Sovjetoffensief bij Isjoem ontketend. Nieuwsblad voor TSoovd-Holland In hevige gevechten doorbraakpogingen verijdeld. Ook verbitterde strijd in sectoren Wjasma en Belyj en ten Z.W. van het Ladogameer. In het Westen groote activiteit in de lucht. Roosevelt naar Ottawa. Messina in puin. 3 288e Jaargang No. 191 I Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 122?i Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 19 Augustus 19® Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 5f* IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: „In het gebied van Isjoem zette de vij and zijn aanvallen met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten voort. In hevige gevechten werden zijn doorbraakpogingen verijdeld, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. Ook in het gebied ten Zuiden en Zuidwes telijk van Bjelgorod stortten alle Sovjet-aan vallen bloedig ineen; 22 Sovjet-tanks werden vernietigd. Bij de aanvals- en afweergevech- ten in dit gebied heelt zich de SS-pantser- grenadierdivisie „Totenkopf" bijzonder on derscheiden. Ook ten Zuiden en Zuidwestelijk van Wjasma, Zuidwestelijk van Belyj en Zuid westelijk van het Ladogameer mislukten alle doorbraakpogingen der bolsjewisten in verbitterde gevechten. De verliezen van den vijand in de gevechten aan het Oostelijk front waren Dinsdag bijzonder zwaar. In totaal'werden 317 tanks ver nietigd. Bij den strijd tegen schepen voor de Alge- ^rijnsche kust boorden Duitsche gevechts vliegtuigen een vijandelijk transportschip van middelbare grootte in den grond en bescha digden een ander koopvaardijschip. Formaties vijandelijke vliegtuigen, die Dinsdag overdag boven Zuid-Duitschland vipgen, verloren reeds volgens de totdusver ontvangen rapporten door jagers en lucht doelgeschut 51 viermotorige bommenwerpers en 5 jagers. In twee Zuid-Duitsche steden leed de bevolking verliezen. Boven de bezette Fransche gebieden, inclu sief boven Zuid-Frankrijk werden nog 5 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Een eigen jachtvliegtuig ging verloren. Dinsdagnacht wierp de vijand een groot aantal brisant- en brandbommen op plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied. De bevol king leed verliezen. Nachtjagers en lucht doelgeschut van de luchtmacht schoten van de formaties Britsche bommenwerpers ten minste 37 vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen drongen ih den nacht van 17 op 18 Augustus tot Zuidoost- en midden-Engeland door en bestookten o.a. de Eden in Qubec aangekomen. Naar de Britsche berichtendienst uit New York meldt, zal Roosevelt de volgende week een bezoek aan Ottawa brengen. Men neemt volgens een bericht uit Quebec aan, dat Churchill hem naar Ottawa zal verge zellen. Men verwacht, dat de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken. Huil, zich naar Que'bec zal begeven. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken. Eden, is in gezelschap van Sir Alexan der Cadogan Woensdagmiddag te Quebec aangekomen. Ook de Britsche minister van voorlichting, Brendan Bracken, is aldaar gearriveerd. Het Italiaansche weermachtbericht. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: De felle strijd op Sicilië, die de Italiaansch- Duitsche troepen gedurende 40 dagen hard nekkig hebben geleverd tegen een overwe gende macht van Engelsch-Amerikaansche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, is Dingdag tot een eind gekomen. De laatste detachementen der achterhoede hebben de uiterste Noordoostelijke punt van het eiland verlaten en de kust van Calabrië bereikt, waarheen men tevören de gewonden, de an dere eenheden en een goed deel van het ma teriaal had overgebracht. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht ont plooide een opmerkelijke bedrijvigheid door op doeltreffende wijze aanvallen te doen op vijandelijke schepen die voor anker lagen In de haven van Bizerta en groote branden aan te richten in ,de haven van Syracuse. Een tankboot werd door een onzer bommenwer pers getroffen nabij het eiland Dei Cani en geraakte in brand. Torpedovliegtuigen troffen een vijandelijken kruiser nabij Kaap Passero en boorden een koopvaardijschip in den grond ten Noorden van Böne, terwijl een ander schip, dat tot hetzelfde t convooi behoorde, zwaar beschadigd werd." Twee vijandelijke vliegtuigen werden door jagers neergescho ten. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen val len op Castrovillari, in het gebied van Sa lerno en op eenige plaatsen van het gebied van Napels, waarbij schade van eenige be- teekenis werd aangericht. Een der formaties viermotorige bommenwerpers verloor in Noord-Italië drie vliegtuigen, die werden neergeschoten door het luchtdoelgeschut. Een vierde machine viel neer te Hyeres, eveneens getroffen door het afweervuur. fw.g. generaal Ambrosio). Als gevolg van de aanvallen van 8, 13, 15 en 16 dezer op de stad Milaan zijn tot dusver on der de burgerbevolking geteld 193 dooden ep 1069 gewandei). industriestad Lincoln doeltreffend met bom men van elk kaliber. Rij de gevechten op Sicilië hebben zich de pantserdivisie Hermann Goring, de 15e pant ser- en 29ste pantsergrenadierdivisie, de 1ste divisie valschermjagers en de 22ste lucht- alweerbrigade zeer roemvol geweerd. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De lang verwachte groote aanval der bolsje wisten bij Isjoem is 17 Augustus begonnen. Met ongeveer 130 batterijen zware en middel zware artillerie openden de aanvallers het vuur op de Duitsche stellingen om vervolgens met sterke pantserbrigades te land en groote zwermen vliegtuigen in de lucht verder aan te vallen. Hoewel de vijand alle krachten inspande, zoo verklaarde men gistermorgen van Duit sche zijde, slaagde hij er niet in een beslis sende doorbraak te forceeren. Een kleine bres in de Duitsche hootdverdedigingslijn kon al- gesloten en gezuiverd worden. De omvang van het materiaal der Geallieerden bij de landing. Zoo juist van Sicilië teruggekeerde Duitsche soldaten deelen mede, dat Messina in puin ligt. Van de stad zijn slechts rookende en smeulende puin- hoopen over. Het Duitsche bericht over de ontruiming van Sicilië is ^oor de Engelschen het eerste nieuws geweest over het feit, dat de opera ties op dat eiland ten einde waren. Over de hoeveelheden menschen en mate riaal die door de Geallieerden bij hun lan ding op Sicilië zijn gebruikt, deelt het Ita liaansche persagentschap Stefani eenige ge-, tallen mede. Er zijn aan land gebracht 6 pantserdivi sies en 4 pantserbrigades, 1 landdivisie der marine en 2 divisies die door vliegtuigen zijn vervoerd. Verder zijn 1600 jagers. 650 tweernotorige vliegtuigen, 350 viermotorige bommenwerpers en meer dan 800 speciale machines gebruikt. Tenslotte hebben 6 li nieschepen, 2 vliegtuigmoederschepen, on geveer 20 kruisers. 85 torpedojagers en een transportvloot voor 10 divisies landingstroe pen aan den strijd deelgenomen. De ,,Tribuna" schrijft: De oorlog gaat voor Italië verder met volledige inspanning van étï zijn krachten, al zijn reserves, zijn ge- heelen wil. Het gaat niet slechts om het redden van het land, het gaat om meer. het gaat om het redden van de eer. Italië blijft trouw aan de verplichtingen, die het op zich heeft genomen. Gemeenschappelijk met den gro.oten bondgenoot Duitechland zal Italië ook verder zich verdedigen tegen een in vasie van het Europeesche vasteland en verder strijden voor zijn onafhankelijkheid. Het Italiaansche volk antwoordt den vijand, die thans Italië eer en leven wil ontnemen: ..De oorlog gaat verder". Radiorede van Badoglio. De chef van de Italiaansche regeering, Ba doglio, heeft per radio een rede tto de Sici- lianen gericht, waarin hij o.m. zeide: Na een dappere verdediging, die de Duitsch-Italiaan- sche troepen, die deze verdediging moesten voeren in de hoogste mate tot eer strekt, moest het heilige territorium van Sicilië met het oog op de geweldige superioriteit van den vijand in aantal en krachten worden opge geven. Italië heeft reeds soortgelijk lijden doorstaan, dat echter nooit dit land terneer heeft gebogen. Sicilianen! Geen gebeurtenis zal u kunnen scheicjen van de groote moeder, Italië. De banden, die u met Italië verbinden, zijn de krachten van het bloed. Als chef van de regeering zal ik alle maatregelen treffen om het lijden van de naar het vasteland ge vluchte Sicilianen te verlichten. Wanhoopt echter niet. Het medegevoel van het Italiaan sche volk gaat naar u uit. Twee toespraken van Dr. Göbbels. De minister bezoekt Hamburg. De leiders der Duitsche propagandabu- reaux zijn Maandag en Dinsdag bijeenge komen voor een werkvergadering te Berlijn waarop vooraanstaande personen spraken over actueele politieke vraagstukken. In het middelpunt der vergadering stond een toespraak van Rijksminister dr. Göbbels die een uiteenzetting gaf van de posities, die Duitschland tot dusverre heeft veroverd en die het in de voordeelige positie brengen, dat het den oorlog kan voeren op veel meer dan 1000 kilometer afstand van zijn gren zen. In het be^it van deze vuistpanden, al dus dr. Göbbels, kunnen wij met rustig ver trouwen de eindoverwinning tegemoetzien. Het belangrijkste probleem noemde de minister den luchtoorlog, die het land aan een zware lastproef blootstelt. Het thuisfront zal zich in het besef van zijn moreele meerderheid en zijn materieele kracht zijn soldaten, die aan het front held haftig strijden, waardig, toonen en het doel van den vijand, een bres in ons moreel, ver ijdelen. Dr. Göbbels heeft -dezer dagen een bezoek gebracht aan Hamburg teneinde zich te overtuigen van den stand der hulpmaat regelen. Bij de besprekingen met leidende instanties der stad, was ook rijksminister dr. Frick aanwezig. In een toespraak tot de bevolking vér- klaarde dr. Göbbels, dat Hamburg in het voorste front staat in den oorlog, dien Duitschland's vijanden hebben ontketend tegen de houding van het Duitsche vader land. Hamburg heeft door zijn* standvastig heid op beslissende wijze een grooten slag voor het strijdende vaderland geleverd. Wat tijdens de dagen en naoiiten #van de vijan delijke luchtterreur werd gepresteerd is bo ven alle lof verheven. Een volk dat vóór en in den oorlog een Westwall en een Atlan- tik-wali heeft gebouwd, zal na de overwin ning in enkele vredesjaren ook zijn steden herbouwen. Ook Hamburg zal dan mooier en grootscher dan ooit herrijzen. Japanners brengen kruiser tot zinken. Twee convooien bij Guadalcanal1. Het Japansehe hoofdkwartier maakt mel ding van twee groote convooislagen in het gebied van Guadalcanar. Een groot convooi werd op 14 Ai^g. des nachts aangevallen. Bij den eersten aanval werd een groot transport schip tot zinken gebracht, vier andere sche pen werden in brand geworpen. Van 50 ver gezellende vijandelijke jachtvliegtuigen wer den 13 neergeschoten. De tweede aanvalsgolf der Japanners bracht nog twee groote transportschepen en een lan dingsboot tot zinken. Een vijandelijke torpedo jager en een sleepboot alsmede 10 landings booten werden met machinegeweervuur aan gevallen. Hierbij werden nog 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij den derder aanval op dit convooi .waren de vijandelijke troepen met landingsmanoeuvres bezig. Troe penconcentraties werden door de Japanners op twee plaatsen aangevallen. Voorts xwerd daarbij een vijandelijke kruiser door bommen beschadigd en werden nog 4 vliegtuigen neer geschoten. Bij een vierden aanval werd eas groote torpedojager tot zinken gebracht en een andere torpedojager beschadigd. De tweede convooislag had plaats op 16 Aug. middernacht ten Oosten van het eiland Gatukai. Door torpedo-aanvallen werden een groote kruiser en een groot transportschip in den grond geboord, bovendien een lichte krui ser resp. een groote torpedojager. Een andere kruiser en torpedojager werden beschadigd De totale Japansehe verliezen bij deze actie bedroegen 17 vliegtuigen. De geruchten inzake Noorwegen. Ten aanzien van de verschillende berichten over Noorwegen, en Duitsche maatregelen voor een evacuatie die van buitenlandschen bron afkomstig zijn, wordt van bevoegde Duitsche zijde geen standpunt ingenomen. Men beperkt zich in de Wilhelmstrasse slechts er toe er op te wijzen dai elk com mentaar overbodig is, daar de buitenlandsche berichten zich zelf tegenspreken en wel spoedig door de werkelijkheid zullen worden achterhaald. Bij onze Vrijwilligers. Tijdens den grooten pantserslag in het Oosten komen onze mannen het eerste aan bij een door de Sovjets in brand gestoken dorp. (SS PK Grönert O/H P.c) KORT NIEUWS De Zweedsche duikboot Illern is varend aan de op pervlakte, verward geraakt in de an kerkettingen van een baggermolen en door een langs varend Zweedsch motorschip geramd zoodat de duikboot zonk. De beman ning werd op één man na gered. In Parijs is het stoffeüjk overschot bijgezet van den Georgischen vorst Amilakhavari, die bezweken is aan zijn in het Oosten als vrijwilliger bij 't Fransche legioen opgeloopen verwon dingen. Tijdens den veldtocht in het Westen diende vorst Amilakhavari in 't Fransche vreemde lingenlegioen. Nieuwe regeling der winkelsluiting Met ingang van 23 Augustus. In verband met de uitbrSiding van de ar beidstijden in het bedrijfsleven, waardoor de mogelijkheid tot het doen van inkoopen in de winkels voor alle bij het arbeidsproces inge- schakelden zeer is verminderd, is het wen- schelijk gebleken wijziging te brengen in de thans geldende regeling van de verplichte openstelling van winkels. De nieuwe regeling, die 23 Augustus a.s. in werking treedt, zal nu zoo zijn, dat in het zomertijdvak de levensmiddelenwinkels op alle werkdagen van 9 tot 18 uur geopend moeten zijn en alle andere winkels (behoudens de reeds bekende uitzondering t.w. drankzaken, kan- toormachinezaken, café's, apotheken e.d.) op Maandag van 13 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 18 uur. In het wintertijdvak zijn de levensmiddelen winkels verplicht om op alle werkdagen van 10 tot 18 uur geopend te zijn en de overige winkels (met dezelfde uitzon dering) op Maandag van 13 tot 17 uur, Zater dag van 10 tot 18 uur en de overige werkdagen van 10 tot 17 uur. De nieuwe regeling verschilt in.zooverre van de thans geldende, dat le. het zomertijd- vak loopt van 1 Maart tot 1 November en het wintertijdvak van 1 November tot 1 Maart. 2e. de verplichte middagpauze van 13 tot 14.30 uur in het zomertijdvak vervalt. 3e. de levensmiddelenwinkels in het winter tijdvak tot 18 uur in plaats van 17 uur ge- ipend moeten zijn en 4e. de overige winkels in het wintertijdvak des Zaterdags tot 18 uur in plaats van 17 uur geopend moeten zijn. Aan de burgemeesters is de bevoegdheid ge geven om voor de verschillende categorieën van winkels ontheffing van de verplichting ot openstelling te verleenen voor een hal len werkdag per week, vallende vóór of na i3 uur, echter niet op Zaterdag. Hierdoor zal het den winkeliers gemakkelijker worden ge maakt hun leveranciers te bezoeken, hun listributie-administratie bij te houden, enz. Oe mogelijkheid, voor een groep van winkel* .'en sluitingsregeling vast te stellen ter onder vanging van moeilijkheden die voor de met personeel werkende patroons dier groep voort vloeien uit de hun door de. arbeidswet opge- egde verplichting om hun personeel geduren- Je een halven werkdag per week vrij te geven, blijft bestaan. Het zal echter slechts mogelijk ziin gedurende ten hoogste één hal ven werkdag per week vrijstelling van de verplichting tot openstelling van winkels te verkrijgen: zoodat de niet-levensmiddelen zaken geen vrijen Maandagmorgen zullen hebben, wannéér deze gebruik maken van een der' beide vorenbedoelde regelingen. In die gemeenten, waar de burgemeester voor het zomertijdvak of een gedeelte daar van de verplichting tot openstelling op de werkdagen tot 19 uur verlehgt, zullen de be trokken winkels des morgens één uur later mogen openen Wanneer de verkoop van alle of van de in hoofdzaak in den winkel ten verkoop in voor raad zijnde waren krachterts wettelijk voor schrift verboden is, zal de verplichting tot openstelling voor den betreffenden winkel in den- vervolge niet gelden. Dé regeling inzake het verleenen van ont heffing van de verplichting tot openstelling in verband met vacantie van winke lier of winkelpersoneel is tenslotte eveneens gewijzigd. Voortaan zullen' ALLE winkeliers die ontheffing kunnen verkrijgen, hetzij voor maximaal driemaal ten hoogste vier. hetzij voor maximaal twee maal ten hoogste zes in één kalenderweek vallende achtereenvolgende werkdagen. De nieuwe regeling is .opgenomen in de Staatscourant van 17 Augustus en treedt in werking met ingang van 23 Augustus a.s. „Kameraad, kom met spoed." Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blok zijl via Hilversum I over: „Kameraad, kom met spoed." De politieke gevangenen in Italië. Wat de kwestie- van het vrijlaten der poli tieke gevangenen in Italië betreft, zijn maar schalk Badoglio en de Italiaansche minister van justitie dr. Azzariti tijdens een langdurige bespreking tot een accoord gekomen. Dienten gevolge zal het vrijlaten der politieke gevan genen zeer worden bespoedigd. Luchtaanval op N.W. Australië. De Japansehe luchtmacht heeft 17 Augustus een nieuwen aanval ondernomen op Noord- West Australië. In Port Nedland werden drie groote branden waargenomen. Te Brooma werd een brand veroorzaakt in militaire in stallaties en op een vliegveld. Blijvend staand leger in Australië? De Australische minister van buitenlandsche zaken, dr. Evatt, heeft verklaard, dat Austra lië na het beëindigen van den oorlog aan spraak zal maken op zijn aandeel aan de ver dediging van den Pacific Het is dus nood zakelijk, dat Australië een staand leger blijft houden en ook na den oorlog zal blijven be schikken over een sterke luchtmacht en eer» sterke vloot. Een „vlag der vereenlgde naties". Een Amerikaansche fabrikant heeft eer» „vlag der vereenigde naties" ontworpen, die zou bestaan uit een wit veld met vier paral lel loopende roode balken, die het zinnebeeld zijn van de door Churchill en Roosevelt ge proclameerde vier vrijheden.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1