i Groote slag in het Oosten in nieuw stadium. I Hamburg, Kie. en Essen geteisterd. 9 MILLIARD Sovjets bereikten na 21 dagen nog geen operatief doel. Doorbraak pogingen in het Zuiden gestaakt. De sector-Orel echter nog altijd het zwaartepunt. De groote afmattingsslag aan het Oostelijk front is in een nieuw stadium gekomen, dat door een sterke vermindering van de bols jewistische aanvalsactiviteit tusschen de Zee van Azof en Bjelgorod gekenmerkt wordt. De bolsjewisten hebben als gevolg van de zeer zware verliezen de vergeefsche door braakpogingen in de Zuidelijke sectoren van het Oostelijke front grootendeels gestaakt, terwijl zij in het gebied van Orel door hun oude massataktiek toe te passen nog steeds een doorbraak probeeren te verkrijgen. In den slag, die nu al 21 dagen duurt, is de Duitsche strategie van de elastische verdedi ging zoo superieur gebleken vergeleken met de vijandelijke taktiek, dat in elk geval van een verzwakking voor langen tijd van de bols jewistische offensieve kracht gesproken kan worden, ook al zijn de zeer zware gevechten in het gebied van Orel nog geenszins afge- loopen. Toch moet de bolsjewistische leiding na een stormloop van drie weken met onge meen zware verliezen, die geen successen heeft opgeleverd, tot de conclusie komen, dat het niet bereiken van ook maar één operatief doel neerkomt op een verloren slag van den grootsten omvang. Ten Zuidwester., ten Oosten en ten Noor den van Orel gaan de zware gevechten sedert dagen op en neer Een zware regenval heeft de .wegen en het geheele terrein nog verder aangetast, zoödat de troepen, in het bijzonder de artillerie en de tanks slechts met de groot ste moeite vooruit komen. Weliswaar is de numerieke superioriteit der bolsjewisten ook hier evenals in andere sec toren van het Oostelijk front aanzienlijk, doch ook dit feit wordt door de grootere gevechts kracht van den Duitschen soldaat en de kwa liteit van zijn wapens meer dan gecompen- seerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt De Sowjets hebben ook Zondag hun ver geefsche pogingen aan het Koeban- bruggehoofd, in het gebied van Orel en ten Zuiden van het Ladogameer om door de Duitsche afweerstellinge;n heen te breken, voortgezet. In den totalen Zuide lijken sector, van de Zee van Azof tot Bjelgorod werden hun aanvallen tenge volge van de tot dusver geleden verliezen aanmerkelijk minder vergeleken met de voorafgaande dagen. In bijzonderheden wordt gemeld Aan het Koeban-bruggehoofd werden plaat selijke, deels met sterken steun van artillerie en slagvliegers uitgevoerde aanvallen door tegenaanvallen tot staan gebracht of reeds in de concentratie uiteen geslagen. In het ge- vechtsgebied om Orel herhaalden de bolsje- wie ook Zondag weer met sterke infanterie- en tankstrijdkrachten, ten Zuiden, ten Zuid- Oosten en ten Noorden wan de stad, hun ver geefsche doorbraakpogingen. Zij werden in zware gevechten, deels in strijd op korten afstand, met sterken steun van het luchtwapen onder vernietiging van talrijke tanks afge slagen. Op verscheidene plaatsen zetten Duit sche troepen den tegenaanval in en wierpen den vijand terug Sterke aanvallen in den sector ten Zuiden van het Ladogameer werden onder zware vij andelijke verliezen afgeweerd. Een in onze stellingen binnengedrongen Sowjetbataillon werd in een tegenaanval volkomen in de pan gehakt. In totaal werden Zondag 130 Sowjettanks vernield. Aan de Zwarte Zee vielen lichte Duitsche zeestrijdkrachten landingsplaatsen en verlaad- Installaties der boljswieken aan en brachten 2 ravitailleeringsvaartuigen met tezamen 800 brt. tot zinken. Op Sicilië werden verscheidene tegen den Noordelijken en centralen sector van het front uitgevoerde, door tanks gesteunde vijandelijke aanvallen door de Duitsch-Italiaansche troe pen afgeslagen. In de wateren van Syracuse brachten Duit sche gevechtsvliegtuigen drie vijandelijke koopvaarders met tezamen 20.000 brt. tot zin ken en beschadigden 14 andere transport schepen zwaar. Vijandelijke formaties vliegtuigen heb ben nieuwe, zware terreuraanvallen uit gevoerd op Duitsche steden. Zondag over dag werden Hamburg en Kiel, benevens eenige plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied en in de bezette Westelijke ge bieden aangevallen en Zondagnacht werd opnieuw de stad Essen gebombardeerd. Daarbij ontstonden weer zware verliezen onder de bevolking en groote verwoestin gen in de woonwijken der aangevallen steden. Luchtverdedigingskrachten schoten van de Britseh-Amerikaansche aanvals- formaties 61 vliegtuigen neer. Vijf eigen jagers gingen verloren. Èen formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 25 op 26 Juli stad en haven van Hull met bom men van allerlei kaliber gebombardeerd. Drie vliegtuigen keerden niet terug. Bij de Zondag gemelde gevechten van Duit- Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse), Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. sche beveiligingsstrijdkrachten rhet Britsche motortorpedobooten, zijn onze successen nog gestegen. In totaal verloor de vijand twee motortorpedobooten, twee andere werden in brand geschoten. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt „Op Sicilië werden vijandelijke, door pant serwagens gesteunde, afvallen in den cen tralen sector van het front afgeslagen. Aan den Noordelijken vleugel blijft de vijand zijn hevigen druk uitoefenen. In de haven van Syracuse hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen 3 schepen met een geza- menlijken inhoud van 20.000 ton tot zinken gebracht en 14 schepen met een gezamenlijken inhoud van 61.000 ton beschadigd. Boven het eiland werden drie vliegtuigen door de lucht macht der Spil en twee door het afweerge schut neergeschoten. In den loop der beide laatste dagen hebben oorlogsvaartuigen, die convooien beschermden, bij aanvallen op onze convooien 10 vliegtuigen neergeschoten. Drie duikbootjagers onder bevel van luitenant- ter-zee eerste klasse Giuglio Pelli Hanassela (Spezia) hebben in het Noorden van de Thyr- reensche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht." S. P. T. meldt voorts, dat de havenstad Trapani in het Noordelijke gedeelte der Sici- liaansche Westkust, naar Zondag te Londen officieel is meegedeeld, door de troepen der As is ontruimd. De „Dagens Nyheter" publiceert een verslag van een oorlogscorrespondent in de „Evening Standaard": „De vijand verdedigt zich in het gebied tusschen Catania en het Noordoostelijke punt van Sicilië even fel als de Japanners", aldus de Britsche journalist. De stellingen worden verdedigd door manschappen van de divisie „Hermann Göring", die beschikken over een groot aantal stukken geschut, de meeste van het 88 m.'M. kaliber. De Catania- stelling zal zeer moeilijk te doorbreken zijn en het is dan ook niet uitgesloten dat de Ge allieerde legerleiding zal overgaan tot om singelingsmanoeuvres. Groote activiteit in het Vaticaan. In het Vaticaan gaat alles zijn gewonen gang. Alleen valt er bijzonder groote di plomatieke activiteit waar te nemen. De Paus heeft talrijke particuliere audiënties verleend en ontving o.a. den Apostolischen nuntius in Italië, mgr. Borgoneini Duca. Zondagavond vond tegen middernacht een groote betooging plaats op het Sint Pietcrpiein, waarbij de menigte uiting gaf aan haar sympathie voor den Paus Zaterdag heeft de Amerikaansche zaak gelastigde te Vaticaanstad, Pittman. zijn eerste bezoek aan het staatssecretariaat van het Vaticaan gemaakt sedert het bombar dement van Rome. Omtrent zijn besprekin gen wordt hier de grootste geheimhouding in acht genomen. De „Giornale d' Italia". Senator Alberto Bergamini heeft de lei ding van de „Giörnale d'Italia" op zich ge nomen. Bergamini is 72 jaar oud. Hij heeft het blad in 1901 gesticht en tot 1924 geleid. Fascistische militie thans deel van van itaiië's weermacht Maarschalk Badoglio heeft een dagorder uit gevaardigd, volgens welke de fascistische militie als „vrijwillige militie voor de veilig heid van den staat" als integreerend bestand deel tot de weermacht behoort, waarmede zij zooals steeds in volkomen gemeenschap van optreden en van doelstellingen voor de verdediging van het vaderland samenwerkt. In 40 meter diepen put gevallen. Meisje uit Den Haag in Valkenburg verongelukt. Maandagmiddag is op de ruïne van Valken burg een droevig ongeluk gebeurd. Een drie tal dames wilde een foto maken op den rand van den 40 meter diepen put, ondanks het feit, dat het verboden is, dat men zich daar ophoudt. De dames stoorden zich er echter niet aan en klommen op den rand van den put. Op onverklaarbare wijze is de 24-jarige mej. Joh. Liefting uit Den Haag in den put gevallen. Drie inwoners uit Valkenburg lieten zich direct met koorden naar beneden zakken en toen zij beneden aankwamen bleek, dat het slachtoffer nog in leven was. Toen men het zwaar verminkte slachtoffer naar boven gebracht had, was het reeds overleden. PERSONALIA. Heden slaagde voor de akte R (handenarbeid: mej. Mies Wackwitz, leerlinge van de Haa: lemsche School voor Kunstnijverheid. Mejuffrouw M. J. de Zeeuw is geslaagd voor het diploma Duitsche Handelscorrespondentie, uitgaande van de Vereeniging van leeraren. Geslaagd voor het examen boekhouden M.O de heer J J Ubbels t.e Haarlem. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Fransch l.o. mejuffrouw M. C. de Jong, alhier. KIND UIT HET WATER GEHAALD Maandagmiddag omstreeks half vijf werden voorbijgangers op het Bolwerk en de Kinder- huissingel opgeschrikt door hulpgeroep. Het bleek dat een 4- -of 5-jarig jongetje in het water van de Kinderhuissingel was geraakt. De heer Hoesbergen uit de Resedastraat 43 fietste juist op dat oogenblik op de singel. Hij wierp zijn fiets op den grond en sprong gèkleed te water, waar hij slaagde in het redden van het jongetje BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Noord-Holland kwamen in in de week van 11 tot en met 17 Juli 179 gevallen van diphterie voor, waarvan 87 in Amsterdam, 2 in Aalsmeer, 7 in Beverwijk, 6 in Bloe- mendaal, 29 in Haarlem, 5 in Heemstede en 8 in Velsen. Het totaal aantal roodvonk- gevallen bedroeg 163, waarvan 1 in Aals meer, 120 in Amsterdam, 1 in Bennebroek. 7 in Haarlem, 1 in Heemstede en 8 in Velsen RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 28 JULI 1943 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Zweedsch Mannenkoor „De Svenske" (gr.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Het Radio-kwartet en het Schuricko- trio zingen. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma- overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Geva rieerde ochtendklanken (gr.). (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.30 Operette-programma (gr.). 10.15 De Melodisten 10.40 Voordracht. 11.00 De Melodisten. 11.30 Cello en piano, 12.00 Almanak. 12.15 Dick Willebrandts en zijn dansorkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.90 Land en volk brengt...'. 13.10 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.45 De vrije Woensdagmiddag. 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.15 Halfweg, ge varieerd programma. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Alt en piano. 17.30 Orgeleooricert. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 18.45 Neerlands stem van het front. 18.55 Marschen (gr.). 19.00 BNO Nieuws berichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 De Groninger Orkestvereepiging en solist. 19.45 Een halfuurtje op een muziekavond bij de familie Speelman. 20.00 De Groninger Orkestvereeniging en solist. 21.15 Pianovoordracht. 21.45 Zang en piano (opn.). 22.00 BNO Nieuwsberichten en ac-, tueele beschouwing. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 22.4524.00 Van de eene melodie in de andere (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Peter Kreuder en George Boulanger (gr.) 17.30 Lichte Koorzang (gr.). 18.00 Het groote Om roeporkest (opn.). 19.00 BNO Nieuwsberichten 19.10 Even een verhaaltje voor bedtijd. 19.15 Van liefde en jalouzie (gr.). 20.15 Wenken voor zelf tuinders en bloemenliefhebbers. 20.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest (opn.). 21.00 Rosita Serrano en "Evelyn Künneke (gr.).. 21.15 Orgel concert (opn.). 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Verduisteren: van 21.45 tot 5.45 uur. 28 Juli: zon op 5.52, onder 21.40 uur maan op 2.51, onder 18.53 uur 29 Juli: zon op 5.53, onder 21.38 uur maan op 3.33, onder 19.46 uur ECHT IETS VOOR FLINKE JONGENS Een maand in een weersport- kamp, dat is iets, waar elke flinke jongen naar ver langt. Ochtendgymna stiek te midden der bergen, toch ten in de omge ving, veldspelen tezamen met jongens uit De nemarken, Vlaan deren, Walonië, Noorwegen en Duitschland, kaartlezen en met het kompas werken, dat zijn allemaal dingen waar je een jon gen van Jan de Wit voor kunt vinden. Deelname aan een weersportkamp kost geen cent, je werk gever moet je vrij geven en je loon door betalen, ook de scholen moeten hiervoor vrijgeven. De maand in het weersport kamp mag niet van je gewone vacantie worden afgetrokken. Vraag het de jon gens, die er al gewlïest zijn, hoe het ze bevallen is. Laat Jan Salie maar thuis blijven, meld je nog vandaag bij een der volgende aanmeldingsbureaux: Noord- Holland, Spaarne 94, Haarlem; Zuid- Holland, Eendrachtsweg 35, Rotterdam; Amsterdam, Willemsparkweg 186, Am sterdam; Den Haag, Soendastraat 25; 't Sticht, Lucas Bolwerk 8, Utrecht; Gelre, Eusebiusbuitensingel 3, Arnhem; Brabant, Keizersgracht 9, Eindhoven; Zeeland, Turf kade 17, Goes; Limburg, Vrijthof 25, Maastricht; Twente-Salland, Drienerstraat 6, Hengelo-O.; Drente, Rol derstraat 45, Assen; Friesland, Emma- kade 48, Leeuwarden; Groningen, Groote Markt 24, Groningen. (Stapf-Pax m) OP v) °°Vvae0 Vü» Aet*eePvte'i*' i „Wilt gc morgen eens 8 iets fijns op tafel bren-j j gen? Vraagt Uw winke-g lier dan nog lieden naar} A. J. P. PUDDING voedzaam, zuiver en:g§. 5 overheerlijkvan smaak M Totooi werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij uw A tZllrd h rt rrt r t m Assurantie bezorger 1 Zijn buikje is neer vol! De biscuits, die Victoria maakt volgens de aanwijzingen van Nutricia, geven U een mooie, gladde papdirect klaar en door Baby graag gegeten! (Op de bescbnitbon) J* Wanneer U in een café een kop thee wordt geserveerd en deze smaakt warempel als echt, tien tegen één dat het „Nettie" is. Uitsluitend verkrijgbaar - in beperkte hoeveelheid - voor hotels, restaurants, café's, pensions, kloosters, ziekenhui zen en andere groote instellingen. C. J. M. HILLING - Heerengr. 435 - Amsterdam-a KiespU TandpÜnj Tergend borende pijn zonder ophou den, morgen naar den tandarts, doch neem dadelijk "AKKERTJES", die de pijn verdrijven. Ge leeft dan weer op binnen 'n kwartier.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2