Haarlemsche Courant Plan van Geallieerde zijde voor Duitschlands bondgenooten. Sterke druk in het gebied van Charkof Slag om Italië begonnen. Nieuwsblad voor Noord-Holland De conferentie te Quebec. Eisch tot onvoorwaardelijke capitulatie zou zijn vervallen. Brendan Bracken kondigt verscherping van oorlog tegen Duitschland aan en waarschuwt tegen hopp op spoedigen vrede. Een ,,mededeeling der Sovjet-regeering" De* prestaties van Italië's luchtwapen. Aanvallen bij Orel en Wjasma afgeslagen. 288e Jaargang No. 194 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BUkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 23 Augustus VerschHnt dagelijks, behalve op Zon- en F^^stdagea DrukkerijZ. B. Spaarne 12. Tel. 1271$ Kantoor IJmuiden: RembrandMaan 55* IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlenf K 1297 De kwestie van het tweede front. In verband met de omstandigheid, dat achteraf de Britsche minister van pro paganda Brendan Bracken, naar de con ferentie te Quebec ontboden is, verluidt uit welirfgelichte Engelsche bron, dat daar met het oog op het oorlogstoon eel in het Verre Oosten besloten zou zijn tot een bespoediging der Europeesche ont wikkeling met alle middelen en tot het opgeven van den eisch der „onvoor waardelijke capitulatie". In sensationeelen vorm zou een dien overeenkomstig voorbereide verklaring wor den verstrekt aan de met Duitschland ver bonden staten, welke drie eischen en drie beloften zou behelzen. De eischen luiden als volgt: 1. Onverwijlde afval van Duitschland. 2. Zich ter beschikking stellen om den oor log der Geallieerden tegen Duitschland voort te zetten. 3. Vorming van een Engelsch-Ameri- kaansch-Russische bezetting. Hier staan drie beloften tegenover en wel: 1. Toezegging van de huidige gebiedssitua- tie met de beperking, dat na den oorlog volksstemmingen zullen gehouden worden en daarop de nieuwe grenzen zullen worden gebaseerd. 2. Toezegging' eener deelneming aan de ontsluiting van Afrika ook voor die staten, die tot dusver nóg geen eigen koloniaal be zit hadden. v 3. Stemgerechtigde deelneming aan een vredesconferentie, waarop een nieuwe Vol kenbond op den grondslag der medezeg genschap van alle staten zal worden opge richt. Dit plan is ontworpen door Brendan Bracken, en aan Churchill naar Quebec meegegeven. Dat Brendan Bracken naar Quebec is ontboden, wordt beschouwd als een teeken, dat zijn stellingen zijn aan vaard. Voor de Geallieerden beloven zij de zelfde militaire voordeelen als een onvoor waardelijke capitulatie, maar zij worden nuttig geacht om den vijand in zijn weer standsvermogen te vermui*wen. Daarbij wordt in Engelsche kringen verklaard, dat nieuwe plannen noodig zijn geworden, ge zien de verkeerde psychologische behande ling van Italië. Naar Stockholms Tidningen uit New York meldt, heeft Brendan Bracken verklaard, dat Roosevelt, Churchill en Mackenzie King te Quebec thans de laatste hand leggen aan de plannen om het Duitsche volk .,te bom bardeeren, te verbranden en op alle moge lijke manieren onverbiddelijk te vernie tigen." Hij zeide voorts, dat aan alle fronten een buitengewoon groote verscherping van den oorlog verwacht kan worden, en waarschuwde tegen het gelooven aan "een spoedig einde van den oorlog. De strijd zal „hard en langdurig" zijn. Men verwacht, dat Roosevelt en Chur chill vóór het einde der besprekingen eenige mededeelingen van algemeenen aard over de besluiten der conferentie zullen doen. Waarschijnlijk zouden zij ook verklaren, dat de Geallieerden het Fransche Nationale comité te Algiers hebben erkend. Alle inlichtingen ontvangen te Berlijn uit het vijandelijke kamp bevestigen, dat te Quebec een grootscheepsch plan van den zenuwoorlog wordt voorbereid, en is aan genomen, - en dat er ook volledige eensge zindheid bestaat tusschen de Geallieerden in de behandeling van de politieke kwesties. De Sovjet-Unie. Te Berlijn is opgevallen, dat in het kader der van vijandelijke zijde beraamde maat regelen het thema „tweede front" sterker op den voorgrond geplaatst wordt; en wel in de eerste plaats door de Sovjets, die vooral in hun te Londen uitgegeven nieuye orgaan „De oorlog en de Arbeidersklasse" op de spoedige oprichting van het tweede front aandringen en die zelfs hun bereidheid tot uiting brengen, een algemeene conferentie te houden om deze kwestie te regelen. Naar United Press meldt, vormt op het oogenblik het hoofdonderwerp van de besprekingen te Quebec een mede- deeling van de Sovjetregeering". Omtrent den inhoud der mededeeling der Sovjets verluidt, dat Moskou met het oog op de voedselpositie in de Sovjet-Unie, den Engelschen en Amerikanen heeft „aanbe volen", krijgsverrichtingen te ondernemen, waardoor Duitschland gedwongen wordt, talrijke divisies van het Oostelijk front te rug te trekken. De Sovjets verklaren voorts in hun boodschap, dat zij niet practisch al leen een geheelen winter konden strijden zonder millioenen soldaten en burgers te verliezen en in een krieke situatie der voed selvoorziening te geraken welke het tran spor tvraagstuk nog bemoeilijkt. Amerikaansch-Canadeesch comité. Volgens den Engelschen nieuwsdienst hebben president Roosevelt en de Canadee- sche minister-president, Mackenzie King, Zondagavond bekend gemaakt, dat een ge meenschappelijk comité van oorlogshulp voor de V. S. en Canada zal worden opge richt, om de vraagstukken te bestudeeren, die voortvloeien uit die handhaving van het Amerikaansche leen- en pachtverdrag en van het verdrag inzake wederzijdsche hulp. Naar de bijzondere correspondent van de Daily Mail uit Quebec meldt, zou president Roosevelt de laatste maanden Stalin vijf maal hebben verzocht, een ontmoeting met hem te hebben. Als plaats van samenkomst zou Roosevelt de volgende landen hebben voorgesteld: Irak, Egypte. Ierland. Alaska of de Ver. Staten. Vrijdag is te Quebec bekend gemaakt, dat Winston Churchill, naar aanleiding van den „dag voor hulp aan Rusland" Zondag een radiorede zou uitspreken. Hoe laat Churchill zou spreken was toen nog niet bepaald. De correspondent van de Daily Mail te Quebec meldt, dat de aartsbisschop van New-Vork, mgr. Spellman. die zooals be kend, op een reis naar Europa den Paus heeft bezocht en geruimen tijd in Spanje heeft vertoefd, grooten invloed zou uitoefe nen op de conferentie van Quebec. Aan zijn reis naar Europa, waarvan hij eenige we ken geleden is teruggekeerd, is n.l. zoowel politieke als kerkelijke beteekenis gehecht, zoo besluit de correspondent. Het Verre Oosten. Naar Reuter meldt, is de Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, in Quebec aangekomen. De minister van buitenlandsche zaken van het China van Tsjoengking, Soeng. is Zondag eveneens te Quebec aangekomen. Het bericht heeft eiken twijfel of op de slotzittingen „groote beslissingen" met be trekking tot den oorlog in hpt Verre Oosten zullen worden genomen" doen verdwijnen. Charkof in elastische afweer opgenomen. Naar het D.N.B. verneemt, is door de ten Westen van den boven-Donetz staan de Duitsche troepen thans Charkof opge nomen in de elastisch gevoerde afweer- gevechten. De voor de bolsjewisten met groote verliezen gepaard gaande strijd duurt met onverminderde hevigheid voort. Napeis wederom aangevallen Het besluit van de regeering-Badoglio, den tegenstand voort te zetten, is beves tigd door het radiobericht dat ,,met de eerste schoten die aan de kust van Cala- brië zijn afgevuurd, de slag om Italië is begonnen." Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde: Voor de Oostkust van Sicilië heeft een onderzeeër onder bevel van luitenant Alberto Donto uit Spezia een» vijandelijken torpedo jager tot zinken gebracht. Een groep vijandelijke viermotorige vlieg tuigen onder escorte van talrijke vliegtuigen heeft verschillende plaatsen in de provincie Napels en Avelliho met bommen bestookt, alsmede ook de stad Benevento, waar aanzien lijke verwoestingen zijn aangericht. Het ge bied van Paola (Cosenza) werd door eenige vijandelijke bommen getroffen alsmede door vijandelijke marinestrijdkrachten beschoten. Italiaansche en Duitsche jagers hebben overa! de vijandelijke formaties bestreden en 17 vliegtuigen in het gebied van Napels en Sa lerno en nog 4 machines in de omgeving van Avellino neergehaald: 4 andere toestellen werden door de luchtdoelbatterijen vernie tigd; één daarvan in de buurt van Missolungi (Griekenland). Vier onzer vliegtuigen zijn van de operaties der laatste twee dagen niet op hun basis teruggekeerd. Boven Nisida schoot een van onze verkenningsvliegtuigen der marine, die door 6 tweemotorige vijan delijke machines werd aangevallen, een van deze toestellen neer. Het Italiaansphe weermachtbericht van Zondag luidt: Op de reede van Bizerta hebben onze bom menwerpers Zaterdag op doeltreffende wijze geopereerd tegen scheepsdoelen. Bij de kust van Tunis is een groot vrachtschip tot zinken gebracht door een torpedovliegtuig, bestuurd door luitenant Bertuzzi Innerió van Rimini. Formaties van vijandelijke viermotorige vliegtuigen, begeleid door jagers, herhaalden haar aanvallen op Napels en de provincie. Zij werden opgevangen door jagers van het 3e regiment en de 22ste groep, die in herhaalde hevige gevechten 12 vliegtuigen neerschoten. Tien andere vliegtuigen werden neergescho ten door Duitsche jagers; één vliegtuig stortte, getroffen door hel vuur van het afweergeschut neer in de nabijheid van Torre del Greco. Officieel wordt te Rome bekend gemaakt: Het in de Italiaansche weermachtberichten vermelde optreden der Italiaansche lucht macht getuigt van de taaiheid, de strijdlust en de zelfverloochening van de Italiaansche vliegers, die zich op elke wijze weerden tegen de krachtige actie van den vijan.d. In totaal bracht de Italiaansche luchtmacht in den tijd van 10 Juli tot 19 Augustus tot zinken: 2 krui sers, een niet nader gepreciseerde eenheid der vijandelijke marine alsmede 31 koopvaar dijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 252.000 ton. Beschadigd werden door bommen en torpedo's in totaal 21 kruisers, 3 torpedojagers, 8 landingsbooten alsmede 3 niet nader gepreciseerde eenheden. Bovendien werden 59 koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 372.000 brt. bescha digd. Voorts heeft de luchtmacht zich bijzon der verdienstelijk gemaakt bij de ontruiming van Sicilië, hetgeen vooral tot uiting kwam in de gevechten boven de Straat van Messina. Deze actie van de Italiaansche vliegers mag in het geheel niet als geëindigd beschouwd worden, daar zij boven Sicilië en de Siciliaan- sche wateren den vijand blijven aanvallen. Japanners ontruimen Kiska Volgens Domei meldt het Japansche hoofdkwartier: „De Japansche leger- en vlootstrijd- krachten, die gestationneerd waren op het eiland Kiska, hebben in de tweede helft van Juli de evacueering van al haar troe pen voltooid, zonder door den vijand ge hinderd te worden. Deze troepen hebben, reeds nieuwe stellingen betrokken." De zender Tokio meldt, dat de Ameri kanen in de eerste helft van Augustus nog talrijke bomaanvallen op Kiska heb ben ondernomen, niet wetende, dat het eiland reeds door de Japanners ontruimd was. Zoo hegft het Amerikaansche depar tement van marine op 4 Augustus ge meld, dat de luchtmacht het eiland in 18 golven had gebombardeerd en op Japart- schen tegenstand was gestooten. Voorts v/aren volgens het departement Ameri kaansche vliegers op 10 en 13 Augustus door Japansche luchtdoelbatterijen op Kiska beschoten. „Zenuwoorlog" Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I over „Zenuwoorlog" Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt ais volgt: Aan het Mioesfront zetten de bolsjewisten Zaterdag hun aanvallen voort met krachtigen steun van slagvliegtuigen. Onze troepen sloe gen in verbitterde gevechten van korten af stand den bolsjewistischen stormloop a£, slo ten een doorgebroken groep van 21 vijande lijke pantserwagens in en vernietigden haar. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede. iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de waf- fen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, <iie om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich weens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrij gesteld. 24 Aug., 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug., 9-14.00 uur, Den Haag, café Der Hout. Bezuidenhout 11-13. Bij onze Vrijwilligers. De dankbare bevolking biedt den mannen borden met lekkernijen aan. OS PK Nonnenmacher O/H P. c) KORT NIEUWS De Japansche opperbevelhebber op Java, Harada heeft met eenige officieren van zijn staf op een reis van zeven dagen door O.Java industrieele en economische in richtingen geïnspec teerd. Finland gaat zich steeds meet toeleggen op de fa bricage en export van 'n type van ui elkanderneembare houten huizen, die uitstekend als nood woningen diens! kunnen doen. Niet alleen Duitschland en de Oost-Euro- peesche gebieden hebben belangstel ling voor dit arti kel, ook uit den Balkan worden daarvoor orders verstrekt. Ook in het gevechtsgebied van Charkof duurt de druk van zeer sterke Sovjet- strijdkrachten op onze stellingen voort. Uitbraakpogingen van een ingesloten vijandelijke gevechtsgroep mislukten. Ten Westen van Orel en ten Zuidwesten t van Wjasma werden plaatselijke aanval len van den vijand afgeslagen. Duitsche pantsergrenadiers drongen diep door in I een gereedstaande vijandelijke gevechts groep en sloegen haar uiteen. Zaterdag werden aan het Oostelijk front 266 pantserwagens vernietigd. Eskaders gevechtsvliegtuigen, stuka's en slagvliegtuigen van de luchtmacht bestreden, vooral in den Zuidelijken en den centrale» sector van het Oostelijk front infanterie- enl pantserstrijdkrachten van den vijand en sloe gen versch-aangevoerde reserves uiteen. In' luchtgevechten en door het afweergeschut werden Zaterdag 85 Sovjetvliegtuigen ver nietigd. De Finsche luchtmacht heeft op 29 Augustus 15 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Van een door jachtvliegtuigen krachtig be schermde formatie vijandelijke bommenwew pers werden door Duitsche jagers boven; Zuid-Italië 11 Britsch-Amerikaansche vlieg* tuigen neergeschoten. Boven het bezette ge bied in het Westen en boven den Atlantische» Oceaan werden voorts twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Bij de zware gevechten in het gebied va» Orel heeft zich de 12e divisie luchtdoelgeschut bijzonder onderscheiden. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: Aan den Mioes en in het gebied ten Zuidetï en Zuidwesten van Bjelgorod duren dé krachtige aanvallen der Sovjets voort. Zij stortten alle onder zware vijandelijke ver liezen ineen. Fanatieke tegenaanvallen va» snelle formaties van het leger en de Waffen SS drongej diep in het Sovjet-achterland door. Ook in het gebied ten Zuidwesten van Wjasma, bij Staraja Russa en ten Zuiden van het Ladogameer sloegen onze troepen alla Sovjet doorbraakpogingen af. Vrijdag werden aan het Oostelijk front 154 Sovjet-pantser wagens kapotgeschoten. De luchtmacht viel vooral aan den Mioes en in het strijdgebied van Bjelgorod vijandelijke concentraties, pantserwagens, artilleriestellingen en aan- voercolonnes aan. Zij vernietigde Vrijdag al leen in den Zuidelijken sector van het Ooste lijk front in luchtgevechten 68 vijandelijk» vliegtuigen. In het kustgebied van Napels schoten Duit sche jagers 14 vliegtuigen van een zwakke vijandelijke formatie neer. In den tijd van 11 tot 20 Augustus hebben Duitsche zeestrijdkrachten, het boordgeschut van koopvaardijschepen en marineluchtdoel- geschut 34 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. A

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1