l laarlemsche Courant De vooruitzichten in de Middel!. Zee. Overzicht van de verliezen der Geallieerden Sicilië. Gevecht voor de Nederlandsche kust. Hevige luchistrijd hoven Straat var^Messina. 288e Jaargang No. 192 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724. Redactie 10600 Postgiro 134958 Haailemsche Cl, Haarlem BUkantoor, Soendaplein 37. Tel. 122?8 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Vrijdag 20 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Ffe<sstdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Bembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf, .Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 op Aan het O. front doorbraakpogingen bij Isjoem en Koei- bisjewo verijdeldZivare verliezen der Sovjets op het Koebanbrug gehoofd. Het Duitsche weermachtbe'richt luidt als volgt: In den op 16 Juli begonnen vijfden afweer- slag aan het Koebanbruggehoofd heeft de on der bevel van generaal-veldmaarschalk Von Kleist en van den generaal der pioniers Ja- nicke staande Duitsche en Roemeensche troe pen de tot en met 12 Augustus voortdurende doorbraakpogingen van 17 infanteriedivisies, 2 pantserbrigades en 3 pantserregimenten der Sovjets in zware gevechten afgeslagen en den vijand zeer zware, bloedige verliezen toe gebracht. Aan dit afweersucces hebben for maties van de Duitsche luchtmacht onder be vel van luitenant-generaal Ungerstein en for maties var: de Roemeensche luchtmacht onder bevel van generaal Cheorghiu deel. Aan het Mioesfront ging de vijand in het gebied van Koeibisjewo na hevige voorbereiding door de artillerie opnieuw tot den aanval over. Bij Isjoem zette hij de doorbraakpogingen met sterke strijd krachten voort. In beide sectoren sloegen onze troepen in samenwerking met de luchtmacht en Roemeensche slagvliegtui gen de aanvalsgolven van den vijand in taaie gevechten bloedig af. In den centralen sector van het front ble ven de bolsjewisten met afwisselende sterkte aanvallen. Alle pogingen van den vijand om onze stellingen te doorbreken, mislukten. Ook bij Staraja Russa en aan het Ladogameer stortten alle bolsjewistische aanvallen met zeer zware verliezen ineen. Duitsche bergjagers wierpen iif den Louhi- sector den ook Woensdag opnieuw aanstor menden vijand met zware vePliezen terug. In luchtgevechten werden zonder eigen verlie zen 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Op 18 Augustus verloren de bolsjewisten 284 tanks. In de afgeloopen twee dagen ver loren zij 168 vliegtuigen. Bewakingsstrijdkrachtei# van de marine brachten in den nacht van 17 op 18 Augustus in de Zee van Azof 2 Sovjetmotorkanonneer- booten tot zinken. In de wateren van 'het Visschersschifereiland vernietigden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen 4 met voorraden geladen Sovjetkustvrachtschepen. Sicilië. Van 10 Juli tot het einde van den strijd op 17 Augustus hebben de in het gebied van Sicilië strijdende formaties van alle onder- deelen der weermacht en van alle wapens den Amerikaansch-Britschen legers z^vare ver liezen toegebracht. Behalve een groot aantal gevangenen verloor de vijand ongeveer een derde van zijn in den strijd geworpen troe pen aan docuien en gewonden. Vernietigd of buitgemaakt werden 383 pantserwagens en gepantserde verkenningswagens. 63 stukken geschut van allerlei soort, 652 vliegtuigen en 11 vrachtzeilvaartuigen; 61 voor het meeren- deel met manschappen of oorlogsmateriaal geladen transportschepen met een gezamen- lijken inhoud van 290.100 ton. alsmede een kruiser, 7 torpedojagers, 3 korvetten en tal rijke motorkanonneerbooten en kleinere oor logsvaartuigen werden tot zinken gebracht. Voorts werden in dezelfde periode 59 vracht- of transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 278.750 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kunnen worden. In de eerste twee weken van Augustus zijn van Sicilië naar het vasteland met kleine schepen overgebracht ongeveer 17.000 ton munitie, benzine en stukgoederen, bijna 10.000 auto's, alsmede alle Duitsche en Italiaansche troepen met alle wapenen en oorlogsmateriaal Tenslotte werden meer dan 4000 gewonden De vernielingen op Sicilië. De speciale correspondent van de York shire Post op Sicilië maakt melding van een vergaande vernieling van militaire installa ties door de intusschen naar Zuid-Italië terug getrokken Duitsche troepen In waarlijk grooten stijl en met veel handigheid hebben de Duitschers installaties van militair belang vernield. Het buitengewoon moeilijke en bergachtige landschap kwam hun daarbij zeer van pas. Wie in het vernielde gebied komt, kan zich niet losmaken van den indruk, dat de streek juist een groote uitbarsting van den Etna heeft doorstaan. Pakjes voor vrijwilligers. 1 Het SS-Ersatzkommando deelt mede: in het belang van een goede en stjelle ver zending van brieven en pakjes" wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het vol ledige adres van den afzender. Brieven en pakjes, moeten geadresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Nie- derlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: v Veldpostnummer of adres; teruggebracht. Bij deze transporten zijn door de bemanningen der veerbooten en kleine vaartuigen in totaal 48 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft Woensdagnacht bij een aanval in de wateren van Bizerta bomtreffers geplaatst op een oorlogsschip, 25 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 100.000 ton en landingsvaartuigen. In de Straat van Messina werden door luchtdoel geschut der luchtmacht 7 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In de ochtendschemering van Donder dag kwam het voor de Nederlandsche kust tot een gevecht tusschen de bewa kingsstrijdkrachten van een eigen con- vooi en Britsche torpedomotorbooten. De vijand verloor bij zijn vruchtelooze aan vallen een torpedomotorboot. Drie andere werden door artillerietreffers beschadigd. Bij gewapende verkenning en vrije jacht boven den Atlantische!* Oceaan hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een vijandelijk koop vaardijschip van 5000 ton in brand gebombar deerd en 4 Britsch-Amerikaansche bommen werpers, waaronder 2 groote vliegbooten, neergeschoten. In den nacht van Woensdag is bij stoor- vluchten van enkele vijandelijke vliegtuigen in het West-Duitsche grensgebied een vlieg tuig neergeschoten. Zeeuwsche meisjes helpen tijdens de vacantie bij het binnenhalen van den .oogst. (C.N.F./SchimmeJipenningh Pax c) Haven van Bizerta gebombardeerd. In de ochtenduren van Donderdag zijn naar het D.N.B. verneemt boven de Straat van Messina hevige luchtgevechten geleverd tus schen Duitsche jagers en een numeriek zeer veel sterkere formatie Britsch-Amerikaav sche jachtvliegtuigen. Volgens tot nu toe be schikbare berichten werden ten minste negen vijandelijke jachtvliegtuigen' van het type „Mustang" neergeschoten. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In den slag oSa Sicilië, die met zooveel hard nekkigheid door de Italiaansche en Duitsche divisies is gestreden, hebben zich bijzonder onderscheiden de marine en de luchtmacht, die zich onverdeeld aan haar taak hebben ge wijd, zoowel tijdens den strijd als in de moei lijke faze der ontruiming van het eiland. De havpn van Bizerta is door Duitsche vliegtuigen- gebombardeerd. Een vrachtschip van 3000 ton is tot zinken gebracht en 25 schepen met een totalen inhoud van, meer dan 100.000 ton zijn beschadigd. Onze torpedo vliegtuigen hebben een convooi bij Bizerta aangevallen en een koopvaardijschip in de zóne van Kaap Passero getorpedeerd. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers vijf Spit fires néergeschoten. Twee andere vliegtuigen werden dopr Duitsche jachttoestellen neer geschoten. Drie van onze machines zijn van de krijgsverrichtingen niet teruggekeerd. Da vijand heeft aanvallen gedaan op plaat sen der provincies Reggio di Calabria, Na pels en Cagliari. Het afweergeschut schoot een vliegtuig neer, dat in zee stortte nabij Santo Antioco. (w.g. generaal Ambrosio). De bijeenkomst te Quebec. Dinsdagavond, na afloop van de officieele ontvangst en van de formeele begroetingen, hebben de Amerikaansche president en Win ston Churchill hun eerste onderhoud gehad. De gevolmachtigde voor de Amerikaansche leen- en pachtleveranties aan Engeland, Har- riman, w^s daarbij aanwezig. De Britsche berichtendienst meldt uit Que bec, dat Churchill en zijn echtgenoote, presi dent Roosevelt en de B-itsche minister van buitenlandsche zaken Eden Woensdagavond hebben deelgenomen aan een diner dat de Canadeesche minister-president Mackenzie King namens de Canadeesche regeering heeft aangeboden. Onder de Britsche gasten bevonden zich voorts de dochter van Churchill. Mary, veld maarschalk Siï John Dill, generaal Sir Alan Brooke, admiraal Sir Dudley Pound, luite nant-generaal van de luchtmacht Sir Charles Portal, Lord Louis Mountbatten. generaal Sir Hastings Ismay en Sir Alexander Cadogan. Van Amerikaansche zijde namen aan het diner deel generaal George Marshall, gene raal Henry Arnold en admiraal. William Leahey. KORT NIEUWS Op de Spaansche werven bevinden zich momenteel 256 schepen met een totale ton nage van 247.0Q0 brt. in aanbouw. De burgemeester van de hoofdstad van Argentinië heeft het ritueele slachten ver boden. De ontruiming van Sicilië doet de vraag over een voortzetting van een veldtocht in het Middellandsche Zeege bied door de Geallieerden ontstaan. Onafhankelijk van de vraag of de aan val op de Zuidelijke flank van de Europee- sche vesting het tweede front is, dat door Stalin is verlangd, of dat tijdens de bespre kingen tusschen Roosevelt en Churchill nog nadere invasieplannen zullen worden ge maakt, moet men rekening houden met het feit, dat de Geallieerden het besluit zullen nemen de op Sicilië gedane landingen voort te zetten, want de opening van de straat van Sicilië is het groote aantal verliezen niet waard geweest. Inderdaad zijn er teekenen die er op wij zen. dat de Geallieerden een nieuwe landing tegen den Zuidflank van Europa in den zin iiebben. Van militair oogpunt uit bezien kan hiermede het plan worden beoogd om de krachten van de As-mogendheden te ver spreiden. doch ook politieke overwegingen schijnen een rol te spelen, waarvan wel de voornaamste is de teleurstelling over de mislukte pogingen de nieuwe Italiaansche regeering tot het eindigen van den strijd te dwingen. Wat de practische voorbereidingen van de Geallieerden voor de nieuwe invasie betreft, zoo heeft men kunnen waarnemen, dat in een aantal Noord-Afrikaansche en Siciliaan- sche havens groote scheepsconcentraties plaats hebben. Het zijn grootendeels trans portschepen die uit het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee hierheen zijn ge bracht. Dit zou er op kunnen wijzen, dat de nieuwe landingspogingen wederom in het Westelijk deel van de Middelland sche Zee zullen beginnen. Hier zijn natuurlijk verscheidene opera tieprojecten: ten eerste een landing aan de Italiaansche Westkust, ongeveer in het ge bied van Napels of van Livorno-Fldrence. Een dergelijke operatie zou het doel kun nen nastreven het Apenijnsch schiereiland te doorstooten en daarmede den Italiaan- schen 'weerstand in een van zijn levenscentra- te treffen. EJpn dergelijke onderneming zal natuurlijk niet alleen zeer veel scheeps- ruimte eischen, doch ook zeer sterke troe pen, ten bedrage van misschien wel een half millioen mail. Het is natuurlijk de vraag of het Geal lieerde commando over beiden, d.w.z, sche pen en manschappen in zulk een groote mate beschikt. Op Sicilië heeft Eisen hower nu ten minste 15 divisies in den strijd geworden, die echter zware verlie zen hebben geleden en echter niet gereed zijn om te worden getransporteerd. In Tu nesië heeft het achtste Britsche leger wel iswaar twee divisies als reserve achterge houden. Ook staan daar naar schatting nog 5 Amerikaansche divisies. Wat tenslotte het in het Oostelijk gedeelte van de Mid dellandsche Zee verdeelde negende Brit sche leger betreft kan men zeggen dat de ze troepen daar wel in groote mate zullen zijn gebonden of bestemd voor een later tijdstip bepaalde invasie. Al met al laat deze vluchtige balans van krachten het weinig waarschijnlijk lijken, dat Eisenhower's in voorbereiding zijnde nieuwe landingsactie het karakter van een tegen de Italiaansche Westkust gerichten slag zal hebben. Zij zal veeleer op kleine basis worden uitgevoerd. Op het eerste gezicht komt hiervoor in aanmerking een landing op Sardi nië. of een poging van de Anglo-Ame- rikanen om zich op het Zuidelijke punt van Calabrië vast te zetten. De Duitsch-Italiaansche legerleiding is op dergelijke eventualiteit grondig voorbereid, vooral de voor de Geallieerde onverwach te lange duur van den strijd op Sicilië heeft daarbij een belangrijk aandeel gehad. Daar door hebben de As-mogendheden sterke re serves kunnen aanvoeren. Hierin ligt dan ook de groote waarde van den weerstand der Duitsche troepen op Sicilië. Ook wan neer men de medewerking van de Britsche vloot, die zeker niet zal nalaten de kust, zodhls bij de gevechten op Sicilië onder vuur te nemen, voor oogen houdt, kan een Geallieerde landingspoging aan de uiterste Zuidpunt van Italië zeer zeker een uiterst -riskante onderneming voor den vijand blijven. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht. Bij onze Vrij vingers. Nadat een storing in de veldtelefoon is gerepareerd, wordt even gerust. (SS PK Fritsch O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de waf- fen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, <iie om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveens aanmelden Personen tusschen 18-30 jaar, die aan meldingsplicht!? ziin voor den arheid'-mzet, kunnen zich eveneens op een der ke»rings- dagen aanmelden en worden ged"rende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrij gesteld. 20 Aug.. 15-18 00 uur, Groningen, con- "erthuis. Poelestraat. 21 Aug.. 9-12 00 uur. Leeuwarden, huize Schaaf. Breedstraat. 22 Aug., 9-14 00 uur. Amsterdam Dam 4. 23 Aug.. 9-13.00 uur. Utrecht. NV -huis, Oudeeracht 245 24 Aug.. 9-14 00 uur Amersfoort Pol. ni"-cbganesiaeer. Leusderwes. 25 Aug.. 9-14 00 uur n«n Haao café Den 'T"ut Bezuidenhout 11-13 de? SS, Luistert op Zondae- van 11.30 tot 11 45 uur over den zender Hilversum T 00 on'f'—mte 415 M. naar de stem der SS Onde^w»***"»- opleidingskamp Avegoor 2 Een da» uit het leven van een SS-man. Wa5 is een ooen stad De positie van F^me. Ten aanzien van het tot onen stad ver klaren van Eome wordt van toonaangeven de Italiaansche zijde de volgende princi- oieele uiteenzetting gegeven: Het volkenrecht kent ten aanzien het tot open stad verklaren van een stad geen concrete bepaling", die in details geregeld en door alle staten erkend is. Een dergelijke internationale overeenkomst is tot dusverre niet tot stand gekomen en dus niet ver kracht. De Haagsche -conventie van 1907 spreekt alleen van onbeschermde steden, aangezien in dien tijd het probleem van het luchtbombardement nog nfet bestond. De Italiaansche regeering heeft or> 31 Juli den Angelsaksischen mogendheden medegedeeld, dat zij van plan was "Rome tot open stad te verklaren en daarbij gevraagd, onder welke voorwaarden de tegenpartij harerzijds tot dezelfde verklaring bereid was. Een antwoord werd van den vijand echter niet ontvangen. Het eenige antwoord was de tweede luchtaanval op Rome op Vrijdag 13 Augustus. Daarop heeft de Italiaansche regeering eenzijdig Rome tot open stad verklaard en opnieuw door bemiddeling van het Vaticaan den Angelsaksischen mogendheden laten mededeelen. dat zij de noodige maatregelen ^al nemen om het tot open stad verklaren mog'elijk te maken. Een officieel antwoord der tegenpartij op dit tweede voorstel is tot dusverre nog niet ontvangen Volkenrechtelijk is thans de toestond zoo, dat de Italiaansche regeêring een Eenzijdige verklaring heeft afgelegd. Do ar echter een tweezijdige overeenkomst nooclig is. kan Rome juridisch nog niet als open stad wor den beschouwd. De maatregelen, die de Ita liaansche regeering heeft genomen voor het uitvoeren van haar voorstel zijn niet in de tails bekend gemaakt. Tot dusverre beeft de tegenpartij slechts door middel van den omroep bekend gemaakt dat de Angelsak sische mogendheden de door d^ Italiaansche regeering genomen maatregelen willen be- studeeren en zich haar volledige' vrijheid voorbehouden, zoolang geen tweezijdige overeenkomst bestaat. Het Italiaansche voorstel is overgebracht door het Vaticaan en niet door Zwitserland, de mogendheid, die de Italiaansche belan gen in de Angelsaksische Irnden behartigt, omdat het Vaticaan zijn zetel te Rome heeft en dus in de eerste plaats belang heeft bij regeling van dit vraagstuk.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1