Doorbraakpogingen om Orel afgeslagen. j De toestand op Sicilië ongewijzigd. Bommen op doelen in gebied van Londen. Wederom luchtaanvallen op plaatsen in West-Duitschland. Scheepvaartdoelen op Malta gebombardeerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Het zwaartepunt van de gevechten in het Oosten lag ook Maandag in het gebied van Orel. Onze troepen, gesteund door sterke for maties van het luchtwapen, sloegen verschei dene ten Zuiden. Oosten en Noorden van Orel ondernomen vijandelijke doorbraakpogingen na wisselvallige gevechten bloedig af en ver nielden talrijke tanks. Aan het overige Oostelijk front kwam het, aan het Koeban-bruggehoofd, aan het Mioes- front en ten Zuiden van het Ladogameef tot harde afweergevechten, terwijl aan de Donetz en in het gebied van Bjelgorod slechts plaat selijke gevechtsactiviteit heerschte. Ten Noordwesten van Krymskaja en ten Noordwesten van Koeibsjewo zette de vijand met sterke, door tanks, slagvliegers en artillerie gesteunde strijdkrachten nieuwe aanvallen in. Zij werden in harde gevechten, deels in succesvolle tegenaan vallen, afgeslagen. Ook ten Zuiden van het Ladogameer bracht de vijand nieuwe strijdkrachten voor den aanval naar voren, welke met sterken steun van slagvliegers de Duitsche stellingen be stormden. De bolsjewieken werden in ver bitterde gevechten op korten afstand en in herhaalde, terstond ondernomen tegenaanval len onder zware verliezen afgeslagen. Aan het geheele Oostelijk front verloor de vijand Maandag 213 tanks. In de maandenlange, zware afweergevech ten aan het Koebanbruggehoofd heeft de Beiersche 97ste jagerdivisie zich bijzonder onderscheiden. Op Sicilië werden ook Maandag alle vijan delijke aanvallen op de Duitseh-Italiaansche stellingen afgeslagen. Aanvallen in scheer- vlucht van formaties Duitsche vliegers voor den strijd op korten afstand brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe. In de wateren ten Noorden van het eiland plaatsten gevechtsvliegtuigen twee voltref fers met bommen op een zvvaren vijandelij ken kruiser en troffen nog zes eenheden. Het havengebied van La Valetta op Malta werd in den nacht door een sterke formatie Duit sche gevechtsvliegers met succes gebombar deerd en daarbij werden 5 schepen getroffen. Op de Middellandsche Zee werd een Duitsch convooi door zeven Britsche torpedovliegtui gen aangevallen. Beveiligingsvaartuigen scho ten vier der aanvallende toestellen neer. Het convooi bleef onbeschadigd. Amerikaansche formaties bommenwerpers hebben Maandag de steden Hannover en Hamburg, benevens eenige plaatsen in Noord- westduitsch kustgebied aangevallen. De be volking, vooral in Hannover, leed verliezen. Door jagers en afweergeschut werden boven de aangevallen steden en op de vlucht heen en terug volgens voorloópige constateering 30 zware viermotorige bommenwerpers neer geschoten. Boven de bezette Westelijke ge bieden werden nog 4 vliegtuigen vernield. Maandagnacht is de-vijand slechts met wei nig vliegtuigen naar Duitsch gebied gevlogen. Eén hunner werd neergeschoten. Snelle Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Juli afzonderlijke doelen in het gebied van Londen aangevallen. Op den Atlantischen Oceaan bracht het luchtwapen van een zwaar beveiligd vijande lijk convooi een vrachtschip van ten minste 8000 brt. tot zinken en beschadigde een tweede groot schip zwaar. Verkenningsvliegtuigen schoten boven deze wateren een Britschen bommenwerper neer. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: De toestand op Sicilië is ongewijzigd, waar het vooral in den Noordelijken sec tor van het front tot gevechtsactie is ge komen. Duitsche bommenwerpers hebben met suc ces .talrijke koopvaardij- en oorlogsschepen voor de Noord- en Oostkust van het eiland aangevallen: zij brachten zware schade toe aan vier transportschepen, twee kruisers en een torpedojager. In de haven van La Valetta werden vijf koopvaardijschepen getroffen. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen gedaan op de omgeving van Napels en op de streek langs de Straat van Messina. De schade is niet ernstig; het aantal slachtoffers wordt vastgesteld. Het luchtdoelgeschut schoot zes vliegtuigen neer. Bij luchtgevechten met onze. jagers boven Sardinië zijn twee Curtiss-toe- stellen en een torpedovliegtuig in zee ge vallen. De A.N.P.-correspondent voegt hieraan toe: De Amerikanen en Engelschen hebben het zwaartepunt van den strijd op Sicilië naar het Noorden verplaatst, waar zij pogen den straatweg naar Messina in hun bezit te krijgen. Deze straatweg loopt van Palermo uit langs de kust naar de stad in het Oosten van Sicilië. De Duitsche en Italiaansche ver- dedigingsstrijdkrachten slaagden erin de met zeer sterke strijdkrachten uitgevoerde aan vallen van de Amerikanen tot staan te bren gen nog voor deze de eigenlijke hoofdverde digingslinie bereiken konden. Deze linie be staat uit eenige bergstellingen en ligt nog Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. O vermeer, Heemstede. Buiten land: J, C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. ver ten Oosten van Gangi. Volgens te Berlijn binnengekomen berichten leden de Geallieer den zware bloedige verliezen bij hun ver- geefsche pogingen om de verdedigers uit hun stellingen te verdrijven. De overmacht der Geallieerden is zeer groot. De situatie voor Catania is thans vrijwel geconsolideerd, temeer daar de Britten be gonnen zijn met het aanleggen van loopgra ven en het oprichten van prikkeldraadver sperringen. Men maakt hieruit op, dat Mont gomery besloten heeft, althans voorloopig niet meer tot een directen en frontalen aan val op Catania over te gaan. De verliezen, welke hem hier werden toegebracht, zouden volgens Duitsche meening, de oorzaken van dit besluit zijn. Twee jaren Nederiandsche Volksdienst. „Voor hut volk, door het volk." Vandaag is het twee jaar geleden, dat de Nederiandsche Volksdienst werd gesticht en in dien tijd heeft hij reeds zeer veel zegen rijk werk kunnen verrichten ten bate van het Nederiandsche volk. Aanvankelijk is dat niet gemakkelijk geweest, want men had te kam pen tegen wanbegrip en vooroordeel, maar reeds thans, na twee jaar, kan gezegd wor den dat in dit opzicht zeer veel verbeterd is. In breede lagen van ons volk is men gaan inzien, dat de Nederiandsche Volksdienst een instelling is, welke noch kerkelijk, noch poli tiek gebonden is, maar een organisatie, welke zich in dienst stelt van het geheele Nederiand sche volk. Zijn doel is, gezonder te maken, wat gezond is en sterker te maken wat sterk is, om der wille van het volk. De Neder iandsche Volksdienst wil het volk weer sterk maken, opdat iedereen voor zichzelf kan zor gen. Geraakt iemand buiten zijn schuld in moeilijkheden, dan staat de Nederiandsche Volksdienst hem ter zijde. Om dat te berei ken is het echter noodig dat de N.V.D. onze volksgenooten opvoedt en hen daarbij helpt, waar dit maar noodig is, zoowel op materieel als op moreel gebied. Hierbij dient men ech ter wel in het oog te houden, dat de N.V.D. zich op het standpunt stelt, dat niemand meer van de gemeenschap kan vorderen, dan hij bereid is, daaraan te geven. Het gezin staat in het middelpunt der be langstelling van den N.V.D. en hierbij weer in het bijzonder moeder en kind. Dit blijkt ook duidelijk uit het vele wat de N.V.D. ver richt voor de moeder, als sociale bijstand, kraamverzorging, moedertehuizen en voor het kind, als uitzendingen van de jeugd naar het buitenland. Hoe het volk door den N.V.D. geholpen werd en wordt, blijkt duidelijk uit de vele cijfers van hulp bij luchtaanvallen, waar de N.V.D. tal van gezinnen geholpen heeft. Wij denken hierbij slechts aan de inzameling voor Rotterdam, die ruim 2.000.000 opbracht, hetgeen in ons land geen gering bedrag is. De N.V.D. heeft zijn bestaansrecht in de afgeloopen twee jaar duidelijk bewezen. Het aantal leden neemt hand over hand toe, het aantal medewerkers eveneens, waaruit de groeiende belangstelling voor het doel en streven van den Volksdienst blijkt. Verschil lende cijfers toonen duidelijk de toenemende belangstelling voor deze sociale instelling, die zooveel bijdraagt tot de instandhouding en versterking van het Nederiandsche volk, aan. Zoo werd in het afgeloopen jaar in 1520 gevallen hulp geboden door de hulpposten moeder en kind. In de eerste drie maanden van 1943 werden niet minder dan 5565 geval len geholpen! Het aantal kraamverzorgsters dat bij kraamhulpdienst werkzaam is, steeg met 100. In 1942 werden 11.204 kinderen uit gezonden naar mooie en vooral gezonde stre ken in Duitschland, terwijl in Nederland 2474 kinderen in tehuizen en bij pleegouders onder werden gebracht. De reizende tandartsen van den N.V.D. verrichten goed en voor de volks gezondheid nuttig werk. Ook het aantal door hen behandelde gevallen, aan hun zorg toe vertrouwd, steeg met 241 ten opzichte van vorig jaar in de eerste drie maanden van 1943. Ook bij het aantal ingezette sociale werk sters valt een aanzienlijke stijging te bespeu ren, getuige het feit, dat in de eerste drie maanden van dit jaar re°ds een 'stijging van 240 ten opzichte van denzelfden tijd in 1942 te constateeren viel. Wanneer men zoo ziet, wat er in de afge loopen twee jaar van haar bestaan door den Volksdienst verricht is, dan kan men slechts zeggen, dat 'hij zijn bestaansrecht volkomen bewezen heeft. In alle opzichten heeft hij nuttig werk verricht, dat geheel geschiedde overeenkomstig zijn leus „Voor het Volk, door het Volk!" Inderdaad: de Volksdienst is gr slechts voor het volk, maar hij moet door het volk gesteund en geholpen worden, want slechts bij een goede wisselwerking is een gezond voortleven èn van den N.V.D. èn van het volk mogelijk. Dagelijks kan men consta teeren, dat het werk van den N.V.D. ten bate van het Nederiandsche volk wordt verricht. De N.V.D. werkt voor ons volk, laat het volk hem daarom ook helpen, hij verdiept het. GOUDEN ECHTPAAR. Op 16 Augustus a.s. hopen J. D. Ie Febre en C. W. Ie FebreSteffers, wonende Groote Houtstraat 144N (Proveniershuis), den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar geleden in den echt werden verbonden. De a.s. bruide gom is 74 jaar, zijn echtgenoote 75 jaar. Bei den zijn gezond en vol levenslust. Als merk waardigheid zij vermeld, dat de vier zoons van den heer ie Febre, die gepensionneerd boekdrukker is, evenals hun vader in het grafische bedrijf werkzaam zijn. is klein begonnen. Me! weinig zanden water was 2e te b/usschen geweest! ZITOPlt« VWDIIP»"® XAMDem WATER kiaap'. (Teekening C.N.F./Voorl. actie H. Inspec. Luchtbesch. Pax c) Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan de letter K vanaf Kre en de letter M. OPRICHTING HAAKL. BOND VAN VOLKSTUINDERSVEREENIGINGEN Op initiatief en onder leiding van het hoofdbestuur van het Algemeen Verbond van Volkstuindersvereenigingen in Neder land, is Zaterdagmiddag in hotel „De Leeu werik" een bijeenkomst gehouden van de dagelijksche besturen van de Voikstuinver- eenigingen in Haarlem e. o. Bij de opening deelde de voorzitter, de heer P. Visser, mede dat de oud-voorzitter de heer Vroegop, is be noemd tot verbondsvoorzitter en de heer Visser is aangewezen als voorzitter. Spr. zette uiteen het tot stand komen van de contact-commissie te Haarlem. Daar deze nu al geruimen tijd bestond is de wenschelijk- heid gebleken om deze om te zetten in een zelfstandigen bond, waarfla met algemeene stemmen de bond werd opgericht, met aan beveling van den voorzitter om door een drachtig samenwerken elkanders belangen te steunen. Bij de verkiezing van een bestuur werd bij acclamatie als voorzitter gekozen de heer A. P. A. Verkooij. Voor het dagelijksch bestuur werden bij stemming gekozen de heeren C. F. Keijzer, C. Timmerman. W. Michel en J. de Groot. Tot afgevaardigde voor den raad van advies van het Alg. Ver bond werd gekozen de heer A. P. A. Ver kooij. Na deze officieele bijeenkomst, deelde de heer Verkooij mede dat bij het bestuur plannen in bewerking zijn voor het houden van een tentoonstelling van de producten van de volkstuinen, welke zal worden ge houden in de groote zaal van het Concert gebouw. De opening zal plaats hebben op 1 Oct. a.s. Voor dit belangrijke werk vroeg de heer Verkooij aller medewerking. GROENTEHANDELAAR LIET TOEWIJZINGEN DRUKKEN De recherche heeft een 25-jarigen groente handelaar aangehouden, die valsche groente- toewijzingsbonnen bij een groentegrossief in leverde. Bij onderzoek bleek, dat hij deze bonnen zelf had laten drukken om aldus meer groente toegewezen te krijgen dan andere groentehandelaars. De man is in bewaring gesteld. RIJWIELDIEVEN IN ARREST. Van de politie te Velsen zijn in Haarlem overgenomen een 40-jarige metaalbewerker en een 39-jarige rijwielhersteller, die te Vel sen rijwielen gestolen en geheeld hebben. Het bleek, dat ook twee rijwielen te Haarlem gestolen waren. Aangehouden is een 26-jarige spoorwegar beider, die een rijwiel heeft weggenoiïien, dat ten vervoer aan de Ned. Spoorwegen was toe vertrouwd. DE HEER R. SMINK OVERLEDEN. In den ouderdom van 63 jaar is overleden de heer R. Smink, begrafenis-ondernemer te dezer stede. Ongeveer 35 jaar stond de over ledene aan het hoofd van het bedrijf van de firma Beukers, dat vroeger gevestigd was aan de Ged. Oude Gracht en de laatste 19 jaar aan de Kinderhuisvest. In zangerskringen was de heer Smink een bekende figuur en hij gaf zijn krachten aan de Liedertafel „Zang en Vriendschap". De teraardebestelling zal in stilte geschieden. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag failliet verklaard W. P. van der Wal, beton- arbeider, Overtonstraat 35, Haarlem. Curator Mr. B. w. Stomps en rechter-commissaris Mr. C. G. Bijleveld. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: G. Witsen, veehouder, wonen de te Watergang, gemeente Landsmeer, curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Windhondensvort EEN HAARLEMSCHE VEREENIGING WORDT OPGERICHT. De heer H. J. Lizé te Heemstede, die in Haarlem en omgeving tot dusver de windhondenrennen organiseer de, heeft bedankt als voorzitter van de Alk- maarsche Windhondenvereeniging. Plannen bestaan in Haarlem een vereeniging op te richten, welke voornemens is eerst het vol gend seizoen rennen in deze omgeving te organiseeren. Cricket. VERTEGENWOORDIGENDE PLOEGEN. Zondag 8 Augustus spelen in verschillende steden vertegenwoordigende elftallen. Op het terrein van Rood en Wit wordt de steden- wedstrijd HaarlemAmsterdam gespeeld. Het Haarlemsch elftal is als volgt samenge steld: B. Kleefstra (aanvoerder), J. J. Voogd, Hub. Boeree, W. Peschar, allen Haarlem; C. Bultman, P. C. Hagenaar, R. Kramer, P. Lig- tenstein, J. J. de la Mar. A. v. d. Togt, allen R. en W.; G. van Musseher, R.C.H. In het Nederlandsch elftal, dat in Den Haa^ tegen de Flamingo's uitkomt, speelt L. J. Sodder- land mee en met de Flamingo's Th. A. van Baasbank en W. Kramer. Op het terrein van SCHC is vastgesteld: Lagere klassenStill Going Strong. In het eerste elftal is gekozen A. J. Roodt, CVH en in het andere jhr. H. B. van Tets, R. en W. Verder vermeldt het pro gramma een wedstrijd tusschen de afdeeling Amsterdam en Haarlem. Waterpolo. DWRY 27. In het Sportfondsenbad speel de DWR den laatsten wedstrijd tegen het Y en verloor met 7—2. Vrijdag werd tegen Nereus 3—3 gespeeld. Door een minder gunstig doelge- middelde bezetten de Haarlemmers de onderste plaats in deze competitie, waarin steeds met in vallers moest worden gespeeld. De dames van DWR besloten het seizoen in Amsterdam en ver loren «nder protest met 32. Korfbal. N. K. B. SCHAFT PROTESTEN AF. Onder groote belangstelling is de Nederiandsche Korfbalbond in zijn jaarlijksche algemeene vergadering bijeen gekomen, onder voorzitter schap van den heer S. Wilson. Bij monde van den heer G. Steenis werd het bondsbestuur namens alle afdeelingsvoorzitters een fraai geschenk voor het bondsbureau aangeboden. Met een belangrijke meerderheid sprak de vergadering zich uit voor automatische pro motie en degradatie. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, o.a. de heer S. Wilson, werden herkozen. De boeten voor overtredingen werden, tot bevor dering der sportiviteit op de velden, belang rijk vefzwaard. Het recht van protest zal worden afgeschaft, de protestcommissie werd opgeheven. ZEVENKAMP-DAG 1943. De Haarlem sche Zevenkampdag staat weer op stapel. Zondag 1 Augustus a.s. zal voor de vijfde maal in successie dit sportfestijn worden ge houden, terwijl voor de leden der Zaterdag middagcompetitie van de afd. Haarlem v. d. N.V.B. een Zevenkamp op Zaterdag 31 Juli georganiseerd wordt. Boekte de Zevenkamp het eerste jaar pl.m. 150 inschrijvingen, in 1942 was dit aantal reeds tot 378 gestegen. De algemeene leiding berust wederom bij den heer N. J. Twisterling, terwijl de wedstrijd leiding, evenals het vorige jaar, in handen gesteld is van den heet H. A. v. d. Meij, voorzitter der H.A.V. „Haarlem". Het prach tige R.C.H.-veld op het Heemsteedsche Sport park, waar beide Zevenkampen worden ge houden, wordt onder de kundige leiding van den heer H. v. Leeuwen in een prima kamp plaats, waar ieder onderdeel overzichtelijk te volgen zal zijn, omgetooverd. Het wedstrijd- secretariaat berust, evenals het secretariaat van de Zevenkampcommissie, bij den heer D. Potharst. Een groote staf van ter zake kundige medewerkers en juryleden werkt mede tot het welslagen van dit groote sport- feest. Het bestuur der afd. Haarlem van den N.V.B. verwacht niet alleen een groot aantal inschrijvingen, maar tevens een groote toe loop van toeschouwers RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 29 JULI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Chorkameradschaft der staatlichen akade- mische Schule für Musik, Berlin (gr.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Ochtendklanken (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Pro gramma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Adalbert Lutter en zijn orkest (gr.). 8.30 Orgelcon cert (8.458.50 Voor de huisvrouw) 9.00 Gods dienstige uitzending. 9.15 Pianovoordracht. 9.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 10.15 Voor de vrouw. 10.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 11.00 Zoo spre ken de West-Friezen. 11.15 Het Röntgenkwartet. 12.00 Almanak. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Zelf tuinieren. 13.05 Werkpauze-concert. 14.00 Schilder van den lach, klankbeeld. 14.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 15.00 Zang en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Omroeporkest. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Bandi Balogh en zijn orkest. 17.30 Departementen houden spreek uur. 17.40 Orgelconcert en zang. 18.00 BNO Pers overzicht. 18.05 Omroep Operette Orkest en soliste 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuwsbe richten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Concert gebouw-orkest. 19.50 Littoria, klankbeeld. 20.15 Het Concertgebouworkest en solist. 21.00 Zang en piano. 21.30 Viool en piano. 22.00 BNO Nieuwsbe richten en actueele beschouwing. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding' met de studio beschikken. 22.15 Pianovoordracht. 22.4524.00 Vertrouwde wijzen in bonte rij (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Pianokwartet (gr.). 17.30 Pianocomposities (gr.). 18.00 Alois Melichar dirigeert (gr.). 19.00 B NO Nieuwsberichten. 19.10 Even een verhaaltje voor bedtijd. 19.15 Het Scala orkest van Milaan en solisten (gr.). 20.15 Van breier, breister en breischei, voordracht. 20.30 Hand in hand (gr.). 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Verduisteren: van 21.45 tot 5.45 uur. O IN 1943 NOEMT MEN DIT EEN SANTE-TUIN J SANTÉ IS GOED.IEDEREEN DRINKT HET

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2