Haarlemsche Courant In Juni 614 geallieerde vliegtuigen boven W. Europa neergeschoten. Terugvoering in krijgsgevangenschap dienst plichtig en reserve personeel der landmacht. Nieuwsblad, voor Noord-Holland Bommen op buitenwijken van Rome. 4# 2818c Jaargang- No. 153 duréatix: Groote Houtstraat S3. Tel Advert. 10724, Redactie 1060# Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BUkantoor, Soendaplein 37. Tel. 1333* Hoofdredacteur: F. C. Derks Juii 1543 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713" Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan S$« IJmuiden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlet» K 1297 Keulen Zaterdagnacht opnieuw gebombardeerd. In een etmaal 50 vliegtuigen boven Italiaansch gebied vernietigd. DuHsche terrein, wing} in den Koebansector van het Oostelijk front. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt „In het Lagunengebied van het Koeban- bruggehoofd werd het front in weerwil van groote terreinmoeilijkheden en vijan delijk verzet vooruit geschoven. Aan de overige deelen van het Oostelijk front wordt plaatselijke activiteit van stoot troepen bij Lissitsjansk en ten Zuidwesten van Welikije Loeki gemeld. De luchtmacht bombardeerde Zaterdagnacht met sterke formaties zware gevechtsvliegtui gen de bolsjewistische ravitailleeringssteun- purtten Jelet en Waeloeiki. Bij den afweer van vijandelijke luchtaan vallen op Italiaansch gebied leed de vijand Zaterdag zware verliezen. In totaal werden 50 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen vernie tigd, waarvan alleen - 20 door de Duitsche luchtmacht. Twee Duitsche jagers worden vermist. Sterke formaties Britsche bommenwer pers vielen Zaterdagnacht opnieuw de stad Keulen aan. Door talrijke brisant- en brandbommen ontstonden weer verliezen onder de bevolking en nieuwe verwoes- tihgen in verschillende deelen der stad. Strijdkrachten van de' luchtverdediging vernietigden volgens de voorloopige op gaven 37 bommenwerpers. Drie andere vliegtuigen werden Zaterdag boven de bezette gebieden in liet Westen neer geschoten. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt „Aan het Oostelijk front verliep de dag zonder bijzondere gevechtshandelingen. Zware artillerie van het leger bestreed belangrijke militaire doelen in Leningrad met waargeno men goede uitwerking. In het gebied van de Middellandsche Zee schoten Vrijdag Duitsche jagers en luchtdoel artillerie van de luchtmacht 24 vijandelijke vliegtuigen, waaronder talrijke viermotorige zware bommenwerpers, neer. In totaal ver loor de vijand Vrijdag in dit gebied 30 toe stellen. Er.kele vijandelijke vliegtuigen vlogen Za terdag het West-Duitsche grensgebied binnen. Door het uitwerpen van enkele bommen ont stond er schade aan gebouwen. In de maand Juni werden boven Duitsch- land en de bezette Westelijke gebieden door de luchtmacht en de marine 614 Britsche en Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten, waaronder 408 viermotorige bombardementsmachines. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt Italiaansche en Duitsche jagers, alsmede de luchtdoelartillerie hebben Zaterdag met bij zonder succes gestreden tegen de aanvallen van de vijandelijke luchtmacht op plaatsen op Sicilië en Sardinië. Het gelukte herhaaldelijk de vijandelijke formaties uiteen te slaan, voordat zij nog haar doel hadden bereikt en de vijandelijke vliegtuigen over groote afstan den boven volle zee te achtervolgen Boven Sicilië werden tijdens herhaaldelijk succesvolle luchtgevechten, waarbij zich de 150ste groep onder bevel van luitenant-kolonel Vizzoto uit La Maddalene bijzonder onderscheidde, door Italiaansche jagers 18, door Duitsche 10 vlieg tuigen neergeschoten. De luchtdoelartlllerie vernietigde nog 22 andere vliegtuigen, waar van 10 boven Trapani, 2 boven Sciacca, 2 boven Augusta, 1 boven Marsala en 7 boven de omgeving van Cagliari. De vijand verloor zoodoende in totaal 50 vliegtuigen, waaronder talrijke vier motorige bommenwerpers. De in de aan gevallen plaatsen ontstane schade is vol komen onbeteekenend. Ook het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is gering. Zaterdagnacht wierp een formatie vijan delijke vliegtuigen enkele brand- en bri- santbommen op Ostla en Fiumcino en vloog vervolgens boven de buitenwijken van Rome. Er worden geen verliezen ge meld. De batterijen luchtdoelgeschut van de hoofdstad legden een spervuur rond de stad. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde „Vijandelijke formaties vliegtuigen hebben haar aanvallen gericht op verschillende plaat sen van het schiereiland Salerno en op plaat sen van Sicilië en Sardinië. De aanvallen veroorzaakten schade en eischten offers. For maties jachtvliegtuigen der Asmogendheden schoten 24 vliegtuigen neer. Hiervan werden 12 viermotorige Liberator machines tusschen Lecce en Grottaglie neergeschoten. De overige werden ten Zuiden en Zuidwesten van Sicilië vernietigd. Het afweergeschut schoot 3 vlieg tuigen neer in Trapani en een in Olbia. Twee andere toestellen werden door de afweerbat- terijen der Ionische eilanden vernietigd. Eenige der bemanningen die met het valscherm om,- laag waren gesprongen, werden gevangen ge nomen. „Onze boerenstand". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blok zijl via Hilversum I in zijn politiek week- praatje over het onderwerp: „Onze boeren stand". Giraud te Washington. Donderdagnacht heeft Radio Londen bekend gemaakt, dat generaal Giraud zich reeds in Washington bevindt en daar eenige dagen zal blijven. Giraud heeft generaal Juin benoemd tot op perbevelhebber gedurende zijn verblijf in de Ver. Staten, dat verscheidene weken zal du ren. Het eenige vaste punt in de „steeds wisse lende décors" van Fransch Noord Afrika noemt de correspondent van „Stockholms Tidningen" de „steeds toenemende Fransche tegenstand in alle inmenging van buiten. In dit opzicht is de Fransche openbare meening, die ondanks de censuur volkomen van de gebeurtenissen op de hoogte is, vrij eensge zind. Uit gesprekken met Amerikaansche ambte naren in Algiers blijkt, dat de Amerikaansche regeering tot de overtuiging is gekomen, dat De Gaulle zijn taak vervuld heeft en over boord kan worden gezet, zoo schrijft de Daily Herald. Spanje's oorlogsparaatheid. De nieuwe dienstplichtwet in Spanje is afgekondigd. De dienstplicht geldt voor alle Spanjaarden van hun 20ste jaar af, duurt 24 jaar en voorziet in een actieven diensttijd van 2 jaar. In Spanje wordt een semi-officieele maat schappij in het leven geroepen voor den bouw van transportvliegtuigen en bommen werpers. Reeds twee jaar geleden was hier toe besloten. Generaal Yague is van zijn commandopost in Spaansch Marokko ont heven en ter bijzondere beschikking ge stéld van den opperbevelhebber van het district Madrid. Admiraal Robert De gouverneur van Martinique, admiraal Ro bert, heeft den Amerikaanschen autoriteiten doen weten dat hij zich als krijgsgevangene ter beschikking zal stellen, zoo gauw het lot der bevolking van Martinique is beslist. Te Münster had Vrijdag 2 Juli de Partijbegrafenis voor den door een tragisch ongeval om het leven gekomen Hauptdienstleiter, Generalkommissar Fritz Schmidt plaats. De rouwstoet. (SS Bildijer. Fritz Hoffmann/Stapf Pax c) De ouders van den overleden Hauptdienstleiter, General kommissar Fritz Schmidt bij de Partijbegrafenis, welke Vrijdag te Münster plaats vond. (SS Bildberichter Fritz Hoffman/Stapf Pax c) KORT NIEUWS Ter herinnering aan den op 2 Mei 1943 verongelukten stafchef der S. A. Viktor Lutze heeft de Führer aan den S.A.-standaard 99 den naam Stan daard Viktor Lutze verleend. Het voor Noord- Amerikaansche re kening varende Zweed sche motor schip Venezia (1593 brt.) is in het Zui delijk deel van den Atlantischen Oceaan in den grond geboord. Naar de Os- servatore P.omano bekend maakt heeft de nieuwe Duitsche gezant bij het Vaticaan, Ernst Freiherr v. Weizsaeker, Vrij dag voor de eer ste. maal een be zoek aan den Paus gebracht. Op uitnoodi- ging van het Duitsche departe ment van onder wijs en opvoeding zullen binnenkort tien Turksche on derwijskrachten een studiereis van etm maand, door Frankrijk ondernemen. Naar uit Cairo wordt gemeld, is de Turksche am bassadeur bij de uitgeweken Grieksche regee ring te Cairo aangekomen. De ambassadeur zal voorloopig zij n intrek nemen in de Turksche am bassade te Cairo. Het ligt ook niet in de bedoeling, een onafhankelij ke ambassade in te richten. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: »- Het dienstplichtig en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren Ï939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voorzoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: In het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: Van hen, die behoorden tot het 15e regimerft infanterie en zijn oorlogs- onderdeden Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. Van hen, die behoorden tot het 16e regiment infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: Van hen, die behoorden tot het 17e regiment, infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. Van hen, die behoorden tot het 18e regiment infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943. Bij de aanmelding moet worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie stamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grens- gangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afge geven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be scheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding, voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale-handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber In den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen -steunen. Ie 2e le 2e Mihai Antonescu in Italië. De plaatsvervangende premier van Roe menië, Mihai Antonescu. de broer van den maarschalk, heeft een bezoek gebracht aan Italië. Na te Venetië ee'n bespreking met den Italiaanschen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, in hoofdzaak over economische vraagstukken te hebben gehouden, reisde de Roemeensche gast naar den Duce waar de algemeene toestand en de gemeenschappelijke belangen der beide landen ter tafel kwamen. Bevestigd werd dat de landen van plan zijn steeds nauwer samen te werken t.a.v. de politieke en de militaire oorlogsdoeleinden. Voorts is de Roemeensche premier ont vangen door den Paus en den Koning- Keizer. Bisschopsconferentie te Fuida. De Katholieke geestelijkheid in Duitschland heeft, een commissie in het leven geroepen, die zich zal bezighouden met het gebrek aan kerkruimte, ontstaan door de bombardemen ten. De Duit?che bisschopsconferentie, die van 17 tot 19 Juli te Fuida onder leiding va£ kar dinaal Bertram zal worden gehouden, heeft eveneens ten doel hierover besprekingen te voeren. Bovendien zal een oplossing moeten worden gevonden voor het feit, dat zeer veel kerkelijke voorwerpen, zooals altaarstukken en misgewaden, vernietigd zijn. Er bestaan plannen deze voorwerpen in zeer eenvoudige uitvoering weer te laten vervaardigen en ze te laten voorzien van opschriften, die de ge- Ioovigen in later tijden zullen moeten herin neren aan de moeilijke periode welke de Katholieke kerk thans doormaakt. Pauselijke encycliek. Ter gelegenheid van het feit. dat de Paua i jaar geleden tot bisschop werd gewijd, heeft hij een encycliek het licht doen zien, die begint met de woorden „Mystici Corpo ris Christi...." en daarna voortaan zal worden genoemd. In het eerste deel houdt de encycliek zich bezig met de theologische verklaring van het begrip der Kerk ais het mystieke Lichaam van Christus, in het tweede behandelt de encycliek de vereeni- ging van den mensch met Christus in de Kerk en door de Kerk. In het slotwoord onderstreept de Paus den plicht van de menschen de Kerk lief te hebben en met bijzonderen ernst vraagt de Paus om liefde jegens de zwakken, de kin deren, de zieken en de uitgestootenen. Bij een ontvangst ter gelegenheid van het jubileum legde de Paus in een rede den na druk op het krachtige geloof en de kalme gelatenheid van het Italiaansche volk en gaf het, in het bijzonder die deelen van de be volking. die het meeste van den oorlog heb ben te lijden, den Apostolisehen Zegen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1