Rosenberg en Xnut Hamson op journalistencongres. Het tweede internationale Journalistencon gres is te Weenen geopend mot een rede van Reichsminister Rosenberg. De minister wees er op. dat deze eorlog een ware wereldstrijd geworden is, want het gaat niet slechts om militaire heerschappij, poli tieke grenskwesties of industrieele reserves, doch er staan groote machtsgroepen volstrekt afwijzend tegenover elkaar. ^ïet is een strijd om totaal verschillende levenshouding, staats opvattingen en wereldbeschouwingen. Vervolgens wees Rosenberg op alle werk tuigen, die bestemd zijn voor de vernieling der cultuurbronnen, zooals bijv. een wereld pers, die niet de natuurlijke belangen van een volk, doch die van internationale groote banken, meest van joodseh karakter, verte genwoordigt, nieuwsbureaux. die er niet toe dienen de wereld waarheidsgetrouw over ge beurtenissen in te lichten, doch die het tegen overgestelde doel nastreven door onjuiste be richten, bepaaldë politieke effecten of recht- slreeksche beurstransacties van steeds groo teren omvang te bereiken. Vervolgens schilderde Rosenberg den hul digen toestand in de Ver. Staten en vestigde de aandacht er op, dat geen land ter wereld een zoodanig georganiseerd misdadieerswezen heeft als de Ver. Staten, waar politiek en misdaad op onrustbarende wijze samengaan. Sprekende over de Sovjet-Unie, die hij uit eigen aanschouwing goed kent, zeide hij, dat hij getroffen is door het vreeselijke verval, waarin de Soviet-Unie zich bevindt. Een over winning van de roode terreur zou het einde geweest zijn van alles \yat eens alle volken van Europa tot groote daden heeft geïnspi reerd. Beschamend noemde hij het. dat Groot- Brittannië in een beslissend uur het grootste verraad aan Europa heeft gepleegd. Het heeft onder joodsche leiding een steeds meer vijan delijke houding tegen het Europeesche conti nent aangenomen. Evenmin als Engeland, weet de Sovjet-Unie wat cultuur is en wat Europa beteekent. Ze zien slechts één ding. n.I. millioenen en nog eens millioenen ge wapende slavenmassa's, waarvan de per soonlijke waardigheid is vernietigd. Met het oog op een dergelijk perspectief bestaat er maar één besluit, n.I. den strijd tot het einde toe voort te zetten, en de bases te leggen voor een groot-Europeesche wedergeboorte. Onder stormachtige toejuichingen is de be roemde Noorsche schrijver Knut Hamsun verschenen op het journalisten-congres. In zijn door het Noorsche bestuurslid Rishovd voorgeleden rede noemde de grijze Noorsche schrijver de ter wereld nog aanwezige voor liefde voor Engeland een pest, die onder de menschen gevaren is. Hei geheim der politiek van Albion is die verraderlijke vermenging van gulden beloften en dwang, van huichel achtige vreeze Gods en onderwerping van secret service, geweld en moord. Slechts een groot machtig land kon a?n het gif der En gelsche politiek weerstand bieden: Duitsch- land, het Rijk van het Midden. Het nationaal- socialisme is een openbaring, een wonder van wil en Germaansche kracht. Engeland wilde den oorlog en Hitier trok het zwaard. Hij wilde een nieuwen tijd, hij wilde alle landen nieuw leven schenken, wilde blijvende een dracht in het welzijn van elk land. Zijn strijd genoot Mussolini staat hem met Italië ter zijde. Zij zullen het gemeenschappelijk klaar spelen en dan is de oorlog voorbij. Engeland moet echter op de knieën. De Fransehe ambassadeur De Brinon néémt met een groep Fransehe journalisten even eens deel aan bet congres. Rost van Tonningen en Van Megeheien te Weenen. Op het congres van de Unie van natio nale journalistem-ereenigingen, dat op het oogenblik te Weenen bijeen is, hebben heden nar. Rost van Tonningen, da presi dent der Nederlandsche Bank en de heer P. J. van Megeheien, voorzitter Tm het Verbond van Nederlandsche Journalisten, redevoeringen gehouden. Eerstgefeoerrvdc besprak zun ervaringen als commissaris voor den Volkenbond te Weenen en daar na met het internationale joodsche kapita lisme. de heer Van Megeheien voerde het woord over Nederlands houding tegen over het nieuwe Europa. In de volgende editie komen wij nader op deze uiteenzet tingen terug. Sjansi staakt tegenstand. De Chineesche provincie Sjansi, welke zes jaar lang heeft weerstand 'geboden, heeft thans haar verzet gestaakt. De twee laatste prefecten, die aan Tsjoen- king gehoorzaamden, hebben zich met 2000 man ter beschikking van Wang-Tsjing-wei gesteld. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. O .IN 1913 NOEMT MEN DIT v EEN SANTE'LEPCLTJE Een oud lied uit Moskou. Naar de zender van Boston meldde, zou Molotof tegenover den Amerikaanschen ambassadeur Standley verklaard hebben, dat de bolsjewieken de vorming van een tweede front dringend noodig achten. Knox heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat naar zijn meening deze eisch meer een vormkwestie is en niet uif be sliste noodzakelijkheid voortvloeit. In de Albert Hall te Londen zal intus- schen dezer dagen een groote demonstratie voor de Sowjet-Unie worden gehouden, waaraan ook de Sowjet-ambassadeur Maisky zal deelnemen. Deze .bijeenkomst zal onder - leiding staan van den bisschop van Chelmeslord, in diens kwaliteit van voorzitter van den nationalen raad voor Britsch-Sowjet-Rus- sische eenheid. Voorts is dezer dagen te Londen tussohen een Moskousche en een Londerrsche uitgeversfirma een contract onderteekend, volgens hetwelk de Engel- sche uitgever het recht heeft alle in Engel- sche v ertaiing verschijnende bolsjewisti sche boeken in Engeland en het geheele Empire te verspreiden. Canada voor de keuze. Een Canadeesch instituut zou de Canadee- sche bevolking de volgende vragen hebben gesteld: Wenscht u verbonden te blijven met het Britsche Imperium?, met de V. S. te wor den samengesmolten, of een geheel onafhan kelijk Canada 49 procent zou zich voor het eerste, 21 procent voor het tweede en 24 voor het derde hebben uitgesproken, 6 procent stemde blanco. Conflict Giraud-De Gaulle ten einde Het conflict tusschen Giraud en De Gaulie is thans in dier voege opgelost, dat Giraud door het „Fransehe beyrijdingscomité" be noemd is tot opperbevelhebber in Noord- en West-Afrika en De Gaulle tot opperbevelheb ber in andere gebieden. „United Press" meldt, dat er in het kamp der Gaullisten groote teleurstelling heerscht, dat Fransch West-Afrika onder het bevel van Giraud zal komen. Het comité heeft overigens de kwestie onopgelost gelaten, wie het opper bevel over de vloot zal voeren en over de gebieden Syrië, Fransch Aequatoriaal Afrika, Fransch Somaiiland en Madagascar. De Gaul- les bevel zal zich uitstrekken over de strijd krachten op Martinique, Guadeloupe en Fransch Indochina. De jas van maarschalk Rommel. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Een majoor uit het hoofdkwartier van maar schalk Rommel die eenige dagen als koerier te Berlijn vertoefde, deelde mede, dat de veldheer op het oogenblik wederom een uniformjas draagt, die zoowel in het eigen kamp als bij den vijand, een zekere vermaard heid heeft gekregen. Het is zijn zoogenaamde „offensiefjas" welke hij steeds draagt als hij zijn nieuwp plannen voorbereidt of begint uit te voeren. De spiegels van deze merkwaardgie offen siefjas vertoonen de maarschalkstaven, die in dit bijzondere geval tijdens den veldtocht in Noord-Afrika bij El-Alamein zijn vervaar digd door den knecht van den maarschalk. Deze knecht, die goudsmid van beroep is, smeedde de maarschalkstaven uit het gele blik van een Engelsch sardineblikje, dat hij onder den oorlogsbuit vond. ANDERHALF JAAR GEE1SCHT TEGEN NOTARIS. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te recht gestaan wegens verduistering, de 45- jarige notaris G. W. N. B. te Gouda. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1939 1943 verschillende geldsbedragen, die hij uit hoofde van zijn functie als notaris van ver schillende cliënten onder zich had, tot een totaal bedrag van ruim 116.000 gulden zich heeft toegeëigend. Verdachte gaf in het alge meen de hem ten laste gelegde feiten toe, doch merkte op, dat het bedrag, dat aan cliënten toebehoorde, niet meer bedroeg dan 30.000 gulden. Het resteerende bedrag betrof familieschulden tot een bedrag van ongeveer 24.000 gulden en andere gelden. Hij verklaar de groote bedragen te hebben geleend aan een zekeren v. d. L., die zich later ontpopte als een aartsoplichter, terwijl ook een dame, die betrokken was bij een echtscheidingsproces herhaalde malen door hem met geldleeningen was geholpen. De officier eisehle een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek der preven tieve hechtenis van zeven maanden. Uitspraak 1 Juli a.s. GRAAN GESMOKKELD MET MEDE WERKING VAN AMBTENAREN. Op 13 Maart kreeg de Amsterdamsche politie een waarschuwing dat een groote partij graan te koop was aangeboden en dat die partij ge bracht zou worden in een kelder op den Kloveniersburgwal. Inderdaad arriveerde na eenigen tijd een groote vrachtauto met tarwe en peulvruchten. De chauffeur vertelde dat hij alles in de Wieringermeer had gehaald en dat de 37-jarige luchtbeschermer P. en de 32- jarige broodslijter G. de koopers van de partij waren. De chauffeur zou f 375.krijgen. Er waren ook ambtenaren in het complot. Twee controleurs van den C. C. D. gingen n.I. mee en „beschermden" het transport. In Oosthuizen werd de auto aangehouden, maai de controleurs zorgden er voor dat men ver der ongehinderd naar Amsterdam kon rijden. Voor deze medewerking zouden zij elk met een zak tarwe worden beloond. De politie kon tenslotte 670 Kg. tarwe, 170 Kg. rogge, 196 Kg. bruine boorien, 125 Kg. capucijners en 50 Kg. grauwe erwten, tot een gezamenlijke waarde van f 2)75.in beslag nemen. De luchtbeschermer en de broodslijter heb ben thans terecht gestaan voor den economi- schen rechter te Amsterdam, die hen tot vier maanden gevangenisstraf veroordeelde. Uitreikina distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters D en F. EXAMEN APOTHEKER-ASSISTENTE. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor apotheker-assistente zijn geslaagd de dames .7. Rijkeboer te Haarlem en G. A. Bos nia te Heemstede. Daders van politieken moord berecht. Het Sondergericht veroordeelt beiden ter dood. Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat op 19 Mei j.l. de echtgenoote van den aannemer E. Koopman te Zwolle bij de politie aangifte heeft gedaan, dat haar echtgenoot op 18 Mei de woning had ver laten en sindsdien niet was teruggekeerd. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat Koopman op beestachtige wijze bewusteloos geslagen en in een kuil van een meter diep onder den grond was gestopt. Naar bij de lijk- chouwing is komen vast te staan, is de dood door verstikking veroorzaakt. Terzake van dit misdrijf hadden zich de zer dagen voor het Sondergericht te 's Gra- venhage te verantwoorden de 20-jarige smid Klaas Muller en de 24-jarige schilder Willem Haaije, beiden woonachtig te Heino. Verdachte Muller werd het eerst gehoord. Hij moest zich melden voor den arbeids inzet en ging dien dag afscheid vieren in het gemelde café. Hij had reeds 12 glazen bier op, toen Koopman binnenkwam. ,,Hou- zee", riep Muller den binnenkomenden gast toe, hoewel hij hem niet kende. Koop man voelde zich daardoor getergd en zei, dat hij wel eens kon schieten. Zoo ont wikkelde zich verder de ruzie. Muller was woedend omdat hij meende, met zijn vader en broer aangebracht te zijn door de N.S. B. Alle drie hadden zich namelijk moeten melden voor den arbeidsinzet. Weliswaar had in het café weer een verzoening plaats gehad, maar toen Koop man het café verliet, zijn Muller en Haaije hem per fiets nagegaan en hebben hem neergeslagen. Aangezien beiden dachten, dat K. dood was, haalden zij een schop bij Haaije thuis en hebben zij K. „begraven". Verdachte Muller beweerde, dat men zich er eerst van overtuigd had, dat K. niet meer ademde. Verdachte Haaije verklaarde nog, dat, vóór men in het café in Heino kwam, bei den reeds drie borrels gedronken hadden bij Muller thuis. De verklaringen van ver dachte kwamen in hoofdzaak overeen met die van Muller. Dr. J. P. L. Hulst, als deskundige ge hoord, verklaarde, dat het slachtoffer waarschijnlijk gestikt is. De Staatsanwalt meende, dat men hier weer te maken heeft met lieden, die zich laten ophitsen, waarbij een fanatisme komt, dat zonder zedelijke remming is. De manier, waarop de verdachten hun slachtoffer hebben toegetakeld, wijst er niet op, dat zij hem slechts een pak slaag wilden geven. Terwijl Koopman op den grond lag en niets meer doen kon, hebben zij hem steeds geslagen. Zij hebben hun bewusteloozen tegenstander in den grond gestopt, zoodat zijn dood door verstikking veroorzaakt is. De daders hebben zich aan moord schuldig gemaakt en wel aan poli tieken moord, hetgeen ook sabotage in houdt. Tegen beide verdachten eischte de Staatsanwalt dan ook de doodstraf. Van de zijde der verdediging werd o.a. aangevoerd, dat hier geen voorbedachte rade aanwezig was en men niet van moord kan spreken. Het Sondergericht ging hierna in raad kamer, waarop de president mededeelde, dat beide verdachten wegens moord ter dood veroordeeld waren. Men ziet aldus zeide de president waartoe de politieke haat leidt. Die haat maakt van de menschen dieren. Zulke moorden geven bovendien aanleiding tot de grootste onrust. De bezettende macht kan dit niet onverschillig laten. Wie zich tot een moord verlaagt, dien zal het ge recht neerslaan en die heeft op geen mede lijden te rekenen. BEIAARDC'ONCERT OP ZATERDAGAVOND Het programma, dat Jac. Vermaak Zaterdag avond om acht uur op het carillon ten ge hoore zal brengen, luidt als volgt: Prélud^ Van der Gheyn; Passepied, Campia (1697): Klokke Roeland, lied der Vlamingen, Ic sag Cecilia komen; Ave Maria. Jef Denijn; Sara bande, Graner; Menuet, Glück (1174): Avond stemming, K. Lefèvre. GEVONDEN VOORWERPEN. Armbandje, v. Dijk, Pallasstraat 19; étui mei inh., De Vries, Diepenbrockstraal 97; étui met inh., Hijkoop, Judith Lijsterstraat 30; geld. Blan ke, Potgieteistraat 22; hondenpenning. Woiters, Scheldestraat 30; jasje, Copini, Plataanstraat 88; jas, Hesseling, Hyaeinthenlaau 12; kousje, Beu ker, Joh. de Breukstraat 25; mapje met inh., Bu reau van Politie, Smedestraat 9; portemonnaie met inh., Bureau van Politie. Smedestraat 9; portemonnaie met inh., Alders, Vergierdeweg 74; portemonnaie met inh., Vallenduik, Papaver straat 4; tasch, Koene, Bantamstraal 3; zak met Inh., Bonfrer, Pres. Steynstraat 147; zakken, De Ridder, Bleelcenbergstraat 37. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Ds. D. Henstra, predikant bij de Chr. Gere formeerde kerk van Haarlem-Noord, heeft een beroep ontvangen voor Sneek. sCVv®erIt OP O n DISTRIBUTIEBONNEN Bon Kaart 26A Aard. 26B Aard. 26 Beschuit 590 tm. 593 Algem. 25A Boter 25B Boter 28A Boter 28B Boter 26A Brood 26B Brood Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Bloem Boter Boter Boter Boter Brood Brood Brandstoffen 15 tm. 19 BV Brandst. IX, 12 KF Brandst. Cacao 3-34, 4-34 Reserve Chocolade 25 Versn. Eenh.zeep 578 Algem. Eenh.zeep V Eenh.z. Gort 585 Algem. Gort 25A, 27A Kindervoed. Havermout 584 Algem. Jam 586 Algem. Kaas 594 tm. 596 Algem. Karnemelk 28 Taptemelk Koffiesurr. 583 Algem. Margarine 25A Boter Margarine 25B Boter Melk 25 tm. 28 Melk Petroleum 09, 10 Petrol. Rijst 25B, 27B Kindervoed. Scheerzeep S Textiel (m) Servies 2-14, 2-15 Reserve Hoev. t.m. 2 kg. 26 Juni 1 kg. 26 Juni 70 gr. 26 Juni 70 gr. 10 Juli 250 gr. 27 Juni 125 gr. 27 Juni 250 gr. 9 Juli 125 gr. 9 Juli 400 gr. 26 Juni 100 gr. 26 Juni Sigaren Sigaretten Sigarillos Sinaasappelen Suiker Suikerwerk Tabak Toiletzeep Vleesch Vleesch 26 26 Tabak 26 Tabak 26 Tabak 4-35 Reserve 587 Algem. 27 Versn. 26 T_bak V Toilets, 27A Vleesch 27B Vleesch Vervangingsmidd 589 Algem. Waschpoeder 579 Algem. Waschpoeder V Waschp. 1 eenh. 31 Dec. 1 eenh. 30 Apr. '44 NO gr. 10 Juli 100 gr. 10 Juli 1 rrnts. 30 Juni 1 rants. 30 Juni 250 gr. 10 Juli 250 gr. 10 Juli 250 gr. 10 Juli 500 gr. 10 Juli 100 Sr. 10 Juli l?i lit. 10 Juli 250 gr. 7 Aug. 250 gr. 27 Juni 125 gr. 27 Juni 1% lit. 10 Juli 1 lit. 5 Aug. 250 gr. 10 Juli 45 gr. 31 Aug. 4 pnt 5 si. 26 Juni 20 st. 26 Juni 10 St. 26 Juni 300 gr. 10 Juli 1 kg. 10 Juli 100 gr. 10 Juli 25 gr. 26 Juni 1 rants. 30 Juni 200 gr. 26 Juni 50 gr. 26 Juni 1 rants 10 Juli 250 gr. 30 Juni 250 gr. 30 Juni Verduisteren: van 22.15 tot 5 uur. 25 Juni: zon op 5.17, onder 22.07 uur maan op 2.05, ondër 14.22 uur 26 Juni: zon op 5.18, onder 22.07 uur maan op 2.28, onder 15.33 uur AGENDA. DONDERDAG 24 JUNI: Gem. Concertzaal: H.O.V.-volksconcert, C. O. van der Beek, cello 7 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 3-4 uur; 2e bijeenkomst kerkweek, ds G. Waardenburg en mr. G. Slotemaker de Bruine, 8 uur. Stads schouwburg: Variétévoorstelling Deutsche Arbeitsfront 7.30 uur. Frans Hals: „Het on sterfelijke hart" (18 jaar) 2-30 en 7.30 uur. Luxor: „Es war eine rauschende Ballnacht" (18 jaar) 2.30, 6 en 8.15 uur. Moviac: „De ver dwenen minnaar" (alle leeft.) 2.30 en 8 uur. HILVERSUM.il, 301.5 M. Palace: „Het licht in de duisternis" (alle leeft.) 17-30 Dansmuziek (gr.). 18.MStolj.sten brengen 9 en K uur Rembrandt Het verleden" (18 eigen composities (gr.. 19.00 BNO Nieuwsberich- •Jo on verleden U» te® ]910 Voor de kieuters. 10.15 Italiaansche jaar), 2„SU, 6 en li.lo uur. operafragmenten (gr.). 20.15 Duitsche 'taalcursus VRIJDAG 25 JUNI: Stadsschouwburg: .Zon- 20.40 Viool en piano (gr.). 21.15 Bekende orkest- ibloemen", 7.15 uur. Bioscopen: nieuw pro- klanken (gr.). 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO: Orgelbespeling in de Kloppersingelkerk. Woensdagavond werd het mooie orgel van de Kloppersingelkerk bespeeld door Adriaan Verschoor uit Santpoort. Behoudens twee nummers, aan Bach gewijd, bestond het programma uit werken van de Nederland» sche componisten: Cor Kee. Jacob Bijster, Jan Zwart, A. W. Rijp, Klaas Gouda en de concertgever zelf: te zamen een niet ge ringe opgave, die een vrij ontwikkelde vin ger- en voettechniek vergde. Het was pret tig vast te stellen dat de heer Verschoor technisch zijn taak in deze goed beheerschte wat voor een dilettant toch nog al wat zeg gen wil, bij werken als de Prelude en Fuga in g. kl. t. van Bach en de Variaties op „Ic wil ml gaen vertroosten" van Jacob Bijster. De rijke mogelijkheden die de speeltafel bood om zijn spel kleur en relief te geven, had de concertgever echter met minder ze kerheid in zijn macht; het werd daardoor wel eens wat onevenwichtig van klankver- deeling (zooals in zijn eigen canonisch voor. spel van Psalm 130) of wat bont (zooals in de Scène pastorale van Rijp) of wat scherp (solostem in Bach's Adagio 3e sonate) of te weinig zuinig op het tutti (zooals in de fuga van Bach). De registratie van het stuk van Bijster had daarentegen goede kwaliteiten, zoodat dit stuk een treffend besluit werd van deze bespeling. Een goeden indruk hadden ook de interessante Psalm bewerkingen van Cor Kee gemaakt. Alles hij elkaar was het een zeer respec tabele prestatie, die de belangstelling welke er voor betoond werd ruimschoots verdiende. JOS. DE KLERK. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 25 JUNI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Wekker af, de radio aan (gr.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 De wekker af, de radio aan (gr.). 7.40 Sportnieuws 7.50 Programma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsbe richten. 8.10 Licht ochtendspel (gr.). (8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitzen ding. 9.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 10.15 Oude Nederlandsche Tegels, voordracht. 10.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 11.00 Voor de kleu ters. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Tusschen de bedrijven. 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.30 Voordracht. 16.15 Minuten Michael Jary (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Pianomuziek (gr.). 17.15 Voorbeschouwing over Mozart's opera „Figaro's Hochzeit". 18.00 B NO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.05 Viool en piano en zang en piano. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Marsch- muziek (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den' dag. 19.15 De allemansgading. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschou wing. 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 22.15 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch Or kest. 22.45 Een avond in de bergen (gr.) 23.15— 24.00 Op volksche motieven (gr.). nebloemen" gramma. Nieuwsberichten en actueele bescthouwing.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2