Conferentie te Quebec geëindigd. Himmler Duitsch minister van binnenl. zaken Zware strijd bij Isjoem en aan den Mioes. Nieuwsblad voor Noord'Holland Meer conferenties in uitzicht gesteld. Militair overleg vooral inzake den oorlog tegen Japan. Het Fransche probleem. De verhouding met de Sovjet Unie. Verklaring van Churchill en Roosevelt. Mr. H. Reydon overledèn. Frick volgt Von Neitrath op Aanva op Palermo. 288e Jaargang: No. 196 - Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 19724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 31. TeL 122?* Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 25 Augustus 1943 VerschUnt dagelijks, behalve op 2Jon- en F^stdageo Drukkertf: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 De Britsche berichtendienst publiceert de formeele verklaring, die Churchill en Roo sevelt Dinsdag te Quebec hebben uitgege ven. In deze verklaring wordt o.m. gezegd, dat de Engelsch-Amerikaansche oorlogs conferentie, die op 11 Augustus is be gonnen onder auspiciën van de Cana- deesche regeering, thans hare werkzaam heden heeft beëindigd. Het geheele ge bied der „wereldoperaties" en de ge beurtenissen, die sedert de laatste ont moeting tusschen Roosevelt en Churchill te Washington eind Mei ontstaan zijn, zijn bestudeerd. Verder zijn de noodige beslissingen genomen om de acties der strijdkrachten van beide naties te waar borgen. Het communiqué stelt in het licht, dat een volkomen doelstelling en eenheid in de oor logvoering behouden moet blijven. Voorts wordt in de verklaring gezegd, dat in de toekomst waarschijnlijk met vrij korte tusschenpoozen conferenties tusschen Roose velt en Churchill geh&uden zullen worden. Er wordt op gewezen, dat de militaire be sprekingen der drie stafchefs der Geallieerde strijdkrachten in den grootsten omvang be-' trekking hebben gehad op den oorlog tegen Japan en een doeltreffende hulp voor Tsjoenking-China. De vertegenwoordiger van Tsjang-Kai sjek, de minister van bui- tenlandsche zaken Soeng, is bij deze bespre kingen tegenwoordig geweest. Op alle ge bieden hebben Roosevelt en Churchill de aanbevelingen der Geallieerde stafchefs goedgekeurd. Verder wordt in het communiqué ver klaard, dat ook een overeenkomst tot stand isgekomen ten aanzien van de politieke problemen. Er werd besloten, afgezien van eenigerlei driemogendhedenconferentie, waartoe wellicht met de Sowjet-Unie een overeenkomst bereikt zou kunnen worden, een tweede conferentie voor het eind van het jaar tusschen de Britsche en Ameri- kaansche bevoegde instanties te houden. Een volledig rapport omtrent de besluiten, voor zoover die den oorlog tegen Duitsch- land en Italië raken, zal de Sowjetregeering toegezonden worden. Ten slotte wordt in het communiqué ge zegd, dat men tijdens de conferentjé ook aan het probleem der betrekkingen met het Fransche dissidentencomité bijzondere aan dacht heeft geschonken. Er verluidt, dat in dit verband in de tweede helft van deze week een verklaring zal worden afgelegd door een aantal Geallieerde regeeringen. Duitsche en Britsche stemmen. In politieke kringen te Berlijn noemt men den inhoud van de slotverklaring der con ferentie te Quebec rijkelijk kronkelig en in houdloos. De aankondiging van verdere con ferenties toont, dat toch niet alles duidelijk is. De concentratie van |Je oorlogvoering op Japan beschouwt men in de genoemde kringen als een loutere buiging voor het Amerikaansche volk en voor Tsjang Kai sjek. Ook' de wensch naar een conferentie met Stalin is volgens de meening van Duit sche politieke kringen een verlegenheids- phrase, evenals de erkenning van fyet Fran sche dissidentencomité in Algiers, welke in het vooruitzicht gesteld werd, een zuivere phrase is. De meening van Duitsche politici over het communiqué van Roosevelt en Churchill kan dus worden samengevat in de woorden: rijkelijk kronkelig en niets zeggend. De Engelsche nieuwsdienstverspreidt een uitlating van de Daily Mail over den afloop van de conferentie van Quebec. De scha duw van een ontstemming tusschen de Sow- jet-Unie en de Westelijke geallieerden, zoo schrijft het Londensche blad, schijnt nog bóven de besluiten van Quebec te hangen. Op dat punt bestaat er een vraagjeeken, dat blijven zal totdat -een der leidende staats lieden bij machte is, een ondubbelzinnige verklaring over de betrekkingen tusschen de Geallieerden af te leggen. N Maisky te Teheran Het teiqgraafverkeer tusschen Teheran en Bagdad is met ingang van 24 Augustus onder militaire censuur gesteld. De plaatsvervangende commissaris van bui- tenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Maisky, bevindt zich op het oogenblik in Teheran. Hij voert besprekingen met de Iraansche staats lieden. Duitsche hulpkruiser in Japan aangekomen De aankomst van den Duitschen hulpkrui ser „Thor" in Japan na een langdurige, suc cesvolle kaapvaart wordt door de geheele pers met groote koppen vermeld. In de op schriften wordt medegedeeld, dat het Duit sche oorlogsschip na een aantal groote suc cessen, waarbij acht vijandelijke schepen van in totaal 100.000 ton tot zinken werden ge bracht, in October van het vorige jaar zelfs met drie buitgemaakte schepen veilig in Japan aankwam. Sumner Welles treedt af. De Washington Evening Star meldt, dat Sumner Welles zijn verzoek om ontslag als onderstaatssecretaris heeft ingediend. Het blad voegt hieraan toe, dat de aange legenheid na den terugkeer van president Roosevelt uit Quebec geregeld zal worden. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft geweigerd dit bericht te bevestigen of te dementeeren. Te Bar Harbor in Maine, waarheen Sum ner Welles zich begeven had om een korte vacantie te genieten, verklaarde hij: „Op die berichten heb ik niets te zeggen." Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche marine. „De muts past uitstekend!" De Gruppenführer overtuigt zich bij ieder afzonderlijk of de uniform onberis pelijk zit. Als ze voor het eerst in „blauw" zijn kunnjn de jongens nauwelijks het oogenblik afwachten, waarop zij met hun nieuwe uniform in de stad kunnen gaan wandelen. PK Andreas/R P. c. De secretaris-generaal van het département van Volksvoorlichting en Kunsten en gemach tigde van den Leider voor de Volksvoorlich ting, mr. H. Reydon, die op 9 Februari 1943 door een sluipmoordenaar door verscheidene schoten werd gewond, is gisteren, Dinsdag 24 Augustus om 9.30 uur na een langdurig smar telijk lijden overleden. J>e levensloop van mr. H. Reydon. Mr. H. Reydon werd in 189 6 te Voorscho ten geboren. Hij studeerde te Utrecht en behaalde op 23-jarigen leeftijd na een drie jarige studie den meestertitel. De secretaris-generaal van het Departe ment van -Volksvoorlichting en Kunsten en Gemachtigde van den Leider voor Volks voorlichting was slechts kort werkzaam in zijn nieuwe functie. Voordien was hij vanaf April tot December 1940 hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, daarna werkte hij aan den opbouw van den Landstand. Mr. Reydon, die een werkzaam mensch was, heeft jarenlang in de voorste gelederen der N. S. B. gestreden. Reeds in 19 32 werd hij lid, was jarenlang kringleider van de kring Amsterdam en als gevolg van dien politieken strijd kwam hij in de journalis tiek. Hij schreeft artikelen voor Volk en Vaderland en sinds 1938 was hij aan de re dactie van dit blad verbonden. Vanaf 19 38 was hij bovendien waarnemend redacteur van Het Nationale Dagblad. De overleden secretaris-generaal kreeg bij de oprichting van het Agrarisch Front, de afdeeling Vorming voor zijn rekening en bij de oprichting van den Ned. Landstand werd hij stafleider en later hoofd van de. hoofdafdeeling 1 ,.Volk en Bodem" van den Landstand. Hij schreef artikelen over den landbouw en verder verschenen van zijn hand publicaties op heem- en sibbekundig gebied. Op 2 8 Januari van dit jaar werd hij door den Rijkscommissaris benoemd tot secre- tairs-genera'al van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en op 1 Fe bruari werd hij Gemachtigde van den Lei der voor Volksvoorlichting. De luchtaanval op Berlijn De Britsche berichtendienst meldt omtrent de Duitsche afweer tijdens den jongsten luchtaanval op de Duitsche hoofdstad, dat teruggekeerde bestuurders - hebben verklaard dat heele zwermen jagers, die met de zoek lichten samenwerkten, zich op de zware bom menwerpers stortten, zoodra deze naderden. Een bestuurder zeide: „Wij begrepen eerst niet, waarom er zoo weinig granaten werden afgevuurd. Toen wij echter de jagers ontdek ten, begrepen wij het onmiddellijk. Ik heb nog nooit zooveel jagers gezien. De gevech ten tusschen bommenwerpers en jagers had den overal plaats." Storingsviucht boven Berlijn. In den afgeloopen nacht vlogen eenige Britsche storingsvliegtuigen boven het Duit sche rijksgebied en bevonden zich ook even boven het gebied van de Rijkshoofdstad. Over het uitwerpen van bommen zijn geen berich ten ontvangen. De Flihrer heeft den Rijksprotector van Bohemen en Moravië, baron von Neurath, op zijn verzoek van deze func tie ontheven. Tot rijksprotector in Bohemen en Mo ravië heeft de Führer den Rijksminis ter van binnenlandsche zaken, dr. Frick, benoemd en hem ontheven van de func ties van Rijks- en Pruisisch minister van binnenlandsche zaken, alsmede van die van algemeen gevolmachtigde voor het Rijksbestuur. Baron von Neurath en dr. Frick blijven Rijksminister. De Führer heeft den leidenden staatsse cretaris van het Rijksministerie van bin nenlandsche zaken, Hans Pfundtner, op zijn verzoek op wachtgeld gesteld. Tot Rijks- en Pruisisch minister van binnenlandsche zaken, alsmede tot al gemeen gevolmachtigde voor het Rijks bestuur heeft de Führer den Reiclis- fiihrer SS en chef der Duitsche politie. Hetnrieh Himmler, benoemd. De Rijksarbeidsdienst ressorteert niet langer onder den rijksminister van bin nenlandsche zaken. De Reichsarbelts- führer staat als chef van een opperste rijksorgaan onmiddellijk onder den Führer. Den Reichsarbeitsführer Hierl heeft de Führer titel, rang en bevoegd heden van een Rijksminister verleend. De benoeming van den nieuwen Rijkspro tector heeft tot gevolg, dat de aan den SS- Oberstgruppenführer en Generaloberst der Polizei, Dalüge verstrekte opdracht, de za ken van den Rijksprotector als plaatsver vanger te leiden, is geëindigd. Den staatssecretaris bij den Rijksprotec tor in Bohemen en Moravië, Karl Hermann Frank, heeft de Führer benoemd tot staats minister en hem in rang met de Rijksminisr- ters gelijkgesteld. De Führer heeft den Rijksminister baron von Neurath en dr. Frick, den RS-Oberst- gruppenführer en Generalabest der Polizei Dalüge,(alsmede den staatssecretaris Pfundt ner in een persoonlijk schrijven zijn dank betuigd voor de groote diensten, aan het Duitsche volk bewezen. Het Internationale Informatiebureau te Berlijn schrijft: Na vele jaren schitterende dienstpresta- ties in hoofdzaak in de buitenlandsche én laatstelijk ook. in de binnenlandsche politiek gaat Rijksminister von Neurath thans met pensioen. Rijksminister dr. Frick was voor Rijks minister von Neurath de aangewezen opvol_ ger: een buitengewoon ervaren bestuursdes- kundige, die kan terugzien op een even veel zijdige als succesvolle bestuursloopbaan, die haar hoogtepunt vond in zijn meer dan tienjarigen arbeid als Rijksminister van bin nenlandsche zaken. Het opheffen van de vacature, die door deze mutatie in de leiding van het Rijksnainisterie voor binnenlandsche zaken is ontstaan, door de benoeming van Himmler tot minister van binnen landsche zaken, lag aldus de indruk van Berlijnsche politieke kringen ook reeds voor de hand door het feit, dat de Reichsführer-SS in zijn hoedanigheid van chef der Duitsche politie reeds zon der dat een belangrijk deel van het res sort van het "Rljksministerie voor bin nenlandsche zaken leidde. Deze benoeming biedt den besten waar borg, dat de leiding van. de binnenlandsche politiek en van het binnenlandsche bestuur van het Rijk na de meer dan tienjarige ambtsvervulling van dr. Frick ook na deze wisseling gekenmerkt zal worden door de zelfde stabiliteit en vastheid. Heinrich Himmler staat bekend als een butengewoon krachtige leiderspër- soonlijkheid, die tot nu toe reeds op de meest verschillende gebieden op den voorgrond is getreden. De organisatori sche opbouw van de Duitsche politie is evenzeer zijn werk .als de stichting van de Waffen-SS, wier divisies zich in het verband van het Duitsche leger in de^* loop van den oorlog aan alle fronten hebben onderscheiden. Als Reichskommissar für die Sicherung und Festigung des Deutschen Volkstums heeft hij bovendien ook op het gebied van de' nederzetting en den landbouw zijn veel zijdigheid bewezen, zoodat met hem een energiek, met alle facetten van het openbare leven zeer goed bekend deskundige aan het hoofd van het binnenlandsche bestuur van het Rijk komt te staan, die waarschijnlijk de voorwaarde schept voor een verdere con centratie van krachten en sterkere samen, bundeling van het inwendige front. Sovjets verliezen 1000 dooden in Lapland. Het Duitsche weermachtbericht luidt als vplgt: Aan het Mioesfront duren de verbitterde gevechten voort. In een eigen met steun van tanks gevoerden tegenaanval werd in weer wil van taai vijandelijk verzet verloren ter rein heroverd. Bij Isjoem vielen de bolsjewisten met krachtige pantserstrijdkraehten in den mid dag opnieuw aan. In zware gevechten werden kleine bressen gesloten en 133 vijandelijke tanks stukgeschoten In het gebied van Charkof sloegen Duitsche troepen ten Zuiden van de stad den vijand in Veen tegenaanval terug. Ten Westen van de stad werden nieuwe aanvallen der bolsje wisten afgeslagen. In het gebied Noordwestelijk van Char kof werd de sedert enkele dagen omsin gelde vijandelijke gevechtsgroep definitief vernietigd, waarbij 1791 gevangenen wer den gemaakt, 299 tanks, 248 stukken ge schut, 100 mitrailleurs, 160 auto's en an der oorlogstuig werden vernield of buit gemaakt. Ten Westen van Wjasma probeerden de bolsjewisten met sterke door tanks en slag vliegtuigen gesteunde strijdkrachten ons front te doorbreken. Alle aanvallen werden met zware .ierliezen voor dep vijand afgeslagen. De luchtmacht bracht den vijand aan den Mioes, aan den Donetz en in het gebied ten Westen van Charkof zware verliezen aan menschen en zware wapens toe. In den centralen sector van het Oostelijk front werd een vijandelijke stelling met 25 stukken salvogeschut door duikbommenwer pers totaal vernield. Maandag overdag wer den aan het Oostelijk front 198 tanks ver nietigd en 85 vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Aan het front in Lapland heeft de zesde gebergtedivisie onder bevel van luitenant- generaal Krakau, door formaties van de luchtmacht onder kolonel-generaal Stumpff doeltreffend gesteund, zich bij de bestorming van een heuvelrug en bij de afweer van de daaropvolgende wekemange tegenaanvallen van superieure vijandelijke strijdkrachten bij zonder onderscheiden De bolsjewisten verloren alleen op deze plaats meer dan 1000 dooden. Vijftig zware versterkte vijandelijke kazematten wer den veroverd. Het havengebied van Palermo werd in den nacht van 22 op 23 Augustus door een zware formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Twee oorlogsschepen, alsmede twee vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 9000 brt. werden vernietigd. Negen koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 46.000 brt. en een kruiser werden deels zwaar beschadigd. In de haveninstallaties ontstonden uitgestrekte branden. Boven den Atlantischen Oceaan en de be zette gebieden in het Westen verloor de vijand ^Iaandag 4 vliegtuigen. Sterke formaties Britsche bommenwer pers vielen Maandagnacht de Duitsche hoofdstad aan. De nieuwe georganiseerde luchtverdediging verhinderde den gecon- centreerden aanval op de stad en schoot volgens de totdusver ontvangen rappor- tén -60 meermotprige bommenwerpers neer. Door het neerwerpen van brisant- èn brandbommen ontstonden in woon wijken alsmede aan openbare gebouwen en ziekenhuizen vernielingen. De bevol king leed verliezen Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen.,vielen in den nacht van 23 op, 24 Augustus militaire doelen in Zuidoost-Engeland met bommen van elk kaliber aan. Hoogtepunt van strijd in Oosten voorbij geacht. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Na de ontruiming van Charkof stelt men in Berlijnsche kringen vast, dat de bolsjewisten na een offensief van vijftig dagen en met een inzet van driehonderd divisies, er niet in geslaagd zijn een militair of strategisch be slissend resultaat te bereiken. De bolsjewis ten hebben thans ten koste van geweldige verliezen Orel, Bjelgorod en Charkof ver overd, drie steden die op de landkaart slechts een smalle strook grond vertegenwoordigen. In welingelichte militaire kringen te Ber lijn neemt men aan. dat het hoogtenunt van de bolsjewistische offensieven voorbij is. hoe wel men nog met zeer verbitterde slagen zal moeten rekening houden Voorts verklaart men, dat de door de bols jewisten geleden verliezen in de afgeloopen zeven wekeji niet zonder meer vervangen kunnen worden. Zwitsersche communistenleider in arrest Naar uit een Zwitsersche officieele mede- deeling blijkt, is de communistische agent Léon Nicole 20 Augustus gearresteerd, daar hgt onderzoek, dat op het oogenblik tegen Nicole gaande is, wegens overtreding van verschillende besluiten van den bondsraad, de arrestatie noodzakelijk maakte.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1