a z a z iDattdqzdiexte Duitschers herwinnen terrein bij Orel Heldhaftige strijd der verdedigers van Sicilië Q a H a o ;0 Q H De luchtaanval op het Rceqieenscloliegebied. Wij verdelgen radicaal alle ongedierte Zui teciftqsandecHemn^ „Radicaal" Thans ook in den Z. sector Geallieerde aanvallen. In Juli 46 koopvaarders in de Middell. Zee vernietigd. DISTRSBtWFBONPEN Het Duttsche weermachtbericht luidt als voigt „Aan het Koebanbruggehoofd werden verscheidene aanvallen der bolsjewisten bloedig afgeslagen. De eigen aanval ten Noorden van Koeibisjewo werd met succes voortgezet. Aan het Donetsfront stortten verscheidene met tamelijk zwakke strijdkrachten gevoerde vijandelijke aanvallen ineen. In den centralen sector van het front, vooral ten Zuidwesten van Orel, zette de vijand zijn doorbraakpogingen voort, waar bij hij nieuwe sterke infanterie-, pantser en luchtstrijdkrachten in den strijd wierp. Onze heldhaftig strijdende troepen sloegen, alle vijandelijke aanvallen af en wonnen, door de luchtmacht gesteund, tijdelijk ver-> loren gegaan terrein in een tegenaanval terug. Opnieuw werd een groot aantal bolsjewistische tanks vernietigd Ook ten Zuiden van het Ladogameer gingen <3e bolsjewisten na hevige voorbereiding door de -tillerie met krachtigen steun van vlieg tuigen opnieuw tot den aanval over. Zij wer den in hevige gevechten van man tegen man en deels in een tegenaanval met zware ver- lieze afgeslagen. Aan-het Oostelijk front verloren de bolsje wisten op 1 en 2 Augustus in luchtgevechten en door de afweer der luchtdoelartillerié 227 vliegtuigen. Op Sicilië leverden onze troepen in het bijzonder in den centralen sector van het front .zware afweergevechten. Met zeer zware, bloedige verliezen en een aanzien lijk verlies van materiaSl stortten de aan vallen deels in gevechten van man tegen man ineen. Een tijdelijk in een heuvel stelling binnengedrongen vijandelijkè ge vechtsgroep werd dn een tegenaanval teruggeslagen. Ook in den Zuidelijken sector van het front is de gevechtsactivi teit weer aanzienlijk gestegen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen meng den zich in de gevechten op den grond en teombardeerden concentraties van tanks en auto's van den vijand in het gebied van Nicosia. De vijand verloor Maandag in het Middellandsche Zeegebied 21 vliegtuigen. Na enkele aanvallen overdag van vijande lijke luchtstrijdkrachten op de bezette gebie den in het Westen en op de Noorsche kust, bombardeerden de Britten Maandagnacht op nieuw het stadsgebied van Hamburg en de verdere omgeving. Opnieuw ontstonden ver liezen .onder de bevolking en aanzienlijke ver nielingen. Volgens de tot dusverre ontvangen rapporten werden bij deze aanvallen 27 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Bij een overval van Britsche torpedovlieg tuigen en bommenwerpers op een Duitscb convooi schoten bewakingsvaartuigen en de luchtdoelartillerie op de koopvaardijschepen tien vliegtuigen neer. Vier andere vijandelijke vliegtuigen werden door eenheden van de marine boven het West-Europeesche kustge bied vernietigd. De op 2 Augustus gemelde vijandelijke luchtaanval op het Roemeensche petro- leumgebied blijkt meer en meer een groot echec te zijn. De verliezen van den vijand zijn tot dusverre met zekerheid tot 52 vliegtuigen gestegen. Vijftien vijandelijke bommenwerpers heb ben volgens berichten uit het buitenland op neutraal gebied een noodlanding gemaakt. Hierdoor is volgen onze berekeningen alleen al meer dan de helft van de vertrokken for matie niet teruggekeerd. Het werkelijke ver lies van het esk-ader Amerikaansche bommen werpers zal nog wel veel hooger zijri. Naar thans blijkt, zijn de Anglo-Amerikaan- sche bommenwerpers, die twee dagen gele den doelen op den Balkan hebben aangevallen zoowel op den heen- als op den terugtocht over Turksch gebied gevlogen. Dit optreden wordt in Duitsche politieke kringen be schouwd als een nieuwe grove neutraliteits schending. De begeleidende omstandigheden zoo verklaart men hier, laten er geen twijfel over bestaan, dat hét hier een bewuste schen ding van Turksch gebied betreft. De route van Syrië via Turkije is de kortste weg, n.l. 50 korter dan die via het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee over Grieksch en Bulgaarsch gebied.Wanneer deze laatste route zou zijn gekozen, zouden de aanvallen waar schijnlijk niet-zijn uitgevoerd, daar de bpm- menwerpers dan zooveel brandstof hadden moeten medenemen zoodat zij dan geen bom men hadden kunnen laden. Des te brutaler is de driestheid waarmede het Turksche gebied als route werd gekozen voor een zware oor logshandeling. Men wacht te Berlijn met belangstelling Welke houding de Turksche regeering tegen over deze schending van haar souvereiniteit cal aannemen. Gen, Cronjóstraat 155, Telef. 11557 Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. H. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. c, van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van wOmmen. Heemstede (afw.). Het aantal vliegers in de 8 toestellen, die op Turksch gebied een noodlanding hebben gemaakt, bedraagt 56. Een vlieger, die gewond was, is intusschen aan zijn verwondingen overleden. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt Omtrent dé gevechtssituatie op Sicilië wordt in welingelichte militaire kringen te Berlijn vernomen, dat met de bestor ming van de Etna-frontlinie door de En- gelschen en Amerikanen de strijd in een nieuwe fase is getreden. Hoewel de vijand in aantal en uitrusting verre superieur is, brengen de weinige Duitsche divisies hem buitengewoon zware verliezen toe aan mensehen en materiaal. De prestaties der Duitsche strijders moeten des te hooger worden aangeslagen, daar onder bijzon der moeilijke klimaatsomstandigheden be reikt worden. Op Sicilië heeft de vijand zijn aanvallen uitgebreid tot den Zuidelijken sector van het front, wagr felle gevechten geleverd worden. In de wateren van Zuidelijk Calabrië had- defi onze motortorpedobooten een ontmoeting met gelijksoortige vijandelijke eenheden, die werden afgeslagen. Het stadsgebied en de omgeving van Napels alsmede talrijke plaatsen op Sicilië en Sar dinië waren het voorwerp van vijandelijke luchtaanvallen. Zes bommenwerpers werden door de batterijen luchtdoelgeschut neerge haald, en wel 2 te Napels, 2 te Messina, en 2 te Cagliari. Voorts werden 2 Spitfires neer geschoten door Duitsche jagers op Sicilië Boven Sardinië hebben de vijandelijke forma ties 12 tweemotorige toestellen verloren tij dens herhaalde luchtgevechten met dappere jagers van ons 51e regiment der luchtmacht onder bevel van generaal Ambrosio. Zooals blijkt uit de cijfers, gepubliceerd in de officieele communiqué's, hebben de vloot- en luchtstrijdkrachten der Spil den vijand gedurende de maand Juli in de Middelland sche Zee de volgende verliezen toegebracht Tot zinken gebracht 2 kruisers, 8 tor pedojagers, 3 duikbooten ën 3 lichte oor logsvaartuigen. Min of meer zwaar beschadigd: 1 vlieg kampschip, 18 kruisers, 5 torpedojagers en 1 licht oorlogsvaartuig. Voorts werden tot zinken gebracht 46 vij andelijke koopvaardijschepen, waarvan 26 met een gezamenlijken inhoud van 207.000 ton en 20 met een niet nauwkeurig vastgestelden totalen inhoud; beschadigd of in brand ge raakt 115 koopvaardijschepen, waarvan 33 met een gezamenlijken inhoud van 91.000 ton. In de maand Juli werden door jachtvlieg tuigen van de Spil en luchtdoelbatterijen 642 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Rijkscommissaris bezocht de N.S.KK.. Motorschule. De met krachtigen steun van den Rijks commissaris opgerichte Motorschule van het Nationalsozialistische Kraftfahrkorps (NSKK) in Nederland heeft in korten tijd een groote vlucht genomen en beschikt thans over alle installaties, waarmede in cursussen van vier weken chauffeurs kunnen worden opgeleid, die aan de hooge eischen, welke door de Wehrmacht worden gesteld, voldoen. De Rijkscommissaris gaf blijk van zijn be langstelling voor de nieuwste school van de NSKK door een bezoek, dat hij er dezer da gen heeft gebracht. Eerst bezichtigde de Rijks commissaris de lokalen, waar de manschap pen op de schoolbank onderricht krijgen in de theoretische kennis, die noodig is voor het besturen en behandelen van de automobiel Een blik in de werkplaats, waar de deel nemers aan den cursus het technische hand werk beoefenden, alsmede in de reparatie- werkplaats toonde aan, dat de mannen ijve rig bezig waren om in den korten opleidings- tijd alles te leeren, wat voor het feillooze besturen vgn de automobiel noodig is. Moei lijkheden met de taal oefenen geen nadeeli- gen Invloed uit op het onderwijs, daar -voor het onderricht in de technische vakken vol doende Nederlandsche krachten ter beschik king staan. De Rijkscommissaris, die tijdens de bezich tiging herhaaldelijk van de gelegenheid ge bruik maakte om zich met de deelnemers aan den cursus te onderhouden, liet zich op waar- deerende wijze uit over de prestaties van de Motorschule en legde voorts bijzonderen na druk op den kameraadschappelijken geest, die op deze plaats tusschen Duitschers en Nederlanders een nauwe band gesmeed heeft. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking- van distributiebeschei den is het moégen Donderdag de beurt aan de letters N en R Verduisteren: van 21.50 tot 5.00 uur. 5 Aug.: zon op 6.04, onder 21.29 uur maan op 10.23, onder 23.19 uur 6 Aug.: zon op 6.06, onder 21.25 uur maan op 11.31, onder 23.41 uur r 'areJsd AiBDtft «ft.*- (C.N.F./Voorl. actie H. Inspect, luchtbesch. Pax m) DE HEER D. BREMER TER AARDE BESTELD. Vele vrienden van wijlen den heer D. Bre mer, die met hem in aanraking waren ge komen, hetzij in den houthandel, hetzij bij het kegelen, waren Dinsdagmiddag op de alge- meene begraafplaats aan de Kleverlaan bijeen om den doode de laatste eer te bewijzen. Onder orgelspel van Ase's Tod van Grieg werd de baar in de aula van het Mausoleum gedragen. De heer K. H. Blits, directeur van de N.V. Bremer's Houthandel, zeide, dat men in de zaak den heer Bremer zal missen evenals zijn adviezen en raadgevingen, geba seerd op zijn meer dan vijftig jarigen arbeid in den houthandel. Niet alleen voor dit bedrijf heeft hij veel beteeklnd, doch ook voor an dere doordat hij in 1921 den stoot heeft ge geven tot de oprichting van den Haarlemschen Houtbond. Vele jaren vervulde hij het voor zitterschap, bij zijn afscheid was hij er trotsch op, dat spr., als lid van zijn bedrijf de functie overnam. Namens het personeel van Bremer's Houthandel en den Haarlemschen Houtbond bracht spr. een laatsten groet. Dé heer Jac. van Maris, sprekende als voorzitter van den Haarlemschen Kegelbond, schetste de verdiensten van den heer Bremer voor den bond. Hij was een enthousiast kege laar, die overal in den lande een goeden naam verwierf door zijn gooien. Vele malen was hij kampioen, tijdens de veertigste algemeene vergadering in 1939 werd beslot%i hem tot eere-lid te benoemen. Als mensch en vriend werd hij algemeen geacht. Veel dank 'is de bond aan hem verschuldigd. De heer H. N. V e r d e 1, bestuurslid van de Ijegelcldb „De Volharding" zeide, dat de heef Bremer gedurende de 48 jaar van het bestaan der vereeniging, de stuwende kracht is geweest. Doch daarnaast deed hij veel voor het persoonlijk leven der leden, waarbij hij zich zelf steeds op den achtergrond stelde. Zijn clubleden zullen veel in hem ver liezen. Terwijl de organist het Largo van Handel speelde, werd de baar-grafwaarts ge dragen. Daar bad dr. H. Bremer, Doopsgezind predikant te Oude Bildtzijl het Onze Vader, waarna een zwager dank zegde voor de blij ken van deelneming. VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD. 8 Augustus hopen W. Gerritsen en M. Ger ritsen—Frederiks, wonende Bilderdijkstraat 23zwart den dag te herdenken, waarop zij 55 jaar geleden in den echt werden verbon den. /De bruidegom is 80 jaar, zijn echtge- noote 79 jaar; zij genieten een goede gezond heid. ORGELBESPELING. Donderdag S.Augustds des namiddags van 34 uur, zal de heer Han Hoogewoud het volgend programma geven op het orgel van de Groote Kerk. 1. Passacaglia d kl. t., D. Buxtehude; 2 a. Vater unser; b. O Lamm Gottes unschuldig, J. Paehel- bel; 3*. Praeludium en fuga c moll, J. S. Bach; 4. Fantasie Ps. 33,' C. de Wolf; 5. Koraal I, C. Franck. PIANO-CONCERT COR DE GROOT. Zaterdag 7 Augustus zal onder auspiciën van de Haarlemsche Orkest Vereeniging een piano-recital gegeven worden door Cor de Groot. Deze pianist zal werken uitvoeren van Beethoven (Sonate Pathétique), Chopin en Liszt. Voetbal VOETBAL-COMPETITIE BEGINT 12 SEPT. Het begin van de voetbal-competitie voor de eerste klasse is voor district "4 vastgesteld op 29 Augustus. Het programma voor 'dien dag is echter nog niet bekend. Voor de overige dis tricten begint de competitie der eerste klasse op 12 September.. Voor district I luidt het pro gramma voor dien dag: Stormvogels—Hermes D.V.S.; E.D.O.Sparta, D.F.C.—De Volewij- ckers, D.W.S.—A.D.O., H.B.S.—Xerxes. Voor 19 September: SpartaStormvogels, De VolewijckersE.D.O., A D.O.D.F.C., Xer xesD.W.S, District II: 12 September: V.U.C.Haarlem, D. H. C.'t Gooi, FeijenoordBlauw-Wit, AjaxEmma, R.F.C.V.S.V. 19 September: 't GooiV.U.C., Blauw-Wit D.H.C., EmmaFeijenoord, V.S.V.—Ajax en HaarlemR.F.C. Artikel Bon Kaart Hoev. t.m. Aardappelen 32A Aard. lMs kg. 7 Aug. Aardappelen 32 Toeslag 1 kg. 7 Aug. Aardappelen 622 Algem. 1 kg. 7 Aug. Beschuit 32 Besch. 70 gr. 7 Aug. Bloem 611 tm. 614 Algem. 70 gr. 7 Aug. Boter 31A Boter 125 gr. 8 Aug. Boter 32A, 32B Boter 125 gr. 7 Sept. Brood 32A Brood 400 gr. 7 Aug. Brood 32B Brood 100 gr. 7 Aug. Brandstoffen 15 tm. 19 BV Brandst. 1 eenh. 31 Dec. 11 tm. 13 KF Brandst. t eenh. 30 Apr. '44 Cacao 3-34, 4-34 Reserve 150 gr. 7 Aug. Chocolade 29 Versn. 100 gr. 7 Aug. Chocolade 621 Algem. 100 gr. 7 Aug. Eenh.zeep 623 Algem. 1 rants. 31 Aug. Eenh.zeep X Eenh.z. 1 rants. 31 Aug. Gort 607 Algem. 125 gr. 7 Aug. Gort 29A, 31A Kinder v. 250 gr: 7 Aug. Havermout 609 Algem. 250 gr. 7 Aug. Jam 606 Algem. 500 gr. 7 Aug. Kaas 615 tm. 617 Algem. 100 gr. 7 Aug. Karnemelk 32 Taptemelk 1% lit. 7 Aug. Koffiesurr. 588 Algem. 250 gr. 7 Aug. Melk 29 tm. 32 jyielk 1% lit. 7 Aug. Petroleum 09 10 Petroleum 1 lit. 5 Au.g, Peulvruchten 608 Algem. 125 gr. 7 Aug. Ryst 29B, 31B Kinderv. 250 gr. 7 Aug. Scheerzeep S Textiel (m) 45 gr. 31 Aug. Servies 2- 14, 2-15 Reserve 4 pnt Sigaren 31, 32 Tabak 5 st. 7 Aug. Sigaretten 32 Tabak 20 st. 7 Aug. Sigarillos 32 Tabak 10 st. 7 Aug. Suiker 605 Algem. 1 kg. 7 Aug. Suikerwerk 30, 31 Versn. 100 gr. 7 Aug Suikerwerk 621 Algem. 100 gr. 7 Aug. Toiletzeep X Toiletz. 1 rants. 31 Aug: Taptemelk 29 tm. 32 Taptemelk 1lit. 7 Aug. Vleesch 31A, 32A Vleesch 100 gr. 7 Aug. Vleesch 31B, 32B Vleesch 25 gr. 7 Aug. Vermicelli 610 Algem. 100 gr. 7 Aug. Waschpoeder 624 Algem. 250 gr. 31 Aug Waschpoeder X Waschp. 250 gr. 31 Aug. WEDSTRIJDEN VAN „HAARLEM". De voet balclub Haarlem is uitgenoodigd deel te nemen aan de wedstrijden, welke DFC te Dordrecht op de Zondagen 15 en 22 Augustus ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan organiseert. De wed strijden om den Spaernebeker worden Zondag 29 Augustus op het terrein Van „Haarlem" gehou den, met o.a. als deelnemende ploegen Hermes VSV en Haarlem. CC ZILVEREN MOLENTOURNOOI. De jaar- lij ksche wedstrijden om den zilveren molen van j Groenendaal, te organiseeren door RCH zijn vastgesteld op Zondag 22 Augustus. Deelnemen- de vereenigingen zijn Wageningen, HBC, Velox, 1 en RCH. 16 Augustus houdt de Racing een junio- rentournooi, waaraan zestien ploegen zullen deelnemen. Dan staan voor de club nog op het programma: 29 Augustus tegen Laakkwartier in I Den Haag en 5 September, vermoedelijk RFC te Heemstede. VSV SPEELT IN BEVERWIJK. De voetbal club VSV is voornemens de thuiswedstrijden in het komend seizoen te spelen in het Sportpark te Beverwijk waar De Kennemers ook speelt. „Stormvogels" heeft nog geen besluit kunnen nemen. De lagere elftallen zullen op het terrein van „Terrasvogels" spelen. HBC OP HET TERREIN VAN RCH. De voet balclub HBC zal voorloopig niet kunnen beschik ken over haar terrein aan den Heerenweg. Daar om zullen de competitie-wedstrijden op het ter rein van RCH in het Heemsteedsche sportpark gespeeld worden. Cricket. AFDEELING HAARLEM NCB. De Strij i RCH—Rood en Wit 3 eindigde onbeslist; de gas ten scoorden 132 voor 9 en- RCH 85 voor 5. Bloe- mendaal (94) won op eigen terrein van CCW (48) met 46 runs. Haarlem 4 (37) verloor van Rood en Wit 4 (61) met 24 runs en de strijd CVH 3—Haar lem 3 eindigde onbeslist; Haarlem 89 runs en C VH 41 voor 6. tijd. Dammen. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN 1943. De uitslagen der persoonlijke kam pioenschappen 1943 van Haarlem luiden: Hoofdklasse: J. W. v. Dartelen wint van J. B. Sluiter Jr.; J. C. Draijer wint van Aebe de Jong. De stand luidt thans: 1. F. Raman 9 p. r-jm (6); 2._J. W. van Dartelen 7 p. (5); 3. A. Mie- dema 7 p. (6); 4. Yme de Jong 6 p. (5); 5. J. C. Draijer 4 p. (5); 6. J. B. Sluiter Jr. 3 p. (5); 7. PU Aebe de Jong 2 p. (6). Vcor den titel komen dus alleen in aanmerking F. Raman en J. W. van Dartelen (beiden van de Haarlemsche Damclub). Wanneer Van Dartelen zijn laat ste partij tegen Draijer wint, moeten Raman, en Van Dartelen- herkampen om den titel. Eerste klasse: W. Dijkhoff remise met H. Wals; A. Smit wint van Jac. v. d. Kroft; G. r Hekelaar Wint van Jac. v. d. Kroft; G. Heke- laar wint van B. v. d. Kroft; A. Smit remise met W. Dijkhoff; G. Bakker wint van P. Klaasen. RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Een meisjeskoor (opn.). 7.00 BNO Nieuws berichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte melodietjes (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Program ma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Ochtendmuziek (gr.). (8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.15 Piano voordracht. 9.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 10.15 Boor de vrouw. 10.30 Orkest Otto Hendriks. 11.00 Rijpe aren. voordracht. 11.15 Bas en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Frans Wouters en zijn Or kest. 12.45 BNÖ Nieuwsberichten. 13.00 In en om den bijenstal. 13.05 Omroeporkest. 14.00 Als de donder rolt. 14.15 Bandi Balogh en zijn Hon- gaarsch orkest met gramofoonmuziek. 15.00 Cello en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 De Melodisten en solist. 16.45 BNO Nieuws berichten. 17.00 Thep Uden Masman en zijn dans- orkest. 17.30 Wat nooit vergeten wordt. 17.40 Pianoduo. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Omroep Opera Orkest. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 B NO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Concertgebouworkest en solist (opn.). 20.15 Hoort gij zijn stap niet in Uw eigen tuin? Klank beeld. 20.40 Concertgebouworkest (opn.). 21.25 Alt en piano. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15 Harmoniemuziek en Friesche koorzang (opn.). 22.50 Nocturnes van Frédéric Chopin (gr.. 23.10—24.00 Kamerorkest- concert en solist (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kwintetco/icert (gr.). 17.30 Sonate voor viool en piano (gr.). 18.00 Balletmuziek (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Sylvestre Trio (opn.). 20.15 Een bezoek aan Nederlands eerste ware plattelandsbioscoop het filmhoom „Flovo".. 20.30 Duetten en trio's (gr.). 21.00 Amusementsorkest eri soliste (opn.). 21.45 Avondwijding. 22.00 RNO~Nieuwsberichten en'actueele beschouwing.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2