Haarlemsche Courant Geen wijziging der Italiaansche buitenlandsche politiek. Strijd in het Oosten om Orel geconcentreerd Nieuwsblad voor Noord-Holland Het werk overal hervat. Hamburg opnieuw geteisterd Brifcche oorlogsbodem bij Terschelling vernietigd. Telegramwisseling met den Fiihrer. 288e Jaargang No. 176 Bureau*: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10729, Redactie 10090 Postgiro 134958 Harfrlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. TeL 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 31 Juli 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271S Kantoor iJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 12 97 Uitzonderingstoestand over het geheeie land afgekondigd. Personeel van Spoorwegen en P.T.T. gemilitariseerd. Militaire rechtbanken in werking. x In den loop van Donderdag heeft het Ita liaansche kabinet opnieuw vergaderd. Er is een motie aangenomen, waarbij de Italiaan sche buitenlandsche politiek geen verande ringen ondergaan. Door een Koninklijk decreet, versche nen in de staatscourant van Donderdag, is de uitzonderingstoestand voor geheel Italië afgekondigd. Dientengevolge komt de rechtspraak in handen der militaire autoriteiten. In de staatscourant is voorts een de creet verschenen van den minister van oorlog, in overeenstemming met de mi nisters van financiën en verkeer, met be trekking tot de militariseering van het spoorwegpersoneel en'van dat der P.T.T. en - van den omroep Het besluit treedt onmiddellijk in werking. Een ander besluit zal binnenkort de ontbin- .,ding bekrachtigen van de Kamer der fasci en corporaties, waartoe de nieuwe regeering besloten heeft. Sinds Maandagochtend reeds is het paleis Montecitorio, de zetel van de Italiaansche Kamer, op last van de militaire autoriteiten gesloten en wordt de toegang ten strengste ontzegd aan de Kamerleden, De A.N.P.-correspondent te Beslijn meldt De toestand aan het Oostelijk front heeft in zooverre een aanmerkelijke verandering ondergaan, dat de bolsjewisten op het oogenblik nog slechts in het gebied ten Noorden, ten Zuiden en ten Oosten van Orel groote aanvallen ondernemen. Aan het geheeie front heerscht overigens een betrekkelijke rust, welke vermoedelijk veroorzaakt wordt door het feit, dat de bols jewisten overal groote hergroepeeringen hun ner strijdkrachten uitvoeren. Men krijgt bij dit alles echter geenszins den 'indruk, dat met deze bêtrekkelijke pauze ook het. einde van het Sovjet-Russische' zomeroffensief reeds gekomen is. Veeleer schijnt het, dat de ver liezen der bolsjewisten dermate hoog zijn ge weest, dat zij met hun normale reserves niet meer uitkomen en daarom hun strijdkrachten opnieuw moeten opstellen, en groepeeren. Bij Orel woedde de strijd Donderdag hoofd zakelijk benoorden de veelomstreden stad. De bolsjewisten kwamen ook dit keer niet verder dan de .hoofdverdedigingslinie der Duitschers: 114 pantserwagens werden in dezen sector ver nietigd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt In den gevechtssector van Orel zijn wederom felle aanvallen van infanterie en tanks afgeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer bleef de vijandelijke aanvalsactiviteit verminderen. Herhaalde, plaatselijk beperkte aanvallen der bolsjewisten met sterken steun van tanks en slag vliegers, werden 'blaedig afgeslagen. Duitsche zeestrijdkrachten beschoten op nieuw vijandelijke stellinggn aan het Mioes- front en beschadigden mét artillerietrefférs een pantsertrein. In de Finsche golf is door lichte zeestrijd krachten een lichte Sowjet-Russische -oor logsbodem tot zinken gebracht. Op Sicilië sloegen Duitsche troepen in den middensector van het afweerfront vijandelijke doorbraakpogingen met verliezen voor den tegenstander af. Voor de Zuidkust van het eiland kreeg een vijandelijk transportschip van 8000 brt. zoo zware bomtreffers, dat het verloren geacht kan worden. Op den Atlantischen Oceaan heeft het lucht- wapen een koopvaarder van 10.000 brt. in den grond geboord. Twee andere, groote schepen werden zwaar getroffen. Vijandelijke formaties bommenwerpers hebben Donderdag overdag Helgoland aangevallen en eenige plaatsen in het Noord- Duitsch kustgebied, o.m. Kiel. Donderdag nacht ondernamen zij opnieuw een zwa- ren terreuraanval op Hamburg, waardoor nieuwe verwoestingen in de stad veroor zaakt werden. De bevolking leed zware verliezen. Luchtverdedigingskrachten scho ten 54 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 29 op 30 Juli bommen geworpen in Zuid Engeland. Kustbeveiligingsstrijdkrachten der marine hebben Donderdagnacht ten Noorden van Ter schelling een Britsche motortorpedoboot to' die nu van hun mandaat vervallen zijn ver klaard. Ngar aanleiding van het bericht, dat voor aanstaande fascisten zijn gearresteerd, ver neemt men dat zich hieronder alle leden van den grooten Fascistischen Raad bevinden. Slechts een lid van dien raad, -sen bijzonder radicaal fascist, heeft zich -aan de arrestatie onttrokken. Buitendien zijn bijna alle fas cistische politieprefecten gearresteerd. Na het overdragen der bevoegdheid van dq bijzondere ^rechtshoven aan de militaire rechtbanken is thans het eerste vonnis geveld door de militaire rechtbank van het militaire district Florence, zoo deelt radio Rome mede. Wegens het verspreiden van alarmeerende ge ruchten werd iemand uit Ancona veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Naar radio-Rome voorts meldt, is generaal Giovanni di Domenico benoemd tot commis- sarieel gevolmachtigde voor de jeugdforma- ties van de ontbonden fascistische partij. Hij staat als zoodanig onder het ministerie van oorlog. 4 De Italiaansche luchtvaartmaatschappij ,,A1« Littoria" is herdoopt in „Ala Roma". De in de laatste dagen uit Italië te Lissabon ge arriveerde geregelde vliegtuigen hebben slechts koerierspost overgebracht. In geheel Italië is de toestand snel normaal gewerden. Na da betoogingen van geestdrift, die Maandag en Dinsdag het aan het bewind komen van het nieuwe regime hebben be groet, heeft het leven zijn normale tempo hervat. Dank zij hun gezonde verstand en hun ingeboren evenwicht hebben de Italianen be grepen, dat de plicht van allen op het huidige oogenblik bestaat in werken en strijden voor het vaderland. Volmaakte kalmt#heerscht in alle provincies. In de groote steden wijdt de bevolking zich vreedzaam aan haar bezig heden en neemt met volmaakte discipline de genomen maatregelen der autoriteiten voor de handhaving der orde in acht. Te Rome heerscht rust, evenals te Turijn Milaan, Genua, Bologna, Florence, waar de vlaggen nog van de huizen uithangen. Alle fabrieken werken met vol rendement, alle winkels en markten zijn open. Te Napels, Foggia, Bari en andere Zuidelijke steden, vooruitgeschoven citadellen van het front, hebben de bewoners bewijs gegeven van be wonderenswaardige vaderlandsliefde en disci pline. De interpretatie van de betoogingen in Italië door eenige buitenlandsche zenders bewijst, zoo verklaren Romeinsche diploma tieke kringen, dat men zich in het vijande lijke kamp over de beteekenis en den zin der volksbeweging in Italië zwaar vergist heeft en nog vergist. De- beweringen van radio- Londen over z.g. vredesbetoogingen in groo te Italiaansche steden behooren, naar men hier onderstreept, tot het rijk der fantasie. De wijziging in de Italiaansche pers Met ingang van heden zullen de Italiaan sche dagbladen viermaal p^r week ver schijnen fnet twee pagina's en tweemaal per week met vier pagi^'s. Professor Tosti is bememd tot directeur- generaal van de Italiaansche pers, Gerui- men tijd was hij werkzaam aan het departe ment van buitenlandsche zaken op de afdee- ling voor de behartiging der belangen van de Italianen in het buitenland. In 1940 was hij leider van de Italiaansche oorlogscorres pondenten aan het Westelijke front en in Libye. Plotseling waren. Zoo meldt S. P. T. weer artikelen van socialistische leiders, van bijna vergeten journalisten die tot democratische partijen hadden gehoord, verschenen en do ken nieuwe kranten op uitgegeven door ra dicale groepen. Doch een dergelijke plotselinge ommekeer De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart en de Leider van de N. S. B„ Mus- sert. hebben op 26 Juli j.I. het volgende te legram gezonden aan den Fiihrer: „Op dit oogenblik is het ons. Duitsehen en Nederlandschen nationaal-socialisten in Nederland een behoefte, U als onzen Fiihrer te getuigen van ons onwrikbaar geloof in de succesvolle toekomst en van onze ver knochtheid tot het uiterste. Heil aan onzen Fiihrer". De Fiihrer heeft hierop met het volgende tdlegram geantwoord „De gelofte van trouw der Duitsche en Xederiandsche nationaal-socialisten in Ne derland, die U en de Leider Mussert mij hebben doen toekomen, heeft mij oprecht verheugd. Het daarin tot uiting komende onwrikbare geloof in het succes en in onze gemeenschappelijke toekomst zai niet te leurgesteld worden. Aan ons zal de overwin ning zijn." (w.g.) Adolf Hitier. heeft maar een oogenblik geduurd. De pers houdt zich nu strikt aan de dageiijksche richtlijnen die door de regeering worden aangegeven. Deze richtlijnen kunnen onge veer in 5 punten worden samen gevat en wel: 1. Geen beschouwingen over het politiek verleden. 2. Geen aanvallen op Mussolini het fascisme. 3. Wijzen op de toekomst: de blik gericht naar voren. 4. Den nadruk leggen op het feit. dat het verder voeren van den oorlog noodzakelijk is. 5. Geen vleiende lofspraken over de nieu we regeering. Dat de regeering is gesteld op een streng in acht nemen van haar directieven blijkt wel uit de omstandigheid, dat ree.ds aan twee' dagbladen het verschijnen is ontzegd. De blokkade van de pers, doordat Zondag- nacht zoo goed als alle telefoon- en tele graafverbindingen waren verbroken, was Donderdag reeds opgeheven. Tot nog toe zijn van de voor 25 Juli be staande Italiaansche bladen er drie ver dwenen: het in Milaan verschijnende blad van Mussolini „Popoio d'ïtalia"; het in Cremona uitgegeven blad van Farinacci, „Regime Fascista"; het radicaal-fascistische. midüagblad „Tevere" dat te Rome ver-' scheen. Verder zijn drie links-radicale bla den die Maandag voor het eerst waren uit gekomen weer door de autoriteiten verbo den: „II Mondo", die in de drukkerij van „Tevere" werd opgesteld. „La Riscossa", die zelfs communistische tendenzen in haar berichtgeving toonde en tenslotte „de 25ste Juli". Tenslotte is nog beleend geworden, dat in bijna alle redacties der Italiaansche kranten wijzigingen in de bezetting zijn aangebracht. NUR DIE LUMPE SIND BESCHEIDEN. Brave freuen sich der Tat(Goethe). Alleen" nietswaardigen.zijn bescheiden. Flinke menschen verheugen zich over daden. Flinke menschen, dat zijn degenen die inzien dat daar aan het Oostfront ge streden' wordt om het „zijn of niet-zijn" van het heele Germaansche ras en die zich bereid verklaard hebben zich daarvoor in te zetten. Met recht kunnen wij verheugd zijn over hun daden. Jonge Nederlanders, ook gij behoort* tot het Germaansche ras. Wilt gij dan ook niet behooren tot hen, die zich tegen de horden uit de steppen hebben ingezet? Welnu, herinnert u dan het oude prachtige gezegde: het antwoord van een man is de daad. Meldt u daarom bij de Waffen SS. Het Vrijwilligers Legioen of de Landwacht Nederland. Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Nederlandsehe steden en brengen door het doelloos neerwerpen van uit groo+e hoogte aan de bevolking wn V. lag?si '?i fcrtïardwC <C.>ï.rVM. Fax o KORT NIEUWS Wang Tsjing-wei is Donderdagmid dag per vliegtuig van Nanking naar Sjanghai vertrok ken. Het voornaam ste doel van de reis van den president is den toestand in Sjanghai te bestu deeren. De Canadeesche minister van defen sie, kolonel Ralston is in Engeland aan gekomen om be sprekingen te voe ren met leden van den Canadeeschen generalen staf, die thans uit de Mid- dellandsche Zee naar Londen zijn teruggekeerd. Het is met in gang van vandaag in Thailand verbo den. naar vijande- up-n radiOT",r?cï*- te luist"'-- Het standpunt van het Vaticaan. De gebeurtenissen in Italië hebben een gunstigen indruk gemaakt in het Vaticaan. Hoewel geen enkele verklaring van offi- cieele Vaticaansche zijde is gepubliceerd, heeft radio-Vaticana Donderdagavond een commentaar uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de beweging ter bevrijding van een land van een staat van zaken, die ten nadeele ging van het land, volledig ge rechtvaardigd was. De activiteit van den staatssecretaris is deze dagen zeer intensief geweest. Kardinaal Mag- lione heeft Verscheidene diplomatieke ver tegenwoordigers ontvangen en de Paus wordt tweemaal per dag op de hoogte gebracht van de loopende gebeurtenissen, des ochtends door den staatssecretaris, des avonds door zijn ver vanger mgr. Montini. In het Vaticaan volgt men dus van zeer nabij de Italiaansche ge beurtenissen. De Faus heeft Vrijdag Grandi, den voor zitter van de thans ontbonden Kamer der Fasces en Corporaties ontvangen. Donderdag had de Paus den president van de Italiaan sche academie, Federzoni, ontvangen. De na druk wordt gelegd op het streng particuliere karakter van beide audiënties. De Paus heeft een telegram gezonden aan den Kardinaal-aartsbisschop van de gebom bardeerde stad Bologna. De Kardinaal heeft dit Pauselijke telegram gepubliceerd tezamen met een eigen oproep waarin hij zegt, dat de Italianen in deze dagen, vertrouwend op Gods bescherming, blijmoedig den Koning moeten gehoorzamen, die thans het lot van het volk handen draagt. Geschenk van Hitlpr aan Mussolini. De Fiihrer heeft den Duce op zijn 60sten verjaardag door generaal-veldmaarschalk Von Kesselring als persoonlijk geschenk .de ver zamelde werken van Nietzsche in een speciaal ervaardigde editie, waarvan maar slechts één exemplaar zal bestaan, met een hartelijke opdracht doen toekomen. Groote stakingsactie in Portugal. Eenige dagen geleden is in Portugal een groote staking uitgebroken, naar aanleiding waarvan zeer strenge maatregelen zijn afge kondigd. O.m. is bepaald, dat stakende arbei ders moesten worden ontslagen en nieuwe worden aangenomen. De ontslagen arbeiders worden in arbeidsploegen samengevoegd. di« onder militair toezicht zwaren lichamelijke!» arbeid moeten verrichten. Om de opengeval len plaatsen aan te vullen is voor alle vitale bedrijven de arbeidsmobilisatie afgekondigd. Het geheeel apparaat der Portugeesche veilig heidspolitie is dag en nacht in werking. Een deel der arbeiders van een groote werf te Lis sabon heeft men ondergebracht in een ves ting. Het Italiaansche persbureau Stefani meldde Vrijdagavond, dat de rust te Lissa bon was weergekeerd. De door de militaire autoriteiten genomen voorzorgsmaatregelen blijven echter voorloo- pig van kracht. De industriewijk Garreho aan den overkant van den Taag is door .de politie volkomen afgesloten. Het aantal ar restaties is vrij aanzienlijk 20 Amerikaansche bommenwerpers neergeschoten. Het D.N.B. verneemt: In de ochtenduren van Vrijdag hebben formaties Amerikaansche bommenwerpers opnieuw woonwijken van Kassei aangevallen. Volgens voorloopige be richten is de Duitsche luchtverdediging erin geslaagd 20 viermotorige bommenwerpers neër te schieten. Britsche kabinet fciie*» In de vroege morgenuren van Vrijdag is het Britsche kabinet in een bijzondere zitting bijeengekomen, meldt de politieke correspon dent van Evening News. De ministers heb ben van drie tot vijf uur geconfereerd. Bekendmaking in verband met den arbeidsinzet. Op grond van bestaande wettelijke voor schriften worden alle mannelijke personen, geboren in de jaren 1924, 1923 en 1922, die geen gevolg hebben gegeven aan de herhaalde op roepen van de districtsarbeidsbureaax tot per soonlijke aanmelding, dus allen, die niet In het bezi.t zijn van een bevestiging van de be voegde districtsarbeidsbureau, waaruit blijkt dat de houder ten opzichte van den arbeids inzet aan de bepalingen heeft voldaan en dat hij werkt met toestemming van het districts arbeidsbureau, voor de laatste maai opge roepen zich vóór of op 4 Augustus aan te mel den bij het voor hen bevoegde districtsarbeids bureau. Ook den werkgevers wordt er op gewezen, dat zij op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sehe gebied (Generalkommissar z.b.V.) betref fende verboden tot het in dienst hebben en de in verband daarmede uitgegeven uitvoe ringsbeschikkingen van den Secretaris-gene raal van het departement voor Sociale Zaken verplicht zijn zond'er verwijl na te saan of zij personen als werknemers in dienst heb ben, die geboren zijn in de hierboven ge noemde jaren en die niet in het bezit zijn van het genoemde bewijs. Deze personen moe ten de werkgevers terstond opgeven bij het bevoegde districtsarbeidsbureau. Wie ooij dezen laatsten oproep niet nakomt, zal ter verantwoording worden geroepen en moet zeer strenge strafmaatregelen verwach ten. Dit geldt ook voor personen, die optre den als aanstichters, medeplichtigen of hand langers tegen de wettelijke voorschriften. De stem der SS. Luistert Zondag 1 Augustus van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op "olflengte 415 M. naar de stem der SS over -* o-3gors voor de' Waffen ÓS ivorLn

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1