Haariemsche Courant Nederlanders op Journalistencongres te Weenen. Stilte aan de fronten Huil gebombardeerd Doelen in Syrië en Egypte aangevallen Nieuwsblad voor Noord-Holland Rost van Tonningen en VanMegehelen aan het ipoord. Koning George te Londen terug. Landwacht Nederland. Keuringen voor de Waffen SS, hel Legioen en de Landwacht Verzorging familieleden vrij willigers Waffen SS en Ned. Legioen. Keuringen Waffen SS en Ned. Legioen. 288e Jaargang- No. 145 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel Advert. 10724, Redactie 1060* Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bü kantoor, Soendaplein 37. Tel, 122IS Hoofdredacteur; F. C. Oerles Vrijdag 25 Juni 1943 Verschuilt dageltfks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukker^: Z. B. Spaarne 1Z. Tel. 18713 Kantoor IJmuiden: Kembrandtlaan 55, IJ muiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 12ö- Dat het besef van het joodsche gevaar bij de Germaansche volken steeds sterker wordt en wortel schiet, bleek uit een rede van mr. Rost van Tonningen op het congres van de unie van nationale journalistenvereenigingen te Weenen. Uit zijn rijke ervaringen opgedaan tijdens zijn verschillende vooraanstaande functies in het Europeesche economische leven ontwierp mr. Rost van Tonningen in zijn rede een aan schouwelijk beeld van de internationale joodsche financieele manipulaties. Spr. her innerde er aan, dat hij in 1923 in de „arge- looze veronderstelling dat de Geneefsche ver zoening der volken oprecht was" de functie van commissaris van den Volkenbond in het toenmalige Oostenrijk heeft aanvaard. Hier heb ik voor de eerste maal het „geraffineerde vernielingswerk van het jodendom en de plutocratie" leeren kennen. Dezelfde joden, die de beurskrach van 1924 in Weenen ver- De militaire correspondent van het D. N. B. schrijft De betrekkelijke rust aan de fronten te land en ter zee zou tot de veronderstelling kunnen leiden, dat de oorlog stagneert- Europa staat echter voor het uur van groote beslissingen. In het Oosten zijn voor den ijzeren wal der Duitsche linies de Sowjet- legers opnieuw opgetrokken. Van Leningrad tot aan den Koeban wachten de staven van beide partijen op het signaal om er op los te slaan. In militaire kringen te Berlijn wordt men beheerscht door de vraag: zal de groote slag van Duitsche zijde geschieden, of zullen de Sowjets het startschot geven. In zake het thema invasie wijze de Duit sche militairen er koelbloedig op, dat men in Duitschland niet alleen sterke zenuwen bezit doch ook de materieele voorwaarden in han den heeft om den vijand passend te ontvangen, indien hij zulk een actie zou willen probeeren. Inmiddels gaat Japan bijna ongestoord ver der met een zoodanige versterking van zijn stellingen, dat men niet te veel zegt, wan neer men cum grano salis ervan zegt, dat zij reeds heden onneembaar geworden zijn. Bij dezen stand van zaken is het te begrijpen, dat men te Berlijn alle gebeurtenissen kalm tegemoet ziet. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front kwam het Woens dag slechts hier en daar tot plaatselijke ge vechten. De luchtmacht viel concentraties van schepen in het Lagunengebied van den Koeban en op het Ladogameer aan. Een kust- vrachtschip en 15 landingsbooten werden in den grond geboord. Bij gewapende verkenning boven den At- lantischen Oceaan werd een koopvaardijschip van 2000 brt. door een voltreffer tot zinken gebracht. Een tweede vrachtschip van mid delbare grootte werd zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat het vernie tigd is. Drie vijandelijke vliegtuigen maakten Woensdagnacht storingsvluchten boven het Duitsche rijksgebied. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden in den nacht van 23 op 24 Juni de Oost-Engelsche havenstad Huil. Alle vlieg tuigen keerden terug. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Onze torpedovliegtuigën hebben tijdens ge wapende verkenning langs de Algerijnsche kust een vrachtschip van 15.000 ton tot zinken gebracht en een tankschip van 7000 ton getor pedeerd. Boven Sicilië heeft een van onze verkenningsvliegtuigen een vijandelijk tor pedovliegtuig neergeschoten en een tweede ernstig getroffen. De luchthaven Latakieh in Syrië en de verbindingswegen van Foeka in Egypte werden met doeltreffend resultaat door Italiaansche bommenwerpers aangevallen. De vijand ondernam luchtaanvallen op La Spezzia, Porto Empedocle en Catania, deed in deze laatste stad een groot aantal particu liere gebouwen instorten en maakte eenige slachtoffers onder de bevolking. Luchtdoelartillerie van La Spezzia schoot twee vliegtuigen neer; een derde stortte door het yuur der batterijen luchtdoelartillerie van Livorno getroffen, in zee ten Westen van Calambrone. I Koning George is weer te Londen aange komen. Voor zijn vertrek uit Noord-Afrika heeft de Engelsche Koning nog een ontmoe ting gehad met Fransche dissidente gene raals, onder wie Giraud, De Gaulle, Georges, Catroux en Juin. Daarbij waren ook de ge neraals Eisenhower en Alexander tegen woordig. oorzaakten, speculeerden in 1926 te Parijs tegen de franc en in 1931 tegen het Engelsche pond. Zij vernietigden in 1936 de laatste goud valuta's van Europa. Ik volgde hun spoor in de particuliere en circulatiebanken te Parijs, Londen en Amsterdam. Toen de georganiseer de diefstal van de Weensche joden duidelijk werd, werd ook ik door een afgrijzen ver vuld, dat tot een ontzetting werd toen ik spoedig daarna getuige was van de mee- doogenloozeterreur togen de Oostenrijksche nationaal-socialisten. ft. Ook de ervaringen die sprelrer na zijn terug keer in Nederland heeft opgedaan, waren even schokkend als die in Weenen. Hier ont moette hij n.l. dezelfde financieele joden die behoorden tot de intiemste vrienden van den president van de Nederlandsche circulatie bank en van Amsterdam uit werd met Neder- landsch kapitaal evengoed het Roode Spanje gefinancierd als de Fransche bewapening van den jood Blum. Spreker herinnerde aan den vergeefschen strijd van de jonge Mussertbeweging tegen deze kuiperijen, alsmede tegen de door de joden georganiseerde vernietiging van vee en groenten om zoodoende de levensmiddelen- prijzen te kunnen handhaven terwijl tegelij kertijd ontelbare Nederlandsche werkloozen aan ondervoeding leden. De jood is sterker geweest. Hij heeft de macht in handen gehouden tot de tiende Mei kwam en met den opmarsch van de Duitsche troepen in Nederland het Neder landsche volk uit een „bestaan zonder his torie der laatste eeuwen" plotseling gesteld werd voor de historische beslissing over zijn toekomst. Laten wij eensgezind, trouw en lapper zijn tot de eindoverwinning, want met Europa staat en valt de cultuur der wereld, valt alles wat ons in dit leven dierbaar en heilig is." In de vergadering van Donderdag heeft ook de heer P. J. van Megchelen, de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journa listen gesproken. Het Nederlandsche volk heeft zich slechts voor een deel actief in den strijd voor het nieuwe Europa gestort. Niet omdat ons volk geheel veramerikaniseerd of verbolsjewiekt zou zijn. Maar ons volk heeft eeuwen lang in een stil huisje gezeten en een goed leventje geleid. Wanneer de aanhangers van Stalin of Roosevelt aan dat huisje voorbijkwamen, heeft het ten hoogste nieuwsgierig door de vensters gegluurd, maar niet de deur geopend. Het heeft in diezelfde geestesverhouding de deur gesloten gehouden voor de nieuwe en vruchtbare denkbeelden van het nieuwe Europa. Dit kan zoo niet blijven. Reeds staat een vast besloten minderheid rondom den leider van het Nederlandsche volk en streeft er naar dit actief te laten deelnemen aan den bouw van het nieuwe Europa. Duizenden jongemannen toonen aan het front in het Oosten en achter den Atlantischen muur dat zij hun leven veil hebben voor een nieuw Nederland in een nieuw Europa. De eerste Ridderkruisdrager van de Germaansche vrijwilligers was de Ne derlander Mooyman. Met de Nederlandsche Oostcompagnie bou wen de Nederlanders onder leiding van mr. Rost van Tonningen aan het Germaansche rijk in Oost-Europa. 'Duizenden, die niet meer in staat zijn de wapens te dragen of pioniersarbeid te ver richten in het Oosten, werken in eigen land mee aan de bestrijding van het Amerikanisme en bolsjewisme, aan de verbreiding van de denkbeelden der nieuwe orde en aan de ver wezenlijking daarvan. Dat alles onder de leuze: Wij willen niets cadeau krijgen. Wij willen onszelf een plaats veroveren. Met trots en voldoening mag ik vast stellen dat dë Nederlandsche journalis ten hun plicht als leiders van het Neder landsche volk begrepen hebben. Mede door hun woord en werk zal het volk aan de Westkust zich zijn groote verleden en zijn huidige taak bewust worden. Het zal uit zijn stille huisje komerj en in de Eüropeesche ruimte zijn man weten te staan. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld; dat Nederlanders, die zich aanmelden voor de Landwacht Nederland, ingevolge verlangen van den Leider der N.S.B., van hun huidige werkgevers hun loon of tenminste een deel van hun inkomen uit arbeid van tot dusver gedurende hun diensttijd doorbetaald moeten krijgen. Voorzoover een bedrijf niet in staat is, het loon verder te betalen, neemt de Fürsorgeoffizier der- Waffen-SS ondersteu ning en zorg voor de familieleden op zich. In elk geval behoudt een lid van de Landwacht Nederland na volbrenging van zijn diensttijd recht op zijn arbeidsplaats. Voorzoover de Fürsorgeoffizier der Waffen-SS de ondersteu ning overneemt, gelden de volgende richt lijnen: De vrouwen van leden van de Landwacht Nederland, die tot nu toe tot 150 gulden per maand hebben verdiend, ontvangen een on dersteuning van maandelijks 65; voor elk kind tot 16 jaar wordt per maand 21.be taald. De Fürsorgeoffizier der Waffen-SS neemt verder de betaling van de huur over. Bovendien worden de premies van de loo- pende verzekeringen geheel vergoed. Dit be treft levensverzekeringen, ziekteverzekerin gen, uitkeeringen bij overlijden en brand- assuranties. Verder wordt voor kinderen bo ven 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet voltooid 'is, een uitkeering van 36 per maand per kind verleend. Kinderen onder 16 jaar, die niet in gezinsverband leven, die ech ter aanspraak op ondersteuning hebben (bui tenechtelijke kinderen) ontvangen eveneens een ondersteuning tot 36.per maand per kind. De familieleden van een lid van de Land wacht Nederland ontvangen extra levensmid delenkaarten en brandstofkaarten, voorzoover dit lid van de Landwacht Nederland geheel of gedeeltelijk kostwinnaar was. Leden van de Landwacht Nederland, die grootere inko mens hebben gehad, krijgen ook dienover eenkomstig grootere ondersteuningsbedragen uitbetaald. Wanneer een lid van de Land wacht Nederland tot nu toe zijn ouders voor het grootste deel heeft ondersteund en voor hun voeding gezorgd heeft, dan kan een kost winnersvergoeding uitbetaald worden van 60.—\tot 90.per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag wor den verleend. De Landwacht Nederland is een troep, die onder leiding van Duitsche en Nederlandsche kameraden slechts Nederlanders omvat, die in het kader van de Waffen-SS bestemd zijn voor de verdediging van het Nederlandsche grondgebied. Aanmelding voor de Landwacht Nederland kan tijdens de keuringen of bij het SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, geschieden. Nederlanders, die verplicht zijn tot aanmel ding voor den arbeidsinzet in Duitschland, kunnen zich aanmelden voor de Landwacht Nederland en zijn tijden., hun diensttijd vrij van den arbeidsinzet. Het SS-Ersatzkommaodo Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun sëelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, dunr der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers die om bepaalde re denen In Nederland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS- VVachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tuSsehen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 26 Juni 9-14 uur Den Haag Café „Den Hout" Bezuidenhoutscheweg. per maand f 153. Bovendien worden de verzekeringen ver goed tot het volle te betalen premiebedrag. Deze verzekeringen zijn: de reeds Ioopende levensverzekering, ziekteverzekering, begrafe nisfonds, brandverzekering. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot f 200.per maand en b.v. twee kinderen hebben beneden 16 jaar, worden de volgende uitkeeringen verstrekt; Echtgenoote per maand f 80. 2 Kinderen a f 21.per maand f 42. Huur geschat per maand f 35. KORT NIEUWS De regeeringen van de Sovjet- Unie en Mexico- hebben besloten hun gezantschap pen te Moskou en te Mexico te verhoogen tot ambassades. De Amerikaan- sche film actrice Joan Crawford treedt op voor Amerikaansche sol daten in N.-Afrika. Zij behoort tot de vrouwelijke „civiel gemobiliseerden". Een Turksche missie onder leiding van kolonel-gene raal Toydemir is naar Duitschland vertrokken voor 'n bezoek aan de fron ten. Bij het vertrek was ambassadeur Von Papen aanwe zig. Bij onze Vrijwilligers. Een vroolijk uurtje tijdens een gevechts pauze. (SS PK Ahrens O/H P. c) Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsten tijd gesteld worden met betrekking tot de verzorging van de familie leden der vrijwilligers voor de Waffen S.S. en het Nederlandsche Legioen, deelt het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijver berg 5, Den Haag, het volgende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuwden, welke eea inkomen hebben tot een bedrag van f 150.— per maand, wordt voor onderstand f 65.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar f 21.per maand, verder vergoe ding van huishuur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: Echtgenoote per maand f 65.— 3 Kinderen a f 21.per maand f 63. Huur geschat per maand f 25. per maand f 157. Plus betaling bovengenoemde verzekerin gen, enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar. welke recht hebben op ondersteuning, en niet in ge zinsverband met den vrijwilliger met zijn vrouw, of met familieleden in rechte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bij pleegouders bevinden) wordt een vergoeding verstrekt van f 36.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar. voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van f 30.per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrij willigers extra levensmiddelen en kolenbonnen, indien deze vrijwil ligers vóór hun indiensttreding in gezins verband leefden, of geheel of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar ver houding grootere bedragen voor familie- onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kost winnersvergoeding mag echter et meer bedragen dan V/» X de vroegere nett o-v erdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering wor den toegestaan. (Geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Bovendien ontvangen alle ongehuwde vrij willigers buiten hun soldij, vrije voeding, kleeding enz. een bedrag van f 45.per maand door tusschenkomst van den Fürsorgeoffizier der Waffen-S.S. Voor zoover de vrijwilliger voor het groot ste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinners vergoeding worden uitgekeerd van f 60.tot f 90.per maand. Bovendien kan in bijzon dere gevallen een huurtoeslag worden ver leend. De tarieven voor kostwinnersvergoeding, uitkeering aan gezinnen van gehuwden, enz. en alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Ersatz-Kommando Niederlande. KortO Vijverberg 5, Den Haag en Nebenstelle. Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat zij, die om b (j z ou dere reden in Nederland moe ten blijven, dienst kunnen ne men bij het Wachtbataillon te Amersfoort, waarvoor alle bo venstaande genoemde uitkee ringen, levensmiddelentoeslag en alle andere voordeelen even eens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoemde onder- deelen van 17 tot 45 jaar, schriftelijk uitslui tend S.S. Ersatz-Kommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag. Zij. die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemd# onderdeelen vrijgesteld van d e n arbeidsinzet. Tijdens de keuringen der Waffen-S.S. en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in mime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, extra kolen- toewijzing, enz. Zij, die om bijzondere redenen of wegens familieomstandigheden in Neder land moeten blijven, kunnen zich aanmelden bü een der in Nederland gevestigde S.S.- onderdeelen. Degenen, die zich bj)< de S.S. of het Ned. Legioen vrüwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis v r ij- gesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tijdens de keuringen verstrekt.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1