z a B006AZIJN a a a 0 a (0 (fl 0 0 J \c&liyd <7e Pudding u 0 0 e o o OVER HET HOOGTEPUNT. D. Ket offensief der Sovjets heeft thans reeds langer dan vijftig dagen geduurd. Wat het den Russen gekost heeft, is bekend en beloopt fantastische getallen, zoowel wat de verliezen aan menschen als aan mate riaal betreft. Wij zullen ons in dezeygetal- len, die trouwens nog voortdurend wijzigen, hier niet verdiepen. Het staat wel vast, dal Stalin zeer zware offers heeft gebracht, zelfs in verhouding tot de geweldige reser ves, die het bolsjewisme in vijf en twintig jaar had verzameld. De prijs van deze offers moge zeer hoog zijn, men zou -hemy van Sovjet-standpunt bezien, verantwoord kunnen rekenen, in dien met een offensief van zeven a acht weken en het verlies van ongetelde man schappen, pantserwagens, stukken geschut en vliegtuigen, het doel bereikt was, waar mede deze .grootste materiaalslag dei- wereldgeschiedenis" werd ingezet. Nu deze slag teneinde begint te loopen en in ieder geval aangenomen wordt, dat het zomeroffensief over zijn hoogtepunt heen is, komt dé vraag aan de orde, of dit doel geheel of gedeeltelijk werd bereikt. Wat beoogde Stalin met zijn in het begin van den zomer zoo volkomen gewijzigde taktiek? Men weet het: door alle tijden heen beoogde de Russische strategie in tij den van oorlog het defensief in den zomer, om daarna, als de Russische winter in al zijn grimmigheid heerschte, tot het offensief over te gaan. Deze, door de eeuwen beproefde tactiek heeft Stalin dit f jaar laten varen. Waarom? Er is maar één antwoord: Omdat de nood, speciaal de voedselnood hem daartoe dwong. Het begint in de Sovjet Unie met het voedsel te nijpen. Dat het grootste deel van het leger vermindering van rantsoen heeft gekregen, spreekt te dien aanzien boekdeelen en doet vermoeden, hoe schamel het deel moet zijn, dat de burger bevolking is overgelaten. Een en ander houdt direct verband met het verlies van de Oekraine, het land, dat tot dusver ieder jaar de helft van het be- noodigde broodkoren benevens allerlei an dere noodzakelijke voedingsmiddelen lever de. Het moge waar zijn, dat er reserves, ook van voedsel, zijn aangelegd, op den duur kan een levensruimte van meer dan hon derd millioen menschen niet buiten de helft van haar levensbehoeften, en zoo stond Sta lin in het begin van dit jaar voor de alles beheerschende vraag, wien dit jaar de oogst in de Oekraine ten deel zou vallen, Duitsch- land of de Sovjet-Unie. De zomer is zoo goed als voorbij. Voor een goed deel is de oogst in de Oekraine binnen. Maar ditmaal gaat die oogst niet naar het Oosten, maar naar het Westen. Het resultaat van twee maanden ongehoord zwaren strijd is voor Sovjet-Rusland de herovering van een betrekkelijk zeer smal- len strook grond met daarin de veelom streden en tot puinhoopen geworden steden Orel, Charkow en Bjelgorod. Dat is de poo- vere, zeer poovere winst, dié het zomer offensief heeft opgeleverd. Wat beoogd werd: een doorbreken van het Duitsche front, een oprukken in den voorzomer naar de Oekraine en het bezetten van dit land ter ^veiliaing van den oogst, het is alles mis- -t. Het Duitsche front heeft stand ge houden. De Oekraine bleef door den Duit- scher en zijn bondgenooten bezet en de oogst 1943 ging voor Stalin verloren, Is daarmede Stalin's plannen voor'de zen zomer de bodem ingeslagen, de Duit sche oorlogsleiding bereikte het eene noo- dige: de handhaving der posities, die aan Europa van de Noordzee tot de Russische stepoe het karakter van een sterke vesting verleenen, een vesting met krachtige ver dediging naar buiten en even krachtige or ganisatie van binnen. Wat beteekent het verlies van een smallen stroolc-grond tegen over het behoud van een streek, die de voedselbehoefte van Europa wederom voor een jaar helpt veilig stellen? Stalin is zeker nog niet aan het einde van Zijn vermogens. Maar vast staat, dat hij den zomerslag 1943 verloren heeft en dit schept bijzondere aspecten voor de toekomst. Want wanneer deze zomerslag straks mocht wor den gevolgd door een winteroffensief er zal intusschen daartoe een diepgaande revi sie noodig zijn van de Sovjet-strijdmacht na haar zomerverliezen dan zal het meer en meer de vertwijfeling ziin, die het com mando beheerscht en daarin heeft Stalin een kwade raadgeefster. Daartegenover staat Duitschland, dat wachten kan. De voorraadkast is nog niet leeg en ontvangt thans nieuv/en aanvoer. De verdediging staat tot dusver onbedwongen. De geestkracht der bevolking is ongebroken. De beste troeven liggen in Eerlijn. De H. O. V. in den komenden winter. Het programma der H.O.V., dat in verbahd met de omstandigheden door verschillende orkesten zal worden uitgevoerd, vermeldt een aantal voor onze stad belangrijke concerten door de grootste Nederlandsehe orkesten als het Concertgebouw-orkest, het Rotterdamsche Philharmonisch Orkest, het Residentie-orkest. Tal van bekende solisten zullen aan deze concerten hun medewerking verleenen. Zoo treden in dit winterseizoen o.m. Cor de Groot, George van Renesse, Gerard Hengeveld, Géza Anda. Dinu Lipatti, Theo v. d. Pas, Paul Niessing en Eduardo del Pueyo als pianisten op, de violisten Maria Neuss, Jan Dahmen, Janine Andrade en Herman. Krebbers; de cellisten Henk van Wezel en Gaspar Cassado en tal van andere bekende solisten. In totaal worden in het seizoen,'dat op 8 October met een concert van het Concert gebouw-orkest wordt geopend en op 28 Maart •1944 met een uitvoering door het Residentie- Orkest wordt besloten, 26 concerten gegeven, n.l. 16 leden en 10 volks-concerten. Voor de dirigenten die de concerten zullen leiden kunnen wij o.m prof. dr. Willem Men gelberg, Eduard Flipse, Eduard van Beinum, Marinus Adam, Toon Verhey, Willem van Otterloo en Frits Schuurman noemen. In het geheel worden 4 concerten door het Concertgebouw-orkest, 8 door 't Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en 14 door het Resi dentie-Orkest verzorgd. GEVONDEN VOORWERPEN. Beurs.ie met inh., v. Waard, Wouwermanstraat 103; kam, Roode, Pijlslaan 122; portemonnaie. Benit, Schotersingel 115; rozenkrans, v. Kessel, Ruichaverstraat 10; shawl, v. d. Meijde, Ane- gang 36; tasch, v. Wijk, Brouwersplein 14; tasch, v. Namen, v, Hogendorpstraat 10; windjackje, Bureau Van Politie, Smedestraat 9. 4' --X V/ - .4 X' |H' fe* V Cioi-V'' In de „Rangert" en omgeving is de prui- menpiuk in vollen gang. Een plukster aan het werk. C.N.F./Kuiper Pax c. Orgelconcert In de Kloppersingel kerk Er was voor dit concert veel belangstel ling. Adriaan Verschoor had ook nu weer een interessant programma, eenvoudig, maar van bijzondere waarde. Uit Bach's Orgel- büchlein waren daar drie koraaivoorspelén. alle in sobere kleuren gehouden. Sterk con trasteerde hiertegen de registreering van Bach's Preludium en fuga in b, op thema's van langen adem en in 't oog loopende con trastwerking. Bij rijkere dispositie van het orgel zou Verschoor het stellig nog anders, warmer in kleur hebben gezet. Dit zou stellig een grootschen indruk hebben gemaakt, want technisch beheerschte de organist dit werk volkomen. De liedbewerkingen door Feike Asma heb ben een interessante harmoniek, nooit klein burgerlijk, en bewaren ook bij stoute uitwij king het principe der tonaliteit. Zij werden smaakvol geregistreerd. Alleen in 't tweede lied, tweede variatie, vond het 3 1/5 register geen passende dekking, hetgeen een ietwat komisch effect maakt. Zeer fraai werden de stukken van César Franck gespeeld: het primitieve, kinderlijke en vrome Andantino, waarvan iedere noot dichterlijke waarde heeft: dan 't wonderlijke gedicht „Cantabile", eenvoudig eerst, later gezongen in vervoering. En deze heerlijke muziek uit Franck's vóórtijd gevolgd en be sloten met het Choral in E, behoorend tot Franck's laatste werk „Toen zijn lichaam al ziek was" (ik citeer Hendrik Andriessen) be steeg hij nog weer het orgelmer Ste. Clotilde (Parijs) en misschien leefde zijn ziel nooit in verrukkelijker muzikaliteit, dan toen hij in die oogenblikken zijn laatste werk registreerde, en in klinkende kleuren reali seerde, wat hij stil gedroomd had','. Mij dunkt, deze beschouwing brengt den luisteraar verder dan de simpele mededee- ling, dat dit choral is gebouwd op 7 motie ven, waarvan het laatste overbodig schijnt als conclusie, maar dat straks al de andere zal overstralen in zegging en in glans. Zóó althans kwam het bij Verschooris spel prach tig uit, en bleek hij de organist, die vreugde heeft in zijn instrument. Zoo ook was het immers bij Franck, die in zijn improvisaties de zoetheid der herinnering naliet, die zelfs zijn leerlingen niet vermochten te beschrij ven. Adriaan Verschoor zal nog een slot- concert geven, waarop enkel Nederlandsehe organisten aan het woord zijn. G. J. KALT. Rectificatie: Museumconcert. Door een bekorting is het meegedeelde over Pij per's sonate onduidelijk geworden. „De hef tige bewogenheid der eerst twee deelen ver vloeit hier tot een zacht en deinend rhythme, waarover de harmonie zacht® glan zingen spreidt". Voor „hier" leze men: in het slotdeel. K. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letter S met uitzondering van Sch. KORT NIEUWS Uit een woning in de Paulus Potter straat te Amsterdam zijn tijdens afwezig heid der bewoners 6 tapijten, w.o. 3 Oos- tersche en een ameublement ontvreemd, te zamen ter waarde van f 6670, Wijl elk spoor van geweld ontbreekt vermoedt men, dat de diéven zich hebben laten insluiten. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem (afw.). Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede (afw.). Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. juist thans.... want zij staat in je maag en smaakt zoo heerlijk Brieven uit Parijs. (Van onzen correspondent). Parijs, Aug. 1943. Te Parijs heeft men als overal elders in Europa te worstelen met tal van problemen welke om oplossing weenen. Maar het vraagstuk aller vraagstukken is wel de kwestie van het dagelijksch brood, en dit levensvraagstuk is nog verre van zijn oplossing, althans in Frankrijk. Als gevolg van den oorlog, het verlies van Afrika, van transportmogelijkheden en het gebrek aan arbeidskrachten heerscht er voedselschaarsch- te in Frankrijk. Als gevolg van die schaarsch- te, nog verscherpt door een slecht georga niseerd distributiestelsel en een daarentegen uitstekend georganiseerden smokkelhandel heerscht er duurte. De kwestie van het dage lijksch brood is een brandende kwestie. Er zijn oorzaken die men voorloopig met geen mogelijkheid kan opheffen. De oorlog, de blokkade zijn feiten waaraan niets valt te veranderen. Het verlies van Fransch Afrika beteekent voor het moederland een verlies aan invoer van drie millioen ktointalen tairwe, zeventien millioen hectoliter wijn, een mil lioen schapen, een millioen kwintalen rogge meel, een millioen kwintalen aardappelen. 112.550 kwintalen eieren, 1,6 millioen kwin talen groenten. Het aantal beschikbare werk kracht-In tracht men te vergrooten door in ruil voor de Fransche arbeiders in Duitsch land in de eerste plaats de vrijlating van krijsgevangen boeren en landarbeiders te ver zoeken, door premies bij den terugkeer naar het land van stedelingen, door den verplich ten arbeidsdienst der jongeren, door bij den oogst een beroep te doen op de schooljeugd en de studenten Het reizigersvervoer poogt men te beperken teneinde het goederenvervoer te kunnen uitbreiden, door restricties van brandstoffen en electriciteit ten behoeve der spoorwegen, bezuiniging op het benzinever bruik. Aan den anderen kant tracht men de pro ductie van eigen bodem te vergrooten, zulks door uitbreiding van de te bebouwen opper vlakte en door een intensiever cultuur. Aldus werd bijvoorbeeld de verbouw van oliehou dende zaden van 5000 hectare vóór den oor log tot 25.000 hectare in 1942 opgevoerd en tot 210.000 hectare in 1943. >De met diverse granen bezaaideoppervlakte in 1942 reeds krachtens een wet gebracht op het totaal van 1938 werd nog met dertig procent uitgebreid. Het vorig jaar werden 200.000 ton pootaard- appelen gezaaid, thans bracht men het tot 500,000 ton. Daarneven werden er 200.000 hec tare volkstuintjes en collectieve tuinen in cul tuur gebracht, die een deel- der consumptie aan groenten, aardappelen inbegrepen, van tien millioen personen verzorgen. En ondanks het gebrek aan kunstmest kon de productie per hectare worden opgevoerd, onder meer Veel is veranderd of vergaan Veel had een vluchtig, kort bestaan, Veel bleek slechts waarde- looze schijn, Maar BOOG AZIJN bleef BOOG AZIJN. i- SINDS I564 c Extra rahtsoenen voor a.s., jonge en zelfvoedende moeders In den vervolge komen aanstaande moeders in plaats van gedurende 20 weken, gedurende 26 weken voor den vermoedelijken datum der bevalling in aanmerking voor extra rantsoe nen. Bovendien ontvangen zij nog extra rant soenen gedurende zes weken na de bevalling. Ter verkrijging van deze rantsoenen moeten zij, evenals tot dusverim. een attest van den behandelenden arts or vroedvrouw overleg gen. Moeders, die hun kind zelf voeden, komen voorts gedurende ten hoogste 33 weken, be ginnende zes weken na de bevalling en eindi gende 39 weken na de bevalling, in aanmer king voor extra rantsoenen. Zij moéten deze rantsoenen iedere acht weken opnieuw aan vragen onder overlegging van een attest van den behandelenden arts of vroedvrouw, waar uit blijkt, dat zij hun kind nog zelf voeden. O <0 O co o I——» S-. van tarwe, productie die in 1939 15.15 centenaar bedroeg tegen 21.7 centenaar in Duitschland. De korenopbrengst van Frankrijk bedroeg in 1938 rond tachtig millioen kwintalen tegen vijftig millioen in 1942 met ruim de helft der in 1938 bebouwde oppervlakte. Ook de vee houderij kan worden opgevoerd; voor hon derd dieren in Duitschland in 1939 telde Frankrijk er over dezelfde oppervlakte 59, tegen 116 in België en 141 in. Nederland. Vóór den oorlog beschikte Frankrijk over 9 mil lioen stuks melkvee die 145 millioen liter melk produceerden; volgens deskundigen heeft Frankrijk plaats voor twaalf millioen. Van 1939 tot 1942 produceerde Frankrijk 190 mil lioen hectoliter wijn, zijnde 46 millioen meer dan in de vier voorafgaande jaren. Een ruimer verdeeling zou zich allengs heb ben moeten doen gevoelen, indien het distri butiestelsel beter, functionneerde. Daarmede is het echter treurig gesteld, de verhoogde op brengst komt slechts sporadisch den eenvou- digen verbruiker ten goede en de gevallen dat bonnen niet werden gehonoreerd zijn legio. Het is maar al te bekend dat de boeren en landbouwers niet hun geheele opbrengst leveren, althans niet aan de organisaties der regeering. Van de 522.000 ton slachtvee ver dween dit jaar 350.000 ton in den smokkel handel. Men heeft berekend dat de rantsoenen van iederen Franschman aan aardappelen, brood, wijn, groenten en fruit, vleesch en olie mor gen konden worden verdubbejd, indien van daag de smokkelhandel zou hebben- opgehou den te bestaan. De Fransche regeering heeft onlangs strenge maatregelen aangekondigd tegen den smokkelhandel in het algemeen en de houders van restaurants in het bijzonder die zich niet aan de restricties wenschen te houden. Het resultaat dier maatregelen moet wor den afgewacht, en voorshands heeft men den buikriem aan te. halen. En wat er dan nog in eetbaren toestand aan de markt komt er zijn gevallen bekend van boeren die hun graan tot veevoeder aanwendden, liever dan het te leveren, van tonnen kaas die in zulk een staat van bederf verkeerden dat zelfs varkens er voor bedankten is schrikbarend duur. Een „bulletin des statistiques" van Juni 1943 leert dat in vergelijking met 1939 de prijs van den gewonen wijn met 78 procent, van suiker met 91 procent, van eieren met 209 procent, van -boter met 302 procent, van melk met 132.5 procent, vSn kaas met 236.7 procent steeg. Voor de „marché-noir" kan men deze officieele cijfers van den groothandel gevoege lijk vertienvoudigen. In afwachting op het straffer optreden der bevoegde autoriteiten op elk gebied der voed selvoorziening, blijft het vraagstuk van het dagelijksch brood een vraagstuk. Eén der vele problemen. Voetbal DE AFD. HAARLEM X. V. R. BEGINT Traditiegetrouw opent de Afdeeling Haar lem van den N.V.B. haar seizoen met het Junioren-tournooi om den „V. d. Aart"-be- ker. dat, als ieder jaar, gehouden wordt op de terreinen van het Heemsteedsche Sport park. Uiteraard zijn er bij de opening van het nieuwe seizoen moeilijkheden, doch de Afdeeling streeft er na om die te overwin nen. En jioo de situatie .zich op 't oogenblik laat overzien, ligt een levendig sportverkeer in het Haarlemsche rayon in het verschiet. Toch is er verschil met vroeger waar te ne men. Dan liep de organisatie gewoon, pre cies gelijk als ieder jaar en kon steeds de zelfde weg bewandeld worden. Nu dient men geprepareerd te zijn op verrassingen, doch met verdubbelde energie poogt men deze op te vangen. De strijd om den „v. d. Aart-beker" belooft weer pittig en enthousiast te worden. Wan neer wij ons vorige tournooien herinneren, weten wij met hoeveel geestdrift de deelne mers elkander de supprematie betwisten, en deze rivaliteit zal thans niet minder zijn. Het tournooi is weer over twee Zondagen verdeeld,^Zondag 29 Aug. krijgen wij de vijf groepen, en van deze groepen komen de winnaars op 5 Sept. tot de finale. ELSWOUT-TOURNOOI. Zondag j.l is het kgn Elswout-tournooi begonnen. De uitslagen van dezen eersten middag luiden: DIOEHS 10; VI. Vogels—Ripperda 4—2; TVBB-THE 4—0; Onie Gezellen—DSSH 3—0. Dammen. EINDSTRIJD KAMPIOENSCHAP 1943 VAN HAARLEM. Eerste klasse: W. Dijkhof wint van H. Wilfemse. CLUBKAMPIOENSCHAP 1942/1943 HAARLEM SCHE DAMCLUB. Eerste klasse: C. Vrolijk wint van G. J. Steenkist. Zomerwedstrijden: P. L. Schrijnemaekers wint van Th. van Wort; J. B. Sluiter Jr. wint van A.\Miedema. SPORT-ALLERUEI. De competitieindeeling 1943—1944 voor korf bal zal geschieden in een buitengewone districts vergadering; voor Noord-Holland vindt deze plaats a.s. Zaterdagmiddag in „De Roode Leeuw" te Amsterdam. Zondag a.s. zal in Valkenburg het wieler kampioenschap op den weg voor beroepsrenners worden gehouden op den Cauberg. Het parcours, dat 20 maal moet worden gereden, is 124 km. lang 37 beroepsrenners hebben zich laten inschrijven en 14 onafhankelijken, waaronder de bekendste renners. De Nederlandsehe Hockey Bond zal in het komende seizoen competities voor de jeugd or- ganiseeren. Hieraan kunnen personen deelnemen, die op 1 April j.l, den achttienjarigen leeftijd nog niet hadden bereikt. Waarschijnlijk wordt hieraan een jeugdkampioenschap van Nederland verbonden. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Kinderkoor „De Merels" (opn.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Orkest van Hans Busch (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-overzicht. 0.00 BNO Nieuwsbe richten. 8.10 Instrumentaal morgenconcert (gr.). (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.30 Omroeporkest en solist (opn.). 10.15 Voordracht, 10.30 Bandi Balogh en zijn Hon- gaarsch orkest. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Cello en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Land en volk brengt13.05 Tusschen de bedrij ven. 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.30 Char les Trenet-programma. 16.30 Bioscooporgelspel (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Opera- en operette-programma (gr.). 18.00 BNO: De Jorda- ner vertelt over sociale nooden. 18.05 Kamer orkest „Ars Nova et Antiqua". 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Marschmuziek (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 22.15—24.00 Muzikale stedentocht (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Orkest Will Glahé (opn.). 17.30 Dick Wille- brandts en zijn dansorkest (opn.). 18.00 Amuse mentsorkest (opn.). 18.40 Noorwegen (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Omroep Opera-orkest en solist (opn.). 20.15 Met de kano langs de Eindhovensche Molens. 20.40 Minder bekende symphonièën en concerten (gr.). 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuwsbe richten en actueele beschouwing. o C/5 3 O CP H-» o O O

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2