Haarlemsche Courant Eenige bruggehoofden in Calabrië gevormd. Sovjetaanvallen in het Donetz-bekken - afgeslagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Versterkte aanvoer van Geallieerde troepen. De aanval op Groot-Berlijn Mannheim en Lu d wigshaf en aangevallen. 288e Jaargang No. 206 Bureaux: Groote Houtstraat SI. Tel Advert. 10724, Redactie 1060S Postgiro 134958 Ilaarlemscbe Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12231 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 6 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Ffc^stdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55» 2 Jmuid en-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Reggio, San Giovanni en het gebied van Melito ontruimd. Hevige strijd ten Oosten van Bagnara en in het gebergte van Asproihonte. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde: Na een hevige artillerie-voorbereiding door talrijke batterijen, opgesteld aan de' Siciliaansche kust, en gesteund door het vuur van de vloot en een overwegende luchtmacht zijn de Engelsch-Amerikaan- sche strijdkrachten er Vrijdag in geslaagd eenige bruggehoofden te vormen in het uiterste Zuiden van Calabrië. Na zware gevechten waarin de verde digingstroepen met steun van de lucht macht den vijand zware verliezen toe brachten, moesten Villa San Giovanni, Reggio di Calabria en de streek van Me lito Porto Salvo worden ontruimd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op plaatsen in de provincie Napels. Catanzaro en Salerno; ook Sulmona werd ge bombardeerd. Italiaansche en Duitsche jagers hebben in verscheidene gevechten 16 toestel len neergeschoten: 5 andere vliegtuigen wer den door de luchtdoelbatterijen neergeschoten. Felle gevechten ten W. van Charkof en bij Sjefsk. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt: De afweergevechten in het Zuiden en in hét midden van het Oostelijk front hielden ook Zaterdag den geheelen dag aan. In het Donetzbekken, ten Westen van Charkof en bij Sjefsk werden sterke vij andelijke aanvallen in felle gevechten af geslagen. Bij herhaalde vergeefsche door braakpogingen der Sovjets ten Westen van Kirof en ten Zuidwesten van Bjely leed de vijand bijzonder zware verliezen aan pantserwagens en manschappen. In de Finscfie Golf brachten marinekustbat- terijen van 't eiland Tytaers uit een formatie Sovjet-oorlogsschepen een mijnenveger tot zinken en beschadigden een anderen mijnen veger ernstig. Lichte Duitsche zeestrijdkrach ten schoten in dezelfde wateren Zaterdag vier Sovjet-bommenwerpers neer. Dc op het schiereiland Calabrië gelande Engelsche strijdkrachten konden Zaterdag hun bruggehoofd slechts onaanzienlijk uit breiden. hoewel slechts zwakke Duitc^Re en Italiaansche strijdkrachten zich tegen hen teweerstelden. Bij aanvallen der luchtmacht op de 'vijande lijke landingsstrijdkrachten plaatsten snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers van zwaar kaliber op een vijandelijken kruiser. Door luchtaanvallen op plaatsen in de be zette Westelijke gebieden ontstonden in woon wijken der aangevallen steden aanzienlijke verliezen onder de burgerbevolking en ver woestingen aan gebouwen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bewakingsstriidkrachten der marine brach ten Zaterdagnacht voor de Kanaalkust van Noord-Frankriik vier Britsche motor-torpedo- booten tot zinken en schoten een vijfde boot in brand. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt: Aan het Oostelijk front werden ook Vrijdag krachtige aanvallender bolsjewisten in den Zuidelijken en den centralen sector in verbit terde gevechten afgeslagen. De vijand verloor wederom 160 pantserwagens. Aan de Zuidwestelijke punt van het schier eiland Calabrië leveren Duitsch-Italiaansche afdeelingen strijd tegen gelande Britsche strijdkrachten. De vijand leed daar gevoelige verliezen, vooral bij een mislukte poging om in den rug onder gevechtsvoorposten te lan den. In luchtgevechten met Duitsche jagers verloor de vijand Vrijdag boven Italiaansch gebied 13 viermotorige vliegtuigen. Britsch-Amerikaansche luchtstrijdkrachten deden Vrijdag aanvallen op verscheidene plpat sen in het bezette gebied in het Westen, waar onder ook eenige districten van Parijs. De burgerbevolking leed gevoelige verliezen. Twaalf vliegtuigen werden neergeschoten. Vrijdagnacht hebben Britsche vliegtuigen met talrijke brisant- en brandbommen het gebied van groot-Berlijn aangevallen. In eenige stadsdistricten ontstonden aanzien lijke schade en verliezen onder de bevol king. In weerwil van de zeer moeilijke weersomstandigheden vernietigden lucht verdedigingsstrijdkrachten 27 der aanval lende vijandelijke bommenwerpers. Een Britsche bommenwerper is, na door artillerievuur getroffen te zijn, bij het eiland Cos (Egeïsche Zee) in zee gevallen. Het Italiaansche weermachtbericht van Zoqdag luidt: Aan het Calabrië-front is de vijand on der krachtige bescherming van formaties vliegtuigen en versterkten aanvoer van troepen en pantserstrijdkrachten verder het achterland binnengedrongen en heeft terstond eenige plaatsen bezet. Tusschen Palmi en Bagnara moesten de verdedigingstroepen zich terugtrekken, na dat zij een eerste contingent Britsche troe pen dat geland was, hadden verdreven. In het gebied ten Oosten van Bagnara en in de vestingwerken van het gebergte van Aspromonte zijn hevige gevechten aan den gang. Italiaansche en Duitsche jacht- en gevechts vliegtuigen hebben landingsvaartuigen, op marsch zijnde afdeelingen en pantsertroepen van den vijand aangevallen. Een kruiser werd door bommen zwaar getroffen en talrijke klei ne booten werden tot zinken gebracht. Aanvallen werden ondernomen in de pro vincies Napels, Brindisi, Tarente en op Ter- racina, waar de vijandelijke vliegtuigen het centrum der stad gebombardeerd en de bevol king met boordwapens beschoten en daar door groote schade en talrijke verliezen heb ben veroorzaakt. Tijdens de operaties van dien dag werden vijf vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. De reactie in Italië. In een oproep eiseht de Messagero eensge zindheid van alle Italianen voor de afweer van den vijandelijken aanval. Geheel Italië bevindt zich in verdedigingstoestand, aldus het blad. Voor deze eensgezindheid moet de oplossing der problemen, waarnaar het Ita liaansche volk sedert jaren streeft en welke sinds 25 Juli aangevat is, voorloopig plaats maken. De afweer van de vijandelijke bedrei ging moet in denken en handelen op den voor grond staan. Het persbureau Stefani schrijft: Het initia tief van den vijand in Calabrië werd kenne lijk niet alleen voorgeschreven door strate gische, maar vooral ook door politieke over wegingen. Het Engelsch-Amerikaansche op perbevel heeft zich laten leiden door de over tuiging dat Italië voor de ineenstorting staat en dat dientengevolge een slag van buiten af die ineenstorting kan bespoedigen. Wanneer dit de berekening van den vijand is, dan heeft hij zich vergist Met het oog op het gevaar dat het land bedreigt, vergeten de Italianen hun onderlinge twisten die slechts oppervlakkig van aard zijn en houden slechts het verheven doel van het belang des lands voor oogen. 4 Italiaansche ministerraad. Begin van deze week zal de Italiaansche ministerraad, aldus een communiqué, verga deren. In politieke kringen te Rome ver wacht men dat belangrijke besluiten zullen worden genomen. „Mijn vriend lodewin". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blok zijl, via Hilversum I, in zijn politiek week- praatje, over „Mijn vriend Jodewin". Sprekend licht. De Duitsche bladen publiceeren afbeel dingen van 't „sprekende licht" een nieuw Duitsch apparaat voor het overbrengen van berichten. Voor de microfoon van het zendapparaat wordt een bericht voorgele zen. De woorden worden in stralen omge zet, die in het ontvangapparaat weer tot geluid worden. Dit apparaat maakt het mo gelijk op beslissende oogenblikken van den strijd met buitengewone snelheid bevelen over te brengen. Het is den vijand on mogelijk de uitgezonden berichten af te luisteren Proclamatie van Antonescju. De leider van den Roemeenschen staat, maarschalk Antonescu, heeft ter gelegenheid van den 6en September, den dag waarop hij het bestuur aanvaardde, een proclamatie ge richt tot het Roemeensche volk, waarin hij o.a. zegt: Thans zijn drie jaren van zware gevechten en onvermoeiden arbeid in dienst van het land en van de overwinning verstreken. Ik heb den staat overgenomen met zware lasten, en in groote wanorde. Wij zijn door hevige stormen gegaan, die hun hoogtepunt vonden in onzen rechtvaardigen bevrijdingsoorlog. Wij hebben alles gedaan wat mogelijk was in moeilijke uren. Vervolgens verwijst de maarschalk naar uitvoerige rapporten, waarin verantwoording wordt afgelegd en die de prestaties van de regeering tijdens deze drie jaren op de ver schillende terreinen van het openbare en sociale leven aan het oordeel van het Roe meensche volk onderwerpen pe goede toe stand van ons economisch leven, zoo besluit de maarschalk, en de geestelijke eenheid der Roemenen tegenover het gevaar vormen den grondslag voor het vierde jaar, dat vandaag een aanvang neemt. Met geloof in den God van onze voorvaderen gaan wij de bezoe kingen tegemoet, die nog komen zullen. Aldus zetten wij den strijd voor het recht en onzen arbeid, voor onze rechten zonder weifelen voort. - Het wapen moet onderhouden worden. Deelnemers aan een weersportkamp van de HJ bij het schoonmaken der geweren. (Fritz Emde/Stapf) In de wtersportkampen der Germaansche jeugd. In Seeboden aan het Millstadt Meer, waar het weersportkamp der Germaan sche jeugd gehouden wordt, komen Noorsche, Deensche, Neder- landsche en Duitsche jongens vrijwillig bijeen voor een militaire vooropleiding. In een leergang van vier weken in een der mooi ste streken van het Groot Duitsche Rijk heeft naast den veld dienst en sportbeoefening een scholing in wereldbeschouwing plaats en het gemeenschappelijk beleven van dezen tijd bindt de jongens tot een hechte kameraadschap, die over de dagen in het kamp verder werken zal voor de toekomst van Europa. Een Nederlander, die als SS-man aan de gevechten in het Oosten heeft deelgenomen, werkt als instructeur bij den dienst te velde. (Bildberichter/Sanden/PBZ/Recla) Te Groningen is een groote met groente beladen vrachtauto van de fa A. J. Koeneman en Zn. te Sappe- meer op den Emma singel bij het plot seling uitwijken voor een wielrijder tegen een boom ge botst. De botsing was zoo hevig, dat een deel van de ca bine diep in den stam drong. De chauffeur en twee naast hem zitten de personen wer den gewond en moesten naar het academisch zieken huis worden ver voerd Te Krabbendijke is een uit Rotter dam afkomstige ar beider bij werk zaamheden in den Karelpolder, onder een kipkar geraakt. De man is vrijwel onmiddellijk over leden. De Petit Pari- sien meldt, dat Frankrijk tot de Europeesche Post unie is toegetreden De datum van het van kracht worden van de overeen komst is echter nog niet vastgesteld De steden Mannheim en Ludwigshafen zijn in den afgeloopen nacht door de Britsche bom terreur zwaar getroffen. De vijand liet groote hoeveelheden brisant- en fosforbommen op de dichtbevolkte woonwijken dezer steden vallen. De Dpitsche luchtverdediging schoot volgens de tdt dusverre ontvangen rapporten 21 vier motorige bommenwerpers neer. Koning Boris te ruste gelegd. Van Duitsche zijde o.m. Rader en Keitel aanwezig. Onder deelneming van de geheele bevolking van Sofia vonden Zondag de rouwplecHtig- heden plaats voor Koning Boris. De plechtigheden begonnen in de kathedraal waar de rouwmis werd opgedragen in tegen woordigheid van elf metropolieten der ortho doxe kerk. In de kathedraai waren aanwezig de leden van de Koninklijke familie, de bui- tenlandsche delegaties, het diplomatieke corps de Bulgaarsche regeering, de Bulgaarsche ge neraliteit en de'afgevaardigden van de So- branje. Na de mis hield da, metropoliet van Widin een predicatie, waarin hij den persoon en het werk van den overleden leaning eerde De rouwstoet trok daarna door de voornaamste straten der stad naar het station, terwijl hon derdduizenden menschen het schouwspel gade sloegen. Vervolgens werd het stoffelijk over schot per trein naar Kotsjerinowo overge bracht. In een grafkelder van het klooster Rela aan de voeten van den Heiligen Johan nes is het bijgezet Onder een eenvoudige marmeren plaat heeft Boris thans zijn laat ste rustplaats gevonden Als vertegenwoordiger van den Führer en als leider van de Duitsche delegatie voor de bijzettingsplechtigheden voor koning Boris was groot-admiraal Rader aanwezig. De Duit sche delegatie bestond voorts o m uit gene- raal-veldmaarschalk Keitel. staatssecretaris Von Steengracht en kol.-generaal Lindemann. Rader heeft Zaterdagavond aan de baar een krans neergelegd van den Führer. Zd. Argentinië militair gebied. De Argentijnsche regeering heeft besloten om het uiterste Zuiden van het land onder militair bestuur te plaatsen Zij heeft den ka pitein ter zee Anadon tot marinegouverneur van Vuurland en van voor de kust gelegen eilanden benoemd. Politiepresident te Utrecht slachtoffer van moordaanslag. Vrijdag 3 September, tegen half zes des avonds, is de waarnemende politie-president Gerardus Johannes Kerlen te Utrecht het slachtoffer van een laaghartigen moordaan slag geworden. Op weg naar huis werd hij in de nabijheid van zijn woning door een onge veer 20-jarigen persoon met een vuurwapen zwaar gewond. Aan deze verwondingen is hij overleden. Politie-president G J Kerlen. die op 3 Aug. 1890 te Zutphen geboren is. begon na zijn schooljaren zijn soldatenloopbaan als cadet. In de lange jaren van zijn militairen dienst tijd bracht hij het tot luitenant-kolonel bij de infanterie. Vele jaren van zijn diensttijd bracht hij in de koloniën door. Onderscheiden met de beste getuigenissen ging hij op 30 Juni 1938 heevi uit den dienst Om zijn vaderland bij den nieuwen opbouw naar beste krachten te kunnen dienen, stelde hij zich in 1942 vrij willig beschikbaar voor de politie. Na een korte informatorische werkzaamheid werd hij op 17 Juli 1942 belast met de leiding der poli tie te Utrecht, die inmiddels staatspolitie was geworden. Dit ambt vermocht hij met vaste hand en duidelijk succes te bekleeden. Niet alleen door zijn ondergescikten maar ook door een overwegend deel der bevolking werd hij gewaardeerd en geacnt Ine politie-president Kerlen verliest de Utrechtsche politie een leider, die er in ge slaagd is de politie het aanzien en de positie te verschaffen, welke van haar ln een groote stad in het opnieuw geordende Europa moe ten worden verlangd Niet slechts de Nederlandsche, ook de Duit sche politie zal de nagedachtenis van politie- president Kerlen in eere houden. Kousenbon voor meisjes van 5 tof 15 jaar geldig. Met ingang van 1 September 1943 is van de textielkaart voor meisjes van 3 tot 15 jaar, gemerkt V 415, bon M voor den aankoop van één paar kousen geldig geworden. Bij inleve ring van bon M dient het vereischte aantal punten tevens te worden afgegeven. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. De plaatselijke distributiediensten reiken van 6 September tot en met 2 October a.s. nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Zij, die geboren zijn tusschen 5 Septembët en 4 October van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun inlegveld ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Bij de uitreiking der kaarten wordt de bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer overeenstemt met het nummr van de uitgereikt bonkaart. Er wordt ditmaal geen vakje van de stamkaart afgekruist. KORT NIEUWS Bij de spaarbanken, aangesloten bij den Ned. Spaarbankbond, vakgroep algemeene spaarbanken bedroeg het totaal bedrag van den inleg in Juli j.l HR.512.202 en van de terugbetalingen 15.080.467: voor de eerste 7 maanden van dit jaar waren deze bedragen resp. 179.658.033 en 99.427.789. Voor de bankspaarbanken bedroeg de inleg in Juli 2.568.122 en de terugbetaling 1.375.632 en voor de eerste 7 maanden van 1943 resp. 17.425.966 en 10.054.618.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1