SSfint Geallieerde aanvallen op Sicilië afgeslagen. l/ooc iedect Uuisveouw Oorlogsschade Stormschade Brandschade RENOVATUM ƒ3.- PER KILO JOS BODEGRAVEN HAARLEM RIDDERSTR. 3 De Italiaansche weermacht, berichten. Het Italiaansche weermaehtbericht van Zaterdag- luidde als volgt: „De vijand ontwikkelt tegen onze stellingen op Sicilië door het in den strijd werpen van versche strijdkrach ten en met krachtigen steun van zijn luchtmacht, zijn aanvalsactie, die door de Itattaansche en Duitsche troepen in verbitterden strijd wordt tegenge houden. In de hevige gevechten van de afgeloo pen dagen heeft zich door haar dapperheid en taaiheid de pantsergroep onder beve van kolonel Goffredo Ricci uit Cesena on derscheiden. Door de jagers der Spil en door de batterijen luchtdoelgeschut werden 16 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen neer geschoten en wel 10 boven Sardinië, 2 bo ven Sicilië. 2 boven de Egeische Zee en 2 boven Griekenland. In het luchtgebied boven Latium hebben onze jagers Vrijdag een vijandelijke for matie tot den strijd gedwongen en zonder eigen verliezen vier tweemotorige vliegtui gen neergeschoten." Het Italiaansche weermaehtbericht van Zondag luidt als volgt: „Aan het Siciliaansche front kwam het ook Zaterdag tot zware gevechten: in het gebied van Regalbuto werden herhaalde heftige aanvallen van den vijand afgesla gen. Vijandelijke vlootformaties hebben plaatsen aan de Thyrreensehe en een aan de Ionische zij.de van Calabrië be schoten, zonder noemenswaardige schade aan te richten". In een aanvulling op het weermaehtbe richt wordt gezegd: In den loop der laatste dagen is de operatieve positie op Sicilië niet belangrijk gewijzigd. De troepen der Spil welker stellingen van het kustgebied bij San Stefano di Camastra over het gebied ten Westen van Regalbuto en Canturigo naar de vlakte van Catania loopen. hebben energiek tegenstand geboden tegen der vijandelijken drpk. ofschoon aanzienlijke Britsche formaties van Montgomery ter on dersteuning der Amerikaansche formatie Ivan generaal Patton tegen den Noordelijker vleugel van het front in den strijd zijn ge bracht. Zooals reeds bij dp kustlinie van I Catania bet geval was. schijnt thans ook 'aan den Noordelijken vleugel de hevige vij andelijke aanval energiek tot staan gebrachl I te zijn. De Engelsch-Amerikaanschf krachtsinspanning in het bergachtige gebied in het Noordelijke centrum, die ook' Zater dag door infanterie en gepantserde strijd krachten na krachtige artillerievoorberel- ding werd herhaald, heeft geen resultaat gehad. Dë A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Over het algemeen constateert men Berlijn, dat de Geallieerden op Sicilië niet meer mot die activiteit aanvallen als kort na hun landing. Uit verschillende waarnemin gen meent men in Duitsche kringen te kun nen constateeren. dat de Geallieerde' troepen op versterkingen uit Noord-Afrika wachten Ciano afoetreden. Graaf Galeazzo Ciano is als ambassadeur bij het Vaticaan afgetreden. Koning Victor Emanuel heeft dit ontslag aanvaard. Nieuwe maatregelen in Italië. Alle Romeinsche Zondagsbladen mel de, dat de herziening van de fascisti sche wetgeving voor de politiek en het bestuur wordt voortgezet. Alle minis teries zijn bezig met het opheffen of veranderen van die maatregelen, die niet met de nieuwe grondwettelijke orde in overeenstemming zijn. Een speciale commissie van juristen en deskundigen zal binnenkort benoemd wor den om de tekst op te stellen van de wet op de nieuwe verkiezingen voor de Kamer, die vier maanden na -den oorlog gehouden zullen worden. De Italiaansch regeering heeft ter ken nis van de bevolking gebracht, dat de toelagen voor gezinnen der in militairen dienst zijnde arbeiders zullen worden verdubbeld Deze bepaling is van terug werkende kracht tot December 1942 Verder is een verordening gepubli ceerd, waarbij alle provinciale secre tarissen der fascistische partij in het leger zijn overgegaan De Italiaansche departementen van oorlog, marine en luchtvaart hebben bestuursambtenaren in de provincie, de vertegenwoordigers der partij in de fa brieken en de squadristen van hun post teruggeroepen In overeenstemming met de eischen van den oorlogstoestand is 'n versnel de bevordering van de lagere officiers rangen fti het Italiaansche leger be volen. D^wachttijd voor bevordering wordt verkort. De nachtzitting van het Britsche kabinet. De haastige vergadering van het Britsche kabinet in den nacht van Donderdag op Vrij dag, heeft in Groot-Brittannië een storm van geruchten ontketend, schrijft de correspon dent van de „Daghens Nyheter" te Londen. „Meer en meer verbreidt zich de meening dat tijdens de zitting de betrekkingen tusschen Londen en Washington het onderwerp der besprekingen zijn geweest, aangezien Chur chill en Roosevelt direct na den nachtelijken ministerraad telefonisch met elkander hebben gesproken." Dg correspondent is van oordeel,''dat er verschil van meening bestaat tusschen Enge- lang en Amerika over verschillende belang rijke zaken. Welke die echter zouden kunnen zijn, duidt hij niet nader aan. Alle leden van het Britsche oorlogskabinet hebben instructies ontvangen voorloopig Londen niet te verlaten. Maisky en zijn opvolger. Men gelooft te Londen, dat de vroegere ambassadeur der Sowjet-Unie, Maisky. die benoemd is tot plaatsvervangende Volkscom missaris van buitenlandsche zaken „stellig belangrijke taken" in het commissariaat van buitenlandsche zaken te verrichten heeft. In hoofdzaak zal Maisky zich bezig houden met na-oorlogsche problemen. Omtrent de persoon van den nieuwen Sow- jet-Russischen ambassadeür te Londen, Goe- sew, meldt de Britsche berichtendienst, dat hij 39 jaar is en pas zes jaar werkzaam in den diplomatieken dienst. Burma onafhankelijk verklaard. Nieuwe staat met V.S. en Gr. Brittannië in oorlog. Het Japansche militaire bestuur in Burma !s met ingang van Zondag opgeheven, aan gezien de voorbereidselen voor de onafhan kelijkheid van Burma voltooid waren. De chef van den Burmaanschen bestuurs raad, dr. Ba Mau, heeft onmiddellijk na het bekend worden hiervan de leden der voor bereidende commissie bijeen geroepen. Hij erklaarde, dat de arbeid der commissie ge ëindigd was en benoemde 25 der leden in het Burmaansche parlement. Het nieuwe parlement kwam direct bij een en riep in naam van alle Burmanen plechtig den nieuwen onafhankelijken staat Burma uit. Het koos daarna een regeering. waarbij dr Ba Mau eenstemmig tot staatshoofd en minis ter-president werd benoemd. Dr. Ba Mau en de speciale Japansche am bassadeur in Burma, Sawada, hebben te Ran goon een bondgenootschapsverdrag geteekend. waarbij wordt bepaald, dat de beide staten zijde aan zijde als bondgenooten den oorlog zullen voeren. om een gemeenschappelijke groot-Oost-Aziatische leefruimte tot stand te brengen. Volgens een Domei-bericht uit Rangoon heeft Burma besloten den Vereenigden Staten en Groot-Brittannië den oorlog te verklaren. Fransche en internationale concessie te Siarsphai opgeheven. Van alle officieele gebouwen in de vroe gere internationale nederzetting te Sjanghai waait sedert Zondagochtend nog alleen de Chineesche vlag. Te half elf is de internatio nale nederzetting aan het stedelijk bestuur van groot-Sjanghai teruggegeven. Daarmede is na honderd jaar het uniforme Chineesche bestuur in Sjanghai hersteld. De Fransche concessie in Sjanghai is te ruggegeven aan de Chineesche nationale re geering. Duitsche kleedingproductie tijdelijk gestaakt. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat met ingang van 1 Augustus het fabricee- ren van nieuwe kleeding en onderkleeding :n Duitschland is verboden. Onder dezen maat regel vallen ook alle kleermakers, naaisters, huisnaaisters en de kleinere confectiebedrij ven. Het fabricageverbod duurt tot 30 Sept. van dit jaar. In reperatie gegeven of nog niet geheel gereed gekomen nieuwe klee- dMigstukken moeten vóór 15 Augustus afge leverd zijn. Veranderingen te Vichy Naar verluidt, zou Laval van plan zijn zijn kabinet uit te breiden, teneinde het sociale en nationale karakter ,van het kabinet nog scherper te doen uitkomen. De toestand in Portugal. De toestand in Portugal is bezig weer een normaal aanzien te krijgen. Talrijke werk lieden hebben het werk hervat. Hun toelating is echter afhankelijk gesteld van een machti ging van het ministerie van oorlog. Alle werklieden, die wegens het verlaten van het werk gearresteerd zijn, worden nog vastge houden. De minister van oorlog heeft mede gedeeld, dat de arbeiders, die niet op het werk zijn teruggekeerd, zullen worden ver- eenigd in bataljons voor dwangarbeid en naar de Kaap-Verdische eilanden zullen worden gezonden. Oorlogsproductie in de V.S. 3G pCt. te laag. De voorzitter van het Amerikaansche co mité voor oorlogsproductie, Donald Nelson, heeft verklaard, dat de productiecijfers in Juni niet de hoogte bereikt hadden, die op het programma stond. In de komende maan den moeten de Ver. Staten 30 meer pro- duceeren dan in het eerste halve jaar, wan neer men de cijfers wil bereiken van het voor 1943 opgestelde program. Onpioffing in wapenmagazijn. Zaterdag is te Alicante in Spanje door on bekende oorzaak het kruitmagazijn van een wapenwinkel ontploft. Verscheidene huizen in de omgeving werden ernstig beschadigd en geraakten in brand. Een tramwagen, die voor den wapenwinkel stil stond, werd in tweeën gerukt. Tot dusver zijn er 16 slacht offers. Stimson in Noord-Afrika. De Amerikaansche minister van oorlog Stimson, is per vliegtuig in Afrika gearri veerd. om besprekingen te voeren met gene raal Eisenhower. Na de conferentie zal de Amerikaansche minister Geallieerde troepen inspecteeren. Stimson is inmiddels reeds weer van zijn bezoek aan Engeland en Noord-Afrika naar de Vereenige Staten teruggekeerd. Giraud ópperbevelhebber. Giraud is, naar de Britsche berichtendienst uit Algiers meldt, benoemd tot opperbevel hebber van de strijdkrachten der Fransche dissidenten terwijl De Gaulle belast is met de functie van voorzitter van den „verdedi- gingsraad" der dissidenten. AGENDA MAANDAG 2 AUG.: Groote Kerk: Impro visatie-concert 7.30 uur; Rembrandt: „Vrou wen zijn geen engelen" 2.30, 6 en 8.15 uur; Palace: „De Egoïst", 2, 6 en 8.15 uur. Luxor: „Boefje" 2.30. 6 en J.15 uur; Frans Hals: „Je hebt 't of je hebt 'F niet" 2.30, 7.30 uur; Mo- viac: Kindervoorst. „Doornroosje" 2.30 en 4.30 uur; „Percy neemt vacantie" 6 en 8.15 uur. Bloemendaal: Ned Herv. Kerk; concert zang, orgel en hobo, 7.30 uur. DINSDAG 3 AUG.: Groote Kerk, Orgelbe speling 8 uur: Bioscopen- middSg- en avond voorstellingen. Burgerlijke Stand Haarlem, 31 Juli 1943. Bevallen: 29 Juli: C. M. Koning—Toepoel, d. 30 Juli: W. de JongGrauwelman, 2 d. 31 Juli: R. HijlkemaRombach, z. M. Bobeldijkden Dekker, z. H. M. Schuring—Grillis, z. J. Koe- jemans—Heeren, d. G. M. Kuijpervan Noordt, d. Overleden: 30 Juli: H. M. M. Verhoeven— Hermsen. 61 jaar. -Vredenhofstraat. HAARLEM 2 Augustus 1943. BEVALLEN: 30 Juli, H. Leijdekkers—Belt, d.; 31 Juli, M. E. CasseeValks, z.; 1 Aug., F. P. Wijfjes—Saan, d.: M. Stam—Doornhein, d.; B. Teskevan der Heide, d.; M. B. Baniels—Heu- nen, z.H G H. ZwartSchouten, z.J. Meul- man—Hartog, z.; 2 Aug., C. W. SmiJ,—Nieuw- poort, z. OVERLEDEN: 30 Juli. D. Bremer, 75 j„ M. v. Heemskerkstraat; T. Otterman, 17 j„ Gasthuis- vest 47. ONDERTROUWD: 31 Juli, E. A. J. B. Bolsrus en J. Runhaar; F. H. Rasier en B. Retel; 2 Aug., H. Neeskens en J. L. den Ouden. NATIONAAL IMPROVISATIE-CONCERT De kunst van het improviseeren, die van oudsher tot de taak van de organisten be hoord heeft, geniet in den laaftsten tijd een groote belangstelling, vooral sinds Dupré het op zijn concerten invoerde. Hier te lande blijft men op dit punt niet achter; te Utrecht en te Leeuwarden is gebleken dat menig Hol- landsch organist zich met succes als impro visator kan laten gelden en ook te Haarlem had reeds een dergelijke demonstratie op kleine schaal plaats. Hedenavond zal men in de Groote Kerk vier der meest bekende Nederlandsche or ganisten kunnen hooren, de heeren Anthon van der Horst, Cor Kee, Albert de Klerk en George Stam, die een heel concert met im provisaties zullen vullen, op thema's, die ze elkaar opgeven. Het programma zal bestaan uit: Preludium en Fuga, Passacaglia en Fuga, thema met varaties en een driedeelige Sonate. DOUCHEBADHUIZEN. De burgemeester heeft besloten goed te keuren de rekening over 1942 van de vijf douchebadhuizen, ingediend door de afdee- ling Haarlem van „Het Witte Kruis",-de sub sidies over 1942 ten behoeve van deze bad huizen vast te stellen op f 2460 en de bijdrage over 1942 aan de Haarlemsche stichting voor woningverbetering vast te stellen op 1463. PERSONALIA. De dames A. Swart-Opbroek, Haarlem en Th. Dijkgraaf, Hoofddorp, zijn te Amsterdam geslaagd voor de akte Duitsche taal L.O. Voor het examen Hoogduitsch M O. a zijn geslaagd de heeren M J A van Houte en F. A. G Krijnen. beiden Haarlem. Onze stadgenoote. mej. A. A. ten Have, is benoemd tot hoofd van de Kleuterklas van de Elout van Soeterwoudeschool te Amster dam. S De heer J. S. Veen. leerling van de Haarlemsche school voor Kunstnijverheid, is geslaagd voor de akte teekenen L.O. Te Den Haag slaagde voor het examen van den Ned. Modevakbond mej. A. Schuring. Voor het examen Engelsch M.O. a is te Utrecht geslaagd mej. J Spruyt, Heemstede. Mej. C. A. Mets te Haarlem is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. Voor het examen tolk-vertaler in de Fransche taal is geslaagd de heer H. P. C. Glerum te Overveen DE HEER D. BREMER OVERLEDEN. In den ouderdom van 75 jaar is overleden de heer D Bremer, oud-directeur van de N.V. Bremer's Houthandel (vroeger ook wel geheeten „Het Nieuwe Fortuin"). Ruim vijf en vijftig jaar geleden kwam hij in het hout vak van zijn vader, die de leiding had van de bekende molen „Het Fortuin". Later is het bedriif overgeplaatst naar de Friesche Var- kensmarkt. Tien jaar geleden trad hij af als directeur, doch bleef als commissaris aan de zaak verbonden. Als zoodanig heeft hij het Butaroma vervangt boter en biedt tallooze 'mo gelijkheden. Albumona O.a. geschikt voor 40 verschillende soor ten jus en saus. Transparant a aardappeltapioca voor het maken van pudding, vla, pap. Het beste, dat op de bon verkrtjijbaar xs. 9 \V A. SCHOLTEN S FABRIEKEN iBb^irvA Vraagt opgave der lage tarieven aan het Hoofdkantoor van het Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Eeldscheplein 29, Amsterdam-C. bedrijf met zijn adviezen gediend. In 1921 richtte de heer Bremer den Haarlemschen Houtbond op, waarvan hij vele jaren het voor zitterschap vervulde. Later werd hij tot eere lid benoemd. De heer Bremer was in kegelkringen een vooraanstaande figuur In Juni 1895 richtte hij de kegelclub „De Volharding" op, waarvan hij vele jaren voorzitter en den laatsten tijd eere-voorzitter was. Als kegelaar liet hij veel van zich spreken en het aantal keeren, dat hij kampioen van Haarlem werd, is groot. Ook nam hij aan nationale wedstrijden met succes deel. Voor zijn prestaties werd den heer Bremer, die de nestor der kegelaars was, het eerelidmaatschap van den Haarlemschen Kegelbond aangeboden. Dinsdagmiddag om twee uur zal zijn stof felijk' overschot op de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 18 tot en met 24 Juli 1943 kwamen in Noord-Holland 227 gevallen van diphterie voor, waarvan 166 in Amsterdam, 4 in Beverwijk, 7 in Bloemendaal, 17 in Haar lem en 6 in Velsen. Het totaal aantal roodvonkgevallen bedroeg 162, waarvan 113 in Amsterdam, 1 in Ben- nebroek. 4 in Bloemendaal, 17 in Haariem en 2 in Velsen. In Haarlem kwamen twee gevallen van kinderverlamming voor. KANTOORBEDIENDE Vr. gevraagd, bekend m'et typen en boekh., leeft. 18-20 jr. Br. met opg. verl. sal. no. 519 bur. van dit blad BOEKHOUDER CORRESPONDENT b. z. a., vloeiend Duitsch. Incasso-werk. Br. no. 516 bur. van dit blad KAMERS of gedeelte wo ning met kost en stookgel. te huur gevraagd. Br. no. 518 bur. van dit blad Jong echtpaar z. k. vraagt GEST. ETAGE of eenige gest. kamers met keuken, tel. Br. no. 525 bur. van dit blad Voor' onze export-afdeeling Accordeons, Saxophones te koop gevfaagd. Gebr. TIMMERMANS, Bilderdijk- straat 136, Tel. 85449, Am sterdam. SAMENWONEN GEZOCHT door Heer (zestiger), b. b. h h. Br„ no. 517 bur. v.d. blad BESCH. JONGELUI m.st. (eohtp. z. kind. pl.m. 30 jaar) zoeken dito vlotte jongelui (liefst echtp.) voor gez. omgang en vacantie. Stellers dezer zijn in bezit van gr. zeilboot. Br. no. 524 bur. van dit blad Wordt gevraagd ter overna me een TWEE-PERSOONS BED (matras), liefst met le dikant erbij. Aanbiedingen te richten aan den Heer Bas- tiaan, Ogelwigtstraat 30 Vel den Noord. .Kleine of groote POSTZE GELVERZAMELINGEN te koop gevraagd. Aanbiedingen uitsluitend schriftelijk, aan Boekhandel Veko. ZWMr. 98 geven wij voor OUDE GRAMOFOON. PLATEN (geen Columbia), Koffer- en Electrische Gramofoons alsmede Verster kers tegen HOOGE PRIJZEN. Bespeel bare Platen van 1.tot 10.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 3