Haarlemsche Courant Koning Boris van Bulgarije overleden Nieuwsblad voor Noord-Holland Zijn minderjarige zoon Simeon volgt hem op. Duitsche marine beschiet Zweedsche vaartuigen. Diplomatieke démarche 288e Jaargang No. 200 ^Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Ilaariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soeudapleln 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: p. C. Derks Maandag 30 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F«^stdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor XJmuiden: Rembrandtlaan 55* IJrauiden-Oost Uitg s Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Zaterdagavond meldde Interinf uit Sofia: De standaard op het Koninklijk paleis is heden om 17 uur 50 gestreken. Men neeqat derhalve aan, dat Z.M. koning Boris III is overleden. Kort daarna werd door de Bul- gaarsche radio een rede van den minister president aangekondigd. Hij las om 20 uur de volgende proclamatie voor: „Z.M. de Koning, Tsaar Boris III, is na een korte en zware ziekte heden, op 28 Augus tus om 16 uur 22 in den kring van zijn gezin overleden. Onmetelijk is de smart van Bul garije en van het Bulgaarsche volk. Wij allen hebben den heiligen plicht zijn testament uit te voeren en uitsluitend en zonder af te dwa len den door hem aangegeven weg verder te bewandelen." De proclamatie was onderteekend door den ministerrad. In aansluiting hierop is de vol gende. proclamatie aan het Bulgaarsche volk gepubliceerd: „Bulgaren, heden 28 Augustus 1943, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid de troonopvolger Prins Simeon van Tirnovo, de lieveling en de hoop van Bulgarije, volgens 34 van de grondwet, den troon bestegen onder den naam Simeon II van Bulgarije. Op grond van 151 der constitutie zal de ministerraad tot de regeling van de regentschapskwestie de leiding van Bulgarije op zich nemen. Op dit oogenblik roepen wij alle Bulgaren op zich nog hechter om den troon van den Koning te scharen, teneinde in het geioof aan een gelukkige toekomst van Bulgarije en in ver trouwen op God den ingeslagen weg verder te bewandelen. De miiTisterraad. De verkondiging der proclamatie werd be sloten met gejuich voor Koning Simeon van Bulgarije en voor het Bulgaarsche volk. In alle garnizoens van het Bulgaarsche leger, in oud-Bulgarije zoowel als in de door Bulgaarsche troepen bezette gebieden, vond Zondag de eedsaflegging plaats op den jon gen Koning. De door den ministerraad bevolen nationale rouw zal 40 dagep duren. O.a. blijven alle inrichtingen van vermaak dien tijd gesloten. De eerste 7 dagen mogen er ook geen films of tooneelstukken vertoond of concerten ge geven worden. De heilige synode heeft be sloten, dat er voorloopig in het geheele land geen bruiloften gevierd mogen worden. De Bulgaarsche sportleiding heeft geiast, dat alle wedstrijden komen te vervallen. Zondagochtend is in de kathedraal van Sofia een mis opgedragen voor den overleden en voor den nieuwen Tsaar. Alle leden der regeering, het diplomatieke corps, het per soneel van den Tsaar, de generaliteit, de leden van het parlement en hooge ambtena ren, alsmede vele geloovigen waren bij de godsdienstoefening tegenwoordig. De begrafenis van den overleden Koning zal den vijfden September geschieden. De doodsoorzaak. In de overlijdensakte, door het Bulgaarsche ministerie van justitie naar aanleiding van den dood van Koning Boris gepubliceerd, wordt gezegd: „De dood werd veroorzaakt door trombose in den linker hartslagader. door een dubbele longontsteking, door long- en hersenoedeem." Alle geruchten en berichten met betrekking tot de ziekte en den dood van Zijne Majesteit die niet in overeenstemming zijn met de bovengenoemde gegevens uit de overlijdens akte van het Bulgaarsche ministerie van ju stitie. zijn van eiken grond ontbloot en vol komen uit de lucht gegrepen. Koning Boris, een warm vriend van Duitschland. Koning Boris III is geboren op 30 Januari 1894 in Sofia. In 1906 werd de troonopvolger benoemd tot luitenant van de Bulgaarsche weermacht, in 1912 werd hij bevorderd tot kapitein en deed zijn intrede in de gelederen der weermacht. Aan de Balkanoorlogen van 1912 en 1913 en aan den wereldoorlog (1915-'18) heeft hij actief deelgenomen aan alle fronten. Gene- raal-veldmaarschalk Von Hindenburg en ge neraal Ludendorf spreken in hun herinnerin gen op de meest lovende wijze van de hou ding van den Bulgaarschen Kroonprins tijdens die jaren Voor zijn verdiensten tijdens den veldtocht in de Dobroedsja in 1916 kreeg hij de orde Pour ie Merite. Toen Koning Ferdinand I van Bulgarije in het najaar van 1918 na de ineenstorting van het Bulgaarsche front afstand deed van den troon, volgde Koning Boris III hem op 3 October 1918 onder zeer moeilijke omstandig heden op Het verdrag van Neuilly beroofde Bulgarije van vruchtbare gebieden, het in lange oorlogsjaren uitgeputte land stond eco nomisch voor een ineenstorting. Daarbij kwa men ernstige, door bolsjewistische agitatie ontstane ongeregeldheden Op den Koning zelf werden twee aanslagen gepleegd, waar van vooral de aanslag in -de kathedraal van Sofia, die ruim 150 dooden en 200 gewonden eisehte. den ernst van den toestand ken merkte In 1930 trad Koning Boris in het huweliik met Prinses Giovanna van Italië. In 1937 werd de troonopvolger Simeon, vorst van Tirnovo geboren De staatkunde van den jongen monarch heeft de Kroon door alle moeilijkheden en gevaren van de laatste 25 jaar heen geleid Sedert 1936 leidde de Koning onbeperkt de regeering, d.w z hij moet beschouwd worden als de bezieler en schepoer van alle politieke denkbeelden in Bulgarije Zijn regime, dat van zijn jeugd af bepaald wordt door vriend schap voor Duitschland, heeft ook geleid tot het toetreden van Bulgarije tot het Drie- mogendhedenpact. In 1940 gelukte het de door koning Boris geleide Bulgaarsche politiek langs vreedzamen weg de Zuidelijke Do broedsja voor Bulgarije terug te krijgen en het volgende jaar gaf de positie van Bulga rije aan den kant van de landen van het Pact van Drie het land de oude gebieden van Hhracië, Macedonië en Moravië terug, een succes, waardoor het onrecht van het verdrag van Neuilly definitief werd opgeheven. Koning Boris. (Archief H.C.) De Duitsche bladen wijzen er op. dat het bericht over den dood van Koning Boris niet alleen het Bulgaarsche volk in diepe smart heeft gedompeld, doch dat ook het Duitsche volk in deze smart oprecht deelneemt, daar de overleden Koning een warm vriend van Duitschland was. De Berl. Börsen-Ztg. schrijft, dat de bui- tenlandsche politiek van Koning Boris bezon nen en kloekmoedig tegelijk geweest is. Het loon v#n Bulgarije voor het feit, dat de Ko ning een politiek van de groote lijn gevoerd heeft, was de nationale eenwording. Koning Boris heeft zijn ambt opgevat als hoogste verplichting tegenover de natie en de hem gestelde taak. Daarmede is hij ,het voorbeeld geweest van een staatshoofd in het wordende nieuwe Europa en zijn politieke houding heeft Europeesche beteekenis kunnen krijgen. Telegramwisseling. De Führer heeft bij den dood van koning Boris van Bulgarije aan de Koningin-we- duwe het vol'gende telegram van rouwbe klag gezonden: „Het schokkende bericht van het afster ven van Zijne Majesteit Koning Boris heeft mij uiterst smartelijk getroffen. Bulgarije verliest met koning Boris een vorst, die zijn volk met wonderbaarlijken moed en beleid vol inzicht heeft geleid. Ik zelf verlies in hem een trouwen vriend en bondgenoot, wiens aandenken door mij en het Duitsche volk altijd in hooge eer gehouden zal wor den. Uwe Majesteit gelieve de diepe en op rechte deelneming te aanvaarden van mij en het geheele Duitsche volk jegens het Ko ninklijke Huis en de Bulgaarsche natie." Aan den Bulgaarschen minister-president heeft de Führer het volgende telegram ge zonden: „Aan Uwe Excellentie wensch ik wegens het overlijden van Zijne Majesteit Koning Boris de innige deelneming over te brengen van mij en van het Duitsche volk. Ik weet. dat U met uw vorst in zijn histori sche taak voor de toekomst van Bulgarije nauw verbonden waart als trouw raadgever. Met U gevoel ik het zware verlies, dat Bul garije getroffen heeft. Ik zoek U, mijn deel neming ook te willen betuigen aan den Ko ninklijke Bulgaarschen ministerraa-d. Göring en Von Ribbentrop hebben tele grafisch eveneens hun dleedwezen betuigd aan de IConingin-weduwe den broeder van den koning. Prins Kyrill. en den Bulgaar schen minister-president Filoff. Prins Kyrill van Bulgarije heeft den Führer telegrafisch in kennis g.steld van het overlijden van den Monarch. De Führer heeft in een antwoordtelegram zijn oprech te deelneming betuigd. De opvolging en het regentschap. De Bulgaarsche pers publiceert de artikelen van de Bulgaarsche grondwet, die voor het aeval van een vroegtijdig overlijdén van den Tsaar de troonopvolging en het regentschap regelen. De artikelen luiden: Art. 26: Wanneer de Koning den troon be stijgt voor zijn meerderjarigheid wordt tot aan ziin meerderjarigheid een regentschap en voogdijschap aangewezen Art 27: Het regentschap bestaat uit drie regenten, die gekozen worden door de groote Sobranje. Art 32: De opvoeding van den minderjari gen Tsaar en het beheer der goederen wordt opgedragen aan de Koningin-weduwe en aan de voogden. Laatstgenoemden worden aange wezen door den ministerraad in overleg met de Koningin-weduwe. Waarschuwing aan de Zweedsche pers. Duitsche zeestrijdkrachten hebben den 25sten Augustus in het voor de vis- scherij verboden waarschuwingsgebied van het Skagerrak verscheidene vis- schersvaartuigen ontdekt. De vaartuigen werden door waarschuwings schoten opmerkzaam gemaakt, dat zij zich in het waarschuwingsgebied bevonden. Zij verwijderden zich daarna. Des avonds wer den de vaartuigen wederom op dezelfde plaats midden in het Duitsche waarschu wingsgebied aangetroffen. De Duitsche zee strijdkrachten constateerden bovendien, dat van de den nacht tevoren gelegde zeven lichtboeien er nog slechts een brandde en dat de overige hetzij ontbraken of door uit- schroeven van den schakelaar en verwijde ring van het tooteeken onbruikbaar ge maakt waren. Bij de aankomst van de Duitsche oorlogsvaartuigen trokken de vis- schersbooten zich snel terug en trachtten te ontkomen. Zij werden met artillerie beschoten en twee booten werden tot zinken ge- bracht. De vaartuigen hebben derhalve tweemaal op denzelfden dag zich in het waarschuwingsgebied bevonden. Zii hebben zich aldus schuldig gemaakt aan een stelselmatige en opzettelijke overtreding van het verbod tot varen in het Duitsche waarschuwingsgebied. Een onderzoek van den Zweedschen marine-attaché heeft bevestigd, dat het Zweedsche vaartuigen zijn geweest. Het optreden van de Zweedsche booten is niet slechts in striid met de neutraliteit, doch vormt een directen steun voor de vijanden van Duitschland. De Duitsche ge zant te Stockholm heeft namens de Riiks- regeering tegen dit optreden van Zweed sche visschersvaartuigen door een stap bii den minister van buitenlandsche zaken ernstig geprotesteerd en de verwachting "an de Rijksregeering uitgesproken, dat de Zweedsche regeering de schuldigen op ge caste wijze ter verantwoording zal roepen De Rijksregeering heeft verder medege deeld. dat de Duitsche zee=trijdkrachten na deze gebeurtenis opdracht zullen ont vangen de tot nu toe vaak bii het over schrijden van de grenzen van het waar schuwingsgebied getoonde soepelheid te 'aten varen en in de toekomst tegen derge lijke vaartuigen op de vereischte wijze "t> te treden. De diplomatieke correspondent van he* D N. B.. dr. Siegfrierl Horn schrijft: Evenals in verschillende andere geval len heeft ook in de kwestie der beschieting van Zweedsche visschersvaartuigen een deel van de Zweedsche pers. zonder een opheldering ran het gebeurde af te wach ten, in tamelijk viiandigen vorm tegen Duitschland positie gekozen. De thans van Duitsche ziide genubliceer- 4e mededeeling over het gebeurde en de daarin vervatte mededeeling, dat het on treden van de Zweedsche booten niet slechts in striid is met de neutraliteit, doch ook een directen steun voor den vijand be rekent, wordt in politieke kringen te Ber lijn met des te grooter voldoening ont vangen. daar zekere Zweedsche organen blijkbaar onder Anglo-Amerikaanschen in vloed meer en meer een niet onbeden kelijke miskenning van de werkelijkheid '•erraden. Al is van Duitsche ziide deze bouding tot nu toe slechts voor kenmsge- ■ing aangenomen, er zijn, naar men heden ;n toonaangevende kringen in de Riiks- hoofdstad verklaart, zelfs aan de grootste ferughoudendheid bij de beoordeelïng var een situatie grenzen, vooral wanneer deze 'erughoudendheid beantwoord wordt me+ beweringen in striid met de waarheid er met niet te kwal'fieeeren beschuldigingen De stap. dien de Duitsche gezant in op- iracht van de Riiksregeering heeft onder nomen. zal er misschien toe kunnen bü- t ragen het Zweedsche volk opmerkzaam te maken op het gevaar van een onverant- •veordeliike pers. die zonder bedenken ruï nen ingooit, waarvoor, zooals de ervaring 'part uiteindelijk toch steeds het volk moet betalen. Armour onvolqer van Welles? Naar uit politieke kringen te Washinton vernomen wordt zou Armour, de ambassa deur van de Ver. Staten in Argentië, den post gaan bekleeden van onderminister van butienlandsché zaken. Sumner Welles zou naar de meening van deze kringen geen nieuwe functie krijgen en ook niet als ambassadeur naar Moskou of naar een Zuidamerikaansche republiek gezonden worden. Verliezen der Britsche vloot. De Britsche admiraliteit deelt mede dat tijdens de operaties tegen Sicilië de volgen de schepen verloren zijn gegaan: de duik boot Saracen". duikboot ..Parthian" en drie motortorpedobooten, alsmede een ka nonneerboot. .Voorbarige pret." „Voorbarige pret" is de titel van het poli tiek weekpraatje, dat Max Blokzijl heden avond om 18.45 uur via Hilversum I zal hou den. Uitzonderingstoestand in Denemarken. Door den bevelhebber van de Duit-* sche troepen in Denemarken is de mili taire uitzonderingstoestand voor heel Denemarken afgekondigd. De in de vroege ochtenduren van Zondag uitgegeven bekendmaking van den bevel hebber der Duitsche troepen in Denemarken luidt als volgt: De jongste gebeurtenissen hebben aan getoond. dat de Deensche autoriteiten niet meer bij machte zijn. rust en orde in Dene marken te handhaven. De door vijandelijke agenten aangestichte onlusten zijn recht streeks gericht tegen de Duitsche weer macht. Ik kondig derhalve in den zin van de artikelen 42 tot 56 der Haagsche conven tie voor den landoorlog den militairen uit zonderingstoestand af voor heel Denemar ken. Met onmiddellijke inwerkingtreden decreteer ik: 1. De ambtenaren en het personeel in overheidsdienst moeten hun taak loyaal voortzetten. Zij moeten de instructies uit voeren van de daartoe aangewezen Duitscha controleerende personen. 2. Samenscholingen van meer dan vijf personenvin het openbaar zijn verboden, Eveneens zijn alle vergaderingen, ook de niet openbare, verboden. 3. Het sluitingsuur van café's e.d. wordt vastgesteld op het intreden van de duister nis. Van dat tijdstip af is ook elk verkeer op straat verboden. 4. Elk civiele berichtenverkeer is' voor loopig verboden. 5. Elke staking is verboeten. Ophitsing 'tot staking, ten nadeele van de Duitsche weer macht, is begunstiging va i den viiand en wordt in den regel met den dood gestraft. 6. Overtredingen van de hiervoor ge noemde bepalingen worded door de Duitsche ..Standgerichten" gevonnist. 7. Tegen het gebruik van geweld, samen scholingen enz. wordt zonder pardon van de wapens gebruik gemaakt. 8. Aan eiken bewoner van Denemarken, die zich schikt naar de op het volkenrecht berustende ..Kriegsanordnung". wordt in het kader der wetten veiligheid van per soon en van bezit verzekerd ;Na afkondiging van den uitzonderingstoe stand in Denemarken, zoo meldt de Deen sche zender Kaïundborg. hebben de straten het gewone voorkomen behouden. Het Deen sche volk heeft den maatregel kalm ontvan gen. Bevolking en jeugd begrijpen hem en schikken zich. De godsdienstoefeningen vnoden zooals gewoonlijk plaats. Uit het weermachtbericht van 27 Augustus 1943. „Bij de zware «rgvechten in het gebied rondom CHAKKOF heeft de SS pantser- srrenadierdivisie „Das Reich" in den aanval, zoowel als bij den af weerslag bijzonderea roem verworven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke ge vechtswagens stuk." Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft Uw daad? Meld U vrijwillig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS Ersatzkommando Den Haag Korte Vijverberg, Amsterdam Dam 4. NIEUWE BURGEMEESTERS. De Rijkscommissaris heeft den Rijksarchi varis dr. A. Meerkamp van Embden te Mid delburg, die sedert 20 October 1942 belast is met de vertegenwoordiging van den burge meester van Middelburg, definitief tot burge meester van deze stad benoemd. Voorts heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie tot burgemeester benoemd' J. Kooi- stra te Hoogeveen tot burgemeester van An- loo; L. C. Slings te Kortgene tot burgemees ter van Kortgene: J. van de Beke Callenfeld te Woerden tot burgemeester van Wijk bij Duurstede, en A. W. Bosschaart te Utrecht tot burgemeester van Houten. ONMAATSCHAPPELIJKE DAAD ZWAAR GESTRAFT. Opsporingsambtenaren van de Prijsbeheer- sching zijn dezer dagen bij een onderzoek in de manufacturenzaak van Rudolphus Hensen in de Oude Ebbingestraat te Groningen, tot merkwaardige ontdekkingen gekomen De vakken in den winkel waren grootendeels leeg en de winkelbezoeker moest wel denken, dat H. practisch uitverkocht was. De opspo ringsambtenaren. die er de lucht van hadden gekregen, dat hier wel eens iets niet kon kloppen, gingen echter verder en ontdekten in den kelder achter een verwarmingsinstal latie onder emballage en jalouzieën, alsmede in de gang tusschen opgestapelde turf nog een flinke partij kleedingstukken die van meest zeer goede kwaliteit waren geweest, maar door maandenlange vocht-inwerking iti den kelder was een gedeelte verschimmeld en bedorven en voor het gebruik ongeschikt ge worden. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Leeuwarden, aan wien de zaak werd voorge legd. heeft deze onmaatschappelijke daad snel berecht. In een speciale zitting te Groningen is H. op grond van het Prijsvormingsbesluit, hetwelk het achterhouden van goederen ver biedt, veroordeeld tot een boete van f '0.000 en betaling van f 650.proceskosten. De in den kelder gevonden goederen zijn verbeurd verklaard.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1