Dopspoeder Vergeefsche door braakpogingen naar Catania. (Og&lbaat namaak schaadt! Geallieerden op Sicilië meer dan 10 divisies sterk. Schade te Rome zeergroot. Vrijwilligers van den Ned. Arbeidsdienst»naar O.-Europa. mi Dn 0.DUB0IS Politieke moord te Rotterdam. Nieuwe boterbon. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt De vergrooting van den vijandelijken druk langs de ontplooiing van de Spiltroepen op Sicilië blijft hardnekkigen weerstand vinden. Ten Oosten vgn Sicilië hebben Italiaansche duikbooten een schip van 8000 brt. tot zinken gebracht en een tweede schip met groote tonnage getorpedeerd. Een koopvaarder van gemiddelde grootte en een oorlogsbodem van niet nader aangeduid type werden door onze torpedovliegtuigen getroffen. Op de reede van Augusta en in de haven van La Valetta be schadigden Italiaansche en Duitsche bommen werpers vóór anker liggende vijandelijke schepen. V - De schade die is aangericht door Amerikaan sche formaties welke met verscheidene hon derden viermotorige bommenwerpers Maandag drie uren lang Rome aanvielen, is zeer groot. O.a. werden gebouwen die gewijd zijn aan de uitoefening van het geloof éh aan de weten schap alsmede arbeiderswoonwijken zwaar getroffen en ten deele verwoest, met. name de basiliek San Lorenzo, het kerkhof Verano, de universiteitsstad, het gebouwencomplex van de polikliniek, de woonhuizen der stadswijken Prenestina en Latina. Het tot,dusver vastge stelde aantal slachtoffers der burgerbevolking bedraagt' 166 dooden en 1659 gewonden. Tij dens en na den aanval behield de bevolking discipline en kalmte. .Zeven vliegtuigen wer den door het afweergeschut en één door jagers neergeschoten. Maandagnacht vormden Napels en kleinere plaatsen in Campania en Latium het doel van vijandelijke luchtaanvallen. Er wordt lichte schade en beperkte verliezen onder de bevol king gemeld. Het D. N. B. voegt hier aan toe Op Sicilië is de toestand over het algemeen niet ingrijpend gewijzigd, al blijft de druk der Britsche strijdkrachten toenemen. Men kan thans constateeren, dat de- Britsche troepen in aantal sterker zijn dan de Amerikanen. De vijand heeft voorts sterke strijdkrachten nog aangevoerd, zoodat hij thans met veel meer dan 10 divisies op Sicilië staat. Volgens deskundigen te Berlijn zijn de Geallieerden, op Sicilië in aantal sterker dan de verdedigers. Ten aanzien van. den strijd verklaart men te Berlijn, dat er thans een ver schuiving in de krachtsverhouding heeft plaats gevonden, met dien verstande, dat de Duitsche en Italiaansche reserves de verbin ding met de versterkte voorposten hebben opgenomen, zoodat nu een keten van ver- dedigingsblokken is ontstaan. De herhaalde, maar steeds weer vergeefsche pogingen om het gebergte binnen te dringen, hebben den Amerikaanschen bevelhebber Patton er toe genoodzaakt een anderen weg naar Gatania te zoeken. Het eerste doel van Patton is klaarblijkelijk Enna, hët strategi sche middelpunt van Sicilië. Van Enna uit loopen verschillende wegen en bovendien heeft de stad een spoorwegverbniding. De thans reeds vijf dagen steeds weer mis lukte Britsche aanval op Catania is er mede begonnen, dat de tegenstander des nachts sterke formaties valschermjagers achter de Duitsche linies neerliet. Toen de' eerste golf vernietigd was en de Duitsche soldaten bezig waren de in hun nabijheid liggende para chutes te verzamelen, wierp plotseling zwaar scheepsgeschut honderden granaten op het terrein. Tegelijkertijd verschenen talrijke vij andelijke vliegtuigen en lieten, na lichtbom men te hebben laten vallen nieuwe valscherm troepen neer. maar nog in den loop van den nacht was het beveiligde terrein weer vrij van vijanden. Uiteengedreven resten werden 'den volgenden dag bij doorzoeken van het terrein onschadelijk gemaakt. Bevolking verlaat Rome. Bijzonderheden over den aanval. Te Rome zijn, als gevolg van den luchtaanval tot nu toe 186 dooden en 1659 gewonden, aldus een mededeellng van offieieele zijde. Wegens het hevige bombardement van Rome heblten duizenden gezinnen, vooral uit de armere volkskrfhgen Rome in Noordelijke en Oostelijke rich ting verlaten. De pers doet opnieuw een beroep op het publiek, opdat alle personen, die niet we gens dienst- of beroepsredenen genood zaakt zijn te Rome te blijven, de stad veria, ten. Van de zijde der autoriteiten worden alle noodzakelijke faciliteiten verleend. De viermotorige bommenwerpers ver schenen op een hoogte van ongeveer 6000 meter boven de stad. Een der bommen viel op ongeveer 300 meter van de Lateraan-ba siliek neer, die tot het Vaticaan behoort en exterritoriaal is." Door de explosies, die voortdurend ih frequentie' en hevjgheid toe- Tarnen. trilden overal de huizen op hun grondvf^ten. Na d?^ aanval boden de getroffen woon wijken het bekende treurige beeld van een door een luchtaanval gehavende stad: open gereten plaveisel, ingestorte en brandende lytizen, doode en gewonden menschen, Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef var. Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede (afw.). Nieuws- cn reportage voor Velsen en omgeving: J. J. K. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. va$ Ommen, Heemstede. Te Blaricum orak brand uit in de groote villa „Wit zand'' en bewoond door de familie J- L. Beeren. Het ge- heeie gebtfuw werd jn prooi der vlam men. Waarschijn lijk door het over slaan van vonken uit de brandende villa vatte het rie ten dak van de ook zeer groote villa „Bloemland", bewoond door den heer Th. W. van der Woude. aan den Bierweg te Blaricum, vlam. Ook deze villa brandde totaal uit. De centrale pers dienst van het Ned. Arbeidsfront meldt, dat aan de t. g. oogstcolonnes, die binnenkort door den Gemachtigde voor den Oogst in het leven zullen worden geroepen, 'n sociale dienst zal worden toegevoegd ten behoeve van de tot deze oogstcolon nes behoorende ar beiders. Voor hun vertrek naar het Oosten werden Maandag, de 500 Nederlandsche Arbeidsmannen op de Markt te Steenwijk toe gesproken door den Generaal-Arbeitsführer Bethman en den commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, Generaal- Arbeidsleider L. A. C. de Bock. Tijdens de inspectie der man schappen daor den Generaal-Arbeitsführer Bethman en den commandant van den N.A.D., Generaal-Arbeidsleider L. A. C. de Bock. (C.N.F./J. Zeylemaker Fax c) Ruim 500 mannen van den Ned. Arbeids dienst, voor het meerendeel behoorende tot de in het eerste halfjaar 1943 geoefenden. hebben zich vrijwillig verbonden voor een verblijf van drie a vier maanden in het Oosten van Europa om als N.A.D.-Oostkorps belang rijk voorbereidend werk te verrichten ten behoeve eener groote kolonisatie in het onder Duitsch bestuur staande gebied ten Zuid- Oosten van Bialystok. Onder leiding van den Arbeidsteider H. J Pot, aanvaardden deze vijfhonderd Neder landsche jongemannen Dinsdag de reis naar hun tijdelijke bestemming. Maandag waren zij voor een korte afscheids- plechtigheid in korpsverband opgesteld op het Steenwijksche marktplein, waar de Neder landsche driekleur tezamen met de Haken- kruisvlag vroolijk wapperde te midden van de in open carrévorm aangetreden drie afdee- lingen, „gewapend" met de blanke schop en begeleid door het N.A.D.-staforkest onder leiding van Hopman Leistikow, welk orkest marschmuziek deed hooren. De commandant van den Ned. Arbeidsdienst. L. A. C. de Bock, inspecteerde vervolgens de opgestelde afdeelingen en richtte zich, nadat de muziek het aloude „Wilt heden nu treden" had doen weerklinken, tot het Oostkorps ihet een toespraak, waarin hij o.a. zeide 7,Gij staat voor uw vertrek naar het Oost- land aangetreden, waarheen gij morgen uw reis zult aanvaarden. In gedachten zal ik bij u vertoeven. En wanneer uw taak is vol bracht, dan hopen wij met voldoening te mogen aanschouwen wat daar als resultaat van uw gezamenlijken arbeid tot stand zal zi.in gekomen. Bewaart den kameraadschap- oelijken geest en verricht uw werk met toe wijding. Het ga u allen goed en tot spoedig weerziens." General-Arbeitsfiihrer Berthmann spyek hier na de Nederlarjdsche arbeidskameraden toe, en merkte o.m. op: Het zal uw taak zijn. met uw jonge kracht en met uw jeugdig idealisme het groote werk te beginnen, dat gezamenlijk Europa in het Oos ten nog voor zich heeft. Ik wensch u bij dit werk succes en na de volbrenging van uw taak een gezonden'- terugkeer in uw mooie Nederlandsche vaderland." m Arbeidsleider Pot dankte den Commandant en den General-Arbeftsführer voor de gespro ken woorden. „Wij zijn er trbtsch op, aldus spreker, dat wij voor dezen arbeid zijn uit verkoren en wij zijn dankbaar voor hetgeen ons wordt medegegeven om aan den opbouw van het nieuwe Europa te kunnen medewer ken." RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 22 JULI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Het N. J. S.-Koor (gr.). 7 60 BNO Nieuws berichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte melodieën (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.30 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Semi- populair programma (gr.) (Van 8.45—8.50 Voor dP huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.15 Fluit met piano en pianosolo. 9.45 Trio Nina Dol ce. 10.15 Voor d'e vrouw. 10.30 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch orkest. 11.00 Over voeten was- schen en voeten vegen. 11.15 Pianovoordracht 12.00 Almanak. 1215 Dick Willebrandts en zijn dansorkest. 12.45 BNO, Nieuwsberichten. 13.00 In en om den bijenstal. 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest met gramofoonmuziek. 14.00 De glim lach der Heiligen, klankbeeld. -14.20 Solistencon cert: Zang, viool en orgel. 15.00 Mezzo-sopraar met piano. 15.30 En hier is de koffergramafoon 16.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Het Omroeporkest 17.30 Wat nooit vergeten wordt. 17.46-Het Om roeporkest. 18.00 BNO Persoverzicht. .18.05 Opc- rette-concert door h«t Groote Omroeporkest 18,45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuwsbe richten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Beiaard- concert (opn.). 19.30 Het Concertgebouw-orkest met solist. 20.30 Als de ziele luistert, klankbeeld (opn.). 20.50 Gitaarspel (gr.). 21.00 Viool met piano. 21.30 Sopraan met piano. 22.00 BNO Nieuws berichten en actueele beschouwing. Vanaf 22.15 alleen voor de radio-centrales. 22.15 Pianovoor- draeht. 22.50—24.00 Licht orkest-concert: Ouver ture, rhapsodie en marsctfi (gr,). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.30 Piano met orkest (gr.). 18.00 Licht muziek bij den maaltijd (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberich ten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Als het kind van sprookjes droomt (gr.). 20.15 Bezoek aan het klooster te Ter Apel. Reportage. 20.30 Muzikale verrassingen, programma van oude en nieuwe bekenden (gr.). 21.45 Godsdienstige uitzending 22.00—22.15 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. schreeuwende paarden die wild door de straten rennen, brandende autbs, verdwaasd ronddolende dakloozen, schreiende en wan hopige vrouwen en kinderen. Van alle kan ten snelden ^iekenautos en militaire autos toe om de gewonden naar hospitalen en zie. kenhuizen over te brengen. In deze autos trof men vaak priesters aan die meereden om aan de gewonden de laatste Sacramen ten te geven. Paus zou het Vaticaan verlaten. Uit toonaangevende Vaticaansche kringen verluidt dat Paus Plus XII ingeval van nieuwe vijandelijke bom aanvallen op Rome zou overwegen zijn zetel uit Vaticaanstad naar een van de Pauselijke paleizen in de binnenstad van Rome over te brengen. Een beslissing is tot np toe nog niet ge nomen. Met deze zetelverlegging, zoo ver klaart men in genoemde kringen, wil de Paus tot uitdrukking brengen, dat hij niet slechts hoofd van de Katholieke kerk is. doch ook bisschop van Rome en derhalve vast besloten is het lot van de bevolking van de stad Rome te deelen. Voor den Paus is het niet slechts van beteekenis dat Vati caanstad van vijandelijke aanvallen ver schoond blijft, doch ook, dat de stad Rome zelf, waarvan hij bisschop is, niet wordt blootgesteld aan vijandelijke aanvallen. Volgens de verdragen van Lateranen van 1928 staan in de stad Rome 'n de eerste plaats als exterritoriale gebieden onder suzereiniteit van den Paus de Lateraan- basilieken met het aangrenzend paleis der Caneelleria, het gebouw der Propaganda Fide, de kerk en het paleis van Santa Ma ria Maggiore. Hulpverleening bij brand. De Secretaris-Generaal van het Departement van Binnerilandsche Zaken heeft bepaald, dat de gemeenten met betrekking tot de hulpver leening bij brand worden ondergebracht in kringen. Een kring wordt aangeluid met den naam van de gemeente, welke tot hulpver leening gehouden is; deze gemeente wordt aangeduid als kerngemeente. De tot een kring behoorende gemeenten worden kringgemeen ten genoemd Haarlem is o.a. als kerngemeente aange wezen. De kringgemeenten zijn Assendelft, Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmer meer (het gedeelte bebouwing langs de Ring vaart tusschen Venneperdwarsweg en Lisser- dwarsweg), Heemstede, Hillegom, Velsen en Zandvoort. Correspondentie met Nederlanders in Duitschiand. Zendt niet onnoodig aangeteekende brieven. De persdienst van de P. T. T. meldt; Verwanten van in Duitschiand te werk gestelde Nederlanders zenden hun stukken veelal aangeteekend, vermoedelijk omdat zij meenen daarmede sneller overkomst te bereiken. Het tegendeel is vaak echter waar, omdat de betrokken Duitsche kanto ren overbelast worden. Aanbevolen wordt alledaagsche berichtenwisseling op gewone wijze te verzenden en aangeteekende ver zending te beperken tot die stukken, wel ker inhoud bijzondere behandeling inder daad vordert Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan de letters E en G. t „EUROPalSCHE LTTF.RATUR" Ter nagedachtenis aan Friedrich Hölder- lin, die op 7 Juni 1943 overleed, bevat liet Juni-nummer van het maandblad „Euro- püïsche Literatur" twee aan dezen beroem den dichter gewijde artikelen, n.l. van de hand van Arthur Hübscher en Paul Rilla, Ook zijn eenige gedichten van Hölderlin opgenomen. Verder bevat de aflevering o.a. een* frag ment uit een niéuwen roman van Wilhelm von Scholz en een artikel van Ursula Carl- Ratzlaff, getiteld „Italienreise mit und ohne Gepaek". Verduisteren vm 22.00 tot 5.30 uur. D*i Maagzuur, Gassen DIJ Oprispingen helpt urig. verp f 1.2 5, bij Apoih, en Drag. 1 -QUI 10.000 gulden belóonixig. 's-Gravenhage, 21 Juli. In de avonduren van 19 Juli 1943 tegen 23 uur werd in de Zestienhovenstraat in het Noordelijk deel van Rotterdam de Nederlandsche Staatsburger Anthonius van der Waals, geboren op 11 Oc tober 1912 in Rotterdam, door verscheidene schoten ernstig gewond. De gewonde is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan zijn ver wondingen bezweken. De daders wisten zonder herkend te zijn te ontkomen. Op den doode werd een persoons bewijs gevonden, uitgeschreven ten name van Antoon de Wilde. Het vermoeden bestaat, dat het slachtoffer zich soms van den naam An toon de Wilde bediend heeft. De bevolking wordt aangespoord om mede te werken aan het opsporingswerk. Voor ter zake dienende aanwijzingen, die leiden tot het vinden van de daders, wordt een belooning van 10.000 gulden uitgeloofd. De leider van de Sicherheitspolizei en van de S. D. Rotterdam: (w.g.) W;ölk, S.S.-Sturmbannführer. Van Donderdag 22 Juli tot en met Maan dag 2 Augustus a.s. geven de bonnen ,>Boter 30A" en 30B Boter elk recht op het koopen van 125 gram boter. Landwacht Nederland Ten aanzien van een dienstverplichting bij de Landwacht Nederland deelt het S.S.-Ersatz- kommando Niederlande nog mede Nederlanders, die zich vrijwillig verplich ten 4- maanden bij de Landwacht Nederland te dienen, zijn vrijgesteld van een verplichte tewerkstelling in Duitschiand, Ook nadien worden zij niet in Duitschiand tewerkgesteld, maar blijven hier in Nederland. Alle gewenschte inlichtingen over verzor ging van familieleden, extra bonnen voor levensmiddelen en kolen worden op de keu ring verstrekt. Plaats en tijd van de keurin gen kunt u in de dagbladen lezen Waterpolo. 'T YH.P.C. 02. Het eerste zevental van HPC speelde tegen Het Y uit Amsterdam, de medegegadigde voor de eerste plaats. HPC was meer in den aanval De Geest werd echter zwaar door Kohier geschaduwd, zoo dat van zijn hand geen doelpunten konden worden verwacht." Kloots daarentegen, die steeds beter gaat spelen, kreeg daardoor meer vrij spel. Tot tweemaal toe werd een felle rush van hem op ongeoorloofde wijze onder broken, waarvoor de scheidsrechter met een woi(p op het doel strafte. Beide malen schoot Kloots den bal in het doel (02). Daar Het Y niet doelpuntte bleef de stand ongewijzigd en behaalde HPC een zwaarbevochten zege. Woensdag 21 Juli a.s speelt HPC haar laat ste wedstrijd voor de competitie tegen Nereus uit Zaandijk in de zwemvijvers Groenendaal te Heemstede. Het zevental kan ongeslagen het kampioenschap der afdeeling behalen. Dammen. KAMPIOENSCHAPPEN 19*3 VAN HAAR LEM. Bovengenoemde wedstrijden wer den voortgezet De uitslagen luiden als volgt: Eerste klasse.' P. Klaasen wint van A. Smit; H. Wiilemse wint van G. Bakker; G. Hekelaar remise met W. Dijkhcff, Jac. v. d. Kroft B. v. d. Kroft afgebroken HAARL DAMCLUB. Voor de clubkam pioenschappen werden de volgende partijen gespeeld: Eerste klasse: W. de Goede wint van C. B. de Laat; J. Otter wint van C. B. de Laat; C. Vrolijk remise met G. de la Rie; C. B. de Laat wint van Y. Boterbloem; G. Bakker wint van Y. Boterbloem Tweede klasse: P. van Dijk wint van C. J. Dollé; P. van Dijk remise met C J. Dollé. Zomerwedstrijden: A. J. Verwoerdt wint van A. J. Oremus; P. L. Schrijnemaekers wint van A. J. Oremus; Nico Blom wint van L. Kisch; P. H. Meure wint van Joh. Philippo; W. de Goede wint van G. J. Steenkist; P. van Dijk wint van A. J Oremus; W. de Goede wint van L. Kisch; GAJ Steenkist wint van A. J. Oremus; D. Schrijnemaekers remise met G. de la Rie; D. Schrijnerrraekers wint van A. J. Verwoerdt; J. Piek wint; van J. M. Rutgers. Wielrennen. BAANKAMl'IOENSCHAPPEN OP 31 JULI EN 1 AUGUSTUS. De sporteommissie van de Ned. Wielren Unie heeft beslist, dat de Zaterdag uit gestelde nationale baankampioenschappen zul len worden verreden op Zaterdag 31 Juli en Zon dag 1 Augustus, in het Amsterdamsche Stadion. Honkbal. TOURNOOI VAN SCHOTEN. Ook dit jaar zal het tournooi van Scholen worden gehouden, waaraan deelnemen EDO, RCH, TYBB, HFC „Haarlem", HCK en Schoten. Donderdagavond zal aan den Vergierdeweg de eerste wedstrijd worden gespeeld, waarbij HCK en EDO Vigeaviver elkaar komen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2