S X c X S E v o 4) 1 Nederlandsche sleepboot, kapiteins onderscheiden Ontvangst bij den Leider. In Den Haag had bij den Leider de ont vangst plaats van de twee sleepbootkapi teins M. van Rijswijk en J. de Vos, die kortgeleden wegens betoonden moed en doortastendheid door den Führer zijn on derscheiden met het Verdienstekruis derde klasse van den Duitschen Adelaar met de zwaarden. Tijdens de gedachtenwisseling zeide de Leider zeer verheugd te zijn dat momen teel op het gebied van de scheepvaart ten minste nog iets gebeurt, aangezien dit vooral in de toekomst van groot belang zal blijken te zijn. Ook na den oorlog zal Nederland zich weer moeten toeleggen op de scheepvaart. De Leider bood aan elk der beide kapiteins een exemplaar aan van het boek „Voor Volk en Vaderland" met een - eigenhandig geschreven op dracht. Bij het overhandigen sprak hij zijn groote erkentelijkheid uit over hetgeen de mannen hebben gepresteerd in het belang van het geheele Nederlandsche volk. Tevens verzocht hij, zijn dank over te brengen aan hen, dié in het gepresteex-de een aandeel hebben gehad. De studie aan de hoegescholen. Van de zijde van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescherming deelt men het volgende mede: De Rijksuniversiteiten te Utrecht en te Groninger^ de Gem. Universiteit van Amster dam, alsmede de Techn. Hoogeschool te Delft de Landbouwhoogeschool te Wageningen en de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam beginnen zooals gewoonlijk, het nieuwe studiejaar in den komenden herfst. De colleges, die uitsluitend voor de eerste jaars studenten bestemd zijn, zullen wegens het feit, dat de arbeidsdienst tot 15 December duurt, pas na de kerstvacantie beginnen. Colleges, die óók voor de eerste-jaars stu denten bestemd zijn, kunnen met verlof van den rector-magnificus eerder beginnen. De vóór de Kerstvacantie behandelde stof zal voor de later komende eerste jaars studen ten echter worden herhaald. Hetzelfde geldt voor het practische deel van het onderwijs. Tot de studie kunnen worden toegelaten: 1. Studenten van het studiejaar 1942-43, voor zoover zij de loyaliteitsverklaring vóór 5 Mei 1943 hebben onderteekend: 2. zij. die een middelbare school hebben doorloopen, tot den leeftijd van 2 5 jaar. voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht vervuld hebben of hiervan waren vrijgesteld, resp uitstel had den gekregen; 3. studenten, die in het stu diejaar 1942-'43 niet aan een universiteit stonden ingeschreven, mits zij in staat zijn en zich verplichten, in den loop van het vol. gende jaar een academisch examen af te leggen. Opdat de onder 2 en 3 genoemden niet in botsing komen met een eventueele verplich ting voor de tewerkstelling, kunnen zij de loyaliteitsverklaring terstond bij het Depar tement, afd. H. O. te Apeldoorn, Paschlaan 19, onderteekenen. BEIAARDPROGRAMMA'S Woensdagavond van acht uur tot kwar voor negen wordt een beiaardconcert gege ven door den heer Henk Herzog uit Den Haag. Programma: Andante cantabile van Jef Denijn; Merck toch hoe sterck, O, Heer die daer en O, Nederland, let op U saeck, Ave Maria van Jef Denijn, Waar de blanke top der duinen, Wie gaat mee over zee?. Thema con varia van Nees. Improvisatie op Piet Hein. Zaterdagavond van acht uur tot kwar over negen brengt de Stadsbeiaardier Jacq Vermaak het volgende programma ten ge hoore: Cecilia van A. Denijn, Menuet van Mozart, Died der Vlamingen van Benoit, k Heb mijn wagen volgeladen. Gertje, Dansje van De Klerk, 't Is Stille, van Jef van Hoof, Marche Turque, van Mozart, Postludium, van J. Vermaak. z AGENDA DINSDAG 17 AUG. Groote Kerk: orgel bespeling 8-9 uur. Stadsschouwburg: kinder voorstelling „Paddeltje", 2.30 uur. Rembrandt „Eva begaat domheden" (alle leeft.) 2.30, 6 en 8.15 uur. Palace: „Een engel van een man* (14 jaar) 2 en 8 uur. Luxor: „Zeven jaren pech" (14 jaar) 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Pepijn de Korte" (alle leeft.) 2.30 en 7.30 u. Moviac: kindervoorstellingen 2 en 4 uur. „Ge lukskinderen" (alle leeft) 8 uur. WOENSDAG -18 AUG. Bioscopen: Zie Dinsdag. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.) Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heem stede (afw.). Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagseh Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: .T. J. E, van Baarse], Santpoort. Adve-4'*es: W va» Ommen, Heemstede. Bach-concert in de Groote Kerk. Ook bij dit concert in de oude Sint-Bavo- kerk hadden de concertgevers zich niet over gebrek aan belangstelling te beklagen. Het is niet te verwonderen. Sinds de Mattheuspassie gedoemd is tot rust, mijdt Kloos onze stad. Voor Stotijn's kunst moet ook gereede aan leiding bestaan om daarvan te kunnen genie ten. Men grijpt dus de gelegenheid aan, beide kunstenaars te hooren, en deze werd gevon den, nu zij zoo fortuinlijk waren, den orga nist te vinden, die beider kunst in een bij zonder licht weet te plaatsen. Bovendien kon diens deelhebben aan dit concert geiden als een blij terugzien na het zoo opmerkelijke Improvisatieconcert van onlangs. Albert de Klerk leidde het. concert in met Bach's Praeludium en Fuga in E. Er werd geen pracht en praal in tentoongesteld, want toonaard en structuur nemen genoegen met* eenvoudige principaalstemmen. De volle aan dacht ging dus uit naar het spel, naar de klare en duidelijke voordracht. Anders was het bij de Sonate in Es. Hier zou de klank van Stotijn's hobo zich mengen met die van het orgel, en bij de zielvolle in tonaties van het blaasinstrument zou dus de organist de kleuren hebben te zoeken die zich daarbij met voordeel mengden. Dit gelukte ook wonderwel in de eerste twee deelen. Welk een wonderschoon instrument is toch dit orgel, dat zülke kleurenfantasieën weet op te roepen onder bekwame hand Het slotdeel echter, hoe goed ook overlegd, boette bij de voorafgaande stukken in door een tekort aan contrast: het cembel-register klonk te gepro nonceerd, zoodat de hobo zich niet genoeg afteekende tegen den achtergrond. In de Cantate kwam ,de machtige obligaat partij der hobo weer uitnemend tot z'n recht en het was niet uitsluitend te danken aan den zanger, dat deze solocantate „Ich habe genug" werd aangehoord met een zóó devote aandacht. Toch zou het 't hoogtepunt dezer weergave worden, de prachtige mat gouden zang van Kloos in de aria: „Schlum mert ein, ihr watten Augen. Hier deed Kloos denken aan de beste momenten van Johannes Messchaert, wanneer op deze plaats de ont roering van diens voix mixte zoo rechtstreeks voortkwam uit het gezongen woord. Kloos was ook onovertrefbaar in „Süsser Frieden, stille Ruh". De lage bastonen echter misten wij ongaarne. Albert de Klerk besloot met de fuga in G niet de meest gespeelde. Het is ook waarlijk een niet geringe opgaaf, het fugathema, dat in driedeelige maat daarheen zweeft met de lichtheid van gazellevoeten, vol te houden tijdens de exposities der fuga. De Klerk be stond het, dit thema zijn agiliteit te doen behouden, ook waar het optreedt in het pe daal, en het ook in den klank vrij en los te houden van dien der manualen, zoodat de uitvoering een transparant beeld gaf der orgelpartituur. Maar die luchtige lichtheid kreeg pas zin, toen zij ons werd voorgetoo- verd in het rijke kleurengamma waarover Albert de Klerk ook thans weer toonde, heer en meester te zijn. G. J. Kalt. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter B vanaf Boer. KORT NIEUWS Dezer dagen brandde te Kesteren de ka pitale boerderij van de gebroeders van Drumpt tot den grond toj^af. De 22-jarige slager T. van Hattem, werkzaam bij de brand weer, kwam onder een vallenden muur en overleed aan de gevolgen. Onlangs heeft de secretaris-generaal van het departement van O. W. en k. een prijs vraag uitgeschreven voor een leerboek over de geschiedenis van het Nederlandsche volk ten gebruike van het gewoon lager onderwijs. Oorspronkelijk moesten de manuscripten vóór 1 Augustus worden ingezonden. Thans kan medegedeeld worden, dat deze datum verlegd is naar 1 October a.s. Ten behoeve van de arbeidscontractanten in rijksdienst is een regeling getroffen, krach tens welke personen, op wie het arbeidsover- eenkomstenbesluit van toepassing is en die lijdende zijn aan tuberculose, gedurende de eerste 6 maanden na het opgeven van den arbeid, 80 pCt., gedurende de volgende 6 maanden 2/3 en gedurende nogmaals 6 maan den de helft van hun loon zullen ontvangen terwijl laatstgenoemde termijn kan worden verlengd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is bepaald, dat werkgevers, die in gebreke blij ven aan hun ingezolge het Ziekenfondsenbe- sluit verzekeringsplichtige arbeiders de ver schuldigde coupons voor ziekenfondspremie bij elke uitbetaling van dag-, week- of maand loon ter hand te stellen, dan wel deze cou pons niet op de voorgeschreven wijze invul len, zich aan een strafbaar feit schuldig maken. De 35-jarige onderwijzer C. Kaars uit I.unteren die zijn vacantie bij familie op het eiland Marken doorbracht, is bij het kano varen op het IJsselmeer met zijn kano om geslagen en verdronken. Dertig Haagsche banketbakkers hebben zich voor den Inspecteur van de Prijsbeheer- sching te verantwoorden gehad wegens prijs opdrijving. Zij verkochten taartjes voor 12 a 15 cent, hoewel de winst bij een prijs van 8 a 10 cent ruimschoots voldoende was. De dertig bakkers kregen in totaal 10.000. boete. Te Huizen zette een chauffeur zijn 3-jarig zoontje uit de cabine van de vrachtauto op het trottoir. De vader, van meening dat zijn zoontje naar huis ging, zette de auto even achteruit, met het gevolg, dat het knaapje, dat zich weer op den rijweg had begeven, onder het achterwiel kwam. De dood trad onmiddellijk in. Verduisteren: van 21.00 tot 6.15 uur. 18 Ang.: zon op 6.25, onder 21.02 uur maan onder 9.41, op 22.35 uur 19 Aug.: zon op 6.27, onder 21.00 uur maan onder 11.00, op 23.01 uur Nieuwe Uitgaven. Het bouwbedrijf in Nederland. In de serie „Boeiende Statistiek" is door de Nederlandsche Stichting voor Statistiek in nauwe samenwei-king met de Bedrijfs groep Bouwindustrie een boekje, getiteld „Het Bouwbedrijf in Nederland" uigegeven. Dit geschriftgeeft een schat van, zoowel voor vakman als voor leek 'interessante ge gevens. Aandacht wordt o.m. besteed aan den groei van grondoppervlakte, woningvoor raad, wegennet en de overbrugging onzer waterwegen. Duidelijke frissche beeldgra fiekjes maken het den lezer mogelijk deze ontwikkeling met één oogopslag in zich op te nemen. Ook vele andere kanten van het bouwbedrijf Worden aldus belicht. Met ziet hoe de woningtoestanden in den loop der jaren aanmerkelijk verbeterden: in 1880 was er hier te lande gemiddeld nog geen half vertrek per inwoner beschikbaar, in 1938 was dit getal gestegen tot gemiddeld ruim één vertrek per persoon. Een boekje als dit zal er zeker toe bij dragen het inzicht in en de belangstelling voor de Nederlandsche bouwnijvei-heid zooals zij zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld, te vergrooten. De schrijvers zijn Ir. J. van Ettinger en Ir. J. J. van der Wal. Uitgave Stenfert Ki-oese's Uitgevers Maat schappij te Leiden. BRUINE VTM.JSTETUINGSBEWT.JZEN Van gezaghebbende zijde wordt mede gedeeld, dat de bruine bewijzen, volgens welke de houder van de tewerkstelling in Duitschland is vrijgesteld, niet bij den pa troon behooren te berusten doch door den vrijgestelde zelf bij zich moeten worden ge dragen. Deze bewijzen geiden als het ware als een paspoort voor alle mogelijke ge vallen. GEVONDEN VOORWERPEN Bril, v. d. Berg, Vergierdeweg 152; foto étui, Bos, Middenweg 40; geld, Vreenegoor Kruistochtstraat 34; portemonnaie, Kalver- lo, Spaarndamscheweg 10; portemonnaie met inh., Hos. 2e Zuidpolderstraat 7; para- pluie, Bonvier, Pr. Bolwerk 62; boodschap- pentasch. Persman, Weteringstraat 23; tang. Franse, Vooruitgarrgsti-aat 130. De nationale zwemkampioenschappen werden Zaterdag en Zondag in du zwem inrichting „De Zijl" te Leiden gehouden. De „moeder der zwemsport", mevrouw Triebels-Koens, feliciteert Iet van Fegge- len, die kampioene werd op de 100 nieter rugslag dames. In het midden Jan de Vries, voorzitter van den Nuderiandschen Zwem- en Reddingshond. (C.N.F./Meijer Pax C) SPORT-ALLERLEI. Zondag werden in Nijmegen revanche wedstrijden gehouden van de Ned. wieler kampioenschappen 1943. Van Vliet sloeg in de sprintwedstrijden Derksen. In de wed strijden der onafhankelijken werd Kremers eerste, van Rijn tweede en van Bohemen derde. Bij de amateurs werd Kropman eer ste en Bijster, tweede, Peters won de per soonlijke achtervolging. C. de Best reed mee in de ronde van Slttard. Hij maakte een val en werd in be- wusteloozen toestand van den weg opge nomen. Zondag spfeelde in Berlijn een Neder landsche cricket-combinatie tegen een Ber- lijnseh team. De Berlijners wonnen, In de Nederlandsche combinatie speelden o.m. Elias en Hackenltz van Rood" en Wit mee. Op de Voorzoan te Zaandam werden nationale kanowedstrijden gehouden, waar op de dames van Trekvogels een goed fi guur sloegen. Op de 300 nieter dames senio ren werd mej. A. S. de Waal Malefijt eerste evenals op de 600 meter dames senioren. Mej. G. van Hamburg werd tweede. Bij de junioren werd de ploeg van Trekvogels op de 4 x 200 nieter estafette eerste. Zaterdag jl. vond de loting voor het A. R. Q. L.-tournooi plaats, dat ditmaal in het Olympisch stadion zal worden gehou den. Voor den eersten dag, 29 Augustus, mpet E. D. O. om 11.30 uur tegen Zeeburgia spelen. Korfbal AANVANG VAN DE. COMPETITIE 1943— 1944. De competitie van den Nederland- schen Korfbalbond begint Zondag 19 Sept. a.s. Honkbal. SCHOTEN-TOURNOOI. In den strijd om den derden en vierden prijs won H.F.C. Haar lem met 86 van H.C.K. Voetbal HAARLEM IN EINDSTRIJD VAN D. F. C.-TOURNOOI. De rodöbroeken hebben het nieuwe seizoen goed ingezet door een succesvol uitkomen in het Zilveren Vlag tournooi ter gelegenheid van het 60-.jarig bestaan van D. F C. Na de wedstrijden H.V.V.—Emma 21 eri Hermes D.V.S.Quick (N.) 21, volgde de wedstrijd: D. F. C.Haarlem 23. Door het vertrek van enkele spelers be schikte D. F. C. over een minder sterke com binatie dan het vorig seizoen, wat geen be letsel bleek om na 8 minuten de leiding te nemen (10). Na een goeden pass van Groe- neveld liet Haarlem een kans onbenut, maar een zevental hoekschoppen op het D F. C.- doel hadden den gelijkmaker van Groeneveld tot gevolg (11). Kluit hield een gevaarlijken kopbal uitstekend uit zijn doel en zijn D.F.C.- Ti collega stopte op fraaie wijze een goed schot q van Potharst. Rust 1—1. M Twee doelpunten van Van der Hulst gaven ari Haarlem een 31 voorsprong, maar een doel- Qy punt van v. Velsen bracht de spanning terug maar de Haarlem-verdediging weerstond met succes het krachtig offensief van D. F. C. dat pg hierna volgde. Longa won vervolgens met 40 van H.B.S. J Nadat Hermes D. V. S. zich door een 50 fln overwinning op H.V.V in den eindstrijd had VJ geplaatst, volgde als laatste wedstrijd Haar- lemLonga 22 (Haarlem wint met straf- fl\ schoppen). Longa bleek niet tot het snelle tempo van haar eersten wedstrijd te kunnen komen en nu bleek, dat Haarlem technisch de beste ploeg was. Keurig werk van Pot harst werd door Van der Hulst met een doel punt besloten en een prachtig schot van De Winter verhopgde den voorsprong tot 20. Rust 20. Toen een der uitvallen van Longa 10 minuten na de hervatting een doelpunt op leverde, laaide het Zuidelijke enthousiasme op en kreeg de Haarlem-verdediging het moei lijk. Kluit weerde zich goed maar kon 10 minu ten voor het einde den gelijkmaker niet voor komen. Het nemen van strafschoppen bracht nog een sensatievol slot, waarbij opnieuw bleek, dat dit belangrijke onderdeel onvol- utA doende is verzorgd. Kluit hield van de drie \|jj strafschoppen er 2 en zijn Tilburgsche col lega moest er een meer doorlaten, waardoor Haarlem Zondag a.s. in den eindstrijd komt tegen Hermes D. V. S. ZILVEREN MEEUWEN-BEKER. Zondag j.l. werden in het Noorder Sportpark de wed- a MN strijdèn gespeeld om den Zilveren Meeuwen- WN beker. De beker-houder „De Kanaries" werd Sm in de demi-finale uitgeschakeld door H.C.K. 2. M De andere wedstrijd voor de demi-finale w H.H.C. 2E.D.O. 2 eindigde in een gelijk spel mé 55. Na loting werd H.H.C. 2 winilaar. De Vv strijd om den eersten en tweeden prijs ging tusschen H.C.K. 2 en H.H.C. 2. Door een 126 JS overwinning slaagde H.H.C. 2 er in om voor een jaar beslag op den beker te leggen. In de verliezers-ronde wist „Havenmeeuwen" beslag te leggen op den eersten prijs, door in de finale met 74 van T.H.B. te winnen. Dammen. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN 1943 VAN NOORD-HOLLAND. Zondag j.l. vingen in het clublokaal der Haarlemsche Damclub de voorwedstrijden om de persoon- ijjke kampioenschappen 1943 van Noord-Hol- W land aan. Deze wedstrijden werden geopend door den 2en voorzitter van den Provincialen Sm Noord-Hollandschen Dambond, den heer K MJN de Jong (Amsterdam). De uitslagen der 1ste v"' ronde luiden als volgt: Hoofdklasse: F. Raman wint van J W. van Dartelen; P. H. Meure paq remise met H. Laros. Eerste klasse: Groep A: A L. Disch wint van J. Holm; J. NeeleH. Wals Sm uitgesteld; B. v. d. Kroft verliest van H. ukA Willemse; J. Boerkoel wint van W. de Goede. Groep B: Chr. Gerritsen wint van O Bakker; «4 J. HarwijnenC. Berkhout uitgesteld; H. vj Rump wint van H. v. d. Kroft; H J. Oudhof remise met A. Fasol. Groep C: A VosG. Hekelaar uitgesteld. P. Klaasen wint van Nico Blom; Jac. v. d. KroftH. van Duijn uitge- iA steld; D. Schrijnemaekers wint van A. F. Jjfi Leuffen; Jac. v. d. Kroft remise met G. Heke- UT laar. Tweede klasse: A. Smit wint van G. de Ia Rie; H. A. Hoddenbach remise met E. Zuijderduijn. Derde klasse: A. J. Oremus wint fN van G.. J. Steenkist; P. van NunenH. Hoo ning uitgesteld. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN - 1943 V#N HAARLEM. Hoofdklasse: „Schijf" flJ wint van J. B. Sluiter Jr. Eerste klasse: P. Klaasen wint van B. v. d. Kroft- CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1942943 VAN DE HAARL. DAMCLUB. Eerste klasse: J. Otter remise met D. Philippo. Zomerwedstrij- den: Th. van Wort wint van J. Piek; P. van Dijk remise met A. J. Verwoerdt. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1943 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Een zangklasse van „Zanglust" (opn.) 7.00 BNONieuwsberichten. 7.10 Ochtendgj'mnastiek 7.20 Orkest van Ludwig Kletsch (gr.) 7.40 Sport nieuws. 7.50 Programma-overzicht. 8.00 BNO: AM Nieuwsberichten. 8.10 Suite concert (gr.) (8.45- IJ 8.50, Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uit- zending. 9.30 Omroeporkest, solisten en koor (opn.) 10.15 Orgelconcert en zang. 10.45 Staring- ff I programma. 11.00 Bandi Balogh en- zijn Hon- pab| gaarsch orkest. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Al- m*. manak. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Land en volk fenwa brengt.... 13.10 De Melodisten. 13.45 De vrije w Woensdagmiddag. 15.00 Godsdienstige uitzending frl 15.15 Barnabas von Geczy en zijn orkest (opn.) hU en zang met pianoduo. 16.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Trio den Hertog. 17.35 Kinderoperette „Bloemen van de Kleine Ida" (opn.). 18.00 BNO: Bra- bantsch praatje. 1.8.05 Otto Hendriks en zijn or kest. 18.45 Neerlands stem van het front. 18.55 Marschen (gr.) 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Omroep Symphonie Orkest (opn.) 19.45 Een slaperig halfuur, luister spel. 10.15 Oli Podrigo. 22.00 BNO Nieuwsberich ten en actueele beschouwing. Vanaf 22.15 Al leen voor de Radio Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 22.15-24.00 Van de.eene melodie in de andere (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Instrumentaal concert (gr.). 18.00 Orkest concert (gr.). 19.00 BNO: Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Italiaansch operapro gramma (gr.). 20.15 Voor ons als ouders. 20.30 Amusementsorkest en solist (opn.). 21.15 Balla den (gr.). 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws berichten en actueele beschouwing. MN

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2