Hardnekkige tegenstand van de As op Afweerstrijd bij Bjelgorod duurt voort Nieuwsblad voor Noord-Holland Oorlogstoestand tot geheel Italië uitgebreid. Turijn, Milaan en Genua zwaar getroffen. Hernieuwde Sovjetaanvallen op Koeban- bruggehoofd afgeslagen. Duitsche luchtaanval op haven van Bizerta. mi 288e Jaargang No. 182 Bureaux: Groote Houtstraat 95. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 1223# Hoofdredacteur: F. C. Derks ...auiiöag 3 Augustus 1S43 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmuiden: Rc-mbranch laan 55» IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 Het Italiaansche opperbevel maakte Zon dag bekend: De Ilaliaansch-Duitsche strijdkrachten, die onder den toenemenden druk van den vijand genoodzaakt zijn geweest terrein prijs te geven, bieden hardnekkigen te genstand in haar nieuwe stellingen in de streek van Caronia en de Etna. Overdag hebben Duitsche jagers 4 vliegtui gen neergeschoten. Formaties Duitsche vlieg tuigen hebben vijandelijke schepen langs de kust van Sicilië en in de wateren van Bizerta aangevallen. Zij brachten een torpedojager en twee koopvaardijschepen van middelbare tonnage tot zinken en beschadigden andere oorlogsschepen en koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van meer dan 50.000 ton. In den afgeloopen nacht zijn hevige lucht aanvallen gedaan op Turijn, Milaan en Genua. De schade is aanzienlijk, vooral in de centra der beide eerstgenoemde steden. De verlie zen zijn nog niet vastgesteld. Te Milaan heb ben de luchtdoelbatterijen twee vliegtuigen vernietigd. In zijn weermachtberieht van Zaterdag maakte het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: Op Sicilië wordt de strijd met hevigheid voortgezet in de centrale zóne van het front. Nieuwe krachtige aanvallen van den vijand, die daarbij op groote schaal gebruik maakte van artillerie en pantserwagens, werden door de troepen van de As bedwongen. Duitsche vliegtuigen vielen vijandelijke schepen aan in de Noordelijke en Oostelijke wateren van het eiland. Hierbij werd een schip van mid delbare tonnage in brand gebombardeerd en werd een zware kruiser ernstig getroffen, alsmede een koopvaardijschip van 10.000 ton. Door den vijand ondernomen luchtaanval len op Napels, Messina en op plaatsen in de provincies Salerno en Cosanza véroorzaak- ten geen ernstige schade. Te Napels werd een bommenwerper door het luchtdoelgeschut neergehaald en een andere te Bagnara (Reg- gio di Calabria). De tot dusver vastgestelde verliezen onder de burgerbevolking als gevolg van de vijan delijke luchtaanvallen bedragen: Te Napels 2 dooden en 6 gewonden, te Massina 18 doo- den en 52 gewonden, te Eboli en Battipaglia (Salerno) 15 dooden en 3 gewonden, te Paola (Cosenza) 19 dooden en 10 gewonden. In een aanvulling op het weermachtberieht van Zondag, wordt gezegd: Het is vandaag de achtste dag van den beslissenden Anglo- Amerikaanschen .aanval op het Italiaansch- Duitsche front op Sicilië. Wat door den vijand na zijn aanvankelijk succes een militaire wan deling was genoemd, is veranderd in een felle worsteling, die, als zij eenerzijds den door den vijand gebruikten overvloed van strijd middelen doet uitkomen, anderzijds een schit terend licht werpt op den moed der ïta- liaansch-Duitsche troepen. die, van iedere oneffenheid in het terrein een versterking makend, onvermoeid vechten en vastbesloten zijn, den vijand zeer duur te laten betalen voor iederen duim gronds. Terwijl aan de vleugels, in de zóne ten Noorden van Catania en bij Marina di Ca ronia, de aanvallen zijn afgeslagen, hebben ln het centrale deel van het front, in de streek van Troina, Regalbuto en Centuripe, de strijd krachten en pantserwagens, welke de vijand voortdurend in den strijd heeft geworpen, de Italiaansche en Duitsche afdeelingen gedwon gen terrein prijs te geven, om op meer ach terwaarts gelegen stellingen een nieuwen tegenstand te bieden, die steunt op het Etna- massief en de Caronisehe bergen. Hier zijn de laatste acht dagen verbitterde gevechten geleverd, doordat de vijand wel alles moest doen om den tegenstand onmiddellijk te bre ken. Doch de Italiaanseh-Duitsche troepen hebben den vijand zware verliezen toege bracht aan menschen en materiaal en een aanzienlijke vertraging in de verwezenlijking van zijn plannen gebracht. Woonwijken te Napels opnieuw zwaar getroffen. De luchtaanval op Milaan in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft, naar Stefani meldt in woonwijken der stad zware schade aange richt. Hij was ditmaal ook weer gericht op woonwijken,"in het bijzonder het centrum der stad .-n den rand van de stad. Onder de door Dommen getroffen gebouwen bevindt zich het ziekenhuis der Barmhartige Broeders. De in behandeling zijnde 600'zieken moesten geëvacueerd worden. Voorts werden het wees huis. het Sophiaklooster, waar drie nonnen werden gedood, het Stedelijk Museum van Milaan en de oude schouwburg getroffen. De bevolking behield, naar Stefani zegt, volko men rust en discipline Een vijandelijk vlieg tuig stortte, door afweervuur getroffen, bij Nonforte neer. De bemanning kwam om het leven. Nog twee vijandelijke vliegtuigen zijn waarschijnlijk neergeschoten. De Paus heeft tegenover den aartsbisschop van Napels, kardinaal Ascalesi, uiting gege ven aan zijn diepe smart over dev erwoes- ting van kerken bij den luchtaanval van 4 Augustus en aan zijn deelneming met de zwaargetroffen bevolking Hij heeft den kar dinaal een aanzienlijk bedrag doen toekomen voor de Napolitaansche arbeidersgezinnen, die door den terreuraanval het zwaarst ge troffen zijn. Officieel wordt voorts nog meegedeeld: de oorlogstoestand is, naar in de Staatscourant wordt bekend gemaakt, krachtens een konink lijk decreet vanaf 8 Augustus tot het geheele gebied van het koninkrijk Italië uitgebreid. PASSEN VAN NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Nederlandsche burgers, die in het gebied van het Groot-Duitsche Rijk wonen of daar tij delijk verblijf houden, moeten zich ter ver lenging van hun pas of het verkrijgen van nieuwe reispassen rechtstreeks richten tot de bevoegde Duitsche pasautoriteiten (politie- presidenten in de-§teden of Landratsamter op het platteland), die ook de evt. vereischte op heldering en adviezen verstrekken. Nederlandsche burgers, die buiten Neder land en buiten het gebied van het Groot- Duitsche rijk wonen of hun tijdelijk verblijf hebben, kunnen zich voor pasaangelegen heden richten tot de Duitsche diplomatieke of consulaire vertegenwoordigingen (ambas sades, gezantschappen, consulaten en consu-' laten-generaal). „Tijgers" op Sicilië. Ook op dit oorlogstooneel komt een groot deel der zware verliezen van den vijand aan pantserwagens op rekening van de Duitsche „Tijgers". Een „Tijger"-pantserwagen wacht in een Siciliaansche stad op het bevel tot den inzet. (N.S.K.K. Kriegsber. Esselborn Sch/C.N.F. P. c) KORT NIEUWS Maarschalk An tonescu is uit Boe karest vertrokken voor een zpmerva- cantie, die hij zal doorbrengen in een badplaats in de provincie. Om het tekort aan traan te dek ken, heeft het Bul- gaarsche ministerie van landbouw dit voorjaar de dolfij nenvangst in de Zwarte Zee geor ganiseerd. Tot nog toe kon 12 ton dol- fijnentraan gepro duceerd worden. Van Duitsche protestantsche zijde wordt medegedeeld dat 't catechisatie- onderwijs thans verlengd is tot drie jaar. Ook het on derwijs op de Zon dagscholen zal aan merkelijk uitge breid worden. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Zondag mede: Op het Koebanbruggehoofd her nieuwden de bolsjewisten met gebruik making van talrijke slagvliegtuigen hun aanvallen.' Zij werden in zware ge vechten afgeslagen. In het gebied van Bjelgorod duurt de zware afweerstrijd tegen de met sterke strijdkrachten aanvallende bolsjewisten voort. Ook in den frontseetor van Orel viel de vijand met verseh-aangevoerde troe pen aan. Zijn pogingen ons afweerfront te doorbreken, mislukten. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan net Móermanfront bleven plaatselijke vijan delijke aanvallen zonder resultaat. De luchtmacht greep met sterke eska ders duikbommenwerpers, gevechtsvliegtui gen en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand doeltreffend in de gevechten te land in, vernietigde talrijke pantserwagens en voertuigen en verstrooide troepenconcen traties van den vijand. In luchtgevechten werden 91 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Aan het front op Sicilië kwam het niet llllligi Gerichte schaduwen. Hut resultaat van het drie maanden „onder de schop" zijn. (C.NJ./N.AD./V. d. Werff Pax c) tot groote geveehtsha'ndelingen. Onze troe pen hebben, niet door den vijand gehin derd, in eenige sectoren nieuwe, voorbereide stellingen betrokken. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft des nachts de haven van Bizerta aangevallen. Een kruiser, alsmede een ander oorlogsvaar tuig en 15 transportschepen werden deels ernstig beschadigd. Boven de Straat van Messina en de kust van Sar.- dinië schoten Duitsche jagers 4 vijan delijke vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht hebben eenige vijandelijke stoorvliegtuigen een klein aan tal brisantbommen op Rijnland laten val len. De schade is onbelangrijk." Zaterdag maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: Aan de Mioes en aan den Midden-Donetz mislukten plaatselijke aanvallen van de Sovjets. Aan den Boven-Donetz en ten Zuid- Westen,van Bjelgorod werden met sterke in fanterie- en pantserformaties ondernomen aanvallen van den vijand in felle wisselval lige gevechten afgeslagen. Formaties slag vliegers van de luchtmacht vielen in duik vlucht gemotoriseerde vijandelijke troepen aan. Eskaders gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers vernietigdeji ruim 100 met manschappen geladen vóertuigen. In den sector Orel verijdelden onze troepen in felle gevechten, doeltreffend door de luchtmacht gesteund, nieuwe doorbraakpogingen van den vijand. Ook ten Zuidwesten van Wjasma en ten Zuiden van het Ladogameer werden alle aanvallen van den vijand door de af weerkracht van de "Duitsche troepen ver ijdeld. De Sovjets verloren gisteren aan het Oostelijk front 117 pantserwagens. Op Sicilië viel de vijand op twee plaatsen van het front zonder succes aan. Hij leed weer gevoelige verliezen. Gevechtsformaties van de luchtmacht vielen met goede uit werking scheepsdoelen in de wateren van Sicilië aan. Een zware kruiser en twee vrij groote koopvaardijschepen werden zwaar getroffen, Britsehe vliegtuigen wierpen in den af geloopen nacht hier en daar bommen boven West-Duitschland, zonder schade aan te richten. lapansch offensief tegen Z. China. Het legerbericht uit Tsjoenking maakt melding van het begin van een Japansch of fensief aan de Salweenrivier aan de grens van Burma. Er zijn op het oogenblik daar hevige gevechten aan den gang. De Chinee- zen bieden taaien tegenstand. Tien punten van textielkaart V 115 geldig. Met ingang van 1 Aug. j.l. tot een nader te bepalen datum zijn de punten 51 t.m. 60 van de textielkaart V115 voor mannen en jongens van 15 jaar fa ouder geldig verklaard. STAUN SPREEKT. D. Het bolsjewisme beoogt het kan nooit genoeg en nooit luide genoeg worden verkondigd wereldheerschappij". Het marxistisch communisme streeft maar één groot doel na: gansch de wereld onder een regime te brengen, dat wordt gevoerd naar de beginselen, die thans reeds een kwart eeuw in Sovjet Rusland gelden. Bij deze wereldheerschappij zou Moskou dan na tuurlijk de leidende kracht moeten zijn. Dit is het groote einddoel, waaraan in de bolsjewistische staatkunde alles, letterlijk alles, ondergeschikt moet worden gemaakt. Het bolsjewisme is, naar eigen overtuiging, belast met een wereldmissie; Zoolang deze aarde- nog niet geheel en onverdeeld onder de roode vlag met het sikkel, en hamer embleem is gebracht, is, naar de overtui ging van Stalin, zijn werk nog niet ge ëindigd. Bij de strategie van iedere wereldmissie is altijd het streven aan den dag getre den, het einddoel, de wereldheerschappij, te verdoezelen, den schijn aan te nemen, alsof het zoo'n vaart niet loopen zal. alsof ieder in de waarde van zijn eigen beginse len zal worden gelaten, alsof er' steeds eer bied zal bestaan voor anderer overtuiging en hoe meer deze drogredenen worden aan vaard, hoe welgevaliiger dit den belager is, omdat hem dit een verminderden weer stand in uitzicht stelt tegen het oogenblik, waarop hij het masker zat afwerpen en tot den aanval overgaan. Een goed -deel der West-Europeesche volken is in. onze dagers-gevangen in den waan, dat de dreiging van het bolsjewisme waartegen men op zichzelf een sterken afkeer heeft niet al te hoog behoeft te worden aangeslagen. Men vertrouwt daarbij hetzij op de goedertierenheid van Moskou, hetzij op eigen kracht, hetzij op het verzet, dat andere wereldmachten zullen bieden. Een leerrijk document voor hen, die zich in dat opzicht nog altijd illusies maken is het geheime bevel, dat Stalin in Februari van dit jaar aan het roode leger heeft ge geven en waarin hij met voor zijn strijd wijze bedenkelijke openhartigheid, waartoe niet onwaarschijnlijk zijn succes ten aan zien van Stalingrad hem verleid heeft, een beeld heeft gegeven van het verloop van den Duitsch-Sovjet-Russischen oorlog, zoo als hij dat ziet en het zich wenscht. Er zit, men kan dit gerust beamen, een forsche lijn in zijn visie: vooreerst de aanval, dien de Sovjet-Unie het hoofd te bieden heeft. Daar na het riposteeren, het terugstooten, tenein de „de heilige Sovjetaarde geheel van vijanden te zuiveren". En ten slotte de apo theose: het binnendringen van het "—ode leger diep in de landen van het fascism tot de vernietiging van het wereldkapitaal en de stichting van de werelddictatuur van het proletariaat. In deze drie étappen heeft Stalin zijn strategische plannen ingedeeld. Over de beide eerste kan men kort zijn: de realiteit van den aanval was onloochenbaar en de wensch, de „heilige Sovjetaarde" (dat is de aarde, waarin bij Katyn tienduizend Pool- sche officieren met een nekschot in het massagraf werden geworpen) te bevrijden van de Duitsche legers, is begrijpelijk. Maar het leerzame zit in de omschrijving van die derde étappe. Want men heeft het Zater dag kunnen lezen Stalin 'komt er daar rond voor uit, dat hij voor het winnen van den oorlog tegen Duitschland de Anglo- Amerikaansche hulp behoeft, doch dat hij deze bondgenooten geen oogenblk zal ont zien, zoodra hij de handen vrij heeft. Dan zet hij zich opnieuw, en sterke dan te vo- riBh, tot den strijd tegen het wereldkapitaal en vóór de werelddictatuur van het prole tariaat en waar de bondgenooten hem daar bij in den weg staan, scheiden zich de we gen. „Help mij," aldus smeekt Stalin tot Churchill en Roosevelt, „help mij met ma teriaal en levensbehoeften, met credieten en wapentuig, het meest met èen tweede front, help mij, de legers van hen, die cul tuur en rechtsorde verdedigen, te ver slaanen als ik ze verslagen heb, dan zal ik geen oogenblik aarzelen, in den on dergang der beschaving, dien ik aan de baar van Lenin bezworen heb, ook u. En geland, ook u, Amerika, te betrekken!" Churchill en Roosevelt er gaan ge ruchten over een ophanden zijnde confe rentie van deze twee met Stalin zullen van dit alles zeker het hunne denken. Maar onwillekeurig komt de vraag naar voren wat er na dit alles bij den goedgeloovigen Nederlander nog kan overblijven van zijn Sovjet-sympathieën en van zijn vertrou wen, dat het wel los zal loopen, ook als de Germaansche dijk den rooden vloed eens niet beteugelen kon Men weet het nu: Met een consequentie, die spot met alle waar den, die met leugen en bedrog men denke aan de Komintern-comedie den weg tracht te effenen en die den bondge noot reeds bij voorbaat verraadt, bereidt de Moskousche fanaticus zijn plannen voor. Overal ter wereld wachten zijn geheime gezanten en agenten zijn instructies af en wanneer de Sovjet-horden eenmaal, diep in de fascistische landen" mochten zijn bin nengedrongen, zal het zoo bitter weinig baten, als men zich op Churchill of Roose velt zou beroepen. Mochten redelijk denken en gezond ver stand ook hier te lande eindelijk tot de on afwijsbare logika voeren, dat de hulp en de dreiging, die ons werelddeel, ook ons land, benauwt, maar in één vorm kan wor den gevonden: in het Germaansche verzet tegen den stormloop der barbaren, in de Germaansche verdediging van huis en erf, van liif en leven Radiopraatje Max Blokzijl. Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in^ijn politiek week- praatje ovQr het onderwerp: „Een man die niet weerbaar is, is geen man".

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1