Haariemsche Courant Balans van het Sovjet-offensief. Nieuwsblad voor Noord-Holland In de Middell. Zee slagschip en kruiser getroffen. Het Deensche kabinet afgetreden. 288e Jaargang: No. 201 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapiein 37. Tel. 1223* Hoofdredacteur: F. C. Derks Dinsdag 31 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Ft^stdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Ijmuiden: Rembrandtlaan 55» ïJnïuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Daraiate. Haarlem K 1297 Enorme verliezen aan manschappen en materiaal. Geringe terrein winst. Ondanks groote numerieke superioriteit nergens een door braak of vernietiging van de Duitsche linies. Het Duitsche weermachtbericht luidt v ,,In de zware veldslagen, die sedert 5 Juli bijna zonder onderbreking in het Oosten voortduren, zijn de bolsjewisten er on danks hun groote numerieke superioriteit niet in geslaagd het Duitsche front te doorbreken en op te rollen. Ook al wierp de vijand zonder rekening te houden met zijn zware verliezen steeds nieu we formaties in den strijd daar waar hij bressen geslagen had, toch gelukte het steeds weer door de verbeten afweer en de tegen aanvallen van onze onvergelijkelijk strijdende inflhiterie, die door de andere wapens schit terend gesteund wef*d, de linies te houden of te heroveren. Waar uitwijkende bewegingen uitgevoerd' werden, geschiedde dit volkomen ordelijk nadat alle voor den vijand belangrijke objecten vernield waren en steeds met het doel het front te verkorten en hierdoor nieuwe reser ves te verkrijgen. Ook Zondag ontstonden in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front zware afweer- gevechten. Het totaal vernielde Taganrog werd volgens de plannen ontruimd. In de beide laatste dagen verloren de bolsjewisten 467 tanks en 82 vliegtuigen. Aan de Oostkust van Sicilië vielen formaties van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht concentraties van schepen aan in de wateren van Augusta. Zij vernietigden twee tank schepen met een gezamenlijken inhoud van 16.000 brt.alsmede twee andere schepen en beschadigden 4 vrachtschepen door bommen zwaar. Bij een ver boven het Westelijke deel van de Middellandsche Zee uitgevoerden aanval plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen vol treffers van zwaar kaliber op een vijandelijk slagschip en op een kruiser. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen wier pen Zondagnacht hier en daar bommen op West-Duitsch gebied. In het gebied van Sjefsk heeft zich het 12e regiment grenadiers van de 31e divisie infari- terie in zware gevechten bijzonder onder scheiden. Voor het publiek moge. naar de militaire correspondent van het DNB schrijft, de- ont ruiming van Taganrog' onverwachts geko men zijn, omdat ook de Sovjets tevoren gee nerlei berichten over desbetreffende ge vechten gegeven hebben, de terugtrekking der'Duitsche troepen uit dezen sector moet evenwel een strategische zijde hebben. Deze manoeuvre bleef door den tegenstander aanvankelijk onopgemerkt en bewijst, dat de Duitsche leiding naar eigen oordeel en op het door haar bepaalde tijdstip hééft ge handeld. In dit verband wijst men er te Berlijn c-p, dat hoe belangrijk afzonderlijke plaatsen en gebieden ook mogen zijn, in het totale ver loop van de gevechten het opgeven van stel» lingen zonder schade mogelijk is, omdat men over voldoende ruimte beschikt. De Duitschers hebben dus zeer snel gèleerd, met Russische maatstaven te rekenen, d.w.z. een elastische strijdmethode te gebruiken; indien die voordeeliger is. menschen en ma teriaal bespaart en den tegenstander des ondanks de grootst mogelijke verliezen wor den toegebracht. Het Italiaansche wermachtbericht luidt als volgt De haven van Augusta is aangevallen door een onzer formaties vliegtuigen en door Duit sche bommenwerpers, die vier eenheden trof fen met een totalen inhoud van 21.000 ton. Een tankschip van 8000 ton werd door bom- Het Duitsch-Zweedsche incident. Dr. Adolf Halfeld schrijft in het „Ham burger Frenideijblatt": het Duitsch-Zweed sche incident in het waarschuwingsgebied van het Skagerrak geeft helaas aanleiding de betrekkingen tusschen de beide nabuur volken aan een principieele beschouwing te onderwerpen. Niet het episodische van het afzonderlijke geval is aan de orde, maar het feit, dat een dergelijk voorval vooral uitdruk king is van een atmosfeer, die op Zw^edsch gebied steeds verder om zich heen heeft ge_ grepen. Op zichzelf genomen bestaat er ook thans geen reden om de neutraliteitspolitiek van de Zweedsche regeering in twijfel te trekken. De houding van teen groot deel van de Zweedsche pers geeft Duitschland in- tusschen het recht te spreken van- een Zweedsche neutraliteit met dubbelen bodem inzooverre dat de openbare meening van het land in veie van haar leidende organen partij heeft gekozen tegen Duitschland in dezen oorlog. Het doet aan als een uitdaging, wan neer „Göteborgs Posten" het optreden der Duitsche strijdkrachten tegen de Zweedsche visschersbooten „de ruwste daad, ooit voor gekomen, een onmenschelijkheid en een schandelijke misdaad" noemt en uitvallen, die spreken van „ziekelijken moordlust" en van „den hysterischen Duitschen overval" worden in Duitschland beschouwd als een beleediging van de Duitsche wapeneer. Het zal in de toekomst blijken of de journalis tieke olifanten aldus niet zeer veel waarde vols in den porceleinwinke! van het Zweed sche volk hebben kapotgetrapt. men getroffen en is geëxplodeerd. Een ander tankschip van denzelfden inhoud is in brand' geraakt. In het Westelijke bekken van de Middel landsche Zee is een vijandelijk convooi onder schept door Duitsche vliegtuigen, die schade toebrachten aan een slagschip en aan een kruiser. Groote formaties vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op Orte, in de omgeving van Napels, in de provincie Salerno en op Catanzaro, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Zeven vliegtuigen werden dogr onze jagers neergeschoten en twee door Duitsche jachtvliegtuigen. Een Spitfire is brandend neergestort, getroffen door het af weer vuur. (w.g. Generaal Ambrosio). München-Gladbach en Rheydt gebombardeerd. Formaties vijandelijke bommenwerpers heb ben in den nacht van 30 op 31 Augustus plaatsan in het Rijnland, vooral de steden München-Gladbach en Rheydt met brisant- en brandbommen aangevallen. De bevolking leed verliezen. Aan kerken, scholen en ziekenhui zen, woonhuizen en openbare gebouwen ont stond aanzienlijke schade. Het aantal neer geschoten vijandelijke vliegtuigen bedraagt tot dusver 25 en heemt voortdurend toe. Japanners op Santuau geland. Domei meldt uit Sjanghai, dat eenheden van de Japansche vloot op 28 Augustus des ochtends op verrassende wijze in de haven van Santuau in Noord-Foekien aan land zijn gegaan en op het oogenblik bezig zijn met de zuivering van het gebied. Naar vernomen wordt, loopt de actie glad van stapel. Volgens welingelichte waarnemers zijn door deze landing de Amerikaansche plan nen om de haven Santuau als duikbootbasis te gebruiken in de kiem gesmoord. Santuau ligt op het eiland Santu in de Sansja baai in het Noord-Oosten van Foe- kien en is toen het nog een klein dorp was voor het vervoer van thee opengesteld. De haven heeft voor Japan strategische waarde daar hij tegenover Taiwan ligt. Het aantal inwoners bedraagt 10.000. De stad staat be kend als centrum voor den thee- en tabak handel. Bespreking tusschen Eden on Maisky. Naar de Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda meldt, hebben Eden en Maisky, die Zondag gelijktijdig te Londen zijn aangekomen, Maandag onderhandeld "over de te verwachten Driemogendheden-conferen- tie. Men hoopt, zoo schrijft het blad, dafdeze conferentie reeds binnen twee of drie weken zal kur#ien worden gehouden. De verandering in Zwedens regeering. De Zweedsche regeering heeft Maandag vergaderd in. het zomerverblijf van den Ko ning op het eiland Oeland. Het ontslag van den minister van justitie werd aanvaard; als zijn opvolger is benoemd Bergqaist. Nieuwe ministers zonder portefeuille, z.g. consulta tieve staatsraden, zijn Quensel en Rübbestad. Een socialistische krant in Italië. De na de fascistische revolutie verboden socialistische krant „Avanti" die gedurende verscheidene jaren te Parijs werd uitgegeven, zal binnenkort weer in Italië verschijnen. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft het ministerie Scavenius op 29 Augustus bij den Koning zijn ontslag aanvrage ingediend en heeft te'rstond opgehouden te fungeeren. Het beheer aan dé ministeriën en secre tariaten-generaal wordt voorloopig geleid door debetrokken hoofden \'an departemen ten. secretarissen-generaal of directeuren. Voor zijn aftreden heeft het ministerie een verklaring afgelegd, waarin het zich tot liet volk richt met de aanmaning, rust en bezonnenheid aan den-^dag te leggen, en waarin het alle ambtenaren in openbaren dienst' oproept, op hun post te blijven en hun werk in het welzijn van land en volk voort te zetten. Inzake Jiet afkondigen van den staat van beleg in Denemarken wordt in bevoegde Duitsche kringen verklaard: de beveiliging van de Deensche kust in e~r> 'n verbanri m°t het seizoen belangrijk oogenblik maakte dit evenzeer noodzakelijk als de beveiliging van de rust en orde tegen elementen, dieaan den vooravond van het vijfde oorlogsjaar de aandacht op zich probeeren te vestigen. Dat het Deensche voltes^ zijn overgroote meer derheid zijn kalme en bezonnen houding,be waart, behoeft nauwelijks betoog. De tot- d us ver uit Kopenhagen ontvangen inlichtin gen bevestigen dit. Aan den anderen kant dulden de wetten van den oorlog geen toe gevendheid. De Duitsche weermacht, die de bescherming van Denemarken op zich ge nomen heeft, zal deze taak blijven vervullen zoolang de oorlog niet ten einde is. Volgens een later ontvangen bericht is het binnenlandsphe Deensche berich tenverkeer (post. telegraaf, telefoon) met onmiddellijke inwerkingtreding weer toegelaten. Lijk van Koning Boris opgebaard. Het stoffelijk overschot van Boris III is in den afgeloopen nacht naar de Alexander Lewski-kathedraal te Sofia overgebracht. Onder den grooten koepel van de kathedraal is een katafalk gebouwd, waarop de Ko ninklijke standaard ligt. Daarop rust be dolven onder de bloemen de Tsaar. Bij de katafalk staat een eerewacht. De met rouw floers bedekte vlaggen van alle regimenten der hoofdstad staan rondom de katafalk. Aan de voeten van den gestorven Tsaar lig gen groote kransen in de Bulgaarsche kleu ren. Zonder onderbreking stroomen sedert Maandagochtend negen uur de mensehen naar de kathedraal om langs de baar van hun gestorven Koning te defileeren. Alle lagen der bevolking, vooral eenvoudige bur gers en boeren gekleed in nationale kleeder drachten, trekken met bloemen en-kaarsen in de hand langs den overleden Koning en nemen afscheid van hem. De Führer heeft na het overlijden van Koning Boris door middel van den staats minister en chef van de Prasidial-kanzlei dr. Meissner aan den Koninklijk Bulgaarschen gezant Sagorof zijn leedwezen betuigd. Na mens den Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft staatssecreta ris Von Steengracht een bezoek gebracht aan het Bulgaarsche gezantschap en den ge zant het leedwezen der Rijksregeering be tuigd. De Prasidial-Kanzlei. de Rijkskan selarij, het ministerie van buitenlandsche z£ken en de Rijksdag hebben de vlag half stok geheschen. Admiraal Robert ziek. Uit San Juan (Portoricö) wordt gemeld, dat de afgetreden hooge commissaris van Fransch West-Indië, admiraal Robert, ziek is en ter behandeling Jn een ziekenhuis ligt. Voorts verluidt, dat de met Robert van Martinique naar Portorico gekomen Fransche officieren van plan zijn,- via Spanje naar Frankrijk terug te keeren. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmariiie. Na den dienst gaan de jongens gezamenlijk uit. In prettige kame raadschappelijke bijeenkomst wordt hier de vrije tijd doorge bracht met het wisselen van gedachten en aldus kracht ver zameld voor den komenden dienst. (Bildberichter Andres/Recla Pax c) Het Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft een tweede uitwisseling van Japansche en Ame rikaansche staats burgers en Chileen sche ambtenaren aangekondigd. In totaal komen on geveer 1500 burgers van verschillende staten voor de uit wisseling -in aan- merking. De Hongaarsche R ij k s bestuurder heeft den bevelheb ber van het tweede Honved-leger.gene- raal-overste Jony, op diens verzoek eervol ontslag uit cïbn dienst verleend Tusschen Vati caanstad en Tokio is thans een directe telegrafische ver binding tot stand gekomen. De vroegere secretaris van de fascistische partij, Ettore Muti, drager van de gouden dap perheidsmedaille, is op 41-jarigen, leef tijd overleden. DE ROOFSTAAT. D. Merkwaardig en veelbeteekenend is de stilte, die plotseling is gedaald na het slot-communiqué van de conferentie van Quebec. Wel mocht" het in het diplomaten- jargon heeten, dat opnieuw de volkomen overeenstemming van gevoelens en inzich ten der confereerende partijen was geble ken, het is onmiskenbaar, dat er op die eens gezindheid nog wel wat valt af te dingen en terecht kon in de Britsche pers worden be toogd. dat men zich niet kan losmaken van den indruk, dat er te Quebec geschillen gerezen zijn, die nader overleg gebieden. Goed beschouwd kan dit geen gewonde- J'ing wekken en welbekeken zou 't vreemder zijn, wanneer Quebec een apotheose van Anglo-Amerikaansche eensgezindheid had opgeleverd dan. gelijk thans wordt "aan genomen, verschil van meening zich had geopenbaard. Want sinds 1940 is het nu eenmaal voor ieder, die zijn oogen niet in den zak heeft, duidelijk, dat Amerika slechts één doel beoogt en dat is uitbrei ding van gebied, uitbreiding van invloed, uitbreidingxvan macht. Daar heeft men in Washington mooie methoden met even mooie namen voor bedacht, al kwam het dan op leelijke methoden met mooie na men neer. Hoe het zij, een ontzagwekken de reeks van steunpunten, bezette gebie den, strategische voordeelen economische overeenkomsten en bindende belof1"™ gen er getuigenis van af, dat Amerika zich in 1940 tot een rooftocht heeftopgemaakt en een buit heelt binnengehaald waarvan de omvang wellicht pas na.den oorlog goed zal blijken. En bij dit alles is de bondge noot Brittannië de partij, die vferrewee het gröot?te gedeelte van het gelag t° betalen krijgt. Allengs is gebleken, dat R bij dit alles nog niet aan het einde va" Win wenschen is en dat de groote slag feitelijk nog geslagen moet woeden, te Hn de Amerikaansche penetratie in de Britsche dominions. Meer en meer wordt het dui delijk, dat Canada zich nauwelijks Ameri ka van het lijf kan houden, dat Australië en Nieuw-Zeeland eveneens op de nomi natie staan. En de tragedie voor Groot- Brittannië is. dat dit land nu eenmaal op het hellende vlak is aangeland, en dat het menschelijker wijs gesproken onmogelijk zal blijken, de aanvallen van den heb"'eh- tigen bondgenoot te weerstaan. Want En geland is aan het einde van de meeste zijner hulpbronnen en werd in zoo meni gerlei opzicht afhankelijk van het Ameri kaansche vermogen, dat het zich in de po sitie bevindt van bondgenoot met den rang van vasal, O. zeker, de voorstelling van zaken is nog altijd anders en de New York- sche correspondent van de Daily Mail moge aan ziin blad seinen, dat de nieuw aangekondigde conferentie tusschen Chur chill en Roosevelt in „uitzicht setelt bri de staatslieden voorzichtig in de richting van een gemeenschappelijke br''- and- sche politiek werkzaam ziin voor het Brit sche empire en de Vereenigde Staten", de feiten bewijzen, dat deze gemeenschaope- lijke buitenlandsche politiek Engeland tot dusver bitter weinig voordeel heeft ge bracht en onberekenbaar verlies heeft be rokkend. Deze overeenkomst, zoo wordt verder verklaard, zou in de plaats van de Monroe- doctrine komen, aangezien het Amerikaan sche volk thans rijp zou ziin voor eert samengaan met Engeland. En wanneer men dan verder verneemt, dat de Repu- blikeinsche Partij in September een voor stel zal behandelen van den Senator Kei- land, behelzende het programma van een Engelsch-Amerikaansch defensief verbond, neerkomende op een zeer nauwe alliantie der beide lanflfen bespeurt men ook hier weer de greep, waarmede Washington den bondgenoot vasthoudt en zal blijven vast houden. \J£at nu is de ondergrond van dit alles, van deze Amerikaansche rooftocht, van dit verlaten van de Monroe-doctrine, het beginsel immers, dat nimmer wilde weten van Amerikaansche deelneming in belan gen, die buiten het eigen continent liggen? Hier vergete men niet, dat achter dit alles Roosevelts mislukt gouvernement staat, Roosevelts staatkunde. die reeds jaren voor den oorlog het land den vloek der werkloosheid bezorgde. Na den oorlog zal 't niet beter zijn; Fleming, de Amerikaan sche expert op het gebied van arbeidsvraag stukken heeft op een vergadering van eco nomen te New-York verklaard, dat er in de Vereenigde Staten na den oorlog vijftien miliioen werkloozen zullen zijn, waarvan zeven miliioen oud-strijders. En nu bracht Roosevelts New Deal het land aan den rand van de ontreddering, maar het denkbeeld van 15 miliioen werkloozen, dat wil dus zeggen, dat straks ongeveer 50 miliioen Amerikanen armlastig zouden zijn moet een schrikbeeld vormen, dat zelfs Roosevelt en de achter hem staande Wallstreet met ontzetting slaat en hem dwingt tot den rooftocht, die hem de zoo gewenschte af zetgebieden in 'handen rfioet spelen. Doch de remedie zal falen, omdat het systeem ondeugdelijk is bevonden. Want dit is niet meer de tijd der Roosevelts en der Wallstreet magnaten, die geld, geld en nog eens geld als eenig middel en als eenig doel aanmerken. Dit is de tijd, waarin de arbeid en het loon voor den arbeid en de plicht tot den arbeid en het recht op ar beid en de zegen van den arbeid de wereld: weer zullen verheffen. De arbeid, die ook deze vijftien miliioen aanstaande werkloo zen brood zal kunnen verschaffen op Ame- rikaansc'nen bodem. Het systeem is ondeugdelijk bevonden en daarom zal de Amerikaansdhe rooftocht onzer dagen niet anders dan nieuwe teleur stelling kunnen voortbrengen,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1