sche Hevige afweerstrijd in Zuidelijk deel van Oostelijk front. Verzet in Calabrië duurt voort. Nieuwsblad voor Noord-Holland Aanval der Geallieerden van Palmi uit afgeslagen. Duitsche torpedovliegtuigen bestoken reede van Bizerta. Landingspoging aan de Finsche kust verijdeld. Bij de jongste luchtaanvallen op Duitsch gebied verloren de Geallieerden 53 viermotorige bommenwerpers. Luchtsteunpunten bij Cambridge aangevallen. Hm Jaafgang No. m ftoreaoX! Groots Bootstraat 91. Tel Advert. 10124, Redactie 10009 postgiro 134958 Haariemsclie Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein IT, Tel. 12231 Hoofdredacteur: F. C. Berks Woensdag 8 September 1943 Verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en F^éstdageo Drukkerij; Z. 3. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 5 9* IJmulden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 De vijandelijke invasietroepen, die lilt het gebied vjn Palmi (Calabrië) naar het Noorden waren opgetrokken, werden op S September tot den strijd genoopt en bloedig afgeslagen. In den centralen frontsector zag de vijand zich in het gebied van Calanna tegengehouden door het gebergte, dat voor hem een ware barrière vormde. Ook aan de Zuidkust is de vijand voorloojoig niet verder opgedrongen. Het verloop* dat de strijd aan de Zuidpunt van Calabrië tot dusver heeft genomen, wet tigt de conclusie dat de vijand deze actie slechts heeft uitgevoerd als een schijnaanval om andere operaties te camoufleeren. Het Italiaansche weermachtbericht deelt mede „Tijdens de ordelijke, langzame terug trekkingsmanoeuvre in het kustgebied van Zuid-Caiabrië hebben zich tusschen vijandelijke voorhoeden en achterhoeden van de verdediging levendige gevechten ontwikkeld. In de wateren van Sicilië is een schip door onze vliegtuigen getorpedeerd. Duitsche vliegtuigen hebben boven de haven van Bizerta talrijke bommen uitgeworpen. Een groot aantal viermotorige vijandelijke vliegtuigen heeft het centrum van de stad Napels aangevallen en ernstige schade ver oorzaakt. Ook plaatsen in de provincie Na pels en Salerno werden aangevallen, waarbij groote schade ontstaan is. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door Italiaansch-Duitsche jagers neergeschoten. Een ander toestel werd vernield door de artillerie van een convooi." Over den aanval op de haven van Bizerta -in den nacht van 6 op 7 September, meldt het D. N. B., dat een vrij sterke formatie Duitsche torpedovliegtuigen Britsch-Ameri- kaansche schepsconcentraties op de reede van Bizerta aangevallen heeft. Volgens de voor- loopige berichten werden 7. scheepseenheden door torpedo's zwaar getroffen. Luchtaanval op Brussel. Zware verliezen onder de burgerbevolking. Vrij sterke formaties van het Britsch- Amerikaansche lucht wapen hebben, naar het DNB verneemt, in de ochtenduren van 7 September, de stad Brussel aangevallen. Zij wierpen talrijke brisant- en brandbom men op de dichtbevolkte woonwijken der stad, zoodat de bevolking zware verliezen leed. Het aantal dooden en gewonden kan op het oogenblik nog niet overzien worden, aangezien het bergingswerk nog aan den gang is. Ook een der bekendste kerkhoven der stad is geteisterd. De begraafplaats werd door talrijke treffers omgewoeld Vele graven bieden een afschuwelijk en aanblik van ver woesting. Waar eerst graven waren is op vele plaatsen nog slechts een bomtrechter te zien. De strijd in den Stillen Oceaan. Naar frontberiohten uit het Zuidelijkt deel van den Stillen Oceaan melden, próbee ren de Amerikanen hun bruggenhoofden op het eiland Vella la Vella door liet aanvoeren van manschappen en materiaal te verster ker, en uit te breiden en zicb in het bezit van het eiland te stellen. .Tapjjmsche verkenners ontdekten op 6 September'in de wateren al daar een vrij groot convooi. dat door krui sers en torpedojagers werd beschermd, Ja- pansehe torpedovliegtuigen beschadigden een kruiser en een torpedo jager ernstig en schoten twee vijandelijke jagers neer. De Japansche verliezen bedroegen daarbij drie machines. Uit een ongenoemde Japansche basis in de Stille Zuidzee wordt gemeld: een nieuwe vijandelijke aanvalspoging op Japansche stellingen in de Stille Zuidzee, waarbij dit maal gebruik werd gemaakt van parachu tisten is mislukt, daar het grootste deel dot- parachutisten, die den Gen September In hej gebied aan den zuidelijken oever van de ri vier Markham, dertig km. ten noordoosten van Lae op Nieuw Guinea waren gedaald, vernietigd werd door de krachtige aanvallen van de Japansche troepen. Bij het aanbreken van den dag op G Sep tember daalden ongeveer duizend parachu tisten, die beschermd werden door bommen werpers en jachtvliegtuigen, in bet dal van de Markham nabij Mazhab. Zij openden den aanval tezamen met sterke vijandelijke troepen met loopgraafrnortieren. De Japan sche troepen sloegen de vijandelijke troe pen af. evenals het meet-endeel der para chutisten. Zij zijn thans bezig met de zuive ring van het terrein. Churchill terug In Washington. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is Churchill gisterochtend naar Washington te ruggekeerd. Roosevelt's secretaris. Earlv. deelde mede dat de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill voortduren. Early weigerde, zich over den vermoedelijken duur van Churchill's verblijf in de Ver. Staten uit te laten. Hij merkte slechts op, geen dringen de reden te zien voor Churchills terugkeer naar Engeland. Gemeenschappelijk comité der Geallieerde stafchefs. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington dat van „bevoegde zijde" wordt vernomen, dat Engeland en de Ver. Staten inderdaad overeengekomen zijn, dat het ge meenschappelijke comité der chefs der ge nerale staven behouden zal blijven op zijn minst voor een zekeren tijd na den oorlog. Voorts meldt de. Britsche Berichtendienst, dat de Sovjet-Unie vertegenwoordigd zal zijn in de „Middellantksche Zeecommissle". HENRY FORD GAAT SPRINTEN Volgens berichten uit New York is er in de Ver. Staten groote sensatie verwekt door een uitdaging, welke Henry Ford aan den journalist dr. Pearson heeft gericht en die deze heeft aangenomen. Pearson had een artikel geschreven,' waarin hij een beroep deed op de Amerikaansche regeering, de Ford fabrieken onder staatstoezicht te stellen, aan gezien de 80-jarige automobielkoning na den dood van zijn eenigen zoon niet meer in staat zou zijn het enorme complex, dat hij heeft opgebouwd en dat thans voor de bewapening van het grootste belang is, zelfitandig te be sturen. Ford wil thans bewijzen, dat hij lichamelijk nog in uitstekende conditie is door zijn krachten met den 47-jarigen dr. Pearson te meten in het vèrspringen en op de fiets. Zoowel de, sprint ais het duel in den springbak zullen volgens de geldende re glementen en onder toezicht van erkende scheidsrechters plaats hebben. 4 De oogst van blauw maanzaad in den Haarlemmermeerpolder. Naast het kool zaad is ook het blauw maanzaad zeer belangrijk voor de vetvoorziening van ons land. Het kostbare gewas wordt opgela den om naar de doschmachine vervoerd te worden. (C.N.F./Stevens Pax c) Knox over het duikbootgevaar. De Amerikaansche minister van marine, Knox, zeide dat zoo zeker als tweemaal twee vier is gerekend kan worden met de waar schijnlijkheid van nieuwe duikbootaanval- len op de geallieerde koopvaardijscheepvaart Wij hebben het duikbootgevaar volst relet niet overwonnen zoo voegde Knox hieraan toe. Voorts merkte hij op. dat het gebruik van kleine luchtschepen ^er bestrijding van de duikbooten slechts een beperkt nut heeft. De plechtige begrafenis van koning Boris van Bulgarije. De indrukwekkende rouwstoet onderweg. (Telefoto Hoffmann/Stapf Pax c) KOUT NIEUW» Naar de Britsche Berichtendienst uit Belfast meldt is de commandant van het Amerikaansche marinesteunpunt bij Derry, commo dore James A. Logan, door een vliegongeluk in de omgeving van Bel fast om het leven gekomen. Het Japansche ministerie van ma rine heeft mede gedeeld, dat de vierde zoon van Prins Hirojasoe Foesjimi, luitenant ter zee graaf Hiro- hide Foesjimi, aan verwondingen, welke hiji eind Augustus had op- geloopen bij lucht gevechten in het Zuiden van den Stillen Oceaan, is bezweken. Het Duitsche weermachtbericht meldt „In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front waren onze troepen Maandag in zeer hevige afweergevechten gewikkeld met sterke Sovjet-Russische infanterie- en pantserstrijdkrachten, j Van het overige Oostelijke front worden behaive plaatselijke gevechtsactie aan het Koebanbruggehoofd en in het hooge Noorden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. Eenheden van de marine sloegen in de Fin sche Golf aan de Oostkust van de Lugabaai landingspogingen v.an Sovjet-Russische stoot troepen af en schoten daarbij twee kleine landingsbooten in brand. Tijdens een nachtelijk gevecht werd een vijandelijke motortorpedoboot in den grond geboord De vijand verloor gisteren aan het Oostelijk front 144 pantserwagen en 59 vliegtuigen. Op het Calabrische schiereiland hadden onze beveiligingstroepen slechts weinig ge vechtscontact met den vijand. Ten Noorden van Palmi werd een Britsche aanval afge slagen. Formaties vijandelijke bommenwerpers drongen Maandag, begunstigd door het heiige weder het Zuid-West Duitsche gebied bin nen. Zij werden door jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie uiteengeslagen en kwamen daardoor niet tot een gesloten aanval. Ver scheidene zwaar beschadigde vijandelijke vliegtuigen landden op Zwitsersch gebied. Op de steden Stuttgart en Straatsburg uit geworpen bommen veroorzaakten verliezen aan menschen en richtten schade aan. In den vorigen nacht hebben Britsche bommenwerpers het gebied van München aangevallen. Ook deze werden reeds voor het bereiken van het doel uiteengeslagen. Er ont stond schade in woonwijken en aan openbare gebouwen der stad, alsmede in eenige plaats jes in Zuid-Beieren. De bevolking leed ver liezen. Tijdens de aanvallen van Maandag over dag en des nachts hebben luchtver- dedigingsstrijdkrachten volgens tot nu toe ontvangen onvolledige rapporten 53 vier motorige Britsche en Amerikaansche bom menwerpers vernietigd. Formaties der luchtmacht hebben in den nacht op Dins dag met goed gevolg sterk bezette lucht steunpunten van den vijand in de omge ving van Cambridge aangevallen. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist." Weer een ernstig spoorwegongeluk in de V.S. Binnen vierentwintig uur heeft zich op de lijnen van de Pennsylvanische spoorwegmaat schappij „Congressional limited" een tweede spoorwegongeluk voorgedaan, ditmaal op on geveer twintig mijl afstand van Syracuse in Kansas, zoo wordt uit Philadelphia gemeld. Volgens den Britsfchen berichtendienst» hebben bij dit ongeluk 71 personen den dood gevonden !23 meerendeels ernstig gewonden zijn naar de ziekenhuizen overgebracht. De voorbereiding der conferentie met Staiin. President Roosevelt heeft volgens, een be richt van den Britschen nieuwsdienst uit Washington verklaard, dat vooral dfe laatste paar dagen sedert de conferentie van Quebec vorderingen gemaakt zijn in de aangelegen heid eener conferentie tusschen Stalin, Chur chill en hemzelf. Roosevelt heeft hieraan toe gevoegd, dat verdere vorderingen verwacht kunpen worden. in terh ui] werk van den Nederlandsehen Volksdienst. Opening' sei/.oep op 1 October a.s. Op 1 October a.s. opent het nieuwe seizoen van het Winterhulpwerk van den Neder- landschen Volksdienst. een „werk ingesteld om de landgenooten, die het noodig hebben, te steunen in de zwaarste maanden van het jaar. De wintermaanden immers, zijn voor de meeste gezinnen moeilijk, omdat door de vroeg invallende duisternis en de koude groo- tere kosten het gezinsinkomen opslokken De kosten voor het dagelijksch den zijn over het algemeen hooger, kleeding gn goede dekens zijn noodzakelijk en dat alles brengt onkos ten met zich mede, die voor vele gezinnen moeilijk of niet te dekken zijn. Kan men 's zomers misschien net van zijn inkomen rond komen, 's winters kap men dat niet met dat zelfde loon, en het tekort, maakt dat men of onvoldoende zichzelf kan verzorgen, of schul den maakt, hetgeen beide uit den booze is. Het doel van het Winterhulpwerk van den N.V.D., is nu dit alles te voorkomen. Het wil een aanvulling geven om de extra-kosten, die de wintermaanden met zich meebrengen, te dekken en zoo den gezondheidstoestand van het volk op peil houden. Want éfoch het ma ken van schulden, noch het tekort hebben van de noodzakelijkste zaken, komen de volks gezondheid ten goede. Hef - Winterhulpwerk van den N.V.D. wil niet de oorzaak, die meestal in te lage loonen te zoeken is, weg nemen, maar het wil de gevolgen van deze te geringe inkomsten wegnemen Het Winter hulpwerk is partij-politiek noch confessioneel gebonden; het is voor alle Nederlanders, die het noodig hebben. Op Vrijdag 1 October a.s. begint het nieu we winterseizoen met op Zaterdag 2 October een coliecte, die in het geheele land zal wor den gehouden. Deze collecte duurt tot Maan dag 4 October. Er zal worden gecollecteerd met vlinders onder het motto „Op iedere jas een vlinder, maakt veler zorgen minder". Het Winterhulpwerk van den N.V.D. is voor het geheele volk, zonder dat gelet wordt op politieke kleur. Daarom moet ieder Nederlan der er zijn medewerking aan verleenen Het gaat hier om het volk. Alien, die zich in willen zetten voor hun volk als collectant (coliectrice), worden ver zocht zich op te geven bij de kantoren of buurtschapshoofden van den Nederlandschetl Volksdienst. Burgemeestersbenoemingen. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Da Commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeesters benoemd: den heer A. van de Graaf te Bergen op Zoom tot bur gemeester van Steenbergen: den heer Th. A. L. Dijksma te Hilversum tot burgemeester van Rhenen; drs J. W. Zuyderhoudt te Am stelveen tot but^emeester van Hardinxveld en den heer C I. v. d. Weele te Gouda tof burgemeester van Sas van Gent. DE HEER DAMAVE ONTHEVEN UIT ZIJN FUNCTIE VAN COMMISSARIS VAN R.K. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft op grond van par. 1 al. 2 van de verordening nr. 3'1940 de be noeming van den heer Otto Frans Josephus Damave tot commissaris van den Roomsch- Kath. Boeren- en Tuindersb. en de neven organisaties, vereenigingen van personen en stichtingen, waarop door dezen invloed wordt geoefend, herroepen. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft den heer Bernard Hendrik van Til belast mét de afwikkeling van de destijds aan den heer Damave gegeven op dracht als commissaris. Tegelijkertijd "werd de heer Olto Frans Josephus Damave ontsla gen uit zijn ambt van stafleider van den Ne- derlandschen Landstand. OPROEPING De dame en de heer die zich Zondag j.l. omstreeks 22.45 uur met hun rijwiel bevonden in het Duinroosplantsoen, en daar toen een meisje aantroffen, dat even tevoren door een man was aangerand, worden dringend ver zocht zich te vervoegen aan het Bureau van politie, afd. recherche, Smedestraat 9. tot het geven van inlichtingen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1