Nieuwe bonnen voor veertien dagen. SS a S S a l I I Als de postwissel uitblijft HAARLEMSCHE RECHTBANK Verduisteren: van 21.50 tot 6.00 uur. KORT NIEUWS fi RADIO.PROGRAMMA a Voor de periode van 8 Augustus t.m. 21 Augustus zijn de volgende bonnen aangewezen Voor brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch, aardappelen en aardappelentoeslag geven de bonnen 33 en 34 recht op het koo- pen van de gebruikelijke rantsoenen. Voorts zijn aangewezen de bonnen: 625 en 626: bloem, 627: 125 gram havermout, 628: 125 gram gort, 629: 100 gram vermicelli, 630: 150 gram kaas, 6312 K.G. aardappelen, 632: 500 gram suiker, 633: 250 gram koffiesurrogaat, 634: 250 gram jam, 33a kindervoelscl: 250 gram gort, 33b kindervoedsel 250 gram rijst; 31b en 33b boter: Va rantsoen margarine of ljjoter; 33a boter: l/2 rantsoen boter; 33 versnaperingen: 100 gram chocolade, 34 versnaperingen: 100 gram sui kerwerken; 33 en 34 tabak: 1 rantsoen tabak. De volgende bonaanwjjzing geschiedt voor: vermicelli en chocolade op 5 Sept., koffie surrogaat 19 Sept. en overige artikelen op 22 Augustus. BONNEN VOORTAAN TWEE WEKEN GELDIG. Teneinde tegemoet te komen aan het be zwaar, dat door de verschillende tijdvakken, waarvoor de bonnen voor voedings- en genot middelen geldig zijn, vele vergissingen wer den gemaakt en om het verloop van de distri butie te vergemakkelijken, zullen met ingang van 3 Augustus alle bonnen voor voedings- en genotmiddelen om de veertien dagen wor den bekend gemaakt en zullen al deze bonnen ook veertien dagen geldig zijn. Dit geldt niet alleen voor de bonnen, die tot dusverre iedere week bekend werden gemaakt, als bijv. voor brood en aardappelen, maar ook voor de bonnen die eens per vier weken werden aan gewezen, als bijv. voor havermout, gort, sui ker, kaas, versnaperingen eld. Voor de artikelen brood en beschuit, aard appelen, melk en taptemelk, zullen in verband hiermede, evenals zulks reeds thans voor vleesch en tabak het geval is, twee bonnum mers tegelijk voor een periode van veertien dagen Worden geldig verklaard. De hande laar is evenwel niet verplicht om reeds in de le week van deze periode op het 2e bon nummer af te leveren. Voor de periode van 8 tot en met 21 Aug. zijn de nummers 33 en 34 aangewezen. Voorts ls een extra rantsoen aardappelen van 2 K.G. op bon „631 Algemeen" beschikbaar gesteld. Ten aanzien van de artikelen bloem, haver mout, gort, kaas, suiker, jam, suikerwerken en rijst, wordt de hoeveelheid, die anders in vier weken zou zijn gegeven, thans in twee gedeelten gesplitst, het eene gedeelte wordt beschikbaar gesteld in de periode van 8 tot en met 21 Aug., terwijl hel; tweede gedeelte in de periode van 22 Aug. tot 5 Sept. zal wor den beschikbaar gesteld. Zoo is bijv. voor het koopen van 500 gram suiker thans geldig ver klaard bon „Algemeen 632", maar men zal op een nader aan te wijzen bon, die van 22 Aug. tot 4 Sept. geldig zal zijn, wederom 500 gram suiker kunnen verkrijgen. Op deze wijze ■wordt dus de hoeveelheid van 1 K.G. suiker, die anders voor het tijdvak van 8 Aug. tot en met 4 Sept. zou zijn beschikbaar gesteld, thans in twee gedeelten elk van 500 gram verkrijgbaar gesteld. AFWIJKINGEN Ten aanzien van de artikelen vermicelli, chocoladewerk, vervangingsmiddelen en kof fiesurrogaat was het niet mogelijk boven staande splitsing door te voeren. In verband hiermede zullen voor de totale hoeveelheden vermicelli en chocolade, die vroeger voor een periode ^tn vier weken werden beschikbaar gesteld, thans bonnen worden aangewezen, die slechts ëedurende de eerste twee weken voor die periode geldig, zijn. Voor de vol gende twee weken zal dan geen bon voor vermicelli en chocolade worden geldig ver klaard. De bon voor vervangingsmiddelen zal eerst op 22 Aug. worden bekend gemaakt, en geldig zijn tot en met 4 Sept., d.i. dus ge durende de laatste twee weken der vierweke- lijksche periode. Deze bon zal dan eveneens op het koppen van de totale hoeveelheid, die vroeger -per vier weken werd beschikbaar gesteld, recht geven. Het rantsoen koffiesurrogaat bedraagt 250 gram per zes weken. Dit was tot dusverre zoo geregeld, dat om beurten om de vier en acht weken een bon werd geldig verklaard. Van 8 Aug. af zai eens per zes weken de boir voor koffiesurrogaat worden aangewezen, zoodat de eerstvolgende bon na den bon van 8 Augustus, op 19 Sept. zal worden bekend gemaakt. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat alle per 8 Aug. geldig verklaar de bonnen na 21 Aug. niet meer geldig zijn, zoodat men hierop vóór dezen datum de ver krijgbaar gestelde artikelen dient te betrek ken. BOTER EN MARGARINE. Zooals reeds bekend gemaakt is, zullen de bonnen voor boter eveneens telkens per veer tien dagen worden aangewezen. Op de A- bonnen zal men 125 gram boter en op de B- bonnen 125 gram margarine kunnen koopen. In verband hiermeed is voor het tijdvak van 8 t.m. 21 Aug. bon 33A aangewezen voor het koopen van 125 gram boter en bon 33B voor het koopen van 125 gram margarine. Voor zoover de voorraad van den betrok ken detaillist het toelaat, is het echter ditmaal ook toegestaan op bon 33ïfcotcr te betrekken. Margarine zal eerst van 15 Aug. af verkrijg baar zjjn. Teneinde het nadeel, dat zóu ontstaan door bonaanwijzing per veertien dagen in plaats vatl per twaalf dagen, óp te heffen, wordt eens per zes weken een extra bon voor 125 gram aangewezen. Ditmaal wordt op 8 Aug. hiervoor bon 31B bestemd, recht gevend op het koopen van 125 gram margarine, of voorzoover de voorraad van den leverancier dit mogelijk maakt van 125 gram boter. Na zes weken, dus op 19 Sept. a.s., zal de nieuwe extra-bon wor den aangewezen. Kinderen beneden vier jaar zijn niet in het bezit van bon „31B boter" Op bon „31A boter" hebben zij echter het rantsoen van 125 gram, dat zij anders in twaalf dagen ontvangen,reeds in de helft van dit aantal dagen ontvangen, daar deze bon van 3 tot 8 Aug. geldig was. Indien nu voor hen op 8 Aug. een extra-bon zou worden geldig verklaard, zouden zij meer dan het voor hen vastgestelde rantsoen ont vangen. In verband hiermede zal de eerstvol gende extra-bon voor deze kinderen op 19 Sept. a.s. geldig verklaard worden. Ter vermijding vah misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling geen verandering brengt in die ten aanzien van de z.g. extra-boterbonnen voor personen van 0 tot 20 jaar. Van een Haarlemsche huisvrouw wier man in Duitschland werkt, ontvingen we een uit- voerigen brief, waarin zij haar ontevredenheid uit over het feit, dat, zij en met haar vele stadgenooten na al 5, 6, 7, ja 8 weken zit ten te wachten op een postwissel van den echtgenoot. Regelmatig zien zij naar den post bode uit, doch steeds zonder resultaat. „De man is weggehaald en in- zeven weken is er geen geld in het gezin" schrijft de vrouw. Met belangstelling hebben wij kennis ge nomen van dezen brief. We hebben ons ver volgens in verbinding gesteld met het bureau van het Nederlandsche Arbeidsfront aan den Kruisweg. Indien de briefschrijfster zich eveneens tot dat kantoor gewend had, dan zou zij volledig ingelicht zijn en bovendien zouden maatregelen getroffen zijn, om in Duitschland een onderzoek in te stellen. Dat doet het N.A.F. voor alle vrouwen, wier mannen in Duitschland werken en voor wie hulp en raad noodig is. Dan zou de huisvrouw vernomen hebben, dat het gezin niet zonder inkomsten behoeft te zitten, omdat er altijd financieel geholpen wordt. Mogelijk willen meer vrouwen over deze aangelegenheid ingelicht worden en daar óm deelen wij mee, hoe de gang van zaken is, als de man in Duitschland werkt. Spoedig na zijn vertrek kan de familie zich met het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat ge durende drie weken z.g. overbruggingsgeld verstrekt, in verbinding stellen. Inmiddels heeft de man gelegenheid geld naar huis te sturen, zoodat allés verder normaal verloopt Indien de vrouw echter niets ontvangen heeft dan wendt zij zich tot de afdeeling Sociale Zaken (vroeger Maatschappelijk Hulpbetoon) en zij komt in aanmerking voor een z.g steunuitkeering. Dat bedrag komt overeen met een werkloozenuitkeering en wordt be taald, zoolang dat noodlg is. Geen enkel gezin behoeft dus zonder geïd te zitten. Na tuurlijk zullen de achtergeblevenen het niet prettig vinden naar Sociale Zaken te gaan, omdat daaraan van vroeger minder prettige herinneringen verbonden zijn, doch dat is op het oogenblik niet anders. Dat de uitkeering gelijk is aan het bedrag voor een werklooze, komt o.a. doordat er onzekerheid bestaat of de man inderdaad in het buitenland werkt en dat hij zijn geheele loon naar huis stuurt. Wordt te veel uitgekeerd, dan moet het be drag later toch worden teruggestort. Door bijzondere omstandigheden welke tot gevolg kunnen hebben, dat de post niet spoe dig genoeg doorkomt, kan het gebeuren, dat de huisgezinnen in eenige weken geen geld ontvangen. Voor een steunbedrag kunnen zij zich in verbinding stellen met Sociale Zaken en voor inlichtingen tot het N.A.F. Derge lijke gevallen worden een voor een onder zocht in Berlijh. Te begrijpen is het, dat een dergelijk onderzoek wel eens enkele weken duurt, doch men kan op een goed resultaat rekenen. Het is ook gebeurd, dat arbeiders buiten het Gewestelijk Arbeidsbureau om naar Duitschland zijn gezonden. Dit bureau kon dan ook aanvankelijk niet helpen, omdat het niet over de gegevens beschikte. Daarna is echter steun verleend en de betrokkenen zijn - „Het Oosten ais korenschuur van Europa". De door de Duitsche troepen bezette Oostelijk); gebieden brachten meer dan de helft der broodgraan- en vleesch voorziening der Sovjets en bijna de geheele suikervoorziening op. Millioeoen tonnen graan, vleesch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjet-Unie werden verzonden, komen thans dt; voedselvoor ziening van Europa ten goede. Europa is sterker door den landbouw in het Oosten welke ieder jaar meer vruchten af werpt. Edele tabakssoorten rijpen in de Krim. (Atl/H P. c) De Zweedsche Rijksdag heeft be sloten, dat de jacht op beren weer van 1 Sept. tot 31 Oct. zai worden vrijge-' geven. Jarenlang is de berenjacht om dezen tijd verboden geweest, daar men deze dieren be schermen wilde te gen uitroeiing. Men 'gelooft niet, dat hun aantal meer dan 300 bedraagt. Hei Kroatische departement van binnenlandsche za ken heeft beschikt, dat in plaatsen, waarin meer dan 20 pCt. der inwo ners van Duitsche nationaliteit is, dé Duitsche en de Kroatische plaats naam aan elkaar gelijkgesteld wor den. Het Goethe-in- stituut van de Duit sche academie heeft een eersten cursus voor buitenlanders beëindigd, waaraan vertegenwoordigers van vijftien landen Wj hebben deelgeno- Wf men. op de gewone wijze geholpen. Heeft men echter klachten over loonen e.d., dan is het het beste, eens inlichtingen in te winnen bij het N.A.F., waar men gereed staat iedereen te helpen. JEUGDIGE AMBTENAREN MET BONNEN. KNOEIDEN 7 Aug.: zon op 6.07, onder 21.23 uur maan op 12.39, onder uur 8 Aug.: zon op 6.09, onder 21.22 uur maan onder 0.03, op 13.48 uur Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede (afw.). In het begin van dit jaar hebben vier jonge kantoorbedienden, werkzaam als ambtenaar op het distributiekantoor te Velsen, zich schuldig gemaakt aan diefstal of verduiste ring van bonnen. Zij vertoeven thans in het Huis van bewaring. Donderdag hadden zij zich voor de Haarlemsche rechtbank te ver antwoorden. J. de M. werkte als kantoorbe diende bij de centrale keuken en moest de weekbonnen van de klanten in ontvangst nemen. Daarvoor in de plaats reikte hij dag kaarten uit. Na de ruiling gaf hij niet alle bonnen aan den dienst terug, doch behield 1200 rantsoenen vleesch, 250 rantsoenen boter of vet en 1200 A-bonnen aardappelen. De bonnen verkocht hij. J. S. moest op het di stributiekantoor ongeldig verklaarde bonnen vernietigen, doch behield ze, omdat ze nog wel waarde hadden. Dat zelfde deed T. t. B. De- vierde jongeman, C. H. S., eigende zich de bonnen toe, welke niet afgehaald werden. De officier van justitie eischte tegen de vier verdachten een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van den tijd in voor arrest doorgebracht. De verdedigers merkten 0P, dat de controle te wenschen over liet. Men vertrouwde elkaar zoodanig, dat het werk niet nagegaan werd. Op die wijze kre gen de jongemannen gemakkelijk gelegenheid bonnen te stelen. De rechtbank zal 19 Aug. uitspraak doen. UITKEERINGEN BIJ BEVALLING AAN NIET VERPLICHT VERZEKERDEN Krachtens besluit van den Secretaris-ge neraal van het Departement van Sociale Zaken, dat op 2 Augustus j.I. in werking is getreden, moeten de werkgevers, die, op grond van het besluit no. 113/1942 betref fende uitkèeringen bij bevalling aan niet verplicht verzekerde arbeiders en arbeid sters in den zin der Ziektewet, uitkeerin- gen hebben verstrekt, hun declaraties in dienen bij de Raden van Arbeid. De Raden van Arbeid zullen nadere aanwijzingen ge ven omtrent de wijze, waarop dit moet ge schieden. WEER TWEE NIEUWE ZEGELS Van 16 Augustus af zullen wederom twee frankeerzegels van de nieuwe serie verkrijg baar zijn, t.w. van 1^2 cent met drie-kronen boom (purper) en van 15 cent met de beelte nis van Piet Hein (blauwachtig paars). Het symbool van den drie-kronenboom is bekend •Uit de heraldiek en de huisvlijt. Stations zijn voor de ambtenaren van den Oentralen Controledienst een dankbaar werkterrein. Op het station te Oss werd een man aangehouden, die er reeds geruimen tijd van verdacht werd bonnenhandel te drijven. Deze verdenking was niet ongegrond, want de man had niet minder dan 910 broodbonnen verborgen in de voering van zijn hoed. Terwijl de bewoners met vacanlie waren hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van dr. Ten B. aan de Stations straat te Hilversum. Het huis werd practisch geplunderd. Alle sieraden, kleedingstukken, gcpiuiiuci Cl. niic ölCldUCll, ft-lCCUIIIgMUJAtACII, p. waaronder bontmantels, linnengoed en een J hoeveelheid levensmiddelen werdén gestolen. Nieuwe Nederlandsche postzegels, die vanaf 16 Augustus ver- ar zullen zijn. (P.T.T./C.N.F. Pax c) gestolen. De normale waarde van het ontvreemde be draagt vele duizenden guldens. Prof. dr. J. D. van der Waals, hoogleeraar 1 in de natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam, wordt 7 Augustus 70 jaar. f Ook dit jaar zal de Ned. Arbeidsdienst bij het rooien van aardappelen worden inge- schakeld. Hiervoor zullen 3500 man naar fi Groningen, Drente en Overijsel gaan. Ver-p leden jaar werden door den N.A.D. ongeveer 16 millioep K.G. aardappelen gerooid. Het bekende kasteel „De Hooge Vuur-1 sche", aan den weg tusschen Hilversum en Baarn, dat enkele jaren geleden door brand werd verwoest, is in andere handen overge- k gaan. Het kasteel, dat den laatsten tijd voor g den brand als hotel werd geëxploiteerd, is gekocht door den heer E. Buurke, directeur L der hotelmaatschappij „Gooiland". Honkbal fl STEDENWEDSTRIJD OP EDO-TERREIN. De jaarlijksche stedenwedstrijd Haarlem—Amster dam zal ook dit jaar wederom In Haarlem ge speeld worden. Ditmaal is ain EDO de eer voor een goede organisatie zorg te dragen. Wij geloo- ven dat het Haarlemsche honkbal nog steeds een voorsprong -heeft op het Amsterdamsche en dat 1 de Haarlemmers .ook nu weer, evenals de voor- gaande jaren met de eer van de overwinning zul- z len gaan strijken. Voor Zondag zijn voor de f Haarlemsche negentallen nog de volgende wed- strijden vastgesteld: Overgangsklasse: Haarlem P 2DWS 10 uur, HHC 2—RCH 2.30 uur, TYBB Hilversum 2.00 uur. Tweede klasse: THBHFC Haarlem 10.00 uur, HavenmeeuwenCatchers 10.00 uur, Zandvoortmeeuwen—- HBC 11.00 uur, 1 3de klasse: Halfweg—EDO 6 10.00 uur. De Haar- L lemsche eerste klassers nemen allen deel aan het Blauw Wit tournooi. De loting hiervoor had g het volgende resultaat: f 10.00 uur, Ajax—HHC en Biauw Wit—Haarlem, 11.15 uur Quick—EDO en. VVGA—Schoten. - Er wordt den laatsten tijd nog steeds bot in het IJsselmeer gevan gen. Tien jaar na de -afsluiting yangt men thans bot van goede kwaliteit, die zich in het IJssel- meei ontwikkeld moet nebben. Ver schillende visschers zijn r-p de oude be proefde wijze met de bot visscherij bezig. Te Amsterdam is een inbraak ge pleegd in een klee- dingmagazijn in de eerste Van Swin- denstraat. Een par tij costuums, col berts, pantalons en overhemden, ter ge zamenlijke waarde van circa 5000. viel den dieven in handen. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Een zangklasse van „Zanglusl" (opn.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Vlotte melodietjes (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Gevarieerd morgenconcert, (gr.). (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitzen ding. 9.15 Zang en piano. 9.45 Concert voor 2 violen en piano (gr.). 10.00 Gerard LebOn en zijn orkest. 10.45 Voor de jeugd. 11.oo Orkest Melando en gramofoonmuziek. 12.00 Almanak. 12.15 Frans Wouters en zijn' orkest. 12.45 BNO Nieuwsberich ten. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 Otto Hendriks en Zijn orkest. 14.00 Het Stedelijk orkest van Maastricht. 15.00 Bont Zaterdagmiddagprogramma. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Dick Willebrandts en zijn dansorkest. 18.00 Politiek weekoverzicht. 18.10 Band! Balogh en zijn Hongaarsch orkest. 18.45 Hier WA. 18.55 Marschen (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Musettewalsen (gr.). 19.30 Don Quiehote van de Mancha, luisterflits. 20.00 Viaanderland volks- liederenprogramma. 20.45 Koorplaatjes. 21.00 Vroo- lijk Zaterdagavond-programma. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15 Voor en door soldaten (gr.). 23.0024,00 Weensch amusement (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Solistenconcert (gr.). 15.00 Vraagbaak voor de jeugd. 15.30 Symphonisch Zaterdagmiddag concert (gr.), 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Orgelconcert (opn.). 17.30 Cello en piano (gr.). 18.00 Operette- en operafragmenten (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Klassieke danssuites (gr.). 20.15 Beroemde wedstrijden van Klaveren-Tenet. 20.30 Will Glahé en zijn orkest (opn 21.00 Concertgebouworkest (opn 21.45 Avondwijding. 22.00 UNO Nieuws berichten en acluet-le beschouwing.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2