Landdag van het „Medisch Front" Assurantiekantoor J. de Jong KRUSCHEN Zware verliezen der Sovjets bij landing in Koeban-sector. Krachtige tegenstand bij Salerno en in Calabrië. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. Rede van den Leider. TCZESURROGAAT RADIO.PROGRAMMA Duitsche troepen rukken Milaan, Turijn en Padua binnen. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: In het gebied van Noworossisk werd een vrij sterke landingsgroep der bolsjewisten in feite reeds voor het bereiken van de kust door artillerievuur uiteengeslagen. De gevechten duren nog voort met resten der gelande vijan delijke strijdkrachten. Drie kanonneerbooten, een bewakingsvaartuig en elf landingsbooten werden door formaties van het leger en van de marine tot zinken gebracht of in brand geschoten. Ten Zuidwesten van Mariopol, dat na volledige vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties volgens de plannen werd ontruimd, rolden Duitsche en Roemeensche troepen een aan de kust van de Zee van Azof gelande groep strijd krachten der bolsjewisten op. Ten Westen van Krassnorameiskoje sloten Duitsche pantserformaties het gros van een Sovjet-Russische infanterie-divisie in en ver nietigden een vijandelijken divisiestaf. In het gevechtsgebied van Charkof en ten Zuidwesten van Konotop werden krachtige vijandelijke aanvallen in verbitterde gevech ten afgeslagen en plaatselijke doorbraken op geruimd of afgegrendeld. In den centralen frontsector duren aan de Desna en ten Zuidwesten van Kirof de hevige afweergevechten voort. Ten Westen van Wjasma mislukten hardnekkige aanvallen der Sovjets. Tijdelijk in onze voorste stellingen binnen gedrongen vijandelijke strijdkrachten werden In een tegenaanval teruggeworpen en bij die gelegenheid talrijke wapens vernietigd of buit gemaakt. De bolsjewisten verloren Vrijdag aan het Oostelijk front 203 pantserwagens. De luchtmacht stelde talrijke vijandelijke pantserwagens buiten gevecht, vernietig de ongeveer 200 met troepen geladen voer tuigen en vernielde verscheidene ravitail- leeringskampen der bolsjewisten. In het hooge Noorden schoten snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen een vijandelijken kustschoener in brand. Gedurende den nacht werden ravitailleerings verbindingen en troepenverblijfplaatsen van den vijand in verschillende frontsectoren be stookt met bommen van allerlei kaliber. De ontwapening van het Italiaansche Ba 'doglio-leger nadert haar voltooiing. Waar plaatselijk nog tegenstand wordt geboden, tre den onze troepen energiek op. De Italiaansche bezetting op het eiland Rhodos heeft na een aanval door duik bommenwerpers gecapituleerd. Zooals in een extra bericht medegedeeld, hebben de rond Rome staande koninklijk Ita liaansche garde-formaties ter sterkte van twee pantser- en vijf infanteriedivisies onder den indruk van de energieke Duitsche maatregelen de wapens neergelegd. Onze troepen zijn Milaan, Turijn en Pa dua binnengerukt. De zeevesting Pola werd overgegeven. In het gebied van Salerno zijn Duitsche troepen in verbitterden strijd verwikkeld met sterke Britsch-Amerikaansche strijd krachten. De heuvels ten Oosten van het lage land langs de kust worden in handen gehouden. In een tegenaanval werd ver loren terrein herwonnen,waarbij de vijand gevoelige verliezen aan menschen en ma teriaal leed. De luchtmacht boorde tijdens aanvallen op scheepsdoelen en gelande troepen in de Golf van Salerno verscheidene transportvaartuigen en landingsbooten in den grond. Talrijke sche pen werden ernstig beschadigd. Enkele vijandelijke vliegtuigen vlogen Vrij- Bag het kustgebied der bezette gebieden in het Westen binnen. Een vliegtuig werd neer geschoten. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt: In Noworissisk werd de in het Westelijke deel van de haven gelande vijand na ver bitterden strijd in de pan gehakt. In het Oostelijke deel duren de gevechten nog voort. Aan het overige deel van het front van het Koeban-bruggehoofd blijven vij andelijke aanvallen zonder succes. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front tusschen de Zee van Azof en de Desna werden talrijke sterke aanvallen der Sovjets In felle gevechten afgeslagen. Op verschei dene plaatsen sloegen eigen infanterie- en pantserstrijdkrachten den vijand in succes volle tegenaanvallen terug. In den centralen Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.). Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede (afw.). De zes minerale zouten in Kruschen zui veren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levenskracht toe, waardoor de oor zaak van Uw nheumatische pijn wordt weg genomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheeL te verdwijnen, Gezondheid voor een cent per dag A nr.th. en Drosr. 6.41,0.70,1 Al. N.V. Rowntrce frontsector werden sterke plaatselijke aan vallen afgeslagen. Doorgebroken cavalerie- en pantserstrijdkrachten werden van haar ver bindingen afgesneden. In den Noordelijken sector verliep de dag over het algemeen kalm. In het gebied van Salerno duurt de slag met de gelande vijandelijke strijdkrachten voort. De luchtmacht bestreed met sterke formaties de Britsch-Amerikaansche lan- dingsvloot. Gevechtsvliegers vernietigden een kruiser en 2 transportschepen en plaat sten bomtreffers op een ander groot oor logsschip alsmede op 18 koopvaardijsche pen. Batterijen van het luchtdoelregiment 57 brachten in den nacht van 8 op 9 Sept. een vijandelijken kruiser een torpedojager, ais- mede een met troepen en materiaal vol ge laden transportschip en 8 landingsbooten tot zinken. Een ander groot transportschip werd in brand geschoten. Aan de van Calabrië naar het Noorden opdringende vijandelijke strijdkrachten bieden onze achterhoeden krachtigen tegen stand. Dappere tegenaanvallen tezamen met het verwekken van doeltreffende explosies en het leggen van mijnen laten den vijand slechts langzaam terrein win nen. Bij Tarente gelande Engelschen ont moetten krachtdadig verzet van de daar opgestelde Duitsche beschermingsafdee- Iingen. Tijdens nachtelijke gevechten in het Kanaal brachten bewakingsstrijdkrachten van de ma rine 2 Britsche torpedomotorbooten tot zinken en schoten een andere in brand. In het kust gebied van de bezette Westelijke gebieden en boven den Atlantischen Oceaan werden Zater dag 6 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. De onrust in de artsenwereld en de gezondheid van het Nederlandsche volk besproken. Zaterdag is te Utrecht de derde landdag van het „Medisch Front" gehouden. Gespro ken hebben de Gemachtigde van den Leider voor de Volksgezondheid dr. K. Kever, de leider van het „Medisch Front" dr. Ch. A. Götte en de Leider Mussert. Dr. K. Keyer is in zijn rede over „Staat en Volksgezondheid" uitvoerig ingegaan op de historie van het ziekenfondswezen en heeft daarbij den nadruk gelegd op de joodsehe tendenzen, waardoor het vroeger werd be ïnvloed. Het fondswezen van voor Mei 1940 leverde o.m. de volgende gevaren op: het onderhoorig maken van den arts aan de leekencollega en de verambtelijking van den artsenstand. Naar aanleiding van de enkele maanden ge leden in ons land geheerscht hebbende onrus in de artsenwereld, zeide spr. dat de bezet tende overheid zich eenige maanden geleden gedwongen heeft gezien een aantal artsen in verzekerde bewaring te stellen. Gelukkig zijn de dreigende gevaren, welke niet alleen de volksgezondheid, maar eveneens de rust en orde in 'het land bedreigden, door tijdig in grijpen van de overheid afgewend. In den strijd tegen de artsenkamer werd het Nederlandsche volk wijs gemaakt, dat aan melding bij de Artsenkamer voor den arts o.a. beteekende: het verrichten van sterilisa tie bij tal van volksgenooten, het dooden van lichamelijk of geestelijk misvormden en zelfs van ouden van dagejn Geen wonder, dat in een dergelijk gewetensconflict gebracht de arts zijn deelneming aan de Artsenkamer moest weigeren. Wie echter slechts eenigszins bekend was met de geheime pamfletten, waarmede de Nederlandsche artsenwereld werd over stroomd, die wist van den aanvang af, dat de actie niet ontsproot aan een gewetenscon flict, ja, daaraan niet ontspruiten kon, omdat het reglement van de Artsenkamer geen en kele bepaling bezat, die de Nederlandsche arts niet naar eer en geweten kon aanvaarden. Ook de tweede maal werd weer de gewone weg van volksmisleiding gevolgd: twee brie ven werden aan den Rijkscommissaris gezon den. Eén geheel en al betrekking hebbend op de zaak, die de artsen bezig hield: de artsenkamer en de nieuwe verordening van den Rijkscommissaris. Ongeveer tegelijkertijd werd een ander schrijven opgesteld, waarin de Nederlandsche arts stelling nam ten op zichte van het voedingsvraagstuk en het vraag stuk van den verplichten arbeidsinzet. Met dezen laatsten brief werd nu weer bij het groote publiek gecolporteerd: het volk moest in den waan worden gebracht, dat de Neder landsche arts in verzekerde bewaring werd gesteld. omdat hij durfde spreken van de voedselpositie en over den arbeidsinzet. In werkelijkheid echter was dit tweede schrijven geheel en al camouflage. Terwijl deze artsen dus in werkelijkheid een strijd voerden tegen de artsenkamer, omdat deze „nationaal socia listische beginselen aan de artsen brengt" en in dezen strijd zelfs door opeischen van het stakingsrecht de volksgezondheid op het spel wilden zetten, wierpen zij zich in een aflei dende manoeuvre op als de ware verdedigers van cfe volksgezondheid. Vooral de opbouw- arbeid, die in dezen tijd kans van slagen had. moest worden gesaboteerd en verdacht ge maakt. De eisch, die door de nationaal socialistische artsen gesteld werd, dat de ordening van de volksgezondheid het werk moet zijn van en gedragen moet worden door hen, die op dit gebied werkzaam zij, is dan ook niet gegrond op een streven naar macht, doch in een stre ven naar verantwoordelijkheid. De gezondheidstoestand van ons volk. D r. C h. A. Götte heeft vervolgens een rede gehouden over het onderwerp ,,De ge zondheidstoestand van het Ned. Volk". Spr. verdeelde zijn toespraak in drie doelen, n.l de bespreking van den gezondheidstoestand van de ouden van dagen, van de gezinnen in het midden van het leven en de jeugd. Wat de oudjes betreft zeide spr. dat hun gezond heidstoestand er in den loop van deze jaren door allerlei oorlogsomstandigheden niet op vooruit is gegaan. De overheid moet naar middelen uitzien om hun lot te verzachten. B.v. door het zoeken naar gepaste woonruim te, het verhoogen van den steun van de arm lastigen en door het verschaffen van extra voeding, ook waar niet direct een ziekte geval geconstateerd wordt. Uitvoerig stond spr. stil. bij de vele ont redderde' gezinnen in dezen oorlogstijd. Het is plicht aldus spr., dat wij die gezinnen finan cieel, materiaal en moreel helpen. Op het ge bied van de sociale voorziening van de in nood verkeerende gezinnen ligt nog een groot terrein braak voor den Ned. Volksdienst en de Nat. Soc. Vrouwenorganisatie. Wat den algemeenen gezondheidstoestand betreft, zei spr., dat het algemeen weerstandsvermogen tengevolge van den langen duur van den oor log afneemt en 't aantal infecties en infectie ziekten toeneemt. Hiervan treden met name op den voorgrond de geslachtsziekten en de tuberculose Hiertegen moet alles gedaan worden om deze ziekten tot een minimum te beperken. Wat de jeugd aangaat; zeide spr. dat zij in deze dagen steeds verder wegzakt naar baldadigheid en bandeloosheid. Hier kan de jeugdstorm goed en nuttig werk verrichten. Er dient uitbreiding van het aantal school artsen te komen Ook de tandverzorging moet beter geregeld worden. De overheid behoort verder aparte zorg te besteden aan de school- voeding. Spr. bepleitte vervolgens instelling van een Departement voor Volksgezondheid aan het hoofd waarvan een sociaal onderlegd en sociaalvoelend arts zou moeten staan met als onderdeel daarvan een afdeeling voor sociale zaken. Immers van de geboorte tot aan het graf is de gezondheid van den mensch van het allergrootste belang voor de volksgemeen schap. Alle maatregelen moeten er op gericht zijn ons volk gezond te houden, geestelijk en lichamelijk. Ook de sociale maatregelen zoowel wat woningbouw betreft als sociale zorg bij het arbeidsproces, sociale hygiëne, geestelijke en lichamelijke ontspanning en cultureele verzorging behooren daaraan te be antwoorden. Daarom zal het nöodig zijn, aldus spr. om te beginnen met aan elk kind een gezondheidsboek uit te reiken, waarin gege vens zullen worden opgeteekend. die van be lang zijn voor het individu zelf en de erf- gezondheid van ons volk. Het ware te wenschen dat de voeding voor de jeugd kon worden verbeterd, want er dreigt inderdaad een ondervoeding, waarvan de uitbreiding reeds nu onze bijzondere zorg vraagt. Rede van Mussert. In het begin van zijn rede zeide de Leider, dat in dezen tijd velen uit hun evenwicht geraken. De arts kan daar maar al te goed van meepraten. In vele geesten heerscht groote verwarring, onder meer waar het de Engelschen betreft. Hebben wij die niet altijd veracht Denkt aan den Boerenoorlog en andere wandaden Desondanks zien vele Ne derlanders de Engelschen als St. Nicolaas uit Spanje. De Leider meende, dat deze geestes gesteldheid voor een deel voorkomt uit het feit, dat we bezet gebied zijn. Bij een Engel- sche bezetting zou men zich zeker ook tegen de Engelschen verzetten, doch dit antagonisme zal verdwijnen. Velen zien alleen het heden en vormen daar naar hun oordeel. Wij, Nat. Socialisten, dienen ons van tijd tot tijd boven den „beganen grond" te verheffen om geestelijk eens op een uitkijktoren te gaan zien hoe 't er mee staat. Het is immers niet belangrijk of we thans wit of bruin brood eten, belangrijker is of er in de toekomst generaties zullen zijn die in Europa kunnen voortbouwen. In vogelvlucht besprak de Leider vervol gens de laatste duizend jaar van de geschie denis. Na den oorlog 1914-1918 meende men dat er nooit meer oorlog zou komen. Engeland en Frankrijk waren de baas Jln Europa en had den Genève als controleur. In dezen valschen Volkenbond hebben wij nooit geloofd, zeide de Leider. Wij wisten dat Genève in Londen geboren was en aanvaardden dezen Volken bond niet. Er ontstond door Mussolini en Hit- Ier een nieuw staatkundig geloof. Dank zij den Duce viel Italië niet ten offer aan het communisme, evenals Duitschland er door Hitler van gevrijwaard werd. Thans gaat het om nationaal-socialisme en fascisme of communisme. De eindworsteling is begonnen. Aan het einde van zijn rede zeide Mussert nog, dat de Ned. artsen, die zich enkele maan den geleden hebben laten opstoken, de Ned. vlag door de modder hebben gehaald. Het was erg dat zij hun bordjes van hun huizen ver wijderden, erger was het echter dat zij bij den eersten den besten wenk van Duitsche zijde de bordjes weer aanbrachten. Spr. laak te verder de houding van de Ned. artsen, waar het betreft hun weigering voor landge- nooten in Duitschland medische hulp te ver strekken. Nu zitten onze menschen zonder doktoren. Men kan toch van de Duitschers niet verwachten dat zij naast hun zorg voor het front ook nog eens de Hollanders gaan helpen? Ik zal, aldus Mussert, alles doen wat mogelijk is om 500 of 1000 doktoren naar Duitschland te krijgen. (Applaus). Tenslotte zeide de Leider dat met stoere onverzettelijk heid moet worden voortgegaan. De Beweging is niet aan het wankelen te brengen. Ook niet door enkelen uit de „hoogere standen" der N.S.B., die gemeend hebben thans te moeten uittreden. Dezulken zullen ook uit hun ambt worden gezet. (Applaus). De weg van het nat. socialisme is recht en goed en de eenig mo gelijke voor het behoud van Europa. (Langdu rig applaus). Met het zingen van het Wilhelmus werd de landdag gesloten. NETTIE steeds voorradig bij J. DIECKMAN Madelievenlaan 15 Aerdenhout Tel. 26268 Piano.avond Tiny Kaiser. De pianiste Tiny Kaiser, die in het vorige concertseizoen bij de H. O. V. een goed entrée maakte voor het Haarlemsche publiek, met het concert in A van Liszt, gaf Zaterdag avond een recital in de tuinzaal. Afgaande op de herinneringen aan de Liszt-prestatie van verleden winter, die onze verwachtingen nog al hoog gespannen hadden, heeft ons deze voordrachtavond eenigszins teleurgesteld. De Fantasie in d kl t. van Mozart, waarmee de concertgeefster den avond opende, bezat kleur en plastiek genoeg om te bevredigen, maar de Mondschein-sonate van Beethoven, die daarop volgde, was zoo arm aan poëzie, zat zoo strak in haar metrisch keurslijf en liet zoo weinig de hoofd- van de nevenzaken onderscheiden (o.a. door te nadrukkelijke be geleidingsfiguren) dat het een volkomen des illusie werd. Schumann en Brahms kregen ook te weinig innerlijkheid en bezieling mee (bezieling is nog iets anders dan kracht!) om te kunnen boeien. En toen was het pauze. Gelukkig haalde Tiny Kaiser in het tweede deel van haar recital beduidend wat op. Chopin's nocturne in Des, Etude in E en Ballade in F werden met meer warmen musi- ceergeest vertolkt. Bovendien was de tech nische vaardigheid zeer te apprecieeren, jam mer dat het daverend geweld, dat in de Ballade ontketend werd, de normale grenzen overschreed. Daarna kwamen composities van Granados en Albeniz den avond nog een besluit geven, 'n deze Spaansche muziek bleek de pianiste ;olop in haar element te wezen; haar kracht ?n élan werden hier uitstekend aangewend. Hiermee oogstte zij een welverdiend succes, vaarop zij reageerde met een vurige vertol king van De Falla's Danse rituelle du Feu. Jos. de Klerk. De tentoonstelling van Hedendaagsche Kunst in het Frans Hals Museum. Ruim 4000 bezoekers. De tentoonstelling van hedendaagsche kunst in het Frans Hals Museum ondervindt zeer veel belangstelling. Het bezoekersaantal heeft de vierduizend wat bijzonder hoog ge noemd mag worden reeds overschreden Zooals bekend is, kan men het voortreffe lijke overzicht, dat deze tentoonstelling van de tegenwoordige kunst biedt, beschouwen als een vervolg op de expositie van romantische kunst en die van impressionistische kunst, die respectievelijk in 1941 en '42 in het Frans Hals Museum gehouden werden en die even eens vele belangstellenden getrokken hebben. Zij worden echter ruimschoots overtroffen door de tentoonstelling van hedendaagsche kunst, waaruit men de conclusie kan trekken, dat het publiek zich het meest voor het werk van de levende meesters interesseert. De tentoonstelling blijft nog deze week tot en met a.s. Zondag 19 September geopend. De middagconcerten, die eveneens veel succes hebben, worden gehouden op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. FILIAALHOUDER IN CONFLICT MET DE I'RIJSBEHEERSCHING. De filiaalhouder W. Boudri, Cronjéstraat 8 te Haarlem, maakte zich destijds schuldig aan prijsopdrijving en het geven van onderwicht. Hij verkoent o.a. rookvleesch tegen f 0.31 per 100 gram en Berliner leverworst tegen f 0 26 per 100 gram. hoewel deze lekkernijen destijds ten hoogste f 0.24 en f 0.21 per 100 gram moch ten kosten, en boter in pakjes van 225 gram tegen den prijs van 250 gram boter. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching veroordeelde Boudri tot een boete van f 150. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1940. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Lichte marschmuziek. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Walsjes. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr.-overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. (8.45 —8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsd. uitzen ding. 9.30 Luchtige zang- en orkestplaatjes. 10.30 René de Clercq-progr. 10.45 Viool en piano. 11.15 Melodisten. 12.00 Almanak. 12.15 Zang en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 In de blauwe lantaarn, muzikaal progr. 13.40 Pianospel. 14.00 Soldaten tegen dood cn duivel. 14.15 Orkest Otto Hendriks en zang met orgelbeg. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 16.00 De Arn- hemsche orkestvereeniging. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De Lichte Toets. 18.00 BNO Gesproken bin- nenl. overz. 18.05 Omroep Opera-Orkest en solis ten. 18.45 De NSB antwoordt. 18.55 Marschen. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 Wat wij zelf maakten. 23.30—24.00 Ed. Künneke-programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Klassieke» kamermuziek. 18.00 Een select sextet. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Orkestwerken van Dvorak. 20.15 Wij lazen, zagen en spraken. 20.40 Operal'ragmenten. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. Verduisteren: van 20.00 tot 7.00 uur SLUIT UW VERZEKERING VOLGENS HET Z LEKEN FONDSENBESLUIT. UW AANVULLENDE VERZEKE RING 2e KLASSE ZIEKENHUIS Judith Leysterstraat 38, Teief. 11382 ALLE VERZEKERINGEN

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2