Haarlemsche Courant „Italië zet den oorlog voort". Nieuwsblad voor Noord-Holland Officieele verklaring van bevoegde Italiaansche zijde. Bij zonderheden over het aftreden van Mussolini. De positie van zijn persoon. 288e Jaargang No. 173 Bureaux: Groote Houtstraat 91. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134950 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 31. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 28 Juli 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: ZB« Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmoiden: Rem brandt laan 55» IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedreven Damlate. Haarlem K 1297 Van bevoegde Italiaansche zijde werd Dinsdag het volgende verklaard De regeeringswisseling was geen revolutie en evenmin een staatsgreep. Zij was een grondwettelijke crisis, die grondwettelijk is opgelost. Op grond van de stemming, uitgebracht door den grooten Fascistischen Raad, had het hoofd der regeering bij den Koning zijn ontslag ingediend. De Koning nam op grond van het voorstel der groote meerderheid van den Fascistischen Raad grondwettelijke maatregelen ten aanzien van de overneming van het opperbevel over de weer macht en met het opperste regeeringsgezag. De buitenlandsche politiek van Italië blijft onveranderd. Overeenkomstig den oproep van Badoglio wordt de oorlog voortgezet. Italië houdt zijn gegeven woord. De buitenlandsche politieke koers is door de gebeurtenis niet beinvloed. Italië gaat voort op den ingeslagen weg en de gebeurtenissen in den grooten Fascisti schen Raad hebben uitsluitend betrekking op de binnenlandsche politiek. De afgetreden minister-president blijft als Ridder der Orde van de Annunziata de hem toekomende rechten genieten. Wegens ver keerde gegevens over arrestaties is het Ro- meinsche avondblad Tribuna Maandag in beslag genomen. Omtrent het voortbestaan van de fas cistische partij is geen officieel besluit beschikbaar. Demonstraties in den nacht van Zondag tegen insignes en zetels van de fascistische partij werden gekenmerkt als onbeteekenende uitspattingen, die reeds volkomen onderdrukt zijn. In alle Italiaansche steden heerscht vol maakte rust en orde. Het leven neemt weer zijn normalen gang In het huidige beslissen de oogenblik van den Italiaanschen afweer- strijd tegen den opdringenden vijand worden conflicten of revanchemaatregelen tegen het verleden als onwaardig van de hand gewe zen. Het gansche Italiaansche voik staat als één man achter den Koning in diepste verknocnt- heid met den Italiaanschen bodem en kent slechts één parool: Koning en Vaderland. De hervatting van het gecensureerde tele foonverkeer is op komst De vereischte sa menwerking van alle officieele instanties met de pers is toegezegd. Er worden geen nieuwe couranten toegelaten. Rome weer normaai. De gouverneur van Rome heeft aan den nieuwen chef der regeering Badoglio de aan hankelijkheid van de Romeinsche bevolking betuigd. Na de betoogingen van geestdrift over het aan het bewind komen van het nieuwe re gime heeft het leven zijn normale cadens her vat in de Eeuwige Stad De ma; tregelen, die genomen zijn door de autoriteiten ter hand having van de openbare orde worden door het publiek met nauwgezette discipline in acht genomen. In de geheele stad wapperen nog de vlaggen De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Alle onderdeelen var, de weermacht, van de gewapende politie en de burgerwachten staan onder bevel van Badoglio. Tusschen zonsondergang en zonsopgang mag de burgerbevolking zich niet op straat be geven en overdag moeten allen, die zich op straat bevinden van een persoonsbewijs voor zien zijn. De deuren van alie openbare gebouwen moeten dag en nacht geopend blijven. Het is verboden met meer dan drie per sonen in het openbaai samen te scholen en te 'spreken. Alle openbare instellingen, theaters, varié- té's, bioscopen en sportterreinen blijven in den tijd tusschen zonsondergang en zonsop gang gesloten voor het publiek. Het verspreiden van propaganda-materiaal, vlugschriften of andere geschriften is ver boden. De slag in het Oosten. De bezutting van een vernietigden Russischen pantser wagen werd gevangen genomen.-Gewond ligt de bestuurder naast zijn uitbranden den pantserwagen. Een Duitsch grenadier laaft hem uit de veldflesch. fSS PK Büscbel/Transo'F P. C' Bij het niet opvolgen van deze voorschrif ten zal eventueel van wapengeweld gebruik gemaakt worden. De leider van de organisaties van Italiaan sche oorlogsslachtoffers, Carlo Delcroix, heeft een oproep gepubliceerd, waarin hij de Ita lianen uitnoodigt den Koning met vertrou wen en discipline te volgen. De oorlog wordt voortgezet. Churchill over de regeerlngs- wijziging in Italië. Rede in het Lagerhuis. Churchill heeft Dinsdag in het La gerhuis een verklaring afgelegd over de regeeringswijziging in Italië. In deze verklaring gaf Churchill namens het La-, gerhuis uiting aan zijn voldoening over den „val" van Mussolini. Voorts ver klaarde Churchill, dat de Italiaansche regeering zich tot dusverre nog niet met de geallieerden in verbinding heeft ge steld. Derhalve zal de lawine van vuur en staal op alle doelen van militaire beteekenis in geheel Italië tot het maxi mum worden voortgezet. Men wil echter niet de mogelijkheid uitsluiten om met de Italiaansche natie tot een algemeen accoord te komen. Doch men dient de Italianen „een beetje in hun eigen vet te laten gaar smoren en het vuur tot het uiterste aan te wakkeren om het proces te verhaasten, totdat men van hun regeering of van diengene die het noo- dige gezag bezit, de absoluut noodzakelijke voorwaarden voor de voortzetting' van den oorlog tegen Duitschland krijgt". Churchill eischte vervolgens nogmaals de volledige capitulatie van Italië, noemde Duitschland den eersten vijand der Geallieerden en ver klaarde, dat Engeland wat betreft Italië in zeer nauwe overeenstemming met de Ver- eenigde .Staten zal handelen, terwijl men de Sovjet Unie op de hoogte houdt. Nadat Churchill opnieuw een pleidooi ge houden had voor het voortzetten van de ïuchtterreur tegen de Duitsche steden en een bezwerende formule ge' onden had voor de weer stijgende Duitsche duikbootsuc cessen. verklaarde hij ten slotte, dat de taak, die den Geallieerden wacht, nog geweldig groot is, te meer daar de Duitsche volkskracht zich steeds meer concentreert. Berlijnsch commentaar. De diplomatieke correspondent van het DNB schrijft: „De van bevoegde Italiaansche zijde verstrekte verklaring dat de regeerings wijziging uitsluitend een gevolg is van binnenlandsche politieke redenen, dat de buitenlandsche politiek van Italië hierdoor niet getroffen wordt en dat Italië, trouw aan zijn gegeven woord, op den eens ingeslagen weg zal voortgaan en den oorlog zal voortzetten, wordt in Berlijnsche. politieke kringen als een nieuwe bevestiging van de proclamatie van 25 Juli beschouwd. Deze verklaring is tevens een antwoord op de rede van den Britschen minister-pre sident in het Lagerhuis, die denkt, dat het Italiaansche volk verslagen is en derhalve met cynische verachting kan worden be handeld. Zijn uitlatingen, men dient Italië „in zijn eigen vet" te laten gaar smoren ge tuigt van een houding, die geen twijfel laat bestaan over de behandeling, die Churchill het Italiaansche volk heeft toegedacht, welk volk echter ook onder zijn nieuwe leiding zijn wil tot zelfbehoud en zijn recht op vrije ontwikkeling verkondigt. De op chantage gelijkende eisch van Churchill, dat Italië zich als opbouwende factor zelf uitschakelt en tot een willoos object van de Anglo- Amerikanen wordt, met het daaraan Vast geknoopte dreigement, dat het in het te genovergestelde geval met de meest bar- baarsche middelen der oorlogvoering mis handeld zal -worden, kan niet treffender be antwoord worden dan met de verklaring van toonaangevende Italiaansche zijde, dat het geheele volk als één man bereid is alles in den strijd te werpen voor de redding van het vaderland. Overigens verdient de waarschuwing van Churchill voor een onderschatting van het weerstandsvermogen en de mili taire kracht van Duitschland, dat hij vijand nr. 1 noemde, daarom eenige aandacht, omdat in Engeland en de Vereenigde Staten uit de gebeurtenissen in Italië voorbarige conclusies zijn ge trokken. De Annunziata-Orde De Annunziata-Orde is de hoogste Ita liaansche ridderorde, die reeds in 1360 werd ingesteld. Zij heeft slechts één klasse en de Koning zelf is grootmees ter. De ridders dragen den titel van Excellentie en worden door den Koning aangesproken als neef (cusino). Zij ge nieten groot aanzien en beschikken over verscheiden bijzondere rechten. Red. Het door toejuichingen van het Lager huis vergezeld gaande hernieuwde pleidooi van Churchill voor de Ïuchtterreur wordt te Berlijn voor kennisgeving aangenomen met de verklaring, dat de hierin tot uiting ko mende vernietigingswil den geest tot verzet van de voor de vrijheid van Europa strij dende volken alleen maar kan aanwakkeren Als belangwekkende bekentenis wordt voorts ook beschouwd de verklaring van Churchill, dat de militaire vernietiging van Italië een geweldigen prijs aan bioed zou eischen. De ervaring, die de Anglo-Ameri- kanen bij de invasie van Sicilië hebben kun nen opdoen, maakt inderdaad den wensch van den Britschen minister-president om zich van het Italiaansche vasteland op een andere wijze dan langs militairen weg mees ter te maken, zeer begrijpelijk. Deze illusie is hem door de jongste Italiaansche verkla ring ontnomen. Italiaansche pers met Badoglio solidair. De groote Italiaansche bladen scharen zich, naar uit hun publicaties blijkt, geheel aan de zijde van den nieuwen premier, Ba doglio Het blad van den Italiaanschen Arbeid, de Lavoro Fascista, is verschenen onder den nieuwen titel „Davoro Italiano" en onder de leiding van Enrico Rocca, die tot dus verre deel uitmaakte van de redactie van het blad. In zijn eerste hoofdartikel schrijft Rocea: het is ondenkbaar, dat het Italië van den arbeid en van den geest in de eenheid van het Europa van morgen niet een hooge moreele. cultureele en geestelijke rol zal blijven spelen. De Romeinsche ochtendbladen Messagero en Popoio di Roma verschenen Dinsdag weer op den normalen tijd, gewoon opge maakt en in den gebruikelijken omvang. De leiding van de Popoio di Roma heeft Alvaro op zich genomen. In zijn eerste hoofdartikel schrijft hij: Wij hebben een regeering, aan wie wij re kenschap kunnen vragen, maar de regee ring heeft het recht ons allen te gebruiken voor de redding van het vaderland. Nu de binnenlandsche twist zonder burgeroorlog is opgeheven kunnen de Italianen de toe komst en de gevaren koelbloedig onder oogen zien, kunnen zij den vijand op Ita- liaansch grondgebied het hoofd bieden en kunnen zij aan het maatschappelijk leven, dat zijn evenwicht moet terugvinden, steu nen om zoo aan Italië door arbeid en ge loof de toekomende plaats in het Europa van morgen te waarborgen. Ook de'Messagero richt een oproep tot het Italiaansche volk waarin tot uiting komt. dat vrijheid ook een verantwoordelijkheid impliceert van ieder individu afzonderlijk. Voorts schrijft de Messagero: de regee- ring-Badoglio is aangekondigd als een re geering van militair karakter en dat is zij. Haar voornaamste taak en de belangrijkste en dringendste vraagstukken, waarvoor zij zich geplaatst ziet, zijn van militairen aard. Zij betreffen den oorlog en de handhaving van de. openbar^ orde. De maarschalk brengf in dë nieuwe regeering een vastberaden wil mede. bekwaamheid om te organiseeren en zijn formaat als soldaat. De jregeering, die thans aan het bewind is moet krachtig en zonder aarzelen overgaan tot de uitvoering van haar taak. Dit uur is de groote beproeving van het Italiaansche volk zoo schrijft de Tribuna Van zijn houding zal zijn lot afhangen. Ter wijl de Italiaansche steden onder den bom menregen van den vijand liggen, kan. naar het blad schrijft, de wil der natie alleen zijn vastberaden te strijden. De opmarseh der vlaggen aan het slot van de tweedaagsche Jeugdstormkam- pioensehappen 1943, welke te Eindhoven zijn gehouden. IC.N.F.Fotodienst N.S.B./Hasewinkel P. ct Een motiveering van Mussolini's aftreden Radio-Rome verklaart: buiten Italië moet men zich niet overgeven aan val- sche illusies over den zin en de beteeke nis van de jongste ontwikkeling in Italië. Het is geen moreele ineenstorting. Italië heeft zich achter het fascisme geplaatst toen dit in de oogen van het Italiaansche volk een beweging scheen, die Italië na zijn verval weer *ot weder opstanding kon brengen. Het tot dusver bestaande regime is er echter niet in geslaagd in oorlogstijd de noodige con centratie van krachten tot stand te brengen en de aan dit regime gestelde taken te vervullen. Derhalve heeft het het bestuur over het lot van Italië moe ten leggen in die handen, die alle krach ten voor <de redding van Italië zullen concentreeren. De bekende commentator van de zender Rome, Fabio Maximo, heeft verklaard: wat op 25 Juli in Italië gebeurd is, is geen revolutie en geen ineenstorting, waarop de vijanden van Italië gehoopt hadden. Het is slechts een regeeringswisseling, noodig geworden door den ernst van het uur, die eischte, dat alles terzijde werd geschoven, wat de oorlogsinspanning van het land in den weg staat. Het fascisme is voor het Italiaansche volk van groot nut geweest. De Italiaansche Koning is altijd de eer ste Italiaansche soldaat geweest. Hij heeft in de ure des gevaars een der bekendste soldaten van Italië, maarschalk Badoglio, op den beslissenden post benoemd. In hun. manifesten hebben de Koning en Badoglio zich tot tolk van de gevoelens van het Ita liaansche volk gemaakt. Eenstemmig her haalt het volk de woorden van maarschalk Badoglio: „de oorlog wordt voortgezet." Het geheele volk staat in den oorlog, de soldaat aan het front, de burgerbevolking bij haar arbeid, waar zij volhardt in weer wil van de zware bombardementen. Zoo heeft zich het Italiaansche volk. in ver trouwen en voor het eenige doel:'de voort zetting van den oorlog, eendrachtig om ziin soldatenkoning geschaard, met den wil bij te dragen tot de eindoverwinning. „Comnté Vrij Duitschland." De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: In Moskou is een „Nationaal comité Vrij Duitschland" gevormd, waarvan o.m. ook vroegere communistische Rijksdag afgevaardigden lid zijn In een door den zender van Moskou verspreid manifest roept dit comité het Duitsche volk op de vijandelijkheden te staken, zichzelf een „nationale regeering op democrat.ischen grondslag" te geven en daarmede zijn terugkeer in den schoot der rechtsaelijke volken voor te bereiden. De methode der Sovjet-machthebbers om door de vorming en door het naar voren brengen van zulke organisaties politieke aan spraken te maken op het een of andere land is te bekend dan dat men zich behoeft te verwonderen over de jongste creatie van Moskou. Zij kan ten hoogste de al lang be kende bedoeling van de bolsjewieken beves tigen om zich via een radenregeering in Duitschland de sleutelpositie ter beheersching van het continent te verschaffen, waarmede tegelijk de afweerstrijd van Europa ónder leiding van Duitschland een verdere recht vaardiging krijgt. Een bijzondere politieke noot krijgt het Moskousche initiatief door de. reactie in Engeland en de Ver Staten. die een zekere onthutstheid, ja ontsteltenis over het optreden van Stalin doet zien. De reden moet, naar het schijnt, hierin ge zocht worden, dat Stalin reeds thans de heru door zijn bondgenooten voor zijn wapenhulp toegestane vrijheid van handelen je^en^ Euro pa wil verwezenlijken, zonder rekening te houden met de tactiek van verbloemen, waar door de Angelsaksers het wantrouwen vooral van de neutralen jegens de bolsjewistische aanspraken op de macht hopen te sussen of zelfs op te heffen. Of voor Stalin nog andere overwegingen gegolden hebben dan alleen de brutale wensch naar het inlossen van hem gegeven beloften moge daargelaten worden, het blijft een feit. dat door zijn initiatief en de Anglo- Amerikaansche echo het cynische spel van twee imperialismen met Europa als inzet bij zonder schril belicht wordt. Betoogingen in Triest, De historische^ gebeurtenissen, die Italië doormaakt, hebben een levendige reactie ge wekt in Triest. Lange stoeten trokken door de straten met de vaderlandsche vlag en met borden, waarop vaderlandslievende opschrif ten waren aangebracht. De betoogingen, die den geheelen dag duurden, gaven blijk van de aanhankelijkheid der bevolking van Triest aan het Huis van Savoye en haar vertrouwen in het lot van het vaderland. Rookverbod in bosch-, heide, en veengebied. De directeur van het Staatsboschbeheer acht het bij het naderen der vacanties van belang, er nogmaals aan te herinneren, dat het inge volge de op 12 Juni 1941 afgekondigde ver ordening verboden is, in bosch. heide of veen gebieden of binnen een afstand van 100 meter daarvan verwijderd, zich met een open vlam of smeulend voorwerp te bevinden of vuur aan te leggen in de open lucht, tenten of licht brandbare gebouwen. Tegelijkertijd is 't roo- ken op deze terreinen zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar verboden van 1 Maart tot en met 31 October, .De verordening bedreigt overtreders met strenge straffen, die nog aanmerkelijk wor den verzwaard, wanneer de overtreding brand ten gevolge heeft gehad.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1