Haarlemsche Courant Sovjets verforen sinds 5 Juii 1.600.000 man. Nieuwsblad voor Noord-Holland Zij rukten in 8 weken in den sector Wjasma-Charkof 50 kilo- nieter op, veroverden slechts 15000 K.M.2 en verloren per dag gemiddeld 320 tanks. 30 pantserbrigades buiten ge vecht gesteld. Bij Isjoem en Charkof strijd van man tegen man. 288e Jaargang No. 198 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie10600 Postgiro 134958 Haarlcmsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 3T. Tel. 1223* Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag 27 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Postdagen DrukkerijZ. B. Spaarne'' 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rem brandt laan 55» IJmuiden-Oost Uifcg s Graf. Bedreven Damiate. Haarlem K 1297 9 De algreheele toestand aan het Ooste lijk front wordt in Duitsche militaire kringen, naar de militaire correspon dent van het DNB verklaart, met alge heel vertrouwen beoordeeld. Hij schrijft: Te Berlijn is men er van overtuigd, dat de diep geëcheloneerde af- weerzone aan het Oostelijk front, zelfs in dien op bepaalde plaatsen nog porrecties zouden werden aangebracht, tot een muur des doods zal worden voor de bolsjewisti sche offensieven van dit jaar. In dit verband trekken te Berlijn de En- gelsche stemmen de aandacht die meer en meer op de gigantische verliezen der bols jewisten wijzen en de Britsche openbare meening er op schijnen voor te bereiden, dat de Sovjetoffensieven niet alleen het doel niet bereikt hebben, doch zelfs de offen sieve kracht der Sovjets langzamerhand be ginnen te verlammen. Hierdoor zou het van Duitsche zijde van het begin af aan gevelde oordeel bevestigd ^worden, dat de strijd in het Oosten een slijtageslag is van de groot ste afmetingen. Bijna acht. weken hebben de bolswisten noodig gehad om in den Noordelijken sec tor en in het gebied van Orel en Charkof ongeveer 50 K.M. op te rukken. Door hon derden divisies in den strijd te werpen kon deze terreinwinst worden behaald, zonder hierdoor strategisch het beeld van het Zui delijke front, laat staan dat van het geheele front in het Oosten op beslissende wijze te veranderen. De ongetwijfeld geweldige aanvals- stooten der bolsjewistische pantser bri gades vermochten niet door den afweer- muur van het Oostelijk front heen te breken, wel echter gingen dagelijks 32 0 tanks voor de bolsjewisten verloren. Sedert 5 Juli hebben de bolsjewisten een terreinwinst van ongeveer 15.000 vierk. kilonieters, d.w.z. het dertigste deel van dc geheele Oekraïne, met een verlies van 1.6 millioen dooden. gewon den en gevangenen betaald Hierbij be draagt bet verlies aan materiaal alleen voor de bolsjewisten 270 pantserbri gades. Uit alle waarnemingen sedert het begin van de bolsjewistische offensieven blijkt duidelijk, dat de bolsjewisten hun gewel dige krachtsinspanningen m dezen omvang op den duur niet kunnen volhouden. Het Duitsche weermachtsbericht luidt "als volgt: ,,Aan het Mioesfront duurden de sterke vijandelijke aanvallen voort. De bolsjewisten leden daar opnieuw zware verliezen. Een doorbraakpoging der bolsjewisten bij Isjoem Aanvallen op havens van Bizerta en Augusta. Concentratie landingsbooten getroffen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Voor anker liggende schepen in de havens van Bizerta en Augusta zijn doeltreffend ge bombardeerd door .Italiaansche en Duitsche vliegtuigen. De vijand heeft een hevigen luchtaanval ondernomen op de stad Foggia, waar ernstige schade is aangericht. Aanvallen van minder belang zijn uitge voerd op Crotone en in de provincie Avel- lino. De Engelsch-Amerikaansche lucht macht heeft bij haar optreden van Woensdag 16 toestellen verloren. Vier daarvan werden neergeschoten door onze jagers in de zone van Avellino. 8 werden neergeschoten door het Duitsche afweervuur in de omgeving van Foggia en 4 werden vernietigd door het af weervuur yan Foggia en Crotone. Onze ma- rinevaartulgen die dienen voor het escor teeren van convooien hebben twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten die in zee verdwenen zijn. (w.g. generaal Ambrosio) De Italiaansche overheid heeft besloten dat de stad Como tot toevluchtsoord voor dakloozen zal worden ingericht. Alle scho len in deze stad worden tot-hospitalen in gericht. Snelle Ijuitsche gevechtsvliegtuigen, die op 2 5 Augustus opnieuw de haven Augusta op Sicilië hebben aangevallen, hebben bom- treffers geplaatst op een vrij groote concen tratie van landingsbooten, zoo verneemt het DNB. Stapels munitie en verzorgingsmate riaal nabij de kaden raakten in brand. Boven Zuid-Italiaansch gebied heeft Eikenloofdrager majoor Steinhoff bij de afweer van vijandelijke vliegtuigen van het type Lightning zijn 16 3ste luchtoverwinning behaald door binnen vijf minuten 4 twee- motorige vliegtuigen neer te schieten. werd in een gevecht van man tegen man af geslagen, de vijand werd op zijn punt van uitgang teruggeworpen. In een onmiddellijk hierop volgenden tegenaanval werd terrein veroverd. Ten Westen van Charkof vielen sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten der bolsjewisten over een breed front aan. De vijand werd in een gevecht van man tegen man afgeslagen en in een tegenaanval naar het Noorden terugge worpen. Woensdag overdag werden 2 53 Sovjettanks vernietigd. Bij de afweer van vijandelijke luchtaan vallen op Zuid-Italiaansche steden schoten Duitsche jagers en de luchtdoelartillerie dei- luchtmacht Woensdag negen vijandelijke vliegtuigen, waaronder verscheidene meer- motorige bommenwerpers, neer, In het zeegebied ten Westen van kaap Ortegal werd een vijandelijke torpedojager door bommen tot zinken gebracht. In luchtgevechten bovei\ ,den Atlantischen Oceaan en bij aanvallen op enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen ver loor de vijand acht*vliegtuigen. Vijf andere, waaronder drie meermotorige bommenwer pers, werden door bewakingsvaartuigen der marine in het zeegebied der West-Friesche eilanden neergeschoten. Woensdagnacht wierpen enkele vijande lijke storingsvliegtuigen hier en daar bom men op het Noordelijke Duitsche rijksge bied, zonder noemenswaardige schade aan te richten. In de zware afweergevechten ten Zuid westen van *Wjasma hebben zich de Würt- tembergsch-Badensche 2 6 0ste infanterie di visie en de Bayrisch-Ostmarkische 268ste infanteriedivisie bijzonder ónderscheiden. Achtyrka door Duitschers ontruimd. Naar de militaire correspondent van het DNB verneemt, heeft de Duitsche legerlei ding in het gebied van Charkof Woensdag de plaats Achtyrka volgens de plannen ont ruimd. De bolsjewisten hielden de stad nog onder vuur toen de Duitsche troepen reeds de plaats verlaten hadden. Himmler aanvaardt zijn ambt. De Rijksminister voor binnenlandsche zaken Heinrich- Himmler, heeft Donderdag zijn ambtsbezigheden aanvaard. Staatssecretaris Stuckart ontving in het ministerie van binnenlandsche zaken den Reichsführer-SS en stelde de ambtenaren, afdeelingsleiders en referenten aan hem voor, die Heinrich Himm ler allen de hand schudden. Vervolgens sprak de Reichsführer-SS tot zijn medewerkers over hun verantwoordelijkheden en plichten. Tevoren had de tot Rijksprotector van Bo- hemen en Moravië benoemde Rijksminister dr. Frick afscheid genomen van het personeel van het tot nu toe door hem geleide ministe rie van binnenlandsche zaken. Hij herinnerde daarbij aan de trouwe medewerking van zijn arbeidskameraden en sprak de verwachting uit, dat het personeel ook in de toekomst met dezelfde trouw voor de eindoverwinning, voor Führer en Rijk, zal arbeiden. De Paus en Bologna Kardinaal-staatssecretaris Maglione heeft namens den Paus een brief gericht tot den aartsbisschop van Bologna, mgr. Rocca, waar in het medegevoel van den Paus tot uiting komt over de verwoestingen, aangericht dooi de Engelsch-Amerikaansche luchtmacht. Als eerste hulpverleening heeft de Paus den slacht offers van de bomaanvallen op Bologna een bedrag van 50.000 Lires doen toekomen. Nauwelijks is in den Wiïringermeerpolder de oogst van het land of men begint reeds weer met het inzaaien voor het volgend jaar. Terwijl een aardappelveld wordt omgeploegd strooit de zaaimachine het koolzaad C.N.F./Kuiper Pax c. Te Serajewo is op 56-jarigen leeftijd een zekere Mohamed Memed- basjitsj gestorven, de eenige muzel man, die betrok ken was bij de sa menzwering tegen en den moord op den Oostenrijksch- Hongaarschen troonopvolger Aartshertog Frans Ferdinand in 1914. Het Britsch- Indische bureau voor bevolkings statistiek heeft he kend gemaakt, dat de bevolking Van Britsch Indië in de laatste tien jaar met 50 millioeS is toegenomen, waar door het totaal aantal burgers mo menteel 399 mil lioen bedraagt. Het sterftecijfer is van 31 per mille gedaald tot 22 per mille. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche oorlogsmarine. „Sport, de mooiste dienst". De sportmiddag begint meestal met een terreinloop, die de leden los maakt. Een lichamelijk genot, dat nie mand zich laat ontgaan, vooral wanneer hij geschiedt bij fraai zomerweer. Bildberichber Andres/Stapf Pax c. Londen en Moskou erkennen comité Giraud-De Gaulle. „Voorwaardelijke" erkenning door de Vereenigde Staten. De Engelsche regeering heeft het Fransche dissiclentencomité in Algiers erkend, zoo wordt officieel in Londen medegedeeld. President Roosevelt heeft Donderdag de voorwaardelijke" erkenning van het comité door de Ver. Staten bekend gemaakt, voor zoover dit in overeen stemming gebracht kan worden met de eischen van de Geallieerde bevelhebbers. Mackenzie King heeft Donderdagavond bekend gemaaktT"dat ook Canada het Fran- sch-e comité zal erkennen. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft radio Moskou bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie eveneens het comité heeft erkend. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld nat het comité thans ook is erkend door Brazilië. De geëmigreerde Belgische regeering te Londen heeft ook dezen stap ondernomen. Inzake de erkenning van het Fransche comité te Algiers, wordt nog vernomen, dat de vertegenwoordiger van dit comité fe Londen, Vienot, het c&mité jn de Engelsche hoofdstad zal blijven vertegenwoordigen, zonder echter den titel van ambassadeur te voeren, daar deze titel is voorbehouden aan vertegenwoordigers van regeering van sou- vereine staten. De Engelsche regeerine zal voorloopig te Algiers vertegenwoordigd blij ven door den Engelschen minister voor Noord-Afrika, Mc. Millan. Zwitserland brengt de nota van Ital'ë over. In het Zwitsersche bondspaleis verklaart men, dat het Zwitsersche politieke departe ment en in het bijzonder zijn afdeeling voor de buitenlandsche belangen die onder leiding staat van minister De Pury, belast is met het overbrengen van een nota van de Italiaarfsche regeering inzake de verklaring van Rome tot open stad, aan de regeeringen te Londen en Washington. (Zwitserland is immers belast met het behartigen der belangen van Enge land en de Ver. Staten in Italië gedurende den oorlog.) De afdeeling voor de buitenlandsche^belan- gen ta Bern heeftonmiddellijk aan dezen wensch gevolg gegeven en de Italiaansche nota naar Londen en Washington overge bracht. De nadere ontwikkeling van deze ge heele aangelegenheid zal afhangen van de houding die de Britsche en Amerikaansche regeeringen zullen aannemen. Ingeval men van Geallieerde zijde op positieve wijze zou reageeren op de aangekondigde maatregelen tot demilitariseering, teneinde van Rome een open stad te maken, is het niet uitgesloten, dat de Italiaansche regeering aan Zwitserland zal verzoeken bepaalde controle-functies op zich te nemen. Een dergelijk verzoek is ech ter nog niet gedaan en dat is de reden, waar om men zich in het Zwitsersche bondspaleis hierover verder niet uitlaat. Engelsche arbeiders eischen „burger-charta". Het Congres van de Engelsche Arbeiders unie heeft een eisch ingediend tot instelling van een „burger-charta" volgens hetwelk de toestand der arbeiders na den oorlog aan zienlijk zal moeten worden verbeterd. De verliezen der Geallieerden In de Salomonsarchipel Het Janansche blad Yomioeri Hotsji pu bliceert. een lijst van de verliezen van den vijand sedert 30 Juni in het gebied der Sa- lomons-eilanden. Volgens deze lijst heeft de vijand ruim 20.000 man verloren, voorts werden behalve de door het hoofdkwartier vermelde scheepsverliezen een torpedoboot- jager. zeven torpedobooten, zeven landings booten, een motortorpedopoot en drie trans portschepen tot zinken gebracht en 5 tor- pedobootjagers, 7 landingsbooten, 1 motor torpedoboot en 4 transportschepen bescha digd, 433 vliegtuigen zijn neergeschoten en 78 op den grond vernield. Ook Pompei getroffen. Tijdens de jongste vijandelijke luchtaanval len op de omgeving van" Napels werd, naai de „Tribuna" meldt, niet alleen» de stad, doch ook het opgravingsgebied van de eeuwen lang bedolven oude stad getroffen. Door een bom werden een buitenmuur van het museum en de tempel van Venus vernield. Luchtaanval op omgeving van Parijs. De Engelsch-Amerikaansche luchtmacht heeft Dinsdag j.l. omstreeks 19 uur opnieuw de Parijsche omgeving gebombardeerd. On der de burgerbevolking vallen slachtoffers t« betreuren. Woningen werden vernietigd. Boris van Bulgarije ernstig ziek. De Bulgaarsche pers pubiiceert het volgen de officieele communiqué: „Zijne Majesteit de Tsaar is sinds drie dagen ernstig ziek. De beste specialisten zijn met de behandeling belast." Zware straffen voor clandestiene slachters Een half tot vijf jaar tuchthuis. Het Deutsche Obergericht heeft zeer streng opgetreden tegen een aantal clandestiene slachters, die misbruik maakten van bestaan de schaarschte aan vleesch om met clande stien geslacht vleesch hooge prijzen en win sten te maken. Zoo werden verscheidene personen uit de- omgeving van Culemborg veroordeeld tot vier twee en één jaar tuchthuisstraf wegens het stelen van vee uit de weide, het frauduleus slachten dier dieren en het verkoopen van het vleesch tegen hooge prijzen. Twee jaar tuchthuisstraf kregen drie in woners der gemeente Zuilichem, die tegen te hooge prijzen schapen hadden gekocht en frauduleus hadden geslacht. Veehandelaren en slagers uit Baarn koch ten en verkochten vee met het doel dit clan destien te laten slachten. Verder slachtten zij een aantal koeien frauduleus. Zoowel de clan destiene slachters als enkele personen dia zich alleen padden beperkt tot het wederver- koopen van het vleesch. werden tot zwara tuchthuisstraffen veroordeeld. Drie hunner kregen vijf jaar tuchthuisstraf, anderen twee, één en een half jaar tuchthuis. Zij, die klei nere hoeveelheden vleesch verkocht hadden, kregen gevangenisstraffen van één jaar tot tien maanden. Inderdaad hebben deze zware straffen tea gevolge gehad, dat de clandestiene slachtin gen iets verminderd zijn Toch zal ook in da toekomst de strafvervolging op dergelijke misdaden, die de voedselpositie van het volk ernstig in gevaar brengen zeer scherp en zwaar zijn, daar dit met het oog op de moei lijke vleeschvoorziening en in het belang van het Nederlandsche volk noodzakelijk is. Men verkeert dikwijls in het onzekere of alleen reeds %en bemiddeling bij den verkoop van het van Xrauduleuse slachtingen afkom stig vleesch als een misdaad tegen het eco nomische leven in oorlogstijd beschouwd moet worden. Een misdadiger ten aanzien van het eco nomische leven in oorlogstijd is echter iedereen, die schaarsche levensmiddelen, hetzij zelf direct aan de stelselmatige levensmiddelenvoorziening onttrekt, hetzij bemiddeling verleent bij den verkoop van dergelijke schaarsche levensmiddelen om door het verhoogen van den prijs zichzelf te verrijken Pakjes voor vrijwilligers. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: in net belang van een goede en snelle ver zending van brieven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met bet vol ledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Nie- derlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1