Haariemsche Courant Mislukte landingspoging in Zuid-Italië Groote terreuraanval op Berlijn. Duitsche successen in de Zee van Azof. Nieuwsblad voor Noord-Holland Duitsche luchtmacht valt weer Augusta aan. Boven Napels 26 vliegtuigen neergeschoten. Duikbooten vernietigen 34-000 b.r.t. f m Ül PP SI ,*3P1 U;\ i w m Verliezen der Geallieerden zeer hoog. 288e Jaargang No. 202 i Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 1 September 1943 VerschUnt dagelijks, behalve op Zon- en F4^stdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmiuden: RerabrandtLaan 55» IJmuiden-Oofit Uiig Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Naar van militaire zijde vernomen wordt, heeft Zondag j.l. een tamelijk sterke Engcl- sche groep van 400 man ten Zuidwesten van Reggio (Calabrië) een landingspoging gedaan aan de punt van de Italiaansche laars. De tegenmaatregelen hebben ertoe geleid, dat deze groep tot op 30 man, die zich in de ber gen schuil houden en afzonderlijk gevangen genomen worden, vernietigd werd. Dit is, naar men hier verklaart, onge twijfeld een poging om een Engelsch lan- dingshoofd voor te bereide^. Dit blijkt al duidelijk uit het feit, dat men een om vangrijke hoeveelheid radio-instrumenten heeft gevonden, die reeds gemonteerd waren. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Formaties Duitsche vliegtuigen hebben nieuwe aanvallen ondernomen op voor an ker liggende schepen op de reede van Augusta Een vrachtschip van middelbare tonnage en eenige speciale ontschepingsvaartuigen wer den getroffen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: De vijand zette zijn aanvallen op den Zui delijken en centralen sector van het Oostelijk front ook Maandag met onverminderde hevig heid voort. De verbitterde gevechten zijn nog aan den gang; 97 Sovjet-tanks werden stuk geschoten. In het zeegebied ten Westen van Tagan rog brachten lichte Duitsche vlootstrijd- krachten van 6 vijandelijke kanonneer- motorbooten er 2 tot zinken, schoten 2 bommenwerpers neer en maakten gevan genen. Bij de gevechten in de afgeloopen week aan het Mioesfront heeft zich het derde bataljon van het grenadiersregiment 70 onder bevel van eersten luitenant Kecht bijzonder onder scheiden. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen deden opnieuw overdag een aanval op de haven Augusta en beschadigden in een verrassende scheervluchf een vijandelijk transportschip alsmede een landingsboot zwaar. In luchtgevechten werd daarbij een Spitfire vernietigd Duitsche jagers scho ten in het gebied van Napels van een formatie bestaande uit 60 aanvallende vijandelijke vliegtuigen er 26 neer. Boven den Atlantischen Oceaan schoten Duitsche jachtvliegtuigen met groote actie radius een groote Britsche vliegboot neer. Sterke vijandelijke luchtstrijdkrachten vie len Maandagnacht West-Duïtsch gebied aan, vooral de steden München-Gladbach en Rheydt. De vernielingen en de verliezen on der de bevolking zijn aanzienlijk. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten volgens de tot dusverre ontvangen rapporten 25 der aanvallende Britsche bom menwerpers neer. Duitsche duikbooten brachten in de Mid- dellandsche Zee en in de randgebieden van den Atlantischen Oceaan vijf schepen met een gezamenlijken inhoud van 34.000 brt.; een torpedojager en vier transportzeilschepen tot zinken. Zij torpedeerden voorts een tankschip van 10.000 brt. en schoten boven den Atlantischen Oceaan vier vijandelijke vliegtuigen neer. In de Zwarte Zee vernietigden duikbooten twee Sovjet-bewakingsvaartuigen en een zee sleepboot met drie vaartuigen. Het Deensche Koningspaar. Naar Berlingske Tidende meldt, bevinden de Deensche Koning en Koningin zich nog steeds op kasteel „Sorgen Fry" bij Kopen hagen. De gezondheidstoestand van den Ko ning blijft bevredigend. De Kroonprins en de Kroonprinses vertoeven, evenals tot dus ver. in hun paleis op de Amaliaburcht te Kopenhagen. De Zweedsche Rijksdag. Over de mogelijkheid de Zweedsche Rijks dag vroeger bijeen te roepen dan gewoonlijk het geval is, wordt in politieke -kringen hevig gedisputeerd. Oorspronkelijk was de voor dit jaar uitgeschreven herfstvergadering van den Zweedschen Rijksdag op 15 October bepaald De gespannen buitenlandsche politieke toe stand en vooral de omstandigheden in de aan grenzende Scandinavische landen' heeft de vraag doen rijzen of het niét doelmatiger is den Rijksdag dit jaar vroeger.bijeen te roepen. De vijandelijke luchtmacht heeft Maandag aanvallen ondernomen op Civita-Vecchia, Decimo (Cagliari) en op de omgeving van Napels. Telkens aangevallen door Italiaan sche en Duitsche jagers, die zich stoutmoedig op de bommenwerpers en de tweemotorige escorte-vliegtuigen stortten, verloor de vijan delijke luchtmacht boven Lazio en Campania 40 toestellen. Tien werden neergeschoten door onze jagers, 27 door Duitsche jagers en 3 door de batterijen luchtdoelgeschut. (w.g. generaal Ambrosio) Waar is Ciano? De vroegere Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken en schoonzoon van Musso lini, graaf Gaieaza Ciano, heeft met zijn gezin Rome verlaten. De Corriere Delia Sera deelt daaromtrent mede, dat graaf Ciano zijn wo ning in de stadswijk Parioli sinds de 26e Juli niet had verlaten, zoodat algemeen werd aan genomen, dat hem huisarrest was opgelegd. Vrijdagmorgen 27 Aug. heeft men den graaf nog voor het venster van zijn woning zien staan; kort nadat de gravin met de kinderen was uitgegaan en niet weer teruggekeerd, stel de men vast, dat ook graaf Ciano zich niet meer in het huis bevond. Het huispersoneel was betaald en ontslagen. Men neemt aan. dat graaf Ciano het huis verkleed verlaten heeft, daar het ononder broken door acht agenten werd bewaakt. Waarhen de graaf zich met zijn gezin heeft begeven, is nog niet bekend. Ook over de verblijfplaats van Grandi is niets bekend. Eenigen tijd geleden heeft men slechts door geruchten vernomen dat hij zich te Lissabon bevindt. De prefect van de provincie Rome,- staats raad Presti. \rerlaat 8 September zijn post en treedt uit den staatsraad. De minister van binnenlandsche zaken heeft hem den dank overgebracht voor hetgeen hij in de 7 jaren van zijn ambtsvervulling heeft gepresteerd Rust in Denemarken. In geheel Denemarken heerscht volgens de laatste berichten volledige rust. Nergens wordt gestaakt. Op de plaatsen waar het tot staken is gekomen, wordt weer normaal gewerkt. Ook de politie verricht weer op normale wijze haar dienst. Tijdens den staat van beleg heeft men slechts éénmaal van het standrecht moeten gebruik maken en wel in een rechtszaak te gen een man en een meisje die een plakkaat hadden afgescheurd. Zij werden tot gevan genisstraf veroordeeld. De directeur van politie te Kopenhagen heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat met het oog op de kalme houding van' de Deensche bevolking in de eerste dagen van den militairen uitzonderingstoestand, met onmiddellijke inwerkingtreding een reeks verlichtingen in de uitgevaardigde voor schriften zullen worden ingevoerd. Zoo wordt het verbod om zich op straat te be vinden thans beperkt tot den tijd van 11 uur des avonds tot 5 uur des ochtends. Het slui tingsuur van café's, schouwburgen en bios copen, dat was vastgesteld op 8 uur des avonds, wordt uitgebreid tot 10 uur. Het tram- en autobusverkeer wordt dienover eenkomstig uitgebreid. De mededeeling van deze verlichting in de voorschriften, die in de stad door radio wagens van de politie werd bekend gemaakt, werd door de bevolking met groote voldoe ning aangehoord. De Kopenhagensche bladen, die na een stilstand van een dag weer verschenen zijn", schrijven dat de iJeensche bevolking rust en ernst aan den dag* heeft gelegd en den^toe- sta-nd met begrip onder het oog heeft «gezien. Faederlandet wijst op het nuchtere realisme van de Kopenhagenaars en zegt, dat slechts enkelen onverantwoordelijken elementen de ernst-van den toestand onder het oog moest worden gebracht. Te Berlijn worden uit lüngelsche bron af komstige inlichtingen beschouwd als een bevestiging, dat van buiten af onder Brit- schen invloed onrust in Denemarken is ge zaaid en aangewakkerd en dat zelfs para chutisten hiervoor gebruikt zijn. -ï Gereed voor den sprong. Een aantal Hs. 123 op een vliegveld in de nabijheid van het Koeban-bruggehoofd. (PK Weber HH St. P. c» KORT NIEUWS Naar „Novo Vre- me" meldt, zijn in een plaatsje in Ser vië twee Engel- schen in Servische kleederdraeht opge spoord en gearre steerd. Op hen wer den 8 K.G. goud en plannen van te ver woesten objecten aangetroffen. Een toren van 80 meter hoogte de hoogste van Europa die dienst moet doen bij het africh ten van paraehu- chutisten, is te Boe d a p e s t ingewijd door den Hongaar- schen minister van nationale defensie Het is de bedoeling daf de jongeren organisatie „Ne- vente" 6ij haar oefeningen van de zen toren gebruik zal maken. In den nacht van 31. Aug. op 1 Sep tember is een nieuwe Britsche terreur aanval op Berlijn ondernomen. De gereorganiseerde Duitsche lucht afweer heeft den aanvallers uiterst zware verliezen toegebracht. De forma ties Britsche bommenwerpers werden verstrooid en nieerendeels genoodzaakt haar bommen lukraak uit te werpen. Door de doeltreffende afweer werd de gesloten aanval van de formaties Britsche bonimenweriters verijdeld. Bo ven en beneden de wolken ontwikkelden zich hevige luchtgevechten, in welker verloop talrijke Britsche bommenwer pers werden neergeschoten. Het totale aantal der Britsche verliezen bij dezen nieuwen terreuraanval op de Rijks- hoofdstad is thans nog niet te overzien. Vast staat evenwel reeds, dat de Duitsche lucht verdedigingsstrijdkrachten afweergeschut zoowel ais nachtjagers, de Britsche lucht macht uiterst zware verliezen hebben toe gebracht. Het aantal neergeschoten vijandelijke bom menwerpers bij den aanval op Berlijn in den afgeloopen nacht bedraagt, naar het D.N.B verneemt, tot nu toe reeds meer dan dertig De luchtvaartcorrespondent van de „Daily Mail" Colin Bednall, wijst op de zware ver liezen van Engelschen en Amerikanen tijdens hun luchtaanvallen. Reeds uit het feit, dat men den aanvallen den bommenwerpers steeds meer jagers mee geeft, zoo schrijft hij, blijkt hoezeer de tegen stand van de Duitsche luchtmacht is gegroeid. De Duitsche afweer is belangrijk krachtiger dan men gemeenlijk in Engeland aanneemt. Het is volkomen onjuist wat vele menschen meenen, dat het bombardeeren van Duitsch- land een volkomen- eenzijdige zaak is. De Britsche en Amerikaansche vliegtuig bemanningen leggen geen lichtvaardig opti misme of bijzonder vertrouwen op een snelle overwinning der Geallieerden aan den dag. Tijdens een kort geleden aan een Britsch vliegveld gebracht bezoek heeft Bednall zich ervan kunnen overtuigen, dat de Engelsche en Amerikaansche vliegers vast van meening zijn, dat de Geallieerden een harden en moei lijken weg voor zich hebben. De tegenstand van de Duitschers bij de luchtverdediging, zoo verklaart Bednall is zonder weerga. De Duitsche luchtverdediging" wordt door zeer bekwame handen geleid pe Vijand moet een groot aantal nachtjagers hebben, want zoowel bij den luchtaanval op Berlijn als bij dien op Neurenberg zijn vijan delijke jagers in zeer grooten omvang bij de verdediging gebruikt Beide steden liggen te ver uiteen dan dat men mag aannemen, dat het beide malen dezelfde nachteskaders zijn geweest, waarop de Anglo-Amerikaansche eskaders bommenwerpers feijn gestuit De verliescijfers der Anglo-Amerikaansche eskaders bommenwerpers zijn volgens Bed- nell zoo hoog, dat het gevaarlijk zou zijn ze als van geen belang te beschouwen Eeniger lei zelfvoldaanheid mag niet opkomen Bed nall heeft gesproken met leden der bemannin gen van Britsche en Amerikaansche bommen werpers, die tijdens den jongsten luchtaanval op. Berlijn en Neurenberg met eigen oogen hebben gezien hoe vijf, vaak zelfs zes van de met hen vliegende bommenwerpers tegelijk werden neergschoten. De bij de Britsche openbare meening veei voorkomende opvatting, aldus Bednall, dat de Engelsch-Amerikaansehe luchtmacht verlie zen kan uithouden, die tien procent van de aanvallende vliegtuigen niet te boven gaan. is onjuist en van eiken grondslag ontbloot Men moet bedenken, dat volgens onofficieels ramingen de vervaardiging van een enkel viei motorig vliegtuig 70.000 werkuren kost. Dit geeft een inzicht hoe zwaar voor de geheele productie ook het verlies van maar één enke len grooten bommenwerper weegt, afgezien daarvan, dat telkens een waardevolle be manning mede verloren gaat. NA VIER JAAR. D. Toen in den vorigen wereldoorlog het vierde oorlogsjaar ten einde spoedde, was de vrede in het gezicht. Verscheiden niet te misduiden teekenen vjezen er op, dat de beslissing aanstaande was en de gebeur tenissen van November 1913 vormden voor weinigen een verrassing. Nu de wereld dezer dagen het vijfde oor logsjaar van den tweeden wereldoorlog in gaat, stemt het mistroostig, te bedenken, dat er thans hoegenaamd geen teekenen op wijzen, dat het einde van den krijg in uit zicht is. Integendeel, nog' is naar mensche- lijke berekening het hoogtepunt van het treffen niet bereikt en dagelijks worden nieuwe beproevingen toegevoegd aan de rampen, die de gansche wereld van de pool streken tot den evenaar teisteren. Wat in September 1939 nog een conflict leek, dat, zij het met moeite en inspanning gelocaliseerd zou kunnen blijven tot West en Centraal Europa, is uitgegroeid tot een wereldbrand, die zoo goed als de geheele wereld tot oorlogsterrein heeft gemaakt en de inzet is niet langer een stad of hoogstens een landstreek; het gaat thans om een. gansch continent. Het gaat om Europa. Het gaat om bezit of verlies van de vrijheid van ons werelddeel en het is op zichzelf van minder belang of deze vrijheid ten deel zou vallen aan een wereldbéstormend bolsje wisme of aan een winsthongerig en buitbe lust Amerikanisme, het gaat in deze jaren om zijn of niet-zijn van ons werelddeel, in bet bijzonder van die gebieden, die door de energie en het scheppend vermogen hunner bewoners eeuwen en eeuwen lang richting en leiding hebben gegeven aan alle volken de>- aarde. Dit is de groote dreiging dezer tijden: Zou Europa in deze worsteling het onderspit moeten delven, dan valt het ten prooi aan het verderf en. nogmaals, het is van einig belang of de ontreddering zou komen in de gestalte van den volkscommissaris met zijn methoden van roof, doodslag en verpauperi- seering der millioenen dan wel in den vorm van een vredestractaat dat Europa tot Ame- rikaansch wingewest zou degradeeren, in beide gevallen zou de schaduw over Europa strijken en te niet doen wat de geslachten die ons voorgingen hebben verworven en opgebouwd aan zedelijke, religieuse en maatschappelijke waarden. Zoo is de strijd om Dantzig uitgevroeïdf tot den strijd om Europa. Men kan verschil len in waardeering over de wijze waarop deze oorlog wordt gevoerd en, te goeder of te kwader trouw, bepaalde ideologieën ver eenzelvigen met dezeW-strijd om het zelf behoud. Wie zich echter voor één dag kan ontworstelen aan den indruk der bijkomstig heden, zal moeten beamen, dat in dezen strijd, dat in deze vier jaren de landen die zich hebben ingezet als kampioen voor het behoud van de erfenis der eeuwen ongeloof lijke daden hebben verricht; daden, van zoo ongemeten beteekenis, dat in haar wereld- historischen omvang wellicht de verklaring en de verontschuldiging ligt voor het on verstand onzer dagen, dat nog maar altijd in den Amerikaan den weldoener en in den bolsjewiek den redder ziet. Het zij zoo. Ook hier zal de toekomst verhelderend werken. God geve, een toekomst die een vrij Europa en een vrij Nederland weer doel van leven geeft. Er valt niet aan te denken, zelfs bij be nadering een overzicht te geven van wat de oorlog in deze vier jaren teweeg bracht. Langs een Eui-opeesch grensgebied van dui zenden Kilometers liggen de fronten, deze in maanden- jarenlange afwachting van een aanval waartoe tot dusver blijkbaar het vermogen te kort schoot, gene in onafgebro ken strijd tegen de millioenenlegers van Stalin, die nu al welhaast een jaar hunkert en wroet om een zwakke plek te vinden voor een doorbraak naar de voor de Sovjets verloren gebieden. Het zij erkend: alleen Sovjet-Rusland heeft iets kunnen prestee- ren, dat in onversaagde volharding gelijkt op de prestaties der verbonden legers, maar deze erkenning omvat tevens het bewust zijn van het gevaar, dat van dien kant vijf en twintig jaar tang dreigde: Het is Sovjet- Rusland, het is het bolsjewisme, dat over Europa's lot zou beslissen, indien wat God verhoede Duitschlands krachten te kort mochterf schieten. Wat dit zou betee- kenen voor ons allen is reeds te vaak onder woorden gebracht, dan dat wij hier in her halingen zouden behoeven te treden. Aan het einde van het vierde oorlogsjaar be denke men intusschen, dat het bolsjewisme hier reeds lang zou zijn geweest, had niet het Oostfront de Russische millioenenlegers met hun onuitputtelijk materiaal in be dwang gehouden. September 1943. De worsteling duurt voort. Duitschland heeft wat Europa voor "n onmiddellijk bestaan noodig heeft in 7 gewapende vuist en kan in die verzekerd heid alle gebeurlijkheden rustig tegemoet zien. Het heeft lange--perioden van voor spoed in den krijg gekend. Daartegenover zijn tegenslagen niet uitgebleven, gelijk iedere oorlog dat medebrengt. Doch wan neer wij de rustige kracht en de vastbe radenheid aanschouwen, waarmede Duitscli" land en de met dit land verbonden staten het vijfde oorlogsjaar ingaan, rijst de wensch, dat ook dit jaar de Gerr^aansche weerstand ongebroken moge blijVen en straks Europa verlig moge stellen tegen den aanvaller van overzee of uit de steppen, opdat na langen tijd Europa wederom den zegen van den vrede moge smaken. BEëEDIGD. Als vertaler In de Engelsche taal heeft deéHaar- lemsche rechtbank beëedigd de heer J. Riedé, te Zaandam.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1