Haarlemse Duitsche terreinwinst aan de Mioes. Italiaansche politie bij het leger ingelijfd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Op Sicilië eveneens terrein winst voor de As. Communistische actie in N.-Ital'ë onderdrukt. 288e Jaargang No. ITS Bureaux: Groote Houtstraat 91. Xel Advert. 10724, Redactie 10609 Postgiro 134958 Haarlerasclie Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 47. Xel. 12219 Hoofdredacteur: F. C. Derks Dinsdag 3 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJrauiden: Rembrantraaan 55» IJmuiden-Oost üitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Sterke aanvallen der Sovjets in deei sector.Orel. Het totaal aantal vernietigde tanks thans ver over de 50.000. Anglo-Amerikaansche aanvalspoging op het Roemeenséhe petroleumgebiéd. Luchtaanval op Napels. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: De eigen aanval aan het Mioesfront leverde nog meer terreinwinst op. De domineerende heuvelstelling werd bereikt en stormender hand veroverd. De bolsjewisten leden hier bijzonder zware verliezen aan menschen en oorlogsmateriaal. Ten Zuidwesten vpn Orel zijn de met krachtigen steun van tanks en vliegtui gen ondernomen aanvallen der bolsjewis ten na vernietiging van talrijke tanks bloedig afgeslagen. De luchtmacht mengde zich op de zwaartepunten van de ge vechten met eskaders gevechtsvliegtui gen en vliegende artillerie In den strijd. Zes transporttreinen en een pantsertrein werden getroffen. Aan het front bij Kandalaksja brachten Duitsche grenadiers in het ongebaande oer woud twee vijandelijke bataljons tot staan en sloegen deze uiteen. Aan het front op Sicilië zetten de Britten en Amerikanen vooral in den centralen sec tor van het front hun aanvallen voort. Alle doorbraakpogingen mislukten echter met zware verliezen voor den vijand als gevolg van het hardnekkige verzet vhn onze troepen. Een op verrassende wijze ondernomen tegen aanval bracht belangrijk bergterrein weer in handen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen boor den in de haven van Palermo een munitie schip van 5000 brt. in den grond; acht andere groote transportschepen werden zwaar ge troffen. In het havengebied zelf ontstonden branden. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernietigden Zondag boven de Italiaansche kust 6 vijandelijke vliegtuigen en luchtdoelgeschut op schepen der marine één vliegtuig. Op 1 Augustus probeerde een eskader Amerikaansche bommenwerpers, bestaan de uit ongeveer 125 viermotorige vlieg tuigen een geconcentreerden aanval te ondernemen op het Roemeensche petro- leumgebied. Duitsch-Roemeensche lucht verdedigingsstrijdkrachten vingen hen bij tijds op en sloegen de vijandelijke for matie zoo doeltreffend uiteen, dat slechts zestig tot zeventig vliegtuigen tot een onsamenhangenden aanval kwamen. Hier van werden 36 viermotorige bommenwer pers neergeschoten. Vele andere vliegtuigen liepen zoo zware beschadigingen op dat ook hiervan een deel op den langen terugtocht met zekerheid boven zee verloren gegaan is. De aangerichte schade in de aanvalsdoelen is van geen beteekenis. Boven het Duitsche Rijksgebied vonden geen gevechtshandelingen plaats. Boven den Atlantischen Oceaan werd een groote vijan delijke vliegbóot in een luchtgevecht ver boven zee neergeschoten In aansluiting op het Duitsche weermacht- bericht verneemt het D.N.B.: Sedert vier weken loopen de bolsjewisten thans in mas sa's storm tegen het Duitsche front. Als het Sovjetcommando thans de balans van deze eerste vier weken van zijn groot zomeroffen- sief opmaakt, moet het tot de conclusie komen dat tot dusverre alle offers aan menschen en materiaal vergeefsch zijn geweest. De vurig verlangde doorbraak is op geen enkel punt van het 2000 K.M lange front gelukt en zelfs op de plaatsen, waar de bolsjewisten er in slaagden, even binnen te dringen, werden de kleine aanvankelijke Sovjetsuccessen door krachtige Duitsche tegenaanvallen teniet ge daan. Teekenend is het, dat zelfs de Britsche berichtendienst thans spreekt van een „sta- tionnair karakter" van den slag in den sector Orel en daarmede toegeeft, dat de bolsjewis ten hun operatief doel niet hebben bereikt. Met een verlies van meer dan 7000 pantser wagens van 5 tot 30 Juli is het bolsjewistische verliezenrecord uit vorige gevechten verre overschreden. In totaal is het aantal Sovjet pantserwagens, dat door de Duitsche troepen vernietigd is, tot ver boven de 50.000 gestegen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In den Noordelijken en centralen sector van het Siciliaansche front wordt het hard nekkige offensief van den vijand door de As troepen met levendige tegenaanvallen taai belemmerd. De vijand ondernam Zondag een luchtaanval op Napels en een aanval met vlootstrijdkrachten op de kust van het gebied van Salerno. In Napels werd aanzienlijke schade aangericht. Twee machines werden door jagers en 3 door het afweergeschut neer gehaald. Tsjang Kai-sjek waarnemend president. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Tsjoen king meldt, heeft maarschalk Tsjang Kai- sjek na het overijlden van Lin Sen, den pre sident van het Chir.a van Tsjoenking, het waarnemend presidentschap op zich geno- De luchtaanval op Napels veroorzaakte oVi- der de bevolking tien dooden en 63 gewonden. Bij den luchtaanval van Zondag j.l. op Napels hébben de vijandelijke vliegtuigen opnieuw het kerkhof gebombardeerd. Talrijke grafmonumenten en kapellen, alsmede het lijkenhuis werden verwoest. De kerk van San Piétro ad Aram met het altaar, waar Petrus de eerste mis opdroeg, werd zwaar beschadigd. Het bekende beeld van den H. Januarius, dat door de bevolking na de uit barsting van den Vesuvius in 1727 is opge richt, werd vernield. Zaakgelastigde, bij den H. Stoel benoemd. De Italiaansche openbare politie (Publica Sicurezza), die tot dusverre onder het ministerie vgn binnenlandsche zaken res sorteerde, vormt thans een deel der Ita liaansche weermacht, waarbij zij, naar uit een decreet blijkt, hand in hand met de Koninklijke carabinieri werkt. De politiebeambten zullen op hun uniform de ster der Italiaansche weermacht dragen Voor hen gelden de militaire wetten en bij eventueele delicten zullen zij.voor een mili taire rechtbank terechtstaan Generaal Armelini, de nieuwe commandant van vrijwillige militie en veiligheidsdienst, heeft bevel gegeven tot onmiddellijke ont binding der studentenmilitie. Je cursussen voor de opleiding tot officier, Tne reeds zijn begonnen of juist zouden beginnen, zullen worden voltooid onder toezicht van de be voegde militaire autoriteiten. Prof. Amilcare Rossi is afgetreden als voor zitter van de nationale vereeniging van front strijders. Babuscio Riggo, vroeger ambassaderaad bij 't Vaticaan, is benoemd tot Italiaansch zaakgelastigde bij den Heiligen ,Stoel. De ambassadeur Augusto Rosso is benoemd tot secretaris-generaal aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Deze functie is hiermede opnieuw ingesteld Over den toestand in Noord-Italië wordt van toonaangevende zijde te Rome de vol gende mededeeling verstrekt: In de eerste twee a drie dagen na de re- geeringswisseling hebben in de Noord-Ita- liaansche steden, in het bijzonder in Milaan en in Turijn, waar vrij groote massa's arbei ders en onder hen communistische elementen aanwezig zijn, tamelijk omvangrijke betoo gingen plaats gehad. Ondubbelzinnig is vastgesteld, dat deze betoogingen in de Noord-Italiaansche steden door communistische agenten op touw gezet zijn om door het uitbuiten van den buitengewonen toestand de communis tische omwentelingsbeweging vooruit te brengen. De in het buitenland verspreide geruch ten over den omvang der incidenten in de Noord Italiaansche industriesteden gaan echter ver uit boven de feitelijke gebeurtenissen. Na korten tijd kon reeds in de Noord-Italiaansche steden de rust en orde hersteld worden. Sindsdien heerscht. naar uitdrukkelijk wordt geconstateerd, in alle Italiaansche ste den volkomen orde en rust. De arbeid in de industrieele centra gaat ononderbroken ver der. Nieuwe communistische storings-pogin- De .r ör. Seyss-Inquart, tijdens zijn rede ter ge legenheid van de beëediging van een nieuwe eenheid van de Nederlandsche Landwacht te Weert. (C.N.F./De Haan Pax c) gen hebben niet meer plaats gehad. Ook te Rome hebben communistische agenten de eerste dagen na de regeeringswisseling sto ringspogingen ondernomen. Voorts kon wor den vastgesteld, dat communistische elemen ten evenals overal ook in Rome trachten on rust en verwarring te. wekken. De inschakeling der fascistische militie in de weermacht is, naar van toonaangevende zijde wordt vastgesteld, zonder eenige sto ring in volkomen orde en rust voltrokken. Een interview met admiraal Robert. De vroegere gouverneur van Martinique, admiraal Robert, die thans in San Juan de Portorico woont, heeft den vertegenwoordiger van Associated Press een interview toege staan, waarin hijGiraud en De Gaulle fef aanvalt. Hij verklaarde, dat de aanhangers van Pétain nooit een bondgenootschap zullen aan gaan met de mannen, die tegen de regeering van Vichy hebben gewerkt. Admiraal Robert onthulde, dat de regeering van Vichy hem her haaldelijk hteeft uitgenoodigd de Fransche oorlogsschepen in Martinique tot zinken te brengen. Hij heeft dit echter van de hand ge wezen om bloedvergieten te vermijden Admiraal Robert verklaarde verder het comité van Algiers niet als Fransche regeering te erkennen en gaf uitdrukking aan zijn ge loof, dat De Gaulle, Darlan en Giraud door hun afscheiding van Pétain Frankrijk een vreeselijken slag hebben toegebracht en zijn eenheid hebben verzwakt. In het vervolg van zijn uiteenzettingen zeide Robert," dat de Fransche koloniën en de Fransche vloot „troeven waren in het Fran sche spel". De Gaulle en Giraud hebben Frankrijk echter van deze troeven beroofd en de mogelijkheden van Pétain om de belangen van het Fransch^ volk te verdedigen ver minderd. Robert verklaarde zijn langdurig' volhouden op Martinique met den trouw aan Pétain en aan zijn eed. Hij wees er op, dat alle officie ren en ambtenaren Pétain loyaliteit hebben gezworen. Ben onderneming, die aanvangt met een gebroken woord, kan niet gezond zijn. Wanneer de vrede komt, zal Frankrijk gespleten, zwakker en minder eensgezind zijn dan' na den wapenstilstand van 1940. Ik gevoel een zekere bitterheid, zoo zeide admiraal Ro bert, tegen mijn landgenooten, die niet in staat zijn de ware belangen van Frankrijk in te zien en die alle krachten er toe benutten om datgene te vernietigen, wat Pétain in het leven heeft geroepen. Aan het slot van zijn verklaringen gaf Ro bert uitdrukking aan onwrikbare gehoor zaamheid aan en vertrouwen in Pétain. Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het van groote hoogte lukraak neerwerpen van bommen aan de bevolking zware ver liezen toe. Verwoestingen in een stad in het Zuiden. (C.N.F./M. P. c) In de Fransche steden welke veel vuldig aan luchtge- vaar bloot staan; heeft men thans uitgebreide onder- grondsche zieken zalen aangelegd,die tegen bomaanval len beveiligd zijn. Te -Boekarest zijn 56 personen ter dood veroordeeld wegens tijdens de verduistering ge pleegde diefstallen, inbraak en brand stichting. Donderdagavond is een bijeenkomst gehouden van de Hongaarsche, regee ringspartij, waar talrijke leden der partij waren ver schenen. In deze bijeenkomst heeft minister-president Kallay verklaringen afgelegd over de gebeurtenissen op buitenlandsch poli tiek gebied. ANTWOORD. D. - Gij hebt, mijn anonieme correspon dent, als zooveel andere van Uw soort, dus aanleiding gevonden, mij weer eens mijn ontijdig einde aan te kondigen .omdat gij en £k het blijkbaar niet eens zijn op eenige punten van maatschappelijken aard. De pret zij U gegund. Smaken verschillen en per soonlijk heb ik nooit behoefte gevoeld, lie den, die niet tot mijn geestverwanten be- hooren, te bedreigen met hun aanstaand doodvonnis. Overigens went men aan alles, ook aan naamlooze reflecties van geëxal teerde volksgenoóten. Daarover dus verder geen woord. Maar nu schrijft ge in Uw brief, refereer end aan de „mannen met holle wangen en kleedirg,' die rond hun vermagerd lichaam slobbert": „Gij, mijnheer D., zijnde N.S.B.'er, hebt daarvan geen last, want Uw huisvrouw of hospita zal wel, evenals alle Rijksduit- schers, Uw twee kistjes groenten, fruit enz. thuis bezorgd krijgen, "Sm den anderen dag. De speciaal voor Uwe partijgenooten wer kende winkeliers zorgen, dat alles op tijd wordt besteld. Onze vrouwen, die geduren de 2 tot 8 uren in de rij moeten staan en dan voor een groot gezin soms met één, zegge één komkommer thuis- komen, zijn dan ook woedend, als zij het onrechtmatig bevoordeelen van Uwe partijgenooten zien" Tot zoover Uw schrijven en nu wilt Ge mij wel veroorloven, dat ik toch met een enkel woord inga op die twee kistjes groen ten en wat daar volgt. Laat mij U om te beginnen het volgende toevertrouwen: mijn vrouw staat precies even lang als anderen bij den groentenhandel in de rij. Ik heb geen enkelen leverancier, die zorgt dat alles op tijd wordt besteld, den bakker en den melkboer uitgezonderd, en het is nog geen drie dagen geleden, dat er voor mijn gezin 'n den groentenwinkel zelfs geen komkom mer te koop was.. Dit alles zön - die navraag kunnen velen. We gaan verder met die twee kistjes groenten en ik*beken eerlijk, dat ik bij het lezen van Uw brief den zondigen wensch voelde opkomen: Ik wou, dat het waar wasl Ik wilde ivel. dat een goede geest mij om den anderen dag twee kistjes groenten en fruit bezorgde en dat speciaal voor de N. S. B. werkende winkeliers zorfd^n dat „alles" op tijd werd besteld! Maar heusch, mijn goede man, 't is an ders! Het is mij niet bekend en 't zijn mijn zaken trouwens niet of voor ftijks- duitschers hier te lande antlere voorschrif ten gelden dan voor Nederlanders. Doch ik ■kan U bij al wat mij lief en dierbaar en heilig is verklaren, dat ik nooit of -te nim mer eenige groente, fruit of welke levens middelen dan ook ontvangen heb als gevolg van mijn lidmaatschap der N.S.B. Ik kan. U verder verklaren, dat voor zoover mij bekend geen enkele N.S.B.'er deze voor rechten geniet en zou willen genieten. Ik betuig U, dat van de verhalen, die gij na- balkt en waarin metjdstjes levensmiddelen, extra bonnen, ja, zelfs zilverbonnetjes eti bankbiljetten gewerkt wordt, geen woord en geen letter waar is en ten slotte past naar mijn meening op iedereen, die deze onwaarheden verder verspreidt met de be doeling nieuwe verwijdering onder volks- genooten te kweeken, de raar-, eer- loozen lasteraar. Want laten we het nu maar eens kort en duidelijk zeggen: Al die verhalen over be voordeeling met levensmiddelen van N. S. B.'ers hebben rpaar één doel en dat is, on rust wekken, haat zaaien, verdeeldheid te weeg brengen. Als iemand in de rij voor den groentenwinkel zou vertellen, dat in het gezin van den' N.S.B.'er de huisvrouw voor precies dezelfde moeilijkheden zit als ieder ander, dat zij het zelfs heel wat moeilijker heeft, omdat men onder N. S. B.'ers door de bank nog wat meer fatsoens begrippen heeft op het gebied van zwarten handel en andere woekerpraktijken. dan zou dat de waarheid zijn, maar dan viel er niets te roddelen en geen onbewezen on waarheid te verspreiden en dan zou er geen haat en nijd zijn en dat is nu juist, wat men in sommige kringen wél moet hebben. Wat er daartoe gelogen en bedrogen moet worden, dat is van minder zorg. Nu, goed, men doe maar. Maar men ver- baze zich dan niet, wanneer het op een goeden dag de spuigaten uitloopt en de waarheid den lasterenden leugenaar met ijzeren hand in den nek grijpt en hem op oud-Hollandsche wijze het loon voor leuge naars toedient. Men ergere zich niet wanneer dit liegen en bedriegen eenmaal zijn trek ken thuis krijgt op een daartoe geëigende wijze, want, éérlijk gezegd, al dit gestook en gewroet begint hard te vervelen. Duikbootactie In de Roode Zee. Volgens raflio-Mackay heeft het Ameri kaansche departement van marine bekend ge maakt, dat t een vijandelijke duikboot in de Roode Zee e^R Amerikaansch handelsschip heeft getorpedeerd. Onderhoud Pétain-Laval. De chef van den Franschen staat, maar schalk Pétain, heeft Maandag een vrij lang durig onderhoud gehad met den chef dér re geering, Laval. Dementi uit Moskou inzake Goesef. Het bericht van den Britschen nieuwsdienst •Volgens hetwelk de Sow jet-ambassadeur in. Canada, Goesef, die zich op het oogenblik in de Sowjet-Unie bevindt, in de plaats vtfti Maisky tot ambassadeur te Londen zou zijn benoemd wordt door den zender-Moskou tegengesproken.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1