„Onverbreekbare strijdgemeenschap" fwmA óveral next Aimsdmê, Niemeijer's .eesurrogaat Zeven communisten ter dood veroordeeld. Hauptdienstleiter Schmidt en Van Geelkerken spraken in Eindhoven „Elke speculatie op oneenig- beid tusschen nat. socialisten is tot mislukking gedoemd'' PEIJNENBURG Bij hoofdpijn, kies pijn, rheumafische en andere pijnen helpt De tegenstanders van het nationaal-socia lisme, die door duistere kuiperijen het geslo ten front van de Duitsche en Nederlandsclv: nationaal-socialisten denken te kunnen ver breken, hebben van bevoegde zijde een dui delijke terechtwijzing gekregen. Op de ge meenschappelijke vormingsbijeenkomst van het leiderskorps deb N.S.D.A.P. en N.S.B district Noord Brabant, die j.l. Zondag in Eindhoven is gehouden, lieten zoowel Haupt dienstleiter Schmidt als de plaatsvervangen de leider der N.S.B., Van Geelkerken er geen twijfel over bestaan, dat elke speculatie op oneenigheid in de gelederen der nationaal- socialisten a priori tot mislukking gedoemd zijn, omdat dergelijke overwegingen uitgaan van een totale miskenning van het diepe we zen van het nationaal socialisme. Evenals Van Geelkerken wees op de onwrikbare idea len van het nationaal socialisme, die door niets aan het wankelen gebracht kunnen wor den, zoo wees Hauptdienstleiter Schmidt met den meesten nadruk nog eens op de onver brekelijke kameraadschap, die- dé Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten be zielt. Tegenover alle pogingen, om de atmos feer van vertrouwen door verdachtmakingen van de een of andere zijde te vergiftigen zette de leider van het Arbeitsbereich de houding van Duitschland jegens het Nederlandsche volk met de volgende woorden zeer duide lijk uiteen: „Het ligt niet in ons voornemen van een Nederlander een Duitscher te maken of van een Duitscher een Nederlander. Doch ge meenschappelijk zijn wij nationaal-socialis ten en wij marcheeren in den geest van de nationaalsocialistische revolutie, de idee van Adolf Hitler getrouw". De geest van een dracht, die op de door meer dan duizend Duitsche en Nederlandsche nationaal-socia listen bezochte vormingsbijeenkomst in Eind hoven heerschte, zal ook in de toekomst het nationaal socialistische front in Nederland beheerschen, hetgeen in de eensgezinde wils uiting van de deelnemers aan deze bijeen komst tof uiting kwam. VAN GEELKERKEN SPREEKT Door zijn oude strijdmakkers hartelijk be groet, verklaarde de plaatsvervangende lei der der N.S.B., Van Geelkerken, in zijn door politieke hartstocht gedragen rede dat, men Van hem geen nieuwe richtlijnen moesf ver wachten. Het is veeleer zaak aan de oude richtsnoeren vast te houden, bezield door een ideaal waarvöor de Nederlandsche nationaal- socialisten zich steeds in den strijd geworpen en opgeoferd hebben. Hieraan vast te houden en zich door niets hiervan te laten afbren gen, dat is de eisch van dezen- tijd. Dat de tegenstanders der nationaalsocialistische idee met geruthten, vlugschriften en pamfletten willen probeeren ons van elkaar "te verwijde ren mag ons niet storen. Wie het echter waagt in anonieme pamfletten een geest van wan trouwen te zaaien door te schrijven over een anti-Duitsche stemming onder de Nederland sche nationaal-socialisten stelt zich bloot aan de zwaarste straffen, want hierdoor zondigt men tegen den geest der Nederlandsche vrij willigers, die aan het Oostelijk front gevallen zijn en beleedigt men Mussert, die met het aanvaarden van de algeheele verantwoorde lijkheid met de Duitschers in nauwe verbon denheid werkt. Met nadruk maakte de spre ker het zijn. volksgenooten duidelijk, dat deze oorlog van allen offers eischt en dat diege ne, die met Duitschland wil leven ook offers voor Duitschland moet brengen. Strikt ge nomen zijn het toch nog maar kleine zorgen die het Nederlandsche volk worden opgelegd wanneer men daartegenover de prestaties plaatst, die dagelijks aan ljet Oostelijk front door de Duitsche soldaten alsook door de Ne derlandsche vrijwilligers worden verricht. Tegenover alle pogingen om de aanhangers van Mussert ln hun overtuiging te doen wan kelen stelde Van Geelkerken den eisch van standvastigheid. Wanneer elkeen op zijn plaat? onwrikbaar staat' en in zijn geloof en ver trouwen niet aan het dwalen te brengen is dan gaat een dusdanig sterke kracht van de nationaal-socialisten uit, dat alle ontbindings pogingen tevergeefsch zijn. De overtuigings kracht van de nationaal-socialistische idee is des te sterker omdat de tegenstanders niets gelijkwaardigs hier tegenover te stellen heb ben, omdat zij noch een geloof, noch een ideaal hebben. In dit verband eischte de spreker van de leden der N.S.B. meer zelfbewustzijn, dat tot uiting dient te komen in een beslister op treden. De nationaal-sdcialist mag zicfr» nooit KZ- laten intimideeren, ook niet wanneer hij door allen wordt aang-évallen, doch moet zich veeleer laten gelden en in1 iederen toestand :ijn hardheid bewijzen. Deze èisch geldt voora' ln een tijd waarin onvermijdelijke tegen slagen, die het verloop van den oorlog in zijn ':roote trekken niet kunnen beïnvloeden, de fegenstanders aanmoedigen. In dezen toestand moet de noordsche mensch blijk geven van ijn goede raseigenschappen en toonen wa' Germaansch bloed Jpeteekent. Tegenover den ■ernietigingswil van de tegenstanders plaats- 'e Van Geelkerken de vastberadenheid der nationaal-socialisten om geen duimbreedte "o-ris prijs te eeven. Zijn rede, die herhaaldelijk door stormach- tigen bijval „werd onderbroken, culmineerde in een hulde aan de hechte nationaal-socia listische kameraadschap. Deze kameraadschap zal oök het Germaansche Rijk tot basis die nen, die niet dqor besluiten maar door saam- hoorigheid in voor- en tegenspoed verkregen wordt. De Germaansche volken zullen zich in dit rijk door strijd en offers een eervolle plaats weten te waarborgen. „Wij staan tot wij vallen", zoo besloot spr. „en daardoor dienen wij de toekomst. Duitschland en Ne derland verbonden, zoo willen wij staan als beweging achter Mussert en daarenboven verbonden met Adolf Hitler, die als Führer aller Germanen ook onze Führer is. Hij kan op ons rekenen tot den laatsten man, opdat eens het nieuwe Europa voor ons allen wer kelijkheid worde". Rede Hauptdienstleiter Schmidt De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D. A.P., Hauptdienstleiter Schmidt, stelde in zijn rede de kameraadschap voorop, die tijdens de Meidagen in 1940 in de gevangenissen tus schen Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten werd gesmeed en sindsdien haar kracht behouden heeft. Het is zinloos wan neer iemand gelooft een scheiding te kunnen brengen tusschen de Duitsche en Nederland sche nationaal-socialisten. Zeer nadrukkelijk verklaarde Hauptdienstleiter Schmidt: „Gij zijt Nederlander, ik ben Duitscher. Wij zijn echter beiden verbonden in het nationaal- socialisme omdat wij deze idee en f- zamen marcheeren wij in den geest van de nationaal-socialistische revolutie. Ons zweeft als einddoel voor oogen, dat onze nazaten aan eengesloten zullen staan en elkaar de hand zullen reiken wanneer nog eens een storm het bestaan van de Germaansche volken zou bedreigen. Een Germaansch blok moet de zekerheid verschaffen, dat dit werk nooit ver nield kan worden." Nog eens verkondigde spr. de gedaehté' der kameraadschappelijke verbondenheid, toen hij het dwaze geklets aan de kaak stelde, waarmede men de verhouding tusschen het Arbeitsbereich en de N S.B, probeert te ver troebelen. Door de gemeenschappelijke be ginselen van ras, bloed en bodem gesterkt, op de slagvelden van het Oosten met het blad der Nederlandsche vrijwilligers uit de ge lederen der N.S.B. bezegeld,- legt ons deze kameraadschap den plicht op gemeenschap pelijk onzen weg te gaan. Wanneer ieder voor zijn volk en zijn land strijdt, dan spruit daaruit voor ons de kracht voort om de vijanden, die tegen ons marcheeren. gemeen schappelijk af te slaan Krachtiger optreden tegen den sluikhandel Na een overzicht van den militairen toe stand aan de fronten, waarbij hij de totale afweerkracht en paraatheid van het Duitsche volk naar voren bracht, behandelde Haupt dienstleiter Schmidt de vragen van 't oogen- bük en zeide hij o.a. over de voedselpositie, een zwaren strijd tegen den sluikhandel aan kondigende, „De tijd za' komerf dat wij ons iets meer om den sluikhandel zullen bekom meren en als nationaal-socialisten goed zul len opletten. Nadat reeds een jaar geleden hard werd toegeslagen, is thans weer het tijdstip gekomen, dat men dezen krachten moet toeroepen: Wij zijn als nationaal-socia listen niet geneigd langer werkeloos, toe te zien, doch wij zullen u in den eerstkomen- den tijd ter verantwoording roepen en wel met alle middelen die ons ter beschikking staan. Sprekende over d"e jongste maatregelen op het gebied der tewerkstelling, die het ge sloten overbrengen van de jongere jaargroe pen naar Duitschland voorzien, merkte Haupt dienstleiter Schmidt op, dat het de plicht van de Germaansche broeders is, elkander wederzijds te steunen. Wanneer de een of de afider nog niet tot het inzicht komt, dan is dit onbelangrijk. Overigens komen deze maat regelen overeen met een eisch van rechtvaar digheid, daar de oudere leeftijdsgroepen in het land kunnen blijven. Ook al wordt er niet aan gedacht Nederlandsche vrouwen in Duitschland te werk te stellen, zoo dienen zij toch in grooteren omvang in Nederlandsche bedrijven tewerk gesteld te worden nu ook de vrouwen in Duitschland in de bedrijven tewerk gesteld zijn. Tenslotte, eischte Hauptdienstleiter Schmidt, dat dekameraadschap, die de Duitsche en .Nederlandsche nationaal-socialisten steeds verbonden heeft, verder verstevigd zal wor den niet alleen onder de jeugd van 'óeide landen, doch daarenboven ook in het Neder landsche Arbeidsfront, in den Volksdienst en ln alle andere organisaties. Elkeen moet we ten, dat de kameraad, die naast hem staat, een kerel uit één stuk is, zooals elke soldaat van den Führer een kameraad van ons is. In dezen geest zal de vrijheid van Europa ver overd worden en zal een eensgezind Europa ontstaan. Met een groet aan den Führer, alsmede met de Duitsche en Nederlandsche volksliederen, werd de grootsche demonstratie, die stond in het teeken van de nationaal-socialistische aaneengeslotenheid en strijdgemeenschap ge sloten, die hierdoor niet alleen tot een vuur baken, doch ook tot een vermaning en waar schuwing aan de tegenstanders werd. Duitsch-vijandige lectuur vervaardigd en verspreid. Voor het Duitsche Oberg'ericht hebben Woensdag jl. in een proces, dat den gehee- len dag duurde, acht communisten terecht gestaan terzake van het vervaardigen en verspreiden van Duitsch-vijandige lec tuur. Hoofdverdachten waren het» vroegere communistische gemeenteraadslid van Am sterdam, de 33-jarige stucadoor J. H. Jan zen, de 37-jarige kantoorbediende J. Pos- thuma uit Haarlemmermeer en de 29-jarige bakker C. Aarnouts uit Amsterdam, terwijl voorts nog terecht stonden de 28-jarige bak ker C. Schuurman uit Amsterdam de 32- jarige fabrieksarbeider N. J. Bergsma, uit Utrecht, de 43-jarige chauffeur H. God- froid uit Amsterdam, de 27-jarige hulp monteur B. G. Mulder uit Bussum en de 30-jarige groentehandelaar W. F. Alber ding uit Amsterdam. Zij allen hadden als communisten, die vroeger lid waren van de C. P. N. gedurende het tijdvak van den zomer 1940 tot Februari 1943 het illegale communistische blad „De Waarheid" en later ook het blaadje ,.De Vonk" in elkaar gezet, daarin met anderen hetzeartikelen geschreven, de bladen gestencild en ten slotte in veelvoud verspreid. Bovendien was Mulder nog ten laste gelegd, het in het bezit hebben van een revolver. In hun geschriften hadden zij de arbeiders aange zet tot sabotagedaden en aangeraden zich aan den arbeidsinzet in Duitschland te ont trekken en verder opgeroepen tot den vrij heidsstrijd tegen de Duitschers, den val van Stalingrad bejubeld en meer dergelijke anti-JDuitsche uitlatingen ir; hun pamflet ten neergeschreven. Op grond van artikel 1 van het sabotagemisdrijf hadden zij zich te verantwoorden. Zij bekenden het hun ten laste gelegde voor wat betreft het ver vaardigen en verspreiden van anti-Duit-' sche lectuur, doch bestreden het argument, dat zij sabotage hadden gepleegd. In zijn requisitoir zeide de Staatsanwalt o.m. dat deze groep communisten de eer ste is-van een reeks andere groepjes uit de illegale C. P. N. Het is ook gelukt verschil lende van de leidende persoonlijkheden uit deze vroegere C. P. N. te arresteeren. Deze groep was een cel van de Komintern en als zoodanig zeer gevaarlijk. Waren de eerste nummers van „De Waarheid" en ..De Vonk" gematigd in toon, later warei\ deHetzeartikelen in zulk ijl feilen toon ge schreven, dat het gelijkis te stellen met sabotage zelf. Milde siraffen hebben niet geholpen en daar men hier te doen heeft met onverbeterlijke elementen, kan er van eenige clementie geen sprake meer zijn. Wat wij als bezetters, zoo vervolgde spre ker. op zijn piinst van het Nederlandsche volk mogen verivachten, is, dat het zich rustig houdt. Voor hetgeen deze verdachten hebben gedaan, bestaat 'maar een straf: de doodstraf. Voor alle verdachten eischte spreker de doodstraf met uitzondering van Alberding, die een gering aandeel in deze actie heeft gehad en voor wien spreker een tuchthuis straf eischte van twaalf jaar, met aftrek van voorarrest en inbeslagname van de vijandige geschriften. Voor de hoofdverdachten pleitte mr. van Ravenswaay uit Utrecht. Voor de andere verdachten pleitten mr. Kernkamp uit Utreeht en mr. Keune uit Amsterdam. Nadat het Obergericht zich in raadska mer had teruggetrokken, wees de president vonnis. Alle verdachten werden tot de dood straf veroordeeld, behalve Alberding, die twaalf jaar tuchthuisstraf kreeg. Volkstuinen en Arbeidsinzet. Gemeente verleent assistentie. Nu tengevolge van arbeidsinzet en krijgs gevangenschap de mogelijkheid bestaat, dat houders van volkstuinen zich gedwongen zien, den arbeid van eenige maanden onaf gedaan achter te laten, heeft de Bond van Haarlemsche Volkstuinhouders vereenigingen getracht, in de daardoor ontstane moeilijk heden te voorzien. Er is daartoe overleg ge- oleegd met het gemeentebestuur van Haar lem en dit overleg heeft loonend resultaat opgeleverd. Het gemeentebestuur toch heef! zich bereid verklaard, ten behoeve van die volkstuinen, waarvan de pachter zich uit hoofde van arbeidsinzet of krijgsgevangen schap in den vreemde moet begeven, arbeids krachten beschikbaar te stellen, zoodat een zoo gunstig mogelijke opbrengst van de volkstuinen ten voordeele van de verwanten van de pachters verzekerd .blijft. Houders van volkstuinen, die naar het bui tenland vertrekken dan wel hun rechtheb benden, doen dus verstandig, zich zoo spoe dig mogelijk van assistentie te verzekeren. Zij dienen zich daartoe te wenden tot den secretaris van den Bond van Haarlemsche Volkstuinhouders Vereenigingen, den heer Ch. F. Keyser, Marsstraat 45, Haarlem, die zich ter zake met het gemeentebestuur ver staat. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter B vanaf Boer Voetbal AJAX—D.F.C. TE AMSTERDAM, De eindstrijd om den Nederlandschen Voetbal beker tusschen Ajax en D. F. C. zal Zondag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gespeeld. N.V.B.-BEKER. De halve-eindstrijden om den N.V.B.-beker leverden de volgende resul taten op: AjaxWageningen 8-0; D.F.C.M. V.V. 3-1. In de finale komen dus Ajax en D.F.C. Wielrennen. PELLENAARS WINT DE RONDE VAN AMSTERDAM. De ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van „Olympia" georgani seerde ronde van Amsterdam-N. heeft Pel- lenaars- gewonnen, die Schulte in den sprint klopte. Er is in de rit over 112 K.M. hard ge reden en «3e afstand legde de winnaar in 2 uur 45 min. af. Derde t^as Lust en vierde De Korver. Bij de ómateurs won C. Bijl uit Den Haag. Tennis. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Oyergangs- klas: D.D.V. 3—Westrust 71. Hilverheide Groen Wit 44 Tweede klas: H.L.T.C.Groe- nendaal 44. WimbledonRuïne 26-, Groe- nendaal 2H.L.T.C. 2 1—7 BeverwijkHeem stede 44. JatilooGroenendaal 3 I7. West- rust 2—Wimbledon 2 26. Derde klas: Heem stede 2Duinlust 1—7. Groenendaal 5Ja tiloo 2 3—5. Duinlust 2Wimbledon 3 26. BallenjagersHavenmeeuwen 4—4. Jatiloo 3 Nike 2 71. NikeA.L.T.V. uitgesteld. Heemstede 3—H.L.T.C. 3 1—7. H.L.T.C. 4— Ballenjagers 2 71. Wimbledon 4Nike 3 35. Hanvenmeeuwen 2Westrusf 3 35. Kanosport. VEERTIENDE ZAANRACE. Te Wormer- veer zijn de nationale langebaankampioen- schappen gehouden. J. Kraaier won de 10 K.M. race K.l sen. en W. F. van de Kroft (Haar lem) werd derde. H. Mica (Trekvogels, Haar lem) won de 7V2, K.M. wedstrijd r.l junioren in 45 min. 0.9 sec. In het hoofdnummer voor dames gaf Haar lem den toon aan. Eerste werd mej. G. van Hamburg. Trekvogels in 1 min. 37.9 sec.; 2. mej. A M. J. Nijssen. H.K.V.3. mej. C. M. de Boer. Trekvogels. WOENSDAG 23 JUNI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Volkszang (gr.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gevarieerde lichte melodieën (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Program ma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwberichtert. 8.10 In strumentale operafragmenten (gr.). (8.45—8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.30 Operette klanken (gr.). 10.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 10.45 Voordracht. 11.00 Otto Hen driks en zijn orkest. 11.30 Cello en clavecimbel. 12.00 Almanak. 12.15 Trio Nina Dolce. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Land en volk brengt 13.10 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 13.45 Voor de jeugd. 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.15 Halfweg, gevarieerd programma. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Pianovoordracht en viool en piano 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Melodisten en solist. 18.45 Neerlands stem van het front. 18.55 Marsch (gr.). 19.00 BNO Nieuws berichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Het Utrechtseh Stedelijk Orkest. 19.45 Een half uurtje op een muziekavond bij de familie Spoelman. 20.15 Albrecht Rodenbach. 20.45 Utrechtseh Ste delijk Orkest en solist. 21.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 22.00 BNO Nieuwsberichten Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met-de studio beschikken. 22.15— 24.00 Van de eene melodie in de andere (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.30 Opera orkest en solist (opn.). 18.00 Sympho- nische dansmuziek (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberich ten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Melodieën uit een uitstalkast (opn.. 20.15 Hoe en wanneer is het houden van Angora-konijnen voordeeiig? 20.30 Lichte muziek van klassieke meesters (gr.). 21.15 Kamermuziek van Haydn en Mozart (gr.)»' 21.45 Avondwijding. 22.00 B,NO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Verduisteren: van 22.15 tot 5 uur. 23 Juni: zon op 5.17, onder 22.07 uur maan op 1.14, onder 11.49 uur 24 Juni: zon op 5.17, onder 22.07 uur maan op 1.40, onder 13.06 uur (L. K) Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen én omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W, van Ommen, Hpemstede. MET VITAMINE B-, CH ftOCUCV OtifllAHON-CAtatCKCM L

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2