Haarlemsche Courant strijd tusschen Koersk en Ejelgorod ontbrand. De luchtoorlog tegen burgers. Nieuwsblad voor Noord-Holland Enorme massa's materiaal aan beide zijden in bet geding. Duitsch Witboek over de schuldvraag 288e Jaargang: No. 155 tfureaux: Groote Houtstraat 9ï. Tel Advert. 10721. Redactie 10000 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 1221* Hoofdredacteur: F. C. Berks Woensdag 7 Juli 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op- Zon- en Feestdagen Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. TeL 12713 Kantoor IJrouiden: Rembrandtlaan 55» Umuiden-Oost Uitg Graf. Bedreven Daraiate. Haarlem K 1297 Nieuwe faze ontwikkelde zich volgens Berlijn uit plaatselijke ge. vechten. Van Sovjet-zijde wordt gesproken van Duitsch offensief tegen Moskou. Sokolniki «tcMüssalbura 3RAD er Tisjwtfl N&vgorvci 9^ SUraya-Roess» folm Wehki Loeft fajef Hfssma ®MOSKAÜ Mot hg» ,r<L 'oetsjinitSj Biysnsk-» e Orét* f #K0€«5K f WórMtsJ Labedia l «.w KAAKT VAN PELT "Iet terrein van den nieuwen strijd hevindl zich tusschen Charkof en Koersk. (Archief H. C.) V, Het opperbevel der Duitsche weermacht taakt bekend: Uit een succesvolle plaatselijke aanvals- actie van Duitsche infanterie in den sec tor van Bjelgorod kwamen door sterke bolsjewistische tegenaanvallen in den loop van den Maandag zware gevechten tot ontwikkeling op den grond en in de lucht, welke zich uitbreidden tot het gebied ten Noorden van Koersk en tot op dit oogen- blik steeds grootere felheid krijgen. Bij.herhaalde aanvallen op de kust van Sicilië hebben Britsch-Amerikaansche vliegerforma ties Maandag opnieuw zware verliezen gele den. De Duitsche en Italiaansche luchtwapens .schoten "in totaal 41 vijandelijke vliegtuigen neer, waarbij zich hoofdzakelijk viermotorige bommenwerpers bevonden. Maandagnacht heeft een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen het havengebied van Bizerta met bommen van zwaar kaliber bestookt. Bij nachtelijke storingsvluehten van den vijand boven Noord- en Noordwest-Duitseh- land ontstond door het neerwerpen van en kele bommen slechts geringe materieele schade. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat de berichten van het Oostelijk front de laatste dagen van een toenemende ver kenningsactiviteit melding hadden gemaakt, schijnt thans een nieuwe faze in den strijd te zijn ingeluid. Van Sovjet-Russische zijde spreekt men van een Duitsch offensief in de richting van Mos kou, doch de officieele Duitsche lezing is, dat eigen aanvalsacties van plaatselijk karakter in het gebied van Bjelgorod, die tot de ver overing van een belangrijke hoogte leidden, tegenaanvallen der bolsjewisten hebben uit gelokt, waarbij terstond sterke reserves in den strijd werden geworpen, terwijl meer naar het Noorden, ten Zuiden van Orel, ont- lastingsaanvallen werden ondernomen. On middellijk aangevoerde Duitsche reserves hebben daarop den strijd met de bolsjewisten aangebonden. Reeds enkele maanden geleden werd ge waagd van buitengewoon sterke concentraties Russische troepen en materiaal ten Zuiden van Moskou. Het was geen geheim, dat de Duitschers sedert Maart eveneens groote massa's troepen en materiaal bijeen hadden gebracht in het gebied ten Noorden van Charkof en bij Brijansk. Een actie, die van Duitsche zijde als oor spronkelijk zuiver plaatselijk wordt bestem peld, is thans de vonk geweest, die den- strijd tusschen deze massalegers heeft doen ont branden. De slag, die zich op het oogenblik nog in ontwikkeling bevindt, en zich naar het oor deel van Berlijn wellicht nog tot andere sec toren zal uitbreiden, wordt van beide zijden gevoerd met een ontzaglijke massa aan mate riaal, zooals tot dusver in de krijgsgeschiede nis nog niet is voorgekomen. Beide partijen beschikken over enorme aantallen pantserwagens, die vooral van Russische zijde in den strijd worden ge worpen, waartegenover de Duitschers de massa's van hun pantserleger nog hebben teruggehouden. De verliezen der bolsjewisten, vooral aan vliegtuigen, zijn volgens Berlijn op den twee den dag reeds exorbitant hoog. Hoewel mili taire kringen zich nog zeer terughoudend toonen, verklaart men, dat de bolsjewisten nergens door het Duitsche front hebben kun nen heenbreken. Bizerta wederom .bestookt. Kesselring" en Richthofen in Z.-Italië, Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: „De haven van Bizerta is door Duitsche formaties aangevallen en gebombardeerd. Plaatsen op Sicilië, waaronder Messina, Ca tania en Marsala, waren het doel van vijan delijke luchtaanvallen,, die lichte schade en een gering aantal slachtoffers veroorzaakten De luchtmacht van de Spil en het afweerge schut belemmerden op doeltreffende wijze de bedrijvigheid van den vijand. Italiaansche ja gers, waaronder zich die van de 161ste groep, onder bevel van kapitein Porcu Giovanni van Alessandria, onderscheidden, schoten 22 vlieg tuigen neer; 15 andere toestellen werden door Duitsche jagers en 14 door het afweergeschut vernield. Vier onzer vliegtuigen zijn van de operaties der laatste drie dagen niet op hun bases teruggekeerd". In verband met de opvallende toeneming der activiteit in de lucht boven het Middel- landsche Zeegebied, die o.a. tot uiting komt in het groote aantal vliegtuigen, dat de laat ste dagen door Duitsche en Italiaansche lucht strijdkrachten in neergeschoten, is een Duit sche mededeeling interessant, waaruit blijkt, dat naast generaal-veldma'arschaik Kesselring thans nog een andere commandant van een luchtvloot, namelijk generaal-veldmaarschalk Freiherr von Richthofen, zijn" hoofdkwartier in Zuid-Italië heeft opgeslagen. Dit, alsmede het feit, dat de inspecteur der jachtvliegtui gen, generaal-majoor Fland, op net oogenblik in het Zuiden vertoeft, bewijst de groote be- teekenis, die Duitsehland aan het Middel- landsche Zeé-front hécht. Geallieerd optreden op Kreta. Volgens berichten van Geallieerde zijde hebben Geallieerde „commando's" raids op Kreta uitgevoerd. Men verklaart te Berlijn echter dat hier ni^t van een militaire gebeur tenis gesproken kan worden. Men kan eerder spreken van een sabotage-actie die verder van geen groot belang is. Het ging hier om een absoluut onbelangrijke handeling, aldus wordt van bevoegde zijde te Berlijn medege deeld. Nieuwe massagraven ontdekt. Nieuwe massagraven van eenige duizenden doodgeschoten Oekrainers zijn aan den Weste lijken uitgang der stad Winniza, in Sjitomir. ontdekt. Zij zijn tusschen 1938 en 1941 aangelegd, en bergen lijken van mannen, vrouwen en kin deren. De uitgravingen zijn reeds begonnen en zullen binnenkort tot nieuwe publicaties leiden. lapansch bezoek aan het Oostelijk front. Voor de eerste maal bevinden zich op het oogenblik Japansche officieren aan .het Ooste lijk front „aldus het onderschrift van een persfoto in de Völkische Beobachter" van Dinsdag. De foto toont den in het begin van dit jaar te Berlijn benoemden Japanschen militairen attaché Komatsoe in gezelschap van verscheidene hooge Japansche officieren bij de bezichtiging van tanks en afweergeschut. Het Duitsche departement van buiten- landsche zaken publiceert een witboek onder den titel; „Documenten over den uitsluitenden schuld van Engeland aan den luchtoorlog tegen de burgerbevol king." Belangwekkend is, dat de egrste daarin bij eengebrachte documenten reeds dateeren uit 1932 toen de Duitsche delegatie op de confe rentie ter vermindering en beperking der be wapeningen dienovereenkomstige voorstellen voorlegde. Voorts verdient vermelding het memorandum van de Duitsche regeering be treffende de bewapenings- en rechtsgelijk- heidskwestie van 18 December 1933 en het Duitsche vredesplan van 31 Maart 1936, waarin voorstellen gedaan werden betreffende een verbod tot werpen van bommen on open plaatsen buiten de draagwijdte van middel zware en zware artillerie der strijdende fron ten. Alle concrete Duitsche voorstellen van dezen aard werden echter van Engelschen kant ter zijde geschoven, terwijl van denzell' den kant iedere practische regeling van deze kwestie onmogelijk werd gemaakt. Chamberlain pleitte op 17 November 1939 in een geheime zitting van den Geallieerden oorlogsraad voor een systematische vernieling van het Roergebied, waarbij hij er op wees dat het onmogelijk was de militaire doelen daar te treffen, zonder burgers te teisteren. Toen Chamberlain zijn verklaring aflegde, waren reeds geruimen tijd besprekingen tus schen de generale staven van Engeland en Frankrijk gaande, die de voorbereiding van een gemeenschappelijken luchtoorlog tegen Duitsehland golden. De acten van den Fran- schen staf, die bij den veldtocht in Frankrijk in Duitsche handen zijn gevallen, geven een verhelderend beeld, dat overigens in geen enkel opzicht in overeenstemming is met vroe gere humanitaire verklaringen van den Brit- schen premier. De luchtoorlog wordt verdeeld in fazen, die in hevigheid toenemen. In de laatste faze moesten de Geallieerde bommen werpers opereeren tegen economische en in- dustrieele doelen in Duitsehland, om bij te dragen tot de uiteindelijke ineenstorting van den Duitschen weerstand. De divisie-commandant, Ridderkruis drager Generalmajor von Hünersdorf verleent drie mannen van zijn kozakken- eskadron de bronzen medaille voor dap perheid II de klasse met de zwaarden. Tijdens verscheidene verkenningstochten hebben deze drie kozakken zich door bij- zonderen moed onderscheiden. (PK Middelstaedt HH/St. P. c) Leerlingen van de Haarlemsche school voor Kunstnijverheid krijgen, indien het weer dit toelaat, teekenles in de vrije natuur. Tijdens een der lessen in de landelijke omgeving, (CJUVStevaus Pax e) KORT NIEUWS Te Zutphen is een 25-jarige gehuwde jonge man overleden na het gebruik van methylalcohol. Deze zwaar ver giftigde vloeistof was in den zwar ten handel gekocht bij een handelaar in chemicaliën te Amsterdam, in wiens woning nog ruim 10 liter van dit gevaarlij ke goedje in be slag is genomen. In Den Haag is een twaalf jarige jongen zeer ernstig gewond door het spelen met een gevonden projectiel, dat ontplofte. Door het ongeval werd den jongen de rechterhand af gerukt, terwijl de rechterzijde van zijn gezicht ver- piirvlut wercL Bij het uitbreken van den oorlog was het de Führer, die in zijn Rijksdagrede van 1 September 1939 als eerste op de bres stond voor oorlogvoering met humane middelen. Hij deelde mede, de Duitsche luchtmacht opdracht te hebben gegeven, zich te beperken tot militaire objecten. Dat de luchtoorlog in Polen van Duitschen kant gevoerd is volgens de aanwijzingen van den Führer, blijkt niet alleen uit de berich ten der Duitsche luchtmacht, doch wordt ook van buitenlandsche zijde bevestigd. Het wit boek citeert hier o.m een verklaring, in het Lagerhuis afgelegd door den onderstaats secretaris van het Foreign Office, dat de Duitsche luchtmacht haar aanvallen'niet luk raak op de burgerbevolking richtte, maar in het algemeen militaire doelen trof. Dat het in het verdere verloop der gevechtshandelin gen tot vernielingen in de stad Warschau is gekomen, had tot oorzaak, dal de stad door den commandant tót een militair steunpunt van den eersten rang was gemaakt. Enkele dagen na den val van Warschau heeft de Führer in zijn Rijksdagrede van 6 October 1939 wederom gepleit voor humaniseering van den oorlog, zeggende, dat het mogelijk moest zijn een principieel algemeen geldende rege ling te vinden. Maar ook dit beroep bleef ver geef sch. In plaats daarvan begon de eerste reeks Britsche luchtaanvallen op dé Duitsche bur gerbevolking. Op de aanvallen op Wilhelms haven en Cuxhaven van September 1939 volg den in December 1939 nieuwe bommen op Duitsch gebied en in den nacht van 11 op 12 Januari 1940 vielen voor de eerste maal Britsche bommen op een Duitsche plaats, n.l. den rand van de stad Westerland op Syit. Nog tot 20 Juni 1940 werd van Duitsche zijde gewacht, alvorens een tegenactie tegen militaire objecten in Engeland in de lucht begonnen werd, zooals in het Duitsche weer machtbericht van dien dag wordt medege deeld. Het einde van de operaties in het Westen gebruikte de Führer om voor den Duitschen Rijksdag op 19 Juii 1940 nogmaals een beroep te doen op het verstand ook in Engeland. Dit werd echter met Engelsche luchtaanvallen op het Goethehuis in Weimar en op het Mauso leum van Bismarck in Friedrichsruh en eenige dagen met de eerste nachtelijke aanvallen op Berlijn beantwoord. Eerst toen, en wel op 7 September 1940 ging het Duitsche luchtwapen er toe over ook Londen met sterke strijdkrachten aan te vallen. Met documenten worden voorts bijzonder heden gegeven omtrent de aanvallen op de burgerbevolking van Lübeck, Rostock en Bremen, Parijs en Antwerpen, waarbij de vernieling van wereldberoemde cultuurmonu menten wordt vermeld en waarbij aan de hand van Britsche verklaringen wordt bewezen, dat het lukraak werpen van bommen op zekere gebieden was geworden tot de practijk van den Engelsch-Amerikaanschen lucht oorlog. Het Duitsche witboek eindigt als. volgt: „Het Duitsche streven mislukte door den bij onze tegenstanders bestaande wil tot toepassing van de luchtterreur als een tot in de uiterste bijzonderheden doordacht plan tot vernieti ging van Europa. De Engelschen wilden, zoo als in het document van den Britschen gene- ralen staf' wordt gezegd, „van den aanvang af de handschoenen uittrekken". Daarmede echter is de schuldkwestie in den bombarde mentsoorlog ondubbelzinnig opgehelderd. De vernielde steden van het Europeesche vasteland, de duizenden door Britsche en Amerikaansche bommenwerpers vermoor de vrouwen en kinderen vormen een vlammende aanklacht tegen de beide voor naamste oorlogsschuldigen Churchill en Roosevelt. Het vonnis der wereldgeschie denis heeft reeds recht over hen gedaan. 6000 liter benzine. In verband met een aanmaning zuiniger te zijn met benzine, die de parlementaire secre taris in het .ministerie van brandstoffen tot de Britsche bevolking heeft gericht, heeft hij een voorbeeld gegeven van het groote benzinever bruik dat op rekening staat van de Royal Air Force. „Een Lancaster-bommenwerper", al dus de secretaris, „heeft voor een vlucht van Engeland naar het Roergebied en terug 6.000 liter benzine noodig. Het behoeft dus geen commentaar dat de Britsche* luchtmacht maandelijks millioenen liters benzine noodig heeft om haar offensieven ten uitvoer t,e brengen". Dienstneming bij de Landwacht is eeredienst aan het volk. Meldt ook U zich. Inlichtingen over vergoedingen, extra Ie- vensniiddclentoewijzing, kolentoeslag, ver goeding van verzekerings- en ziektepreiuie, extra hulp in bijzondere gevallen, vrijstel ling van arbeidsinzet, enz. verstrekt het S.S. Ersatzkommando Niedcrlandc, Korte Vij verberg 5. Den Haag. alsmede de Neben- stelle. Dam 4, Amsterdam. Ook tijdens de keuringen worden deze inlichtingen gegeven DP STEM DER S. S. Luistert op Zondag 11 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den 'zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: „Vraagstuk met -den stafchef der Germaansche S.S. in Nederland over: „Begun- uotigende leden".

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1