Haariemsche Courant Operaties der Geallieerden in Calabrië Slag in bocht van Orel geëindigd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Gelande strijdmacht volgens Berlijn een divisie groot. Nieuwe gevechten bij Sjefsk en Wjasma, Nieuwe luchtaanval op Berlijn, 288e Jaargang No. 205 i Bureaus: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Xel. 13230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 4 September 1943 Verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Ffe^stdageo Drukkerij. Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 55, IJnmiden-Oovt Uitg Graf, Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Het Italiaansche weermachtbericht van Vrijdag maakt het volgende bekend: In den afgeloopen nacijt heeft de vijand, die de laatste dagen hier en daar landings pogingen had ondernomen, die prompt wer den afgeslagen, de krijgsverrichtingen te gen de Caiabrische kust van de Straat van Messina op grootere schaal geopend. Op weg zijnde convooien en voor anker liggende schepen in de havens Catania en Augusta zijn doeltreffend aangevallen door Duitsche vliegtuigen. Formaties vijandelijke vliegtuigen hebben talrijke bommen laten vallen op Bolzano, Trente, Bologna en op de omgeving van Napels, waarbij met name te .Bologna schade werd aangericht. Donderdag heeft de Engelsch-Ameri- kaansche iuchtmacflt in totaal 35 vliegtui gen verloren. Zeven toestellen werden neer geschoten door Italiaansche, 19 door Duit sche jagers, 6 door artillerie van den af weer en 3 door het luchtdoelgeschut van motorvlotten. Van onze vliegtuigen zijn er 6 niet teruggekeerd van de krijgsverrich tingen der laatste dagen. Reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen. Red.) In militaire kringen te Berlijn wordt inzake de Engelsche landingsoperatie in Calabrië verklaard, dat gedetailleerde berichten op het oogenblik nog niet zijn ontvangen. Naar alle waarschijnlijkheid bevindt zich in Calabrië voorloopig ongeveer een vijandelijke divisie, die van Sicilië uit overstak naar de omgeving van Reggio, Of Reggio zelf reeds betrokken is bij de krijgsoperaties, staat nog niet vast. Men wijst iedere voorspelling over de ontwik keling en het doel van deze operaties van de hand. Het verrassingsmoment speelt naar het oordeel van genoemde kringen, hier geen rol, omdat sedert langen tijd met een derge lijke mogelijkheid rekening was gehouden. Naar Aftonbladet uit Londen meldt blijkt uit de naar Londen geseinde uittreksels der Sowjetpers. dat de bolsjewisten de Geallieerde landing op het Italiaansche vasteland niet als gelijkwaardig met een tweede front be schouwen. 14.000 gevangenen gemaakt en meer dan 5.000 tanks vernietigd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front werden ook Donderdag® de herhaalde aanvallen der bolsjewisten in de gebieden ten Westen van den Mioes en vooral ten Westen van Chafkof in zware en afwisselende ge vechten afgeslagen. Eigen tanks drongen daarbij op verrassende wijze vijandelijke troe penopstellingen binnen en vernietigden 29 stukken geschut, alsmede verscheidene vijan delijke tanks. Iin den centraien sector van het front zijn nieuwe, zware gevechten in de gebieden van Sjefsk. ten Zuidwesten en ten Westen van Wjasma aan den gang. In de ochtenduren van Vrijdag landden Engelsche troepen aan de Zuidwestelijke punt van Calabrië. Gevechten met Duitsche en Italiaansche bewakingstroepen zijn aan den gang. Formaties van de Duitsche luchtmacht vie Ien overdag en 's nachts schepen voor de Oostelijke kust van Sicilië en in bet zeegebied ten Westen van Algiers aan. Verscheidene vijandelijke transportschepen werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Duit sche jagers schoten Donderdag bij Napels 18 vijandelijke vliegtuigen neer. Luchtmacht en marine vernietigden boven het kustgebied van de bezette gebieden in het vWestèn en boven den. Atlantischen Oceaan 12 vliegtuigen. Enkele vijandelijke vliegtuigen ondernamen Donderdagnacht storingsvluchten boven West- Duitschland. Over den na wekenlange zware gevechten geëindigden slag in de bocht van Orel wordt na de beëindiging van de stelselmatige ont ruiming van dit gebied thans gemeld Onder bevel van generaal-veldmaarschalk Von Kluge en generaal-kolonel Model hebben troepen van het leger, doeltreffend gesteund door vliegende formaties van de luchtmacht en de luchtdoelartillerie, die onder bevel stonden van generaal-kolonel Ritter von Greim, in de bocht bij Orel in een materiaal slag van den grootsten omvang tegen een groot concentrisch bolsjewistisch offensief van 11 legers stand gehouden. De vijand slaagde ondanks zijn geweldige superioriteit niet in de beoogde doorbraak van het Duitsche front. Alle stormloopen van den vijand zijn op het heldhaftige verzet van onze troepen te pletter geloopen. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Hij verloor meer dan 14.000 gevangenen, 5114 tanks en 854 stukken geschut werden vernie tigd, 2119 vliegtuigen werden neergeschoten. In dezen grooten afweerslag hebben zich de 6e Rijnsch-Westfaalsche, de 31ste Nedersak- sische, de 36ste Rijnpaltsische infanterie divi sie, de 10e Neder-Beiersch-Opperpaltsische pantsergrenadier divisie, de 4e Mainfrankische pantser divisie en de 78ste Wurttembergsch- Badensche stormdivisie bijzonder onderschei den." De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft De elastische afweer is nog steeds het kenmerk van de Duitsche oorlogvoering. Sedert de ontruiming van Charkof worden twee tendenzen van de Duitsche oorlogvoering steeds duidelijker: 1. een defensieve oorlog voering en 2. een doelmatig prijsgeven van terrein omdat dit op een bepaald tijdstip de geschiktste vorm is voor het benadeelen van de bolsjewisten. Wanneer buitenlandsche waarnemers hier achter grootere Duitsche plannen vermoeden, die aan den dag zouden kunnen treden, zoo dra het bolsjewistische slijtageproces zijn hoogtepunt genaderd is, kan alleen gezegd worden dat men zich te Berlijn over dergelijke vermoedens niet uitlaat. In den nacht van 3 op 4 September liehben formaties Britsche bommen werpers opnieuw het gebied van groot- Betiijn aangevallen. Reeds verscheidene honderden kilometers voor de Rijkshoofdstad werden de Britsche eskaders, naar DNB verneemt, door sterke escadrilles Duitsche nachtjagers aangeval len en met succes bestreden. Een aantal vijandelijke vliegtuigen stortte reeds tijdens de eerste faze van den aanval neer. Batte rijen zware en zwaarste luchtdoelartillerie legden om het geheele gebied van groot- eerlijn een dichte vuur versperring. Bij een poging om deze te doorbreken stortten ver scheidene viermotorige bommenwerpers brandend neer. Verwacht mag worden, dat het verliescijfer van den vijand aanzienlijk De .Britten wierpen hun bommen zeer verspreid over het stedelijk gebied van Ber lijn, vooral in de buitenwijken. Het terreur- karakter ook van dezen aanval staat ondub belzinnig vast. Wederom werden woonwij ken, ziekenhuizen, kerken en andere cul tuurmonumenten getroffen en vernield. De Berlijnsche bevblking trac^ bij de bestrijding van de ontstane branden opnieuw krachtig op en legde een bewonderenswaardige hou ding aan den dag. de zon scheen. In drie straten van een wijk zijn 25 huizen volkomen vernield en vele an dere beschadigd. Onder de vernielde gebou wen bevinden zich een kerk en een zieken huis van het Roode Kruis Het aantal dooden wordt door Ofi opgegeven als 64. Bovendien zijn 220 personen gewond. Verklaring van Cordell Huil. Op de Donderdag gehouden persconferen tie heeft de minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, Cordell Huil, opnieuw verklaard, dat de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie „volkomen vriendschappelijk en hartelijk" zijn. Het Duitsche protest té Stockholm. De door de Duitsche demarche wegens het optreden van Zweedsche visschersbooten ont stane controverse is, naar een deel van de links georiënteerde Zweedsche bladen met een zekere voldoening meent te kunnen op merken, ten gunste van Zweden verloopen. Deze bladen spreken van êen Duitsch echec. Op een desbetreffende vraag werd in toon aangevende Duitsche kringen verklaard, dat van Duitsche* zijde geen aanleiding bestaat om een opruiende campagne te staken, omdat van Duitsche zijde in het geheel niet met een#dergelijke campagne is begonnen. De vreugde van enkele Zweedsche bladen over hun z.g. „overwinning" kan worden afge daan met de opmerking, dat van Duitsche zijde, indien zulks noodig wordt geacht, op het juiste oogenblik nogmaals in deze kwes tie e®n standpunt zal worden bepaald. Turksche president onverwacht te Ankara teruggekeerd. Geheel onverwacht is de Turksche president Inoenue Donderdagmorgen voor het vastge stelde tijdstip in de Turksche hoofdstad aan gekomen. Men acht het zoo goed als zeker, dat de Turksche premier binnen weinige da gen ook zal arriveeren. Men veronderstelt in politieke kringen te Ankara dat de plotselinge terugkeer van het staatshoofd in verband staat met besprekingen die voor Turkije van zeer "groot belang zijn en die in den loop van de volgende week zullen worden gehouden. Een nieuwe werkstof. Duitsclie chemici zijn erin geslaagd een nieuwe werkstof te fabriceeren, welke uit oud papier gemaakt wordt volgens een speciaal gietsysteem. Deze nieuwe stof vervangt verschillende metalen, zoo als bijv. alluminium en blik. De groote productie is reeds- begonnen, daar het materiaal in de oorlogsindustrie uitste kend gebruikt kan worden. Luchtaanval op Parijs. Op den vierden verjaardag van de gemeen schappelijke Engelsch-Fransche oorlogsverkla ring aan Duitschland hebben Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen Parijs gebombardeerd. Het agentschap Ofi meldt, dat verscheidene wijken met bommen bestookt werden. Onder de puinhoopen der woonhuizen zijn men- schen bedolven. De aanval geschiedde des ochtends terwijl Het kabelspoor over de rivier. Duitsche soldaten zijn vindingrijk. Bij gebrek aan een veer hebben zij over deze rivier een kabelspoor gebouwd. Op een eenvoudige plank als zitplaats worden zij veilig over het water gebracht. (SS PK Kristoferitsch O/H P. c) De stem der SS. Luistett Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der S. S. Onderwerp: S. S.- opleidingskamp Avegoor. Een dag -uit het leven van een S.S.-man. Deel 4. KOET NIEUWS Eenige recher cheurs hebben te Amsterdam zeven beruchte inbrekers betrapt hij het leeg halen van een ma nufacturenwinkel in de Van Wou- straat. De mannen waren pas uit de gevangenis ontsla gen. Bij huiszoe king werd een par tij schoenen gevon den, eveneens van een inbraak afkom stig. In den leeftijd van 57 jaar is na een kortstondige ziekte overleden de heer J. Kiunder. directeur van de stads drukker ij te Amsterdam. Juist 25 jaar gele den was het, dat De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, reikt per- hij in dienst trad soonlijk als een der eerste dragers de eerste gewonden-sport- b.'i de stadsdrukke- ondiïrscheidingsteekens in Nederland in het kader van groote J?, c® ,q"q sportdemonstraties der SS- und Pol. Sportgemeinschaft uit. directeur werd (SS Bildberichter Fritz/Stapf Pax c) benoemd. De Finsche Rijksdag bijeen. Het Finsche persbureau heeft het volgende bericht verspreid over de Vrijdag gehouden bijeenkomst van den Rijksdag: De Finsche Ijsdag is hedenochtend tien uur in plenaire zitting bijeengekomen, om te luisteren naar een verklaring van de regeering over den buitenlandschen •politieken toestand. Bij deze gelegenheid waren de leden van de regeering voltallig aanwezig Nadat de presentielijst was voorgelezen, be sloot de Rijksdag krachtens par. 56 van het reglement van orde deze aangelegenheid in gesloten zitting te behandelen, zoodat de ver tegenwoordigers van de pers niet werden toe gelaten. Over de bijeenkomst is de volgende ver klaring gepubliceerd In het Rijksdaggebouw is Vrijdag 10 uur een olenaire zitting gehouden, waarin minister- oresident Linkomies op grond van par. 36 van het reglement van orde buiten de agenda om •en verklaring heëft afgelegd over den phli- tieken toestand. De minister-president wees er allereerst op, lat de onwrikbare wil tot verdediging van het Finsche volk door het Finsche leger aan den dag gelegd, voorbeeldig is geweest Vervolgens gaf de minister-president een dtvoerig overzicht over den economischen "oestand van het land. Bijzondere opmerk- :aamheid vestigde hij op de mogelijkheden tot verzekering van de ravitailleering van het volk in den komenden winter. Het voornaamste gedeelte van de verklaring betrof politieke kwesties. Hij behandelde den Finschen verdedigingsstrijd, de positie van Finland in den tegenwoordigen internationalen toestand en de betrekkingen van Finland tot de overige staten Tenslotte merkte de minis ter-president op, dat het doel in de eerste plaats natuurlijk een veilige vrede is en ver volgde: „Om dezen echter te bereiken, wordt van ons allen standvastigheid en kalmte ver langd. De beteekenis van onze tot nu toe ge- brac.hte groote offers kan ervan afhangen, hoe overlegd en gedisciplineerd wij in critieke fazen kunnen handelen. In de eerste plaats is er eensgezindheid noodig. die thans even onontbeerlijk is als in de dagen van den winteroorlog. Slechts wan- nftr het Finsche volk in een onwrikbaar ge meenschappelijk front staat, kan het de groote moeilijkheden overwinnen die het op zijn weg ontmoet. De regeering verwacht, dat de Riiks- dag na het hooren van deze verklaring, haar zal goedkeuren en tot de orde van den dag overgaan. Lord Mountbatten te Londen. Lord Louis Mountbatten, de nieuwbenoemde Geallieerde opperbevelhebber in Zuid-Oost Azië, is Donderdag van Quebec naar Londen gevlogen. Met hem zijn de chef van den gene- ralen staf van het Empire, generaal Sir Allan Brooke en de chef v^n den staf der lucht macht. Luchtmaarschalk Sir Charles Portal naar Londen teruggekeerd. De groote salarissen in Italië. De Italiaansche premier, Badoglio, heeft in een rondschrijven alle regeeringsambtenaren verzocht, de bijzondere honoraria "die aan pre sidenten, raden van toezicht, bestuurscolleges enz. worden uitbetaald, aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. In het bijzonder moet worden vastgesteld, of de door deze per sonen verrichte arbeid in redelijke verhou ding staat tot het geld dat zij daarvoor ont vangen. Cholera te Peiping. De stad Peiping is sedert Dinsdag afgezet. Slechts op drie plaatsen kan men de stad ver laten of binnenkomen. Deze veiligheidsmaat regel is genomen met het oog op de in de stad heerschende cholera. Op vele punten der stad staan Roode Kruis- afdeelingen waar men zich serum-injecties tegen de epidemie kan laten toedienen Ruimteverwarming voor bijzondere' doeleinden. Formuliemn vóór 15 Septéhiber inleveren. Huisbrandverbruikers, waartoe behooren de verhruikei^sgroepen B, C en D. alsmede particuliere verbruikers, die in aanmerking komen voor een toeslag* ten behoeve van een in hun woning aanwezige ruimte voor bij zondere doeleinden (kantoren, wachtkamers van artsen e.-d.) dienen een aanvraagformu lier Br C 250 resp. Br. G 251. zoo spoedig mogelijk bij den distributiedienst af te ha len en uiterlijk 15 September a.s. ingevuld bij dezen dienst in te leveren. Thans kunnen ook brandstoffenrantsoe- nen worden aangevraagd ten behoeve van café's, winkels en werkplaatsen. Ook deze formulieren (BR C 250 of BR C 251) moe ten uiterlijk 15 September as. bij den dis tributiedienst worden ingediend. Onvoldoende toezicht op minder jarigen strafbaar. In het nieuwe Verordeningenblad is op genomen een besluit van den secretaris-ge neraal van Justitie betreffende toezicht op minderjarigen. Het besluit, dat reeds in wer_ king is getreden, stelt een maximumstraf van vijf jaren gevangenis, zes maanden hechte nis of een boete van f 300 vast voor dengena die nalatig is over een minderjarige beneden de 18 jaar. die onder zijn wettig gezag staat of aan zijn zorg, opleiding of waakzaamheid is toevertrouwd, het vereischte toezicht te houden, indien de minderjarige een straf baar feit begaat, dat door behoorlijk toe zicht had kunnen worden voorkomen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1