Couran Partijen in Italië tijdens den oorlog verboden. Zware afweergevechten in de bocht van Orel. Nieuwsblad voor Noord-Holland Nieuwe Kamer van Afgevaardigden binnen 4 maanden na afloop van den oorlog. Besluiten van iet kabinet. 35 bommenwerpers boven Duitsch gebied neergeschoten. BEKENDMAKING 288e Jaargang No. 175 Bureaux: Groote Houtstraat SS. Tol Advert. 10724, Redactie 1060* Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. XeL 1223* Hoofdredacteur: F. C. Berks Vrijdag 30 Juli 1943 VerschJJnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor JJznulden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost tJItg Graf. Bedrijven Dam la te. H aar?-'"» K vr- Besprekingen te Ankara. Direct na zijn aankomst te Ankara is de Turksche minister van buitenlandsche zaken, Menemendzjogloe door den president in audiëntie ontvangen. De minister heeft ver slag uitgebracht over zijn conferentie met den tegenwoordigen Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Guariglia. Menemendzjogloe heeft voorts kort na zijn aankomst den Britschen ambassadeur in Tur kije, Huge Knatchbull Hugessen ontvangen. Het agentschap Stefani meldt: „Tij dens de vergadering van den Italiaan schen raad op 27 Juli is ook het verbod bekrachtigd om tijdens den duur van den oorlog politieke partijen op te rich ten. Het is derhalve verboden tijdens den oorlog partijinsignes of vlaggen te dragen resp. uit te steken, die betrek king hebben op politieke partijen. Het eenige teeken, waaronder de Italia nen zich thans mogen aaneensluiten en verbroederen is de Italiaansche driekleur. Op dezelfde vergadering van den mi nisterraad werd besloten tot het slui ten van de 30ste wetgevende periode en tot de ontbinding van de Kamer der fascistische corporaties. Binnen vier .maanden na het einde van den oorlog-toestand zal een nieuwe Kamer van Afgevaardigden worden ge kozen en zal met een nieuwe wetgevende periode worden begonnen. Bovendien besloot de ministerraad om alle wetten, die den ongehuwden beperkin gen" opleggen af te schaffen. Deze maatre gelen zijn onmiddellijk door den Koning bekrachtigd. Het vrijlaten van politieke arrestanten heeft, naar Stefani meldt, reeds een aan vang genomen. Met het oog op het aan zienlijke aantal gevallen, die de autoritei ten te behandelen hebben, zijn maatregelen genomen om den'persoonlijken toestand van iederen arrestant binnen zeer korten tijd op te helderen. Als „voorzorgsmaatregel in het belang van de openbare orde" zijn talrijke personen in verband met het feit dat zij tot de Nationaal Fascistische partij behooren, gearresteerd. Volgens den omroep zijn de volgende pre-, fecturen door andere functionarissen bezet: Turijn, Brescia, Dittoria, Vicenza, Udine, Aquila, Goriwia. Como, Ancona, Mantua, Triest, Reggio-Calabria, Cosenza, Milaan, "afania, Venetië en Salerno. v De Italiaansche pers. De „Messagero" schrijft: „Op dit oogen- blik, nu maarschalk Badoglio het geheele volk bijeenbrengt rond de driekleur, moe ten alle moreele en materieele' krachten van het volk voor den oorlog worden gebruikt. Thans telt slechts mee wat de meest ener gieke oorlogvoering dient." De „Lavóro Italiano" schrijft: „Thans is slechts de constructieve wil op zijn plaats alles voor de redding van het vaderland en de verdediging van de vrijheid in te zetten. De vijand staat aan den drempel van het schiereiland. Al het andere moet aan dit feit ondergeschikt worden gemaakt". Onder het opschrift: het geheele land op zijn werk- en gevechtsplaats" schrijft „Piccolo": „Het Italiaansche volk heeft begrepen, dat thans tot redding van het gemeenschap pelijke huis alle hartstochten moeten zwij gen. Het volk weet, dat zijn hoogste plicht steun van het werk van Badoglio is en det het lot van het land afhangt van de ver- eenigde inspanning van allen." Het blad zegt er zeker van te zijn dat het op te los sen moeilijke probleem ter hand zal worden genomen met de volledige vastbeslotenheid van een volk, dat zijn lot, zijn toekomst en zijn cultuur verdedigen wil. Te Genua is het in 1875 opgerichte dag blad „I! Cassaro". dat in 1929 ophield te verschijnen, weer uitgekomen. De Rijksjeugdleider, Artur Axmann, bracht dezer dagen een bezoek aan de artillerieschool in Jüterbog. De Rijksjeugdleider bezichtigt tezamen met den drager van het Ridderkruis, General der Pioniere, Kuntze en dun commandant der artillerieschool, Generalmajor Philipp, zware stukken geschut. (Scherl (Hoffmann) C.N.F. Pax c) KORT NIEUWS Naar het agent schap Stefani meldt is de president van het telegraafagent- schap, Manlio Mor- gagni, te Rome ge storven. De minister van buitenlandsche za ken van Uruguay heeft medegedeeld, dat zijn regeering heeft besloten tot hervatting der di plomatieke betrek kingen met de So vjet-Unie. De politie te To kio zal worden ver dubbeld. De nieuw gevormde politie- afdeelingen zullen zich uitsluitend be zighouden met de passieve luchtbe scherming. De Britsche be richtendienst meldt "uit Kaapstad, dat Smuts bij de ver kiezingen een dui delijke meerderheid heeft behaald. Het „massagraf der Sovjets". Amerikaansche aanvallen langs de Siciiiaansche Noordkust en in den midden-sector afgeslagen. Duitsche bommenwerpers boven Gela. plaatselijke terreinwinsten die zij onder uiterst zware verliezen behaald hebben. Het heen en weer in bepaalde terreinsectoren, als b.v. bij Bolchof, werkt op de strijdlust der Sovjets even vernietigend als de dagen lange stormloop op de Duitsche stellingen. Altijd nog draagt de slag in het gebied van Orel het karakteristieke kenmerk van den afmattingsslag, waarbij het vanzelf spreekt, dat de in massa's aanstormende Sovjets on vergelijkelijk hoogere verliezen lijden dan de Duitsche formaties die kunnen steunen op goed voorbereide stellingen. Niet voor niets heet de bocht van Orel het „massagraf der Sovjets". Hoewel men van Duitsche militaire zijde voorzichtig ia bij het schatten-van de Sovjet- reserves aan menscheiï en materiaal, helt men toch over tot de opvatting, dat de we ken kunnen worden geteld, waarin het den bolsjewisten misschien nog mogelijk zal zijn in dezen vorm tegen de Duitsche afweer- muren te blijven stormloopen. De reeds verminderde actie van de Sovjet luchtmacht toont aan, naar men hier zegt, dat het verlies van meer dan 2500 vliegtui gen niet zoo snel kan worden hersteld. ®3 Volendam worden thans, evenals in andere visschersplaatsen opmetingen verricht ter verkrijging van gegevens in verband met de voorbereiding ter op richting van het Zuiderzee-museum. (C2T.F./KU Pax c) Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Op verscheidene plaatsen van de Orel- bocht stonden onze troepen, door sterke formaties van het luchtwapen doeltreffend ondersteund, den geheelen dag door in zware afweergevechten. Alle vijandelijke doorbraakpogingen werden na wisselval lige worsteling afgeslagen en den bolsje wisten werden daarbij opniSuw aanzien lijke verliezen toegebracht. Zij verloren alleen in den sector ten Noorden van Orel ruim 100 tanks en 33 vliegtuigen. In de andere sectoren deed de tegenstander slechts plaatselijk begrensde aanvallen, die in hier en daar zeer harde gevechten of tegen aanvallen werden afgeslagen. In totaal wer den Woensdag 186 tanks vernield. In de laatste, zware afweergevechten ten Zuiden van het Ladogameer heeft zich de Oost-Pruisische eerste divisie infanterie bij zonder onderscheiden. Vijandelijke aanvallen der Amerikanen langs de Noordkust van Sicilië fwerden af geslagen. Sterke vijandelijke, door lucht strijdkrachten gesteunde doorbraakaanvallen tegen den middelsector van het Siciiiaansche front strandden op de vastberaden afweer onzer troepen. Voor de Zuidkust van Sicilië beschadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen bij nachtelijke aanvallen zes transportschepen zwaar. Amerikaansche vliegerformaties zijn Woensdagochtend het Duitsche gebied binnengevlogen. Door eskaders Duitsche jagers tot den strijd gedwongen, Wierpen zij lukraak bommen op eenige plaatsen, o.m. Kassei en verscheidene open landge meenten. Er ontstonden eenige verliezen onder de bevolking en schade aan gebou wen. Onze luchtverdedigingskrachten schoten 35 zware viermotorige Ameri kaansche bommenwerpers neer; 7 eigen jagers gingen verloren. Woensdagnacht zijn enkele vijandelijke storingsvliegtuigen over het Noordwestelijke en Westelijke Duitsche gebied gevlogen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in het gebied van Londen aan. Aan het Oostelijke front moet er op gere kend worden', dat de Sovjets na het aanvoe ren van nieuwe troepenreserves ook aan het Koeban-bruggehoofd, aan den Mioes en ten Zuiden van het Ladogameer hun massale aanvallen zullen hervatten, zoo verneemt het D.N.B. in aanvulling op het Duitsche weermachtbericht. De beproefde Duitsche strategie der elas tische verdediging in den sector van ^qel ontneemt den Sovjets elke mogelijkheid om operatief voordeel te behalen uit enkele De Dienststelle van de Wehrmachts- befohlshaber in Nederland maakt be kend: Een aantal Nederlandsehe onderdanen is wegens begunstiging van den vijand en spionage door een krijgsraad ter dood veroordeeld moeten worden. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie met den kogel aan de volgende personen vol trokken: Johan van Hattem, ingenieur, geboren 7.5.1914 te Soerabaja; Johannes Willem van Pienbroek, stud.-ingenieur, geboren 4.8.1917 te Middelburg; Cornells „Cees" Wegerif, geboren 20.12.1919 te Dord recht; Willem van Hattem, ingenieur, ge boren 6.8.1916 te Soerabajaj Robert Blaauw. student in de rechten, geboren 6.2.1917 te Rotterdam; Kars Lucas Kamp. ingenieur, geboren 15.12.1912 te Valparaiso; Werner Heinrich van Door- ninck, ingenieur, geboren 27.11.1914 te Kruiningen; Gerard Abraham Tuyl, con troleur, geboren 27.5.1908 te Alkmaar; Willem Hendrik Emil van den Borch tot Verwolde, geboren 17.5.1910 te Gorssel; Friedrïch Alexander van Oven, doctor in de economie, geboren 3.1.1914 te den Haag; Jan Stengèr, inspecteur spoor wegverkeer, geboren 10.1.1911 te Am sterdam; Adolf Snijders, geboren 14.1.1920 te Amsterdam; Willem Koimans volontair, geboren 2.3.1923 te De Steeg: Jacob- Strobos, geboren 26.1.1920 te Am sterdam; Franciscus Jacobus Brejart. luitenant beroepsmilitair geboren 1,2,1917 te Breda; Cornells Willem Sturm, blik slager, geboren 16.10.1909 te Westkapelle Jacob Brasser, timmerman, geboren 11.3.1915 te Middelburg; Gerard de Pagh- ter, timmerman, geboren 11.5.1915 te Middelburg. Bartholomeus Marinus Christoph Braat, luit. ter zee 2e klasse geboren 25.6.1912 te Samarinda; Johan Jacob Diederïk ten Bosch, luitenant be roepsmilitair. geboren 8.10.1914 te Den Haag. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Met steun van sterke formaties vliegtui gen is de vijandelijke druk in hevige mate herleefd in het centrale en het Noordelijke deel van het Siciiiaansche front, waar zware gevechten gaande zijn. Nachtelijke aanvallen, door Duitsche bommenwerpers op -de haven van Gela ondernomen, hebben tot gunstige resul taten geleid: 6 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 29.000 ton werden getroffen en beschadigd. Plaatsen in de provincie Salerno en in de omgeving van Napels werden door de En- gelsch-Amerikaansche luchtmacht aangeval len: de schade is weinig belangrijk, het aan tal slachtoffers beperkt. In totaal werden 12 vliegtuigen neergeschoten, waarvan 5 door Duitsche jagers boven Sicilië, 6 door afweer- batterijen te Napels en op de eilanden en een watervliegtuig door onze zeeverkennings vliegtuigen boven de Middellandsche Zee. De zoon van Badoglio. De Italiaansche gezant te Tanger, hertog Mario Badoglio, de zoon van den tegenwoor digen chef der Italiaansche regeering, maakt een dienstreis naar Italië. Toen maarschalk Badoglio onder-koning van Abessinië was, heeft Mario als kabinetchef van zijn vader gefungeerd. Opvolger van Maisky te Londen benoemd. De diplomatieke correspondent van de Daily Mail meldt, dat de huidige gezant der Sovjet-Unie te Ottawa, Fjoder Gusew, Iwan Maisky zal opvolgen als ambassadeur in Groot-Brittannië. Mussolini 60 jaar. Donderdag heeft Mussolini zijn zestigsten verjaardag gevierd. Naar aanleiding van dit feit brengen de Duitsche bladen de verdiensten naar voren, die deze staatsman tijdens zijn twintigjarig bewind heeft gehad voor Europa. De Völkischer Beobachter noemt het uniek, wat het Italiaansche volk, door Mussolini met nieuw levensgevoel bezield, in de laatste 20 jaar heeft gepresteerd. Onder Mussolini nam Italië zijn plaats in onder de groote mogend heden, die een beslissenden invloed hebben op het lot van het continent. „Wanneer Europa na de overwinning op zijn vijanden een monument zal oprichten voor zijn groote figuren" zoo besluit het blad, „is Mussolini zeker van zijn plaats op dat ge- denkteeken. Hij zal voortleven in de herin nering van alle tijden als een der mannen van zijn eeuw." De luchtaanval op Londen. In antwoord op een vraag, welke doelen zijn aangevallen bij den in het Duitsche weermachtbericht vermelden aanval der Duitsche luchtmacht op Londen, is van be voegde militaire zijde verklaard, dat uitslui tend militaire doelen, resp. voor de wapen industrie belangrijke doelen, met bommen zijn bestookt. In dit verband werd gewezen op de lukrake vernietigingswoede van de Engelsch-Amerikaansche luchtmacht, b.v. op Hamburg. Moord in Den Haag opgehelderd. Haarlemmer had, geheel te gotïder trouw, gestolen sieraden gekocht. Op 22 dezer is de 51-jarige inlandsche mevr. C. in haar woning aan de Hazelaar straat te Den Haag vermoord. Het bleek dat men met een roofmoord te doen had, aangezien eenige gouden sieraden vermist werden. Deze misdaad is thans opgehel derd. Een inwoner van Haarlem had van een man in Leiden een aantal gouden voor werpen gekocht voor omstreeks 3.000.-. Deze Haarlemmer was geheel te goeder trouw en kwaur van zijn aankoop zelf aan de recherche mededeeling doen, nadat hij in de courant van den moord gelezen had. Bij onderzoek bleek, dat de betreffende voorwerpen hadden toebehoord aan de ver moorde dame. De verkooper kon in Leiden worden opgespoord. Hij bleek de 67-jarige koopman W. van S. te zijn, die een en ander weer gekocht had van den 23-jarigen meu belmaker C. de V. die vergezeld was ge weest van een inlander, der^£7-jarigen A. De V. werd gearresteerd evenals de inlan der A. Nadat beiden eerst hardnekkig at tend hadden, zijn zij door de mand ge\ al len. Zij hebben in de gang van de woning met mevr. C. staan praten over verkoop van de sieraden, waarvoor mevr. C. echter weinig voelde. De V. heeft haar toen met een ijzeren staaf neergeslagen, waarop de beide onverlaten zich van de sieraden be nevens van 500.meester maakten. Ook de Leidsche koopman is in bewaring gesteld. ZEER STERKE AARDBEVING GEREGISTREERD Het Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut te De Bilt registreerde Donderdagoch tend te 5 uur 12 min. 51 sec. M. E. Z. T. een zeer sterke aardbeving xiit Westelijke richting op 7000 km. afstand. De haard ligt in de omgeving van de Antillen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1