Massale Sovjetverliezen in het geheele Zuiden. Britsche transportvloot zeer zwaar getroffen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend De bolsjewisten bestormden ook Zondag vergeefs het midden en het Zuidelijk deel van het Oostelijk front. Zij leden daarbij opnieuw zware, bloedige verliezen en verloren 337 tanks. Aan het Koeban-bruggehoofd staakte de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in den loop van den middag zijn aanvallen. Aan de Mioes en aan het middendeel dei- Donets zetten de bolsjewisten hun doorbraak pogingen voort, welke strandden op de taaie afweer of door den vastberaden tegen aanval onzer troepen. Ten Noorden van Bjelgorod werden de in verscheidene golven aanvallende formaties infanterie en tanks der Sowjets reeds voor ^,de voornaamste gevechtsliniè uiteengeslagen. In de geheele ruimte van Orel weer den onze troepen in wisselvallige gevech ten de op talrijke plaatsen van het front ondernomen aanvallen met bijzonder zware verliezen voor den vijand af. Aan de rest van het Oostelijk front onder namen de bolsjewisten slechts plaatselijke aanvallen zonder succes. Het luchtwapen viel met sterke formaties herhaaldelijk in de gevechten op de zwaarte punten van den afweerslag in en h^id in tal rijke luchtgevechten succes. Roemeensche ja gers schoten hierbij 17 Sowjet vliegtuigen neer. Op Sicilië boden Duitsche en Italiaansche troepen, deels in beweeglijke gevechts- maroeuvres, den vijand ook verder verbit terden tegenstand. In den kustsector ten Zui den van C'atania werden door zware scheeps- artillerie en sterke luchtstrijdkrachten ge steunde doorbraakaanvallen van Britsche for maties infanterie en tanks afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties vlie gers bestreden overdag en des nachts de transportvloot van den vijand in de Sici- liaansche wateren met groot succes. Bij de afweer van aanvallen op Duitsche convooien aan de Noorsehe en Nederlandsche kust werd een vijandelijke duikboot in den grond geboord en door beveiligingsvaartuigen en Duitsche jagers werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Nog vier vijandelijke vlieg tuigen, o.m. een groote vliegboot, werden bo ven het Kanaal en den Atlantischen Oceaan vernietigd. Een eigen jager ging verloren. Zondagnacht hebben slechts enkele vijan delijke storingsvliegtuigen boven het Duitsche gebied gevlogen. Duitsche duikbooten brachten in den strijd tegen de vijandelijke ravitailleering opnieuw tien schepen met een inhoud van 62.000 brt. tot zinken. In aanvulling op het Duitsche weermacht- bericht verneemt het D.N.B.: Juli is tot dus ver gebleken een der maanden met de zwaar ste verliezen fe zijn voor de Britsche koop vaardijvloot. Alleen de Duitsche onderzeeërs brachten tot dusver 45 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 280.000 brt. tot zin ken. Daar komen nog bij de verliezen van de Amerikaansche en Britsche koopvaardijvloot sinds de onderneming op Sicilië, welke ver liezen verscheidene honderdduizend ton be dragen. Het verreweg grootste deel van al deze tot zinken gebrachte schepen is Britsch. Wat het Oostelijke front betreft, de Sovjets hebben daar alle beschikbare machtsmiddelen te land en in de lucht bij elkaar geraapt om toch nog te trachten, ondanks den Duitschen tegenaanval bij Bjelgorod, een beslissing tot stand te brengen. Wat hun bij Bjelgorod niet gelukt is, dat probeeren zij thans aan het geheele centrale en Zuidelijke front tusschen Soechinitsji en. den Mioes. Met buitengewoon sterke strijdkrachten zijn zij op vele plaatsen tot den aanval overgegaan. De slag aan het Oostelijke front heeft daarmede zijn derde stadium, dat van een in ruimte sterk uitge strekter! afweerslag, bereikt. De ontwikkeling van den strijd in de laatste 48 uur heeft be wezen, dat de Sovjets hun huidigen booten aanval sinds geruimen tijd hadden voorbereid. Overwegend aan den Mioes en den midden- Donetz alsmede in het gebied ten Noorden van Orel hebben zich zwaartepunten gevormd, waar bijzonder fel gestreden wordt Nergens nog is de Sowjets een doorbraak of een operatief van belang zijnde beslissing ten deel gevallen. Hun verliezen zoowel aan men- schen als aan wapenen, komen overeen met de door hen opgestelde massa's. Het Italiaaansche weermachtbericht luidt als volgt Op Sicilië zijn herhaaldelijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den loop van de ge vechten der laatste dagen heeft zich de Li- vorno-divisie door haar dappere houding bijzonder onderscheiden. Escaders bommenwerpers en gevechtsvlieg tuigen der Spil, die de legerstrijdkrachten steunden, hebben vijandelijke troepen en concentraties voertuigen doeltreffend aange vallen. Tijdens deze gevechten werden vier vijandelijke vliegtuigen ten val gebracht. In den loop van operaties overdag en des nachts van de Italiaansche en Duitsche lucht strijdkrachten werden de vijandelijke scheep vaart nieuwe verliezen toegebracht. Een schip van 12.000 ton, dat met munitie was geladen werd door een onzer torpedovliegtuigen ge troffen en opgeblazen. Een zware kruiser en een schip van middelmatige grootte werden Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagseh Redacteur: B. Korsten, Heemstede (afw.). Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. F. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. eveneens door torpedo's getroffen, welke door onze vliegtytigen waren gelanceerd. Een onzer verkenningsvliegtuigen heeft boven Sardinië een bommenwerper vernield. Maandagochtend hebben vijandelijke for maties vliegers talrijke bommen op Rome ge worpen. De ontstane schade wordt op het oogenblik nagegaan: Nederiandseh Kamerkoor in de Groote Kerk. Met een zeer interessant, maar te lang pro gramma trad Felix de Nobel's Nederlandsch Kamerkoor op in de Groote Kerk, die tot in de verste uithoeken met belangstellenden ge vuld was. De uitzonderlijke beteekenis van dit vocaal ensemble, dat een zestiental goede en voor treffelijke vocalisten onder straffe en muzi kaal suggestieve leiding vereenigt, hoeft niet meer verkondigd te worden; in de concert zaal en voor de microfoon heeft het zijn spo ren verdiend en den lof verworven die het toekomt. Diegen'en onder de toehoorders van dezen Maandagavond, die hun luisterplaats hadden in de nabijheid van het koor, binnen het koorhek of daaromtrent, hebben rijkelijk kunnen genieten van vele finesses van dit mooi gestyleerde samenzing_en. Ik stel mij echter voor, dat "het aan honderden anderen die er verjé vandaan zaten, voor een groot gedeelte slechts vage indrukken heeft kunnen meededen, vooral omdat sommige der uitge voerde nummers voor reproductie in een weidsche kathedraal al heel weinig geschikt waren. Dit was buiten kijf het geval mét de Trois Chansons de Charles d'Orléans van Debussy en met de volksballade Sqhon Anna van Kodaly. Het „Kamerkoor" bleef te veel kamerkoor om in alle opzichten in de kerk te kunnen voldoen. En dat wak jammer voor de op zich zelf bijna voortdurend prachtige koorpresta ties. Zelfs het Sanctus van Poulenc, dat in den Schouwburg zoo verrukkelijk klonk, deed het hier niet. Gunstiger waren de romantische koorliederen van Brahms; zeer geschikt de door Kamniski mooi bewerkte geestelijke lie deren; het Q Salutaris van Jan Mul, en het gefugeerde Agnus Dei van Jan FeWerhof; heerlijk het Magnificat van Heinrich Schütz en indrukwekkend ook het uit de diepte 3p- koraend en aanzwellend De profundis van Pizzetti. En de kinderlijke blijheid van Ko- daly's liedbewerking „Die Engel und die Hirten" kwam ons het meest ontroerende moment van den avond brengen. Genoeg om te roepen over een zeer mooi concert. Jam mer dat het teveel van den avond voor een merkelijk deel ook nog uit den toon viel. Deze ervaring moge bij de samenstelling van programma's voor kerkconcerten voortaan in overweging worden genomen. JOS. DE KLERK. Roofoverval op distributiekantoor te Huixen. Alle bonnen meegenomen. Gistermiddag zijn tijdens den rusttijd drie met revolvers gewapende mannen, waarvan er een gemaskerd was, het distributiekantoor te Huizen (N.H.) binnen gedrongen. De twee ambtenaren werden geboeid en vervolgens in een W.C. en in een kast opgesloten. De man nen hebben daarna alle distributiebescheiden w.o. honderden nieuwe bonkaarten, honder den tabakskaarten, vele inlegvellen en een groot aantal losse bonnen bij elkaar gepakt en zijn er mee verdwenen. KORT NIEUWS Te Hilversum is op 66-jarigen leeftijd overleden de gep. generaal- majoor H. H. Kep- pel Hesjelink. In 1919 werd hij kapi tein bij den gene- ralen- staf, waar hij in 1926 den ma joorsrang bereikte. Drie jaren later volgde zijn bevor dering tot luitenant kolonel en com mandant van het 11e regiment in fanterie te Nijjne- gen. In 1932 werd hij benoemd tot ko lonel en comman dant van de 4e in- fanterie-brigade te Venlo. In 1934 werd hij als generaal- majoor gepension- neerd. Het landgoed „Huis Bergh", ge legen in den drie hoek Beek, Kilder en 's Heerenberg, groot 1583 H A. is voor het publiek opengesteld, even als het landgoed „Groote Meer", ge legen onder de ge meenten Ossen- drecht, Putte en Huybergen, groot ongeveer 712 H.A. Eenzelfde beschik king is getroffen ten aanzien van de landgoederen ,Va- renna" „Raamberg" en „Delhuizen", ge legen onder de ge meenten Apeldoorn en Arnhem, onder scheidenlijk groot pl.m. 372, 131 en 295 H.A. Dr. J. H. H. J. Lubberman, arts te Ter Apel, werd op de trambrug te Nieuw-Wierdinge door een tram ge grepen en van zijn motor geslingerd. Hij was op slag dood. HAARLEMSCHE RECHTBANK. UITSPRAKEN. In den nacht van 20 op 21 April j.l. werd een inbraak gepleegd bij de N.V. Stoom Wasch- en Strijkinrichting v.h. J. Peeperkoorn Zn. aan den Bieekersvaartweg te Heemstede. Voor dezen diefstal werd de 23-jarige Haarlem- sche koopman J. S. gearresteerd, die echter ontkende het feit begaan te hebben. De offi cier vorderde een jaar en drie maanden ge vangenisstraf. De rechtbank veroordeelde S. hedenmorgen conform den eisch met aftrek van de preventieve hechtenis. De 47-jarige timmerman D. van L. had wegens verschillende diefstallen in Januari en Mei van dit jaar gepleegd een gevangenisstraf voov den tijd van 2 jaar en 6 maanden tegen zich hooren eischen. Hedenmorgen werd Van L., die in totaal al twintig jaar in de gevan genis had doorgebracht, veroordeeld con form den eisch. BIJEENKOMST DER N. S. FKAUENSCHAFT In hotel „De Leeuwerik" werd Zondag 18 Juli j.l. een bijeenkomst gehouden door de Ortsgruppe Haarlem der N.S. Frauensehaft- Deutsches Frauenwerk. De Gauabtgs-Leiterin, me'-;iuw Nietsch, sprak in een boeiende voor-* dra t over de toestanden in Europeesch- Rusland. Zij legde er bijzonder den nadruk op, dat ook de Duitsche vrouwen zich moeten in- etten bij den opbouw van deze nieuw-verover- de gebieden. De vrouwen der N. S. Frauen- schaft volgden de uiteenzettingen met de grootste belangstelling. Mevrouw Bergmann, Ortsfrauenschafts-Ieiterin dankte de spreek ster hartelijk voor haar voordracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Foto's, De Jong, Gen. Bothastraat 15; hand schoen, Warle, Bankastraat 7; portefeuille m. inhoud, De Mes, Sophiastraat 18rd. Burgerlijke Stand HAARLEM 20 JÜli 1943. BEVALLEN: 16 Juli, J. L. Okma—van der Veen, z., MaliepaardHovius, z.; 17 Juli, T. SchefferTot, d.; C. KraanZwiep, d.; A. J. v. ZandvoortTromp, d.;, 18 Juli, K. J. Heeremans —v. Opzeeland, z.; A. M. VerburgAelen, d.; C. M. Bakker—de Niis, d.; C. Kuijper—Smits, z.; Wr KolmusHekkërs, z.; 19 Juli, B. C. E. Zon- dërvanScherpenhuijsen, d,; C. J. C. de Rijke— Blom, z.; A. Smitvan Bragt, d.; C. M. v. Bun- ringenv. d. Meulen, d.; G. H. M. Schönhuth— Roetman, d.; 20 Juli P. M. KloosterBaauw, z. OVERLEDEN: 17 Juli, J. W. Helsloot, 77 j., M. v. Heemskerkstraat; 18 Juli, J. van Abbe, 57 j., Engelszstraat; F. G., 5 d., z. v. J. Nooij, Graaf Willemstraat A. ZwartVledder, 32 j., Pieter Maritzstraat; 19 Juli. J. A. Stals, 85 j., Gen. de Wetstraat; J. H. C. van Ruijven, 66 j., Raamvest. KEULEN, NAPELS, ROME. D. Wat tot dusver misschien nog kon gelden als een zinlooze uiting van oorlogs geweld, blijkt nu systeem te zijn geworden. De „Christian Soldiers", de Christelijke sol daten, waarvan de heeren Roosevelt en Churchill zoo eensgezind en verheffend zongen, verschijnen thans welhaast dage lijks met hunne vliegtuigen boven de schat kamers der Westersche beschaving en geen ander doel kan hen naar het blijkt bezielen dan de brute, domme, vloekwaardige ver nietiging van wat vele geslachten met vrome zorg hadden bewaard als een erfenis der menschh'eid. De zinvolle schoonheid, die hier als een monument der gothiek ten hemel rijst, elders den beeldhouwer beziel de tot zijn ontroerende scheppingen in mar mer en albast, ligt thans geschonden, en ver gruisd. Wat een Vesuvius twee duizend jaar spaarde, wat weerstand bood aan het ge weld der barbaren, is weggevaagd door de moderne horden der bondgenooten van Moskou, door de satellieten van Stalin, deor de bommen, waarmede de Anglo-Ameri- kaansche kampioenen der democratie in het duister van den nacht, op veilige hoogte bij dag. de schoonheid aller tijden bestoken. Hier kan verklaring noch verontschuldi ging gelden. Wanneer op een open, onbe schermde stad bombardementen worden ondernomen, waaraan tien- honderdtallen volmaakt onschuldige menschen en kinde ren ten offer vallen, dan schreit een gevoel van afschuw ten hemel. Wanneer het oor logsgeweld een cultuurmonument verwoest, dan kan men dit bejammeren, doch zich troosten met de schrale troost, dat dit on vermijdelijke bijkomstigheden zijn van den strijd. Maar wanneer welbewuste, weldoor dachte, systematische vernietiging wordt voltrokken aan de erfenis der eeuwen, aan de beste schatten der menschheid, dan moet iedere klacht zwijgen. Dan kan er slechts beschuldiging zijn, dan is er voor niets plaats dan voor een felle aanklacht jegens de on-menschen, die zich eerst thans de waardige bondgenooten toonen van het land, waar de god-loosheid tot cultus werd ver heven en de moraal van het schot in den nek wordt gehuldigd. Waartoe dit alles? Wanneer wiï in deze dagen berichten ontvangen van dgn strijd op Sicilië, dan kan men zich verdiepen in gevoelens van hoop of vrees, maar ten slotte berusten in de gedachte, dat er daar althans een eerlijke kamp wordt uitge vochten, die straks den overwinnaar noch den overwonnene tot oneer kan strekken. Er zal ook daar schade zijn, groote schade en wij hebben begrip van het leed, dat ook daar geleden wordt. Maar er is daar althans niet de dierlijke vernielzucht, die Chris tian Soldiers drijft tot de zinlooze vernie tiging van wat iederen Europeaan van eer bied en ontzag vervult. Er is daar althans niet het duivelsche systeem, dat de schade, die men den tegenstander niet op loyale wijze kan toebrengen verhaalt op de wer ken der beschaving. Het zal hiermede niet uit zijn. Het droe ve heldendom der Christian Soldiers zal terugkeeren boven Keulen. Napels en Ro me. En nu is de tijd voorbij, waarin een kerkvorst het vijandelijke leger kon doen afdeinzen door zijn bedreiging met den banvloek. Maar een gansche cultuur, maar twintig eeuwen Westersche beschaving roepen in deze dagen het Anglo-Ameri- kaansche barbarendom ter verantwoording voor het gericht der historie, die geen mis daad als deze vergeet en, in het einde, on vergolden laat. Landwacht Nederland Ten aanzien van een dienstverplichting bij de Landwacht Nederland deelt hel S.S.-Ersatz- kommando Niederlande nog mede Nederlanders, die zich vrijwillig verplich ten 4 maanden bij de Landwacht Nederland te dienen, zijn vrijgesteld van een verplichte tewerkstelling in Duitschland. Ook nadien worden zij niet in Duitschland tewerkgesteld, maar blijven hier in Nederland. Alle gewenschte inlichtingen over verzor ging van familieleden, extra bonnen voor levensmiddelen en kolen worden op de keu ring verstrekt. Plaats en tijd van de keurin gen kunt u in de dagbladen lezen. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 21 JULI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Minna Reverelli en Maria Roland (gr.). 7.09 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Ochtendmuziek (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberich ten.'8.10 Ochtendklanken (gr.) 8.30 Orgelspel (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.30 Operette-fragmenten (gr.). 10.i5 Otto Hendriks en zijn orkest. 10.45 Zonderlinge zaken. 11.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 11.30 Cello met piano. 12.00 Almanak. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuwsbe richten. 13.00 Land en volk brengt13.10 Boyd Bachman en zijn orkest. 13.45 De vrije Woensdag middag. 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.15 Halfweg, opgewekt programma. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Viool met piano. 17.30 Sopraan met piano en pianosolo. 19.00 BNO Bra- bantsch praatje door Den Eigenheimer. 18.05 Het Amusementsorkest met solist. 18.45 Neerlands stem van het front. 18.55 Einzug der Gladiatoren (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van dén dag. 19.15 Het Utreehtsch Stedelijk Or kest met solist. 19.45 Een halfuurtje op een mu ziekavond bij de familie Speelman. 20.15 Het Utreehtsch Stedelijk Orkest. 2l;00 Orgel- en koor werken van Anton Bruckner, (gr. en opn.). 22 00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Vanaf 22.15 alleen voor de radio-centrales. 22.15 24.00 Van de eene melodie in de andere (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.30 Erich Schneidewind en zijn musette-or- kest en zangkest en zang (gr.). 18.00 Een kinder zangklasse (opn.). 18.15 Kamerorkest-concert (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de. kleuters. 19.15 Disco-variété (gr.). 20.15 De waar de van het waardelooze. 20.30 Van film en ope rette (gr.). 21.15 Minder bekende kamermuziek van Wolfgang Amadeus Mozart (gr.). 21.45 Gods dienstige uitzending. 22.00—22.15 BNO Nieuwsbe richten en actueele beschouwing. Verduisteren van 22.00 tut 5.30 uur. 21 Juli: zon op 542, onder 21.50 uur maan onder 10.47. on 0.09 uur Amerikaansche vliegers hebben een terreuraanval op Amster dam gericht. De burgerbevolking leed aanzienlijke verliezen, o.m. werden vele woonhuizen, een kerk en een klooster vernield. Talrijke vrouwen, kinderen en religieuzen bevonden zich onder de slachtoffers. Boven: De verwoeste kerk. Beneden: Het weg voeren der slachtoffers. (C.N.F./M Pax c)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2