gemis, want als tooneelschrijver hij bewerkte de zen roman zelf voor het tooneel bezit Knit tel onmiskenbare kwaliteiten. In zijn eerste bedrijf wordt een spanning, een geladen at mosfeer geschapen, die niet verdwijnt voor het slot van het vierd^ en tusschen begin- en eindpunt leeft men mee in de fijne psycholo gische teekening van een aantal menschen, die stuk voor stuk de moeite waard zijn. Het is merkwaardig, hoe een „praatstuk" want dat is „Via Mala" bijna steeds zoo boeien kan. De groote, tragische handeling van den roman is reeds drie jaar geleden, als het doek voor de eerste maal opgaat; het drama geeft in hoofdzaak den strijd van dr. Andreas von Richenau, die de waarheid zoekt omtrent het verdwijnen van den beestmensch Lauretz. Het is een aangrijpend, grootsch conflict waarvoor deze man, rechtschapen rechter van instructie tenslotte komt te staan: zal hij zijn killen, wettelijken plicht doen en zijn vrouw met haar familie overleveren aan het gerecht, of moet de stem van menschelijkheid in hem de overhand hebben Het is als een bevrij ding, als hij de laatste aan het woord laat en inziet, dat niets ter wereld verandert, als de genen die een ellendeling uit den weg geruimd hebben, naast hem blijven voortleven. Richard Flink heeft bij het Residentietooneel de regie gevoerd van dit belangwekkende, krachtige stuk tooneel. De dramatische span ning heeft hij gaaf weten te houden, de karak ters te laten voortleven, in de conflicten cli max weten te leggen. In de rol van Richenau gaf Flink buitendien prachtig, gespannen spel te zien, op een hoogte, waar slechts enkele anderen zich naast hem konden plaatsen. Dat waren Jan Retèl met zijn creatie van den man ken Niclaus en Mieke Flink, die vooral aan het slot van het derde bedrijf bewees, tot groote dingen in staat te zijn. De rol van Hanna Lauretz is de mooiste, welke wij tot nogtoe van deze actrice zagen. Enny Meunier beeldde lief en menschelijk de gemartelde, onschuldige Sylvia uit, van Marie Meunier-Nagtegaal zagen we een innig gety peerde moeder Lauretz, van Henk van Buuren een waardigen rechter. Zoo werkten velen mee aan het succes, dat deze knappe vertoO' ning van een goed werk terecht behaalde In den vollen Stadsschouwburg. M. Sybr. Koops. Verduisteren van 21.45 tot 5.30 uur 29 Mei: zon op 5.28, onder 21.47 uur maan op 3.57, onder 16.30 uur 30 Mei: zon op 5.27, onder 21.48 uur maan op 4.22, onder 17.43 uur Leerlingenuitvoering van Haarlemfs Muziekinstituut. Donderdagavond begonnen in de tuinzaal van het Concertgebouw de jaarlijksche uit voeringen der leerlingen van Hoogerwerf's Muziekschool. Voor een archi-volle zaal be langstellenden werd er naar hartelust piano en viool gespeeld, gezongen, gefloten en ge trompet. 4n hoofdzaak .kwamen piano-leer lingen van den heer en mej. Frieda Hooger- werf aan de beurt, klavieristen in den dop die naarmate hun talenten en ijver een pres tatie leverden waarop al eenig peil zou te trekken zijn. Leerlingen van D. v. d. Stam eh van Jac. Bonset legden ook goede proeven af. Twee fluitleerlingen van den heer Spaan zetten mede hun beste beentje voor en een leerling van den heer Westendorp liet heel zuiver een menuet van vader Leopold Mozart op een blokfluit hooren. De vioolleeraren Wulf en Vierveyzer presenteerden veelbelovende discipelen, en een zangleerlinge van Jaap Stroomenberg kwam onbevangen een paar liederen zingen. Ook hoorde men een com positie voor twee trompetten, waaraaff-de leerares mej. Boeree stevig steurt verleende. Een prettige attractie was de les-demon- stratie van het zangklasje van den heer J. Bal dat, volgens de Ward-methode, op stem-, ge- hoors- en rhythmische ontwikkeling werkt, en zulks met succes. Jos. de Klerk BOEFJE. Zondagavond a.s. wordt in den Stads schouwburg te Haarlem door het Amster- damsch Tooneel een voorstelling tegen po pulaire prijzen gegeven van „Boefje", too neelbewerking naar het boek van M. J. Brusse, met Annie van der Lugt Mélsert van Ees in de titelrol. BIBLIOTHEEKWEZEN. Voor de dezer dagen te Utrecht gehouddn bibliotheekexamens slaagden alle 8 candi- daten der Stads Bibliotheek en Leeszaal van Haarlem. Van deze candidaten slaagden Mejuffrouw G. Wijnstroom en E. Vreeden- burgh voor het assistentexamen en werden respectievelijk in Den Haag en Amsterdam benoemd tot assistente aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. GOEDEREN VERDUISTERD. De recherche heeft den 22-jarigen bankwer ker L. aangehouden, die zich schuldig had ge maakt aan verduistering van een partij goede ren, die hij, in dienstbetrekking, aan de wo ningen van ingezetenen ter reiniging had af gehaald. HEEMSTEDE 100 JAAR GROENTEN- EN FRUITHANDEL. In café-restaurant „Klein Hove", alhier, werd gistermiddag de receptie gehouden ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van den groenten- en fruithandel van G. Wijkhuizen aan den Bin nenweg 202. Tal van bloemstukken, o.m. van den burgemeester van Heemstede die ook de receptie bezocht de winkeliersvereniging en de Velsena getuigden van de belangstelling, die de handel van den heer Wijkhuizen allerwegen mag ondervinden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Prins, Rijnstraat 70, armband; H. Repelius, Eschdoornkade 15, auto ped; Veen, Prinsenlaan, broche; Teeuwen, Eiken, laan 30, bonnen brandstoffen; Paap, Vijfhuizen- straat 12, blouse; O. T., Meer en Bosch, bril; J, Treffers, Bankastraat 2; broche, Dingedis, Ban kastraat 64, ceintuur; Veldman, Joh. Vermeer straat 15, ceintuur; v. Waas, Havenstraat 35, city bag; Rooijakkers, Binnenweg 146, distributiebon nen; Westra, Raadhuisstraat 15, étui met distri butiebonnen; J. Sweers, Zandv.laan 132, étui mei potlooden, schetsboek; Kersten, Cruquiusweg 90, fuik; P. Vorst, Lieve de Keylaan 14, muntbiljet ten; Kabel, Weissenbruchweg 16, hoedje; Macleid, Clivialaan 3, horloge; C. Kuijpers, L. v. Rozen burg 23, hond; C. Meeuwenoord, Vijfheerenstr. 28, hondje; Castien, KI. Heiligland 58 r., Haar lem, heerenpolshorloge; Houtkooper, Leidsche Vaartweg 540, Haarlem, damesjasje; J. Hem- mings, Meerweg 14, zilv. ketting; Band, Blee- kersva^rtweg 29, dameskousen; J. Bohm, Camp- laan 49, lens van .filmtoestel; Ruigrok, Rijnstraat 64, muts, v. Esveld, Borneostraat 2, muts; Epenhuysen, Joh. Vermeerstraat 29, mes; H, Schaffelmeer, v. Slingerlandlaan 7, portemon- naie met inh.; A. Nelissen, Valkenburgerlaan 3, portemonnaie met inh.; Adriaanse, Raadhuis straat 99, ring; Weijers, «Binnenweg 48, rozen krans; Bureau van politie en andere adressen, sleutels en hondje (speelgoed); v. Waas, Haven straat 35, actetasoh met inh.; Noordberg, Heem- steedsche Dreef 70, taschje inhoudende beursje; Fockema, Fr. v. Edenplein 19, tasch; Keg, Heemst. Dreef 207, vulpen; Teeuwen, Raadhuis straat 21, vulpen; Schoorl, Heemst. Dreef 130, zwempak; Ant, Mauvestraat 7, zweep; Span Wie- kenplein 12 zilvvbon; Verdonscbot Camplaan 9a, zilverbon. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit, aardappelen en tabak (naar keuze) aan gewezen de bonnen 23. Voorts zjjn voor de periode van Zondag 30 Mei tot Zaterdag 12 Juni voor het koopen van vleesch geldig verklaard de bonnen 23a en 24a (ieder 1 rantsoen) en 23b en 24b (elk H rant soen). Verder is in de periode van 23 Mei tot 3 Juni naast den reeds aangewezen bon 21a voor een half rantsoen boter nog aangewezen de boter bon 22a. Tenslotte zijn voor de Ioopende vierwekelijk- schc distributieperiode (dus tot 12 Juni) alsnog voor het koopen van kaas aangewezen de bon nen 573, 574 en 575. De geldigheidsduur van de bonnen 3-14, 3-15 en 4-19 reserve, voor sinaas appelen, is verlengd tot 12 Juni. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen. Zatei-dag, de beurt aan de letter H vanaf Ha tot en mét Heen. Zwemmen. RIE VAN VEEN IN HET HUWELIJK GESREDEN. Donderdagmorgen is in het stadhuis te Rotter dam het huwelijk gesloten tusschen de bekende zwemster Rie van Veen en den heer A. Thuis, lid van de „Waterratten" te Haarlem Er was groote belangstelling voor dit huwelijk, vooral van de zwemvereenigingen. Talrijke sportyrien^ den en vriendinnen hadden zi<?h in de trouwzaal verzameld en vele zwemsters en zwemmers wa ren van de plechtigheid getuige Vaft haar be langstelling gaven o.m. blijk mevrouw Van Wijckhuizen en de heeren G. Voogd en C. M. H. van den Broek, namens „De Waterratten". Het jonge paar heeft zich te Haarlem geves tigd en het is te verwachten, dat Rie van Veen in de toekomst voor eenHaarlemsche vereeni ging zal uitkomen. Voetbal HAARLEM 3a—DROSTE. Zaterdagmiddag om vijf uur wordt op het R. C.H.-terrein te Heemstede de beslissingswed strijd om het kampioenschap van afd. A van den N.V.B. afd. Haarlem gespeeld tusschen Haarlem 3 a en Droste. Honkbal DRUK HONKBALWEEKEND. Na de eerste verrassende groote zege van E. D.O. op V.V.G.A. en het goede gelijke spel van Blauw Wit tegen Schoten èaat de grootste aantrekkingskracht deze week uit naar den wed strijd E.D.O.—Blauw Wit, die Zondagmiddag ge speeld zal worden. Schoten zal Zsfterdag in Am sterdam met de G. A. weinig moeite hebben, terwijl H.H.C. zich met een beetje beheersching de meerdere van Quick kan toonen. Het volledig programma van de Haarlemsche negentallen is: Zaterdag: lste klasse: QuickH.H.C. 4.00; V.V. G.A.Schoten 4.00. Ov. klasse: Ajax 2Haarlem 2, 3.30; H.C.K.-D. W.S. 4.00; R.C.'H.A.F.C. 4.00. 3de klasse Haarlem: H.F.C. Haarlem 3-H.H.C. 4, 3.30; E.D.O. 3—R.C.H. 2, 2.30; Kennemerland 1 —Schoten 3, 3.30; H.B.C. 2—H.F.C.Haarl. 4, 3.30; T.H.B. 2—H.C.K. 3, 3.30; H.HC. 5—Kennemerland 2, 2.30; T.Y.B.B. 2—Schoten 4, 3.30; Beverwijk— E.D.O. 5. 4.00. Zondag: lste klasse: HaarlemAjax, 10 uur; E. D.O.—Blauw Wit, 2.00 uur. Ov. klasse: E.D.O. 2Zeeburgia, 10.00; Hilver sum—H.H.C. 2 10.00; T.Y.B.B.—Spartaan, 2.00 As. 2de klasse: H.C.K. 2—T.H.B.10 uur; H.H.C. 3— H.F.C. Haarlem, «2.30; H.B.C.—E.H.S., 2.00; Scho ten 2Catchers, 10 uur; Zandvoortmeeuwen— Havenmeeuwen, 11 uur. 3de klasse: Havenme^uwen 2Schoten 5, 10 uur; HalfwegH.F.C. Haarlem 2, 10 uur; E.H.S. 2 R.C.H. 3, 10 uur. Wielrennen ZONDAG „RONDE VAN ZWANENBURG". De Ahisterdamsche wielerclub .Olympia" be staat dit Jaar 45 jaar. Ter gelegenheid hiervan worden in dit seizoen eenige wegwedstrijden ge organiseerd, waarvan een speciaal «voor ama teurs en een waaraan de eer aan de beroepsren ners zal zijn. De wedstrijd der amateurs wordt Zondag 30 Mei a.s. gehouden met de tweede „Ronde van Zwanenburg". De organlseerendo commissie heeft het, ondanks vele moeilijkhe den kynnen bewerkstelligen dat de beste ama teurs uit geheel het land Zondag aan de start zullen verschijnen, zoodat de liefhebbers van amateursport veel kunnen .genieten, temeer daar het parcours 1200 meter groot is en 65 maal moet worden afgelegd. Onder de 70 deelnemende amateurs treffen we o.a. aan: K. Bijl (Den Haag), J. Middelink, (A'dam), C. Bijster (Haarlem), A. Kuilman, (Beverwijk), Rothschafer (Amsterdam), P. v. Meetelen (Den Haag), P. de Reijer, (Sche- veningen) en H. Boskemper (A'dam). De nieuwe lingen zullen eveneens met de t?este krachten aanwezig zijn w.o. Grift (Soest), Kleefstra (A'dam), De Booij (A'dam), Donker (Zaandam), Ruiter (A'dam), Duicker (A'dam) enz. De dag wordt geopend om 12 uur met éèn wedstrijd voor veteranen, met deelnemers uit Den Bosch, Den Haag, Utrecht, Rotterdam, Amsterdam. Dammen KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 1943. Twee partijen voor den wedstrijd om het per soonlijk kampioenschap van Nederland 1943 zijn te Bloemendaal vastgesteld. Zaterdagmiddag a.s. spelen aldaar in Hotel „Vreeburg" J. H. Vos (Amsterdam) tegen W. de Jong (Haarlem) en R. C. Keiler (titelhouder te Amsterdam) tegen B. Dukel (Bloemendaal). DE FABRIEK DrE ZOOVEEL HONING IN HAAR KOEK DOET.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2