Het einde van Mussolini's regeering. Verslag van de laatste zitting van den Fascistischen Raad. Het agentschap Stefani publiceert een ,.officieele uiteenzetting" van de gebeurte nissen in den grooten Fascistischen Raad, die geleid hebben tot het aftreden van Mus solini. Hierin wordt het volgende gezegd: Op 24 Juli is de groote raad, die sedert 7 December .1939 niet meer bijeengeroepen was, bijeengekomen. Na de opening heeft de voorzitter der Kamer, Grandi, de volgen, de motie ingediend, die behalve door hem ook onderteekend was door Federzoni, De Bono. De Vecchi. De Marsico, Acerbo. Pa- reschi. Cianetti, Ciano, Bottai. Balenna. Gottardi, Bignardi, De Stefani. Rossoni. Marinelli. Alfieri, Albini. Bastianini: De groote Fascistische Raad, bijeenge komen in deze dagen van uiterste beproeving, is voor alles met zijn gedachten bij de held haftige strijders vah elk wanen, die schou der aan schouder met de trotsche bevolking van Sicilië waarin het geloof aan het Ita liaansche volk op de schitterendste wijze naar voren komt, strijden om de edele tradi ties van dapperheid en van onverzwakte of fervaardigheid van onze roemrijke weer macht te vernieuwen. Na bestudeering van den hinnenlandschen en internationalen toestand en van de poli tieke en militaire oorlogvoering, procla meert de groote raad den heiligen plicht van alle Italianen om tot eiken prijs de eenheid en onafhankelijkheid, de vrijheid van het vaderland, de vruchten van de offers en den arbeid van vier generaties, van de Risorgi- mento tot nu toe, het leven en de toekomst van het Ttaliaansche volk te verdedigen en betuigt de noodzakelijkheid van een mo- reele en materieele eenheid van alle Italia nen in dit ernstige en voor het lot der natie beslissende uur. De groote raad verklaart, dat om dit doel te bereiken, het onmiddellijke herstel van alle staatsfuncties noodzakelijk is, door aan de Kroon, den grooten raad der regeering. aan het parlement en de corporaties de ta ken en de verantwoordelijkheden te geven, zooals deze in de statuten en de grondwets bepalingen zijn vastgelegd. De groote Raad noodigt den chef der regeering uit om aan Zijne Majesteit den Koning, tot wien net hart van de geheele natie trou.w en vol vertrouwen is gericht, te verzoeken met het effec tieve opperbevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, overeen komstig artikel 5 van het statuut van het Koninklijk Huis het hoogste initia tief der beslissing te nemen, dat hem door onze staatsinrichting wordt ver leend en dat altijd in onze geschiedenis de roemrijke kracht van onze verheven dynastie van Savoye is geweest. Grandi. zoo wordt verder in het Stefani- bericht gêzegd, verlangde een hoofdelijke stemming. Vervolgens werd door den secretaris der partij Scorza een tweede en door Farinacci een derde motie ingediend, De besprekin gen hebben ononderbroken tien uur ge duurd. d.w.z. tot 3.00 uur in den nacht van 25 Juli. Aan '-«O" «Ie door Grandi ingediende motie 19 ja- stemmen. 7 neen-stem men bij een ont houding. De motie van Farinacci kreeg een ja-stem De motie van Scorza werd ingetrokken. De ja-stemmen op de motie van Grandi waren afkomstig van de volgende personen: Grandi, Federzoni, De Bono, De Vecchi. Ciano. De Marsico. Acerba. Paresei. Cianetti. Balenna, Cottardi, Bignardi. De Stefani Rossoni, Bottai, Marinelli. Alfieri. Albini. Bastianini. Met neen hebben gestemd Scorza Biggini, Poverelli. Trinerali Gasanova. Frat- tari. Buffarini en Galbiati. Suardo onthield zich van stemming. Italië en Japan. De Japansche minister van buïtenlandsche zaken, Sjigemitsoe. heeft Woensdagmiddag een langdurig en belangrijk onderhoud gehad met den minister-president. In aansluiting daarop ontving de minister weer den Duit- schen ambassadeur Heinrich von Stahmer, met wien hij een bespreking had van een half uur. Naar Domei constateert, blijkt daar uit het nauwe contact tusschen de bondge- nooten Japan en Duitschland. ^De Italiaansche ambassadeur te Tokio heeft er in een verklaring tegenover Japansche persvertegenwoordigers op gewezen, dat noch de betrekkingen van Italië met de mogend heden van het Pact van Drie, noch het oor logsdoel door de politieke gebeurtenissen i Italië een verandering hebben ondergaan. De oorlog wordt, zooals ook maarschalk Badoglio reeds heeft verklaard, voortgezet. De vijan delijke intriges hebben even weinig succes als de poging het moree' van het Italiaansche volk, te breken. Verklaring van Italië's nieuwen minister van buïtenlandsche zaken. De nieuwe Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Guariglia, die zich Woensdag per vliegtuig uit Turkije naar Italië begaf en te Sofia een kort opont- houd had, heeft een korte verklaring afge legd tegenover een vertegenwoordiger van het Bulgaarsche blad de „Sora". Hij zeide: ..Italië zal strijden, niet tegen het fascisme, maar voor de overwinning tegen de ge meenschappelijke vijanden". Verduisteren: van 21.45 tot 5.45 uur. 30 Juli: zon op 5.55, onder 21.37 uur maan op 4.21, onder 20.32 uur 1 Juli: zon op 5.56, onder 21.36 uur maan op 5.11, onder 21.11 uur Een der drukst bezochte instellingen tijdens warme dagen is het openluchtzwembad, waar velen verkoeling komen zoeken. De drukte in Stoop's bad te Overveen. (C.N.F./Stevens Pax c) KORT NIEUWS Teneinde de opbrengsten in den Franschen land bouw te verhoogen is de Fransche re geering in samen werking met het Duitsche militaire bestuur een inten sieve campagne be gonnen, welke be oogt de Fransche landbouwbevolking bekend te maken met de in Duitsch land toegepaste cultuurmethoden. In het bezette Fransche gebied zullen 400 Duitsche landbouwdeskundi gen tewerk wor den gesteld. Met ingang van 1 Augustus zal in Roemenië weer wit tebrood worden ge bakken. De brood rantsoenen zullen tevens worden ver hoogd. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. O vermeer, Heemstede. Buiten land: J. c. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E van Baarse), Santpoort. Advertenties: w. van Ommen, Heemstede. Verklaring van Roosevelt. President Roosevelt heeft in een radio toespraak gezegd, dat de regeeringswisse- ling niets heeft veranderd aan de houding der Geallieerden tegenover Italië Nog steeds wordt van Italië een „onvoorwaar delijke capitulatie'' geëischt. Voorts ver klaarde Roosevelt o.m., dat de V.S. ook na den oorlog gaarne goede buurtoetrek- kingen en een oprechte vriendschap met de Sowjet-Unie zullen onderhouden. Ten aanzien van den oorlog in den Stillen Oceaan zeide Roosevelt, dat de Ja panners hun stellingen hebben kunnen versterken en uitbreiden. Het is hét doel der Geallieerden, deze versterkte vijande lijke stellingen achtereenvolgens te her overen, om te zijner tijd de Japansche eilanden van alle kanten te kunnen aan vallen. De oorlóg zal in zijn verderen verloop geen eenvoudige zaak zijn. Duitschland en Ja pan kunnen alleen in eigen land verslagen worden, hetgeen echter een veel grootere concentratie van het nationale potentieel en de nationale energie noodig maakt. De V.S., aldus Roosevelt, moeten er op voor bereid zijn, dat zij ook hun laatste kracht in dezen oorlog geven. Zij zullen slechts met een totale overwinning tevreden zijn. Japanners brengen weer een kruiser tot zinken. Het Japansche frontbericht meldt dat de Geallieerden in het gebied van Nieuw Geor gia, vooral hun aanvallen concentreeren op de Japansche verdedigingsstellingen bij Munda. De aanvallen der infanterie worden zoo nu en dan door vlootstrijdkrachten en luchtaanvallen ondersteund. In de laatste dagen heeft de vijand tevens, aldus het Japansche communiqué, lichte aan vallen op Makassar, Soerabaja, Timor en de Aroe-eilanden uitgevoerd. Japansche duikbooten hebben op 20 Juli in het gebied der Salomonseilanden een vijande lijke vlootformaüe ontmoet, die bestond uit een kruiser en drie torpedobootjagers. De Ja pansche duikbooten konden door de linie van torpedobootjagers heen breken en den kruiser, die behoorde tot de San Francisco klasse, met torpedo's tot zinken brengen. Naar aanleiding hiervan schrijft de Jomioeri Hotsji: Twee en zestig kruisers tot zinken ge bracht en 52 zwaar beschadigd, dat is tot dus verre het resultaat van den strijd van Japan sche vlootstrijdkrachten tegen Britsch-Ameri- kaansch-Nederlandsche kruiserflottieljes. 30 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. In de ochtenduren van den 28sten Juli vlogen formaties Amerikaansche bommenwerpers het Duitsche rijksgebied binnen. De voorsten dron gen door tot midden-Duitschland. Formaties Duitsche jachtvliegtuigen bonden den strijd aan met de bommenwerpers. Tijdens hevige luchtgevechten en door luchtdoelartillerie zijn 30 vijandelijke toe stellen meerendeels viermotorige groote bommenwerpers, neergeschoten. De vijand verloor daardoor ongeveer 300 man vlie gend personeel, die gedood werden of in gevangenschap geraakten. Daartegenover is het verlies van negen Duitsche jachtvliegtuigen, die van deze lucht gevechten niet zijn teruggekeerd, naar ver houding gering. De uitwerking van den bom aanval was van weinig belang. In kleine plaatsjes, die militair of voor de oorlogs industrie volkomen zonder beteekenis zijn, ontstond schade aan woonhuizen. Ook werd een kerk vernield. Distributie-ambtenaren overvallen en beroofd. Woensdagmorgen zijn ambtenaren van den distributiedienst der gemeente Wier den, die op weg waren naar de buurtschap Notter, om daar distributiebescheiden uit te reiken, overvallen door gemaskerde, mannen, die hen met revolvers bedreigden en alle bonkaarten meenamen. De ambtenaren volgden een binnenpad, dat van den Rijksstraatweg Wierden-Rijs- sen naar Notter leidt. Halverwege dit pad kwam plotseling een gemaskerde man op de ambtenaren af en dwong hen, onder bedreiging met een revolver, alle distri butiebescheiden af te geven. Een tweede gemaskerde man stond gedurende dien tijd in de nabijheid op den uitkijk. Nadat het tweetal verdwenen was, werd de politie terstond met het gebeurde in kennis ge steld. Dr. L. C. Kersbergen 70 jaar. Men schrijft ons van medische zijdei Morgen viert dr. L C Kersbergen zijn 70en verjaardag; zeer vele Haarlemmers zullen hem willen gelukwenschen op dezen dag, want talloozen uit alle kringen der Maat schappij heeft hij in zijn langdurig leven aan zich verplicht. Hij heeft den leeftijd der allersterksten be reikt, deze dokter, die jarenlang rusteloos gewerkt heeft tot heil zijner patiënten in zijn zeer uitgebreide huisartsenpraktijk; maar wien ook de hygiënische nooden der bevol king in al hare lagen zeer 'ter harte gingen. Van vele Vereenigingen op sociaal-hygië nisch gebied is hij de voorzitter en bijna steeds de leidende kracht geweest, maar het meest ging zijne belangstelling toch uit naar de bestrijding der tuberculose als volksziekte. Reeds kort na zijne vestiging hier ter stede als huisarts en specialist voor kinderziekten hield dr. Kersbergen op 31 Mei 1904 in de Ge neeskundige Kring een voordracht: over de wenschelijkheid van een Consultatiebureau voor behoeftige tuberculoselijders; op 20 Juni daaropvolgend werd de Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose te Haarlem opge richt door een 70-tal dames en heeren, die hij voor zijn plannen had weten te winnen. Dr. Kersbergen werd voorzitter der nieuwe Ver eeniging «n is dit, na 39 jaar. nog. De bestrijding der tuberculose als volks ziekte werd geleid langs nieuwe banen, veel vooroordeel moest worden overwonnen en onder de leiders, die met volharding en des kundigheid de nieuwe begrippen ingang deden vinden, mag als een der eersten dr. Kers bergen worden genoemd? Als voorzitter der Nederlandsche Centrale Vereeniging staat hij nog steeds aan de spits, als secretaris der Provinciale Noord-Holland- sche Vereeniging is hij nog altijd een leidende kracht. De schenking van den grond waarop Bre- derodeduin is verrezen is de kroon op zijn Haarlemschen arbeid in den strijd tegen de tuberculose. Zijn verkiezing gedurende eenige jaren .tot voorzitter van de Ned. Mij. tot be vordering der Geneeskunst en tenslotte zijn benoeming tot voorzitter van den Gezond heidsraad de erkenning van zijn verdienste op algemeen medisch gebied. Voor dezen 70-jarige is er nog geen otium cum dignitate; moge het hem gegeven wor den nog een aantal jaren van zijn werk te genieten. Orgelconcert in de Kloppersingel kerk. Voor de tweede maal gaf Adriaan Ver schoor een concert op het fraaie orgel van de Kloppersingelkerk, ditmaal met solis tische medewerking van den bariton Nol van Leeuwen. Dat deze amateur-organist voor geen moeilijkheden terugschrikt, be wees hij met de keuze van zijn eerste pro gramma-nummer. de Prelude en Fuga van Albert de Klerk. Verschoor speelde het vrij moeilijke moderne (vooral ook naar den geest moeilijke) stuk zeer ver dienstelijk, alleen nog wat voorzichtig, zoo dat er geen vaart genoeg in zat. De re gistratie deed het best, behoudens bij een paar overgangen. Was bij de vorige bespeling de registra tie over het algemeen het zwakke punt. ditmaal was Verschoor hiermee ook bij de verdere orgel-solonummers zeer ge lukkig. Dit gevoegd bij de rustige zeker heid van zijn spel. maakte dat de vertol kingen van een fragment uit de Vijfde or- gelsyrnphonie van Widor, Rêve d'amour van J. B. de Pauw en de brillante Fanta sie van Jan Zwart (deze Toccatina op Psalm 33 heeft het vlotte élan van een Widor-werk) een zeer goeden indruk maakten. De begeleidingen waren echter wel wat te bescheiden. Vooral die van het Jesu, dulcis memoria van Diepenbrock is van een te essentieel belang om zoo vaag op den achtergrond te blijven; dat moet een 'concerteeren tusschen zang en orgel zijn, waarvan de stuwende kracht vaak in het instrument ligt. De zanger Nol van Leeu wen zong, buiten het genoemde stuk van Diepenbrock, Gebet van Hiller en Komm, süsser Tod van Bach. Hij beschikt over goed materiaal, dat echter nog wat kelig klinkt (gevaar voor zuivere intonatie!) maar mits doelmatige stelling van het strottenhoofd en dekking van., het geluid, tot goede dingen in staat is. Van de na tuurlijke muzikale eigenschappen van den zanger kregen wij een voldoenden indruk, al had er wel wat meer gang in zijn voor dracht mogen zijn. Het concert werd door een vrij talrijk publiek bezocht. JOS. DE KLERK DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Hoev. t.m. Aardappelen 31A Aard. 1% kg- 31 Juli Aardappelen 31 Toeslag 1 kg. 31 Ju'J Aardappelen 620 Algem. 1 kg. 31 Juli Beschuit 31 Besch. 20 gr. 31 Juli Bloem 611 tm. 614 Algem. 70 gr. 7 Aug. Boter 30A, 30B Boter 125 gr. 2 Aug. Boter 32A, 32B Boter 125 gr. 7 Sept. Brood 31A Brood 400 gr. 31 Juli Brood 31B Brood 100 gr. 31 Juli Brandstoffen 15 tm. 19 BV Brandst. 1 eenh. 31 Dec. 11 tm 13 KF Brandst. 1 eenh. 30 Apr. '44 Cacao 3-34, 4-34 Reserve 150 gr. 7 Aug. Chocolade 29 Versn. 100 gr. 7 Aug. Chocolade 621 Algem. 100 gr. 7 Aug. Eenh.zeep 597 Algem. 1 rants. 31 Juli Eenh.zeep \V Eenh.z. 1 rants. 31 Juli Gort 607 Algem. 125 gr. 7 Aug. Gort 29A 31A Kinderv. 250 gr. 7 Aug. Havermout 609 Algem. 250 gr. 7 Aug. Jam 606 Algem. 500 gr. 7 Aug. Kaas 615 tm. 617 Algem. 100 gr. 7 Aug. Karnemelk 32 Taptemelk 1% lit. 7 Aug. Koffiesurr. 588 Algem. 250 gr. 7 Aug. Melk 29 tm. 32 Melk 1% lit. 7 Aug. Petroleum 09, 10 petroleum «1 lit. 5 Aug. Peulvruchten 603 Algem. 125 gr. 7 Aug. Rijst 29B, 31B Kinderv. 250 gr. 7 Aug. Scheerzeep S Textiel (m) 45 gr. 31 Aug. Servies 2-14, 2-15 Reserve 4 pnt Sigaren 31, 32' Tabak 5 st. 7 Aug. Sigaretten 32 Tabak 20 st. 7 Aug. Sigarillos 32 Tabak 10 st. 7 Aug. Suiker 605 Algem. 1 kg. 7 Aug. Suikerwerk 30, 31 Versn. 100 gr. 7 Aug. Suikerwerk 621 Algem. 100 gr. 7 Aug. Toiletzeep W Toiletz. 1 rants. 31 Juli Taptemelk 29 tm. 32 Taptemelk 194 lit 7 Aug. VIeesch 31A, 32A Vleesch 100 gr. 7 Aug. Vleesch 31B. 32P Vleesch 25 gr. 7 Aug. Vermicelli 610 Algem. 100 gr. 7 Aug. Waschpoeder 593 Algem. 250 gr, 31 Juli Wasehroeder W Waschp 250 gr, 31 Ju'J Hulpverleening bij het binnen, halen van den oogst De Gemachtigde voor den Oogst, ir. C Staf heeft aan een redacteur van het A.N.P. een uiteenzetting gegeven over zijn werkzaam heden ten aanzien van de hulpverleening bij het binnenhalen van den oogst. Indien de boer gebrek heeft aan arbeidskrachten, dan kan hem door het Gewestelijk Arbeids bureau hulp worden toegewezen. Voor de gevallen, dat deze voorziening niet mogelijk is, kan de Gemachtigde voor den Oogst ar- béiderscolonnes vormen. Huisvesting en bezoldiging dezer colonnes geschiedt van wege het Bureau van den Gemachtigde en de kosten worden met den boer verrekend. Naar schatting zullen dit jaar 24000 man in kampverband als oOgstcolonnes werkzaam zijn. Er zijn ook proeven genomen met het op 't land tewerkstellen van gevangenen, geen politieke gevangenen en evenmin zware misdadigers, doch personen, die om betrek kelijk kleine vergrijpen of diefstallen hun vrijheid eenigen tijd moeten inboeten en voor wie het werken op het land natuur lijk onder behoorlijk toezicht— zeker een verademing beteekent, waarvan de betrok kenen bovendien nog eenig financieel pro fijt hebben. Deze proeven hebben reeds aanleiding gegeven tot eenige uitbreiding. Om het aardappelenrooien voor de arbei ders der colonnes aantrekkelijker te maken is destijds bepaald, dat de helpers per week vijftien kilogram, en voor de volle periode van begin September tot eind October hon derd kilogram aardappelen kosteloos mee krijgen. De Gemachtigde voor den Oogst betaalt daarvoor een vastgestelden prijs aan den boer, van wiens land de aardappels worden gerooid. Tenslotte zullen ook dit jaar verscheidene afdeelingen van den Ned. Arbeidsdienst bij het aardappelrooien wor den ingeschakeld, in het geheel waarschijn lijk tienduizend man, waarvan ruim zes duizend buiten de plaats van hun huidige terrein. De arbeidsmannen mogen geen af zonderlijke bezoldiging hiervoor ontvan gen. De bemoeiingen van den Gemachtigde voor den Oogst strekken zich ook uit tot de voorziening in de behoefte aan trek kracht paarden en tractoren en rooi- machines e. d. Er wordt rekening gehouden met een tekort van zestien procent aan paarden over het geheele land. Er worden paarden uit plaatsen, waar het tekort zich minder ernstig doet gevoelen, tijdelijk over gebracht haar streken, waar ernstig tekort aan paarden bestaat. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril, Bureau van Politie, Srnedest'raat 9; broche, Jansen, Allanstraat 56; mesje, de Jong, Saenre- damstraat 43 zw.ondergoed, Twenhaar Twijn- derslaan 9; rozenkrans, Schoorl, Hasselaersplein 17; portemonnaie, de Cock, Garenkokerskade 27; portefeuille met inh., Vork, Joh. v. Vlietstraat 86; portemonneie met inh., Bureau van Politie, Smedestraat 9; portemonnaie met inh., Frensen, Tetterodestraat 106; sleutels, Loewenstijn, Lange Hofstraat 17. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 30 JULI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Georg Freundorfer en. zijn orkest (gr.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Het Wiener Bohème Orkest (gr.). 7.40 Sport nieuws. 7.50 Programma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Vroolijk spel en zang (gr.). (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.30 Francis Keth en zijn, orkest. 10.15 De orde van Lenin, politieke luisterflits. 10.25 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch orkest. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Viool en piano. 12.00 Alma nak. 12.15 Dick Willebrandts en zijn dgnsorkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13,00 Land' en volk brengt.... 13.05 Tusschen de bedrijyen. 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.30 En zij noemden hem den rooden dwaas, klankbeeld. 16105 Groot Amusementsorkest (opn.). 16.45 .BNO, Nieuwsbe richten. 17.00 Omroep Mannenkoor en gramofoon- muziek. 18.00 BNO: De Jordaner- vertelt over sociale nooden. 18.05 Cello en piano. 18^45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Mar- schen (gr.. 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.00 Spie gel van den dag. 19.15 Van 't een op 't ,andter. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Vanaf 22.15 alleen voor de Hadio-Ceptrales die over een lijnverbinding met de stüdip beschik ken. 22.15 Op volksehe motieven (gr.) 23.1524.00 Dansverscheidenheid (gr.). it HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Operette-potpourri (gr.), 17130 Weensche dansen (gr.). 18.00 Otto Dobrondt en zijn orkest en zang (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Even een verhaaltje voor bedtijd. 19.15 Opera concert (gr.). 20.15 Het wonder der synthetische rubber, 20.40 Omroep Symphonie Orkest en so list (opn.). 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws berichten en actueele beschouwing.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2