Wandgedierte De boomgaard van Winniza. VOORUITGANG DE CENTRALE Wij verdelgen radicaal alle ongedierte Zui<ieeingsandecnemng> „(Radicaal" Van gemeentewege is men te Rotterdam begonnen met den oogst der gewassen, welke op braakliggende gronden en in de plantsoenen zijn verbouwd. Ditmaal waren de aardappelen aan de beurt en waar deze reed? gerooid zijn, worden onmiddellijk koolrapen geplant. (C.N.F./Hof Pax c) i. Dezer dagen hebben wij de ontdekking vermeld van massagraven bij Winnize, waar duizenden door de G.Poe (thans N.K.W.D. genaamd) vermoorde Oekrai- ners, mannen, vrouwen en kinderen zijn gevonden. SS-oorlogsverslaggever Helmuth Schmidt is bij de opening en doorzoe king der graven tegenwoordig geweest SS-PK. Onder de bevolking van Win- nizza in de Oekraïne, in de provincie Sjito- mir, liepen geruchten over een aan de West zijde van de stad gelegen, door een hooge schutting omgeven grondstuk. De wonderlijk ste dingen werden verteld, doch niemand wist er het rechte van. Direct buiten de stad, niet ver van de markt, aan de Pidlissnystraat die naar Litin leidt, had men onder het Sovjet-regime een boomgaard met een drie meter hooge schut ting omgeven. De meesten meenden, dat achter de schut ting belangrijke militaire installaties verbor gen waren. In een aan de overzijde van den weg liggend gebouw bevond zich tijdelijk een afdeeling van de bereden politie der N.K.W.D Men vertelde, dat achter de schutting een badplaats of sanatorium zou ontstaan. Van buiten af was slechts te zien, dat zich in den tuin mooie appel-, pere- en pruimeboomen bevonden. 's Nachts hielden voor deze schutting over kapte vrachtauto's stil. Een teeken met de signaalhoorn en reeds opende zich de breede poort, de vrachtauto reed naar bin nen en de deuren werden onmiddellijk weer gesloten, 's Morgens zag men van tijd tot tijd personenauto's met N.K.W.D.-ambtenaren, die het omheinde grondstuk binnenreden. Kort daarop hoorde men dan schoten, die van kleinkaliber-pistolen afkomstig zouden kun nen zijn. Men meende, dat de N.K.W.D. voor zijn ambtenaren daar een schietstand had ingericht. Soms leek het, of de geruchten over de ge heime militaire installaties, en het sanatorium door bepaalde zijde doelbewust werden ver breid. Na de bezetting door de Duitsche troepen uitte de bevolking haar belangstelling er voor wat toch achter die hooge schutitng zoo zorg vuldig voor de blikken der wereld verborgen gehouden was. De Duitsche commissaris in dit gebied was in den herst van het vorige jaar op den geheimzinnig-omheimden boomgaard der N.K. W.D. opmerkzaam gemaakt De winter brak echter weldra aan, een dikke sneeuwlast be dekte alles: het was nu niet de geschikte tijd voor navorschingen. Daarom werd eerst kort geleden met een onderzoek van het grondstuk begonnen. Men stelde vast, dat de bodem onder de grasmat losgemaakt was. Men begon te graven. Op een diepte van twee meter vond men kleedingstukken: pelzen, mantels, linnen hemden met oekrainsch borduurwerk, vrou- wenkleeding, alles dooreen geworpen. Wat dieper vond men buidels en zakjes met levens middelen: spek, brood, boter en tabak. Daar onder, in meerdere lagen, lijken, niet neer gelegd, maar blijkbaar van boven in den kuil geworpen. Hoewel de lijken reeds sterk wa ren vergaan, zijn de lichamen en kleeding stukken nog betrekkelijk goed intact. Deze vrouwen en mannen moeten voor hun dood door een hel zijn gegaan. Zij hebben alle de handen op den rug vastgebonden. Velen heb ben verbrijzelde schedels. Papieren vond men op hen niet, de N.K.W.D.-mannen hadden eerst de zakken der slachtoffers grondig doorzocht. De Duitsche commissaris droeg de leiding der opgravingen aan den Oekrainschen burge meester der stad Winniza over. Ook Oekrain- sche artsen en geleerden namen aan het on derzoek deel Het bleek, dat zich in den boom gaard in lange rijen massagraven naast massa graven bevonden. Op een plek opende men zestien symmetrisch gegraven massagraven, waarvan elk honderd tot honderddertig doo- den bevatte, alle met op den rug geboftden handen. De kleeren der dooden werden zorgvuldig onderzocht. Bij velen werden kammen, zak doeken, leege portefeuilles, tabaksbuidels, bij eenigen nog N.K.W.D.-quitanties gevonden over bij huiszoekingen in beslag genomen pa pieren en voorwerpen. Meest stond daarin ook vermeld, dat het persoonsbewijs in' beslag genomen was, terwijl deze stukken een ver klaring van de slachtoffers bevatten, dat de huiszoeking volgens de wettelijke regelen had plaats gevonden. Deze quitanties bevatten de namen dergenen, aan wie ze zijn uitgereikt Hoofdredacteur: F.'C. Derks, Haarlem. Chef var. Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede (afw.). Nieuw en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. var. Ommen, Heemstede. Vooruitgang spreekt uit de zoo juist ge publiceerde cijfers over liet boekjaar 1942 van ..De Centrale /^,ciders Levensverze kering Mij Vooruitgang van bet verzekerd kapitaal niet meer dan 19.000.000 gulden; vooruitgang van liet aantal verzekerden met ruim 2.000. Kortom: de balans over 1942 is weer een beeld van liet groote vertrouwen dat Werkend Nederland in beleid en stre ven stelt van solide - coulant, verzekert Werkend Nederland Rijnstraat 28, s Gravenbage en zoo was het mogelijk, de families in te lichten. Diep ontroerd was het vaak, er getuige van te zijn, hoe ouders hun kinderen, vrouwen hun mannen, kinderen hun vaders hier in deze verschrikkelijken toestand, met op den rug gebonden handen. op het gras neergelegd wedervonden. Zij konden het maar niet be grijpen, immers, de N.K.W.D. had nadrukke lijk verklaard, dat hun verwanten slechts naar elders vervoerd waren en dat slechts ge- durenden een zekeren tijd geen briefwisseling mogelijk zou zijn. Toen de eerste mare van de massa-moorden bekend geworden was, stroomde de bevolking in massa's uit de stad en de omgeving naar den moord-boomgaard, om naar hun vermiste familieleden te zoeken. Dit zoeken had maar al te dikwijls resul taat. Elk oogenblik hoorde men de hartver scheurende kreten van vrouwen, die aan klee dingstukken, die ze voor een deel zelf ge naaid hadden, hun geliefden herkenden Het is onmogelijk deze tafereelen van smart en wanhoop weer te geven, die door merg en been gaande kreten, die aanklachten tegen de bolsjewistische beulen, dat machtelooze steu nen en weenen van door smart ontzinde men- schen Voor een deel zijn het eenvoudige boerinnen, wier mannen op kolchosen arbeid den, dan arbeiders, kantoormenschen, ambte naren, alle beroepen en alle standen dooreen, maar meestal de harde werkers voor hun dagelijksch brood, die hier in den boomgaard van Winniza naar hun geliefden zoeken. Waarom werden hun mannen, hun vaders, hun vrouwen gevangen genomen? Geen van hen, die op deze vraag een afdoend antwoord kan geven. Des te dieper treft ons de jam merklacht en de aanklachten, die van den boomgaard van Winniza opstijgend, thans ge heel Europa vervullen. S.S.-oorlogsverslaggever Helmut Schmidt De heer K. H. Kerkhof! gaat heen als chef van de griffie bij de rechtbank. De heer H. W. van Turnhout volgt hem op. Naar wij hernemen, zal de heer K. H. Kerkhoff, bureelchef van de griffie bij de Haarlemsehe rechtbank, wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd op 1 September a.s. zijn functie neerleggen. Met ingang van dien datum is tot zijn opvol ger benoemd de heer H. W. van Turnhout, thans rijksklerk eerste klas, die sinds 15 Juli 1919 bij de griffie van de rechtbank werkzaam is. De heer Kerkhoff zal, wanneer hij in Sep tember afscheid neemt, ruim een-en-vijftig jaar in het Paleis van Justitie aan de Jans straat werkzaam zijn geweest; hij heeft op de griffie alle rangen doorloopen en is thans reeds meer dan een kwarteeuw bureelchef. Ruim vijftig jaren heeft hij zijn beste krach ten aan den Staat gegeven; in den loop der jaren heeft hij veel beleefd, tallooze veran deringen maakte hij mee en velen zag hij komen en gaan. Getrouw en opgewekt deed de heer Kerkhoff zijn werk, waardooy hij zich aller sympathie verwierf, hetgeen op 1 Juli van het vorig jaar overduidelijk tot uiting kwam bij zijn gouden jubileum. Ook in de Haarlemsehe muziekwereld is de heer Kerkhoff een bekende persoon lijkheid. INSTITUUT VOOR NEDERLANDSCHE TAAL EX VOLKSCl'LTCUR. De Secretaris-Generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Kul_ tuurbescherming heeft besloten met ingang van een nader te bepalen datum te stichten een „Instituut voor Nederlandsche taal en volkscultuur". Het ligt in de bedoeling, dat deze nieuwe Instelling zich niet alleen aan de wetenschappelijke bestudeering van deze verschijnselen zal wijden, doch tevens aan de resultaten van haar onderzoekingen In den breede bekendheid zal geven. Zij dient zich mede te ontwikkelen tot een vraag baak, zoowel voor de overhheid als voor het 'publiek. Het instituut zal te Leiden geves tigd worden en onder leiding staan van dr. J. P. M. L. de Vries, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit daar ter stede. PERSONALIA Geslaagd voor het examen boekhouden M O. K 12 H. J. van 't Hof, Heemstede. Geslaagd voor het te Utrecht gehouden examen Engelsch L.O. mej. E. de Flines te Haarlem. Te Heerlen is geslaagd voor het examen kraamverzorging mej. C. Roosen te Haar lem. Bij de te Amersfoort gehouden examens tot toelating aan de Universiteit, slaagde heden voor het Staatsexamen A de heer Klaas Lürsen te Haarlem. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Voor het getuigschrift Algemeen Huishou delijke Vorming slaagde mej. P. Dyseringk. .KORT NIEUWS Een Berlijnsche architect heeft een nieuw systeem voor het versneld bou wen van woonhui zen ontworpen waardoor een huis binnen veertien da gen door hulparbei ders kan worden gebouwd. De uit vinding wordt in de practijk toegepast ten gunste van dak loozen na luchtaan vallen. Dr. Göbbels heeft Maandag avond gesproken voor meer dan dui zend jonge officie ren der pantser- troepen^ De Reichsschule Valkenburg gezoek van de ouders der leerlingen Wij ontleenen het volgende aan een be richt in de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden over een bezoek van de ouders der leerlingen aan de Rei ichsschule te Val kenburg. Niet lang geleden bracht de inspecteur van de nationaal-socialistische opvoedings inrichtingen SS-Obergruppenführer Heiss- meyer samen met SS-Obergruppenführer Rauter en Generalkommissar SS-Brigade- führer Wimmer een bezoek aan de Reichs schule te Valkenburg, waar zij zich over tuigde^ van wat in Nederland voor waar devolle opvoedlngsarbeid aan Nederland sche en Duitsche jongens wordt besteed. Vorig week-einde hebben de ouders de zer jongens op uitnoodiging een bezoek ge bracht aan de school. Hier hebben zij met eigen oogen kunnen zien met hoeveel moei te en opoffering de Nederlansche en Duit sche leeraren samen aan de opvoeding van de aan hen toevertrouwde jongens werken. Veel twijfel, die misschien nog in de harten der ouders leefde, is na dit bezoek zeker weggenomen Een rondgang door het fraaie, goed ingerichte gebouw, nam reeds 'n groot deel van den twijfel weg. De ouders namen een kijkje in de slaapzalen en de eenvou dig, maar gezellig gemeubileerde kamertjes voor de jongens, die hen overtuigen van de zindelijkheid en de orde die het leven van de leerlingen der school geheel beheerschen Met trots leidden de -jongens hun vaders en moeders door de school, lieten hun les lokalen zien, de groote bibliotheek met de talrijke Nederlandsche en Duitsche boeken op wetenschappelijk en ander gebied. Ook het bij de school behoorende terrein moesten de ouders zien, het Uitgestrekte park, de tuinen, en het kleine boerderijtje. Na den avondmaaltijd werd den gasten van de school een avond aangeboden, zooals ze dien niet verwacht hadden. Een eigen mu- ziek-ensemble der leerlingen begroette de gasten met een aantal keurig gespeelde marschen, waarna een muzikaal program ma werd uitgevoerd, dat duidelijk een beeld gaf van de wijze waarop op de Reichs schule de leerlingen muzikaal worden op gevoed. Koorzangen en solistisch optreden der jongens en ock der leeraren en verder het zingen van Nederlandsche en Duitsche volksliederen vormden een programma dat den gasten een warm applaus ontlokte. Den volgenden morgen woonden de gasten een sportoefening bij op het sportterrein. Hier konden zij kennis maken met de licha melijke opvoering, zooals hun jongens die krijgen; een opvoeding die parallel loopt met de wetenschappelijke. Gemeenschappelijk doen zij gym nastiek, verder beoefenen zij verschillende spelen, estafetteloopen en boksen. Namens de ouders sprak aan het slot van de bijeenkomst de leider van het N.A.F., de heer Woudenberg, die de Reichsschule dankte voor wat de ouders in deze twee dagen hadden mogen zien. Het vertrouwen dat de ouders gesteld hadden in de Reichs schule is niet beschaamd geworden en de twijfel die er misschien nog mocht zijn, is geheel weggenomen. Hier op de school heeft men kunnen beleven, wat spreker zich voor stelde van een kameraadschap^lijke sa menwerking tusschen Duitscher£ en Ne derlanders bij den opbouw van een gemeen schappelijke nationaal-socialistische toe komst onder leiding van Adolf Hitler! GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Bagagedrager. Harsinger, Javalaan 5A; cahier,, Janssen, van 't Hoffstraat 200: hond. Beijer.l Raamsingel 28; manteltje, v. d. Horst, Gaelstraat 41; portemonnaie met inh., Reemers, Kruis straat 35; portemonnaie met inh., Blokker, Korte Wijngaardstraat 8; pop, Boer, Diepenbrockstraat 55: tasch, Kansteeg, Voortingstraat 27; vest met inhoud, de Jong, Ted. v. Berkhoutstraat 36; vul penhouder. v. d. Lans, Kenaustraat 10 A zwart. NOORDHOLLANDSCHE EXPLOITATIE t MAATSCHAPPIJ Blijkens het verslag van de N.V. Noord- Hollandsche Exploitatiemaatschappij, geves tigd te Heemstede, bedroeg de winst 14.152, welke werd aangewend voor afschrijving op de onroerende goederen. Het totale verlies op de balans blijft./, 330.489. De onroerende goederen stonden per 1 Januari 1942 te boek voor 2.080.465, welk bedrag werd verhoogd met de in dit boekjaar plaats gevonden heb bende aankoopen tot een bedrag van 1^866, terwijl de netto-opbrengst van de verknopen in 1942 in mindering van de boekwaarde ge bracht werd, is 397.868. De rente-betaling op de uitstaande obligatie-leening kon wor den hervat. BOERENLEIDER VAN ZUID-HOLLAND GEÏNSTALLEERD. Te Rotterdam is de nieuwe boerenleider voor de provincie Zuid-Holland, de heer I. J. van der Waal, geïnstalleerd door den heer J. Saai, voorman van den Ned. Landstand. Tevens werd het nieuwe provinciaal gebouw van den Landstand te Rotterdam in gebruik genomen. Tabak uit de Oekraïne. Nederland krijgt een aanzienlijkdeel. De persdienst van de N. O. C. deelt mede: Uit de jongste statistische gegevens, die ons uit Berlijn bereikten. kan hetverrassende feit worden vastgesteld, dat over het jaar 1943 reeds meer dan 50 pCt. van het geheele momenteele verbruik van ruwe tabak in Ne derland gedekt wordt door leveranties uit de Oekraine. De totale hoeveelheid van de over 1943 aan ons land te leveren ruwe tabak uit de Oekraine zal zelfs bijna het tienvoudige van de over het vorige jaar geleverde hoe veelheid bedragen. Meer dan een derde van de totale leveran ties uit de Oekraine bestaat uit virginiatabak van voortreffelijke kwaliteit, die thans in het Oosten voor het eerst met succes is ver bouwd. Dit is te opmerkelijker, daar de So vjets vrijwel uitsluitend de voor Europeesche begrippen minderwaardige Machorka-tabak hebben verbouwd. De in het Oosten verblij vende tabaksdeskundigen, onder wie zich ook reeds Nederlanders bevinden, hebben echter ook reeds veel resultaat bereikt bij het ver beteren van de kwaliteit dezer Maehorka- tabakken. Door machinale fermentatie en zorgvuldige selectie poogt men voorts deze tabak meer aan te passen aan den Europee- schen smaak. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters D en F. V „De Zeevaart ais levensberoep." VERRESCHRIJVERSLOOPBAAN (4 FS) Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrij willigers. Welke taak hebben de soldaten van deze groep Verreschrefdienst aan boord en aan land bij de commandoposten der marine. Welke eischen worder. den soldaten ge steld? Vaardigheid in het bedienen der verre schrijfmachines, snel opmerken, een lees baar en zoo vlot mogelijk handschrift, be heerschen der spelling technisch begrip. Een deel der vrijwilligers dezer loopbaan moet kunnen wijzen op technische oplei ding als werktuigkundige of een verwant beroep. Welke dienstgraden kent deze loopbaan? Matroos, Fernschre'bgefreiter, -Oberge- freiter, -Hauptgefreiter. Fernschreibmaat, Oberfernschreibmaat. Fernschreibmeister, Stabsfernschreibmeister, Oberfernschreib- meister, Stabsoberfernschreibmeister. TIMMERMANSLOOPBAAN (5) Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrij willigers. Welke taak hebben de soldaten van deze groep Timmerman- en meubelmakerswerk aan boord en aan land. Onderhoud van de sloepen en gasbeschermingstoestellen,meu belmakerswerk aan boordvliegtuigen, duikdienst. Welke eischen worden den candidaten gesteld Voltooide leertijd als scheepstimmerman, bootbouwer, meubelmaker of timmerjnan. Welke dienstgraden kent deze loopbaan? Matroos, Zimmermannsgefreiter, -Ober- gefreiter, -Hauptgefreiter, Zimmermanns- maat, Oberzimmermannsmaat, Zimmer- meister-, Stabszimmermeister. Oberzim- mermeister Stabsoberzimmermeister. Verdere Tnededeelingen volgen Alle Ortskommandanturen verstrekken inlich tingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 23 JULI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. C.45 Volksliederen (gr.). 7.00 BNO Nieuwsbe richten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Vroeg be gonnen! (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programa- overzïcht. 8.00 BNO Nieuwsber. 8.10 Noorsche klankenrijkd. (gr.). (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 10.15 Van negen lants- knechten en eens graven dochterkijn, voordr. 10.30 Orgelconcert. lï.00 30 Minuten in de Omroep- Kleuterklas. 11.30 Piano, viool en cello. 12.00 Almanak. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Land en volk brengt13.05 Tusschen de bedrijven, een luch tig Vrijdagmiddag-programma voor de vrouw: „De Pop". 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.30 De zwarte dame van de batterij, luisterspel. 16.00 Het Omroeporkest met solist. (Opn.) 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Das ist mein Wien, ra diopotpourri (opn.). 18.00 BNO: De Jordaner ver- telt.over sociale nooden. 18.05 Tenor met piano en inleiding. 18.45 Wat doet de Directie van den Landbouw? 18.55 Frei Weg (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 De Allemansgading, bont avondprogramma. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Vanaf 22.15 alleen voor de radio-centrales. 22.15 Lichte avondkost (gr.). 23.1524.00 Innige melo dietjes (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.30 De Wiener Philharmoniker spelen walsen van Johann Strauss, (gr.). 18.00 Zangeresjes aan het diner (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Opera-concert (gr.). 20.15 De pionnier Johan Maurits van Nassau. 20.40 Piano, viool en cello (gr.). 21.15 Symphonie- orkest (gr.. 21.45 Godsdienstige uitzending. 22.00 -—22.15 BNO Nieuwsberichten en actueele be schouwingen. Gen, Cronjéstraat 135, Telef. 11357

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2