iiStsiFlemscheC^ouorsml he? Mussolini op vrije voeten De capitulatie-voorwaarden. SS» W W 'f% Maandag 13 September 1943 >C^ 44^a. W&aii A WffiSaV w«& w *®3-& y&m&lh, Kantoor IJmulden: Rerobranfltlaan 5% Nieuwsblad voor Noord-Holland v™g: Grlr°BedrUven Damlate. Haarlem K 129T 288e Jaargang No. 312 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, 8oendaplein 37. TeL 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks In een extra-bericht werd gisteravond van het hoofdkwartier van den Führer uit het volgende bekend gemaakt: Duitsche valschermtroepen en mannen van den Sicherheitsdienst en den Waffen-SS hebben heden een onderneming ter bevrijding van den door de verraderskiiek in gevangenschap gehouden Duce ten uitvoer gelegd. 0e overval is geslaagd. De Duce bevindt zich in vrijheid. De door de regeering Badoglio overeen gekomen uitlevering aan de Anglo-Amerikanen is daarmed; verijdeld. Het Zondag bekend geworden bericht van de bevrijding van den Duce is te Berlijn als een bom ingeslagen, doch heeft tevens bij het Duitsche volk groote voldoening gewekt. Het laatste bericht, dat de Duitsche openbare mee ning inzake het lot van den Duce had bereikt, dateerde van Zaterdagavond en zeide, dat volgens een bericht van een Engelsch agent schap de Duce zich in handen van de Ba-' doglio-regeering bevond en aan de Geallieer den zou worden uitgeleverd. Des te verras sender kwam nu Zondagavond het door den Duitschen omroep, omraamd door de klanken der Giovinezza, uitgezonden extra-bericht van de geslaagde bevrijding. De gevolgen, die de bevrijding van den Duce zal hebben, kunnen te Berlijn op het oogen- blik nog in het geheel niet worden overzien en het politieke en militaire effect daarvan kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Men verwacht te Berlijn dat het feit van de bevrijding van den Duce, juist op den dag dat de werkelijk verpletterende en meest eer- looze wapenstilstandsvoorwaarden, door wel ker onderteekening Badoglio Italië smadelijk heeft verraden, bekend werden, bijzonderen indruk op het Italiaansche volk zullen maken. Op bevel van maarschalk Badoglio werd de Flinke kerels melden zich nu voor de VfcMen--SS en de la**d™acht. Bij onze Vrij wil) ïgers. in een stil hoekje van de loopgraven wordt het ontbijt ver orberd. (SS PK Wisniewski O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden, zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmel den. Personen tusschen 18-30 j a a r, d i f aanmeldingsplichtig zijn vooi dete werkstelling, kunne nzich eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrij- gesteld. 16.9.'43, 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus. Westzeedijk. 17.9.'43 9-12 uur. Breda. Rest. Modern Wsrkt 17.9.'43 15-18 uur Den Bosch. Hotel Noordbrabant. Markt 45. 18.9.'43. 9-12 uur. Venlo. Deutsches Haus. Egmondstraat 16. 18.9.'43, 15-18 uur. Arnhem, Café Royal. 19.9.43 9-12 uur. Hengelo. Café Modern Sooorstraat 18. 19.9.'43. 15-18 uur. Zwolle. Hotel Gijtenbeek 1 20.9.'43 9-12 uur. Assen. Concerthuis a.d Vaart. 20.9.'43. 15-13 uur. Groningen. Coneerthuis Poelestraat. 21.9.'43. 9-12 uur. Leeuwarden. Huize Schaaf. Breestraat. 22.9.'43. 9-14 uur. Amsterdam. Dam 4. 23.9.'43. 9-13 uur. Utrecht. N.V. Huis. Oude Gracht 245. 24.9.'43, 9-14 uur. Amersfoort. Pol. Durch- gangslager. Leusderweg. 25.9.'43, 9-14 uur. Den Haag, café Den Hout Bezuidenhout 11-13. Duce van de eene plaats naar de andere over gebracht. Bovendien liet de regeering-Badog- lio onjuiste berichten en geruchten versprei den omtrent de verblijfplaats van den Duce, teneinde diens aanhangers te misleiden en on gestoord de bij de wapenstilstandsonderhande lingen in een geheime clausule overeengeko men uitlevering te kunnen voorbereiden. „Wij groeten den Duce" zoo schrijft het Zwölf Uhr Blatt omtrent de bevrijding .van Mussolini. Het Italiaapsche volk herademt en met oprechte vreugde en de grootste voldoe ning verneemt het Duitsche volk het bericht van de bevrijding \'an den Duce. Aldus zal slag voor slag de geheele capitulatie teniet worden gedaan. De politieke gevolgen van de gebeurtenis, zoo besluit het blad, zijn nog niet te overzien. Tijdens hun ontwikkeling zal alles gedaan worden om de „schanddaad zonder weerga", waarvan de Duce het slachtoffer is geworden, ongedaan te maken. „De bevrijding van Mussolini is ongetwijfeld een van de gewaagdste en sensationeelste hel dendaden uit dezen oorlog", zoo verklaarde de Britsche berichtendienst in een eersten com mentaar op de bevrijding van Mussolini. Koning en Badoglio op Sicilië. Sforza pleit voor Italiaansche republiek. De koning van Italië, de Koningin, de Kroonprins. Badoglio en generaal Ambro- sio zouden zich volgens een bericht van den Brit- chen berichtendienst in Palermo be vinden. Tevens wordt gemeld, dat in poli tiek welingelichte kringen wordt aangeno men, dat Badoglio binnenkort de leiding der regeering zal overdragen aan den sociaal democraat Bonomo. De Italiaansche Koning heeft voor een ra diozender van het bewind-Badoglio ver klaard, dat hij met zijn regeering en met de militaire autoriteiten Rome heeft verlaten, om zich „naar een andere plaats op natio naal gebied te begeven". De naar de Ver. Staten geëmigreerde vroegere Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Carlo Sforza. heeft inmiddels volgens de Evening Standard verklaard, dat de instelling van een Ita liaansche republiek een beter constitutio neel instrument voor Italië zal zijn dan de monarchie is geweest. Rome niet langer open stad. Reuter deelde Vrijdagavond mede dat Rome weer zal worden gebombardeerd indien de Italiaansche hoofdstad door de Duitsche troepen zou worden ingenomen en aldus het karakter eener open stad ver liest. Boulogne gebombardeerd. De stad Boulogne Sur Mer en het bad plaatsje Le Portel zijn Vrijdag door Anglo- Amerikaansche vliegtuigen gebombardeerd. Tot dusver zijn in Le Portel ruim 400 dooden geborgen Ook in Boulogne Sur Mer zijn slachtoffers gevallen. Een patriarch der Sowjet Unie. Naar de Britsche berichtendienst uit Mos kou meldt, is metropoliet Sergius „met alge- meene stemmen" tot patriarch van Moskou en de Sovjet-Unie „gekozen". „Arm Italië" Hedenavond om 18.45 spreekt Max Blok zijl over Hilversum I over „Arm Italië". De voorgeschiedenis van de capitulatie. Ten aanzien van de capitulatie van Ba doglio publiceert de Britsche berichten dienst de volgende lezing van zijn diploma- tieken correspondent Randal Neale: Maarschalk Badoglio heeft de Britsche regeering er half Augustus van in kennis gesteld, dat hij bereid was zich met de Geal lieerden te vereenigen, zoodra zij in Italië landden. Deze spontane verklaring van Ba doglio heeft geleid tot het sluiten van het wapenstilstandsverdrag. De volledige geschiedenis van de Italiaan sche capitulatie en de geheime besprekin gen, die daaraan waren voorafgegaan, kun nen thans gepubliceerd worden. Deze ge schiedenis, zoo schrijft Neale, is afkomstig uit gezaghebbende (authoritative) Britsche bronnen. Lissabon wat het tooneel van het voor naamste deel van het drama. De hoofdver- tolkers waren de Britsche ambassadeur Sir Ronald Campbell en een Italiaansche gene raal, wiens naam nog geheim gehouden wordt. Het was midden Augustus. Er was echter nog een proloog in de eer ste week van Augustus ongeveer een week na den val van Mussolini. Toen richtten zich Italiaansche diplomaten op instructie van de Italiaansche regeering tot de Britsche vertegenwoordigers in twee neutrale landen. Beiden verklaarden, dat de toestand in Ita lië wanhopig was, terwijl de tweede bemid delaar zich bevoegd verklaarde afgezant te zijn van maarschalk Badoglio voor de be spreking van de mogelijkheden van een wa penstilstand. Hij werd er van in kennis ge steld, dat de Geallieerde regeeringen alleen de onvoorwaardelijke capitulatie konden er kennen. Half Augustus, aldus deze lezing verder, kwam een andere Italiaansche generaal, die een andere missie had, met een geloofsbrief van maarschalk Badoglio. bij den Britschen ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare, en den volgenden dag bij den Britschen am bassadeur in Lissabon, Sir Ronald Campbell. De generaal verklaarde, dat bij door maarschalk Badoglio gemachtigd was te verklaren, dat hij een landing der Ge allieerden in Italië de Italiaansche ro- geering bereid was zich met hen tegen Duilscjilaiid te vereenigen. De mededeeling van den Italiaanschen generaal werd doorgezonden aan de Brit sche regeering, die van haar kant terstond de Amerikaansche regeering op de hoogte bracht. Ook generaal Eisenhower en de Sovjetregeering werden ingelicht. De Britsche en Amerikaansche regeering besloten de Italiaansche regeering door den Italiaanschen generaal in kennis te stellen van de voorwaarden, waaronder zij bereid waren de vijandelijkheden tegen Italië te staken. Eerst moest Italië onvoorwaardelijk capituleeren en vervolgens de voorwaarden accepteeren, tot welker oplegging de Geal lieerden zouden besluiten. De Italiaansche generaal keerde daarop met de voorwaarden naar Rome terug. Aangezien de Italiaansche generaal, aldus het verslag verder, niet volgens de plannen in Italië weer opdook, zond de Italiaansche regeering een tweeden Italiaanschen gene raal naar Lissabon. Als bewijs van de op rechtheid van haar bedoelingen zond de Italiaansche regeering met dezen tweeden parlementair den Britschen generaal Carton de Wiart, dien men uit de gevangenschap had ontslagen. De tweede Italiaansche generaal, die de tot zoo ver gevoerde onderhandelingen be vestigde, werd van Lissabon naar het hoofd kwartier van generaal Eisenhower in Al giers gezonden. Middelerwijl arriveerde de eerste Ita liaansche generaal volgens afspraak met het antwoord der Italiaansche regeering op Sicilië. Hij werd door vertegenwoordigers van generaal Eisenhower ontvangen, in welker gezelschap zich de tweede generaal bevond. Het antwoord luidde, zoo meldt het ver slag, dat de Italiaansche regeering onmoge lijk den wapenstilstand- bekend kon maken vóór de Geallieerde hoofdlandingen in Italië Inderdaad werd toen, aldus Randal Neale. de wapenstilstand in aanwezigheid van generaal Eisenhower en generaal De voorwaarden van den wapenstilstand met de regeering Badoglio zijn in Londen be kend gemaakt. De tekst luidt als volgt: „Vooruitgeschoven Geallieerd hoofdkwartier 11 September. De volgende voorwaarden van den militairen wapenstilstand zijn op 3 Sep tember door de vertegenwoordigers van ge neraal Eisenhower en den vertegenwoordiger van maarschalk Badoglio onderteekend: 1. Het onverwijld staken van elke vijandige handeling door de Italiaansche gewapen de strijdkrachten. 2. Itaiië zal alles in het werk stellen om den Duitschers faciliteiten te onthouden die hun in den strijd tegen de vereenigde naties van nut zouden zijn. 3. Alle krijgsgevangenen of geïnterneerden der vereenigde naties moeten terstond aan den Geallieerden opperbevelhebber worden uitgeleverd. Krijgsgevangenen q£ geïnterneerden mogen noch thans noch op eenig ander tijdstip naar Duitschland worden overgebracht. 4. De Italiaansche vloot en de Italiaansche luchtstrijdkrachten moeten zich met het oog op haar overgave terstond begeven naar de plaatsen, die door den Geal lieerden opperbevelhebber tezamen met bijzonderheden voor de ontwapening zul len worden bekend gemaakt. 5. De Italiaansche koopvaardijvloot kan door den Geallieerden opperbevelhebber ten behoeve der uitvoering van het mi litaire vlootprogram worden gerequï- reerd. 6. Onverwijlde overgave van Corsica en het geheele Italiaansche gebied der Italiaansche eilanden en van het Ita liaansche vasteland aan de Geallieerden ten behoeve van de oprichting van operatie-bases en voor andere doelein den. die door de Geallieerden noodig worden geacht. 7. De onverwijlde toezegging van vrijen toegang voor de Geallieerden tot alle vliegvelden en vlootbases op Italiaansch gebied, zonder er acht op te slaan in welk tempo de Italiaansche bodem van Duit sche troepen gezuiverd wordt. Die havens en vliegvelden moeten onder de bescher ming van de Italiaansche gewapende strijdkrachten staan, totdat die functie door de Geallieerden zelf zal worden overgenomen. 8. De onverwijlde aftocht der Italiaansche gewapende strijdkrachten van alle oor- logstooneelen, waarop zij zich thans bevinden, naar Italië. 9. De waarborg der Italiaansche regeering, dat, zoo noodig, alle ter beschikking staande gewapende strijdkrachten zullen worden ge bruikt om de voorwaarden van dezen wapen stilstand snel en nauwkeurig uit tè voeren. 10. De opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten behoudt zich het recht voor, eiken maatregel te nemen, die naar zijn mee ning noodzakelijk kan zijn voor de bescher ming en de belangen der Geallieerde strijd krachten ter voortzetting van den oorlog. De Italiaansche regeering verplicht zich van haar kant zich neer te leggen bij eiken vorm van bewind of overheid van anderen aard, die de opperbevelhebber noodzakelijk acht. Zoo zal de opperbevelhebber met name een militaire regeering oprichten in die deelen van het Italiaansche gebied, waar hij een derge- Iijken maatregel in het militair belang van de Geallieerde naties onontbeerlijk acht. 11. De opperbevelhebber der Geallieerde strijdkrachten heeft het volle recht, de maat regelen voor de ontwapening, demobilisatie en demilitarisatie uit te voeren. 12. Andere voorwaarden van politieken, eco- nomischen en financieelen aard, die Italië te vervullen zal hebben, zullen op een later tijd stip worden gesteld. 13. De voorwaarden van dezen wapenstil stand zullen niet zonder de voorafgaande toe stemming van den opperbevelhebber der Ge allieerde strijdkrachten gepubliceerd worden. De tekst wordt officieel in de Engelsche taai opgesteld". Alexander door generaal Bedel Smith, den chef van den persoonlijken generalen staf van Eisenhower, en door generaal Castel- lano, die chef van den generalen staf van maarschalk Badoglio moet zijn geweest, op 3 September onderteekend en op 8 Septem ber gepubliceerd. De regeering der Sovjet-Unie en de re geeringen der Dominions waren van dag tot dag ingelicht omtrent de onderhandelingen. BEKENDMAKING Italianen in Nederland! De Duce heeft de leiding weer op zich genomen. Met ingang van heden zijn de „fasci Italiani di combatti- mento" weer opgericht. Het secretariaat van da „fasci di combattimento" in Nederland is voorloopig gevestigd aan de Mauritskade 21 te Den Haag. Landgenooten, ge zult weldra nadere mede- deelingen ontvangen. DE SECRETARIS VAN DE FASCIO IN NEDERLAND. COMUNiCATO Italiani d'Olanda. II Duce e tornato a gui- dargi. Da oggi sono costituiu i fasci Italiani di combattimento. La segretaria dei fasci di combattimento per l'Olanda ha la sua sede provisoria in Mauritskade 21, L'Aja. I connazionali riceveranno ulteriori comu- nicazioni. IL SEGRETARIO DEI FASCI D'OLANDA. Het a.n strijd tegen de bommen terreur. Motoir.jders van het NSKK als gidsen met de bijzondere opdracht, de van buiten komende krachten, die worden ingezet, langs den kort- sten weg naar de plaats van bestemming te brengen. (NSKK/Hoffmann/Stapf Pax c) KORT NIEUWS Naar Ofi meldt, is op den weg tus schen L» Havre en Fécamp een civiele auto door Engel sche vliegtuigen aangevallen en let terlijk met kogels doorzeefd. Drie der inzittenden werden op slag gedood. De beide anderen wer den zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Wederom zijn vier landgoederen op vertoon van wandel kaarten voor het publiek opengesteld en wel het landgoed „Ze- genwerp Boxtel", onder Boxtel en St. Michelsgestel. het landgoed „Vierhou ten Bosch" onder Vierhouten. het landgoed „De Ren- kumsche Heide" te Renkum en 't land goed „Het Jagers huis" te Wehl.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1