170.000 brt. met één slag'vernietigd. Verbeten strijd op Nieuwsblad voor Noord-Holland Convooi bij Gibraltar uiteengeslagen; extra-bericht van het Duitsclie opperbevel. Strijd aan 0. front woedt onverminderd voort. Roosevelt en Churchill te Hydepark bijeen. Zware schade te Rome; 218 dooden. Rome open stad. Randazzo ontrwmd. Milaan opnieuw geteisterd- 288e Jaargang No. 188 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem By kantoor, Soendaplein 37. TeL 12239 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 16 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1£71S Kantoor Umuiden: Renabrandtlaan 55» IJmuiden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondagmiddag in een extra-bericht het volgende mede: fn ie avonduren van den 13den Augustus heeft een eskader Duitsche torpedovlieg- fuigen onder bevel van majoor Klümper ten Oosten van Gibraltar een groot con vooi, dat de Middellandsche Zee binnen voer, bij vefrassing aangevallen. In kloekmoedig ondernomen aanvallen plaatsten onze bemanningen luchttorpedo treffers op 32 schepen. Twee torpedojagers en vier groote, volgeladen koopvaardijschepen, w.o. een tankschip, zonken onmiddellijk. Acht andere schepen bleven brandend met zware slagzij stilliggen. Door de invallende duisternis en de hevige afweer van het luchtdoelgeschut kon het lot van de overige getorpedeerde schepen aanvankelijk niet worden waargenomen. De voortdurend verrichte verkenningen hebben echter bevestigd, dat van dit convooi tenminste 170.000 ton tot zinken gebracht of vernietigend getroffen is. Zeven eigen vliegtuigen zijn niet terugge keerd. Het convooi bestond; naar het D.N.B. na der verneemt, uit ongeveer 70 volgeladen vrachtschepen, transportvaartuigen en tank booten en werd zwaar beveiligd door torpedo- bootjagers en corvetten. Ongeveer 110 mijl beoosten Gibraltar, in de nabijheid van het Spaansche. eiland Alboran, begon nog voor het invallen der schemering de aanval. Reeds kort na het begin van den aanval stonden talrijke schepen in lichterlaaie. Intusschen was de schemering aangebroken. In het licht der brandende schepen zetten de Duitsche vliegtuigen den strijd voort, die bemoeilijkt werd door de zware rookwalm, desondanks echter met het gemelde resultaat. Over den aanval verneemt het officieele Spaansche agentschap Efe uit Cartagena: Vrijdagavond werd ter hoogte van Cabo de Palos aan de Spaansche Oostkust een gevecht waargenomen tusschen Duitsche bommenwer pers en een Engelsch-Amerikaansch convooi, dat werd begeleid door torpedojagers en andere oorlogsschepen. Men kon zien, dat van het convooi alleen al tien schepen tot zinken werden gebracht. Het succes van den aanval is door verken ningsvliegers, die den volgenden dag over den rest van het convooi hebben gevlogen, ge heel bevestigd. Met ongeveer 70 eenheden was het convooi op 13 Augustus de Straat van Gibraltar gepasseerd. Op 14 Augustus constateerden de Duitsche verkenners dicht bij de Noord-Afrikaansche kust tusschen Oaan en Algiers nog slechts 40 varende sche pen. Nabij Alboran lagen nog schepen te branden. Niet minder dan 21 groote eenheden konden hier geteld worden. Groote olievlekken lagen op het water. f Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt „Van den Zuidelijken secto* van het Ooste lijk front worden slechts plaatselijke gevech ten gemeld. De groote worsteling in het gebied ten Zuiden van Bjelgorod duurt met onver- Britsche premier zou ook Moskou willen bezoeken. Het Witte Huis maakt bekend, dat Churchill aan president Roosevelt een driedaagsch bezoek heeft gebracht in Hydepark (New York). Alvorens in den loop van deze week naar Quebec te reizen, keert Roosevelt eerst naar Washington terug. Churchill is, volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst, weer in Quebec aangekomen. „Alles wat ik over de houding van Stalin ten aanzien van de besprekingen kan zeggen, is, dat ik geloof, dat Roosevelt en alle andere staatshoofden der Geallieerden elkaar over alle phases van hun houding wederzijds op de hoogte hebben gehouden," zoo verklaarde minister Huil op de persconfe rentie. In Engelsche kringen, die met de Brit sche ambassade te Lissabon in contact staan, is men van meening dat Churchill van Amerika uit naar Moskou zal gaan. Dit is het eigenlijke doel van de heele Ame- rikaansche reis. Het is noodzakelijk geworden om Stalin, wiens eischen steeds dringender worden, daar Rusland zich in den meest kri tieken toestand bevindt sedert het uitbreken van den oorlog, te kalmeeren. Aan den eenerï kant worden de eischen van Stalin op poli tiek gebied steeds brutaler. Zoo heeft hij o.a. geëischt dat een van zijn vertrouwenslieden, waarschijnlijk een Italiaansch communist, met het burgerlijk bestuur van Italië belast zal worden, zoodra dit land bezet is. Aan den anderen kant heeft Engeland er juist belang bij, zoo verluidt in vertrouwelijke gesprekken tusschen Engelsche journalisten onderling, dat Rusland in den oorlog tegen Duitschland' leeebloedt. minderde hevigheid voort. Overal, waar de bolsjewisten stormliepen, werden zij bloedig afgeslagen. Op enkele plaatsen gingen onze troepen tot den tegenaanval over en zij sloegen, gesteund door sterke formaties der luchtmacht, opgedrongen vijandelijke stootformaties uiteen. In het gevechtsgebied ten Westen van Orel en aan het front ten Zuiden en Zuidwesten van Wjasma mislukten eveneens talrijke aan vallen der bolsjewisten in zware gevechten en met zware verliezen voor den vijand. Ook ten Zuiden van het Ladogameer stortten Za terdag alle aanvallen der bolsjewisten ineen. De bolsjewisten verloren Zaterdag 86 vlieg tuigen en 179 pantserwagens, waarvan alleen al 117 in den sector van een ten Noordwesten van Jarzewo opereerend legercorps. Op Sicilië leed de vijand bij vrij krachtige aanvallen in den Noordelijken sector gevoe lige verliezen. Een Duitsche duikbootjager bracht in de Middellandsche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken. Boven Noordduitsch gebied verschenen Za terdagnacht slechts enkele storingsvliegtuigen. Het corps diplomatique in de Sowjet-Unie. In verband met den door de Sovjet-regee ring gewenschten terugkeer van het diploma tieke corps van Koeibisjef naar Moskou, meldt Domei, dat de Japansche diplomaten en jour nalisten, die te Koeibisjef verblijf hielden, 11 Augustus naar Moskou zijn vertrokken. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht. Bij onze vrijwilligers. Een der mannen bij een veroverde tank. Hij houdt zijn hand in het gat, dat door een granaat van den „Tijger" is geslagen. (SS PjK. Zschackel O-H-P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de waf- fen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende htm verbintenis van den arbeidsinzet vrij gesteld. 17 Aug., 9-12.00 uur, Breda, restaurant Modern, Markt. 17 Aug., 15-18.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. «s 18 Aug. 9-12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus Egmondstraat 16. 18 Aug. 15-18.00 uur, Arnhem, café Royal 19 Aug., 9-12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15-18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20 Aug., 9-12.00 uur.. Assen, concerthuis a. d. Vaart. 20 Aug., 15-18.00 uur, Groningen, con- certhuis. Poelestraat. *21 Aug., 9-12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 9-13.00 uur. Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 245. 24 Aug., 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug., 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout. Bezuidenhout 11-13. De weermachtberichten van Zaterdag. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde „Aan het Siciliaansche front belemmeren de Italiaansche en Duitsche strijdkrachten de bewegingen van den vijand in levendige defensieve gevechten. Ten Westen van Sicilië hebben onze to.rpedovliegtuigen een schip van middelbare tonnage en een torpedojager ge troffen, en deze vaartuigen zoo ernstig be schadigd, dat men er zeker van kan zijn, dat zij later gezonken zijn. Voor de reede van Syracuse werden voor anker liggende schepen met goed resultaat gebombardeerd. De Vrijdag ondernomen aanval db Rome door formaties viermotorige Amerikaan- sche bommenwerpers heeft zware schade aangericht, vooral aan huizen van de volkswijken. Drie viermotorige en drie tweemotorige ma chines der vijandelijke formaties werden neergeschoten door onze jagers, -drie andere toestellen werden neergeschoten door het af weergeschut. Eskaders veelmotorige vijande lijke machines, die een plaats in Latium-pro beerden aan te vallen, verloren tijdens lucht gevechten met Italiaansche jagers twee toe stellen. De verliezen die tot dusver zijn geteld onder de burgerbevolking van Rome be dragen: 218 dooden en 560 gewonden. Het aantal slachtoffers in Terni bedraagt; 304 dooden en 503 gewonden. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt Het zwaartepunt van de gevechten aan het Oostelijk front lag ook Vrijdag weer in het gebied ten Zuidwesten van Bjelgorod. In den heen en weer golvenden slag leden de Sovjets weer zeer zware bloedige verliezen. Aan het Koeban-bruggehoofd viel de vijand slechts met vrij zwakke strijdkrachten aan. In het gebied ten Westen van Orel alsmede aan het front ten Zuiden en Zuidwesten, van Wjasma ondernam de vijand talrijke aan vallen, die in hevige gevechten werden afge slagen. Onbeteekenende bressen werden ge zuiverd en afgegrendeld. Ten Zuiden van het Ladogameer zette de vijand zijn aanvallen voort, gesteund door sterke artillerie, pantserwagens en slagvlie gers. Ook deze aanvallen stortten onder zware bloedige verliezen voor den vijand ineen. De Sovjets verloren weer 273 pantserwagens. De luchtmacht, die ook Vrijdag vooral Sov jet-concentraties, artilleriestellingen en aan- voerverbindingen bestookte, schoot 65 Sovjet vliegtuigen neer. Aan het Noord-Finsche front bleven nieuwe tegenaanvallen der Sovjets in den sector van Louhi zonder resultaat. Op Sicilië ontstonden geen gevechtshande lingen van beteekenis. Bij vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan werden een Britsche bommenwerper en een, groote vliegboot neergeschoten. Vijandelijke luchtstrijdkrachten ondernamen Vrijdag overdag een aanval op het Zuid- Oostelijke Duitsche Rijksgebied. Door het werpen van brisant- en brandbommen ont stonden er in een plaats verliezen aan men- schen en schade aan gebouwen. Stefani deelt mede: De Italiaansche regeering had reeds op 31 Juli door bemiddeling van den Heili gen Stoel haar besluit medegedeeld om Rome tot open stad te verklaren en was in afwachting van de voorwaarden, waar op deze verklaring kon worden aanvaard. Gezien de herhaling van de luchtaan vallen op Rome, het centrum van de Katholieke wereld, heeft de Italiaansche regeering het besluit genomen om zonder- lang te dralen fprmeel en openlijk de verklaring af te leggen dat Rome een open stad is en dat zij bezig is de nood zakelijke maatregelen te nemen in over eenstemming met 't internationale recht. Spaansche marine,academie geopend. Te Marin, aan de Baai van Pontevedra, is Zondag de nieuwe Spaansche marine-acade mie plechtig ingewijd in tegenwoordigheid van generaal Franco, vele ministers en andere autoriteiten. Kruisers en torpedojagers lager in de baai Na de opening der academie defi leerden afdeelingen van het leger, van de militie der Phalans en de bemanningen der schepen langs den Caudillo. Het Spaansche nieuwsbureau Cifra publi ceert de officieele lijst van de eenheden der Spaansche marine. Begin 1943 omvatte de vloot 85 schepen met een totale waterver- Dlaatsing van 133.344 ton, en wel: 6 tusschen 1920 en 1935 gebouwde kruisers met een snel heid van 25.7 tot 34 knoopen, 20 torpedojagers van 1044 tot 1536 ton en een snelheid van 32 tot 36 knoopen, 6 tusschen 1935 tot 1938 ge bouwde mijnleggers van 1500 tot 2100 ton. 4 kanonneerbooten. 10 duikbooten, 7 kustbewa kingsschepen, 9 torpedobooten, 12 eenheden voor de bestrijding van duikbooten en 11 hulp schepen. KORT NIÉUWS 9 De hoofdinspectie van het brandweer wezen, voorheen le v. d. Boschstraat 2, Den Haag, is verhuisd naar Nijmegen, Groesbeek- ^scheweg 329, Tel. 25241. Te Roermond ia overleden mr. dr. ir. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, oud-inspeeteur-generaal der mijnen. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt „In de nieuwe stellingen aan het Siciliaan sche front bieden de Italiaansch-Duitsche troepen hardnekkig weerstand aan den vijan delijken aanval. Bij gevechten met een nume riek sterkere vijandelijke groep boven het slagveld schoten onze jagers zes Spitfirés neer. Vijf andere vliegtuigen werden door Duitsche jagers vernietigd. Formaties Itali aansche torpedovliegtuigen troffen in de Golf van Palermo een koopvaarder van middel bare tonnage en voor Bizerta een petroleum- tankschip van meer dan 10.000 ton, dat, recht streeks getroffen, explodeerde. Vijandelijke vliegtuigen wierpen Zater dagnacht bommen op Milaan, waardoor talrijke huizen instortten en verscheidene branden uitbraken. Drie bommenwerpers werden neergeschoten door luchtdoelbatterijen, één door nachtjagers. Bij aanvallen met brandbommen op plaat sen in de provincie Catanzaro verloor da vijand een vliegtuig. Twee vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der laat ste twee dagen. In de afgeloopen week hebben onze vloot- eenheden en onze motorvlotten in de Straat van Messina elf vliegtuigen van verschillende types vernietigd." In een aanvulling maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De weermachtberichten der laatste dagen hebben de verdere ontwikkeling geschetst van den defensieven slag die door de Ita- liaSnsehe en Duitsche troepen aan het Sici liaansche front geleverd wordt. Onder den vijandelijken druk, die bijzonder hevig was in het centrum, waar het optreden der vijan delijke pantserwagens onafgebroken gesteund werd door de luchtmacht, die de verdedigers dag'en nacht bestookte, is Randazzo gevallen en moesten de linies meer naar achteren ver plaatst worden, daar de stellingen van de Etna en van Caronia dreigden te worden omsingeld. Maar de slag is nog niet afgeloopen. Met een hardnekkigheid, die altijd een prachtig voorbeeld zal blijven en die de tegenstanders zelf verscheidene malen hebben erkend, heb ben de verdedigers nieuwe stellingen betrok ken en vandaar bestoken zij de aanvallers opnieuw en betwisten zij hun het terrein in een harden strijd. Nu Randazzo ontruimd is, wordt de weg naar Messitia nog bewaakt door de Italiaansche en Duitsche troepen die. steu-" nend op de bergen van de Noordoostelijke punt van het eiland, den weg versperren aan het zevende Amerikaansche leger en aan het achtste Britsche leger, die dn Straat van Mes sina ten doel hebben. Nieuwe bewijzen van moed en tactische bekwaamheid hebben den verwoeden strijd der afgeloopen dagen ge kenmerkt en tevens de superoriteit in het manoeuvreeren bevestigd van de Italiaansche en Duitsche troepen. Genesteld in de eerste Zuidwestelijke ver sterkingen van het gebergte, dwingen de ver dedigers, na 37 dagen van onvermoeiden strijd tegen eenheden die steeds worden aangevuld, den vijand nog respect af en maken zij hem den weg die naar Messina leidt, uiterst moei lijk. Uit nadere bijzonderheden over de schade te Milaan blijkt, dat er brand is ontstaan in den rechtervleugel van het Koninklijk paleis. Obk het beroemde kasteel van de familie Sforza uit de 15e eeuw is beschadigd. De bommen hebben zelfs niet het gedenkteeken ontzien^dat is opgericht voor de dooden uit den eersten wereldoorlog. Schapen met een overjas. Vele Australische schapentelers hebben het voorbeeld van de oude Grieken ge volgd en hun dieren in de kleeren gestoken hetgeen dient om te vermijden dat de wol te vuil en daardoor minder waard wordt. Op het oogenblik wandelen reeds meer dan 100.000 Australische schapen met een overjas aan door het veld. De methode werkt goed en de kwaliteit der wol is zeer vooruitgegaan. Boete voor arbeiders bij ongegrond verzuim en onvoldoenden arbeid. De gemachtigde voor den arbeid heeft een beschikking uitgevaardigd, krachtens welke de werkgever een boete kan opleggen aan den arbeider, die gedurende een werkweek zonder bepaalde en gegronde redenen ter beoordeeling van den werkgever werkuren heeft verzuimd of den arbeid, waarvoor hij is aangenomen, niet naar zijn beste vermogen heeft verricht Deze boete bedraagt: a. voor arbeiders, wier in geld vastgesteld loon 4 gulden of minder per dag bedraagt, ten hoogste 4 gul len per week; b. voor arbeiders, wier in geld vastgesteld loon meer dan 4 gulden per dag, bedraagt, ten hoogste 25 procent van het in geld vastgesteld loon per week. De opgelegde boeten vervallen aan den staat, tenzij voor boeten in de onderneming een andere bestemming is bepaald. Deze beschikking treedt onmiddellijk in werking.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1