Haarlemsche Courant In Duitschland is geen verraad mogelijk. ROME CAPITULEERT VOOR DE DUITSCHE TROEPEN. "Nieuwsblad voor Noord-Holland REDE VAN DEN FUHRER. Duitsche leiding staat er borg voor .Vergelding voor Anglo-Amerikaansche luchtaanvallen aangekondigd. Vaticaanstad onder Duitsche bescherming. 288e Jaargang No. 211 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 1222» Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 11 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fvestdageo Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Uxnuiden: Rembrandtlaan 55® IJmulden-Oost Ültg i Graf. Bedrijven Damlate Haarlem K 1297" Ontwikkeling in Italië besproken. Duce vroeg grooter volmachten voor succesvoller oorlogvoering. Scherp oordeel over het verraad van Badogiio. De Führer heeft gisteravond uit zijn hoofd kwartier via den Groot-Duitschen omroep de volgende toespraak gericht tot het Duitsche volk: Duitsche volksgenooten Bevrijd van den zwaren last van de sinds geruimen tijd op ons drukkende verwachting, zie ik thans het oogenblik gekomen, weer tot het Duitsche volk te kunnen spreken, zonder tegenover mijzelf of het volk toevlucht te moeten nemen tot leugens. De ontstane ineenstorting van Italië was sinds lang vooruit te zien. Niet als gevolg van het ontbreken van geschikte Italiaansche mogelijkheden tot een meer doeltreffende verdediging of als gevolg van het uitblijven van de vereischte Duit sche hulp, neen, veeleer als gevolg van het falen of liever van het niet willen van die elementen, diê thans ter voltooiing van hun stelselmatige sabotage het initiatief tot de capitulatie hadden genomen. Want slechts wat deze mannen reeds sinds jaren nastreefden, werd thans voltrokken: de overgang der Italiaansche staatsleiding van het met Italië verbonden Duitsche rijk naar de gemeenschappelijke vijanden. Toen Engeland eri Frankrijk in September 1939 het Duitsche rijk den oorlog verklaarden, dwongen de verdragen Italië ertoe, zich met Duitschland terstond solidair te verklaren. Daarbij was deze solidariteit niet alleen ge motiveerd in de afspraken van het pact, doch ook in het lot dat de vijanden zoowel Duitsch land als Italië voor de toekomst hadden toe gedacht. Het is bekend, dat Mussolini het stel lige voornemen had om in Italië overeen komstig de verdragen terstond de mobili satie af te kondigen. Aan dezelfde krachten, die thans de capitulatie hebben veroorzaakt, is het in Augustus 1939 gelukt, de deelneming van Italië aan den oorlog te verhinderen. Als Führer van het Duitsche volk moest ik begrip hebben voor die buitengewone binnen- landsche moeilijkheden van den Duce. Ik heb derhalve toen noch later bij Italië aange drongen op het nakomen der verplichtingen van bondgenootschap. Integendeel, ik heb het aan de Italiaansche regeering volledig overge laten, aan den oorlog of wel in het geheel niet deel te nemen, of indien toch, dan op een tijdstip, dat haarzelf aangenaam was en dat zij volkomen vrij kon bepalen. In Juni 1940 was het Mussolini gelukt de binnenlandsche voorwaarden te verkrijgen voor de deelneming van Italië aan de zijde van Duitschland. De strijd in Polen was op dat tijdstip evenzoo beslist als die in Noorwegen en die tegen Frankrijk en zijn verbonden Engelsche legers op het vasteland. Toch moest ik den Duce danken voor een houding, die, zooals mij be kend was, in het binnenland niet tegen het Italiaansche volk, doch alleen tegen bepaalde kringen onder uiterste moeilijkheden kon wor den doorgezet. Sinds dien tijd hebben Duitschland en Italië tezamen in den strijd gestaan. Op vele oor- logstooneelen werd gemeenschappelijk bloed vergoten, geen seconde verkeerden de Duce en ik erover in twijfel dat de afloop van dien strijd beslissend zou zijn voor het zijn of niet- zijn van onze volken Dienovereenkomstig heeft Duitschland, hoewel zelf in een uiterst zwaren strijd gewikkeld, tot aan de grenzen van het mogelijke zijn bondgenoot geholpen. Vele aanbiedingen voor deze hulp zijn door de militaire machthebbers van Italië van het be gin af aan of wel volkomen van de hand ge wezen, of wel slechts aanvaard onder voor waarden, die niet te vervullen waren. Aan de openbare meening zullen te zijner tijd de be wijsstukken worden voorgelegd, waaruit blijkt wat Duitschland in den gemeenschappelijken strijd zijn bondgenoot aan bijdragen verleend heeft en ook verder bereid was te verleenen. De Duitsche soldaat zelf echter heeft op deze gemeenschappelijke oorlogstooneelen die hou ding aangenomen, waardoor hij zich overal onderscheidt, want zonder zijn ingrijpen was reeds in den winter van 1940 op 1941 Noord- Afrika voor Italië verloren geweest. De naam van maarschalk Rommel is voor eeuwig met deze Duitsche prestatie verbonden. Toen het Duitsche Rijk in het voorjaar van 1941 besloot Italië op den Balkan te helpen, geschiedde dit niet voor het vervullen van eigen voornemens, doch alleen om den bond genoot bij te staan en een door diens optre den veroorzaakt gevaar, dat natuurlijk ook Duitschland bedreigde, uit den weg te ruimen. Duitschland bracht dit offer bijna op hetzelfde oogenblik, waarop het wegens de vrees van den bijna ieder uur te verwachten grooten bolsjewistischep aanval op geheel Europa aan zijn eigen zorgen meer dan genoeg te dragen had. Het bloed van talrijke volksgenooten bezegelde den bondstrouw van het Duitsche volk. Hulde aan Mussolini. £tet Duitsche rijk en ik als zijn. Führer kon den echter deze houding slechts aannemen in het bewustzijn van het feit, dat aan het hoofd van het Italiaansche volk een van de belangrijkste mannen stond, die de moderne tijd voortgebracht heeft, de grootste zoon van den Italiaanschen grond sedert de ineenstor ting van de antieke wereld. Zijn onvoorwaardelijke trouw verl/ende aan den gemeenschappelijken bond de voor waarde voor een succesvol bestaan. Zijn val, de hem toegevoegde eerlooze krenkingen zullen eens door generaties van het Italiaan sche volk als de grootste smaad worden ge voeld. De laatste beslissende factor voor de reeds lang beraamde Putsch was echter de eisch van den Duce naar grootere volmachten voor een succesvolle voering van den oorlog. Deze moesten dienen voor het nemen van de krachtigste maatregelen tegen de openlijke en verborgen saboteurs van de oorlogvoering, tegen de reactionaire vijanden van de sociale rechtvaardigheid en zoodoende van de ver- zetsmogelijkheid van het Italiaansche volks lichaam. Mussolini wilde nog te elfder ure de arglistige vijanden van het Italiaansche volk in den strijd om het zijn of niet te zijn uit schakelen om zoodoende de toekomst van Italië te waarborgen. De smart, die mij persoonlijk vervulde als gevolg van het historisch unieke onrecht, dat men dezen man heeft aangedaan, zijn ver nederende behandeling, die hem, die meer dan twintig jaar lang een en al zorg voor zijn volk was, nu verlaagde tot een gemeenen misdadiger, is begrijpelijk. Ik was en ben gelukkig dezen grooten en trouwen man mijn vriend te mogen noemen. Ik heb bovendien niet geleerd mijn gezindheid al naar behoefte van geval tot geval te veranderen of ook maar te verloochenen. Ik geloof, dat ondanks som mige tegenovergestelde opvattingen ook in het leven der volken precies zooals tusschen in dividuen onderling de trouw een onvervang bare waarde is, zonder welke de menschelijke maatschappij aan het wankelen raakt en haar organisaties vroeg of laat moeten ineen storten. Desondanks hebben ook na deze smadelijke gebeurtenis de Duitsche troepen op Sicilië, Duitsche vliegers, manrfen van de duikbooten, motortorpedobooten, transportschepen van allerlei soort enzoovoorts, te land, in de lucht en op zee, in de hoogste mate verder hun plicht gedaan. Om redenen eener tactische doelmatigheid, mag de tegenstander dat thans nu wel verzwijgen, eens echter zal het nage slacht constateeren, dat, van enkele dappere Italiaansche formaties als uitzonderingen af gezien, het sinds dien tijd in de eerste plaats slechts Duitsche troepen geweest zijn, die met hun bloed niet alleen het Duitsche rijk maar ook den Itatliaanschen bodem verdedigden. Dat nu de Italiaansche staatsleiding besloten heeft het bondgenootschap te verbreken, zich uit den oorlog terug te trekken en daarmede Italië zelf pas goed tot het tooneel van den oorlog te maken, mag zij nu wel met alle redenen die zij wil motiveeren. Zij kan dit voorstellen als een noodzakelijkheid, maar nooit zal zij een verontschuldiging vinden voor het feit, dat dit is geschied, zonder den bondgenoot van te voren althans op de hoogte te stellen Beloften van Badogiio en den koning. Niet alleen dat op denzelfden dag, waar op maarschalk Badogiio het wapenstil standsverdrag onderteekend had, hij den Duitschen zaakgelastigde te Rome bij zich ontbood en hem verzekerde, dat hij, maar schalk Badogiio, Duitschland nooit zou verraden, dat wij vertrouwen in hem moesten stellen en dat hen door zijn daden zou bewijzen dit vertrouwen waardig te zijn, en vooral dat Italië nooit zou capi- tuleeren, maar ook op den dag der capu- tilatie ontbood de koning den Duitschen zaakgelastigde en verzekerde hem even eens heel nadrukkelijk, dat Italië nooit zou capituleeren, doch, met Duitschland op leven en dood verbonden, trouw aan onzen kant wilde blijven staan. Ja, nog een uur na het bekend worden van het verraad verklaarde de chef van den Italiaanschen staf Roata tegenover onzen militairen gevolmachtigde, dat dit bericht een gemeene leugen en een product van de En gelsche propaganda was Vervolg op pao. 2) BESCHIKKING van den Generalkommissar für das Sicher- heitswesen. Inzake vervroeging van het sluitingsuur van openbare lokalen en het tijdstip waarna het verboden is zich in de open lucht op te houden op de eilanden Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. Op grond van pal'. 44, 48 en 51 van de Ver ordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 1 43 be schik ik 1) Op de eilanden Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland wordt het sluitingsuur van openbare lokalen vervroegd tot 21.00 uur en het tijdstip, waarna het verboden is zich in de openlucht te bevinden, vervroegd tot 22.00 uur. 2) Overtredingen worden gestraft op grond van par. 51 van de in het begin genoemde verordening. 3) Deze beschikking treedt in werking op den dag van publicatie. Den Haag, 11 September 1943. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen (w.g.) RAUTER S.S.-Obergruppenführer und General der Polizei, KORT NIEUWS De Iiaansche premier Soeheily heeft in de parle- mentszitting mee gedeeld dat de Iraansche regee ring besloten heeft Duitschland den oorlog te verklaren Het Amerikaan- sche departement van oorlog heeft bekend gemaakt, dat in China ver sterkingen van de Am'erikaa nschë luchtmacht onder commando van ge- neraal-maj. Claire Chenault zijn aan gekomen. Het zijn hoofdzakelijk uit N.-Afrika afkom stige jagers. Te Hoogland is het 4-jarig zoontje van den landbouwer B. dat langs de spoorbaan aan het spelen was, onder een trein geraakt en op slag gedood. Bij onze Vrijwilligers, water te gebruiken is, EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Verbinding met het Duitsche leger in het gebied van Napels en Salerno tot stand gebracht. Ontwapening der Italiaansche troepen in Italië, Zuid-Frankrijk en den Balkan. Kust- en grensgebieden door de Duitschers bezet. Italiaansche ooriogs. en koopvaardijschepen overgenomen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „De verraderlijke regeering-Badoglio heeft in de laatste weken ter voorbereiding van haar capitulatie sterke strijdkrachten rond om Rome verzameld en de stad zelf tegen de buiten Rome liggende Duitsche troepen in staat van verdediging gebracht. Als motief werd het gevaar van een vijandelijke landing ten westen van Rome opgegeven. Sedert de capitulatie van Italië op S September des avonds hebben zich rondom Rome gevechten tusschen Duitsche en Italiaansche troepen ontwikkeld. De Duitsche opperbevelhebber- Zuid, veldmaarschalk Kesselring, voerde ver sterkingen aan, opende den aanval op Rome en stelde den commandant een ultimatum. Oiuler dezen druk lieeft de Italiaan sche bevelhebber te Rome in een straal van vijftig kilometer gecapituleerd. De ontwapening der Italiaansche troepen is aan den gang. De verbinding met het Duitsche leger in het gebied van Napels en Salerno is tot stand gebracht. De Duitsche weermacht zal de bescherming van Vaticaanstad op zich nemen. In Noord-Italië heeft veldmaarschalk Rommel met de divisies van zijn leger groep na een korten, doch door onze troepen met de grootste verbittering ge- voerden strijd de Italiaansche formaties gedwongen te capituleeren. Spoorlijnen en wegen, die yan Karinthië en Tirol naar Noord-Italië leiden, zijn onbescha digd in onze handen. De Ligurische kust met Genua en La Spezia is bezet, het dal van de Etsch en de steden in het gebied van Bologna. Verona, Cremona zijn gezuiverd, Triëst is na korten strijd veroverd. Meer dan negentigduizend Italianen zijn alleen al daar ontwapend. In Zuid-Frankrijk heeft het vierde Ita liaansche leger zijn wapens zonder Inciden ten aan de troepen van generaal-veldmaar- schalk von Rundstedt afgegeven. De kust van Toulon tot Menton is door ons bezet. -Op den Balkan heeft zich het gros van de Italiaansche commando-autori teiten met begrip voor den toestand aan de eischen van den Duitschen opperbe velhebber generaal-veldmaarsehalk von "Weiche onderworpen. De divisies van de Italiaansche groep Oost te Tirana en van het 11e Italiaansche leger in Athene hebben voor het grootste deel reeds de wapens neergelegd. De in de Egeisehe Zee zijnde Italiaansche ooriogs- en koopvaardijschepen zijn door de Duitsche marine overgenomen. De Italiaan sche vliegvelden, alsmede de belangrijkste havensteden aan de Adriatische kust zijn bezet. Slechts hier en daar zijn nog gevech ten aan den gang. De gevallen, waarin overal Italiaansche formaties naar de Duitsche weermacht overloopen om den strijd voort te zetten, hoopen zich op. Hierdoor is een verraad, zooals in de ge schiedenis grooter en arglistiger wel nauwe, lijks is voorgekomen, op de verraders zelf neergekomen. De Italiaansche weermacht bestaat niet meer. Wat echter voor eeuwig zal blijven bestaan, is de verachting van de wereld voor de verraders." Met een auto, welke zoowel te land als te gaat het over een rivier. (SS PK Weill/O/H P. c) Flinke kerels meiden zich nu voor de Waffen--SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de V.'af- fen-SS ol de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbatailion in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden, zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmel den. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen z i c h eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrij gesteld. 16.9.'43, 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus. Westzeedijk. 17.9.'43, 9-12 uur, Breda, Rest. Modern, Markt. 17.9.'43 15-18 uur. Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. I8.9.'43, 9-12 uur. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18.9.'43, 15-18 uur, Arnhem, Café Royal. 19.9.43 9-12 uur. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19.9.'43. 15-18 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 20.9.'43 9-12 uur, Assen. Concerthuis a.d. Vaart. 20.9.'43. 15-18 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21.9.'43, 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breestraat. 22.9.'43. 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.'43. 9-13 uur. Utrecht. N.V. Huis. Oude Gracht 245. 24.9.'43. 9-14 uur. Amersfoort, Pol. Durch- sangslager, Leusderweg. 25.9.'43, 9-14 uur, Den Haag, café Den Hout Bezuidenhout 11-13. Mededeeling. De voorschriften over kenteekenen, te voe ren door vaartuigen en drijvende inrichtingen in het door de verordening no. 100/41 ais Küstensperrgebiet gekenmerkte gebied, wordt als volgt uitgebreid: Hiervan uitgezonderd zijn visschersvaartui- gen, die de officieel voorgeschreven teekens aan de scheepswanden of in de zeilen voeren,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1