Haarlemsche Courant Duitsche omsingelingsacties in sector- Bjelgorod. Aanval op Britsche vlootformatie. Nieuwsblad, voor Noord-Holland Amerikaansche kruiser bij Sicilië vernietigd. Bijna 1.200.000 Polen en Balten weggevoerd. Een nuchter beeld uit Engelsche bron. Italianen vielen aan bij Kaap Spartevento. 288e Jaargang No. 189 Bureaux: Groote Boutstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Dinsdag 17 Augustus 19^ VerschUnt dagelijks, behalve op Zon- en F^stdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12715É Kantoor IJmuiden: Rembrandflaan 55# IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Strijd van man tegen man. Zware druk in de sectoren Wjasma, Beiyf en aan het Ladogameer. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Aan het Koebanbruggehoofd en aan den middenloop van den Donets mislukten plaat selijke aanvallen van den vijand. In den sector van Bjelgorod werden de steeds opnieuw weer aanstormende aanvalsgolven der bolsjewisten in een ver bitterd gevecht van man tegen man door onze grenadiers afgeslagen. Tegenaanvallen van gepantserde gevechts groepen van het leger en de Waffen S.S. dron gen diep in de flanken vaji de vijandelijke aanvalsformaties binnen, omsingelden groote deelen hiervan en vernietigden deze. Terwijl in het gebied ten Westen van Orel de aanvalskracht der Sowjets ver minderde, verdubbelden zij hun krachts inspanningen om in de sectoren van Wjasma, Belyj en aan het Ladogameer met gebruik van tanks, slagvliegtuigen en zware artillerie door te breken. Ook hier mislukten alle aanvallen door de vast beraden afweer van onze infanterie- en pantsergrenadiersdivisies. Overal, waar de Sovjets aanvielen, leden zij ook Zondag opnieuw zeer zware verliezen aan menschen en materiaal; 163 tanks werden stukgeschoten. Eskaders gevechtsvliegtuigen, duikbommen werpers en slagvliegtuigen steunden vooral in den Zuidelijken en centralen sector de in een zware worsteling staande troepen te land door succesvolle aanvallen op de gereedstaan de troepen en marschbewegingen van den vijand. Terwijl in den Zuidelijken sector van het bruggehoofd op Sicilië geen belangrijke krijgsoperaties werden gevoerd, nam de druk van den vijand in den Noordelijken sector toe Zooals reeds in een extra-bericht is mede gedeeld, viel een eskader Duitsche torpedo vliegtuigen onder bevel van majoor Klümper op 13 Augustus des avonds ten Oosten van Gibraltar een groot convooi, dat de Middel- landsche Zee binnenliep, op verrassende wijze aan. In kloekmoedig ondernomen aanvallen plaatsten onze bemanningen torpedotreffers op 32 schepen Twee torpedojagers en vier groote, volgeladen koopvaardijschepen, waar onder een tankschip, zonken onmiddellijk Acht andere schepen bleven brandend met zware slagzij stilliggen. Door de invallende duisternis en de hevi- gen afweer van het luchtdoelgeschut kon hef lot van de overige getorpedeerde schepen aanvankelijk niet worden waargenomen. De voortdurend verrichte verkenningen hebben echter bevestigd, dat van dit convooi ten minste 170.000 brt. tot zinken gebracht of ver nietigend getroffen is. Zeven eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Een Duitsche duikboot heeft aan de Noordkust van Sicilië in een dapperen aanval een door torpedojagers krachtig beschermden Amerikaanschen kruiser van de Brooklyn-klasse tot zinken gebracht Bij aanvallen van vijandelijke vliegtuigen in het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen schoten Duitsche jagers en lucht doelartillerie in de laatste 24 uur 16 vliegtui gen, voor het meerendeel viermotorige bom menwerpers neer. Vijf andere vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevecWen boven den Atlantischen Oceaan vernietigd. Een gering aantal vijandelijke storings vliegtuigen vloog Zondagnacht boven het Noordelijke Duitsche Rijksgebied. Het gebied van de oorlogshaven Portsmouth werd Zondagnacht door formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen bij goed zicht van geringe hoogte doeltreffend met een groot aanta' brisant- en brandbommen bestookt. De militaire correspondent van het D.N.B schrijft over den toestand aan het Oostelijk front De offensieve operaties der Sowiettroepeo strekken zich thans uit van het gebied ten Zuiden van Bjelgorod tot Wjasma. Een ver dere uitbreiding naar het Noorden lijkt niet uitgesloten, daar de bolsjewisten bil Bielyi nieuwe strijdkrachten in het vuur brengen. Het front zou daarmede 600 kilometer langer worden Alleen in den sector van het Ilmenmeer zou dan eigenlijk nog rust heerschen. Met wederkeerige verplaatsing van het zwaartepunt is dus de strijd aan het geheele Oostelijke front ontbrand. Hij beweegt zich klaarblijkelijk naar zijn hoogtepunt. Vergeleken met de geweldige inspanning en de enorme massa's menschen en materiaal door de bolsjewisten gebruikt, moet hun terri toriaal en strategisch resultaat uiterst gering geacht worden. In ieder geval zal het feit, dat 200 ge pantserde brigades der Sowjet-stootlegers zijn uitgeschakeld en meer dan 1000 bat terijen vernield of buitgemaakt, in de komende wfeken wel van eenige beteeke- nis zijn. Daar komt nog een verlies van ,6000 vlieg tuigen bij, zoodat bij een voortduren van deze slijtage de crisis van den slag voor de Sowjet- legers een bedenkelijken keer zou kunnen nemen. Dit is de indruk, dien men in Ber lijnsche militaire kringen van den toestand had, een indruk, die ook door de optimisti sche berichten van de tegenpartij niet kan worden uitgevaagd. Bij onze vrijwilligers. In vele gevallen weten de mannen zich zelf te behelpen. Even een noodverband en gezamenlijk gaat het verder. (SS P.K. Seliger O-H-P. c) Hongaarsehe minister van oorlog te Berlijn. De aanwezigheid van den Hongaarschen Honvedminister te Berlijn wordt door de Berlijnsche pers o.a. in foto's gesignaleerd. De opnamen vertoonen kolonel-generaal von Csatay op de doorreis bij zijn aankomst te Berlijn, om besprekingen te gaan voeren met den chef van het opperbevel der Duit sche weermacht in het hoofdkwartier. Banger Field publiceert in de „The Nine teenth Century and After" de volgende cijfers over de door de Sovjets weggevoerde burgers der Oostzeestaten Polen: weggevoerd ten minste 1 millioen menschen, verdwenen en waarschijnlijk dood 300.000. Estlanders: weggevoerd 60.000, aantal overlevenden is onbekend. Letlanders: weggevoerd 60.000 mannen, 20.000 vrouwen en 7300 kinderen, waarvan in leven in totaal 35.000. Litauers: weggevoerd 50.000, nog in leven ongeveer 30.000. Onder de weggevoerde Litauers bevindén zich staatspresident Stulginski, minister van iustitie Silingae en de chef van den Litau- schen generalen staf. Volgens betrouwbare berichten, onlangs door Poolsche kringen te Londen ontvangen zoo schrijft Field, wordt in een leerboek voor de Poolsche kinderen woordelijk gezegd: „Uw Polen bestaat niet meer en het zal nooit meer herrijzen. Wij zullen u opvoeden. Hier zult gij sterven. Hier zijn uw graven, hier is uw Polen. Kinderen, er bestaat geen God, wit zien hem niet, wij voelen hem niet en wij hooren hem niet. God is eerr verzinsel van uwe grootgrondbezitters, waardoor gij de vrees voor hem behouden moest." Naar aanleiding van een en ander merkt de Deutsche Allgemeine Zeitung op: „Een Engelsche bron, waarvan zeker niemand kan aannemen, dat zij tegen de Sowjet-Unie ge richte bedoelingen heeft, bevestigt hier met groote nuchterheid en zeer concrete cijfers de berichten over het vreeselijke lot van hon derdduizenden menschen uit de Baltische lan den, welke reeds lang bekend waren en de ontzetting der beschaafde wereld wekten. Het van bloed druipende beeld van het bolsjewis me, dat zijn hand wil uitstrekken naar midden- Europa en naar het geheele continent, komt uit deze onweerlegbare feiten opnieuw dui delijk naar voren." Luchtaanval op Parijs. Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen hebben Maandagochtend een aanval gedaan op Parijs Van groote hoogte iieten zij talrijke bommen vallen op de voorsteden. Tot dusver heeft men 75 dooden en 87 gewonden geteld. De situatie van Munda. Van offieieele zijde is te Tokio het van Geallieerde zijde afkomstige bericht, dat Munda door de Amerikanen zou zijn ver overd, tegengfsproken, Men deelt mede, dat het Japansche garnizoen stand houdt on- ■daaks da averruricht vu den aanvaller. Eden en Huil naar Moskou. Naar de Daily Herald meldt, zullen de Brit- sche en Amerikaansche ministers van buiten landsche zaken, Eden en Huil, zich na de conferentie te Quebec naar Moskou begeven. Hiertoe is, aldus het biad, door Churchill en Roosevelt besloten tjjdens Churchill's verblijf in Hydepark. Naar de Britsche berichtendienst meldt wordt in een Maandag te Quebec uitgegeven verklaring gezegd, dat Churchill tegenspreekt ooit de hem toegeschreven verklaring te heb ben afgelegd, als zou de oorlog met kerstmis zijn afgeloopen. Amerikaan president van Hof van Appèl fe Cairo. De Egyptische regeering heeft den Ame rikaanschen rechter Jaspar Y. Bunton uit Philadelphia benoemd tot president van het Hof van Appèl te Cairo. Hij volgt hiermede den Engelschen rechter Ackere op. Dit is de eerste keer dat een dergelijke functie door een Amerikaan wordt waargenomen. Bijzonder oorlogsoffer. De oproep, die het Groot-Japansche vrou- wenverbond tot zijn leden heeft gericht, om door vrijwillige teruggave van zooveel mo gelijk textielpunten de textielindustrie te ontlasten en op die wijze meer krachten voor de wapenindustrie vrij te maken, heeft een zeer gunstigen weerklank gevonden. De 20 millioen leden van het verbond hebben tot dusverre bijna 60 millioen punten terugge geven. Wijziging in Zweedsche regeering? Het Zweedsche persbureau geeft een be richt weer van een provincieblad volgens hetwelk de minister van justitie, dr. West- man, waarschijnlijk uit de regeering zal treden. Een desbetreffende beslissing zou reeds gevallen zijn. De kwestie van zijn op volging zou in den loop van de volgende week geregeld worden. Het bericht is van offieieele zijde-nog niet bevestigd. Wel wa ren er de laatste weken herhaaldelijk ge ruchten in omloop, die zich met 'n dergelijke mutatie bezig hielden. Ook Noorsche officieren weer in gevangenschap. Het destijds na de bezetting van Noorwe gen uitgevaardigde decreet waarbij de Noor sche Officieren uit de krijgsgevangenschap werden ontslagen, is opgeheven. Deze maat regel is het gevolg van de houding van een groot aantal Noorsche officieren, die vlucht ten met het doel, oorlogsdienst tegen Duitsch land te doen of op illegale wijze werkzaam waren. Reserve-officieren zonder bijzondere krijgs school-opleiding en alle officieren, die lid zijn van Nasjona! SaTnling of medewerken aan de reorganisatie van Noorwegen wor den door dezen maatregel niet getroffen. Volgens een door Quisling uitgevaardigde wet behooren voortaan tot de gewapende macht van Noorwegen buiten de Noorsche politie, de leden der garde van den minis ter-president (Foerer-garde), de leden van de Germaansche SS-Noorwegen en de leden der organisatie „Hird" van Nasjonal Sam- Iing. Dienovereenkomstig worden zij ge plaatst onder de Noorsche militaire strafwet van 22 Mei 1902. Voor overtredingen van deze wet zullen bijzondere rechtbanken worden opgericht, welker samenstelling, be voegdheid en procesvoering nog nauwkeurig moeten worden vastgelegd. Defensiemaatregel in Engeland. Een Engelsche bekendmaking verbiedt het bezoek aan een aantal badplaatsen, Deze mededeeling is o.a. verspreid op alle sta tions, door middel van luidsprekers. De maatregel staat in verband met het uitzetten van militaire bèveiligingszones in de kust gebieden. De vliegtuigverliezen der Sowjets. In de maand Juli hebben Duitsche jagers, afweergeschut en troepen aan het Oostelijk front 3016 Sowjet-vliegtuigen neergeschoten. Dit is het grootste aantal vliegtuigen, tot dusverre in één maand neergeschoten. In de eerste 7 maanden van 1943 hebben de bolsjewisten 9464 vliegtuigen verloren, sedert het uitbreken van den oorlog 43.642. 118de Luchtaanval op Portsmouth. In den nacht van 15 op 10 Augustus vlo gen Duitsche formaties na middernacht in verscheidene golven over het Kanaal. Tij dens een ononderbroken bombardement van bijna twee uur wierpen zij een groot aan tal zware en zeer zware brisantbommen en brandbommen op de haveninstallaties en de industriewijk van Portsmouth. Reeds nadat de -eerste toestellen hadden aangevallen braken braken gelijktijdig op verscheidene plaatsen uitgestrekte branden uit. die voor al in het Zuidwesten van de stad zich snel uitbreidden. De terugkeerende toestellen konden de brandhaarden nog halverwege het Kanaal waarnemen. De aanvallen wer den gedeeltelijk van geringe hoogte onder nomen. Volgens de beschikbare rapporten was het resultaat van dezen 118en aanval op de oorlogshaven Portsmouth zeer goed. Vijf duitsche vliegtuigen gingen verloren, hetgeen in verhouding tot het voor den aan val gebruikte aantal toestellen, een gering verlies is. Weer zware 'schade te Milaan i aangericht. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt Profiteerende van hun stellingen in de PeIori(aansche bergen hebben de Ita- liaansch-Duitsche troepen ook Zondag door hun manoeuvreerende actie den op- marsch der vijandelijke strijdkrachten vertraagd. In het gebied van de Straat van Messina hebben detachementen jagers van het vierde regiment en van de 21e afdeeling verschillende vijandelijke formaties onderschept. TijdenC verscheidene felle gevechten, hebben onze dappere piloten vijf Spitfires eij drie Curti,.s- machines neergeschoten. Tijdens stoutmoedige aanvallen op convooien in het Westelijke bekken van de Middelland- sche Zee hebben onze torpedovliegtuigen twee vrachtschepen van 12.000 ton elk tot zin ken gebracht, terwijl een schip van middel bare tonnage dat door een torpedo getroffen was, explodeerde. In de wateren van Sicilië hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen twee transportschepen met een totalen inhoud van 9000 ton zwaar beschadigd. Italiaansche vliegtuigen hebben talrijke bommen laten vallen op de havenwerken van Bizerta. Drie van onze machines zijn niet teruggekeerd. Zondagochtend bij het aanbreken van den dag hebben onze motortorpedobooten onder bevel van den kapitein ter zee Francesco Mimbelli uit Livorno een stout- moedigen aanval gedaan op een Britsche vlootformatie nabij Kaap Spartivento (Calabrië) en een lichten kruiser tot zin ken gebracht. Er zijn luchtaanvallen door den vijand ondernomen op Viterbo, Novara en Zondag nacht wederom op Milaan. Het luchtdoelge schut schoot 4 vijandelijke vliegtuigen boven Viterbo en drie boven Milaan neer. In laatst genoemde stad is ernstige schade aangericht. Een andere bommenwerper viel neer in da omgeving van Cagliari, na getroffen, te zijn door het vuur der afweerbatterijen (w.g.) Generaal Ambrosio. Spaansche correspondenten melden uit Alge- eiras, dat de Engelsche kruiser Fiji en drie Geallieerde vrachtschepen met deels zware beschadigingen de haven van Gibraltar zijn binnengeloopen. De kruiser bracht talrijke gewonden en doodeq aan land. Engelsch-Amerikaansche 1 bomaanval op Vllsslngen. 1 Drie en dertig dooden. In de avonduren van 15 Augustus vond een aanval van Engelsch-Amerikaansche vliegers plaats op een buitenwijk van Vlissingen. Vol gens de voorloopige berichten werden onder de Nederlandsche burgerbevolking 33 per sonen gedood en een vrij groot aantal zwaar en licht gewond. Voorts werd schade aange richt aan de huizen. Sensationeele jacht op inbrekers. Twee rechercheurs arresteerden te Hil versum een 29-jarigen slagersknecht en eer" 27-jarigen wever, die verdacht werden van het Diegen der brutale inbraken, welke den laatsten tijd in Hilversum en omgeving plaats vonden en waarbij huizen tijdens do afwezigheid der bewoners compleet werden geplunderd. Tijdens de overbrenging naar het politiebureau wisten beide mannen to ontvluchten, waarna een sensationeele jacht op de vluchtelingen werd ingezet. De 27-ja- rige wever werd na een opwindende achter volging door straten, tuinen en zelfs dwars door een huis waarvan de bewoonster vanzelfsprekend de schrik op het lijf werd gejaagd tenslotte gegrepen, echter niet, voordat een der rechercheurs uit zijn dienst revolver een zestal schoten op den vluchte ling had afgevuurd. Ongelukkigerwijze liep daarbij een 11-jarige jongen een schot in het dijbeen op. De andere voortvluchtige werd later te Utrecht gearresteerd evenals een derde verdachte, een 2 5-jarige politieagent uit Utrecht. Het drietal heeft zich schuldig gemaakt aan alle grootere inbraken welko den laatsten tijd o.a. te Hilversum, Soest en Bussum werden gepleegd. Een deel van het gestolene. o.a. vele sieraden, kon in beslag worden genomen. Goedgeloovige dame voor 55.000 Een bejaarde dame in Den Haag be woonde in 1940 een perceel, dat grensde aan een pand dat toen werd verbouwd. Bij deze verbouwing was een lasseher werkzaam de 34-jarige A. H„ met wien de dame in contact kwam. Hij beweerde dat zich on gedierte in haar woning bevond. Hijzelf kon met veel moeite aan een zeer kostbare vloeistof komen, die het ongedierte afdoende zou verdelgen. De dame gaf hem herhaalde lijk een voorschot om het bestrijdingsmid del te koopen en in den loop van drie jaar tijd schijnt hij ook onder andere voor wendsels geld van haar te hebben losgekre gen, totdat het totaal tot niet minder dan f 35.000 was opgeloopen. Dezer dagen is de lasseher gearresteerd. Hij heeft de oplich tingen bekend. Van het geld was niets meer over.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1