DE RIJKSP0ST SPAARBANK VBRZEKKRIMM STIR ROTTERDAM A° 172» NA DE CONFERENTIE. D. De conferentie te Quebec is voor bij en het gebruikelijke weinig zeggende communiqué is verschenen alsmede de even gebruikelijke verklaringen van roe rende eensgezindheid tusschen de Angel saksische bondgenooten. Er is om deze conferentie heel wat stof opgejaagd. Wanneer de vraag wordt ge steld. of de resultaten-in overeenstemming zijn met de talrijke fanfares, die we de laatste dagen te hooren kregen moet het antwoord echter ontkennend luiden. Er wordt den laatsten tijd nogal eens ge sproken over een zenuwoorlog, een vér gaand pogen, om door methodes van in timidatie bepaalde voordeelen te verkrij gen, althans voor te bereiden. Welnu, deze heele conferentie van Quebec draagt het kenmerk, een onderdeel van dezen ze nuwoorlog te zijn, gevoerd met sensatie- bommen en reclamegranaten. Daartoe is het werkwoord „zullen" 0(6 alle mogelijke wijzen vervoegd. De oorlog in^ den Pacific zal op korten termijn in verhoogde mate worden gevoerd. Hoe de ervaring met de Japansche zeestrijdkrach ten is geweest, herinnert zich iedereen uit het rampzalig avontuur, dat Nederland zijn overzeesohe g*ewesten en Engeland zijn Aziatische steunpunten kostte, enkele weken nadat Guam en Wake en zooveel meer voor Amerika verloren waren ge gaan. Er zal uitgebreider hulp aan Tsjoen- king China worden verleend, zoowel in manschappen als materiaal. Wlen heeft er op de Conferentie er zich blijkbfear niet het hoofd mede gebroken, dat dan eerst dé Birmaweg heroverd zal moeten worden. Er zal een plan worden gevormd, om, ter bevrediging van de Sowjet-eischen om een tweede front de Duitsche gevechtskracht aan het Oostelijk front ernstig te ver zwakken. Het klinkt buitengewoon on vervaard, maar als men bedenkt, dat voor den strijd op Sicilië door de Britten en Amerikanen evenveel pantserwagens wav ren ingezet als Sowjet Rusland er iederen dag. verliest, dan wordt het duidelijk, waa'.-tóe eenigszins omvangrijke hulp aan Sovjet-Ru(sland "wel zou moeten strek ken. Er zal dit is althans de algemeene verwachting -een invasie op den Bal kan worden uitgevoerd. De bezetting van Sicilië, dat van alle kanten bloot stond aan het geschut der krijgsmarine der -ge allieerden, duurde een maand, hetgeen alweer iets zegt over de offers, die een landing op den Balkan zou vergen. Er zal ook in de toekomst veelvuldiger dan tot dusver door Roosevelt en Chur chili geconfereerd worden. Wanneer dit wordt medegedeeld voordat de vergader zaal te Quebec nog verlaten is, dan lijkt het veroorloofd, de gissing te wagen, dat er in de naaste toekomst dan nog heel wat zal moeten worden opgehelderd en recht gezet, waartoe Quebec" geen gelegenheid bood. En hiermede strijkt de schaduw van Stalin over de conferentie. Want goed be schouwd en 'welbekeken is Quebec een mislukking geworden doordat de man aan de Moskwa werkt aan zijn eigen plannen en door zijn houding te kennen heeft ge geven, dat wie contact wenscht met Sov jet-Rusland maar naar Moskou moet komen. Ter conferentie is gesproken over „eeni- geriei driemogendhedenconfererentie. waartoe wellicht met de Sovjet-Unie een overeenkomst bereikt zou kunnen wor-' den". En ook is besloten: „Een volledig rapport omtrent de besluiten, voorzoover die den oorlog tégen Duitschland en Italië raken zal de Sovjet-regeering toegezon den worden." Er is gebrek aan plannen noch aan mooie woorden geweest. Maar terwijl men in Quebec plannen maakte en beloften uittehaalde Stalin Litwinof terug en dit gebaar kan in Washington noch in Londen zijn misverstaan Twijfel is niet mogelijk; meer er# meer blijkt dat Moskou gaat oretendeeren, een Europeesch, ja. een wereldcentrum te zijn. Geen Brittannië en geen Vereenigde Staten kunnen Stalin intimideeren. Integendeel, het is Stalin, die zijn eischen stelt. Het is Stalin, die dezer dagen van de uitgeweken Tsjechische, Zuidslavische en Grieksche re geeringen eischte, dat zij zich van Londen naar Moskou zouden begeven, teneinde hen uit de Britsche naar de Russische invloeds sfeer over te brengen, het is Stalin, die de generalissimus der geallieerde strijdkrach ten wenscht te zijn en het is Stalin, die on dubbelzinnig te kennen-heeft gegeven, dat wie hem wenscht te spreken daar maar een pelgrimage naar Moskou voor over moet hebben. En er is dan ook reeds een gerucht, dat wil, dat binnenkort Cordell Huil en Eden op reis naar Sovjet Rusland zullen gaan. En zoo heeft deze Quebec-conferentie bij al het vele, dat. op zichzelf van gering be lang tot zoogenaamd verstrekkende beslui ten werd opgeschroefd althans deze ver dienste gehad, dat de machtsposities der verbondenen scherper dan te voren gemar keerd zijn: de rol van Engeland, het blijkt op overtuigende wijze, is practisch uitge speeld. De interessen van Amerika liggen elders ter wereld en aldus spitst zich de vraag steeds scherper toe of Europa zich in de toekomst onder Duitsche dan wel bolsje wistische leiding zal hergroepeeren. De mannen in Moskou trekken op zichzelf terug, werken aan hun eigen plannen en blijven hun oude rol van wereldveroveraars getrouw. Dat is voor Europa de les van Quebec. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter K vanaf Kre en de letter M. Circus Saitarino. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede (afw.).. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Baagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Circus Saitarino heeft voor een week haar tenfcïn in Haarlem opgeslagen. Een der dresseurs voor hoogeschool en vrij heidsdressuur, de heer Henri v. d. Zijden op een zijner dieren. (foto Peperkamp) De eigenaardige geur van de circuspiste vulde den eersten avond van het verblijf van circus Saitarino reeds de kleine tent, die opgepropt was met menschen, die vol span ning en met enthousiasme de verrichtingen van de artisten en de dresseurs met hun beesten aanschouwden. In het gevarieerde programma was de na druk gelegd op het oude circus-hoofdnummer: de paardendressuur. Hoogeschoolrijden, vol tige, dubbele tandem en andere meer en min der bekende paardennummers> werden uitge voerd door de beide dresseurs v. d. Zijden en H J. Lijsen, die een dankbaar applaus voor zichzelf en hun dieren ontvingen. Vooral de nieuwe aanwinsten van het circus, de prachtige Isabella-hengsten en de beide Gel- dersche stamboekhengsten trokken de aan dacht. De verschillende acrobatische nummers, voornamelijk parterre-acrobatiek, vonden een gunstig onthaal. Knappe staaltjes van hun spierkracht gaven deze artisten te zien, die hun lichaam tot in alle onderdeelen beheer schen. Ook de Fransche trapezewerkster Raymonde gaf fraai en zelfs sensationeel werk in den nok van het circus te zien. Wat minder in den smaak viel in dit overi gens behoorlijke programma, was het op treden van een honden- en kattendresseur, die zijn dieren over kleine horden liet sprin gen en hen over een ladder met een glijbaan joeg. De „lieve honden en schattige katten" traden op in „nieuwe dressuren", waaraan de dieren echter weinig medewerking ga ven Vanzelfsprekend ontbraken de bij het ouder wetsche en moderne circus behoorende clowns niet. Met hun dwaas gegrimeerde gezichten en hun dolle fratsen wisten zij de lachspieren in werking te stellen. Dat hef circus, niettegenstaande concur rentie haar aangedaan door schouwburg, bioscoop en variété, toch de belangstelling van het groote publiek blijft trekken, toonde deze eerste avond, die wel door meerdere 'dergelijke avonden zal worden gevolgd. v. Heyningen DE TENTOONSTELLING IN HET FRANS HALS MUSEUM De tentoonstelling van moderne kunst werken, aangekocht door het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, die ge houden wordt in het Frans Hals Museum geniet over het algemeen groote belangstel ling. Niet alleen bezoekers uit Haarlem en omstreken, maar ook belangstellenden uit andere plaatsen hebben de interessante ex positie bezichtigd. Ook op muziekmiddagen in het Museum, die drie maal in de week gegeven worden, is het bezoek bevredigend. ORGELBESPELING IN DE GROOTE KERK. Het programma van de orgelbespeling in de Groote Kerk op Donderdag 26 Augustus a.s. door den heer George Robert, luidt als volgt: 1. Pre ludium en Fuga g. kl. t. (Peters Bd. Ill nr. 51 door J. S. Bach: 2. Variaties op een thema van Baillard door HandelKarg. Elert; 3. Koraal- voorspelerUvan Joh. Brahms (a. O Welt, ich muss dich lassen, b. Es ist ein „Ros" entsprungen); 4 Sonate II van P. Hindenmith (Lebhaft, Ruhig bewegt en Fuge); 5. Intermezzi van H. Andries sen en 6. Pastel III v&n S. KargElert. J. M. VAN WICKEVOORT-CROMMELIN OVERLEDEN. In den ouderdom van 75 jaar is te Heem stede overleden de heer J. M. van Wicke- voort Crommelin, gepensionpeerd kapitein luitenant der Nederlandsche marine, ridder in de orde van Oranje-Nassau. De teraarde bestelling van het stoffelijk overschot is be paald op Vrijdag 27 Augustus a.s. om 11.30 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede. MUZIKALE AVONDDIENST. In de Remonstrantsche Kerk aan de Schouw burgstraat zullen in het na- en voorjaar nu en dan beijzondere godsdienstoefeningen worden ge houden, waarin het gesproken woord een kleine, de muzikale vertolking een overwegend groote plaats inneemt. De eerste van deze „muzikale avonddiensten" heeft plaats op Maandagavond 30 Augustus. Het thema is: „Verlangen naar God". De predikant spreekt een kort woo.d over Psalm 42, werken van Buxtehude, Bach, Deger, César Franck en Fauré zullen ten gehoore wor den gkebracht döor den organist (Adolf Hen- dri-kse) en Lucie Bolman, alt. GEVONDEN VOORWERPEN. Armband, Neele, Allard Piersonstraat 11; bril, v. Gelderen, Caninefatenstraat 74; doos met inh., De Graaf, Schoterveenstraat 16; étui met inh., Peterse, Zijlweg 59; geld, Boei, Lijsterstraat 27; dameshorloge, v. Schie, Rijkstraatweg 140; jasje, Versterre, Scheeperstraat 56; portemonnale met inh., Braaksma, Brouwersstraat 140; riem, v. Leuven, Timorstraat 36; shawl, Pleijsant, Jan Haringstraat 20 A; tasch met inh., Kobus, Spaarn. hovenstraat 22; vulpotlood, Jansen, Thomson- laan 69. Concert in het Frans Hals-Museum Met een sonate voor viool en klavier werd dit interessante concert, gegeven door de zan geres Han van Holk en de heeren Jan Hes- merg en Johan Otten, ingeleid. Een sonate in den geest van Mozart, en uiterst practisch ge schreven zoowel voor de viool als voor de piano, is een gewild speelobject. Toch hoort men den componist Nicolaus Joseph' Hüliman- del zelden of nooit. Als tijdgenoot van Mozart, dien hij echter een dertig jaren overleefde, is ook hij door de school gegaan van Philipp Emm. Bach, ja hij was van hem rechtstreeks leerling. Als voortreffelijk' pianist heeft Hüll- mandel een uiterst fraaie manier om voor klavier te schrijven, terwijl ook de vioolpartij uitstekend ligt voor het instrument. Het fraaie exemplaar,-dat de violist gebruikte bij zijn intens muzikale voordracht, deed het uitnemend in het mooi afgewerkte samenspel met Johan Otten. Zoo was het ook in Reger's Praeludium uit de Suite in a, fraaie muziek van breede allure, die genoeg speelruimte laat voor individueel spel, zonder dat .hierdoor het samenspel in gevaar komt. Hesmerg's cantilene is fraai, zijn streek- soorten zijn los en bevallig en missen ook het markante niet. Zonder deze goede speeleigen- schappen zou hij stellig niet in staat zijn geweest, ons Willem Pijper's eerste sonate- zoo aannemelijk te maken. De heftige bewo genheid der eerste twee deelen vervloeit hiei tot een zacht en deinend rhythme, waarover de harmonie matte glanzingen spreidt. Hel is de moeite waard, de vertolking dezer so nate te beluisteren. Met Brahms, Hugo Wolf en Hendrik An- driessen stelde zich de zangeres Han van Holk aan haar auditorium voor. Aan deze mezzo- getinte stem is uiterste zorg besteed, en die zorg strekt zich ook tijdens de voordracht uit tot dit stemmateriaal; daar het echter met intelligentie geschiedt, ondergaat men bij geen der gezongen liederen eenige teleurstel ling. Daartoe zou echter bij minder verzorgde voordracht licht aanleiding bestaan, want de Mörike-lieder die zij koos, zijn een groote op gaaf. Ik noem naast Der Musikant dan Lebe Wohl en vooral „Auf einer Wanderung'-maar ook het Goethe-lied Anakreons Grab was voortreffelijk van dictie. En de Fransche liederen van Hendrik An driessen? Van het drietal (Arthur Rimbaud) onderga ik slechts het laatste (Sensation), maar dit in hevige^ mate. Geïnspireerd op het rhythme der belde slotregels, beheerscht dit al dadelijk de eerste strofe, maar elke regel is een climax en vormt zóó dit geheel van extatische pracht. En zoo ook zong Han van Holk dit schoone stuk muziek, waarmede zij haar hoorders uiterst dankbaar stemde. Het fel-bewogene is het genre, waar in zij excelleert. Johan Otten's spel was wederom uitne:r-—dG. J. KALT VERTREK VAN NEDERLANDSCHE LA ND DIEN STVIU JWILLIG ERS Te Amersfoort heeft een groot aantal Ne derlandsche Landdiehstvrijwilligers, leden van den Nat. Jeugdstorm, die naai- het ge bied Danzig-West-Prulsen vertrekken, waar zij tewerk gesteld worden atb landhulp. af scheid genomen. De burgemeester van Amersfoort, rar, J. G. L. Harloff en de stafleider, opperbanheer C. Quispel, hielden een schouw langs de aangetreden stormers en stormsters. De burgemeester sprak de vertrekkenden toe. Hij zeide o.a. dat het besluit van deze jeugd- stormers, in het verre land te gaan werken voor hun vaderland, getuigt van moed en vastbeslotenheid. Nadat de stafleider Quispel nog het woord had gevoerd werd de plechtigheid, die groote belangstelling trok, met het zingen van het zesdé couplet van het Wilhelmus besloten. Waarschuwing tegen ketting- brieven. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis waarschuwt nogmaals uitdruk kelijk en dringend tegen elke deelneming aan de actie om door middel van kettingbrieven broodbonnen in te zamelen voor Nederland sche krijgsgevangenen, Nederlandsche arbei ders in 'Duitschland, enz Het staat vast, dat deze actie buiten voor kennis van het Nederlandsche Roode Kruis ingezet, gewetenlooze elementen gelegenheid biedt op groote schaal bonnen te. verduiste ren. Een ieder weigere dus met beslistheid op eenigerlei wijze daaraan mede te werken! Waterpolo. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDER- LAND. Met het verspelen der wedstrijden om het kampoenschap van Nederland waterpolo is een begin gemaakt. De candidaten zijn de Utrechtsche Zwemclub, de Haagsche Zwem en Poloclub en de Heemsteedsche Poloclub. De Utrechtenaren hebban met 2—0 van de groote Haagsche verloren. Thans is voor a.s. Vrijdag de wedstrijd vastgesteld tusschen UZC en HPC te Utrecht. Mocht HPC er in slagen eveneens aan de UZC een nederlaag toe te bren gen dan zullen de HZ PC en HPC de eigenlijke candidaten zijn voor het kampioenschap. De eerste ontmoeting tusschen deze teams is vastgesteld op Zor.dag 29 Augustus a.s. om 2 uur in de zwemvijvers Groenendaal tijdens het groo te nationale zwemfeest dat de HPC zal organisee- ren. Tevens zal dan het jubileum worden ge vierd dat 20 jaar geleden de HPC haar eerste zwemfeest in Groenendaal gaf. Het bestuur van HPC heeft dan ook gemeend naast den kampioens wedstrijd om het nationale waterpolokampioen- schap een select zwemprogramma samen te stellen, waaraan alle Nederlandsche zwemkam- pioenen zullen medewerken. KAMPIOENSCHAP VAN KRING HAARLEM. Het tournooi om het kringkampioenschap werd te Heemstede begonnen. Het heeren-team van HPC 1 bracht Zwemclub Haarlem een 51 neder laag toe, terwijl HPC 2 een walk over had tegen VZV 1 dat onvolledig aan de start verscheen. Het programma voor Woensdagavond luidt: 7.15 DWRHaarlem (dames), 7.45 DWRVZV, 8.15 HPC 1HVGB 1, Korfbal JAARVERGADERING AFD. HAARLEM N. K. B. Onder zeer groote belangstelling opende de voorzitter, de heer R. de Boer, de jaarvergadering van de afd. Haarlem N.K.B. ïn zijn openingswoord wees hij er op, dat waar vroeger alle opgezette plannen tot een goed einde werden gebracht, dit thans niet mogelijk was. Hij wees alle critiek hierop van zich af, vertrouwend dat de vergadering Open een toekomst voor Uw gezin, door geregeld te sparen. bij de bestuursverkiezing zich ernstig zou be denken. De voorzitter memoreerde voorts de uitstekende prestaties van het afdeelings- twaalftal; wat nooit eerder was geschied, bleek toch eens werkelijkheid te wezen: het veroveren van het A.K.B.-schild. Na de opening werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd, en werden de ingekomen voorstellen van „Haarlem" en „Watervliet" voorgelezen. Thans was aan de orde de bestuursverkie zing. Hoewel er tegencandidaten waren, wer den niettemin de zitting hebbende bestuurs leden Ligtvoet en Plooyer herkozen, terwijl de voorzitter, de heer De Boer, bij acclamatie was herkozen. Daarna werd het verslag van den secretaris goedgekeurd, het financieel verslag» nog niet, aangezien de door dqn N.K.B. benoemde kascoihmissie nog niet de administratie had gecontroleerd. Vervolgens reikte de heer H. Arends de kampioensdiploma's en diploma's jubileum series 40-jarig bestaan N.K.B. uit. Tot ieder der afgevaardigden sprak hij een toepasse lijk woord, waarmede de vergadering in stemde. Tenslotte werd, in prii»cipe besloten tot 'het instaüen van een adspiranten-commissie. Daar het inmiddels vrij laat was geworden, werd de vergadering verdaagd tot Woensdag 25 Augustus 1943. Dan zal o.a. behandeld worden de splitsing van de bestuursfunctie secretaris-penningmeester, competitie-indee- ting, en het adspiranten-vraagstuk. SPORT-ALLERLEI. Bij de in dit week-einde gehouden wed strijden van de Zaanlandsche Zeilvereeniging op het Alkmaarder Meer kwam C. C. Frun- ning (H. J. C.) als eerste aan met Estamtam in de klasse Olympiajollen A. Mej. E. Laten- stein (H. J. C.) met Windekind werd eerste in het nummer 12 voetsjollen A. Bij de 12 voets- jollën B werd D. Schoute (H. J. C.) tweede met Joris Jol. In den leeftijd van 20 jaar is overleden de Haagsche athleet Albert Spree, die vo rig jaar kampioen werd op de 100 M. Spree was reeds eerder kampioen van Nederland der juniores. Ook op de 200 M. was deze athleet, die een schoone looperstoekomst tegemoet kon zien, een goed looper. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1943. HILVERSUM I, 414t4 M. 6.45 Vroep op marsch (gr.). 7.00 BNO Nieuws berichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Orgelspel (opn.) 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-over zicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Meesters op hun instrument (gfr.). (8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.15 Piano voordracht. 9.45 John Kristel en zijn orkest (opn.) 10.15 Voor de vrouw. 10.30 Bandi Balogh en ziiu Hongaarsch orkest (opn.). 11.00 Waarom de ss den doodskop draagt. 11.15 Tenor en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Zelf tuinieren. 13.05 Orkestpauzeconcerf. 14.00 Voordracht. 14.15 Omroeporkest en solist (opn.). 15.00 Zang on piano. 15.30 En hier is de koffergramoïoon. 16.00 Gerard van Krevelen <<en zijn orkest. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Zang en orgel. 18.00 BNO Pers overzicht. 18.05 Groot Omroeporkest (opn). 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Het Rotterüamsch Philharmonisch orkest, -koor en het kamerkoor „De kleine Stem West". 19.55 De wondere water wereld. 20.20 Rotterdamsch Philharmonisch or kest, solisten en het Rotterdamsch Philharmo nisch koor. 21.10 Met en zonder fantasie, een gra- mofoonplatenprogramma met een praatje. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15 Licht orkestconcert (gr.). 23.00 Twee hoorns en strijkkwartet (gr.). 23.40—24.00 Kinderkoor „Zanglust" (opn.). Hilversum ii, 301.5 m. 17.00 Sonatenconcert (gr.). 18.00 Omroeporkest en solisten (opn.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Vhema „Liefde" met variaties (gr.). 20.15 Wat verstaat men onder openluchtmusea. 20.30 Orkesten die U graag hoort (gr.). 21.45 Avondwijdihg. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Verduisteren van 20.45 tot 6.30 uur 26 Aug.: Zon op 6.39, onder 20.44 uur Maan op 2.15, onder 18.30 uur B SCHILDERIJEN- Al. HUTSCHIPPIJ Een v der la ml sc h bedrijf door de eeutcen heen 8RASMUSHUIS COOLSINGEI ROTTERDAM

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2