ROOSEVELT'S VOORWAARDEN VOOR ITALIË. Nieuwsblad voor Noord-Holland O.m'.: Arrestatie der z.g. oorlogsschuldigen en erkenning van een Engelsch-Amerikaansch-Sovjet-Russische militaire regiering tot het einde der operaties. Moskou ontstemd over Amerikaansche geste? De zetel der Italiaansche regeering. BESCHIKKING BEKENDMAKING BEKENDMAKING 288e Jaargang No. 182 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 'Postgiro 134958 Haarlemscbe Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Woensdag 4 Augustus 1943 Verschtfnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij; Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713 Kantoor Uitluiden: ItembrandUaan 55* XJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damfate Haarlem K 1297 De Popoio di Horna meldt in een corres pondentie uit Genève, dat Roosevelt Italië de volgende wapenstilstandsvoorwaarden heeft gesteld 1. Het Italiaansche leger en de Italiaan- sche vloot staken elk verzet. 2. De samenwerking met de Duitschers eindigt onmiddellijk. 3. De Italiaansche troepen in het voor malige Zuid-Slavië, alsmede in Grieken land, Albanië en Frankrijk moeten onmid dellijk teruggetrokken worden. 4. Het oorlogsmateriaal moet intact aan de Geallieerden worden overgegeven. 5. Erkenning van een Engelsch-Ameri- kaansch-Sowjet-Russische militaire regee ring over Italië tot het einde der operaties. 6. Arrestatie der zoogenaamde oorlogs schuldigen. 7. Vrijlating van alle Geallieerde krijgs gevangenen, die zich op Italiaanschen bodem bevinden. Onder het opschrift „Italië in het- strategi sche kader van den oorlog" schrijft de Stampa dat de binnenlandsche toestand van Italië onvermijdelijk ondergeschikt moet zijn aan de militaire situatie. Het oorlogvoerende Europa vormt rheer dan ooit een strategisch systeem en van militair oogpunt gezien een onlosmakelijk geheel, waaraan men zich onmogelijk kan onttrekken. De Italiaansche weermacht strijd niet alleen aan het Siciliaansche front, maar sterke con tingenten staan ook naast de Duitsche troe pen op den Balkan, in Griekenland, in de Italiaansche Dodecanesus en in het bezette Frankrijk. Het militaire en het politieke systeem van de in oorlog zijnde Europeesche volken dringt hen zoo nauw samen, dat het niemand meer geoorloofd is, zich van dit systeem afzijdig te houden en de eventueele eigen belangen slechts uit eigen gezichtspunt te zien. De Portugeesche correspondent van S.P.T. meldt uit Lissabon In afwachting van een sensationeele ver klaring van Stalin, heeft Churchill, naar wel ingelichte Britsche diplomaten melden, een onrustig week-èinde gehad. Men verwachten!, dat Stalin dezer dagen in het openbaar, misschien zelfs in een radio rede, zijn standpunt tegenover Italië zal be palen. Men acht het volgens deze inlichtingen te Londen niet onmogelijk, dat Stalin zich daarbij van het Britsche en Geallieerde stand punt zal distancieeren. In Londen heeft men den indruk, dat Moskou sterk Is ontstemd, daar de Vereenigde Staten schijnen te vergeten, dat ook de Sovjet-Unie zich met Italië in oorlog bevindt en uit dien hoofde bij eventueele onderhandelingen aan spraak maakt op een stem in het kapittel Nu de Sovjet-Unie bij de propagandistische aan kondiging van Roosevelt en Churchill over een evehtueele bezetting van Italië zelfs niet is genoemd, kan men te Moskou een gevoel van wrevel niet weerhouden over het feit dat men aldus tracht, de. Sovjet-Unie de vruchten van haar oorlogsinspanningen te onthouden. Deze ergernis van Stalin zou voornamelijk tegen de Vereenigde Staten zijn geconcen treerd In Londen zou men zich echter ver wonderen over het uitblijven van bovenge noemde radiorede. f De correspondenten de- Zweedsche bladen te Londen maken melding van een campagne, welke tegen het Italiaansche Koningshuis is gericht. Het opmerkelijke hiervan is, dat de conservatieve „Observer" in deze campagne het hooge woord voert en op alle mogelijke manieren tracht aan te toonen, dat het Huis van Savove in de Italiaansche geschiedenis een zoodanige rol heeft gespeeld, dat het niet waardig kan worden geacht, nog langer aan het bewind te blijven Deze campagne staat voorts in zonderlinge tegenstelling tot een andere campagne van de „Observer" welke er op is gericht, een einde te maken aan het bewind van generaal Franco en in Spanje de monarchie te herstellen. Rust geheel weergekeerd. Als zetel van het nieuwe Italiaansche minister-presidium is thans gekozen het Palazzo Viminale, waar het ministerie van binnenlandsche zakën is gevestigd. Daar worden nu de bijeenkomsten van den ministerraad gehouden. In dit ver band wordt er op gewezen, dat maar schalk Badogliovan het Palazzo Vimi nale uit de regeering leidt. Ten aanzien van den toestand in het Noord- Italiaansche industriegebied worfit van toon aangevende zijde opnieuw verklaard, dat overal orde en rust heerschen. In de groote industriecentra zijn de arbeiders de laatste Telegramwisseling RomeTokio. Naar het Japansche ministerie van bniteniandsche zaken mededeelt, heeft tusschen den nieuwen Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken Guarig- Iia en den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken Sjigemitsoe een tele gramwisseling plaats gehad, waarin van beide zijden de wensch naar voortzet ting van de samenwerking tusschen bei de landen op de basis van het Driemo- gendhedenpact tot uiting werd gebracht. dagen overal geregeld op het werk versche nen. Tot nieuwe incidenten of betoogingen is het nergens gekomen. Een week na de groote gebeurtenissen in Italië vertoo»t ook Rome weer het normale beeld. Het feit dat het tijdstip, waarop men zich niet meer op straat mag bevinden, één uur later is gesteld, maken de burgers van Rome zich terdege ten nutte. Schouwburgen en bioscopen zijn weer vol. In de avonduren ziet men op de promenades van het Pincio en het Borghese-park overal wandelaars. Bij de radio-uitzendingen valt het op, dat zeer veel Duitsche muziek in de program ma's is opgenomen. Politieke demonstraties hebben zich niet meer voorgedaan. De ontwikkeling ia Italië, die weerspie geld wordt in de Italiaansche pers, wordt in toonaangevende kringen in de Duitsche hoofdstad aldus gekarakteriseerd, dat het Italiaansche volk meer en meer het plan van den vijand inziet om Italië te vernieti gen. Ook een zekere groep van illusionis ten, die de door den vijand verstrekte pa rolen serieus heeft willen aanvaarden, weet thans beter. De parolen, die een week ge leden door den Koning en maarschalk Ba doglio zijn uitgegeven n.l. „de oorlog wordt voortgezet" zijn thans, naar men in Ber- lijnsche politieke kringen meent te kunnen aannemen, reeds gemeengoed geworden van het geheele Italiaansche volk. Federzoni afgetreden. Dr. Luigi Federzoni, de president van de Koninklijke Italiaansche academie, heeft zijn ontslag ingediend, dat aanvaard is. Het zal geen gevolgen hebben op de samenstelling of de werkzaafnheid der academie, daar dit hoogste instituut van het Italiaansche gees telijke en economische leven geen enkel po litiek karakter bezit. De vroegere afgevaardigde Facchinetti, een voortreffelijk journalist, die na 17 jaar van ballingschap in Frankrijk, eenige maanden geleden was gearresteerd en wegens zijn libe rale denkbeelden gedeporteerd, is thans in vrijheid gesteld. Prof. Guido de Roggiero, die om politieke redenen onder het fascistische bewind ver oordeeld was, en die thans in vrijheid is ge steld, is benoemd tot voorzitter der nationale federatie van de vrije beroepen en kunsten. fl» Stakingen in Portugal duren voort. In verband met de nog voortdurende sta kingen in het geheele land wijzen de Portu geesche bladen er opnieuw op, dat het nood zakelijk is, dat alle Portugeezen eensgezind zijn. Zij wijzen op de gehouden parade, waar bij tot uitdrukking kwam, dat het leger trouw is aan zijn leider, den president. Op dezelfde wijze moge zich de natie in zoo moeilijke oogenblikken als de huidige om de regeering scharen. Het officieele blad Diario de Manha wijst er op, dat de laatste ongeregeldheden bewe zen hebben, dat in het land staatsvijanden aan het werk zijn, die trachten de bestaande orde te verstoren. Het gaat er om hen te be strijden tot de vernietiging toe. De natie eischt, dat de regeering scherpe maatregelen neemt. De regeering is den toestand' meester febleven en heeft de pogingen der onrust- tokers verijdeld. Juist daarom, aldus 't blad, moet zij thans doortastend aanpakken en hpt land bevrijden van de duistere agenten der ontbinding en vernieling. Nieuwe duikbootactie begonnen. Inzake het tot zinken brengen van 94 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 550.241 brt. in de maand Juli, verklaart men in be voegde kringen te Berlijn dat dit resultaat slechts een begin is van de nieuwe activiteit der Duitsche duikbootvloot. De Duitsche duik- booten zijn, na van bijzondere apparaturen te zijn voorzien, die noodig waren om aan de vijandelijke waarneming te ontsnappen, weer in grooten omvang tot den aanval overgegaan. Geallieerde waarschuwing tot de neutrale staten. Volgens een officieele Britsche bekendma king hebben de -Vereenigde Staten, Engeland en de Sovjet-Unie besprekingen gevoerd over de vraag van het eventueele toestaan van asyl voor politieke persoonlijkheden van vij andelijke landen door neutrale staten. Als resultaat van deze besprekingen is aan de politieke afgevaardigden van Groot-Brit- tannië te Ankara, Bern, Buenos Aires, Lissa bon, Madrid, Stockholm en het Vaticaan op gedragen de regeeringen in deze hoofdsteden een verklaring te overhandigen waarin de waarschuwing wordt geuit dergelijke personen geen asyl of hulp te verleenen. Citrine bezocht de industrie in de Oeral. Sir Walter Citrine heeft verklaard, dat hij tijdens zijn oponthoud in de Sovjet Unie de oorlogsindustrie der Sovjets in dep Oeral heeft bezocht. Een vierde der daar werkzame arbeidskrachten bestaat uit vrouwen. In Moskou hebben de militairen bij het in de rij staan voor de levensmiddelenwinkels voorrang. Overigens moet de militaire disci pline aanmerkelijk zijn verscherpt en 'ontvan gen de soldaten, die met verlof gaan, slechts een klein pakket voorraden, hetgeen er op duidt, dat men daarmede zeer zuinig moet omspringen. Sir Walter Citrine's vliegtuig maakte bij een tocht over de Kaspische Zee een hachelijk avontuur door. Het werd door een Sovjet oorlogschip onder vuur genomen, doch niet getroffen. Stopzetting Roode Kruis- teiegrammen voor Ned.-lndië. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft van het Comité Internatio nal de la Croix-Rouge te Genève bericht ont vangen, dat sinds eenigen tijd het telegrafisch verkeer van het Ned. Roode Kruis met Ned.- lndië is stopgezet. Zij, wier telegrammen nog niet zijn door gezonden vanuit Genève, zullen zoo spoedig mogelijk hun gestorte gelden terugontvangen per giro. van den Commissaris-Generaal voor de open bare 'veiligheid betreffende een verbod tot verblijf in de provincies, Overijssel, Gelder land, Drente, Groningen en Friesland. Op grond van de artikelen 47 en 52 van de Verordening openbare orde 1943 (no. 1/1943) bepaal ik met het oog op de handhaving der openbare orde en veiligheid Artikel 1. (1) Het verblijf in de provincies Overijssel, Gelderland. Drente. Groningen en Friesland „Kit Oosten als korenschnur van Europa." In de door de Duit sche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft der broodgraan- en vleeschvoorziening der Sovjets en bijna de geheele suikervoorziening opgebracht. MiUioenen ton nen graan, vleesch en suiker, die tot dusver naar minder vrucht bare gebieden der Sovjet-Unie werden verzonden, kernen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa is sterker door den landbouw in het Oostjn welke jaar na jaar hoogere op brengsten oplevert. Een vleeschconservenfabriek niet in de U.S.A. doch in het Oosten van Europa. (Atl/H P. c) Naar radio-Mos kou meldt, heeft A. E. Golowanof, ko lonel-generaal bij de luchtmacht der Sovjet Unie, den militairen rang ge kregen van „maar schalk der lucht macht". De generaal der cavalerie Von Mac- ■kensen is bevor derd tot General- oberst. Hij is een zoon van generaal- veldmaarschalkVon Mackensen, bekend uit den eersten we reldoorlog, en een broer van den vroe- geren Duitschen ambassadeur t e Rome. Aartsbisschop Spellman is, naar radio-Londen meldt weer in New-York teruggekeerd. De Amerikaan- sche legerleiding heeft eenige duizen den soldaten van den militairen dienst ontslagen en hen voor^den arbeid in de koper- en zinkmijnen beschik baar gesteld. 'S GRAVENHAGEN' 4 Augustus. H-et Bureau van den Wehrmachtsbe- fehlshaber in Nederland maakt bekend: Een aantal Nederlanders heeft zich in het bijzonder ook met deelneming van voormalige Nederlandsche officieren schuldig gemaakt aan begunstiging van den vijand, aan spionnage en sabotage en aan overtreding van het verbod tot het in bezit hebben van wapens. Zij zijn derhalve door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de mogelijkheid van gratieverleening was onderzocht, aan de volgende personen door middel van den kogel voltrokken: 1. Jhr. Johan Schimmelpenninck, directeur, geboren 30 September 1887 te Rhenen, 2. Anton Willem Marie Abbenbroek, voormalig cadet en student, geboren 9 December 1917 te Den Haag, 3. Willem Theodore Cornells van Doqrn, reserve eerste lui tenant, geboren 31 Mei 1911 te Den Haag, 4 Fridjof Dudok van Heel, student geboren 19 April 1918 te Semarang N.I., 5. Christian van den Bergh, voormalig kapitein, geboren 27 Juli 1901 te Arn hem, 6. Willem Hendrik Hertly, ge meente-ambtenaar, geboren 2 Januari 1891 te Engwierum, 7. Salomon Vaz Diaz, journalist, geboren 1 Juni 1904 te Amsterdam, 8 Rudoff Hartogs, textiel- technicüs, geboren 3 October 1918 te Berlijn, 9 Johannes van Straelen, verte genwoordiger, geboren 26 Augustus 1915 te Bussum, 10. Abraham Wijnberg, lasscher, geboren 17 October 1913 te Groningen, 11. Johan Frederik Henri des Jonge Melly, eerste luitenant, gebo ren 16 October 1905 te Amsterdam, 12. Gerardus J. F. Vinkesteyn, binnenhuis architect, geboren 22 Maart 1907 te Schiedam, 13. Eduard Alexander Latu- perisa, kapitein der infanterie, geboren 9 April 1902 te Coetoes, 14 Adrianus Aloysius Felix Althoff, journalist, gebo ren 12 September 1904 te Haarlem, 15. Antonius C. van Rijen, groentehande laar, geboren 2 April 1913 te Utrecht. 13 Willem Mulder, onderwijzer, geboren 20 December 1888 te Amsterdam. is tot nader order verboden aan alle manne lijke personen van Nederlandsche nationali teit, die den leeftijd van 16 jaren hebben be reikt en aldaar niet hun vaste woonplaats hebben. (2) Dit verbod is niet van toepassing op 1. Personen, die kunnen aantoonen, dat zij bij Duitsche instanties met inbegrip van in stanties van de Duitsche weermacht en de Waffen-S.S. werkzaam zijn. 2. Personen, die tengevolge van maatregelen betreffende de evacuatie of van verplaatsing van overheidsinstanties in deze provincies verblijf houden, alsmede hunne gezinsleden. 3. Andere personen, die kunnen aantoonen, dat zij in dienst zijn van het Rijk, de provin cies, de gemeenten en de overige publiek rechtelijke lichamen en om redenen den dienst betreffende in deze provincie verblijf houden. 3. De Gevolmachtigde van den Rijkscom missaris voor de betrokken provincie kan om bijzondere redenen andere uitzonderingen toestaan. Artikel 2. Personen, die in strijd met de bepalingen van artikel 1, verblijf houdén in de in artikel 1, eerste lid, genoemde provincies, moeten deze binnen vijf dagen na afkondiging van deze beschikking verlaten. Artikel 3. (1) Hij die in strijd handelt met de bepa lingen der artikelen 1 en 2, dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van teo hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden of met een dezer straffen. Uitlokkers, medeplegers en medeplichtigen worden als daders gestraft. (2) Het nemen van maatregelen op het ge bied van de Sicherheits-Polizei blijft onaan getast. Artikel 4. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging in de pers. 's-Gravenhage, 4 Augustus 1943. De Commissaris-Generaal voor d« openbare veiligheid (w.g.) RAUTER. S.S.-Obergruppenführer und General der Polizei. Terugvoering in krijgsgevangenschap Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen bekendgemaakte mededeeling van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze op Dinsdag, den IQden Augustus 1943, tus- sch 8 en 12 uur, voor melding in het Wehr- machtlager te Amersfoort, Zonnebloem straat, opgeroepen het geheele militaire personeel (officieren inbegrepen) van de Koloniale Reserve voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was, alsmede alle militairen van het Neder- landseh-Indische leger, die zich om een of andere reden in Mei 1940 in Nederland op hielden. Bij de melding moet worden over gelegd het persoonsbewijs, de distributie stamkaart met inlegvel en, voor zoover mo gelijk, militaire identiteitspapieren. Overi gens wordt verwezen naar de reeds eerder in de dagbladen bekendgemaakte mede- deelingen van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoe ring in krijgsgevangenschap.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1