Duitschers boeken terreinwinst aan het Mioesfront. Nieuwsblad voor Noord-Holland Aan Siciliaansche kust drie schepen tot zinken gebracht. 288c Jaargang No. 184 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. lt>724, Redactie* 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem By kantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks 1 Woensdag 11 Augustus 1943 VersehUnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271f Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf. BedHjven Damiate Haarlem k 1297 Heuvelterrein bij verrassing veroverd. Sovjetaanval aan Koeban. bruggehoofd afgeslagen. Zware verliezen der Sovjets in het gebied van Bjelgorod, bij Orel en ten Z. en Z.W. van Wjasma. Het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: Aan het Koebanbruggehoofd stortten door tanks en slagvliegtuigen gesteunde aanvallen der bolsjewisten ineen. Terwijl aan het Mioes front door verrassende aanvallen een belang rijk heuvelterrein op den vijand veroverd werd, heerschte in de overige sectoren aan den Mioes en aan den middenloop van de Donctz slechts geringe geveehtsactiviteit. In het gebied van Blielgorod duurde de groote strijd voort. Door krachtige aanvallen van de luchtmacht leed de vijand vooral in dezen sector zware verliezen. Ten Westen van Orel mislukten ook gisteren alle doorbraakpogingen v.an de bolsjewisten in zware gevechten, die den vijand zware verliezen opleverden. Ook ten Zuidwesten en Westen van Wjasma vielen de bolsjewisten na het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten en met steun van tanks vlammenwerpers, stukken salvo-geschut en slagvliegtuigen ononderbroken aan. Met steun van krach tige eskaders gevechtsvliegtuigen, duik bommenwerpers en slagvliegtuigen van de luchtmacht sloegen onze troepen alle aanvallen met zware vijandelijke verlie zen af en schoten een groot aantal tanks stuk. Ten Zuiden van het Ladogameer werden de ook aan dit front weer hervatte aanvallen der bolsjewisten afgeslagen, deels reeds in de kiem gesmoord. Gisteren overdag verloren de bolsjewisten aan het Oostelijk front 215 tanks. In luchtgevechten werden op 8 en 9 Augustus 119 bolsjewistische vliegtuigen ver nietigd. In den Noordelijken sector van het Sici liaansche front werden vijandelijke aanval len afgeslagen. De poging om onze Noorde lijken vleugel met zwakke strijdkrachten via de Zaa te omsingelen, werd door onze troepen in een tegenaanval verijdeld. Aan de overige sectoren van het front heerschte slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Bij den strijd tegen schepen aan de Noor delijke kust troffen zware Duitsche gevechts vliegtuigen een vijandelijken torpedojager. In het zeegebied voor Augusta werden 3 vracht schepen van middelbare grootte tot zinken gebracht en een kruiser en twee kleine vijan delijke eenheden beschadigd. Na aanvallen overdag van vijandelijke vliegtuigen op enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen wierpen formaties van de Britsche luchtmacht in den afgeloo- pen nacht brisant- en brandbommen op de stad Mannheim. Er ontstond brandschade in de woonwijken. De bevolking leed geringe verliezen. Volgens de totdusver ontvangen -rapporten werden 13 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vlootstrijdkrachten. Iuchtdpelartil- lerie aan boord van koopvaardijschepen en luchtdoelartillerie van de marine schoten in de periode van 1 tot 10 Augustus 42 vijande lijke vliegtuigen neer. „Uitputtingsslag". De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van Duitsche militaire zijde verklaart men geenszins verrast te zijn door de geweldige kracht, die de bolsjewisten bij hun offensief in het bijzonder in het gebied van Orel ontplooien, daar het Duitsche opperbevel reeds lang voor het begin van dit offensief den enormen omvang van de door de bolsje wisten opgestelde strijdkrachten had .kunnen vaststellen Nog steeds werpen de aanvallers thans nieuwe reserves in den strijd, waartegen de Duitschers de taktiek vari den „uitputtings slag" volgen. De vraag, of de bolsjewisten nog langen tijd in staat zullen zijn, hun troe pen door versche te vervangen, verklaart men in Duitsche militaire kringen vooralsnog niet te kunnen beantwoorden. In hoeverre de Duitschers nog over Reserves beschikken, deelt men hier uiteraard niet mede, doch men beperkt zich ertoe uiting te geven aan het vertrouwen, dat de Duitsche strijdkrachten, die tot dusver een doorbraak hebben weten te voorkomen, ook aan verdere aanvallen weerstand zullen weten te bieden. In dit op zicht legt men hier een toenemend optimisme aan den dag. Bij onze vrijwilligers. Een frissche dronk tijdens een korte rust gedurende den erooten pantsers'asr in het Oosten. Besprekingen in het Hoofdkwartier van den Führer. - De Führer met Rijksmaarschalk Hermann Göring en Rijksminister Speer. (Hoffmann/Stapf Pax c) KORT NIEUWS Naar uit Londen wordt gemeld, is 'n groote landingsboot geladen met Ame- rikaansche soldaten tijdens nachtelijke oefeningen langs de Westkust van En geland omgeslagen, waarbij 14 soldaten en onderofficieren, die het zwemmen niet machtig waren, zijn verdronken. De Chineesche gemeente in Sho- nan bracht 100.000 yen bij elkaar om voor de Japansche militaire autoritei ten vliegtuigen te koopen. In Denemarken is thans een gra- mofoonnaald op de markt gebracht, waarmee 500 platen kunnen bespeeld worden. Amerikaansche verliezen bij de Salomonseilanden. Churchill in Canada. De Britsche berichtendienst meldt, dat Churchill in Canada aangekomen is. In een officieele bekendmaking wordt ver klaard, dat hij gekomen is om „bespre kingen over den oorlog" te voeren. Na besprekingen met den Canadeeschen pre mier, Mackenzie King, zal Churchill rug gespraak houden met Roosevelt. In het gezelschap van den Britschen pre mier bevinden zich de Engelsche minister voor het oorlogstransportwezen, Lord Lea thers, en de chefs van den generalen staf. President Roosevelt heeft op de persconfe rentie verklaard, dat de Canadeesche minis ter-president hem telefonisch in kennis heeft gesteld van de aankomst van Churchill in Canada. Roosevelt voegde hieraan toe, dat hij waarschijnlijk met Churchill een ontmoe ting za! hebben. Hij kon evenwel nog niet zeggen, waar en wanneer. Het eenige wat hij kon zeggen was, dat er waarschijnlijk sprake zal zijn van een conferentie der leden van de Engelsch-Amerikaansche generale staven. Voorts zeide Roosevelt niet te gelooven, dat de Sovjets op die conferentie vertegenwoor digd zouden zijn. Dat beteekent echter niet, dat hij en Churchill niet erg blij zouden zijn, wanneer de Sovjets aan de bespreking zou den deelnemen. Kaart van Pelt DE ZEESLAG BIJ DE SALOMONS EILANDEN. Op de kaart zijn met zwarte lijnen de vlootacties der Ameri kaansche marine bij de eilanden Ren- dova en New-Georgia aangegeven. Bij het eiland Kolombangara vond een groote zeeslag plaats. De zwarte lijnen zijn di? vlootacties der Amerikaansche marine. Sedert het begin van hun operaties te land in het centrale gebied der Salomons-eilanden op 30 Juni verloren de Amerikanen naar of ficieel verluidt, in totaal 10 kruisers, 10 tor pedojagers, 29 vrachtschepen. Hiervan wer den 7 kruisers, 9 torpedojagers en 22 vracht schepen tot zinken gebracht. Daarbij komen nog talrijke andere eenheden, zooals speciale schepen, landingsbooten, enz. Bovendien ver toren de Amerikanen in luchtgevechten 372 vliegtuigen. De Japansche verliezen bedroe gen 2 torpedojagers en 1 speciaal schip. Een Japansche kruiser werd tot zinken gebracht. Een torpedojager werd beschadigd en 37 vliegtuigen keerden niet terug. Nieuwe maatregelen inzake de luchtbescherming in Engeland. „Omdat wij nu meer dan ooit zware vijan delijke luchtaanvallen te wachten zijn", aldus een verklaring van den Bri.tschen minister van binnenlandsche zaken, Herbert Morrison, „zullen met ingang van den 20sten September van dit jaar de verordeningen betreffende de luchtbescherming en luchtafweer zeer wor den verscherpt." De leeftijdsgrens van mannen, die bij de luchtafweer diensten moeten verrichten, zal van 60 naar 62 jaar worden verschoven. Vrou wen zonder kinderen zullen eveneens bij deze dienstverrichtingen worden betrokken. Voorts zeide minister Morrison: „Wij moe ten paraat zijn, omdat zeer snel het oogenblik op handen is, dat de vijand alle krachten te hulp zal roepen om onze dorpen en steden in brand te steken." De strijd op Sicilië. Eenige stellingen ontruimd, ondanks hardnekkigen tegenstand van de As. Het ItaHaansche weermachtbericht maakt het volgende bekend: Het offensief van den vijand op Sicilië blijft zich ontplooien mét krachtigen steun van lucht- en vlootstrijdkrachten. Ondanks den hardnekkigen tegenstand van de Italiaansch- Duitsche troepen, moesten eenige stellingen als gevolg van de hevige aanvallen der ge pantserde eenheden van den vijand worden ontruimd. Verkeersknooppunten en verkeers- centra aan de achterwaartsche linies van den vijand werden door Ttaliaansche en Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Twee toestellen werden in een luchtgevecht door Duitsche jagers vernield. Onze vliegtuigen troffen met torpedo's ter hoogte van Sicilië een kruiser alsmede twee koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 8000 ton. Duitsche bommenwerpers brachten in de wa teren van Augusta drie schepen tot zinken van' middelbare tonnage. Bovendien werden een kruiser en twee kleinere eenheden ge troffen. S.P.T. meldt uit Berlijn: De Geallieerden, hebben in den loop van laatstleden Zondag aan de Noordkust van Sicilië, in het gebied van St. Agata, een landingsactie ondernomen. Deze actie heeft, aldus verluidt van Duitsche militaire zijde, vermoedelijk ten doel het van de Noordkust naar het Oosten oprukkende leger van den Amerikaanschen generaal Pat- ton te ondersteunen. Van het Westen af val len de Amerikanen tegelijkertijd langs de kuststrook van San Stefano met sterke for maties infanterie en gevechtswagens aan, ter wijl van de zee uit de vloot door middel van een' intensief artillerievuur tracht den land troepen door het slaan van een bres te onder steunen. De gevechten werden in den loop van den dag steeds heviger. Het zou den Duitschen troepen zijn gelukt het gebied^af te sluiten en den kustweg naar het Oosten te versperren. In den loop van Maandag zijn de verdedigers van het eiland, met behulp van reserves, tot plaatselijke tegenaanvallen overgegaan. Deze gevechten zijn nog aan den gang. Het achtste Britsche leger heeft weer van zich doen spreken doordat afdeelingen ervan ten Noorden van Catania een verkennings- aanval hebben ondernomen. CORRESPONDENTIE MET KRIJGSGEVAN GENEN UIT NED. INDIE. Naar aanleiding van het bericht ip ons blad van Dinsdag over het ontvangen en verzen den van mededeelingen aan krijgsgevangenen in Ned. Indië in de Maleische taal, deelt de heer A. Bakker, Crayenestersingel 25, Heem stede, telef. 29237, ons mede, dat hij zich gaarne geheel belangeloos belast met het ver talen en beantwoorden van Maleische brieven van en aan krijgsgevangenen, PERSONALIA Ds. F. W. Laman, predikant ljij de Chr. Gereformeerde Kerk te Haarlem komt voor op het tweetal voor een vacature te Zwijn- drecht. Geslaagd voor het examen boekhouden de heer W, D. de Gee, te Haarlem. ILLUSIES. D. „Het gaat heel goed", juicht het onverstand, als in deze dagen Amerikanen en Engelsehen brisantbommen en fosfor- ladingen boven Duitsche steden neerwerpen, in Sovjet-Rusland een gansehe reeks van offensieven tegen de legers der As plaats heeft en in Italië Mussolini naar huis wordt gestuurd. „Het gaat heel goed" verzekert men U om strijd en knoopt daaraan be schouwingen vast, die ingeleid worden met naar het heet zoo juist ontvangen berichten over de capitulatie van Italië, troebelen op den Balkan en hoogloopende öneenigheid in Duitsche regeeringskringen en resulteeren- de in de profetie, dat het einde van den oorlog nog maar een kwestie van enkele weken, hoogstens luttele maanden is. Tot hen, die blijkbaar vinden, dat het vooralsnog nie' zoo bijster goed gaat, be hoort de heer Cordell Huil, de in Washing ton zetelende Staatssecretaris der Vereenig- de Staten, die Maandag de journalisten op persconferentie had. Deze nieuwsgierige lieden vroegen om „authentieke berichten uit Duitschland" en Cordell Hull, die als Staatssecretaris redelijk wel op de hoogte geacht mag worden, vond het noodig, te antwoorden, dat hij de openbare meening nog eens met nadruk voor de illusie van een spoedigen afloop van den oorlog wilde waarschuwen. Huil keerde zich scherp te gen een „dwaas ootimisme" dit sterke woord gebruikte hij waarbij wordt ge loofd, dat de oorlog nog dit jaar zal worden beëindigd. Zoo sprak de heer Cordell Huil en uit het S.R.T.-bericht uit Washington, waaraan het bovenstaande ontleend is, blijkt, dat hij vooral het oog had op de moeilijke faak van de Amerikaansche troepen, landingen op grooten schaal op het continent uit te voe ren. Ongetwijfeld is dit de grootste zorg voor de Amerikaansche oorlogvoering in Europa. Het was gisteren luist een maand geleden, dat de legers der Geallieerden met een weergalooze overmacht van men- schen en materiaal voet aan wal op Sicilië zetten en wanneer men na deze maand de balans opmaakt, dan kan men zich de, mis troostigheid van den Amerikaanschen di plomaat voorstellen, die zich ongetwijfeld herinnert, hoe in 1940, bij dat andere offen sief, vriiwel geheel West-Europa in een maand tijds in Duitsche handen viel. terwijl de Geallieerden het in hetzelfde tijdsbestek dit jaar niet verder hebben kunnen brengen dan de verovering van een deel van een eiland, dat in zijn geheel nog vrij wat klei ner dan ons Nederland is. Jawel, zal men zeggen, maar zoodra maar eerst de Straal van Messina is overgesto kenkan het zijn, dat ook hier de illusie bedrogen zou uitkomen Toen veer tien dagen geleden de regeeringsverande- ring in Italië had plaats gevonden, leefde de verwachting in het kamp der Geallieer den, dat men regelrecht od een capitulatie van Italië afging gebleken is, dat Italië volhoudt, den oorlog voortzet en zich zoo min bekommert om de dreigementen van Churchill als zich bukt voor de gruwelijke luchtaanvallen op land en volk. Waarlijk ie Geallieerden zouden bij het bereiken van de Straat van Messina allerminst aan het einde, veeleer pas aan het begin van hun pogen, vasten voet in Europa te verwerven, toe zijn' Doch- laat ons Sicilië ook in grooter ver band trachten te zien. Want een illusie on zer dagen is immers ook. dat bij voort.schrij- den^6uccessen der Geallieerden en bij be stendiging van het nieuwe binnenlandsche regime in Italië de reactie daarvan in Euro pa, speciaal in Duitschland. onmiskenbaar zou zijn. Ook te dier, aanzien bevat een bericht uit Washington een ernstige waarschuwing "aan het adres van hen, die meenen, dat wij zoo langzamerhand aan de vredèsprelimi- naires toe zijn. Eergisteren, Maandag, heeft president Roosevelt een bespreking gevoerd met den Engelschen ambassadeur in Ame rika, Lord Halifax, en wel over den toe stand in Italië. Halifax heeft tegenover de pers geweigerd, zich nader over dit onder houd uit te laten, doch hij waarschuwdé voor de meening, dat de gebeurtenissen in Italië invloed zouden kunnen hebben op den binnenlandschen politieken toestand in Duitschland. Zie, zulk een verklaring spreekt toch dui delijke taal: hier is nu eens niet de En gelsche zender aan het woord en nog veel minder de Duitsche berichtendienst. Het gaat hier nu eens niet om half ware of geheel onware propaganda. Een der voor naamste diplomaten ter wereld, verklaart op een oogenblik, waarin hem niets aange namer zou zijn dan het tegendeel te kun nen beweren, dat de innerlijke rust in het Duitsche politieke leven door de gebeurte nissen in en om Italië niet wordt bewogen. En daarmede wordt bij mondë van Lord Halifax, dat is te zeggen: van een der man nen, in wiens handen het lot der wereld is "elegd, duidelijk gemaakt aan allen, die in onze dagen met verheugde gezichten rond- flms"teren dat Duitschland zoo goed als aan Let einde van zijn krachten is, dat zij be drogen ziin uitgekomen en, dat voor hun ■llusie iedere grond ontbreekt. Maar de verwachting beperkt zich niet alleen tot Italië. Ook van het Oostfront moet de victorie komen. Daarover in een volgend stukje. RICCI ITALIAANSCH MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. De Italiaansche koning heeft den prefect, senator Umberto Ricci, benoemd tot minister van binnenlandsche zaken. Umberto Ricci, senator van het koninkrijk, is in 1878 geboren te Capurso (Bari).

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1