z s Dopspoeder De Rijkscommissaris spreekt te Weert :os a AX*V*XX fOQ&l namaak schaadt! 0 u w H 0 '0 H 0 u NIET TELEFONEEREN ER STAAN MENSCHEN- LEVENS OP HET SPEL j to J Maagzuur, Slechte j* utj Spijsvertering OOÜ m vanDrO.DUBOIS m (Vervolg van pag 1) Stalin gaat verder. Hij heeft hetzelfde plan met de Joegoslavi sche schijnregeering en Litwinof heeft de mededeeling gedaan van de aanspraak der bolsjewisten op den Balkan tot aan de Adria- tische Zee. Thans heeft Stalin niet tegenover ons, want ons laat het volkomen koud, maar tegenover zijn Engelsche en Amerikaansche bondgenooten niet geaarzeld, een z.g. vrije Duitsche regeering in Moskou uit te roepen. In werkelijkheid is dat natuurlijk slechts een kliek van een paar joden en emigranten, die thans op geen enkele wijze er aanspraak op v mogen maken zich Duitschers te noemen. Maar daarop komt het den bolsjewisten im mers in de laatste plaats aan. Des te grooter is de ontsteltenis in het Engelsche en het Amerikaansche kamp. Minister Huil kon, toen men hem vroeg naa»- deze demonstratie <van den bolsjewistischen bondgenoot, geen woorden vinden en de Amerikaansche pers geeft te kennen, dat Stalin klaarblijkelijk niet bereid is, een afspraak betreffende Euro pa te maken of zich te houden aan een be lofte der Westelijke mogendheden. De Engelschen en Amerikanen krijgen al last van hun zenuwen als zij in den oproep van dit emigranten-comité bij de gratie van Stalin lezen, dat het Duitsche volk een mach tig en «terk, maar natuurlijk bolsjewistisch Duitschland wordt beloofd Waar blijven dan de ontwapening en de machtberooving? Het begint nu in deze breinen door te dringen, dat de ontbinding der Komintern een farce was en dat het doel der Sovjetpolitiek een bij de Sovjet-Unie aangesloten raden-Duitsch- land is, d.w.z. de èchepping van een reus achtig Europeesch-Aziatisch Sovjetblok als uitgangsbasis voor de bolsjewiseering van de geheele wereld, tot welken wanhoopsstap Stalin het Duitsche volk dan in staat acht, wanneer het zich verraden zou achten door den arglistigen aanval in den rug door de westelijke mogendheden. Stalin begrijpt vol- Jüomen, de juistheid van de stelling, dat het Duitsche volk nog slechts in den levensvorm van het nationaal-socialisme bereid is, zijn bijdrage voor het avondland te leveren. Ik twijfel er niet aan, ol Stalin houdt, naast het Poolsche en;-het z.g. Duitsche bolsjewistische comité, ook7 voor alle andere Europeesche staten zijn patentregeering in zijn zak gereed. Zoo zal het lot van Italië voor den eerst- komenden tijd een toetssteen voor Engeland en Amerika worden, voor hun ware bedoe lingen, capaciteiten en mogelijkheden en voor het z.g. gemeenschappelijke doel van onze vijanden. Ik ben er zeker van, dat het lot deze vuurproef van historische beteekenis in de huidige wereldworsteling gebracht heeft, om op onverbiddelijke wijze te demonstree- ren, dat onze vijanden bil het maken van hun plannen en bij hun handelen vergezeld gaan van dien vloek der slechte daad, die voorttelend slechts kwaad kan baren. Van dit gezichtspunt geldt deze roep van het nood lot ook voor de Nederlanders. Nederlanders kijken vroolfjk. Ik kon in het begin van de afgeloopen week constateeren, dat zoo menig Nederlander en zoo menige Nederlandsche, die tevoren met een grimmig ontoegankelijk gezicht rondlie pen, meenden vroolijk de wereld in te kun nen kijken. Na den triestigen voorzomer heeft blijkbaar het Italiaansche klimaat in dit land zijn intocht gedaan. Ons hindert dat niet. Wij weten uit onze eigen geschiedenis, dat de geestelijk-politieke ontwikkelingsweg van een volk, langdurig, moeilijk en vol wisselin gen is. En dat er noodzakelijk schommelingen moe ten zijn in hoop en wensch, want om te komen tot een gronaigen inkeer, die tot de diepte van het eigen wezen doordringt, zijn er ge weldige ervaringen en inzichten, die, de grond slagen van het geestelijke en politieke leven aan het wankelen brengen, noodig. Ik heb er menschelijk gesproken niets tegen, als eenige Nederlanders, zij het ook op volkomen onjuiste gronden, meenen een tijdlang vroo lijk te kunnen zijn. Hoogstens gevoel ik thans reeds een zeker medelijden dat dezen men- schen vroeger of later een des te grootere ontsteltenis, ja misschien zelfs eeh heillooze ontzetting beschoren"zal zijn. Iets anders is het, als eenigen en ik kan met voldoening constateeren slechts weini gen, van meening zijn, dat nu de tijd geko men is om met een opmerkelijke wreedheid gewelddaden te plegen. Ge herinnert u het geval, dat een jongeman een vele maanden zwangere vrouw met messteken verminkt heeft, of dat twee andere jongemannen een ouden en bovendien nog invaliden man be wusteloos geslagen en hem met de volledige wetenschap, dat hij nog leefde, in een zand kuil begraven en aan een smartelijken ver stikkingsdood prijsgegeven hebben. Gevallen van dergelijke allerbruutste moorden doen zich nu voor. Dit heeft niets meer uitstaande met een, zij het ook volkomen misleide, va derlandslievende houding. Het is ook slechts de uiting van een schandelijke gezindheid, als de levensmiddelenbonnen, die door roof overvallen in handen van deze misdadigers komen, voor duur geld verkocht worden en daardoor bovendien de tot het uiterste be laste levensmiddelenrantsoeneering voor het Nederlandsche Volk in het grootste gevaar wordt gebracht. En onder welke categorie van menschelijke gevoelens moet het niet op zich zelf staande geval worden gebracht, dat joden die gemeend hebben zich aan het transport te kunnen onttrekken en ergens in het land zijn ondergedoken, na eenigen tijd, als zij blijkbaar uitgeplunderd waren, in ruil voor het noodzakelijkste levensonderhoud, ver- Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Hrl., (afw.). Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede (afw.). moord en in papier gewikkeld in een sloot WDatenisgezu°ivere anarchie, die hier in j^t land. dat zich toch in een overdreven zelf genoegzaamheid tegen elke ontwik!kemg v dien aard gevrijwaard achtte, plaats grijpt onder invloed van de in de kringen van ver zet steeds meer terrein winnende comtnu- nistische belhamels. Ik heb alle orders ven om deze verschijnselen te onderdrukken met de hardheid, die in overeenstemming is met de ruwheid van deze misdaden. Als bij deze maatregelen Nederlandsche burgers worden betrokken en moeilijkheden en be perkingen van bijzonderen aard zich moeten laten welgevallen, hebben zij de schuld daar voor alleen en uitsluitend te zoeken bij deze uitbarstingen van een anarchistische gee®- teshouding van enkele misdadigers en bij de evenzeer misdadige tolerantie, althans on verschilligheid in hun eigen kringen Hier over moet niemand in twijfel verkeeren. tegenover dit anarchistische streven zullen wij niet slechts den onverbiddelijken inzet van ons uitvoerend gezag stellen, maar, in dien het noodig is, ook de revolutionaire kracht van onze nationaal-socialistische ge- meenschap. Eeij zware vuurproef Wij staan in een zware vuurproef, wie den zin van dezen tijd en de beteekenis van deze worsteling voor de toekomstige worsteling der menschheid begrijpt verwondert zich daarover niet, maar schikt zich vastbeslo ten en paraat naar den noodzakelijken loop der gebeurtenissen. Het gaat om het hoogste, of Europa door een voor onze begrippen en gedachtenwereld geestloos Americanisme ont zield of door het bolsjewisme, dat volken en persoonlijkheden vermoordt, zal worden ver nietigd, kortom, slechts de keuze tusschen de door joden bestuurde centra in Moskou of Washington heeft, of cfat dit Europa als de voornaamste cultuurdrager der geheele menschheid zijn weg van vele duizenden ja ren zal vervolgen. Wij weten, dat ons geen enkel verwijt kan worden gedaan, dat wij iets anders willen dan ons recht en onze volksche vrijheid, zooals ons bloed ons die als lot heeft toebedeeld. Wij willen met onzen levensvorm met onzen volks- en staatsvorm, geen volk ter wereld dwang opleggen en denken er allerminst aan de rest van de wereld onze eigen levensvor men op te dringen, zooals het wereldimperia- lisme van een Roosevelt; of de plannen tot wereldonderdrukking der bolsjewisten, naar reeds thans duidelijk kan worden waargeno men, voornemens zijn in den godslasterlijken waan, een missie te hebben. En wij weten ook dit: de vuurproef, die ons gezonden is, kan niet zwaar genoeg zijn Want na deze vuurproef wacht ons de be langrijkste taak, die den menschen gegeven kan zijn, n.l. voorbeeld en niet dwang te zijn voor een volgens de natuurlijke beginselen welgeordend gemeenschapsleven, waarin ir. plaats van de leuze der menschelijke vrijheid die voor elk misbruik geschikt is. categori sche imperatief van de verantwoordelijkheid zal staan en in plaats van de leuze der gelijk heid die de deur opent voor de wildste kapi talistische uitbuiting, categorische imperatief van de getoonde prestatie. Tegenover deze groote taak, die het lot zijn veelduizendjarigen loop der menschheid weer eens ons heeft, opgedragen, kan een be- proeving niet hard genoeg zijn, want het lot heeft ter vervulling dezer groote taken even zeer den hardsten als ook offervaardigsten mensch noodig. Wanneer deze oorlog voorbij zal zijn, zullen de volken van Europa, die den strijd doorstaan hebben, het onuitwischbare bewustzijn in zich dragen, ctet geen macht op deze aarde het- fundam«it van hun bestaan, de helderheid hunner'doelstellingen en de kracht van hun willen kan schokken Daarom zijn w(j ook in deze siutatie zoo kalm. Wjj voelen ons als het werktuig van het lot, dat aan de wereld den avondlandschen geest heeft geschonken en schenkt in zijn grootsche verschijnselen van de oudheid, de geloovige middeleeuwen, het levensnabqe humanisme, de geestbevr jjdende ontdekkin- gen en uitvinding van den modernen tyd en als bekroning het op de volksche ver antwoordelijkheid berustende nationaal socia lisme. Ons kan niets gebeuren, want er zou ons slechts één ding kunnen wedervaren, dat wjj niet zouden vermogen te verdragen, n.l. het prijsgeven en verloochenen onzer natio naal socialistische beginselen. Daarvoor echter zijn wij bereid te allen tijde ons leven in de waagschaal te stellen en niemand is van zins nog één ademtocht te doen, tenzij als nationaal socialist. Zoo brengt ons de ernst van dit oogenblik bijeen. Nog nooit hebben wij Duitsche en Ne- landsche nationaal socialisten ons zoo eén ge voeld als op dit moment. Nog nooit heeft ons het gevoel der volkomen saamhoorigheid, van onvoorwaardelijk vertrouwen en overgave aan het wederzijdsche lot eener bloedbroederschap zoo vervuld als op dit oogenblik. In deze gemeenschap zijn jelui, mannen van de landwacht Nederland, door jelui eed onze lotgezellen geworden. Wij noemen jelui daarom onze kameraden. En wanneer jelui thans offervaardig besloten hebt met ons den zwaren weg der beproeving te gaan, hebben jelui vandaag één ding gewonnen: de onver brekelijke kameraadschap van }iet militante nationaal socialisten. Kamerad'en, ons ver bindt van nu af aan een onverbrekelijke band van trouw aan den Führer en geloof aan onze gemeenschappelijke overwinning. De Führer echter roept ons toe: het onwrikbare geloof aan het succes en aan onze gemeen schappelijke toekomst zal geen teleurstelling beleven, de overwinning zal ons zijn. Heil on^^eF^g obergruppenfiihrer tauter. S S -Obergruppenführer Rauter noemde den trouw aan Adolf Hitler, waartoe de mannen besloten hadden, voor de Duitsche nationaal: socialisten van den beginne af een \anzelf sprekend iets. Gehoorzaamheid en dapperheid zijn bovendien eigenschappen, den Duit schers als het ware ingeboren. De strijd om Sicilië, geeft daarvan voorbeelden te over, het komt er slechts op aan. dat de wil om te win nen als een vlam in onze ziel brandt. In het volste vertrouwen, dat de Führer zijn legers tot de zege zal voeren, riep hij de mannen op tot het uitbrengen van een driewerf Sieg Hen. Bon 31a boter tot 8 Augustus. 125 gram er op verkrijgbaar Zooals bekend, wordt thans per twaalf dagen een hoeveelheid van 250 gram boter beschikbaar gesteld. Met ingang van 8 Aug. a.s. zal er, telkens per veertien dagen, een bon worden aangewezen, waarop 125 gram boter en een bon, waarop 125 gram marga rine zal worden beschikbaar gesteld. Doordat periodiek, te beginnen met 8 Augustus a.s.. een extra bon voor boter of margarine zal worden geldig verklaard, zal de totale hoe- veelheid, welke beschikbaar wordt gestela, echter geen vermindering ondergaan. Om op nit systeem over te kunnen gaan, is voor de periode van 3 Aug. tot 8 Aug. 1943, derhalve slechts voor een halve periode, een bon 31a boter geldig verklaard, voor het koo- pen van 125 gram boter. Bon 31b boter is nog niet geldig verklaard, doch men dient deze bon zorgvuldig te bewaren. Pioniers der lucht. Eeuwenlang heeft de denkende mensch pogingen gedaan zich als een vogel van de aarde te verheffen en zich hoog boven haar zonder belemmeringen voort te bewegen. Pas in onze eeuw is het hem gelukt: thans vliegt hij hoog boven de aarde en de vol ken door het luchtruim en practisch be- heerscht hij het. In een interessante documentaire film „Pioniers der Lucht" (Himmel-Stürmer) wordt deze ontwikkeling van het luchtvaart wezen in den ruimsten zin ir. beeld gebracht. Het streven van den moedigen enkeling, die zonder kennis en met de eenvoudigste hulp middelen als een vogel met door mensche- kracht bewogen vleugels zich wil verheffen, tot de groote vluchten van onzen tijd wordt in deze interessante film in beeld gebracht. Uit oude filmarchieven zijn de historische opnamen van historische vluchten te voor schijn gehaald; men ziet de eerste pogingen om de Tucht te veroveren in Duitschland, Frankrijk en Engeland; de eerste proefne mingen van deze pioniers der luchtvaart, die het groote tijdperk inluidden waarin de mensch het luchtruim tot zijn eigendom ge maakt heeft. Luchtballons, luchtschepen, vliegtuigen, autogiro's en andere toestellen voeren den mensch weg van de-aarde, maken hem vrij en onafhankelijk van de belemme ringen op de aardoppervlakte. Hand in hand met de ontwikkeling van de luchtvaart, kan men in deze film de ontwikkeling van de filmtechniek zien. De oude, primitieve opna men uit het begin onzer eeuw met de stoo- terige bewegingen tot de perfecte en kunst zinnige opnamen uit de laatste jaren. Ook hier een ontwikkeling en een grootsche vlucht overgang en inleiding tot andere tijden. De première voor Nederland van deze do cumentaire film ging Zondagmorgen voor het N D K. in het Rembra.ndttheater. v. Heyningen. DIEFSTAL BIJ DE SPOORWEGEN. De recherche heeft aangehouden een 31- jarigen arbeider van de Ned. Spoorwegen en een 27-jarigen losgen arbeider, die 4 konijnen gestolen hadden uit een zending konijnen, welke ten vervoer aan de Ned. Spoorwegen waren toevertrouwd De mannen zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. ACTIEF OPTREDEN. Een hulpagent van politie heeft een 50- jarigen timmerman aangehouden, die op hee- terdaad betrapt werd bij 'het stelen van een rijwiel, dat onbeheerd en niet op slot op den openbaren weg stond. INBRAAK OPGEHELDERD. Door de recherche zijn aangehouden een 24-jarige automonteur en een 22-jarige grond werker, die verdacht worden op 6 Juli j.l. te hebben ingebroken in een garage te dezer stede, alwaar vier rijwielen, een complete keukenuitrusting en andere goederen, die al daar opgeslagen waren, zijn gestolen. BEIAARDCONCERT 4 Augustus, 's avonds 8 uur: 1. Het carillon van Duinkerken; 2a Lied v. d. H. Barbara; b. Des Winters als het regent; 3. Allegro, Schepers; 4. Chaconne, Durand: 5. Vlaamsche dans, St. Nees; 6. Ases tod, Grieg. Zaterdag 7 Aug. '43, 8 uur: 1. Preludium, St. Nees; 2. Andante cantabile, Jef Benijn; 3a. Ic seg adieu; b. Gekwetst ben ic; e. Heer Jesus heeft een hofken; 4. Fuga, J. v. d. Plas, 5. Mazurka, Lefèvre; 6. Turksche marsch. Mozart. Voetbal ARIE DE WINTER WINT DEN ZEVENKAMP- DAG. Voor de vijfde maal leidde de heer N.| J. Twisterling den zevenkampdag van de afdee- li'ne Haarlem van den NVB voortreffelijk en daar hij gesteund werd door een aantal juryle den dat voor hun taak berekend was. slaagden de wedstrijden weer. Dezen keer hadden de voet ballers uit de zaterdagmiddagcompetitie ook de gelegenheid aan een zevenkamp deel te nemen en zij verschenen eveneens op het terrein van RCH dat er weer goed verzorgd uit zag. 58 spe lers 'namen deel. waarbij 10 veteranen. Hoewel bii de prijsuitreiking bekend was gemaakt, dat Halfweg den eersten vereenigingsprijshad ge wonnen met 11706 p., later bleet dat VVY 11823 p. verzameld had. Daarna volgde Kennemerland met 11660. Dit succes dankte VVY aan J. van der Heide met 3598 p. Daarna volgden A Jj>nse- nemerland 3583 p.; B. Salentijn, Halfweg 3450, K Baartse, Kennemerland ,3415 p.; W. Beuken kamp VVRA 339G; J. Verjaar, Halfweg 3186; A. Wapenaar, VVY 3132 p. Bij de veteranen leverde R. prins, Kennemerland de beste prestatie met 2679; dan volgden de led<?n van de Tweede Jeugd p. spek 2200 en B. J. Hodde 2138 Een zevenkampdag beteekent niet alleen een wedstrijd van spelers, maar ook samenzijn van de officials. Daar alle vereemgmgen op één na hadden ingeschreven, verschenen natuuilijk tai- looze bestuursleden. Onder deze groep waren er velen, die zich ^verdienstelijk hebben gemaakt, om een vlot verloop te bevorderen. Om twaall uur verzamelden de deelnemers (ongeveer dertig °/o liet verstek gaan) zich op het middenterrein, waarna de heer A. van der Aart. een openings woord sprak. Daarna vertrokken de voetballers naar de startplaats voor de 80 meter. Slechts één deelnemer slaagde er in 1000 p. te behalen door den afstand in 10 seconden af te leggen. Verleden jaar was de snelste tijd 9.6 sec. Er waren zes groepen samengesteld, die achtereenvolgens een der onderdeelen, inwerpen, vertrappen, versprin gen, doelschieten, baldribbelen en raak den paal afwerkten. Als groepscommissarissen fungeerden de heeren Ch. Boeree, C. H. Vrugt, J. A. van Gemerden, B. Kluit, H. W. van Turnhout en W. P. J. Ente. Op het terrein verliep alles ook naar wensch, dank zij den heer H. A. van der Meij. Er zijn nog vele namen te noemen, doch we vol- staan met de heeren D. Potharst Sr., J. Faase, G. W. H. de Korte en J. B. Wesselink, die onder de tribune druk in de weer waren, de resulta-J ten uit te rekenen. De prestaties waren dezen 1 dag minder dan vorig jaar. Dat blijkt uit het' aantal punten, dat voor den winnaar van denf eersten prijs 300 minder was. Kick Smit de win naar van verleden jaar had toeon 700 p. meer dan thans. Arie de Winter werd winnaar met 4044 p.,! gevolgd door zijn clubgenoot Hartman. Haarlem! trad op den voorgrond bij de vereenigingsprijzenl en won er twee: derde werd RCH 2. De uitslagen* luiden: PersoonUjke pryzen: 1. A. H. de Winter, Haar-? lem 4044 p.; 2. G. Hartman, Haarlem 4001 p.; 3 L. Spruit, VVB 3890 p.; 4. J. C. Smit, HBC 3854. 1 p.; 5. J. Huneker, TYBB 3843 p.; 6. P. C. Bakker,|BV Kennemers. 3790 p.; 7. A. Holman, Beverwijk 3681 p.; 8. P. Siebbeles, Haarlem 3631 p.; 9. Ouwens, Vliegende Vogels 3630 p.; 10. P. Schoorl.^^ IEV 3617 p.; 11. J. de Jonge, RCH 3598 p.: 12. D., C. Potharst, Haarlem 3552 p. Veterapen: 1. C. Prevost, RCH 3317 p.; 2. A Kaan, Haarlem; 3. D. Beets, Haarlem. Vereenigingsprys: 1. Haarlem 1, P. Kamminga W. v. Daalen, A. H. de Winter, D. C. Potharst 14842 p.; 2. Haarlem 2: H. C. de Wit, P. Siebbeles? W. Bakker, G. Hartman 14102 p.; 3. R.C.H. 2.\ C. Prevost, A. Gioenenberg, J. de Jonge, C.p Walewijn 14069 p. Wielrennen. DERKSEN KAMPIOEN IN PLAATS VANj VAN VLIET. Bij de Zaterdag en Zondag ge-f houden Nederlandsche kampioenschappen wiel-l rennen hebben zich eenige verrassingen voor gedaan. Arie van Vliet stelde teleur en kam-T pioen werd Derksen. Beiden hadden de finale! bereikt en twee maal achtereen won hij, resp. ui! den tijd van 12 en 11.8 sec. Bij de amateurs werdj de Haarlemmer Cor Bijster door Kropman ont troond. Algemeen sprintkampioen werd Derksen. Schulte behaalde twee titels, n.l. 50 km., zonder? gangmaking en de achtervolging. In de voorwed strijden won Cor de Best in den wedstrijd voor achtervolging van C. Pellenaars en Van Swelm. doch verloor in de kwartfinale van Evers. Ge rard Peters werd in dezen wedstrijd vierde. Hij* won eerst van A. Vooren, Middelkamp en Pronk en werd in den halveni eindstrijd geklopt door f Pronk. In den strijd om de derde en vierde plaats verloor hij van Evers. Verduisteren' van 21.30 tot 3.00 uur. Q 3 Aug.: zon op 6.01, onder 21.30 uur maan op 8.13, onder 22.38 uur M 4 Aug.: zon op 6.02, onder 21.29 uur maan op 9.17, onder 22.58 uur BIJ LUCHTALARM EN NA BOMINSLAG OOK NIET GEDURENDE DE EERSTE UREN DAARNA. DE VERBINDINGEN MOETEN VRIJ BLIJVEN VOOR DE LUCHTBESCHERMINGS DIENSTEN EN ANDERE HULPDIENSTEN. MOOüO OtQ-mOH MII,I «*n

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2