Haarlemsche Courant Dag der Italiaansche marine. Nieuwsblad voor Noord-Holland Boodschap van Dönifz. Weer bolsjewistenbenden achter het front vernietigd. Voortdurende druk op Pantelleria. 288c Jaargang No. 134 Bureau*! Oroota Houtstraat It, X«1 Advert 10724, Redactie 10600 Fottgbo 134938 Haarlemsche Ct, Raarlcn BQ kantoor, Soendapleln n. let UUW fdiiff ii mi,m 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen Drukkerif: Z. B. Spaarne 12. Tel. Will Kantoor JJmuiden; Rembrandllaan 55, IJmuiden-Oost Ultg i Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem K 1297 Italië drie jaar in oorlog. De Italiaansche marine is thans sterker dan ooit, heeft de Italiaansche chef van den vloots'taf, Riccardi, verklaard in een radiotoespraak ter gelegenheid van den dag der Italiaansche marine. De gedach ten van Italië gaan op dezen dag niet alleen uit naar de bemanningen van klei ne eenheden, maar ook naar de beman ningen van groote gevechtsschepen, die wachtend in de havens liggen. Dit wach ten kan echter ieder oogenblik worden tot gevechtsbereidheid. i Groot-admiraal Dönitz heeft een boodschap tot de Italiaansche vloot gericht, waarin hij de overtuiging uitspreekt, dat d«- historische strijd van Italië en Duitschland. tegen den gemeenschappelijken vijand zal leiden tot de vrijheid en de grootheid van het fascistische imperium. Dönitz legt den nadruk op de trouwe wa penbroederschap tusschen de Duitsche en de Italiaansche marine en brengt hulde aan de heldhaftige houding van de mannen der Ita liaansche oorlogs- en koopvaardijschepen, die werden -gebruikt voor de verzekering van den aanvoer naar Tunis, welke houding hij een bladzijde van onsterfelijken roem in de geschiedenis der Italiaansche marine noemde. Ter gelegenheid van den dag der marine wordt een samenvattende statistiek over de verrichtingen en de successen der Italiaan sche vloot gepubliceerd Van 10 Juni 1940 tot 31 Meij^943 hebben de aan de oppervlakte varendestrijdkrachten der Ttaliaansche ma rine den vijand de volgende verliezen toege bracht: Door aan de oppervlakte varende eenheden zijn in totaal 354 vaartuigenfl.387.018 ton) aan koopvaardijschepen en 366.113 ton aan oorlogsscheepsruimte tot zinken gebracht. In totaal zijn door de duikbootvloot tot zinken gebracht 208 oorlogsschepen (168.279 ton) en 1.236.62(5 ton aan koopvaardijschepen. Sinds het begin van den oorlog hebben zich in totaal 29 zeegevechten tusschen aan de oppervlakte varende schepen afgespeeld. Voorts hebben de Italiaansche stormstrijd- krachten zes ondernemingen tegen den vijand uitgevoerd, de eerste in de Soedabaai op 26 Maart 1941, de tweede in de haven vin Malta op 26 Juli 1941. de derde in de haven van Gibraltar op 20 September 1941, de vierde in de haven van Alexandrië op 19 December 1941 de vijfde in de haven van Gibraltar op 18 September 1942 en de zesde in de haven van Algiers op 12 December 1942. De vernietiging van 4 vijandelijke slagsche pen, 23 kruisers, 55 torpedojagers en -booten en 95 duikbooten is een bewijs voor de voor treffelijke oorlogvoering ter zee, die er niet alleen in slaagde, groote vlootstrijdkrachten van den vijand te binden en daardoor aan andere zeefronten een verschuiving van krach ten ten gunste van de Spil teweeg te brengen maar ook door vermetele operaties» en het gebruik van tot dusverre onbekende strijd middelen de vijandelijke vloot een aderlating deed ondergaan, welke zoowel op den Atlan- tischen als op den Stillen Oceaan zich deed gevoelen en nog zal doen gevoelen. Dat alles, aldus zegt men te Berlijn, heeft zich min of meer onder de oogen van den belangstellenden toeschouwer afgespeeld. Anders is het met de taken, die de Italiaan sche marine in zekeren zin „met gesloten deuren" en in de nauwste samenwerking met de Duitsche weermacht heeft volbracht en waarvan hier slechts gezegd kan worden, dat zij aanspraak kunnen maken op een roem rijke vermelding in de geschiedenis van dezen tweeden wereldoorlog. Als de vijand thans denkt in de Middellandsche Zee als 't levens gebied van het Italiaansche volk ongehinderd te kunnen opereeren, zal hij weldra aan de hand van de feiten wel anders leeren. De Japansche minister-president Tojo heeft ter gelegenheid van het feit dat Italië drie jaar geleden aan den oorlog deelnam, een boodschap gezonden aan het Italiaansche volk. In deze boodschap betuigt Tojo opnieuw zijn hooge waardeering voor de houding en prestaties van het Italiaansche volk. Verder zegt hij, dat tijdens de afgeloopen vier jaar door de Spilmogendheden resultaten zijn be haald, die zoowel in Europa als ook in Oost- Azië de eindoverwinning eens en voor altijd waarborgen. Tenslotte geeft Tojo als zijn overtuiging te kennen, dat deze oorlog zijn bekroning zal vinden in de definitieve over winning van de SpiL Besprekingen bij Pétain. Maarschalk Pétain heeft Donderdagochtend een vrij langdurige bespreking gehad met den chef der regeering, Laval. Later ontving Pé tain minister Romier en derf Franschen ge zant in Lissabon, Monnier, die in gezelschap van den Franschen militairen attaché te Lis sabon, d'Amade, rapport uitbracht over zijn werkzaamheden. Cunningham opperbevelhebber in den Levant Naar Reuter meldt, heeft de Britsche admi raliteit de benoeming bekend gemaakt van den vice-admiraal Sir John Cunningham tot admiraal en operbevelhebber in den Levant, in welke functie hij vice-admiraal Sir Ralph Leatham opvolgt. Keuringen voor de Waffen SS, het Legioen en de Landwacht Bij onze Vrijwilligers. Dat het hem smaakt behoeven wij niet te vragen. (SS PK Ahrens O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be- lrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS- Waehtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS In Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eVeneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9-12 uur Breda, restaurant „Mo dern" Markt, 18 Juni 15-18 uur Den Bosch, hotel „Noord-Brabant", Markt 45. 19 Juni 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 15-18 uur Arnhem, café Roval". 20 Juni 9-12 uur Hengelo, Café „Mo dern", Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur Zwolle, hotel „Geiten beek". 21 Juni 9-12 uur Assen, Concerthuis a. d. vaart. 21 Juni 15-18 uur Groningen, Concert huis, Phelestraat. 22 Juni 9-12 uur Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur Amersfoort, Polizei- durchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9-14 uur Den Haag. Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Geconcentreerde luchtaanval op wapenfabriek te Jaroslav. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Aan het Oostelijk front verliep de Woensdag rustig. In het achterwaartsche gebied van den centralen sector van het front werd opnieuw een actie afgesloten tegen sterke bolsjewistische benden. In onbegaanbaar boschterrein werden de benden met medewerking van Hongaar- sche formaties en inheem3che strijd krachten ingesloten en vernietigd; 207 kampen, talrijke wapens en groote hoe veelheden ravitailleeringsgoederen vielen in onze handen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben aan'de kust van den Kaukasus twee ravitail- leeringsvaartuigen van den vijand van teza men 800 brt. in den grond geboord. De luchtmacht vernietigde aan de Ooste lijke kust van de Zee van Azof weer 16 lan dingsbooten, bracht in de Finsche Golf een Sovjet-patrouillevaartuig tot zinken en schoot in 't hooge Noorden een vijandelijk transport schip in brand. Formaties zware Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben in den nacht van 9 op 10 Juni een geconcentreerden aanval ondernomen op een belangrijke Sovjet-Russische bewapenings- fabriek te Jaroslawl aan de boven-WoIga. In de uitgebreide fabrieksinstallaties ontstonden branden over groote oppervlakte. Tijdens -luchtgevechten in de Middelland sche Zee hebben Duitsche en Italiaansche jagers 11 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Op den Atlantischen Oceaan heeft een Duitsche duikboot tijdens een gevecht van 2 uur herhaalde aanvallen van in totaal 8 vliegtuigen met succes afgeslagen. Een der vijandelijke vliegtuigen werd neergeschoten, 4 andere kregen treffers en maakten rechts omkeert. De duikboot zette haar operaties voort. Het ItaliaanscheT weermachtbericht luidt als volgt: De vijandelijke luchtaanvallen op het eiland Pantelleria duurden Woensdag voort: 6 toe stellen werden door onze jagers boven het eiland neergeschoten en 5 door Duitsche jagefS. Formaties meermotorige vliegtuigen heb ben plaatsen in de omgeving van Catana ge bombardeerd slachtoffers onder de burger bevolking en beperkte schade veroorzaakt. Twee viermotorige toestellen, die door onze jagers getroffen waren, stortten in zee. Van de operaties der twee laatste dagen zijn vier van onze vliegtuigen niet teruggekeerd. Hoeveel arbeiders werken in Duitschland? Op het oogenblik zijn in Duitschland, volgens een mededeeling van bevoegde zijde, 28,1 millioen arbeiders werkzaam, hetgeen ruim 3,5 millioen meer is dan in het begin van den oorlog. De krijgsge vangenen zijn hierbij niet inbegrepen. In den vorigen wereldoorlog werkten, tegen het einde daarvan, 17 millioen arbeiders in Duitschland tegen 13,6 millioen in het begin. „Mit solchem Gesindel muss ich mich herumschlagen" (zulk ge spuis moet ik bevechten), aldus Frederik de Groote bij het zien van de Russische gevangenen na den slag bij Zorndorf (35 Aug. 1758). Ook thans zouden deze woorden gesproken kunnen wor den. „Moet ik", sprak de keurvorst. En wij herhalen het en zeggen tot elkander „moeten wij?" Nu gaat het piet alleen om Duitschland, nu gaat het erom heel Europa, het eeuwenoude bolwerk der beschaving, te beschermen, voor goed, tegen het Bolsjewistische gevaar, tegen de woeste horden uit het Oosten. Een reden te meer voor iederen rechtgeaarden jongen Neder lander om de woorden „ik moet" in de daad om te zetten door zich te melden bij de Waffen-SS of bij het Vrijwilligerslegioen. (G.L./H P. C) KORT NIEUWS Na een afwe zigheid van eeni- ge dagen is maarschalk Pé tain weder te Vichy terugge keerd. Pétain heeft zich deze dagen in het bad plaatsje La Bour- boule in het be lang van zijn ge zondheid opge houden. Het Braziliaan- sche ministerie van buitenland- sche zaken heeft bekend gemaakt, dat de nieuwe Argentijnsche re geering erkend is. Bolivia heeft eveneens de nieu we Argentijnsche regeering erkend. Aldus is de re- ge'ering Ramirez door alle natuur staten met uit zondering van Uruguay als „le gaal" erkend. Het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche za ken heeft medege deeld, dat met Li beria een leen- en pachtovereenkomst is gesloten. De overeenkomst be vat dezelfde voor waarden als met andere landen. JEUGD IN NOOD. D. - De kleinen spelen op straat hun nieuwe spel: Luchtalarm. Een paar boot sen het geloei der sirenes na, anderen komen met papieren banden om den arm en namaak-helmen op het hoofd aange sneld en een plank moet de ziekenbaar voorstellen In het spel der jeugd weerspiegelt zich het leven der ouderen. Van de tj-agedie onzer dageij maakt de jeugd haar spel, zooals het spel immers altijd het wezenlijk gebeuren imiteert, zooals de jeugd immers altijd de ouderen tot voorbeeld neemt. Daarom kan men berusten zelfs in het kin derspel, dat de nabootsing van doodsge vaar tot onderwerp van zijn ontspanning kiest. Is het waar, dat het bedrijf der ouderen de jeugd tot voorbeeld strekt? De vraag is het stellen waard, zeker in deze dagen, nu de klachten over handel en wandel der jeugd toenemen en men zich bezorgd af vraagt, hoe de bandeloosheid te beteugelen, die den laatsten tijd zoo ernstig aan den dag treedt. Het ziet er waarom 't ontkend be denkelijk uit met de opvatting, die de Hol- landsche jeugd van vele zaken blijkt te hebben. De prille jeugd. De rijpere jeugd. Overtredingen van iederen aard, ze komen elk oogenblik van den dag voor. Uit de waarschuwingen, die de directeur van Hout en Plantsoenen gedurende een maand in ons blad heeft geplaatst valt op te maken, waaraan het natuurschoon hier ter stede bloot staat. Tientallen meters ijzeren hek werk om de gazons werden losgerukt. Iloe het gesteld is met de publieke telefoon cellen mag bekend geacht worden. Aan iedere vrachtauto bungelen een paar jonge lui. Baldadigheden van allerlei aard heb ben langs straat en weg plaats. In den voor avond kom ik een troepje jongelui tegen, die in hun buitenwijk een straatje om fla- neeren: stuk voor stuk houden ze zich bezig met steenen uit de straat te halen om er de straatlantaarns mee kapot te smijten. Enkelen hunner zijn met katapults gewa pend, waarmede meisjes op de fiets en ouden van dagen belaagd worden. Dit zijn jongelui die behoorlijk in de kleeren zitten en den indruk maken, uit een fatsoenlijk milieu te komen! Wie aan het Spaarne de Lange brug in de hoogte ziet gaan is er ongetwijfeld getuige van, hoe een aantal jonge kinderen bij de brugleuningen op klimt. Eén misgreep en zoo'n jeugdige waaghals maakt een buiteling van 8 a 10 M. hoogte. Een oudere, die zich een waar schuwing veroorlooft, wordt uitgejouwd. Langzamerhand heeft het verhaal be kendheid gekregen, hoe een schoolhoofd te Amsterdam, dat het waagde de ouders zijner leerlingen te waarschuwen tegen het hand over hand toenemend spijbelen hun ner kinderen, afgestraft werd doordat alle ruiten van zijn school werden ingeworpen. Voor zoover ons bekend zijn hier ter stede de schoolruiten nog gespaard, rnaar_ het euvel van het spijbelen is er niet minder om. De criminaliteit onder de jeugd neemt toe. Zijt ge vertrouwd met het straattafe reel zoo tusschen acht en tieflen 's avonds? Zoo niet, dan wensch ik u er geluk mee. Zoo ja, dan weet ge dus, hoe meisjes_ van veertien, vijftien jaar tot bandeloosheid in haar treurigsten vorm vervallen, hoe er daar een taal wordt uitgeslagen, die in geen fat soenlijke kroeg of stal geduld zou worden en hoe er in de ijssalon en de automatiek met geld voor snoepgoed eenvoudig ge smeten wordt. Dit alles is niets nieuws. Het is een losse greep uit de dozijnen voorbeelden, die ieder ter beschikking staan. Dit alles stemt wel tot bezorgdheid en doet de vragen rijzen, waar onze onevenwichtige, bedorven jeugd zal belanden zoo geen middelen ter correc tie worden gevonden en, vóór alles, welke oorzaken ten grondslag iiggen aan de ver wildering, die wij bij de jeugd waarnemen. Is het waar, dat het bedrijf der ouderen de jeugd tot voorbeeld strekt? Wij w;4en het, op deze vraag past een toestemmend antwoord en het is dan ook niet moeilijk in de daden van tuchtloosheid en wanorde der jeugd de gevolgen te herkennen van een verslappende moraal, van toeneming van ondeugden bij de ouderen. Wie zich ergert aan de houding der hedendaagsche jeugd dient te bedenken, dat de oorzaak van het kwaad ligt bii hen, op wier "oor beeld de jongere handelt. Daarover in een volgend stukje. - Geldigheidsduur vleeschbonnen verlengd. Dinsdag nieuwe bonnen. Het departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede: De vleeschbonnen voor de periode van 13 tot en met 26 Juni zullen eerst op Dinsdag 15 Juni worden gepubliceerd. Hierbij zal van de normale manier van bonaanwijzing worden afgeweken. De geldigheidsduur van de thans loopende bonnen 23A, 23B, 24A en 24B is ver lengd tot en met Zaterdag 19 Juni a.s. Trapreddlngbooten. In Zweedsche scheepvaartkringen wor den proeven genomen met reddingbooten die door middel van pedalen, die de schroef in beweging brengen, worden voortbewogen. Dit heeft het voordeel, dat de opvarenden, door om de beurt te trap pen, in beweging en dus warm blijven Dezer dagen heeft de eerste aldus uitge ruste reddingboot met succes een proef vaart gemaakt.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1