Haarlemsche Courant De Putsch tegen Mussolini Fascistische nationale regeering in Italië gevormd. Nieuwsblad vtoor Noord-Holland In een oproep wordt opgewekt den strijd aan Duitsche zijde voort te zetten Opheldering over sinds de gebeurfe' einde Juli. BEKENDMAKING BEKENDMAKING De Duce werd na een onderhoud met den Koning gearresteerd 288e Jaargang No. 210 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie llrêOO Postgiro 134958 Haarlemsch» Ct. Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 1223* Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag 10 September 1013 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F^stdagen Drukkerij; Z. 3. Spaarne iZ. Tel. 12713 Kantoor JJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Ui tg Graf, Bedrijven Damiate. Haarlem k 1297 nissen Van do Italiaansehe grens meldt het DNB: De rtaliaansehe fascistische nationale regee ring" heeft een oproep gericht tot het Ita liaansehe volk, die door de radio verspreid is. In dezen oproep wordt onder meer ge zegd ,.Pietro Badoglio lieeft zijn verraad vol tooid. Hij, die a's chef van den Italiaanschen g'eneralen staf bij de intrede van Italië in den oorlog verantwoordelijk is voor zijn gebrek kige militaire voorbereiding staat thans op het punt om het vaderland aan de vijanden over te leveren. De man, die jarenlang den Duce heeft bedrogen en die langs den weg van de nederlaag hardnekkig naar de macht heeft gestreefd, is thans voornemens om zijn monsterachtig plan uit te voeren, waardoor het vaderland voor altijd verminkt moet worden. Een vaderland zonder Sicilië, zonder Sardinië, zonder overzeesche bézittingen, waarschijnlijk ook zonder Zuid-Italië. dat is het sombere vooruitzicht van het vacler - landsche lot. Het verraad zal niet voltooid worden. Er 'is een Italiaansehe fascistische na tionale regeering gevormd. Zij arbeidt in den naam van Mussolini. De fascistische nationale regeering zal on. verbiddelijk iederen verrader straffen, de eenige werkelijk verantwoordelijken, voor onze nederlaag. Zij zal alle middelen aan wenden om Italië met ongeschonden eer en met de mogelijkheid van een blijven leven uit den oorlog te brengen. Het is afgeloopen met de treurige fraze van een z.g. vrijheid, die werd opgedwongen door den staat van beleg, politiemaatregelen en censuur. Het zuivere bloed der squadristen en soldaten, die in de dagen der schande vermoord zijn. valt terug op de hoofden der moordenaars, van de geringe zoowel als van de hoog geplaatste. Het is afgeloopen met het afglijden naar het bolsjewisme. Het is afgeloopen met het weer naar voren komen der oude mannen in een Italië, dat de poorten der soldateske jeugd zal openen en de aanspraken, verworven door offers en oorlogsprestatie, zal erkennen. Om onze banieren scharen zich tezamen met de soldaten en jeugd de krachten van den arbeid, welker marsch, op sociaal gebied met het fascisme aangevangen, onder het fascis me het doel zal bereikêh." De oproep besluit met een appèl aan de Italiaansehe soldaten: ,,Soldaten, gehoorzaamt niet aan val- sche bevelen van het verraad, weigert aan den vijand te worden overgeleverd, weigert ook tegen uw Duitsche kamera den te vechten. Al degenen, wien dat mogelijk is. moeten den strijd aan de zijde der Dultschers voortzetten. De an deren moeten naar huis gaan. naar hun dorpen en steden, in afwachting van verdere bevelen. Uit leed en smaad moet krachtens onzen wil een rein en machtig Italië verrijzen. De Italiaan sehe fascistische nationale regeering." Ook werden oproepen gericht tot de ma rine. de luchtmacht en de arbeiders. De oogmerken van het bewind Badoglio Het internationale Informatie bureau meldt: Het verraad van Badoglio jegens de Duilsch-Italiaansche oorlogvoering zal niet tot het militaire gevolg leiden, dat de Engel- schen en Amerikanen hiervan verwachten. Deze opvatting van bevoegde Berlijnsche in stanties is vooral gebaseerd op twee feiten: 1. Het was de Duitsche leiding op grond van gedetailleerde berichten en andere on- omstootelijke rapporten reeds op een zeer vroeg tijdstip bekend, dat het door middel van een Putsch aan het bewind gekomen re gime-Bad og'lio niet alleen Italië uit den oor log wilde brengen, docli ook voornemens was de zaak van den gemeenschappelijken vijand te steunen op een tijdstip, waarop in Sicilië de Duitsche troepen uitsluitend en alleen den strijd moeten voeren. Deze wetenschap had een onmiddellijke reactie van de Duitsche leiding tengevolge. 2. De door Duiischland genojpen maatre gelen hadden van den aanvang af ten doel. niet alleen de' Duitsche troepen tegen elk ver raad te beschermen, doch ook om indien noodig de onbedreigde voortzetting van den oorlog te waarborgen. Over alle feiten van het verraad van de clir— que-Badoglio en de Duitsche militaire te genmaatregelen verneemt men thans te Ber lijn even verhelderende als kenmerkende bijzonderheden. Reeds einde Juli nam d-e Duitsche Pi- ding een toenemende concentratie van Italiaansehe troepen in Noord-ïtalië, de bezetting van heuvelstellingen en het Duitsch-Italiaansche grensgebied, het aanvoeren van munitie en het opwerpen van verschansingen, het versperren van zijdalen in het Alpengebied en de onder mijning van bruggen alsmede van an dere bouwwerken op militair belangrijke wegen in de richting van de rijksgrens waar. /Daarbij kwamen nog daden van sabotage bij het militaire berichtenverkeer van de Duitsche bureaux. Bovendien bereidde de Italiaansehe leiding den Duitschen formaties jn Italië moeilijkheden, die af en toe het ka rakter aannamen van een vijandelijke hou ding van Italiaansehe troepen jegens de Duitsche weermacht. Reeds einde Juli gaf |de Italiaansehe bevelvoerende generaal in Bozen bevel tot schieten op Duitsche formn ties. Dank zij de houding van het officiers corps werd dit bevel echter niet uitgevoerd. Enkele dagen later werd van de Duitsche kabel G ar d a - Ver o n a een stuk van veerti; meter verwijderd. Tn denzelfden tijd wei den de tegen de Duitsche grens gelegen Ita liaansche versterkingswerken van munitie voorzien. Op 7 September bezetten Alpen jagers en bersaglieri den Brenner. Deze ont wikkeling kreeg steeds duidelijk het karak ter van- verraad, waarhij echter kon worden opgemerkt, dat een groot gedeelte van de Italiaansehe weermacht en de Italiaansehe bevolking nief geneigd was zich te leenen voor de kuiperijen van de machthebbers in Rome. Herhaaldelijk werden betoogingen van trouw jegens de Duitsche militaire bu reaux en de Duitsche troepenformaties in Italië gehouden. Met de nauwkeurigheid van een uurwerk worden sedert het bekendwor- den van de capitulatie van Badoglio de Duit sche maatregelen volgens de plannen uitge_ voerd. De Duitsche troepen hebben over. het al gemeen den toestand hecht in handen. Dit werd te meer gewaarborgd door het feit. dat de Italiaansehe formaties, totaal verrast door de jongste ontwikkeling, zich /of ter beschik king stelden van de Duitsche leiding of uit zichzelf de wapens neerlegden. De belang rijkste verkeersverbindingen zijn door de Duitsche troepen en aan de spil trouwe for- hiaties der Italianen beveiligd en in vollen omvang vrij te gebruiken. Dit slaat vooral op de belangrijke spoorlijnen in Noord- en Mid- den-Italië. Alleen op enkele punten probeer, den opgehitste Italiaansehe afdeelingen de Duitschors bij hun optreden te hinderen. Hierbij werd plaatselijk verzet of door de Duitsche troepen of door fascistische strijd krachten in korten tijd gebroken, waarna tot ontwapening werd overgegaan. In het gebied van Napels aan land-ge- gane Anglo-Amerikaaïische strijdkrach ten werden op verscheidene punten door gereedstaande Duitsche formaties aan gevallen en geïdealiseerd. De Britsch- Amerikaansche landingsstrijdkrachten leden hierbij buitengewoon zware verlie zen. De gevechten duren nog voort. Naar voorts van militaire zijde verluidt, zijn Amerikaansohe formaties in de Golf van Salerno bij Amalfi aan land gegaan. Zij zijn tot dusver nog niet in contact gekomen met de Duitsche formaties. De houding der Italiaansehe troepen. De verwachting van de.,Engelsehen en Amerikanen, dat de Italiaahsche eenheden hun wapenbroeder moeilijkheden zullen be reiden of hun zelfs in dén rug zullen aan vallen, is bijna overal teleurgesteld. Bijna nergens zijn er tegenstellingen ontstaan. Talrijke formaties hebben verklaard aan Duitsche zijde te willen doorvechten of eerder de wapens neer te leggen dan zich als Enselsch-Amerikaansch kanonnen- vleeseh tegen hun Duitsche kameraden te laten misbruiken. De stem der SS. Luistert op Zondag- 12 September van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum I op golflengte 415 meter, naar de stem der SS, Onderwerp'. Het SS-opleidingskamp Avegoor, Een dag uit het leven van een SS- man, deel 5 (slotreportage). Generaalveldmaarschalk von Kleist, op perbevelhebber van een legergroep, gaat naar zijn wagen, om zich naar een be spreking te begnven. Staande in den wagen de commandeerende generaal van een legercorps, drager van het Eikenloof generaal Allmendinger. (PK Langl Sch/C.N.F, P, c) 10.000 gulden belooning. In den voormiddag van den 4den Sep tember 1943 is de Nederlandsche politie beambte Philippus Hendrikus .Bruyn, uit Schiedam, door een onbekenden dader neer geschoten. Bruyn was per rijwiel op weg naar zijn bureau te Rotterdam. In de Vroe- sejjlaan te Rotterdam-Overschie werd hij ingehaald door een weirijder, die van zeer korten afstand twee pistoolschoten op hem loste, welke den beambte zoo ernstig trof fen, dat hij enkele uren later overleed. Van den dader ontbreekt tot dusver elk spoor. De bevolking wordt uitgenoodigd, aan de opsporing deel te nemen. Voor ter zake dienende inlichtingen, wel ke kunnen leiden tot aanhouding van den dader, wordt een belooning van 10.000.- uitgeloafd. Der Leiter der Sicherheitspolizei und des S.D., Rotterdam w.g.WOELK. SS-Sturmbannführer. 10.000 gulden belooning. De poütiepresident Keilen is op 3 Sep tember 1943, zooals geméld, te Utrecht, op den terugweg van zijn bureau naar zijn wo ning in de onmiddellijke nabijheid van zijn woning ingehaald door een ongeveer 20- jarige wielrijdster die twee schoten op hem loste. De daderes is onherkend ontkomen. Volgens een beschikbaar signalement had zij donker haar en droeg zij een grijsgerui- ten mantel. De bevolking wordt uitgenoo digd, aan de opsporing deel te nemen. Voor ter zake dienende inlichtingen, die kunnen leiden tot de aanhouding can de daderes, wordt een belooning van 10.000.- uitgeloofd. De Leiter der Sicherheitspolizei und des S D., Amsterdam LAGES, SS-Sturmbannfiihrer. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen--SS en de Landwacht. Bij onze Vrijwilligers. Ook al moeten de mannen zich dikwijls behelpen, de baard moet verdwijnen. (SS PK Kristoferitsch O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine knnnen zich aanmelden, zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmel den. Personentusschen 18-30 j a a r, d i e aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen z i c h eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling v rij- gesteld. 16.9.'43, 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 17.9.'43, 9-12 'uur, Breda, Rest. Modern, Markt. 17.9.'43 15-18 uur. Den Bosch, Hotel Noordbrabant. Markt 45. 18.9.'43, 9-12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18.9.'43, 15-18 uur, Arnhem, Café Royal. 19.9.43 9-12 uur, Hengelo, Café Modern. Spoorstraat 18. 19.9.'43, 15-18 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 20.9.'43 9-12 uur, Assen, Concerthuis a.d. Vaart. 20.9.'43, 15-18 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21.9.'43, 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 22.9.'43. 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.'43. 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.'43, 9-14 uur. Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25.9.'43, 9-14 uur. Den Haag, café Den Hout Bezuidenhout 11-13. Volgens betrouwbare berichten uu Home hebben de Putsch van 25 Juli en de ont voering van de Duce zich als volgt afgespeeld: Na een zitting van den Grooten Fascisti- schen Raad begaf de Duce zich naar den ko ning om van hem volmachten te eischen voor een zeer krachtig optreden tegen de door be paalde kringen systematisch gevoerde sabo tage van de oorlogsinspanningen der Italiaan sehe natie. Hij wilde in hét bijzonder volmach ten krijgen voor een meedoogenloos optreden tegen het laffe deserteeren van generaals en hooge officieren van de Italiaansehe weer macht. dat vooral op Sicilië is voorgekomen, tegen het a-sociale gedrag van het hoogere Italiaansehe officierscorps jegens de manschap pen en onderofficieren, alsmede tegen de ver schijnselen van corruptie in het leger en in de oorlogsindustrie. Hij verlangde volmachten voor een onmiddellijk ingrijpen tegen al die reaêtionnaire en corrupte elementen, die al leen voor de voortdurende échecs van de Ita liaansehe oorlogvoering verantwoordelijk kun nen worden gesteld. De duce wist niet,«nat de koning en maarschalk Badoglio" reeds tpdens de voorafgaande dagen in 't geheim de T "sch hadden voorbereid. Vergezeld door een aine afdeeling van zijn lijfgarde, ging Mussol ai in zijn auto zitten en gaf hij opdracht hem laar de particuliere residentie van den koning te brengen. Het onderhoud van den koning met Mussolini duurde ongeveer twee uur. De koning luisterde aandachtig toe en maakte den indruk, dat hem het bericht levendig interesseerde. Aan het einde van zijn uiteenzetting verklaarde de koning: ,,Ik moet u mededeelen. dat uw opvolger als minister-president reeds is aangewezen en dat hij zijn functie in feite reeds aan vaard heeft, n.l. maarschalk Badoglio. Stelt u zich ter beschikking van hem". De Duce, die door deze verklaring totaal verrast werd. antwoordde, dat hij zich, ten einde het Italiaansehe volk te redden, sterk genoeg voelde zich tegen de kroon en indien noodig, zelfs tegen het leger te verzetten. Mus solini liep daarop naar den uitgang en legde de korte verklaring af. dat hij zijn besluiten reeds genomen had. Tijdens dit onderhoud had Badoglio reeds alle noodige maatregelen voor den aanslag op Mussolini genomen. Hij had in het geheim den voormaligen politiecomman- dant Senlse met het bevel over de politie be last en de koninklijke carabinieri onder zijn bevelen geplaatst. De verschillende comman danten van de fascistische militie ontvingen een vervalscht telegram met de mededeeling, dat de militie voortaan een onderdeel van het leger was. De plaatselijke politie-commandan- ten kregen last de aanwijzigingen van maar schalk Badoglio te gehoorzamen.Óp deze wijze werden alle wapens, die 't fascistische regiem steunden, door de verraders lamgelegd. Tijdens zijn verblijf bij den koning waren de auto en de lijfgarde van Mussolini van den ingang van Villa Savoia verwijderd en onder aen voorwendsel naar een ver afgelegen laan overgebracht.Spoedig daarop kwam een Roode Kruis auto onder bevel van een kolonel der carabinieri, die vergezeld werd door enkele andere officieren, voor de particuliere resi dentie van den koning aan. Toen Mussolini de laatste treden van de stoep afliep en zijn auto niet zag, beval hij het personeel van het koninklijk paleis met luider stem: „laat mijn auto voorkomen". Op dit moment trad de kolonel op Mus solini toe en zeide hem: „Excellentie, ik heb opdracht gekregen u te arresteeren. Ik verzoek u derhalve in deze auto te gaan zitten." Mussolini stelde zich heftig" te weer, werd echter met bruut geweld in de auto gesleurd en op de brancard vastge bonden. In snelle vaart reed de auto van de Villa Savoia naar de carabinieri-kazerne op het Piazza del Popoio, waar Mussolini onder zeer strenge bewaking werd geplaatst, om later naar een andere plaats'te worden overgebracht Hij verwisselde herhaaldelijk van verblijf plaats. Het schijnt, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat Mussolini naar het fort Braschi bij Rome en vervolgens naar het eiland Penza in de Golf van Gaeta werd over gebracht. Op een dergelijke misdadige en sma delijke wijze werd de Duce door de kliek ver raders ontvoerd en werd het Italiaansehe volk aan smaad en schande prijsgegeven. Luchtaanvallen op Noord-Frankrijk en Bekjië. Naar Ofi meldt hebben in den loop van Donderdagochtend Anglo-Amerikaansche vliegtuigen boven het Noord-Westen van het Parijsche gebied gevlogen en dit ge bombardeerd. De bommen troffen in hoofd zaak arbeiderswijken in het Noordwesten van de Fransche hoofdstad. In een der ge teisterde wijken heeft men reeds 20 lijken gevonden. Het aantal slachtoffers zal echter nog stijgen, daar er nog vele personen on der het puin begraven liggen. Ook zijn in den loop van Donderdag aanvallen van vijandelijke formaties bommenwerpers uit gevoerd onder bescherming van jagers op verscheidene plaatsen in België en Noord- Frankrijk. Focke Wulf en MesserschmicU- jagers vielen, naar het D.N.B. verneemt, de vijandelijke formaties aan en schoten in tien fellé luchtgevechten een aantal vier motorige Amerikaansche bommenwerpers neer, waarvan verscheidene aan den rand van Parijs. Verder werd waargenomen, dat verscheidene vijandelijke beschermende ja gers neerstortten,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1