AKKERTJES Si. Nedtrtandschr Pijnstiller Zware verliezen der Sovjets in het Donetzbekken. Doelen in Zuid- en Midden- Engeland bestookt. Bolsjewistische druk in het gebied van Kirof. Het Duitsche opperbevel maakte Donder dag* bekend. „In het Donnetzbèkken brengen de bols jewisten nieuwe troepenformaties in den strijd, die met bijzonder zware verlie zen voor den vijand voortduurt. Ten Zuiden en ten Westen van Charkof mislukten verscheidene vijandelijke aan vallen. In den centralen sector van het front vie len de bolsjewisten alleen in het gebied ten Westen van Kirof met vrij sterke strijd krachten aan. In de overige sectoren was de vijandelijke aanvalsactiviteit geringer dan op de overige dagen. Een tijdens de af- weergevechten ingesloten vijandelijke groep werd vernietigd. Formaties Duitsche en Roemeensche vliegtugen steunden ook gis teren op talrijke vluchten de troepen van het leger. Hierbij behaalde eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jacht- vliegers, zijn 196ste tot 200ste overwinning in de lucht. Aan het Oostelijk front werden gisteren 208 tanks stukgeschoten. In de Finsche Golf beschoten batterijen van de marine op het eiland Tuetters een formatie bolsjewistische mijnenvegers, brachten een mijnenveger tot zinken en be schadigden twee andere zwaar. Bij de verbeten gevechten ten Westen van Charkof heben zich de pantsergrenadier- divisie „Gross Deutschland", de elfde Hes- sensche de 19de Nedersaksische pantser divisie en de 34ste Rijnlandsche infanterie divisie bijzonder onderscheiden. In Zuid-Frankrijk, in Italië en op den Balkan, waar Duitsche en Italiaansche troepen tot dusver gemeenschappelijk gestreden hebben, zijn alle maatregelen aan den gang, die door het verraad van de regeering Badoglio noodzakelijk werden Zij verloopen volgens onze ver wachtingen. Aan de Westkust van Calabrië viel een formatie Duitsche slagvliegtuigen vijande lijke strijdkrachten in de golf van Eufemia aan, bracht een troepentransportschip tot zinken en plaatste treffers van zwaar ka liber op 4 groote schepen, waaronder een kruiser Bij aanvallen van sterke formaties Britsch- Amerikaansche bommenwerpers op de be zette gebieden in het Westen en boven den Atlantiscben Oceaan werden 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen wier pen in den afgeloopen nacht bommen op militaire doelen n Zuid- en Midden En geland. De Italiaansche troepen in Roemenië en Griekenland. De na het verraad van de regeering Ba doglio noodzakelijke maatregelen tegeh de m Roemenië gestationneerde Italiaansche eenheden konden 9 September van Roe- meensche en Duitsche zijde overal zonder wrijving ten uitvoer worden gelegd. Bij de Italiaansche troepen in Grieken land vreest men, dat door de capitulatie van de regeering Badoglio het vaderland ten prooi zal vallen aan het bolsjewisme. Ter wijl sommige eenheden ernaar streven zoo spoedig mogelijk naar het vaderland terug te keeren om het tegen het bolsjewisme te beschermen hebben andere zich bereid ver klaard, te blijven medewerken aan de ver dediging van Griekenland tegen de En- gelsch-Amerikaansche indringers. Met be slistheid weigeren zü hun Duitsche bondge noot moeilijkheden te bezorgen. Naar op een desbetreffende vraag in de WiJhelmstras.se werd medegedeeld,, hebben Duitsche troepen in samenwer- king met de Kroatische weermacht de Dalmatische kust bezet. Ontwapening van Italiaansche krijgs lieden in Belgrado. De in Belgrado gestationneerde Italiaan sche officieren en manschappen zijn ge noodzaakt de wapens neer te leggen. De actie verliep vlot. Wapens, munitie en ma teriaal werden in veiligheid gebracht. Duitsche overval op Spitsbergen. Steunpunten vernield. Duitsclie zeestnjdkrachten en ingescheepte deelen van een regiment grenadiers hebben op 8 September steunpunten van den vijand op Spitsbergen aangevallen. Doel der onder neming was de verwoesting van de door het luchtwapen vastgestelde omvangrijke mili taire installaties en van de groote voorraden munitie en benzine, benevens van de radio- en meteorologische' stations, die voor de operaties van de vijandelijke zee- en lucht strijdkrachten op de Noordelijke IJszee van bijzondere beteekenis zijn. Bovendien moes ten de steenkoolmijnen, havens en andere voor dén oorlog belangrijke installaties, die een belangrijk deel van de steunpunten vor men, onbruikbaar gemaakt worden. Ondanks de zware afweer der artillerie en den feilen tegenstand der militaire bezetting aan land werd de taak in samenwerking van de zee strijdkrachten met de gelande grenadiers vol ledig ten uitvoer gelegd. De steunpunten van den tegenstander werden voor geruimen tijd vernield, de vijand leed gevoelige verliezen. Bovendien werd een groot aantal gevange nen meegenomen. De eigen verliezen aan boord en aan land waren gering. De Duit sche formatie is met de ingescheepte troe pen intusschen naar de eigen steunpunten teruggekeerd. 100 jaar drankbestrijding. Een eeuwfeest te Haarlem. 100 jaar geleden werd op 23 September on der voorzitterschap van dr. W. Egeling de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken opgericht, nadat het jaar te voren dezelfde dr. Egeling de Nederlandsche Vereeniging stichtte. Vorig jaar werd het eeuwfeest van de landelijke beweging, in de wandeling de N. V. genoemd, in Utrecht ge vierd. Dit jaar zal Ha.riem in het teeken der drankbestrijding staan door het eeuwfeest der honderdjarige afdeeling. Op 12 December. 1943 werd de eerste ver gadering van de Haarlemsche afdeeling ge houden, waarbij bleek dat reeds 140 leden geteld konden worden. Reeds het volgende jaar had de afdeeling 200 leden. De* vereeniging, die toen nog den naam Ned. Ver. tot Afschaffing van Sterken Drank droeg, ging na jaren van strijd in -1899 over tot de geheel-onthouders-richting. Men was toen reeds over de moeilijkste periode van het vereenigingsleven heen, n.l. na 1881, toen de Drankwet tot stand kwanj- Men meende toen zelfs, dat de vereeniging overbodig was. De ervaring uit later tijd wees echter het, te gendeel uit. De vereeniging had in die eerste tientallen jaren van haar bestaan een g~ Hoofdredacteur: V. C. Derks, Haarlem (afw.). Chef van Dienst en Binnenland: S. K. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad-: A. Overmeer H'stede. Buitenland: J, C. van oer Laag, H.stede (afw.). Haagsch Redacteur: B. Korsten, H.stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen Heemstede. ÏBijna niet in staat uw dagelijksch (werk te doen AKKERTJES zullen N> weer spoedig en heelemaal kunnen Opknappen. Klaag daarom niet, foiaar wacht niet, neem direct In verband met de voorlichtingsactie betreffende luchtbescher ming voor de burgerbevolking van Den Haag zal een rijdende tentoonstelling in gebruik worden genomen, voor welk doel een tramwagen van de H.T.M. is verbouwd. Het buitenaanzieht van deze rijdende luchtbeschermingstentoonstelling. s (C.N.F./Meijer Pax c) KORT NIEUWS Naar de Britsche berichten dienst meldt, /is admiraal Browning, die vroe ger als vermist is opgegeven, waar schijnlijk om het leven gekomen als commandant van 'n convooi. In het grensge bied van Nepal in Britsch-Indië ver oorzaakten 21 breu ken in den dam van de Khari-rivier een overstrooming, die meer dan 10.000 per sonen het leven kostte. In den zomer van 1942 werden in Finland de eerste arbeidsdienstkam pen voor de jeugd ingericht. Dit jaar kon de jeugd-ar- beidsdienst in 70 m e i s j e s- en 23 jongens kampen 27.000 jeugdige per sonen opnemen. ZELFS DE MEEST CONSERVATIEVE THEEPOT voelt zich niet te deftig om Nettie te schenken. Uitsluitend verkrijgbaar in beperkte hoeveelheid - voor hotels, restauraots, café's, pensions, kloosters, ziekenhui- ren en andere groote instellingen. C. J M. HILLING Heerengr. 435 - Amsterdam (C). Zwemmen. ZWEMCLÜB „HAARLEM". Woensdagavond werd in het bad aan de Kleverlaan een beslis singswedstrijd gespeeld om het kampioenschap der afdeeling tusschen Haarlem II en H.P.C. III, welke wedstrijd door Haarlem II met 20 werd gewonnen. Hiermede is de zomercompetitie ge ëindigd met het voor „Haarlem" fraaie resultaat, dat de vier in den zwembond spelende ploegen kampioen zijn geworden, namelijk het eerste damesteam en de eerste drie heerer.ploegen. Een prachtig resultaat voor de zwemclub .Haar lem", dat 31 October a.s. bij het 15-jarig'bestaan herdacht zal worden. Voetbal UITZENDING VAN SPORTUITSLAGEN. Met ingang van Zondag 12 September zullen de uitslagen der eerste klasse van den Ned Voet balbond, voorzoover zij op dat oogenblik bekend zijn, om vijf minuten voor vijf worden uitge zonden. Honkbal. AJAX—BLAUW WIT OP 18 SEPTEMBER. De beslissingswedstrijd voor bet kampioenschap van Nederland tusschen Ajax en Blauw Wit zal Zaterdag 18 September op het terrein van Ajax gespeeld worden. Voor den komenden Zaterdag staan enkele wedstrijden in de overgangsklasse op het programma. De strijd tusschen HCK en AFC op het terrein van EDO vraagt de meeste aandacht. De uitwedstrijd werd door de Haar lemmers met 53 verloren. Het volledig program ma voor Zaterdag is: HCKAFC 3.30 uur. Over gangsklasse: Ajax 2OVVO 3.30 uur; Blauw Wit 2RCH 3.30 uur; DWSZeeburgia 3.30 uur en 3de klasse Haarlem: HFC Haarlem 2—EDO 3 3.30 uur. Handbal CONCORDIA—LIJNDEN. In de eerste klasse vermeldt het programma voor Zondag a.s. de ontmoeting ConcordiaLijnden, een -wedstrijd, waarin het. meestal niet aan spanning ontbreekt. Hoewel de rood-witten dit seizoen wel eenige wijzigingen in hun ploeg hebben moeten aan brengen, is de kern toch behouden gebleven en mag verwacht worden, dat zij zich in de huidige eerste klasse zullen weten te handhaven. Bij de dames start Rapiditas in een uitwedstrijd tegen Niloc, dien de aHarlemsche meisjes nog niet ge wonnen hebben. Voor de Haarlemsche tweede klasse is een volledig programma vastgesteld. Dit luidt: Eerste klasse: Dames: Niloc—Rapiditas 10 uur; Heeren: ConcordiaLijnden 10 uur. Tweede klasje: Dames: O.S.S.Concordia 2 9.15 uur; H.O.C.Bato 2.30 uur; Rapiditas 2— IJmond 2.15 uur. Heeren: RapiditasIJmond 3.15 uur; IJmond 2H.O.C. 2 uur; BatoBato 2 2.30 uur. De vereenigingen Concordia, Bato, H.O.C. en O.S.S. spelen de thuiswedstrijden aan den Schalkwijkerweg en Rapiditas aan de Van Oosten de Bruijnstraat. Athletiek NEDERLANDSCHE ATHLETEN STARTEN IN BRUNSWIJK. De Nederlandsche ahtleten Osendarp, van Osta en Slijkhuis zullen deelnemen aan de internationale atletiekwedstrijden, welkh op Zondag 12 September door de Brunswijker sportvereeniging „Eintracht von 1895" worden gehouden in het Eintrachter stadion. Slijkhuis zal hierbij trachten het Nederlandsch record op de 5000 meter te verbeteren. De omstandigheden zijn hier voor hem beter dan in ons eigen land, omdat hem elders een betere concurrentie op dit nummer kan worden geboden. „GITA". Zondagmiddag 12 September houdt de. darnes athletiekvereeniging „Gita" haar jaar- lijkschë onderlinge wedstrijden op het sportveld aan de Kleverlaan waarbij een vijfkamp wordt verwerkt. Tiende Zomerconcert der H.O.V. Het Rotterd. Philharmonisch Orkest o.l.v. Piet van Mever. Het Rotterdamsch orkest bracht ons, .onder zijn tweeden dirigent Piet van Mever, ter opening van het programma, de Suite pasto rale, op. 8 van Dirk Schafer, een stuk dat ik mij niet kan herinneren hier ooit gehoord te hebben. Het is muziek die qua sfeer, melo disch en harmonisch sterk den invloed van Brahms verraadt, hoewel het de koppige span ningen en den zin voor contrapuntisch lijnen spel van den Noord-Duitschen meester mist. Het is vooral de lyrische geaardheid van bei der uiterlijk grimmige naturen, een hartelijk romantisch sentiment, dat zijn uitdrukking vindt in een zangerige melodie, die ons bij dit werk als parallel trof. Minder echter in de finale, die in haar dreunende orchestratie en een zwakker alternatief van tertsengangen wat geforceerd aandoet. Het derde deel steunt op een aardig gevonden walsthema; jammer dat dit deel wat eentonig wordt door de vele herhalingen. Het slot ervan is echter zeer ver rassend van wending. Soliste was dezen avond de jeugdige pianiste Gesina Popping, die het Concert van Schu mann kwam spelen. Zeer te waardeeren was haar vlotte techniek en haar zin voor ago- giek. In deze laatste eigenschap schuilt ech ter. bij tekort aan routine om met orkest te spelen, het gevaar om zoo nu en dan eens Jjet contact met het begeleidend ensemble kwijt te raken. Dit maakte de taak van den dirigent lang niet makkelijk en was oorzaak dat schom melingen niet altijd vermeden konden worden. Maar als geheel was het toch een prestatie die er. wezen mocht en die een gezond muzikalen inhoud verraadt. Dit optreden zal de jonge soliste een kostbare ervaring verschaft hebben. En over haar succes bij het Haarlemsche pu bliek kan zij dankbare herinneringen mee dragen. Hoofdnummer van het orkestprogramma was de Zevende van Beethoven. De uitvoering ervan voldeed aan redelijke eischen. Volgende week dirigeert de heer Van Mever andermaal; belangstellend zien wij zijn werk tegemoet. Jos. de Klerk. Nieuwe Uitgaven. Bij de Uitgeverij „Westland" te Amsterdam verscheen in de vertaling van Frits Sampi- mon het boek Opkomst en Verval van het Britsche Rjjk, door Otto Scheel. De voor naamste episoden uit de Engelsche imperiale geschiedenis worden hierin geschetst en o.a vindt men de politiek beschreven, die Enge land jegens Holland voerde om de wereld heerschappij ter zee te kunnen vestigen. Het boek reikt tot aan de jongste historie toe, waarbij de schrijver uiteenzet dat het tweede Britsche wereldrijk, ontstaan na den val van Napoleon, thans geheel ten offer is gevallen aan de imperialistische politiek van Roosevelt. H. Voskuil. Van „De Noodhoorn", vaderlandscbe liede ren door René de Clerck, bezorgd door René de Clerckstichting, verscheen bij Nenasu te Utrecht een zesde druk. heel ander karakter dan thans: toen was zij een genootschap, dat ijverde voor gematigd drankgebruik en dat zich ook op philantro- pisch gebied bewoog. Bierhuizen e.d. kregen zelfs steun van het genootschap, daar men meende zoo het misbruik van sterken drank te kunnen beperken. Ook op andere wijze was de vereeniging werkzaam. Zoo werd o.m. door haar geld ingezameld voor de be strating van den Dreef, zij bet ook onder voorwaarde, dat de werklieden tijdens de werkzaamheden geen jenever zouden ge bruiken. De vergaderingen van de Haarlemsche af deeling der N.V. vonden eerst plaats in de Doelen, later in het vischhuisje op de Groo te Markt en nog later in een gebouwtje aan de Parklaan 17. Van de bestuursleden uit den ouden tijd, die zich op het gebied der drankbestrijding een naam hebben verworven, noemen wij o.m. dr. Egeling, dr. Lubach, dr. v. d. Willi gen, Enschedé, Van Geuns, Egeling jr., Hu- genholtz, Busken Huet, Van Gelder, dr. ter Haar Romeney, Brutel de la Rivière; del Court van Krimpen en Teding van Berkhout. De vereeniging bleef politiek volkomen neutraal, hoewel zij uit den aard der zaak ijverde voor sociale hervormingen, aangezien die het drankmisbruik konden doen vermin deren. Zij zagen hierin een middel tot be strijding van het alcoholisme, dat beter vol deed dan het z.g reddingswerk. Momenteel is hier in Haariem een federa tiebestuur gevestigd, dat bestaat uit de hee ren P. Mooyman (voorzitter), P. Coert (se cretaris), A. Kerkhoff (bestuurs-depóthouder), B. Westendorp (penningmeester) en mevr. S. Musch (gewoon bestuurslid). Zij zijn gekozen uit de besturen der beide afdeelingen Haar lem-Noord en Haarlem-Zuid. waarvan resp. de heeren A. Kerkhoff en P. Coert voorzit ters zijn. De vereeniging telt momenteel om streeks 400 ieden in Haarlem. Als een gevolg van de tijdsomstandigheden moest een goed deel der propaganda naar buiten worden stilgelegd, maar naar binnen wordt nog hard gewerkt. De laatste jaren voor den oorlog werd veel goed werk ver richt, als de wettelijke actie, de samenwer king met het Centraal Drankweer Comité en het Blauwe Week Comité Een der voor naamste gevolgen van de werkzaamheden der vereeniging is wel het verminderde verbruik van alcohol per hoofd der bevolking. Steeds is goed samengewerkt met de autoriteiten en andere instanties. Van kerkelijke en medi sche zijde wordt veel hulp verleend. Ook de jongeren wei-ken mee aan de dranbestrij- ding. getuige het feit, dat de jeugdafdeeling van den Jeugdbond voor Onthouding bloeit en in Haarlem veel leden telt. Van de menschen, die in de vereeniging en naar buiten voor de drankbestrijding ge werkt hebben, kunnen wij noemen de heeren P Volger, Kion, P. Voogt, dr. Molle Eisma, L. Modoo, Klok, S. J. Vester, F. S. Noord- hoff, van Asperen. Op 22 September a.s. worden de feestelijk heden ter viering van het eeuwfeest ingeluid met de uitluiding van het 99ste bestaansjaar in een oudejaarsavond-bijeenkomst. Vervol gens worden dan de verschillende festivitei ten gehouden, zooals wij die reeds eerder in ons blad meldden. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" Het aantal baden in de maand Augustus was: Badhuis Koudenhorn 1591; Badhuis Leids((hoplein 3331 Badhuis Schotersingel 3626; Badhuis Hofdijkplein 3905; Badhuis van Egmoridstraat 4695. - RADIO.PROGRAMMA ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 De componist als dierenvriend. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 De compo nist als dierenvriend. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Pro- gramma-overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Orkest Wil ly Kok.. (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitz. 9.15 Pianovoordracht en zang met piano. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Salonorkest. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Francis Keth 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 Orkest Francis Keth. 14.00 Het Rotterdamsch Philhar monisch orkest en soliste. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitz. voor Ned. zeelieden. 17.20 Het Weerter Cabaretgezelschap. 18.00 BNO Politiek weekoverz. 18.10 Musette or kest. 18.45 Hier WA. 18.55 Marschen. 19,00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Koorzang. 19.30 Vrouwenlot. 20.00 Oud-Hollandsch progr. 20.30 Con Variazioni. 22.00 BNO Nieuws en ac- tueele beschouwing. Van -22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Wat wij zelf maakten. IV. 23.15—24.00 Amusementsorkest en solist (opn.). HILVERSUM II, 301-5 M. 14.00 Hongaarsch-Italiaansche klanken 15.00 Vraagbaak voor de jeugd. 15.30 PianovoordrachtJ 16.00 Kamerorkest Ars Nova et Antiqua. 16.45 NÖ Nieuws. 17.00 Potpourri-fantasie. 17.30 Sym phonic orkest. 18.00 Opera- en perettefragmen- ten. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Orkestconcert. 20.15 Voor luisteraars did* graag lezen. 20.30 Orkest Adalbert Lutter. 21.00 Kamermuziek. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Verduisteren: van 20.15 tot 7.00 uur. 11 Sept.: zon op 7.05,. onder 20.07 uur maan onder 3.06, op 18.59 uur 12 Sept.: zon op 7.07, onder 20.04 uur maan onder 4.24, op 19.37 .uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2