Haariemsche Groote afweerslag in het Oosten duurt onverminderd voort. Nieuwsblad voor Noord-Holland van Napels en Salerno- Rede van Roosevelt voor Canadeesche parlement 388e Jaargang No. 197 - Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10721, Redactie 1060# Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 17. Tel. 12239 Hoofdredacteur: F. C. Berks Donderdag 26 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fë<éstdageo Drukker^: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55» IJmuiden-Oost Ui tg i Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 =3 Zware aanvallen aan den Mioes bij Isjoem, Charkof en ten Zuiden van Sjisdra afgeslagen. I ,,/,I>tnnn,,nll.« boyen het Noord-Duitsche gebied. Door het Luchtaanvallen op omgeving lukraak neerwerpen van enkele bommen Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: De groote afweerslag in het Oosten duurt met onverminderde hevigheid voort. Waar de bolsjewisten met hun sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten onze stellingen aan den Mioes, in het gebied van Isjoem, Charkof en ten Zuiden van Sjisdra aanvielen, bleven zij met zware verliezen liggen. Alleen in den sector van een legercorps werden Dinsdag 116 tanks stukgeschoten. De luchtmacht steunde met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie de afweergevechten en sloeg gereedstaande Sovjettanks en infanterie uiteen, 's Nachts werden belangrijke aanvoerverbindingen van den vijand en troepenkampen gebombardeerd. Dinsdag overdag verloren de bolsjewisten 263 tanks en 95 vliegtuigen, voor het meerendeel slagvliegtuigen. De Obergefreiter Typtz van een afdeeling pantserjagers schoot op 19 Augustus tij dens de gevechten ten Zuiden van Wjasma binnen 30 minuten van 32 aanvallende Sovjet-tanks er 11 stuk. Voor de Oostkust van Sicilië plaatsten snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval overdag treffers van zwaar kaliber op een vijandelijk transportschip van middel bare grootte. Boven de bezette gebieden in het Westen schoten Duitsche jagers Dinsdag 2 zware Amerikaansche bommenwerpers neer. Enkele lichte vijandelijke bommenwerpers ondernamen Dinsdagnacht storingsvluchten Ook een rede van Churchill verwacht. President Roosevelt is Woensdag te Ottawa aangekomen, waar hij een rede voering voor het Canadeesche parlement heeft gehouden. Hij werd ontvangen door den Canadee- schen minister-presidént Mackenzie King, die zeide: ,.Wij zijn er vast van overtuigd, dat de zekerste garantie voor de bevordering van de welvaart van de menschheid gele gen is in een verdere nauwe aaneensluiting tusschen het Britsche gemeenebest en de Vereenigde Staten. Roosevelt verklaarde voor het Canadee sche parlement onder meer, dat te Quebec „op opbouwende wijze" is gesproken over het gemeenschappelijke doel der Gealiieer- den in dezen oorlog. Evenzoo is op de conferentie het vaste besluit, der Geallieerden, „in zoo kort mogelijken tijd de overwinning te bevechten", tot uiting gekomen. Roosevelt uitte voorts den wensch, dat de „groote meester der intuitie. Adolf Hitler, in den geest op de conferentie tegenwoor dig ware geweest". De president der Vereenigde Staten be weerde, dat de Geallieerden dezen oorlog niet gezocht hebben, maar- dat hij hun is opgedrongen. De bezetting van Sicilië door Britsche, Canadeesche en Amerikaansche troepen noemde hij een „schitterende over winning:". Voorts zeide hij het te betreuren, te moe ten zeggen, dat vele Amerikanen en Cana- deezen, hoofdzakelijk om politieke redenen wenschen, dat de Amerikaansche regeering zich uit den oorlog op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee terug trekt en haar macht gebruikt om de Japan ners van de Aleoeten te verdrijven. Tenslotte verklaarde hij. dat op de conferentie te Quebec „de verstandigste adviseurs" het streven der Vereenigde Staten in den Atlan tischen Oceaan hebben gesteund, evenals de krachtsinspanning in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan. De gevechten in het Noordwesten van den Stillen Oceaan noemde hij een „betrekke lijk onbelangrijken veldtocht" ter verdrij ving van de Japanners van Attoe en Kiska. Hij beweerde dat de bezetting dezer beide eilanden door de Japanners zelf „verge makkelijkt" was. Algemeen wordt verondersteld dat ook Churchill Donderdagmiddag een radiotoe spraak zal houden. Men weet nog niet het juiste tijdstip. De diplomatieke correspondent van het DNB dr. Siegfried Horn, schrijft: De rede van Roosevelt wordt vooral ge kenmerkt door de tamelijk onverbloemd geproclameerde aanspraken op de eenheid van Amerika welke in dit bijzondere geval verkondigd werd als een niet meer te loo chenen belangen- en lotsgemeenschap met Canada. Wij gelooven gaarne, dut Roosevelt zich in dit Engelsche dominion, evenzeer „thuis" voelt als overal, waar hij voor de speciale belangen der V. S. een kansje ziet. Interessant is verder, dat Roosevelt den oorlog voorstelt als „hem opgedrongen", een intusschen allang ontmaskerde leugen, een poging om reeds thans een alibi op te stel len voor de toekomst ontstond geringe schade aan gebouwen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Een vijandelijk convooi, dat beschermd werd door een sterk escorte van marinevaar tuigen en vliegtuigen, is in het centrale bek ken van de Middellandsche Zee aangevallen door onze vliegtuigen, die een grooten torpedo jager met torpedo's in brand schoten en twee vrachtschepen troffen met een totalen inhoud van 15.000 ton. Deze vaartuigen werden ern stig beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben Dinsdag aanvallen ondernomen in de omgeving van Napels en Salerno. (w.g.) generaal Ambrosio. Na de luchtaanvallen op Milaan Journalisten van neutrale landen hebben op uitnoodiging van de Italiaansche regeering een bezoek gebracht aan Milaan om zich van den toestand aldaar op de hoogte te stellen. Volgens het bericht laten zich de indrukken van de journalisten aldus samenvatten, dat er in Milaan geen enkel onbeschadigd woon huis meer staat. Officieel wordt medegedeeld, dat als resul taat van de Britsche luchtaanvallen op Mi laan 16815 woningen door bommen of brand verwoest zijn; 14115 dezer woningen zijn volledig vernield. Berlijn hield zich kalm De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De aanval der Britsche bommenwerpers op de Duitsche hoofdstad \in den nacht van 23 op 24 Augustus is door de Berlijnsche bevol king met kalmte opgenomen. Een rondgang door de getroffen stadsdeelen bewees, dat de luchtbeschermingsmaatregelen, zooals deze in den laatsten tijd van hoogerhand zijn voor geschreven en gereorganiseerd, inderdaad een nuttig effect hebben gehad. Overal waar woonhuizen getroffen zijn, hebben de lucht beschermingsbrigades, bestaande uit de leden van den Duitschen luchtbeschermingsbond, de politie, de huisgemeenschappen en de poli tieke leiders onmiddellijk alle maatregelen genomen, die noodig waren om het gevaar te keeren. Hierdoor is he.t mogelijk geweest veel schade te voorkomen. Storingsvluchten. Vijandelijke storingsvliegtuigen, die in den nacht van 25 op 26 Augustus boven het Noord-Duitsche gebied vlogen, heb ben door hier en daar bommen uit te wer pen, slechts onbeteekenende schade ver oorzaakt. Mijnwerkers in Engeland met militairen gelijkgesteld De Engelsche minister van arbeid, Bevin heeft bekend gemaakt, dat voortaan alle onder de wapenen geroepenen ongeacht hun ouderdom de keus hebben tusschen den mi litairen dienst en werken in de mijnen. Het werken in de mijnen wordt voor alle dienst plichtigen gelijkgesteld met actieve mili taire dienst. Geallieerd opperbevelhebber voor Zuid Oost Azië De Engelsche vice-admiraal Lord Louis Mountbatten, is benoemd tot opperbevelheb ber der Geallieerde strijdkrachten voor Zuid- Oost-Azië. In de hierover Woensdagavond te Quebec uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat besloten is een specialen opperbevelheb ber voor Zuid-Oost-Azië te benoemen, die de operaties tegen Japan uit Britsch-Indië en Ceylon zal leiden. Voor de versterking der boorden van het in aanleg zijnde Westfriesche Kanaal worden de benoodigde zinkstukken ge vlochten. Een vlechter aan den arbeid. C.N.F./Kuiper Pax c. Roosevelt en Churchill op een persconferentie Na het afleggen van hun programma-ver klaring over de conferentie van Quebec heb ben Churchill en Roosevelt de journalisten ontvangen. Deze mochten geen vragen stel len. Churchill stelde er prijs op den grootsten nadruk te leggen op de nauwe verbondenheid tusschen de gewapende machten van Enge land en de Vereenigde Staten. Daar de con ferentie in de eerste plaats de vraagstukken van den Stillen Oceaan gold, zoo zeide hij, hadden andere dan de tegen Japan strijdende staten „niet den wensch uitgesproken" ver tegenwoordigd te zijn. Voorts verklaarde Churchill, dat Engeland en de Vereenigde Staten „in vereeniging met de machtige operaties der. Sovjet weermacht" hun geheele gewicht in de weegschaal zouden werpen. Hij zeide daarin „het beste middel tot leniging van den nood" te zien. Roosevelt zeide, dat er nog vele zware ge vechten verwacht moesten worden en dat de besprekingen te Quebec hebben bewezen, dat deze oorlog „een aaneensluitende operatie" is. Meer belang dan aan het communiqué hech ten alle politici te Quebec aan deze weinige woorden, die Churchill en Roosevelt voor de ruim 200 journalisten hebben gesproken. Ci^rehill sprak van „definitieve be slissingen" op grond waarvan hij „groote stappen" voorwaarts verwacht, maar dat men, behalve acht te slaan op het ver melde aangaande een snellen oorlog ook in het oog moest houden dat er plannen zijn ontworpen, die zijn gebaseerd op een langen duur van den oorlog. Men is in politieke kringen te Londen en Washington van oordeel, dat de verklaring betreffende het belang van den oorlog in den Stillen Oceaan diende om de journalisten ,met een kluitje het riet in te sturen". Nie mand gelooft, dat de Pacific-plannen het voor naamste punt van de conferentie zijn geweest. De katholieke jeugd in Italië Naar de centrale commissie voor de Ita liaansche jeugd der Katholieke Actie me dedeelt, worden voorbereidingen getroffen voor de Wederoprichting van de katholieke padvinders. Italië en Quebec. Naar aanleiding van het slot-communiqué over de conferentie te Quebec wordt in. toon aangevende Italiaansche kringen verklaard, dat de Italiaansche regeering de verdere j>nt- wikkeling met volkomen kalmte tegemoet ziet en vastbesloten blijft den -oorlog zon der aarzelen voort te zetten ter verdediging van de Italiaansche belangen. Het Italiaan sche volk blijft zijn groote historische taak zien in de redding en het behoud van de kostbaarste Europeesche en Christelijke cul tuurgoederen. F Staffelkapitan Hauptmann N. dwong; een „Boston" tot het ma ken van een landing. Eenige minuten later overtuigde hij zich van de uitwerking van zijn succesvollen aanval. PK Grawe PBZ/R P. c. KORT NIEUWS De regeering van Vichy heeft den minister van justitie opgedragen een wetsontwerp te maken, waarbij de doodstraf wordt gesteld op alle ter roristische daden tegen den te vel de staanden oogst; op brandstichting met voorbedachten rade nadat de oogst reeds is bin nengebracht zal eveneens de dood straf worden ge steld. De Italiaan sche Kroonprins heeft voor de reli gieuze weldadig heidsinrichtingen die door bombar dementen hebben geleden, twee kas teelen ter beschik king gesteld. Verloven in Italië ingetrokken Het Italiaansche ministerie van defensie heeft alle met groot verlof zijnde dienstplich tige officieren en manschappen der lichting 1906 onder de wapenen geroepen. Zij zullen voornamelijk worden ingedeeld bij de gemo toriseerde troepen pantsercorps, de pioniers formaties en de luchtmacht. t In Albanië is een vrijwillige afdeeling van de landweer gevormd, welke de fascistische landweer, die tot dusverre dienst gedaan heeft, zal vervangen. Het aftreden van Sumner Welles Ten aanzien van de berichten over het a.s. aftreden van Sumner Welles schrijft het New-Yorksche blad Star, dat dit een resul taat zou zijn van de .onoverwinlijke moei lijkheden" die bestaan tusschen Welles en Oordell Huil. Zeer bijzondere meeningsver- schillen bestaan er tusschen beiden over de plannen voor na den oorlog. Het blad wijst erop, dat het a.s. aftreden van Welles zijn oorsprong vindt in een directe uitnoodiging van Roosevelt. Drie punten voor komenden strijd tegen Japan. De beteekenis, die leden der Britsche de legaties te Quebec hechten aan de ontwor pen plannen voor den strijd in den Stillen Oceaan, is door de Britsche minister van propaganda nog eens met nadruk naar vo ren gebracht. In veelal welingelichte kringen gelooft men, dat de strijd in den Pacific in drie phasen zal worden verdeeld: le een opruk ken van Indië naar Burma, 2e een opruk ken van Kiska uit en 3e een uitval in het Zuid-Westelijk gedeelte van den Stillen Oceaan. Vooreerst zijn de voornaamste doelen ech ter het terugwinnen van de route naar Burma teneinde China doeltreffend te kun nen steunen. Nieuwe Duitsche wetenschap pelijke Instellingen. In de laatste zes maanden zijn 12 nieuwe Duitsche wetenschappelijke instituten opge richt. Deze instituten zijn voor een deel ook in het buitenland gevestigd, .jloeh houden, dan nauw contact met de zich in Duitsch- land bevindende soortgelijke instellingen. Op Duitsch initiatief is o.m. in Madrid een instituut voor archaeologie geopend, een in stituut voor textielchemie in Zuid-West Duitschland, een Sven-Hedin-instituut, een viektyphus instituut in Lemberg, een insti tuut voor chemische technologie in Silezië en een instituut voor levensmiddelenonder- zoek in Zuid-Duitschland. Churchill en Eden naar Washington? In goed ingelichte leringen te Quebec ver luidt, dat Churchill en Eden tegen het einde van de week zich naar Washington zullen begeven. Tot dusver is een bevestiging "van dit bericht niet verkregen. Een weduwe schrijft over weerbaarheid. Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I. in de serie „Bran dende Kwesties" over „Een weduwe schrijft over weerbaarheid." Burgemeestersbenoemingen Plet Rijkscommissariaat maakt bekend: de commissaris-generaai voor Bestuur ên Justitie heeft tot burgemeester benoemd: den hypotheekbewaarder mr. J. Best te Al melo tot burgemeester van Emmen, den ge meentesecretaris H. van der Wel te Grub- benvorst tot burgemeester van Oostkapelie, den burgemeester J. H. Schreurs van Gre- venbicht, Obbicht en Papenhoven tevens tot bugemeester van Roosteren, den burgemees ter J. P. A. de Monye van Maarn tevens tot burgemeester van Woudenberg, den heer J. C. H. M. W, Sassen te Breda tot burge meester van Bedum, jhr. P. J. W. Coenen van den Oosterhoff tot burgemeester van Barendrecht, den heer H. Homan te Warf- fum tot burgemeester van LTilthuizermeeden, den heer C. P. Looijenga te Oldenzaal tot burgemeester van Workum, den heer D. ten Have te Zuidbroek tot burgemeester van Zuidbroek. den heer G. H. Trijbels te Iverkrade-Haanrade tot burgemeester van Horn, en den heer J. Hy H. Hermans te Utrecht tot burgemeester van Wessem. VLUCHTELING AANGEHOUDEN. De recherche heeft een 19-jarigen loop jongen aangehouden, die ontvlucht was uit een Rijksopvoedingsgesticht. Na zijn vlucht had hij zich schuldig gemaakt aan medeplichtigheid bij een inbraak in een pakhuis te Haarlem. Verder bekende de jongeling na zijn aanhouding, dat hij be trokken is geweest bij een inbraak in een banketbakkerij in de stad, waar boter, suiker e.a. werd gestolen. AUTOWIEL EN BRANDSTOFFEN GESTOLEN. De politie heeft een 55-jarigen kolen- werker aangehouden, die samen metkeen 41-jarigen collega een autowiel had gesto len ten nadeele van hun patroon. De 41- jarige kolenwerker had het wiel met de banden, die er nog om zaten, verkocht. De opbrengst werd door beide mannen ge- deeld. De politie heeft het wiel nog kun nen achterhalen. Bij het verder ingestelde onderzoek bleek, dat de beide mannen met nog een derde zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van brandstoffen, eveneens ten nadeele van hun patroon.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1