Belangrijke N. S. B.-vergadering in Den Haag, Eenheid in Beweging en Formaties. Hernieuwde betuiging van trouw aan den Leider. Verzoek aan gebruikers van KftUSCHJEN 0 STAlï ROTTERDAM V1720 VERZEKERIN m Verduisteren: wan 22.15 tot 5 uur. Gisteravond heeft de N.S.B. in den Die rentuin te Den Haag een bijzonder be langrijke bijeenkomst gehouden waarop de commandant der W.A. mr. A. J. Zonder van, de voorman der Germaansche S.S. in Nederland, J. H. Feldmeyer, de hoofd- stormer en plaatsvervanger van den Lei der, C. van Geelkerken en ten slotte Mns- sert zeBMiet woord hebben gevoerd. De Bijéénkomst had het karakter van een hernieuwde betuiging van trouw aan den Leider en vormde als zoodanig een antwoord op praatjes, die zijn verspreid na de door Mussert op 5 Juni in Tivoli te Utrecht belegde kaderbijeenkomst. Zij vonden hun grond in het feit, dat de bui tenstaander in een nationaal-socialistisehe beweging de eenheid van het kerkhof meent te moeten aantreffen. Daartegenover stelden de eerstgenoemde drie sprekers hunne verzekering, dat niets in staat zal zijn hun trouw aan Leider en beweging te schokken, De bijeenkomst werd door eenige dui zenden functionarissen en leden der bewe ging bijgewoond. Daaronder waren be halve de sprekers o.m. de leidster der N S.V.O., mevr. O. de RuiterVan Lanke- ren Matthes, de Gemachtigde van den Lei der voor Zuid-Holland J. W. baron van Haersolte van Haerst, de Gewestelijk leider M. J. A. van Iersel, die' de bijeenkomst leidde, de cUef van het kabinet van den Leider, jhr. D. de Blocq van Scheltinga, de Gemachtigden van den Leider voor Staat en Beweging, en adviseurs en functionaris, sen van het hoofdkwartier. Verder verte genwoordigde Bereichsleiter Bühner het Arbeits-bereich der N.S.D.A.P. Vooraan hadden kameraden van het front, waaronder ook enkele gewonden, een plaats ingenomen. De balcons waren bezet door jongens en meisjes van den jeugdstorm. Het podium was versierd met vlaggedoek en de emblemen van de beweging. Ter weerszijden daarvan was een vaaja .net het hakenkruis gehangen. Onder tromgeroffel en trompetgeschal van tamboers en pij pers van den N.J.S. betrok een vaandel- wacht haar plaats achter het spreekge stoelte. Met hetzelfde ceremonieel werd de nationale oranje-blanje-bleu-vlag op het podium gedragen. Rede commandant Zondervan» Commandant Zondervan begon zijn rede met te zeggen, dat de nationaal-socialisten als dragers van een wereldbeschouwing reeds 10 jaar geleden de overtuiging hadden, dat met haar het vaderland en Europa zouden staan of vallen. De bloedoffers, die de beweging heeft «moeten brengen, hebben haar niet ge broken, en de beschimpingen, die haar ten deel gevallen zijn, hebben haar niet verbitterd. Integendeel, de bewegir* is daaruit slechts gesterkt te voorschijn gekomen en heeft niet vergeten, dat dit Nederlandsche volk met al zijn fouten, doch ook met zijn heerlijke gaven en deugden haar volk is. Het zelfrespect der natie is het leidende doel van de nationaal- socialisten geweest. Daarom hebben zij het volk den nationaal-socialistischen soldaat in de W. A. als voorbeeld voor oogen gesteld, en het is geen geringschatting van den arbeid der andere formaties, wanneer geconstateerd wordt dat de W. A. aan deze prestatie het grootste aandeel heeft. De democraten hebben voor 1940 de W. A. verboden omdat juist in haar gelederen de meest strijdlustig nationaal socialisten stonden, en de bloedoffers, die de W. A. na 1940 in den strijd tegen de reactie heeft gebracht, hebben het beste bewijs gele verd, dat duizenden bereid waren voor de overwinning van hun wereldbeschouwing en voor Anton Mussert, die hen leidt, de groot ste offers te brengen. Voor vriend en vijand bliift te allen tijde één ding duidelijk waar Mussert staat, staat de W.A. Wanneer nu ^le W.A. een groot deel van haar mannen gezon den heeft naar de Waffen-S.S., het Legioen de Weermacht, de N.S.K.K., de Nachrichten- truppen, de Organisatie-Todt, de Nederland sche Landwacht, de hulppolitie en andere or ganisaties, dan is dat geschied in de zeker heid, dat deze mannen eens opnieuw in de gelederen van Mussert zullen staan, om de laatste hinderpalen op den weg naar een K nationaal-socialistisch Nederland uit den weg te ruimen. Wanneer de W.A. thans verder noodzakelijke dingen ten achter stelt btf het allerbelangrijkste: den,oorlog te winnen, dan Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen èn omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen Heemstede. Gleitchaarschte bemoeilijkt de levering ven Uw geneesmiddelen.Geeft daarom Uw ledige Kruichenflesch met dekfel terug een Uw Apotheker of Drogist en U ont vangt daarvoor resp. 5, 3 of 2 ets. p. II. Kruschen wordt uitsluitend verkocht In de bekende gele verpakking. beschouwt zij dit als een offer, dat zij brengt in de zekerheid aldus voor de toekomst van het volk de best? troeven in handen te hebben. Spreker legde vervolgens een gelofte van trouw aan Anton Mussert af: „terwijl de democraten „jan boezeroen" lieten strijden voor hun zetel op het kussen, staan overal, waar eenvoudige weermannen staan, ook de kaderleden van de W.A. tot het hoogste. Aldus smeden wij een band van kameraadschap, die door niets en niemand te breken is. Het is de leider, die ons daarheen den weg heeft ge wezen en een voorbeeld is geweest, terwijl de Führer gelegenheid heeft gegeven, ondanks de remmen van het verleden, de opgewekte krachten dienstbaar te maken aan het nieuwe Europa, en tegelijk aan de toekomst van ons eigen volk. In onwrikbaren trouw aan deze beide mannen ligt de basis voor onze een heid, die haar schoonste uitdrukking vindt in de leuze: alles voor het vaderland. Rede voorman Feldmeyer. Voorman Feldmeyer wees in zijn rede erop. dat de harde jaren van den strijd ge leerd hebben het wezenlijke van het on wezenlijke te onderscheiden. Zij hebben in het bijzonder de wetten van het bloed geopenbaard en geleerd, dat een ras en een volk zich slechts kunnen handhaven, wanneer zij hun bloed en hun eigen aard bewaren. Üe laatste jaren van de degene ratie voor 1940 hebben ook aangetoond, dat de verjoodsehing der geesten verder om zich heen gegrepen heeft dan de eigen lijke bloedvermenging. De Germaansche mensch is zich bewust geworden, dat hon derden, die vóór hem leefden, in hem als in een brandpunt samenkomen. Het volk beschouwt hij daarom waarlijk als een eenheid van verwanten naar den bloede, waarin niet alleen de groote Nederland sche figuren voortleven, doch ook' het Groot-Germaansche verleden, en waarin de Groot-Germaansohe toekomst besloten ligt. Waren volkenbond en internationale onwerkelijke en bloedelooze abstracties, wij spreken van een grootere gemeenschap, n.l. de Grpot-Germaansche. Want deze is voor onsAtle levenswarme roep van het bloed. Deze idee heeft in de S.S. vorm gekregen, en wanneer daarover misver standen zijn ontstaan, dan kunnen die wor den teruggebracht tot een misverstaan van het dynarliisehe, ons allen bezielende be grip- „Ons Rijk", waarvan het wezen het belangrijkste is. Dat Rijk zal als wezenlijk ideaal de vormgeving steeds te boven gaan. De vorm is in'deze dagen van be zinning het alleronbelangrijkste. Deze ge dachten zijn niet pas in 1940 uitgesproken. Reeds lange jaren tevoren leefde in ons ditzelfde Germaansche ideaal. De Leider heeft in zijn werk „Bronnen van het natio- naal-sociatisme" erover gesproken, hoe zich deze ontwikkeling steeds meer in ons zelf voltfekt en hoe wij in ons eigen natio- naal-socialisme groeiden. Spreker verklaarde vervolgens, dat en kele lieden het met de S.S. niet eens zijn, omdat zij van meening zijn, dat deze te ver gaat of te radicaal is. Dit is daaïom niet erg, omdat de nationaal-socialistisehe een heid een andere is, dan de democratische tegenstanders vaak wilden doen gelooven. Hij wees er vervolgens op, dat de Leider den eed van trouw op den Führer heeft afgelegd en dat hij het geweest is, die voor de eerste keer een formatie Nederlanders van de Germaansche SS persoonlijk ook den eed van trouw op den Führer Adolf Hitler heeft laten afleggen. Bij den Führer ligt zonder uitzondering ons aller ideaal. Bij den Führer, als de figuur, uit wien, tot wien en door wien werkelijk de Germaan sche lotsgemeensohap geboren wordt en groeit. Van Geelkcrkeii, over de jeugd. Hoofdstormer Van Geelkerken verklaarde in zijn rede, dat de jeugd voor de nationaal- socialisten van heden de waarborg moet zijn, dat hun werk eens zal worden voortgezet. Spr. wees er vervolgens op, dat de Jeugd storm krachtens zijn idealen een groote aan trekkingskracht op de jeugd uitoefent, waar tegen de ouders zich tevergeefs schrap zet ten. In den Jeugdstorm vfordt het karakter van de jeugd gevormd en zij leert daar, zich in te zetten volgens de richtlijn „In Godsver- trouweh alles voor het vaderland". De tijd vóór 1940 heeft ook de jeugdorganisaties ge kend, waaronder een, waarin de jongens achter totempalen moesten aanloopen en aan gespoord werden iemand te gehoorzamen, die de boeren in Transvaal bedreigd en bespion- neerd heeft. Nadat de Hoofdstormer de jongens en meisjes het geweldige gebeuren van dezen tijd, waarin een geheele jeugd opstaat, voor oogen gesteld had, liet hij tegelijkertijd een scherpe vermaning hooren tegen de houding van misleiden en onverschilligen. In onwrik baar geloof en vast vertrouwen staat^de jeugd in de gemeenschap der Nederlandsche natio- naalsocialisten en vormt aldus een onderdeel van de gfoot-Germaansche jeugd, de jeugd van het nieuwe Europa. Rede van den Leider. Mussert achtte het noodzakelijk de geruch ten, die sedert de bijeenkomst van het lei derscorps der Beweging op 5 Juni in Tivoli te Utrecht zijn verspreid, tot de juiste pro porties terug te brengen. Nadat de afdee- lingsleiders gesproken hadden achtte hij^gt nu zijn taak uiteen te zetten waarom het in deze dagen en maanden gaat. De Leider schilderde de periode voor 1940, waarin de Beweging door de democraten steeds weer voor dood werd verklaard en constateerde, dat thans de Beweging de draagster is van den politieken wil van 't Nederlandsche volk. Zij draagt die verantwoordelijkheid gaarne en wenscht slechts dat haar nog grootere verantwoordelijkheden voor de toekomst van het Nederlandsche volk in deze kentering der tijden zullen mogen ten deel vallen. De Lei der stelde vervolgens het verraad aan de kaak van'de in Londen zetelende emigranten, die het volk gestort hebben in een boozen oorlog van 4 1/2 dag en die op den derden dag van dezen oorlog reeds de beenen ge nomen en het volk alleen gelaten hebben. Deze lieden wagen het nog om diegenen-, die hier zijn gebleven en pogingen in het werk stellen het volk weer op de been te hqjpen, adviezen te geven hoe het volk geholpen moet worden en wat goed en wat niet goed is en hoe men sabotage -pleegt. Het verschil tusschen deze lieden en de'-Viationaal-socia- listan bestaat hierin, dat de laatsten de fat soenlijkste zijn. De emigranten hebben den N.S.B.-er» gedreigd, dat zij zullen worden opgehangen wanneer zij terugkomen. Ik mag verklaren, d3t er) geen Nederlander is, die gelooft te zullen worden opgehangen wanneer de nationaal-socialisten winnen. De Leider schetste vervolgens de bases van den tegenwoordigen wereldstrijd, waarin aan de eene zijde het nationaal socialisme en het fascisme en aan de andere zijde het kapita lisme en het bolsjewisme staan. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa. In dezen tijd hebben de nationaal-socialisten een roe ping te vervullen voor volk ei* vaderland om het volk door dezen tijd heen te brengen. De vier dagen oorlog in Mei 1940 hebben de juistheid van de vermaningen en waarschu wingen, die door de nationaal-socialisten reeds jaren, tevoren werden verkondigd, be vestigd. In het bewustzijn van hun verplich ting in den strijd op leven en dood zijn de eerste honderd vrijwilligers gegaan en zijn duizend gevallen. De beweging zal ook verder haar plicht doen. Zij is niet van meening, dat zij' stil moet afwachten tot uit het Oosten het bolsjewisme en uit het Westen het Ameri kanisme komen. Zij verwacht van Engeland niets, want het Nederlandsche volk kent En geland sedert meer dan 300 en 400 ^ar. De Leider verklaarde voorts dat hij zeer wel weet dat het niet aangenaam is in een bezet gebied te leven en dat het nog mir^der aangenaam is een autoritaire beweging in een bezet gebied te leiden. Onze Duitsche kame raden, zoo verklaarde de Leider, kennen de moeilijkheden. De beweging heeft tot taak de saamhoorigheid op te bouwen, die Romen moet omdat alleen daarin voor allen iff Euro pa de toekomst ligt. De Leider hield zich vervolgens1 bezig met het onverstand, dat de N. S. B. ontmoet bij het uitvoeren van deze taak. De strijd is ech ter niet zoo erg, wanneer hij maar den wil staalt, om ondanks alles voor het Nederland sche volk in het nieuwe Europa den weg Je banen. De mogelijkheid hiertoe is te danken aan de trouw, den moed de offervaardig heid van duizenden en tienduizenden kame raden. Het is de ksacht van de nationaal- socialistisehe beweging, dat niemand hierin een wig kan drijven. Een volk dat voor 1940 aan alles rijk wastn thans zoo arm is, een volk, dat een dergelijken val heeft beleefd. Vi den kortst mogelijken tijd een nieuw doel voorde toekomst aan te wijzen, is geen kin derwerk. De Leider stelde yervolgerrs het Neder landsche vqlk de moeilijkheden en offers van het Duitsche volk voor oogen, dat thans de zorg heeft dat het bolsjewisme Europa niet overstroomt en honderddui zenden afslacht. Hij verklaarde woordel'lik: „Wanneer wij wakker worden door het ge brom van motoren zijn we natuurlijk blij, dat de bommen niet hier vallen, maar ge ven wij ons1 ook volledig rekenschap van het feit, dat zij aan gene zijde van de grenzen vallen en dat hierdoor een volk zwaar Mjdt? Daarom zeg ik. ja dat moeten wij doen: het moet zoo zijn, dat allen- zich smartelijk ge troffen voelen of nu Keulen gebombardeerd wordt of Rotterdam. Dan eerst is een basis gelegd voor de gemeenschappelijke toe komst van beide volken. De samenwerking tusschen de Nederlandsche en de Duitsche nationaal-socialisten moet tot een voor beeld worden voor de volken van geheel Europa. Het gaat om de beveiliging en den gemeenschappelijken opbouw in de gemeen schappelijke levensruimte, welke reikt van Hammerfest in het hooge Noorden tot aan den Brenner, van Duinkerken tot ver in het Oosten, In deze gemeenschappelijke levens ruimte moeten de Germaansche volken eensgezind zijn. die levensruimte moeten zij gezamenlijk verdedigen en gemeenschappe lijk gelijkgerechtigd opbouwen. Binnen deze gemeenschappelijke levensruimte voor allen zullen nationale veiligheid en ontwik keling binnen het groote geheel, en weder- zljdsche achting heerschen. Een goed Ne derlander en een goed Duitseher kunnen het eens 'worden, en hoe dit staatspolitiek ge zien gedaan zal worden, zal door den" Führer geschieden, in wien wij vertrouwen kunnen hebben. Vervolgens sprak de leider over de hou ding der N. S. B. tegenover de kerken. Hij zeide hierover onder meer het volgende: evenals van oudsher, zoo zal ook in het nieuwe Nederland vrijheid van godsdienst en geweten moeten bestaan, voor zoover dit werkelijk christelijke aangelegenheden be treft. In dit verband wraakte Mussert een kerkelijke aankondiging onder den titel: „AVie zal ons redden?", welke aankondiging meer weg heeft van een politieke uitdaging dan van een aankondiging van een biddag. Wanneer de N. S. B. de leiding zal overne men, mag men niet denken zooiets onge straft te kunnen doen. Ook de katholieke kerk heeft zich steeds gekant tegen de Be weging. Voor die katholieke mannen en vrouwen, die ondanks het feit, dat hun de Sacramenten geweigerd worden, tot in den dood Leider en Beweging trouw bleven, is spreker verplicht de gewetensvrijheid te handhaven. Bij de hierop volgende bespreking van de tewerkstelling zeide Mussert, dat hij tiet volkomen eens is met alles wat er toe bijdraagt den oorlog te winnen. Wat goed is verdient gesteund te worden. Wat niet goed is moet bestreden worden. De Bewe ging staat er als een blok. De bedding is breed, maar de stroom kent slechts één richting. Een scheiding zal niet komen. •TOtM HMfDWO»! - WHK It'fft w V. MAATSCHAPPIJ Een Nederl&ndsch Bedrijf door de ceuuren heen 'ERASMUSHUIS COOLSINGEI ROTTERDAMJ Vervolgens betuigde de Leider zijn danl? aan de W.A., de S.S.en den Jeugdstorm, de politieke organisaties, formaties en af- deelingen der N.S.B. voor den aan hem be toonden trouw, de offervaardigheid en pa raatheid, alsmede voor hun strijd in het Oosten. Deze trouw, die ons met elkaar verbindt, is de trouw vande Germaansche lotsge- meenschap als eenige mogelijkheid voor de redding van Europa in. de toekomst. En woordelijk zei hij vervolgens onder jube lende bijvalsbetuigingen: „Trouw aan den Führer, aan den man op wiens schouders voor het grootste deel de last voor het behoud van Europa rust. Hebt.U zich wel eens voorgesteld wat het wil zeggen om voor GiRl en alle menschen verantwoordelijk te zijn voor het voortbe staan van 'n deel der wereld.. Dezen onnoe- melijken last draagt hij, de Führer, dien ik eens trouw gezworen heb en dien ik trouw zal blijven tot het einde mijner dagen en aan wien de Beweging verbonden is door mijn persoon". DIEFSTAL IN EEN PAKHUIS. De recherche heeft een 17-jarigejj meubelmaker en een 27-jarigen chauffeur aangehouden, die uit een pakhuis te dezer stede, ongeveer 70 flesschen Arak hadden ontvreemd. De sleutel van het pak huis was hun verstrekt door een 16-jarigen leer ling-machine bankwerker, die bij den benadeelde werkzaam was. Deze verschafte ook de noodige inlichtingen. De I7-jarige meubelmaker bleek ook nog een paard uit een weide te hebben gestolen. Een gedeelte van den ontvreemden drank en 'n bedrag aan geld zijn inbeslag genomen. TWEEDE VOORJAARSVEILING. Op 6. 9 en 12 Juli a.s. zal de tweede groote voorjaarsveiling bij Frederik Muller Co. te Amsterdam worden gehouden. Behalve porcelein, bijoux en meubelen komen oude en moderne schilderijen ten verkoop. Het als steeds keurig uitgevoerde prospectus ver meldt o.m. etsen van Rembrandt en schilde rijen van J. v. Goyén, A. v. d. Neer, J. Bos boom, H. en M. ten Kate. Hobbe Smith, Corot en H v. d Velde Dammen. FINALE HOOFDKLASSE KAMPIOENSCHAP Zondag j.l. begon de finale van den wed strijd om het hoofdklasse damkampioenschap 1943 van Haarlem. De uitslagen luiden als volgt: F. Raman wint van J. B. Sluiter Jr.; J. C. Draijer remise met Yme de Jong; Aebe de Jong remise met J. W. van Dartelen. A. Miedema was vrij. Voor de finale 1ste klasse classifj^eerden zich: A. Smit, H. Willemse of B. v. d. Kroft, G Bakker, W Dijkhoff, H. Wals, P. Klaasen, G Hekelaar en Jac. v. d. Kroft. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARLEM- BCHE DAMCLUB. Voor deze wedstrijden werden de volgende partijen gespeeld: Hoofd klasse: Nico Blom remise met D. Schrijne- maekers; Ph. G. Amelung Jr wint van J. van Looij; Chr. Gerritsen remise met J. H. Meure. Eerste klasse: L. Kisch wint van G. J. Steen- kist; Y. Boterbloem remise met P. L. Schrij- nemaekers; W. de Goede wint van G. J. Steenkist. Zomerwedstrijden: J. Holm wint van J. Piek; D. §chrijnemaekers wint van H. L. Philippo; L. Kisch wint van A. Smit; G. Bakker remise met Joh. Philippo; A. J. Oremus wint van A. Smit. HOOFDKLASSE COMPETITIE 1943/1944. In verband met de oprichting van den Prov. Noord-Hollandschen Dambond, waardoor thans alle in Noord-Holland gevestigde dam clubs in één districtsbond zijn vereenigd, werd de hoofdklasse-afdeeiing voor het a.s. seizoen 1943/1944 officieel als volgt samenge steld: „Jozeph Blankenaar", „Gezellig Samen zijn" en „Amsterdam" (allen te Amsterdam); „Oostzaan", „IJmuiden", Haarl. Damclub en „Oosterkwartier" en „Zaandam". De eerste klasse zal' uit drie afdeelingeri bestaan. De samenstelling van de afd. Kennemerland luidt als volgt: „Stabiel" (Santpoort); Haarl. Dam club II, „Het Noorden", „Haarlem"; R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" en de Bever- wijksche Damclub. Waterpolo. HAARLEM 1—H.P.C. II 3—3. In een aan beide zijden enthousiast gespeelden wedstrijd is „Haarlem" er in geslaagd met 3-0 van H. P.C. II te winnen. Aanvankelijk golfde het spel snel op en neer en moesten de doelver- dedigers verschillende malen reddend optre den. De „Haarlem"-doelman had het wat moeilijker dan zijn collega, doch in keurige stijl hield hij zijn doel schoon. Nadat aan beide zijden enkele kansen door slecht schie ten verloren waren gegaan, ging de rust nog met blanken stand in. Onmiddellijk na de her vatting pakte „Haarlem" beter aan en wel dra had Hoogland succes toen hij met een uitstekend schot de score opende (1-0). Verdel slaagde er even later in met een omhaalbal den stand op 2-0 te brengen, waarna Piet Koonings het derde doelpunt maakte.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2