Haarlemsche Courant Frontbocht van Orel ontruimd. Italiaansche corporaties verdwijnen Nieuwsblad voor Noord-Holland Doorbraakpogingen in Donetzgebied afgeslagen. Hevige gevechten bij Bjelgorod gaande. Afweersucces op Sicilië. Bij Terschelling 3 Britsche eenheden vernietigd. Duitsche overwinning aan den Mioes. Militaire- en onderwijs- hervormingen. Heden zitt'ng van het kabinet 288e Jaargang No. 179 Bureaux! Oroote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlcmsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 17. Tel. 12239 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag: 5 Augustus 1943 i Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12718 Kantoor IJmuiden: Rembranötlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 In het bestek van den soepel gevoerden afweerslag in. het midden-van het Oostelijk front werd door de Duitsche troepen, over eenkomstig het bevel, de ver vooruitspringen de frontbocht van Orel in overeenstemming met de plannen ontruimd. De Duitsche troe"t pen hebben, vóór de ontruiming van de stad, alle belangrijke militaire installaties ver nield en materiaal en voorraden in veilig heid gebracht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In den slag aan den Mioes hebben formaties infanterie en pantserstrijdkrachten van het leger en van de Waffen SS onder leiding van generaal-veldmaarschalk Von Manstein en van den generaal der infanterie Hollidt met voorbeeldige ondersteuning van de formaties der luchtmacht onder leiding van den gene raal der vliegers Dessloch, herhaalde door braakpogingen van sterke vijandelijke strijd krachten verijdeld en in een gloedvollen te genaanval den ten Noorden van Koeibisjewo doorgedrongen vijand verslagen. Tot 2 Augustus werden in deze gevechten 17.895 gevangenen gemaakt, 730 pantserwagens 703 stukken geschut en 398 granaatwerpers, alsmede talrijke andere wapens en omvang rijk oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernie tigd. De verliezen van den vijand aan dooden bedragen een veelvoud van het aantal gevan genen. Aan het front van den Donetz en in het gebied van Bjelgorod probeerde dp vijand met verscheidene divisies infanterie en formaties pantserstrijdkrachten bij krach tige ondersteuning door de luchtmacht het front te doorbreken Terwijl de door braakpoging aan den Donetz opgevangen en de Sovjets in een onverwijlden tegen aanval werden verdreven, zijn de felle gevechten bij Bjelgorod nog niet afgeloo- pen. Aan het front van Orel zetten de bolsje wieken hun hevige aanvallen met 't zwaarte punt ten Zuidwesten van de stad voort. Zij werden onder vernietiging van vele pantser wagens overal bloedig afgeslagen. Sterke for maties van de luchtmacht grepen tezamen met Hongaarsche gevechtsvliegers in den strijd van het leger in en bombardeerden dag en nacht spoorwegdoelen alsmede losplaatsen in het achterwaartsche gebied van den vijand. Ook ten Zuiden van het Ladogameer stort ten vijandelijke aanvallen met ondersteuning van pantserwagens en slagvliegers voor onze stellingen ineen. Vliegende formaties en luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernietigden Dinsdag aan het Oostelijk front een groot aantal Sovjet- pantserwagens en schoten 118 vijandelijke vliegtuigen neer. De beide laatste 'dagen wer den aan het Oostelijk front alleen door een heden van het leger en van de Waffen SS 201 pantserwagens vernietigd. In de wateren van Moermansk brachten snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen twee vijandelijke kust- vrachtbooten en een Sovjet-motortorpedoboot tot^zinken. Op Sicilië hebben Duitsche en Italiaan- sche troepen opnieuw in dagenlange zware gevechten tegenover een veelvuldig superieuren tegenstander en onder uiterst moeilijke omstandigheden van terrein en klimaat een groot afweersucces behaald. Noord-Amerikaansche divisies probeerden steeds weer den centralen sector van het front te doorbreken. Alle aanvallen mislukten echter onder de zwaarste verliezen aan men- schen en materiaal. In den tijd van 10 tot 31 Juli werden door onze te land strijdende troepen 309 Britsch-Noord-Amerikaansche pantser wagens vernietigd. Vliegende formaties, luchtdoelartillerie van de luchtmacht en formaties^ van het leger schoten in hetzelfde ti'dvak in het gebied van de Middellandsche Zee 199 vleigtuigen neer, waarvan alleen 132 boven Sicilië. Bij aanvallen overdag van vrij zwakke vijandelijke luchtstrijdkrachten boven de be zette Westelijke gebieden, werden negen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in gevechten, die verscheidene uren duurden, ten Noorden van Terschel ling, zonder zelf verliezen te lijden, drie Britsche motortorpedobooten tot zinken en beschadigden een andere boot zoo ern stig, dat deze als verloren beschouwd moet worden. Een vijfde boot werd in brand geschoten. In aansluiting op- het weermachtbericht verneemt het DNB, dat de afweerslag aan den Mioes karakteristiek is voor de superioT riteit der beweeglijke Duitsche gevechtsvoe ring over de halsstarrige tactiek der bolsje wisten, die in weerwil van alle mislukkingen nog steeds in het naar voren brengen van geweldige massa's het panacee voor een suc ces zien. Overigens bracht dg derde Augustus op nieuw een verscherping der gevechtsactie aan het Oostelijk front. In verschillende sec toren, zoo aan den Koeban, ten Zuidoosten van Isjoem en bij Bjelgorod gingen de bolsje wisten wederom totontlastingsaanvallen over. Op het Koebanbruggehoofd werden hun aanstormende bataljons reeds voor de Duit sche hoofdlinie uiteengeslagen. Niet anders ging het. met hun doorbraakpogingen aan den midden-Donetz, ondernomen door deelen van verscheidene divisies, die eveneens met zware verliezen mislukten. Hier wordt nog gevoch ten met kleine resten der Sovjettroepen. In het gebied van Bjelgorod hernieuwden de bolsjewisten met 5 tot 6 divisies infanterie en 200 pantserwagens hun ontlastingsaanval len. De zware gevechten zijn nog niet ten einde, maar ook hier zijn de Sovjetverliezen zóó zwaar, dat een ineenstorting der aanval len verwacht kan worden. Ten Zuiden van het Ladogameer moesten de bolsjewisten zich tengevolge van de zware verliezen der voorgaande dagen beperken tot eenige plaatselijke aanvallen, die in het Duit sche afweervuur bleven steken. In een interview met de „Giornale d'Italia" heeft de nieuwe Italiaansche minister voor de corporaties. Leopoldo Piccardi, o.a. verklaard, dat de betite ling van zijn ministerie binnenkort ver anderd zal worden. De naam, die aan dit departement zal worden gegeven, zal meer in overeenstemming zijn met zijn werkelijke bevoegdheid. Tevens deelde de minister mede, dat de corporaties be stemd zijn te verdwijnen. Die maatregel is volkomen logisch, want de oprichting .der corporaties was in werkelijk heid een redmiddel, dat door ideologische redenen werd opgelegd. Inde praktijk heb ben de corporaties niet veel vitaliteit gehad, daar zij er niet in geslaagd zijn de eensge zinde discipline der productie te verwezen lijken, die het regiem verwachtte. Aan deh anderen kant bewoog de activi teit van de corporaties zich uitsluitend op adviseerend gebied en verscheidene jaren na haar instelling discuteerde men nog over haar doel en werkelijk nut. De minister on derstreepte, dat men in een min of meer nabije toekomst de corporaties dus zal moe ten vervangen dpor adviseerende lichamen, gegrondvest op andere beginselen en wel ker bestaan beantwoordt aan de vereischten Uit het weermachtbericht van 4 Augustus 1948: „In de laatste twee dagen werden aan het Oostelijk front 261 pantsers alleen door eenheden van de Waffen-SS en het leger vernietigd". Ook hier strijden Nederlanders naast huil Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS-Ersat/.koininando Den Haag, Korte Vijverberg 5. van het bedrijfsbeheer. Ten aanzien /van de vakvereenigingen is de regeering er toe overgegaan deze voorshands onder staatstoe zicht te plaatsen en de collectieve arbeids contracten alsmede de verschillende vormen van hulpverleening, die in het kader van de vakvereenigingen zijn ingesteld, te handha ven. Het spreekt van zelf, dat aan het hoofd van deze organen nieuwe mannen zullen moeten worden geplaatst. De beste oplossing is ongetwijfeld de benoeming van regeerings- commissarissen. De Italiaansche ministerraad komt heden bijeen voor het bespreken van belangrijke maatregelen. De minister van marine, admiraal Raffaele de Courten, en de minister van luchtvaart, generaal Renato Sandalli zullen tevens de functie bekleeden van chef van den staf der marine resp. der luchtmacht. Generaal Ambrosio is benoemd tot chef van den generalen staf van de Italiaansche weermacht. Ter gelegenheid van zijn be noeming heeft hij een dagorder uitgevaar digd, waarin hij o.m. zegt: „Trotsch er op weer te staan onder het grondwettige opper bevel van den Koning zullen de Italiaansche strijdkrachten in trouw en 'Per oprukken naar het doel, dat de Koning en de Keizer hun zal aanwijzen". In de Italiaansche staatscourant staat te lezen dat de Italiaansche officieren die van het leger naar een burgerlijk beroep over gaan geen vooraanstaande plaatsen meer zullen innemen in het politieke of civiele leven, zooals totnogtoe gebruikelijk was. Hun militaire rang wordt geheel onafhan kelijk van het burgerlijke leven gesteld. Door een der eerste verordeningen der nieuwe regeering waren de speciale wette lijke bepalingen tegen de vrijgezellen opge heven. Thans wordt er echter op gewezen, dat de bijzondere belastingbepalingen voor vrijgezellen blijven bestaan. Het ministerie van nationale opvoeding heeft de uitgevers van schoolboeken ge waarschuwd, dat de colleges van leeraren, die belast zijnmet het kiezen van teksten voor het nieuwe schooljaar, s-en aandacht zullen schenken aan boeken, die tendentieu ze of partijdige interpretaties van feiten en historische gebeurtenissen bevatten of be ginselen prijzen, welke onvereenigbaar zijn met den nieuwen toestand in Italië. Wat in het bijzonder de geschiedenisboeken betreft, moet voor het volgende schooljaar een ex-' posé der gebeurtenissen eindigen aan het einde van den eersten wereldoorlog. Het algemeene commando en de provin ciale commando's der vroegere fascistische jeugdorganisaties heeten voortaan „buiten gewoon commissaris der Italiaansche jeugd" resp. „provinciaal bureau der Italiaansche jeugd". De militaire rechtbank te Florence heeft, volgens Stefani, een beklaagde wegens het roepen van „leve Stalin" tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De kardinaal-aartsbisschop van Florence, Sacerdoti, heeft een oproep gericht tot het publiek, waarin hij wijst op de noodzake lijkheid om de autoriteiten te volgen, en de activiteit vol verantwoordelijkheid van de regeering niet te stdren door tegen het recht indruischende handelingen. De aartsbisschop van Milaan heeft in een herderlijken brief aan zijn diocees eveneens gepleit voor het schenken van geloof en ver trouwen in den Koning en zijn medewerkers. Hoe grooter de bereidwilligheid, aldus de brief, waarmede wij de bevelen van de over heid opvolgen, des te spoediger zullen de be perkende maatregelen worden opgeheven, die noodig waren om onbezonnen daden te voor komen. Het parool voor he t oogenblik is: discipline en gebed. Japan en Italië. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Sjigemitsoe, heeft Woensdag ochtend een onderhoud van meer dan een uur gehad met den Duitschen ambassadeur Heinrich von Stahmer, over de jongste ont wikkeling van den toestand in Europa. Een onderhoud van dezelfden aard heeft Sjige mitsoe gehad met den Italiaanschen ambas sadeur, Mario Indelli. Het nieuwe verblijfsverfood. Reeds langen tijd is, <>p grond van mili taire overwegingen, aan 'onze bevoljcing het betreden van bepaalde kustgebieden verbo den, waardoor helaas een einde aan velerlei zomersche ontspanning werd gemaakt. Een nieuw, ditmaal politioneel verbod, ont zegt thans aan alle mannelijke personen bo ven de 16 jaar, voorzoover zij daar niet woonachtig zijn, het verblijf in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Gelderland. Dit beteekent voor heel wat men- schen een zware slag; zij zullen hun' vacantie eensklaps moeten onderbreken of zijn ge noodzaakt verandering in hun plannen aan te brengen, wat ook niet zoo heel eenvoudig is, want de ruimte is overal zeer beperkt. De commissaris-generaal van het veilig heidswezen zag zich tot dezen maatregel ge noodzaakt, daar juist in de noordelijke en oostelijke provincies, met hun landelijk ka rakter en hun schaarscher bebouwing, zich heel wat elementen bleken te hebben verza meld, die met recht en wet op gespannen voet verkepren. Daaraan is het ook toe te schrijven, dat in die gebieden het aantal overvallen op distributiekantoren toegenomen is. terwijl er tevens steeds opnieuw moord aanslagen op burgemeesters, ambtenaren en politiepersoneel worden gepleegd. Men heeft officieel kunnen vaststellen dat men hier in hoofdzaak te doen heeft met communistische elementen uit de groote ste den, die meenen op het platteland hun ter- reurpractijken te kunnen bot vieren. Ook zeer velé andere obscure tlieden heeft nen kunnen vatten, die buitengewoon ruim un geld bleken te zitten, eeh overtuigend 1 wijs dat het rooven van distributiebescheiden voor hen eenvoudig een voordeelig zaakje was, en niets met politieke of militaire oog merken te maken had. De betrokken provincies worden thans door Duitsche politie-regimenten uitgekamd. Dit werk zou door de aanwezigheid van groote getallen vacantiegangers ernstig belemmerd worden. Daarom is het noodzakelijk geacht, dezen voorloopig te verwijderen. Het uit zicht bestaat, dat het vacantieverkeer, zoo de thans opgezette controle afdoende blijkt, spoedig weder zal kunnen worden hersteld. Hoe teleurstellend deze gang van zaken voor velen moge zijn, speciaal voor de bevol king der groote steden,' die er graag eens een poosje uit is, wij mogen niet vergeten, dat de belangen van een regelmatige en billijke voedselverdeeling door het handhaven van rust en orde ten zeerste gebaat zijn. Reeds onlangs is te kennen gegeven, dat voor ge roofde distributiebescheiden geen andere in de plaats kunnen worden gesteld. Wij zullen ons derhalve zonder mopperen ook deze teleurstellingen en ongemakken moeten getroosten. Laat ons hopen dat het niet voor langen tijd zal behoeven te zijn! De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, bezocht met SS-Obergruppeiiführer Hauler een NSKK-Motftrschule. (Bildarohiv Arbeitsbereich der N.S.D.A.P./Stapf Pax c) Reuter meldt, dat Sir William Be- veridge is begon nen met de bestu deering van het probleem, hoe na den oórlog iedereen werk zal kunnen worden gegeven. Tijdens het week einde zijn te Cem- piègne weer twee treinen met Fran- sche arbeiders uit Duitschland gearri veerd, elk met on geveer duizend per sonen. De verlof gangers zullen in Frankrijk een veer tiendaagsche vacan tie doorbrengen. De voormalige Italiaansche afge vaardigde Florenz Fllipson die ver scheidene jaren in verbanning op een eiland heeft geleefd is naar Rome terug gekeerd. Italië wijst de voorwaarden af. In bevoegde Romeinsche kringen wordt verklaard dat dc voorwaarden voor Italië niets anders beteekeneu dan een onvoor waardelijke overgave, waarop Italië niet kan ingaan. Maarschalk Badoglio heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de oorlog voort gaat en dat Italië zijn gegeven -voord zal houden. Ook wijst men de Geallieerde eisch, dm de Duitsche troepen van het Italiaansche ge bied te verwijderen, van de hand. De Lavoro Italiano verklaart, dat onder de bgkende voorwaarden de Engelschen niet mogen verwachten, dat zij met de Italianen in een. al is het nog zoo licht contact zullen komen. De Italianen, zoo gaat het blad verder, kun_ nen geen intimidatiepogingen van Engel- sche zijde verdragen zonder de militaire en politieke realiteit in gevaar te brengen, wel ke thans actief is in de verdediging van Italië als groote mogendheid. De Piccolo schrijft: het italiaansche volk is er zich van bewust, dat de oorlog meer dan ooit de situatie beheerscht en dat het zijn eer en zijn bestaan heeft te verdedigen. Toelating tot de Reiehssehulen. Duitsche en Nederlandsche ouders, die hun tien- en elfjarige zoontjes en dochter tjes voor toelating in de Reichsschule wil len opgeven, moeten de aangifte zooveel mogeijk tot en met 20 Augustus doen en wel voor jongens bij den leider van de Reichsschule te Valkenburg (Limburg) en voor meisjes bij de leidster der Reichs schule te Heythuizen bij Roermnd. (Lim burg) ln enkele gevallen kunnen later bin nengekomen aanmeldingen behandeld wor den. De aangifte moet vergezeld gaan van het laatste schoolrapport, een foto en een korte levensloop. De Reichsschule zijn internaten. Het we tenschappelijke leerplan komt overeen met dat van een middelbare school en geeft recht op het voortzetten der studie aan een universitiet. Het schoolgeld, dat de ouders moeten betalen, is gering. In een vrij groot aantal gevallen zal kostelooze plaatsting kunnen worden verleend. Zooals de ouden zongen Naar de Corriere della Sera meldt, heeft nu ook de in Italië gelegen kleine republiek San Marino het fascistische regime opgehe ven. De omwenteling is hier zeer rustig en vregzaam verloopen. Na een vergadering, die zeer gemoedelijk verliep is de regeering opgedragen aan een niet-fascistische com missie. „Bij lange na niet scherp genoeg." Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blok zijl over Hilversum I over: „Bij lange na niet scherp genoeg".

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1