Luchtactie boven Engeland. Geallieerd convooi in de Middelianjsche Zee aangevallen. Bommen op West-Duitsch gebied. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Ten Noorden van den Koeban en in het gebied van Belef mislukten plaatselijke aan vallen van den vijand. In de wateren van Pantelleria plaatsten snelle gevechtsvliegtuigen bomtreffers op zeven transportschepen van middelbare grootte. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden Maandagnacht de haveninstalla ties van Bone. Tijdens gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen voor de Portugeesche kust een koopvaardijschip ernstig beschadigd en tijdens luchtgevechten vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Britsche bomenwerpers vlogen Maan dagnacht naar West-Duitsch gebied. Door bomtreffers in woonwijken, die aanzien lijke vernielingen ren gevolge hadden,leed vooral de bevolking van de stad Ober- hausen verliezen. Tot nu toe is vastge steld, dat 20 bommenwerpers zijn neer geschoten. In den nacht van 14 op 15 Juli viel de luchtmacht afzonderlijke doelen in het ge bied van Londen en in Oost-Engeland met bommen van zwaar kaliber aan. Bij den aanval door een vijandelijke vlieg tuigformatie op een Duitsch convooi, waarvan Maandag melding werd gemaakt, is het aantal neergeschoten toestellen volgens de defini tieve berichten tot in totaal 8 bommenwerpers en torpedovliegtuigen gestegen. Een eigen vaartuig, waarvan de bemanning voor het grootste deel kon worden gered, is gezonken. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Uit het feit, dat de bolsjewisten gedurende de laatste weken herhaaldelijk verkennings- afdeelir.gen naar voren sturen en aan ver schillende punten van het Oostelijk front kleine gevechten uitlokken, blijkt, dat zij niet weten in welken vorm de Duitsche verdedi gingslinies zijn geschapen, aldus concludeert men in militaire kringen te Berlijn. Dat der gelijke verdedigingslinies bestaan, behoeft geen betoo:; et. zeker is het dat gedurende de laatste maande aan de versterking van deze stellingen hard is gewerkt, zoodat zij onder omstandigheden ook tegen de hevigste bols jewistische aanvallen zullen zijn opgewassen. Aan dm anderen kant kan men zich even wei moeilijk voorsteden dat het geheele front van Moermansk tot Noworissisk, een afstand van rond achtentwintighonderd kilometer, een muur van ijzer err beton is geworden. In Duitsche militaire kringen laat men zich ten aanzien van deze kwestie, die de verdedigings strategie betreft en met evrntueele offensieve plannen minder te maken heeft, niet uit. Men bepaalt zich ertoe op de pogingen der bolsje wisten te wijzen, de kracht van de Duitsche verdediging te verkennen en op deze wijze een zwakk plek te ontdekken. In verbar.d h'ermedc- wijst men op de ab normaal groote troepenconcentraties ten Zuidwesten van Moskou, die er op zouden kunnen wijzen, dat de bolsjewisten meenen in dit gebied een kans te kunnen wagen. Veel hoop op een succesvolle operatie in dit ge bied geeft men te Berlijn den tegenstander niet, vooral daar deze bewezen heeft nog steeds over een onvoldoende slagvaardigheid in het luchtruim te beschikken Indien men van bolsjewistische zijde spreekt over een luchtoffensief tegen het gebied achter de Duitsche linies, dan kan men te Berlijn slechts vaststellen dat de bolsjewisten tot nu toe twee groote luchtaanvallen tegen het achter land hebben ondernomen, die beide nog voor het bereiken van de eigenlijke doelen werden opgevangen en voor den aanvaller op een débacle uitliepen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In het Westelijk deel van de Middellandsche Zee heeft onze, onder bevel van den luite nant-ter-zee le klasse Luigi Andreotti uit La Spezia staande duikboot twee malen boven water een aanval ondernomen op een krach tig beschermd vijandelijk convooi en treffers geplaatst op twee stoomschepen van ongeveer 30.000 ton. Een dezer stoomschepen is gezon ken. De Duitsche luchtmacht viel vijandelijke zeostrijdkrachten aan in de wateren van Pan telleria en trof een landingsboot en 6 tran sportschepen van middelbare tonnage. De vijandelijke luchtmacht, die Maandag Castel Vetrano aanviel, verloor daarbij 6 vliegtuigen: 3 boven Pantelleria, een bij kaap Spartivento tijdens een luchtgevecht, een in de omgeving van Castel Vetrano door lucht doelartillerie en een brandend in de nabij- he'd van Marsala. Britsche vliegtuigen vielen in de nabijheid der Ionische eilanden Grieksche motorzeil schepen met mitrailleurvuur aan. Tusschen- beide komende Duitsche jagers schoten twee Bristol-Blenheim machines neer. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. DerKS, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der l.aag, Heemstede (afw.) Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede (afw.) Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse], Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heem stede. Tojo: De oorlog in een beslissend stadium. Tokio, 16 Juni. In het begin van zijn rede voor beide huizen van den Rijksdag gehouden, welke rede een uur duurde, herdacht Tojo den gesneuvelden groot admiraal Yamamoto en de helden van At- toe en zeide dat er geen Japanner is, die niet dit voorbeeld wil volgen en daartoe vastbesloten is. Het geheele volk is meer dan ooit bereid al zijn krachten in te span nen en niet eerder te rusten voor de vijand op vernietigende wijze verslagen is. Met het oog daarop heeft de vijand onder mobiliseering van al zijn mate- rieele krachten tegenoffensieven op touw gezet. Japan is natuurlijk daarop voorbereid. De oorlog is zoodoende in een ernstig, beslissend stadium ge komen. Op verheugende wijze werken thans reeds alle volken van Oost-Azië met Ja pan samen, en stellen groot vertrouwen in dit land. Deze meening is door mijn be zoeken aan Mandsjoekwo China en de Philippijnen versterkt. Ten aanzien van dit laatste land zeide Tojo o.a.: Het ge heele volk werkt bovendien met groot begrip met Japan samen, welks houding in de kwestie der onafhankelijkheid van. de Philippijnen reeds vele malen duidelijk is gemaakt. Wij zouden thans nog een stap verder willen gaan en verklaren, dat wij bereid zijn nog in den loop van dit jaar den Philippijnen de onafhankelijkheid te verieenen. Aldus zou reeds in minder dan twee jaar na het uitbreken van den oorlog in Groot-Oostazië de langgekoesterde wensch der Philippino's in vervulling gaan. Wat de bezette gebieden in het Zuiden, zooals Malakka, Sumatra. Java, Borneo, Celebes, aangaat, zoo ligt het in het voor nemen de bevolking daarvan overeenkom stig haar geschiktheid nog in den loop van dit jaar in te schakelen in het bestuur. Dit geldt vooral voor Java, dat het meest ont wikkeld is.. Wanneer wij, zoo vervolgde Tojo, ons richten tot den toestand in Europa, dan zien wij, dat Duitschland en Italië en hun bondgenooten voortgaan op 'den weg naai de eindoverwinning en dat tegelijkertijd de banden met Japan steeds nauwer wor den. Ik geloof vast in het succes van Duitschland, Italië en hun bondgenooten, dank zij de schitterende oorlogvoering, den onoverwinnelijken stellingen, die reeds ge waarborgd zijn en dank zij de vastbesloten leiding. Japan belooft schouder aan schou der met Duitschland, Italië en de andere bondgenooten te zullen strijden in de nauwste wapenkameraadschap en in we- derzijdsche hulp en steun. Saradzjogloe over de Turksche politiek. De Turksche minister-president Saradzjog loe heeft Dinsdag aan het einde van het eens in de vier jaar bijeenkomende volkspartijcon gres een redevoering uitgesproken. Ingaande op de betrekkingen van Turkije met de vreemde mogendheden zeide de mi- nistr-president, dat de Sowjet Unie Turkije tijdens zijn onafhankelijkheidsoorlog de hand heeft gereikt, terwijl omgekeerd ook Turkije de Sovjet Unie heeft bijgestaan. Deze weder- zijdsche band heeft de beide landen tot elkan der gebracht en hun betrekkingen geleidelijk door verdragen op langen termijn op een so lide basis geplaatst. Beide partijen tooner thans trouw aan de aangegane overeenkom sten en respecteermi de rechtmatigheid dezer verdragen. Het bondgenootschap met Engeland is nie' beperkt tot vastgestelde in een termijn be paalde jaren, maar geldt voor een langer tijdsduur en strekt zich uit over uitgebreide gebieden. „De hartelijke besprekingen, die wij met Eden hebben gehad en later met Chur chill", zoo zeide Saradzjogloe, „doen dat dui delijk zien. Zij hebben de staatslieden van bei de landen met elkander vereenigd op den grondslag van gelijkgerichte gezichtspunten" „Duitschland", zoo ging de minister-presi dent vervolgens voort, „heeft ons de hand ge reikt, toen het naar den Balkan omlaag kwam en wij hebben met Duitschland een vriend- schaps- en niet-aanvalspact onderteekend. Df gebeurtenissen hebben getoond, dat dit pac' in overeenstemming is met de ware belanger van de beide partijen en ook verder geschikt is een profijtelijk effect te hebben voor dr beide partners. Uit alles is te zien dat onze buitenlandsctye politiek, die berust op eer eensgezind volk en op een sterk leger, ons to< dusver voor het gevaar van den oorlog heeft behoed". In het tweede deel van zijn rede hield Sa radzjogloe zich bezig met de Turksche bin- nenlandsche politiek. Bij het uitbreken van dezen oorlog, zoo zei de hij, zijn wij er reeds mèe begonnen ons te mobiliseeren. Sedert dien tijd houden wij bij na een millioen zonen des lands onder de wa pens, zoodat ons de oorlog in.financieel op- zicht leed veroorzaakt. Onze begrooting be draagt dit jaar 486 millioen Turksche ponden Am. guerillatroepen op Luzon gevangen genomen. Domei meldt uit Manilla, dat de laatste spaarzame resten van Amerikaansche gue- rilla-afdeelingen begin Mei in het ge bergte in het Noorden van Luzon, ge vangen genomen zijn. De laatste gevangen genomen groep bestond uit kolonel Nobel, oud-commandant van het 14de regiment artillerie, eenige adjudanten en enkele manschappen. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Verleden week hebben wij bericht, dat zich te verantwoorden heeft gehad de gehuwde vrouw M. A. Dingenouts te Haarlem.. Ten einde misverstand te voorkomen zij hieraan toegevoegd, dat bedoelde verdachte gehuwd is met den heer Van B. en dus onder haar eigen naam werd vermeld. Jongens, meldt je aan. De zomer nadert. Nu is het de tijd om naar buiten te trekken. En wat kan er mooier zijn dan een maand door te men gen in een der schilderachtigste gedeel ten van Duitschland, in een kamp teza men met jongens uit Noorwegen, Dene marken, Duitschland, Vlaanderen en Wal lonië? Jongens van 16-18 jaar, grijpt de kans, die je geboden wordt. Doe kracht en sterkte op in een weer- sportkamp. Kosten zijn aan deelneming niet verbonden, terwijl werkgevers (en scholen) vrij moeten geven met behoud van loon, zonder dat de maand, die het kamp duurt, in mindering gebracht mag worden van de vaeantie. Meldt je aan voor een weérsportkamp. Profiteert van de ge legenheid voor een extra maand vaeantie. Aanmeldingen te richten *an een der Ge- westkwartieren van den Jeugdstorm of aan het adres Koningslaan 9 te Utrecht. HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK. In che vergadering van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Hypotheekbank is besloten het winstsaldo van f 136,727 als volgt te verdeelen: conversiekosten f 69.935 extra-reserve f 27.000, reserve oorlogsmo- lest f 8.750, reserve diverse belastingen 25.847, uitkeering aan rente op de onver plichte stortingen f 5.194. Daarnaast zal uit de dividend reserve f 6 (als vorig jaar) per aandeel uitgekeerd worden, onder aftrek van 15 procent dividendbelasting. Het sal do der dividend-reserve van f 349,87 zal overgebracht worden naar de extra reserve. De directie deelt in het jaarverslag mee, dat de ongekend groote geldruimte gedu rende 1942 onverminderd bleef aanhouden met alle daaraan verbonden gevolgen. Daar er geen aanleiding was, om de voor zichtige houding t.a.v. nieuwe aanvragen te laten varen, bleef het bedrijf in omvang afnemen. Op 31 December 1941 stonden 2120 hypotheek-leeningen uit tegen f23.816.000 en op 31 December 1942 1882 leeningen tot een bedrag van f 20.369.650. Het totaal pandbrieven op 31 December 1941 bedroeg f 24.027.650 en op 31 Decem ber 1942 f23 031.000. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD". In het jaarverslag van de drukkerij „De Spaarnestad" wordt meegedeeld, dat de winst over 1942 bedroeg 547.637 (v. j. 1.015.383), waarvan bestemd is voor verdeeling 162.799 (v. j. 217.354). Uitgekeerd wordt een divi dend van 7 (evenals vorig jaar) op de pref. en 3 (v. j. 6%) op de gewone aandeelen. Verder aan aandeelhouders, vereenigd bezit 5 (onv.), op de prioriteitsaandeelen 7 (onv.) en 3 (v. j. 6 op de gewone aan deelen. ORGELCONCERT A. VERSCHOOR. 'Woensdag 23 Juni a.s., des avonds 8 uur wordt in de Kloppersingelkerk een orgelbe speling gegeven door den heer A. Verschoor, organist te Santpoort. Het programma bevat werken van J. S. Bach, C Franek, A. W. Kijp, J. Zwart, J. Bijster en C. Kee. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dins dag 15 Juni 1943 het navolgende faillissement uitgesproken: de nalatenschap van A. P. van Rijn, gewoond hebbende te Haarlem, Lorentz- kade no. 342; curator mr. H. E. Prinsen Geer- lings te Haarlem. Rechter-commissaris in bo vengenoemd faillissement mr. E. J. W. Top te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeë- lingslijst is geëindigd het faillissement van: B. J. J. Bruins, tuinder, wonende te Bever wijk, Hoflanderweg 63 Curator mr. F. van Blerkom, te Haarlem. ORGELBESPELING in de groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 17 Juni 1943, des nam. van 3-4 uur door den stadsorganist George Robert. Programma: 1. Suite, Ouverture, Fuga, Sa rabande, Rigaudon, Teophil Muffat; 2. Koraal voorspelen, a. Wennn wir in höchsten Nöthen sein; b. In Dir ist Freude, J. S. Bach; 3. Fuga over B. A. C. H., R. Schumann; 4. Fantaisie C maj., C. Saint-Saëns; 5. Gavotte, J. B. de P^uw; 6. Marche sur un thème de Haendel, Alex. Guilmant. „BOEKEN, DIE BLIJVEN". Onder den titel „Boeken, die blijven" wordt In de Begijnehofkapel op vijf Donderdagavon den bijeenkomsten gehouden, waarin een aan tal dichterlijke en diepzinnige boeken van het Oude Testament behandeld zullen worden. Donderdag 17 Juni spreekt dr. A. H. Edelkoort over Job; 24 Juni dr. E. L. Smelik over Spreuken; 1 Juli dr. J. D. Dozy over Psalmen; 8 Juli ds. D. Tromp over Prediker en 15 Juli ds. G. W. van Deth over Hooglied. Han Hoo- gewoud, Jan Mul, Piet Halsema, Adriaan En gels en Paul Chr. van Westerling zegden medewerking toe® LEERLINGENLTTVOERING. In de tuinzaal van het Gern. Concertge bouw geven leerlingen van mej. W. Schijf op Zondagmiddag 20 Juni a.s. een voor drachtoefening. DRIEVOUDIGE MOORDAANSLAG TE BOXTEL. Op de grens van de gemeente Boxtel en St. Michielsgestel heeft een drievoudige moord aanslag plaats gehad. Door een schot in het hóófd werd de 50-jarige De R. gedood, een vrouw met wie hij samenleefde kreeg een schot in de long, terwijl een 21-jarige jongen uit Arnhem, K., die hier tijdelijk verblijf hield, ernstig in de borst werd getroffen. De jongeman zag nog kans naar een boerderij te strompelen, waar men de politie heeft opge beld. Deze trof de vrouw zwaar gewond aan langs den weg op ongeveer 800 M. van de plaats van het misdrijf. De moordaanslag is gebeurd in de bosschen, waar De R. een kamphuisje had en sedert twee weken woon de. Over het motief tast men nog in het duister. De daders moeten zwaar bewapend zijn geweest. De R. en de vrouw waren af komstig uit Amsterdam. da Kelk-Vitamine D tabletten van de DAGRA SPORT EN WEDSTRIJDEN. V Honkbal. EDO WINT, HHC VERLIEST. EDO heeft tegen Quick de eer van de Haarlemsche eer ste klassers hoog gehouden. Na een wedstrijd met vele incidenten bleven Schijvénaar en de zijnen ten slotte hun tegenstanders de baas. Reeds in de eerste beurt, toen P. Hole wijn en Odenthal een homerun sloegen, werd de stand 3-3. Voor EDO was het daarna een handicap, dat Odenthal, wegens een oogbles sure, en Wille het veld moesten verlaten. Langen tijd ging de strijd daarna gelijk op, totdat Schijvénaar beier op dreef kwam en Van der Velde afzakte. Door goede honksla- gen boekte EDO tenslotte een 10-6 overwin ning. De wedstrijd tusschen de twee Haarlemsche negentallen van Haarlem en Schoten moest na vijf innings, toen de stand 5-2 in het voor deel van Schoten was, gestaakt worden. NDe Mon werd nog al eens geslagen en ook Fer ment was soms de richting leelijk kwijt. HHC presteérde tegen Blauw Wit al heel weinig. Over alle linies lieten de Haarlem mers een tam spelletje zien. Slechts Hoogen- bos bracht met een fikschen driehonkslag in de tweede innings eenig leven in de brouwe rij. De werpers van Holst en Engelsen waren niet. bij machte de Amsterdammers in be dwang te houden. Fouten en misverstanden in het veldwerk deden de score sneller stij gen. Tegen het einde ,toen ook Linke afzak te, kwamen nog enkele spelers over de thuis plaat, maar verder dan vier runs brachten de rood-witten het niet. De overige uitslagen zijn; lste klasse: Ajax-VVGA 12-1, Overgangs klasse: HCK-OVVO 8-4, Zeeburgia-Haarlem 2 15-10, DOS—AFC 5-4, BI. Wit2—Spartaan 13- 9, EDO 2—DWS 13-10; TYÉBHilversum (Hil versum n. o.), RCHHHC 2 17-3. Tweede klasse: CatchersHBC 15-3, THB HHC 3 14-7, EHSHavenmeeuwen 13-6, Scho ten 2Zandvoortmeeuwen 11-6, HCK 2Laak kwartier 12-2. 3de klasse: HHC 4—RCH 2 3-15, Schoten 3— EDO 3 11-4; KennemerlandHFC Haarlem 3 25—8, HFC Haarlem 4—HHC 5 11-11, EDO 5— EHS 2 5-11, RCH 3—Schoten 4 7-8, Beverwijk- TYBB 2 17-7, Halfweg-Schoten 5 22-21, HFC Haarlem 2—EDO 4 7-25. Korfbal. T.H.B. BOEKT SUCCESSEN. De korfbal club THB nam Maandag met drie twaalftal len deel aan de seriewedstrijden van ALO in Den Haag en de ploegen behaalden in haar afdeeling een eersten prijs. Athletiek. OSENDARP OP DREEF. Tijdens de wed strijden in Leiden won Osendarp na span- nenden strijd de 100 meter in 10,6 sec.; 2. Berger; 3. Zwaan, beiden 10.7 sec.; 4. Nota, 10.8 sec. Voetbal RADIO AMATEUR-VERSLAGGEVER. Maandagavond is door dc radio bekend ge maakt, dat B. Koeman uit Den Haag de bes te amateur voetbalverslaggever was. Hij sprak tijdens den wedstrijd Zuid-West onder de letter A. Tweede werd Pum Swier uit TJmuiden, derde Langman uit Gouda, vierde J. H. Luyken. voorzitter van E.D.O. te Haar lem en vijfde L Kappinga uit Groningen. Waterpolo. COMPETITIEWEDSTRIJDEN Dinsdagavond zijn ii\ Stoop's bad te Overveen de volgende wedstrijden gespeeld voor de competitie: dames afd. F. Haar- lem-H.P.C. 2 11-0; heeren, afd. T. Haar- lem-H.V.G.B. 0-2; heeren afd. L: Haar lem 2-D.W.R. 2 5-0. Cricket. A.C.C. 2C.V.H. De Haarlemmers wonnen met innings en zes runs. A.C.C. 2 scoorde 26 en 148 runs en C. V. H. 182 runs. ROOD EN WIT 2 VERLIEST. In Utrecht speelde Kampong tegen Rood en Wit 2; de thuisclub won met 9 runs (R. en W. 76 en Kampong 85 voor 6). AFD. HAARLEM N.C.B. Zaterdag zijn gespeeld: Rood en Wit 3-CVH 3, gewonnen door de thuisclub met 9 wickets (CVH 83 en R. en W. 89 voor 1). Haarlem 3-Bloemendaal gewonnen door Bloemendaal (90) met 6 runs op de eerste innings. RCH-CCW, resultaat een draw. RCH 67 en CCW 56 voor 6. Zon dag won Rood en Wit 4 van het derde elf tal met 27 runs op de eerste innings (88 en 61 runs). L. van der Mey heeft zijn vierhon derdste wicket genomen voor 2444 runs, een gemiddelde dus van 6.01 en ir. F. Thiel zijn honderdste wicket voor 748 runs. -M Verduisteren: van 22.15 tot 5.15 uur 17 Juni: zon op 5.16, onder 22.05 uur maan onder 5.01, op 21.04 uur 18 Juni: zon op 5.16, onder 22.05 uur maap onder 5.48, op 22.14 uur (V. M.) AGENDA. WOENSDAG 16 JUNI: Stadsschouwburg: „Cosi Fan Tutte" (Kameropera) 7.30 uur. Rem brandt: „Het verleden" (18 jaar) 2.30, 6 en 8.15 uur. Palace: „De Witte" (alle leeft.) 2 en 8 u. Frans Hals: „Het onsterfelijk hart" (18 jaar) 2.30 en 7.30 u. Luxor: „Kleeren maken den man" (alle leeft.) 2.30, 6 en 8.15 uur. Moviac: Jeugdvoorstelling „Het geheim van den ro bijn" 11 en 4.45 uur. „Wintersport en minne brieven" (14 jaar) 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 17 JUNI. Gem. Concertzaal: H.O.V. Volksconcert, Gijs Beths, viool, 7 uur. Groote Kerk: orgelbespeling, 3-4 uur. Bios copen: zie Woensdag.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2