Sovjet verliezen ruim fioen man in een maand Italiaansche stormbooten dringen haven van Gibraltar binnen. Nieuwsblad voor Noord-Holland 6 schep en uit conyooien tot zinken gebracht. 288e Jaargang No. 181 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert, .0724, Redactie 10G09 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 33. Tel. 122?» Hoofdredacteur: F. C. Derks _aierdag 7 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12712 Kantoor IJmuiden: Eembrandtlaan 55» IJmuiden-Oost llitg Graf. Bedrijven Damfate. Haarlem K 1297 Aanvallen der bolsjewisten aan het Mioesfront, in den Donetz.sector, ten Z.W. van Orel en bij het Ladogameer afgeslagen. Bij BjeKjorod m duren'de gevechten voort. De bolsjewisten verloren in den tot dus ver grootsten slijtageslag van dezen ooi-log. die op 5 Juli begon, tot en met 5 Augustus nicer dan 580.000 dooden, gew ouden eu ge vangenen, alsmede meer dan 7500 tanks, zoo Verneemt bet D. X. B. De bolsjewistische massa-aanval werd ontketend, toen Duitsche troepen op 5 Juli het gebied aanvielen, waarin geweldige bolsjewistische offensieve strijdkrachten waren geconcentreerd. Hierdoor was het. overeenkomstig het i>lan der Duitsche lei ding, g,elukt de bolsjewisten te dwingen tot een aanval over te gaan in een gebied, dat van Duitsche zijde voor de verdediging was uitgerust. De bolsjewisten, die anders alle Duitsche aanvallen ontweken, waren thans gedwongen hun massa's in het gebied Orei- Bjelgarod te con centreer en om een door braak der Duitsche troepen te verhinderen. Van militair standpunt uit gezien heeft dit gebied zijn taak vervuld. Alleen al van m Juli tot en met 5 Augus tus verloren de bolsjewisten meer dan 60 pantserbrigades en meer da'n 50 di visies infanterie. Daarenboven werden nog 45 divisies en 25 pantserbrigades zwaar geteisterd. Het feit, dat de bolsjewisten zich verrekend hadden in de Duitsche plannen bij Orel- Bjelgorod. heeft ertoe geleid, dat zij in het door de Duitsche troepen beheerschte ge bied tot dusver meer dan 100 divisies infan terie en meer dan 85 pantserbrigades heb ben verloren, een verlies, dat door de ver overing van Orel en van militair zonder eenige beteekenis zijnde stukken terrein duur betaald is. De verwachting der bols jewisten echter, dezen zomer in 'het gebied van Orel een beslissing te forceeren en door het Duitsche front heerste breken, is als ge volg van de superieure Duitsche leiding den bodem ingeslagen. Rusland Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Aan de Mioes zette de vijand de poging voort het hem in de vorige dagen ont rukte terrein met behulp van tanks en talrijke 'slagvliegtuigen te heroveren. Hij werd opnieuw met zware verliezen afge slagen. Aan de Donetz mislukten plaatselijke aan vallen met zware verliezen voor de bolsje wisten aan menschen en materiaal. In het gebied van Bjelgorod duren de ge-» vechten met toenemende hevigheid voort. Ook ten Zuidwesten van Orel zette de vijand de pogingen tevergeefs voort om door ons front heen te breken. Tot op een plaatselijke, eveneens afgegren delde, bres werden alle aanvallen in verbit terde gevechten afgeslagen. Een doorgebroken vijandelijke gevechtsgroep werd vernietigd, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. De rest werd teruggeworpen. Ten Zuiden van het Ladogameer sloegen on ze troepen eveneens krachtige aanvallen der bolsjewisten af. De luchtmacht mengde zich met sterke eskaders gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie in de gevechten te land en bracht den vijand zware verliezen toe aan menschen, tanks, stukken geschut en voertui gen. Donderdag overdag werden aan het Oos telijk front 209 tanks en 84 vliegtuigen vernield Sedert het begin van de groote gevech ten in het Oosten werden in het verloop van een maand door troepen van het leger en de Waffen SS 69164 gevangenen ge maakt, 7848 tanks, 3083 stukken gescjiut en 1620 granaatwerpers vernietigd, of buitge maakt, door de luchtmacht 3731 vliegtuigen neergeschoten. De bloedige verliezen van de bolsjewisten zijn buitengewoon hoog. In de afweergevechten bij Orel in de periode van 5 tot 27 Juli schoot alleen het 656ste regi ment zware pantserjagers 502 Sovjettanks stuk en vernietigde meer dan 20 stukken pantser- afweergeschut en 100 stukken geschut. Op Sicilië zette de vijand in den centfalen sector zijn doorbraakpogingen met onvermin derde hevigheid voort. In zware gevechten, die voor den vijand bijzonder vele verliezen op leverden, werden alle aanvallen afgeslagen. De stad Catania, reeds sedert dagen nog slechts door zwakke Duitsche gevechtsvoorposten be waakt, werd zonder dat de vijand opdrong, ontruimd. Duitsche en Italiaansche gevechts vliegtuigen vielen opnieuw de haven van Pa lermo en Augusta aan en beschadigden daar voor anker liggende schepen, waaronder een groot koopvaardijschip. Een gering aantal vijandelijke vliegtuigen wierp Donderdagnacht boven West-Duitsch- land lukraak enkele brisantbommen neer. Aan de Nederlandsche kust werd 1 vliegtuig neer geschoten. Duitsche duikbooten brachten in taaie ge vechten tegen den vijandelijken aanvoer van krachtig beschermde convooien en van af zonderlijk varende schepen 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 43.500 brt. tot zin ken en beschadigden twee andere schepen door torpedotreffers. Vrijwillige aanmeldingen in Italië. De Italiaansche minister van oorlog deelt meed, dat talrijke jeugdige personen, die nog niet den leeftijd hebben om onder de wape nen geroepen te worden, zich vrijwillig heb ben aangemeld. Deze daad heeft de onver wijlde instemming gevonden van de militaire autoriteiten. Deze hebben zich de vereischte maatregelen voorbehouden, om aan het ge voel van vaderlandsliefde dezer jongelieden tegemoet te komen. Sir Oswald Mosley. In Londen doen geruchten de ronde, dat de Engelsche fascistenleider Sir Oswald Mosley, die sedert het uitbreken van den oorlog ge ïnterneerd is, uit de gevangenis om gezond heidsredenen zal worden ontslagen. Mosley lijdt aan een algemeen verval van krachten. Besprekingen in het Duitsche hoofdkwartier. De Duitsche bladen publiceeren foto's van een bespreking in het hoofdkwartier van den Führer, waarop de F.ührer te zien is met den minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop en Reichsleiter Bormann. Tevens bevatten de bladen foto's van een bespreking van den Rijksmaar schalk Hermann Göring met groot-admi raal Dönitz in het hoofdkwartier van den Führer. Drie schepen tot zinken gebracht. Ontruiming van Catania bevestigd. Duitsche luchtaanvallen op de havens van Palermo en Augusta. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In den centralen sector van het Sieiliaan- sche front leveren de Italiaansch-Duitsehe eenheden hardnekkige defensieve gevechten. De stad Catania, sinds drie weken door over wegend sterke strijdkrachten bestookt en dagelijks onderworpen aan zeed hevige bom bardementen, uit de lucht en uit zee, werd ge- evacueerd. De bevolking heeft op voorbeel dige wijze het hevige vuur van den vijand en de harde ontberingen die door den toestand werden opgelegd, verdragen en daarbij blijk gegeven van groote fierheid. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers vielen opnieuw de havens Palermo en Augusta aan, waarbij zij voor anker liggende schepen troffen en beschadigden. Vijf vijan delijke vliegtuigen werden door jagers van de As vernield. In den nacht van 4 Aug. drongen storm booten van de Italiaansche koninklijke marine, die gedragen werden ''oor een van onze duikbooten, de haven van Gi braltar binnen, waar zij twee schepen van het type „Liberty", elk met een in houd van 7500 ton, alsmede een tankboot van 10.000 ton, tot zinken brachten. De zelfde onderzeeër had eenzelfde taak ver vuld in den nacht van 7 op 8 Mei, even eens in de haven van Gibraltar, waar op dezelfde wijze door stormbooten waren tot zinken gebracht twee Engelsche sche pen met een gezamenlijken inhoud van 17.500 ton en een Amerikaansch schip van 7500 ton. Het weermachtbericht was onderteekend door generaal Ambrosio. den nieuwen chef van den Italiaanschen generalen staf. In een aanvulling op het Italiaansche weer machtbericht wordt nog gemeld: Volgens latere berichten bedraagt het aantal slacht offers onder de burgerbevolking als gevolg van den vijandelijken luchtaanval op Napels, waarvan melding is gemaakt in het Italiaan sche weermachtbericht van Woensdag, 210 dooden en 464 gewonden. Alle wijken van Napels geteisterd. Geen enkel militair doel getroffen. Omtrent den zwaren terreuraanval van Anglo-Amerikaansche vliegers op Napels op 4 Augustus worden thans van welingelichte zijde de volgende bijzonderheden bekend: bij den bomaaanval is geen enkele wijk van Napels, welke een militair karakter zou kun nen hebben, door vijandelijke bommen getrof fen. In het bijzonder hebben de vijandelijke bommenwerpers geen enkele bom geworpen op de haven van Napels. De terreuraanval was veeleer met volle zwaarte gericht» uit sluitend op niet-militaire doelen. Onder de talrijke vernielde gebouwen bevinden zich kerken van unieke historische en kunsthisto rische waarde. Voorts zijn tallooze woonhuizen der burgerbevolking getroffen. De Romeinsche ochtendbladen publiceeren uitvoerige berichten over den luchtaanval. Waarbij geen enkele stadswijk van Napels ge spaard gebleven is. De vijand wierp duizenden bommen van groot en middelbaar kaliber, als mede brandbommen neer. Hij viel ook met mitrailleurs aan. De verwoestingen door dezen 96sten luchtaanval aangericht overtreffen al les wat tot dusver door vorige aanvallen werd vernield. De vijandelijke vliegtuigformaties naderden de stad' van het Westen en lieten de eerste bommen vallen boven de ten Noord westen der stad liggende villawijk. Vervolgens naderden zij de dichtstbevolkte wijken. Voor al de binnenstad werd zwaar geteisterd, voor namelijk de wijk die in de negentiende eeuw de wijk der aristocraten was en waar aan de paleizen de familiewapens der Napolitaansche adellijke families te zien waren. Het aantal verwoeste paleizen, kerken en liefdadigheids instellingen is ontelbaar. Waar blijft Uw daad? Een Nederlandsche vrijwilliger schrijft: „Slechts een deel van het Nederlandsche volk denkt heden ten dage nationaal-socialis- tisch, maar ook zij, die dit nog niet doen, zul len eens aan de groote zaak gelooven. Wü zetten ons ook voor hen, voor al onze volks- genooten in, wanneer wij hier in de Waffen- SS vrijwillig onzen plicht doen. Dit is een van de duizenden kerels, die een daad gesteld hebben. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS of de Landwacht. Inlichtingen SS-Ersatzkommando, Oen Haag, Korte Vijverberg 5. Duitsch-Zweedsch traositoverkeer stopgezet. In verband met de -ttissehen Zweden en Duitschland overeengekomen opheffing van het verkeer van verlofgangers en goederen werd in de Willielmstrasse verklaard, dat men zoo snel tegemoet kon komen aan de Zweedsche wenschen omdat in den tus- schentijd andere wegen en middelen gevon den konden worden voor een normale af wikkeling van dit verkeer en over het ge heel gezien de voorwaarde waaronder des tijds de overeenkomst met Zweden tot stand was gekomen, belangrijk is gewijzigd en achterhaald. De Joegosfaven naar Caïro. De uitgeweken Zuidslavische regeering te Londen bereidt zich, volgens den Britschen berichtendienst, voor, om met ex-koning Peter naar flairo te verhuizen. Onder leiding: van soldaten, die aan het front hebben gestaan, wordün de jongens in de weersportka'mpen vertrouwd gemaakt met een voornaam onderdeel van de sport, dat zij van tevoren nog niet kenden, de weersport. Van hen leeren zij met een ge weer omgaan en er mee schieten, kaart lezen, verkennen, tele foonverbindingen aanleggen. Wilt gij dit avontuurlijke leven gedurende vier weken meemaken. Meld je dan direct: Utrecht, p-t-; c' De vorige maand is in Zweden de grootste geheel uit beton gebouwde brug, mèt een totale lengte van 1650 M. geopend. De span ning van die boog bedraagt 264 M. In de op 19 Juli bijna' geheel ver nielde basiliek San Lorenzo te Rome zijn Vrijdag de godsdienstige han delingen in dg voor kerkelijke doelein den ingerichte sa cristie hervat. Georgia heeft als eerste staat van de V. S. aan de 18 jarigen het stem recht verleend. In Spanje is bij het afbreken van een oud huis in een dichtgemetseld kel dergewelf 33 kilo goud gevonden. Het oude huis - had al lang de reputatie, dat er geesten spookten. Na onein dig veel moeite slaagde de eigenaar er in een kooper te Weer een ontmoeting ChurchillRoosevelt? Reuter heeft zoojuist aangekondigd dat er vermoedelijk binnenkort weer een ontmoeting tusschen Winston Churchill en Roosevelt zal plaats-heb ben. Het bericht komt uit welingelichte 'kringen te Washington. Het onderwerp der aanstaande besprekingen tusschen de twee staatslieden zouden de toe komstige Geallieerde plannen jegens Duitschland en Italië zijn. Kozakken strijden tegen bolsjewisten. Van welingelichte militaire zijde te Ber lijn wordt medegedeeld, dat aan een zuive ringsactie die sedert eenige dagen in het achterland van de middensector van het Oostelijk front wordt uitgevoerd, behalve Duitsche en Hongaarsche eenheden ook Kozakken deelnemen. Groepen terroristen hadden voortdurend getracht, straten en spoorlijnen in de lucht te laten vliegen. Ook de bevolking' had zeer onder hun activiteit te lijden. Amerikaansche bendeleider in Japansche handen. Naar Domei meldt, is de Amerikaansche luitenant kolonel Hugh Strong, die na de Japansche bezetting der Philippijnen als aan voerder van guerillabenden optrad, thans door de Japanners gegrepen. Hugh Strong en zijn bende worden talrijke moorden ten laste gelegd op invloedrijke Chineezen, als mede een aanslag in Juni op den leider der afdeeling binnenlandsche zaken van het Phi- lippijnsche centrale bestuur José Leurel. De medeplichtigen van Strong zijn reeds eenigen tijd geleden door de Japansche gendarmerie gearresteerd. De communisten en Engeland. Een resolutie betreffende* het verzoek van de communistische partij van Engeland om opneming in de Labourpartij, is Donderdag met 340 tegen 187 stemmen op een conferentie van de Engelsche transportarbeiders-vakver- eeniging verworpen. De organisatie bevestig de hiermede de kortelings door de Labour partij zelf genomen beslissing. In een tweedê resolutie verklaarde de conferentie zich voor volledige uitvoering van de Engelsch-Sowjet- Russische overeenkomst. Zij stemde verder vóór een zoo ver mogelijke uitbreiding van de handelsbetrekkingen tusschen Groot Brit- tannië, de Sovjet-Unie en de V S. In het Lagerhuis heeft de minister van binnenlandsche zaken, Morrison, op een vraag medegedeeld, dat D. F. Spring-Hall, die bij zijn arrestatie in het bureau van de commu nistische partij als organisator werkzaam was, niet wegens deze werkzaamheid, maar wegens spioqpage veroordeeld is tot zeven jaar ge vangenisstraf. Op de vraag, of het niet raad zaam zou zijn het optreden van de communis tische partij te onderzoeken, verklaarde de ■minister, dat de autoriteiten de communisti sche partij reeds controleeren van het stand punt der nationale veiligheid. Spring-Hall behoort tot het centrale comité der communis tische partij als lid sedert 1932 en neemt der halve een prominente plaats in in het optre den der communistische partij. Toch is geen reden aanwezig om een speciaal onderzoek tegen de partij in te stellen. Hij zal echter niet dralen, wanneer zoo'n speciale actie noodig blijkt, daartoe zonder verwijl last te geven. Göring te Berlijn en Hamburg. Rijksmaarschalk Göring: is Donderdag' uit het hoofdkwartier van den Führer te Ber lijn aangekomen. Hij heeft hier bespre kingen over, bewapeningsvraagstukken ge voerd met minister Speer. Vervolgens begaf hij zich per vliegtuig naar Hamburg, waar hij na een uitvoerige inspectie der schade de maatregelen, die verder hoodig zijn, met Rijksstadhouder gouwleider Kaufmann be sprak. Met den meesten nadruk brandmerken, toonaangevende kringen 5n de Duitsche hoofdstad het alle bepalingen van het vol kenrecht hoonende optreden- van de Anglo- Amerikanen bij hun. terreuraanvallen op Duitsche steden. In de Wilhelmst rasse werd op de vraag, of b.v. het gebruik van bussen fosfor uitsluitend in den strijd tegen de burgerbevolking volkenrechtelijk nog te verantwoorden is, geantwoord: de vraag stellen is de vraag beantwoorden. Door deze wijze van oorlogvoeren hangen zij openlijk de oorlogsmisdaad aan. Italiaansche jodenwetten blijven van kracht Van bevoegde zijde in Italië wordt verklaard, dat de' jodenwetten die de laatste jaren zijn uitgevaardigd ook na de regeeringswisseling van 25 Juli voorioopig van kracht blijven en geen wijziging hebben ondergaan. In alle fabrieken van Triest en omgeving wordt het werk weer op normale rustige wijze voortgezet. In de steden Triest, Fiume en Pola heeft men afgezien van de invoering van een sluitingsuur voor de avonduren. In de overige gebieden die tot de bevoegdheid vinden, die bet huis van de legerleiding behooren^iordt het slui- r.?'jtlns-mur echter gehandhaafd.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1